Født: 22 september 1985
Klub: Randers Freja atletik og motion
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2021. |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF i | Randers | Randers | 26.1.21 | |||||
DNF i | Randers | Randers | 9.2.21 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF | Aalborg | Aalborg | 22.8.20 | |||||
5000 m [1] | ||||||||
DNF | Aalborg | Aalborg | 13.6.20 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF | Aarhus | Aarhus | 5.6.18 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:29.35 | SB | Aarhus | Aarhus | 2.6.17 |
10 km [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30:00 | SB | København | København | 9.3.14 | ||||
Halvmaraton [1] | ||||||||
1:07:43 | SB | København | København | 29.3.14 |
3000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:03.76 | SB | 6 | Montgeron, FRA | Montgeron, FRA | 12.5.13 | |||
8:13.34 | 3 | Rhede, GER | Rhede, GER | 26.5.13 | ||||
5000 m [4] | ||||||||
13:52.57 | PB | 11 | IFAM | Oordegem, BEL | IFAM, Oordegem, BEL | 1.6.13 | ||
14:05.01 | 9 | Folksam | Göteborg/S, SWE | Folksam, Göteborg/S, SWE | 15.6.13 | |||
13:41.81 | PB | 8 | B | KBC | Heusden, BEL | KBC, Heusden, BEL | 13.7.13 | |
14:54.86 | København | København | 7.9.13 | |||||
10 km [1] | ||||||||
29:50 | SB | 1 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 24.3.13 | ||
Halvmaraton [1] | ||||||||
1:11:53 | SB | Vejle | Vejle | 20.10.13 | ||||
Cross 10 km [1] | ||||||||
29:55 | 14 | ECCC | Castellón, ESP | ECCC, Castellón, ESP | 3.2.13 |
15 km [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
47:20 | SB | Aalborg | Aalborg | 29.1.12 | ||||
45:42 | PB | Nijmegen, NED | Nijmegen, NED | 18.11.12 | ||||
Halvmaraton [1] | ||||||||
1:06:47 | PB | København | København | 9.9.12 | ||||
Cross 9.9 km [1] | ||||||||
31:31 | 45 | EM | Budapest, HUN | EM, Budapest, HUN | 9.12.12 |
1500 m [9] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:53.9h | SB | København | København | 14.5.11 | ||||
3:47.00 | SB | 2 | Hoorn, NED | Hoorn, NED | 21.5.11 | |||
3:41.94 | SB | 6 | Anhalt | Dessau, GER | Anhalt, Dessau, GER | 1.6.11 | ||
3:58.93 | København | København | 3.6.11 | |||||
3:39.73 | PB | 7 | Bislett | Oslo, NOR | Bislett, Oslo, NOR | 9.6.11 | ||
3:45.47 | 2 | EM-Hold Div 2 | Novi Sad, SRB | EM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB | 18.6.11 | |||
3:43.37 | 14 | Kusoc | Szczecin, POL | Kusoc, Szczecin, POL | 25.6.11 | |||
3:43.71 | Szczecin, POL | Szczecin, POL | 25.6.11 | |||||
3:45.92 | 7 | Weltklasse | Biberach, GER | Weltklasse, Biberach, GER | 28.6.11 | |||
3000 m [1] | ||||||||
7:57.63 | PB | 6 | Pfingst | Rehlingen, GER | Pfingst, Rehlingen, GER | 13.6.11 | ||
10 km [2] | ||||||||
29:42 | SB | 10 | Groet Uit | Schoorl, NED | Groet Uit, Schoorl, NED | 13.2.11 | ||
29:59 | 1 | DM | Blovstrød | DM, Blovstrød | 27.3.11 | |||
15 km [1] | ||||||||
47:19 | SB | Odder | Odder | 30.1.11 | ||||
Cross team [1] | ||||||||
7 | EM | Velenje, SLO | EM, Velenje, SLO | 11.12.11 | ||||
Denmark | ||||||||
Morten Toft Munkholm, Jesper Faurschou Johan Damkjær, Michael Nielsen | ||||||||
Cross 10 km [1] | ||||||||
29:42 | 9 | EM | Velenje, SLO | EM, Velenje, SLO | 11.12.11 | |||
Cross 12 km [1] | ||||||||
37:33 | 79 | VM | Punta Umbría, ESP | VM, Punta Umbría, ESP | 20.3.11 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:54.13 | SB | Odense | Odense | 17.7.08 | ||||
1:57.47 | København | København | 2.8.08 | |||||
1:56.72 | 4 | DM | København | DM, København | 3.8.08 | |||
1500 m [7] | ||||||||
3:53.77 i | PB | 1 | DMi | Skive | DMi, Skive | 17.2.08 | ||
4:00.40 | SB | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 10.5.08 | |||
3:53.46 | SB | 1 | Aarhus | Aarhus | 5.6.08 | |||
4:01.67 | Århus | Århus | 10.6.08 | |||||
3:58.41 | 4 | ECp-2 | Tallinn, EST | ECp-2, Tallinn, EST | 21.6.08 | |||
3:47.30 | PB | 7 | B | Buyle | Oordegem, BEL | Buyle, Oordegem, BEL | 26.7.08 | |
3:50.45 | 1 | DM | København | DM, København | 2.8.08 | |||
3000 m [2] | ||||||||
8:31.71 i | SB | 1 | DMi | Skive | DMi, Skive | 16.2.08 | ||
8:17.09 | SB | Lyngby | Lyngby | 31.5.08 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
15:10.53 | SB | 1 | Skive | Skive | 11.5.08 | |||
10 km [1] | ||||||||
30:38 | PB | Roskilde | Roskilde | 7.12.08 | ||||
Maraton [1] | ||||||||
2:30:01 | PB | Berlin, GER | Berlin, GER | 28.9.08 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:54.70 | SB | 1 | YorkR | Huntsville, TX | YorkR, Huntsville, TX | 10.3.07 | ||
1:52.33 | PB | 2 | Bayou Classic | Houston, TX | Bayou Classic, Houston, TX | 31.3.07 | ||
1:53.63 | 3 | Terrell | Beaumont, TX | Terrell, Beaumont, TX | 26.4.07 | |||
1500 m [5] | ||||||||
3:55.25 | SB | 1 | Dogwood | Nacogdoches, TX | Dogwood, Nacogdoches, TX | 24.3.07 | ||
3:49.96 | SB | 2 | Johnson | Waco, TX | Johnson, Waco, TX | 21.4.07 | ||
3:53.14 | 3 | Southland | Nacogdoches, TX | Southland, Nacogdoches, TX | 6.5.07 | |||
3:57.83 | 5 | Nike+ | København | Nike+, København | 4.6.07 | |||
3:48.62 | PB | 7 | ÅrhusG | Aarhus | ÅrhusG, Aarhus | 29.6.07 | ||
3000 m [5] | ||||||||
8:29.54 i | SB | 3 | Purple Tiger | Baton Rouge, LA | Purple Tiger, Baton Rouge, LA | 13.1.07 | ||
8:24.44 i | PB | 4 | Hou Inv | Houston, TX | Hou Inv, Houston, TX | 3.2.07 | ||
8:28.83 i | 4 | Southland | Houston, TX | Southland, Houston, TX | 17.2.07 | |||
8:13.44 | PB | 1 | LyngbyG | Lyngby | LyngbyG, Lyngby | 2.6.07 | ||
8:25.08 | 4 | ECp-2 | Odense | ECp-2, Odense | 24.6.07 | |||
5000 m [1] | ||||||||
14:43.57 | PB | 1 | Randers | Randers | 16.6.07 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:53.57 | PB | 5 | Aarhus | Aarhus | 1.8.06 | |||
1500 m [5] | ||||||||
3:53.31 | SB | 6 | Bowerman | København | Bowerman, København | 6.6.06 | ||
3:49.44 | PB | 11 | ÅrhusG | Aarhus | ÅrhusG, Aarhus | 6.7.06 | ||
3:54.14 | 7 | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 8.7.06 | |||
3:53.90 | 2 | DM | Odense | DM, Odense | 22.7.06 | |||
3:52.94 | 1 | B | BMC | Cardiff, GBR | BMC, Cardiff, GBR | 29.7.06 | ||
3000 m [2] | ||||||||
8:29.44 i | PB | 3 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 25.2.06 | ||
8:40.39 | PB | 3 | ECp-2 | Banská Bystrica, SVK | ECp-2, Banská Bystrica, SVK | 18.6.06 |
1500 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:52.47 | PB | 1 | D | BMC | Solihull, GBR | BMC, Solihull, GBR | 25.6.05 | |
3:50.20 | PB | 6 | ÅrhusG | Aarhus | ÅrhusG, Aarhus | 24.7.05 | ||
3:51.20 | 9 | CoAG | København | CoAG, København | 23.8.05 |
Cross team [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15 | 19 | EM19 | Edinburgh, GBR | EM19, Edinburgh, GBR | 14.12.03 | |||
Denmark | ||||||||
Mohammed Bashir, Morten Toft Munkholm Brian Lindberg, Ulrik Heitmann | ||||||||
Cross 6.6 km [1] | ||||||||
22:26 | 64 | 19 | EM19 | Edinburgh, GBR | EM19, Edinburgh, GBR | 14.12.03 |
Placering på danske alletiders liste på dato
800 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 1:52.33 | Houston, TX | 31.3.07 | ||
1500 m | |||||
Ude | 3:39.73 | Oslo, NOR | 9.6.11 | 11 | |
Inde | 3:53.42 | Skive | 1.3.09 | 33 | |
3000 m | |||||
Ude | 7:57.63 | Rehlingen, GER | 13.6.11 | 13 | |
Inde | 8:18.75 | Skive | 28.2.09 | 37 | |
5000 m | |||||
Ude | 13:41.81 | Heusden, BEL | 13.7.13 | 11 | |
10 km | |||||
Ude | 29:36 | Schoorl, NED | 14.2.10 | 36 | |
Halvmaraton | |||||
Ude | 1:06:47 | København | 9.9.12 | ||
Maraton | |||||
Ude | 2:30:01 | Berlin, GER | 28.9.08 | ||
15 km | |||||
Ude | 45:42 | Nijmegen, NED | 18.11.12 |
800 m: | 11 |
1500 m: | 58 |
3000 m: | 17 |
5000 m: | 9 |
10 km: | 9 |
15 km: | 4 |
Halvmaraton: | 4 |
Maraton: | 1 |
Cross team: | 4 |
Cross: | 9 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
800 m | ||||
DM | 2008 | 4 | 1:56.72 | |
1500 m | ||||
DM | 2006 | 2 | 3:53.90 | |
DM | 2008 | 1 | 3:50.45 | |
DM | 2009 | 1 | 3:48.73 | |
DM | 2010 | 1 | 3:52.33 | |
5000 m | ||||
DM | 2010 | 1 | 14:38.02 | |
10 km | ||||
DM | 2011 | 1 | 29:59 | |
DM | 2013 | 1 | 29:50 | |
Inde | ||||
1500 m | ||||
DMi | 2008 | 1 | 3:53.77 | |
DMi | 2009 | 2 | 3:53.42 | |
3000 m | ||||
DMi | 2008 | 1 | 8:31.71 | |
DMi | 2009 | 1 | 8:18.75 |
Ude | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1500 m | |||||||||
EM | 2010 | 9 | h1 | 3:43.05 | |||||
EM-Hold Div 3 | 2010 | 1 | 3:48.37 | ||||||
EM-Hold Div 2 | 2011 | 2 | 3:45.47 | ||||||
3000 m | |||||||||
EM-Hold Div 3 | 2009 | 2 | 8:22.97 | ||||||
Cross | |||||||||
EM | 2009 | 32 | 32:37 | ||||||
EM | 2010 | 22 | 29:55 | ||||||
EM | 2011 | 9 | 29:42 | ||||||
VM | 2011 | 79 | 37:33 | ||||||
EM | 2012 | 45 | 31:31 | ||||||
EM19 | 2003 | 64 | 19 | 22:26 |