Født: 24 august 1995
Klub: Aarhus Fremad Atletik
Nationalitet: ISL
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
5 km [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19:40 | PB | 7 | København | København | 3.3.24 |
Cross 1.5 km [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:11 | 11 | Aarhus | Aarhus | 18.11.23 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:05.35 | PB | 4 | Aarhus | Aarhus | 23.8.22 | |||
800 m [1] | ||||||||
2:28.21 | SB | 4 | Frederiksberg | Frederiksberg | 5.6.22 | |||
1500 m [2] | ||||||||
5:04.92 | SB | 1 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.22 | |||
DNF | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 18.6.22 |
300 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
44.11 i | 2 | Hafnarfjörður, ISL | Hafnarfjörður, ISL | 25.1.21 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:20.85 | SB | Selfoss, ISL | Selfoss, ISL | 14.7.20 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
5:13.56 | SB | Akureyri, ISL | Akureyri, ISL | 25.7.20 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF i | B | RIG | Reykjavik, ISL | RIG, Reykjavik, ISL | 3.2.19 | |||
1500 m [1] | ||||||||
4:49.73 i | SB | 1 | NC | Hafnarfjördur, ISL | NC, Hafnarfjördur, ISL | 23.2.19 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10:13.69 i | PB | 1 | NC | Reykjavik, ISL | NC, Reykjavik, ISL | 25.2.18 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:16.68 i | PB | 4 | RIG | Reykjavik, ISL | RIG, Reykjavik, ISL | 17.1.15 | ||
1500 m [4] | ||||||||
4:39.61 i | PB | 1 | NC | Hafnarfjördur, ISL | NC, Hafnarfjördur, ISL | 7.2.15 | ||
4:43.74 | PB | 5 | Small States | Reykjavik, ISL | Small States, Reykjavik, ISL | 4.6.15 | ||
4:41.59 | PB | 8 | EM-Hold Div 2 | Stara Zagora, BUL | EM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL | 21.6.15 | ||
4:42.84 | 2 | NC | Kópavogur, ISL | NC, Kópavogur, ISL | 25.7.15 | |||
3000 m [1] | ||||||||
10:20.95 | PB | 7 | EM-Hold Div 2 | Stara Zagora, BUL | EM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL | 20.6.15 | ||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:55.09 | SB | 8 | EM-Hold Div 2 | Stara Zagora, BUL | EM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL | 21.6.15 | ||
Iceland | ||||||||
Melkorka Rán Hafliðadóttir, Steinunn Erla Davíðsdóttir María Birkisdóttir, Hafdís Sigurðardóttir |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:20.25 | PB | 1 | NC | Hafnarfjördur, ISL | NC, Hafnarfjördur, ISL | 13.7.14 |
Placering på danske alletiders liste på dato
400 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 1:05.35 | Aarhus | 23.8.22 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:20.25 | Hafnarfjördur, ISL | 13.7.14 | ||
Inde | 2:16.68 | Reykjavik, ISL | 17.1.15 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:41.59 | Stara Zagora, BUL | 21.6.15 | ||
Inde | 4:39.61 | Hafnarfjördur, ISL | 7.2.15 | ||
3000 m | |||||
Ude | 10:20.95 | Stara Zagora, BUL | 20.6.15 | ||
Inde | 10:13.69 | Reykjavik, ISL | 25.2.18 | ||
5 km | |||||
Ude | 19:40 | København | 3.3.24 |
300 m: | 1 |
400 m: | 1 |
800 m: | 5 |
1500 m: | 8 |
3000 m: | 2 |
5 km: | 1 |
4 x 400 m stafet: | 1 |
Cross: | 1 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
1500 m | |||||
EM-Hold Div 2 | 2015 | 8 | 4:41.59 | ||
3000 m | |||||
EM-Hold Div 2 | 2015 | 7 | 10:20.95 | ||
4 x 400 m stafet | |||||
EM-Hold Div 2 | 2015 | 8 | 3:55.09 |