Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Oliver Someya Elklint

Født: 2008

Klub: Sparta Atletik & Løb

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

60 m  [4]
8.35
i
PB KøbenhavnKøbenhavn18.12.21
8.45
i
KøbenhavnKøbenhavn18.12.21
8.59
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
8.37
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
100 m  [4]
13.33
PB GlostrupGlostrup30.4.22-0.1
13.03
w
TårnbyTårnby7.5.22+2.3
13.12
PB HvidovreHvidovre11.6.22+0.6
13.27
HvidovreHvidovre11.6.22+1.3
200 m  [2]
28.33
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
27.54
PB TårnbyTårnby8.5.22-1.2
Højdespring  [1]
1.25
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
 
1.15 =PB
   O
1.20 PB
   O
1.25 PB
   O
1.30
XXX
    
Længdespring  [6]
4.23
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
 
XX4.01 PB4.23 PB
4.37
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 
4.214.214.37 PB
4.62
PB GlostrupGlostrup30.4.22-1.2
 
X
 0.0
X
 0.0
4.23 PB
 -1.4
4.62 PB
 -1.2
4.28
 -2.1
4.36
 -1.3
4.73
PB TårnbyTårnby8.5.22+0.8
 
X
 +1.5
X
 0.0
X
 -0.4
X
 +0.2
4.73 PB
 +0.8
4.63
 -0.3
4.30
KøbenhavnKøbenhavn21.5.22-0.4
 
3.08
 -1.5
4.30
 -0.4
4.27
 +0.1
XX4.04
 -0.1
4.38
HvidovreHvidovre11.6.220.0
 
X
 0.0
4.38
 0.0
4.16
 0.0
4.09
 0.0
4.16
 0.0
4.12
 0.0
Længdespring 1 m zone  [1]
4.64
i
PB KøbenhavnKøbenhavn18.12.21
 
4.64 PB4.63X3.454.514.43
Kuglestød 4.0 kg  [2]
6.36
PB GlostrupGlostrup30.4.22
 
6.16 PB6.36 PB6.036.226.115.86
6.59
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22
 
6.59 PB5.775.485.925.355.85
Kuglestød 3.0 kg  [1]
7.05
i
PB KøbenhavnKøbenhavn18.12.21
 
6.87 PB7.05 PB7.05 =PB6.336.476.77
Spydkast 600 gram  [2]
22.95
PB TårnbyTårnby7.5.22
 
20.90 PB22.95 PB22.7622.8918.4620.25
23.35
PB KøbenhavnKøbenhavn22.5.22
 
22.90XXX21.6223.35 PB
4 x 200 m stafet  [1]
1:41.99
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Sparta Atletik og Løb
Oliver Someya Elklint, Mads Vincentsen
Oliver Mikkelsen, Thor Knudsen

2021

80 m  [11]
10.87
w
KøbenhavnKøbenhavn9.5.21+4.4
10.96
PB HvidovreHvidovre13.6.21+1.3
11.06
HvidovreHvidovre13.6.21+1.9
11.02
BallerupBallerup20.6.21-1.7
11.05
BallerupBallerup20.6.21-1.4
11.01
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+1.0
11.07
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+2.9
11.03
FrederiksbergFrederiksberg19.8.21+1.6
10.98
LyngbyLyngby4.9.21-1.1
10.91
PB GreveGreve26.9.21-0.7
10.97
GreveGreve26.9.210.0
100 m  [1]
13.36
PB TårnbyTårnby2.9.21+2.0
200 m  [2]
29.13
PB BallerupBallerup19.6.21+1.8
27.47
w
GreveGreve25.9.21+2.3
600 m  [1]
2:04.32
SB KøbenhavnKøbenhavn29.5.21
Længdespring 1 m zone  [7]
4.37
=PB KøbenhavnKøbenhavn25.4.21+1.3
4.67
w
KøbenhavnKøbenhavn25.4.21+2.1
 
4.67
 +2.1
4.37 PB
 +1.3
4.35
 +1.0
4.30
 +1.2
4.23
 +2.2
4.27
 +2.0
4.48
w
HvidovreHvidovre13.6.21+2.7
4.40
PB BallerupBallerup19.6.210.0
 
4.40 PB
 0.0
3.63
 0.0
4.35
 0.0
4.40 =PB
 -0.6
4.36
 0.0
4.45
PB KøbenhavnKøbenhavn14.8.210.0
 
4.32
 +0.3
4.45 PB
 0.0
4.34
 +0.5
4.15
 -2.3
4.43
 +0.1
4.44
 -0.1
4.66
PB FrederiksbergFrederiksberg19.8.21+1.9
 
4.66 PB
 +1.9
3.20
 +1.8
3.42
 +2.5
4.68
PB TårnbyTårnby2.9.210.0
 
4.64
 0.0
4.53
 0.0
4.68 PB
 0.0
4.96
PB GreveGreve26.9.21+1.3
 
4.79 PB
 +1.2
4.72
 0.0
4.93 PB
 +1.0
2.01
 +0.8
4.86
 +1.6
4.96 PB
 +1.3
Kuglestød 3.0 kg  [1]
6.33
PB KøbenhavnKøbenhavn29.4.21
 
5.09 SB5.90 SB5.806.33 PB6.136.27
Spydkast 400 gram  [2]
21.55
PB LyngbyLyngby4.9.21
 
X17.84 PB19.47 PB21.55 PB
21.22
GreveGreve25.9.21
 
X19.8021.22
4 x 100 m stafet  [1]
51.74
GreveGreve24.9.21
 Sparta Atletik og Løb
Oliver Someya Elklint, Johan Dahl Kokkegård
William Thøgersen, Oliver Mikkelsen
4 x 80 m stafet  [1]
45.04
LyngbyLyngby4.9.21
 Sparta Atletik og Løb
Oliver Someya Elklint, Johan Dahl Kokkegård
Oliver Mikkelsen, William Thøgersen
4 x 200 m stafet  [1]
2:00.19
SB GreveGreve24.9.21
 Sparta Atletik og Løb
Samuel Grønlund Brix, Sofus Houman-Prassé
Mads Augustinus Rasmussen, Oliver Someya Elklint

2020

60 m  [6]
8.87
i
PB BallerupBallerup18.1.20
8.79
i
PB BallerupBallerup18.1.20
8.94
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
8.70
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
8.80
i
HelsingørHelsingør1.2.20
8.84
i
HelsingørHelsingør1.2.20
80 m  [9]
11.43
PB TårnbyTårnby11.7.20+0.8
11.31
w
TårnbyTårnby11.7.20+2.4
11.33
w
HvidovreHvidovre1.8.20+2.6
11.45
HvidovreHvidovre2.8.200.0
11.06
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.20+1.3
11.18
KøbenhavnKøbenhavn4.9.20+0.4
11.2h
w
KøbenhavnKøbenhavn17.9.20+2.1
11.13
GreveGreve27.9.20-0.2
11.12
GreveGreve27.9.20-1.3
100 m  [2]
14.11
PB HvidovreHvidovre1.8.20+0.4
13.97
PB HvidovreHvidovre1.8.20+0.4
200 m  [1]
28.84
w
GreveGreve26.9.20+2.3
600 m  [1]
2:03.37
PB KøbenhavnKøbenhavn5.9.20
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
11.91
i
BallerupBallerup19.1.20
11.68
i
BallerupBallerup19.1.20
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
15.32
PB TårnbyTårnby11.7.20+1.5
15.70
HvidovreHvidovre1.8.20-0.4
Højdespring  [1]
1.15
i
=PB BallerupBallerup19.1.20
 
1.10 SB
   O
1.15 =PB
   O
1.20
XXX
     
Længdespring 1 m zone  [6]
4.11
i
PB BallerupBallerup18.1.20
 
4.09 PB4.11 PB4.004.074.093.99
4.26
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
 
4.064.11 =PB4.11 =PB4.26 PB4.144.16
4.05
i
HelsingørHelsingør1.2.20
4.33
PB TårnbyTårnby11.7.20+1.7
 
4.01 PB
 +1.8
4.33 PB
 +1.7
3.83
 +0.2
4.08
HvidovreHvidovre1.8.200.0
4.33
w
KøbenhavnKøbenhavn17.9.20+2.1
 
4.33
 +2.1
Kuglestød 3.0 kg  [2]
6.05
PB KøbenhavnKøbenhavn17.9.20
 
6.05 PB
6.10
PB KøbenhavnKøbenhavn22.9.20
 
5.756.10 PB6.06

2019

60 m  [4]
9.07
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
9.00
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
8.92
i
PB HelsingørHelsingør9.3.19
8.97
i
HelsingørHelsingør9.3.19
Højdespring  [2]
1.15
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
 
1.05 PB
   O
1.10 PB
 XXO
1.15 PB
  XO
1.18
XXX
    
1.10
i
HelsingørHelsingør9.3.19
 
1.00
   O
1.05
   O
1.10
   O
1.15
XXX
    
Længdespring 1 m zone  [2]
3.66
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
 
3.66 PB3.08X
3.76
i
PB HelsingørHelsingør9.3.19
 
3.76 PB3.543.52

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde8.35   København18.12.21
100 m
Ude13.12   Hvidovre11.6.22+0.6
200 m
Ude27.54   Tårnby8.5.22-1.2
Inde28.33   Skive6.3.22
Højdespring
Inde1.25   Malmö/A, SWE12.2.22
Længdespring
Ude4.73   Tårnby8.5.22+0.8
Inde4.37   Skive6.3.22

80 m
Ude10.91   Greve26.9.21-0.7
600 m
Ude2:03.37   København5.9.20
Længdespring 1 m zone
Ude4.96   Greve26.9.21+1.311 
Inde4.64   København18.12.2124 
Kuglestød 4.0 kg
Ude6.59   København21.5.22
Kuglestød 3.0 kg
Ude6.33   København29.4.21
Inde7.05   København18.12.21
Spydkast 400 gram
Ude21.55   Lyngby4.9.21
Spydkast 600 gram
Ude23.35   København22.5.22

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 93
Per disciplin:
60 m:14
80 m:20
100 m:7
200 m:5
600 m:2
:2
:2
Højdespring:4
Længdespring:6
Længdespring 1 m zone:17
Kuglestød 4.0 kg:2
Kuglestød 3.0 kg:4
Spydkast 400 gram:2
Spydkast 600 gram:2
4 x 100 m stafet:1
4 x 80 m stafet:1
4 x 200 m stafet:2

Danske mesterskaber


Ungdom
Inde
60 m
iDMU 2022
5
15
h1
8.37
200 m
iDMU 2022 2
15
F
28.33
Længdespring
iDMU 2022 15
15
4.37
4 x 200 m stafet
iDMU 2022 1
15
1:41.99