Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Markus Dufresne

Født: 2006

Klub: Randers Freja atletik og motion

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

1000 m  [1]
DNF
i
DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m  [1]
8.98
i
PB RandersRanders14.12.21
60 m hæk 91.4 cm  [1]
10.32
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
Højdespring  [1]
1.45
i
SB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
 
1.45 SB
   O
1.60
R
      
Stangspring  [3]
3.70
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
 
3.20 SB
   O
3.30 SB
   O
3.40 SB
   O
3.50 SB
   O
3.60 =PB
   O
3.70 PB
 XXO
  
3.25
SB HvidovreHvidovre12.6.22
 
3.25 SB
   O
3.45
R
      
3.59
SB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE17.6.22
 
3.23
   O
3.42 SB
   O
3.59 SB
   O
3.74
XXX
    
Længdespring  [2]
5.98
i
PB RandersRanders14.12.21
 
5.65 PB5.98 PB
5.55
SB HvidovreHvidovre11.6.220.0
 
X
 0.0
5.55 SB
 0.0
3.85
 +0.1
3.40
 -1.5
X
 0.0
X
 0.0
Trespring  [1]
11.11
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE5.12.21
 
11.03 SBX11.11 SB
Kuglestød 5.0 kg  [2]
12.31
i
PB AarhusAarhus23.1.22
 
11.06 PB11.74 PBXX11.6312.31 PB
11.12
i
DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
 
11.04X11.12
Femkamp U18  [1]
1.922
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
10.32 3.70 11.12 1.45 DNF

2021

200 m  [2]
24.34
PB DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21+1.2
24.26
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+1.4
800 m  [1]
2:14.94
SB DMUKøbenhavnDMU, København22.8.21
100 m hæk 84.0 cm  [2]
15.21
SB RandersRanders5.6.21-0.7
14.25
w
DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21+3.0
Højdespring  [4]
1.69
PB HvidovreHvidovre12.6.21
1.50
RandersRanders20.6.21
 
1.45
   O
1.50
  XO
1.55
XXX
     
1.67
DMUKøbenhavnDMU, København22.8.21
 
1.55
   O
1.58
   O
1.61
   O
1.64
   O
1.67
   O
1.70
XXX
  
1.64
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 
1.55
   O
1.58
 XXO
1.61
 XXO
1.64
  XO
1.67
XR
   
Stangspring  [6]
2.90
SB RandersRanders19.6.21
 
2.80 SB
   O
2.90 SB
   O
3.00
XXX
     
3.60
i
PB RandersRanders8.7.21
 
2.80 =PB
  XO
3.00 PB
   O
3.10 PB
  XO
3.20 PB
  XO
3.30 PB
   O
3.40 PB
 XXO
3.50 PB
 XXO
3.60 PB
 XXO
3.70
XXX
       
3.60
PB RandersRanders13.7.21
 
3.10 PB
   O
3.20 PB
  XO
3.30 PB
   O
3.40 PB
  XO
3.50 PB
 XXO
3.60 PB
  XO
3.70
XXX
 
3.70
PB DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21
 
3.20
   O
3.30
   O
3.40
   O
3.50
   O
3.60 =PB
   O
3.70 PB
   O
3.80
XR
 
3.53
AarhusAarhus5.9.21
 
3.03
   O
3.13
   O
3.23
   O
3.33
   O
3.43
  XO
3.53
   O
3.63
XXX
 
3.70
=PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 
3.20
   O
3.30
   O
3.40
   O
3.50
   O
3.60
  XO
3.70 =PB
   O
3.80
XXX
 
Længdespring  [4]
NM
HvidovreHvidovre12.6.21
5.88
PB RandersRanders19.6.21+1.3
 
X
 0.0
X
 0.0
5.52 SB
 +0.8
X
 0.0
5.66 PB
 0.0
5.88 PB
 +1.3
5.72
DMUKøbenhavnDMU, København22.8.210.0
 
X
 0.0
5.72
 0.0
X
 0.0
5.95
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.0
 
5.80
 +0.6
X
 0.0
X
 0.0
5.95 PB
 +1.0
X
 0.0
X
 0.0
Trespring  [2]
11.52
w
HvidovreHvidovre13.6.21+3.3
11.40
PB RandersRanders20.6.21+0.3
 
10.54 PB
 -0.4
10.66 PB
 -0.1
10.82 PB
 -0.5
11.40 PB
 +0.3
Kuglestød 4.0 kg  [3]
14.16
PB DMUKøbenhavnDMU, København22.8.21
 
13.53 PB14.16 PBX
13.48
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 
12.3812.8013.3712.6513.0313.48
13.06
HerningHerning25.9.21
 
13.06
Diskoskast 1.0 kg  [4]
39.51
PB HvidovreHvidovre13.6.21
37.00
RandersRanders20.6.21
 
30.8436.67X34.2835.4737.00
39.66
PB DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21
 
X39.66 PBX
37.18
HerningHerning25.9.21
 
37.18
Spydkast 600 gram  [4]
37.25
PB AalborgAalborg22.5.21
 
33.99 SB30.8936.92 PB37.10 PB37.25 PB35.06
38.06
PB HvidovreHvidovre12.6.21
39.50
PB RandersRanders19.6.21
 
37.4335.3034.8439.50 PB34.9137.23
37.32
DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21
 
36.52X37.32
4 x 100 m stafet  [2]
48.14
SB RandersRanders19.6.21
 Randers Freja Atletik og Motion
Daniel K. Pedersen, Markus Dufresne
Jonathan Sass Møller, Thomas Sitm Madsen
47.68
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 Randers Freja Atletik og Motion
Daniel K. Pedersen, Markus Dufresne
Jonathan Sass Møller, Thomas Sitm Madsen
1000 m stafet  [1]
2:15.17
PB RandersRanders20.6.21
 Randers Freja Atletik og Motion
Markus Dufresne, Jonathan Sass Møller
Daniel K. Pedersen, Thomas Sitm Madsen
1000 m stafet  [1]
2:14.25
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Randers Freja Atletik og Motion
Daniel K. Pedersen, Thomas Sitm Madsen
Jonathan Sass Møller, Markus Dufresne
Nikamp U16  [1]
5.880
PB DMUKøbenhavnDMU, København22.8.21
14.25w/+3.0 39.66 3.70 37.32 24.34/+1.2 5.72/0.0 14.16 1.67 2:14.94

2020

60 m  [1]
8.23
i
PB RandersRanders27.11.19
100 m  [1]
12.53
w
RandersRanders21.6.20
200 m  [3]
26.20
i
PB SkiveSkive14.12.19
25.84
w
KøbenhavnKøbenhavn4.7.20+3.5
25.42
PB DMUKøbenhavnDMU, København29.8.20-0.1
800 m  [5]
2:17.87
i
PB RandersRanders27.11.19
2:26.79
i
SkiveSkive14.12.19
2:22.38
i
RandersRanders15.2.20
2:16.16
PB KøbenhavnKøbenhavn5.7.20
2:11.99
PB DMUKøbenhavnDMU, København30.8.20
1000 m  [1]
3:08.15
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers1.2.20
2000 m forh. 76.2 cm  [1]
7:42.73
PB RandersRanders21.6.20
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m  [5]
10.12
i
PB AarhusAarhus26.1.20
11.06
i
AarhusAarhus26.1.20
10.05
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers1.2.20
10.21
i
RandersRanders15.2.20
10.15
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
100 m hæk 84.0 cm  [4]
15.69
PB KøbenhavnKøbenhavn4.7.20+1.5
14.89
PB AarhusAarhus8.8.20+1.2
15.18
DMUKøbenhavnDMU, København29.8.20+1.0
15.34
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20+0.3
Højdespring  [3]
1.48
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers1.2.20
 
1.39 PB
   O
1.42 PB
   O
1.45 PB
   O
1.48 PB
   O
1.51
XXX
   
1.57
PB KøbenhavnKøbenhavn5.7.20
1.58
PB DMUKøbenhavnDMU, København30.8.20
 
1.49
   O
1.52
 XXO
1.55
  XO
1.58 PB
 XXO
1.61
XXX
   
Stangspring  [7]
2.40
i
PB AarhusAarhus26.1.20
 
2.00 PB
  XO
2.20 PB
   O
2.30 PB
   O
2.40 PB
   O
2.50
XXX
   
2.70
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers1.2.20
 
2.20
   O
2.30
   O
2.40 =PB
   O
2.50 PB
   O
2.60 PB
   O
2.70 PB
  XO
2.80
XXX
 
2.80
i
PB RandersRanders15.2.20
 
2.30
   O
2.40
   O
2.50
   O
2.60
  XO
2.70 =PB
 XXO
2.80 PB
   O
2.90
XXX
 
2.40
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
2.40
PB KøbenhavnKøbenhavn4.7.20
3.00
PB RandersRanders2.8.20
2.90
DMUKøbenhavnDMU, København29.8.20
 
2.70
   O
2.80
  XO
2.90
  XO
3.00
XXX
    
Længdespring  [5]
5.28
i
PB AarhusAarhus26.1.20
 
5.05 PB5.09 PB5.25 PB5.105.28 PBX
5.11
i
RandersRanders15.2.20
 
4.885.054.805.11
5.21
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
5.52
PB KøbenhavnKøbenhavn5.7.20-1.5
 
5.52 PB5.29
5.57
PB DMUKøbenhavnDMU, København30.8.200.0
 
5.38
 0.0
5.57 PB
 0.0
X
 0.0
Længdespring 1 m zone  [2]
5.27
i
PB RandersRanders27.11.19
5.20
i
SkiveSkive14.12.19
 
4.834.995.204.99
Trespring  [1]
11.47
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
Kuglestød 4.0 kg  [5]
10.63
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers1.2.20
 
10.63 PB10.19
11.13
PB RandersRanders28.6.20
 
X10.50 PB11.13 PBXXX
11.95
PB KøbenhavnKøbenhavn5.7.20
 
10.8610.3011.95 PB
12.38
PB DMUKøbenhavnDMU, København30.8.20
 
12.37 PB12.38 PBX
12.08
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20
 
X11.64X12.0811.31
Kuglestød 3.0 kg  [2]
12.13
i
PB RandersRanders27.11.19
11.85
i
SkiveSkive14.12.19
 
11.3811.8511.09X
Diskoskast 1.0 kg  [3]
32.96
PB RandersRanders28.6.20
 
32.96 PB29.7030.55XXX
29.07
KøbenhavnKøbenhavn4.7.20
 
29.0727.49
36.23
PB DMUKøbenhavnDMU, København29.8.20
 
35.90 PB30.3636.23 PB
Vægtkast 9.08 kg  [1]
NMDNS
RandersRanders28.6.20
Hammerkast 4.0 kg  [1]
23.34
PB RandersRanders28.6.20
 
X19.40 PB23.34 PBXXX
Spydkast 600 gram  [3]
24.29
PB RandersRanders28.6.20
 
22.97 PB21.9224.29 PBXXX
25.06
PB KøbenhavnKøbenhavn4.7.20
 
24.88 PB25.06 PB
35.48
PB DMUKøbenhavnDMU, København29.8.20
 
31.93 PB34.61 PB35.48 PB
Firekamp  [1]
2.303
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers1.2.20
4 x 200 m stafet  [1]
1:46.25
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Randers Freja Atletik og Motion
Markus Dufresne, Jonathan Sass Møller
Christoffer Ballisager, Thomas Sitm Madsen
Kaste 5-kamp D15  [1]
1542
PB RandersRanders28.6.20
Nikamp U16  [2]
4.606
PB KøbenhavnKøbenhavn5.7.20
5.207
PB DMUKøbenhavnDMU, København29.8.20

2019

80 m  [3]
10.87
PB RandersRanders15.6.19-0.8
11.76
SæbySæby31.8.19-0.7
10.92
SønderborgSønderborg7.9.19+0.5
200 m  [1]
26.89
PB RandersRanders16.6.19+0.9
600 m  [2]
1:47.11
PB RandersRanders15.6.19
1:41.71
PB SæbySæby31.8.19
800 m  [3]
2:24.60
PB SønderborgSønderborg7.9.19
2:19.52
PB AalborgAalborg14.9.19
2:20.72
RandersRanders28.9.19
1000 m  [2]
3:12.16
PB RandersRanders16.6.19
3:03.05
PB (62) (32)HerningHerning21.9.19
Kuglestød 3.0 kg  [4]
9.37
PB SæbySæby31.8.19
9.38
PB SønderborgSønderborg7.9.19
10.62
PB HerningHerning21.9.19
12.06
PB RandersRanders28.9.19
Diskoskast 0.75 kg  [1]
26.48
PB RandersRanders28.9.19
Diskoskast 1.0 kg  [1]
21.13
PB AalborgAalborg14.9.19
Spydkast 400 gram  [1]
20.22
PB SæbySæby31.8.19

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde8.23   Randers27.11.19
200 m
Ude24.26   Hvidovre12.9.21+1.4
Inde26.20   Skive14.12.19
800 m
Ude2:11.99   København30.8.20
Inde2:17.87   Randers27.11.19
1000 m
Ude3:03.05   Herning21.9.19
Inde3:08.15   Randers1.2.20
Højdespring
Ude1.69   Hvidovre12.6.21
Inde1.48   Randers1.2.20
Stangspring
Ude3.70   København21.8.21
Inde3.70   Randers5.2.22
Længdespring
Ude5.95   Hvidovre11.9.21+1.0
Inde5.98   Randers14.12.21
Trespring
Ude11.40   Randers20.6.21+0.3
Inde11.47   Skive29.2.20
4 x 200 m stafet
Inde1:46.25   Skive1.3.20

80 m
Ude10.87   Randers15.6.19-0.8
600 m
Ude1:41.71   Sæby31.8.19
2000 m forh. 76.2 cm
Ude7:42.73   Randers21.6.20
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m
Inde8.98   Randers14.12.2111 
60 m hæk 91.4 cm
Inde10.32   Randers5.2.2242 
100 m hæk 84.0 cm
Ude14.89   Aarhus8.8.20+1.241 
Længdespring 1 m zone
Inde5.27   Randers27.11.19
Kuglestød 4.0 kg
Ude14.16   København22.8.2123 
Inde10.63   Randers1.2.20
Kuglestød 3.0 kg
Ude12.06   Randers28.9.1922 
Inde12.13   Randers27.11.1918 
Kuglestød 5.0 kg
Inde12.31   Aarhus23.1.22
Diskoskast 0.75 kg
Ude26.48   Randers28.9.19
Diskoskast 1.0 kg
Ude39.66   København21.8.21
Hammerkast 4.0 kg
Ude23.34   Randers28.6.20
Spydkast 400 gram
Ude20.22   Sæby31.8.19
Spydkast 600 gram
Ude39.50   Randers19.6.21
Femkamp U18
Inde1.922   Randers5.2.22
Firekamp
Inde2.303   Randers1.2.20
1000 m stafet
Ude2:15.17   Randers20.6.21
Ude2:14.25   Hvidovre12.9.21
Nikamp U16
Ude5.880   København22.8.21

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 127
Per disciplin:
60 m:1
80 m:3
100 m:1
200 m:6
600 m:2
800 m:9
1000 m:4
2000 m forh. 76.2 cm:1
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m:6
60 m hæk 91.4 cm:1
100 m hæk 84.0 cm:6
Højdespring:8
Stangspring:16
Længdespring:11
Længdespring 1 m zone:2
Trespring:4
Kuglestød 4.0 kg:8
Kuglestød 3.0 kg:6
Kuglestød 5.0 kg:2
Diskoskast 0.75 kg:1
Diskoskast 1.0 kg:8
Vægtkast 9.08 kg:1
Hammerkast 4.0 kg:1
Spydkast 400 gram:1
Spydkast 600 gram:7
Femkamp U18:1
Firekamp:1
4 x 100 m stafet:2
4 x 200 m stafet:1
1000 m stafet:1
1000 m stafet:1
:1
Nikamp U16:3

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
200 m
DMU 2021 7
15
C
24.26
100 m hæk 84.0 cm
DMU 2020
4
15
h1
15.34
Højdespring
DMU 2021 3
15
1.64
Stangspring
DMU 2021 1
15
3.70
Længdespring
DMU 2021 5
15
5.95
Kuglestød 4.0 kg
DMU 2020 5
15
12.08
DMU 2021 2
15
13.48
Nikamp U16
DMU 2020 2
15
5207
DMU 2021 1
15
5880
4 x 100 m stafet
DMU 2021 2
15
47.68
Inde
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m
iDMU 2020
5
15
h1
10.15
Stangspring
iDMU 2020 6
15
2.40
Længdespring
iDMU 2020 9
15
5.21
Trespring
iDMU 2020 1
15
11.47
Firekamp
DMUi 2020 2
15
2303
Femkamp U18
DMUi 2022 6
17
1922
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 3
15
1:46.25
Ude
1000 m stafet
DMU 2021
2:14.25