Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Freja Wærness

Født: 16 juni 2000

Klub: Aalborg Atletik & Motion

  •  1 IDM‐bronze

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2019.

2019

400 m  [1]
1:00.77
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1.19
800 m  [6]
2:11.41
i
PB SkiveSkive12.1.19
2:14.14
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE20.1.19
2:11.46
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE28.1.19
2:14.68
i
DMiSkiveDMi, Skive16.2.19
2:11.22
i
PB (77)DMiSkiveDMi, Skive17.2.19
2:12.09
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19

2018

200 m  [1]
27.25
i
SB SkiveSkive17.2.18
300 m  [1]
42.16
SB HerningHerning5.5.18
400 m  [9]
57.83
i
SB SkiveSkive13.1.18
1:00.52
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
58.34
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2.18
58.66
i
SkiveSkive24.2.18
57.93
SB AalborgAalborg18.4.18
57.98
VejleVejle26.5.18
57.98
AarhusAarhus5.6.18
58.56
AalborgAalborg1.9.18
59.55
BallerupBallerup22.9.18
800 m  [21]
2:17.39
i
PB RandersRanders3.1.18
2:16.59
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
2:15.31
i
PB SkiveSkive3.2.18
2:12.96
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.18
2:12.49
PB HerningHerning5.5.18
2:09.97
PB Manchester, GBRManchester, GBR12.5.18
2:08.60
PB SkiveSkive19.5.18
2:10.13
HvidovreHvidovre10.6.18
2:10.62
KøbenhavnKøbenhavn12.6.18
2:09.83
SkiveSkive17.6.18
2:06.66
PB (60)AalborgAalborg20.6.18
2:07.71
Mannheim, GERMannheim, GER24.6.18
2:07.62
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7.18
2:10.50
VM U20Tampere, FINVM U20, Tampere, FIN10.7.18
2:07.8h
AarhusAarhus7.8.18
2:11.38
NMHvidovreNM, Hvidovre11.8.18
2:08.75
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE18.8.18
2:13.84
DMOdenseDM, Odense25.8.18
2:11.12
DMOdenseDM, Odense26.8.18
2:10.32
AalborgAalborg2.9.18
2:13.71
BallerupBallerup9.9.18
Diskoskast 1.0 kg  [2]
16.62
SB VejleVejle26.5.18
16.99
SB BallerupBallerup22.9.18
 
16.99 SB16.9415.6315.3016.4316.56
4 x 400 m stafet  [1]
3:47.61
SB NMHvidovreNM, Hvidovre12.8.18
 Denmark
Martha Danneskjold Rasmussen, Freja Wærness
Olivia Thorsgaard, Mia Helene Mørck

2017

60 m  [1]
8.52
i
SB SkiveSkive4.2.17
200 m  [4]
26.94
i
SB SkiveSkive4.2.17
26.45
SB SkiveSkive11.6.17-1.0
26.96
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.17-1.1
26.55
w
HvidovreHvidovre27.8.17+2.9
300 m  [1]
41.32
SB HerningHerning6.5.17
400 m  [13]
58.23
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.12.16
57.88
SB OdenseOdense21.5.17
57.65
SB AarhusAarhus2.6.17
57.22
SB SkiveSkive10.6.17
57.27
RandersRanders17.6.17
56.38
PB EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN23.6.17
57.72
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7.17
58.72
Manchester, GBRManchester, GBR16.8.17
58.08
NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE19.8.17
57.45
HvidovreHvidovre27.8.17
57.75
AalborgAalborg2.9.17
57.28
OdenseOdense9.9.17
57.85
KøbenhavnKøbenhavn23.9.17
Diskoskast 1.0 kg  [1]
19.27
PB KøbenhavnKøbenhavn23.9.17
4 x 400 m stafet  [3]
3:48.01
SB EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN25.6.17
 Denmark
Nathalie Richter-Mikkelsen, Olivia Thorsgaard
Mia Helene Mørck, Freja Wærness
3:48.06
EM U20Grosseto, ITAEM U20, Grosseto, ITA22.7.17
 Denmark
Freja Wærness, Nathalie Richter-Mikkelsen
Olivia Thorsgaard, Helene Holm Gottlieb
3:47.79
SB NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE20.8.17
 Denmark
Freja Wærness, Nathalie Richter-Mikkelsen
Olivia Thorsgaard, Mia Helene Mørck

2016

60 m  [9]
8.40
i
SB AalborgAalborg17.11.15
8.31
i
SB AalborgAalborg17.11.15
8.53
i
AalborgAalborg8.12.15
8.51
i
AalborgAalborg8.12.15
8.49
i
AalborgAalborg29.12.15
8.45
i
AalborgAalborg29.12.15
8.42
i
AalborgAalborg12.1.16
8.49
i
AalborgAalborg12.1.16
8.42
i
SkiveSkive6.2.16
100 m  [2]
15.15
SB AalborgAalborg11.5.16-0.3
13.99
SB HerningHerning16.5.16-0.7
200 m  [3]
26.47
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE23.1.16
26.81
i
SkiveSkive6.2.16
26.96
SB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16-0.5
300 m  [1]
43.54
SB HerningHerning16.5.16
400 m  [9]
57.64
i
PB SkiveSkive3.12.15
57.60
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE5.12.15
57.52
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE23.1.16
1:00.50
SB GlostrupGlostrup30.4.16
59.61
SB AalborgAalborg11.5.16
58.43
SB AalborgAalborg21.5.16
59.97
AalborgAalborg28.5.16
58.11
SB AarhusAarhus25.6.16
59.01
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16
800 m  [1]
2:23.88
i
PB SkiveSkive3.12.15

2015

60 m  [4]
8.30
i
SB AalborgAalborg12.11.14
8.19
i
PB AarhusAarhus31.1.15
8.35
i
AarhusAarhus31.1.15
8.23
i
AarhusAarhus31.1.15
100 m  [2]
13.08
SB AalborgAalborg30.5.15-1.0
13.28
AalborgAalborg2.9.15-0.7
200 m  [6]
26.44
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE17.1.15
26.17
PB SkiveSkive20.6.150.0
26.70
HvidovreHvidovre22.8.15-3.1
26.09
PB AalborgAalborg2.9.15-0.3
26.11
w
TårnbyTårnby6.9.15+3.9
25.93
PB AalborgAalborg19.9.15+1.1
300 m  [7]
41.64
SB HerningHerning9.5.15
41.14
PB AalborgAalborg30.5.15
40.65
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE6.6.15
41.14
SkiveSkive20.6.15
39.93
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE5.7.15
40.99
HvidovreHvidovre22.8.15
41.64
SkiveSkive12.9.15
400 m  [7]
59.28
i
PB SkiveSkive29.11.14
58.26
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE17.1.15
59.32
i
SkiveSkive7.2.15
58.78
PB SkiveSkive14.5.15
58.17
PB AalborgAalborg8.6.15
56.83
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE4.7.15
57.18
NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN29.8.15
Længdespring  [3]
4.81
w
TårnbyTårnby6.9.15+2.8
4.62
PB SkiveSkive12.9.15+1.1
4.68
PB AalborgAalborg19.9.150.0
Kuglestød 3.0 kg  [3]
8.79
i
PB AalborgAalborg12.11.14
7.26
i
AalborgAalborg3.12.14
7.34
i
AalborgAalborg29.12.14
Diskoskast 0.75 kg  [1]
18.28
SB AalborgAalborg19.9.15

2014

60 m  [12]
8.32
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE23.11.13
8.25
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE23.11.13
8.48
i
AarhusAarhus7.12.13
8.42
i
SkiveSkive18.1.14
8.26
i
AarhusAarhus1.2.14
8.48
i
AarhusAarhus1.2.14
8.32
i
AarhusAarhus1.2.14
8.41
i
SkiveSkive8.2.14
8.36
i
AarhusAarhus22.2.14
8.41
i
AarhusAarhus22.2.14
8.23
i
PB AarhusAarhus22.2.14
8.34
i
SkiveSkive1.3.14
80 m  [6]
10.83
PB Trollhättan, SWETrollhättan, SWE25.5.14-0.9
10.99
Trollhättan, SWETrollhättan, SWE25.5.14-2.2
10.72
PB Almere, NEDAlmere, NED15.7.14+0.2
10.84
Almere, NEDAlmere, NED15.7.14+1.5
10.58
Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE23.8.14+0.4
10.51
PB Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE23.8.14+0.9
100 m  [11]
13.13
PB AalborgAalborg23.4.14-1.2
12.86
w
SæbySæby3.5.14+3.5
13.27
AalborgAalborg14.5.14+0.2
13.46
SæbySæby3.6.14-1.7
12.97
PB AalborgAalborg9.6.14+0.6
13.04
AalborgAalborg18.6.140.0
12.73
w
OdenseOdense21.6.14+2.7
12.61
w
OdenseOdense21.6.14+4.0
13.33
AalborgAalborg13.8.14-0.2
13.15
AalborgAalborg7.9.140.0
13.25
AalborgAalborg13.9.14-1.6
200 m  [11]
27.63
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE23.11.13
27.2h
i
SkiveSkive18.1.14
27.38
i
PB SkiveSkive8.2.14
26.86
i
PB SkiveSkive1.3.14
26.93
PB SæbySæby3.5.14+0.8
26.91
PB Trollhättan, SWETrollhättan, SWE25.5.14-2.9
27.03
AabenraaAabenraa1.6.140.0
26.43
PB AalborgAalborg18.6.14+0.7
26.39
PB OdenseOdense21.6.14+1.8
26.42
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14-2.6
26.35
PB AalborgAalborg7.9.140.0
300 m  [9]
42.96
PB AalborgAalborg14.5.14
42.34
PB AalborgAalborg9.6.14
42.13
PB OdenseOdense21.6.14
41.99
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE27.6.14
41.92
PB Almere, NEDAlmere, NED15.7.14
42.08
AalborgAalborg13.8.14
41.81
PB Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE23.8.14
41.21
PB KøbenhavnKøbenhavn30.8.14
41.57
AalborgAalborg13.9.14
Længdespring  [3]
3.89
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE23.11.13
4.11
SB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE27.6.14-0.1
4.48
SB Almere, NEDAlmere, NED15.7.14
Trespring   [1]
8.58
PB Almere, NEDAlmere, NED15.7.14
Kuglestød 2.0 kg  [1]
8.73
i
PB AarhusAarhus7.12.13
Kuglestød 3.0 kg  [5]
6.76
i
PB Göteborg, SWEGöteborg, SWE23.11.13
7.96
i
PB AarhusAarhus22.2.14
7.45
SæbySæby3.5.14
8.06
PB SæbySæby3.6.14
7.87
Almere, NEDAlmere, NED15.7.14
Diskoskast 0.75 kg  [2]
21.32
SB SæbySæby3.5.14
21.66
SB SæbySæby3.6.14
4 x 100 m stafet  [1]
50.73
DUR-14 PB AabenraaAabenraa6.9.14
 Aalborg Atletik Og Motion
Henriette Schnack, Freja Wærness
Nathalie Richter-Mikkelsen, Mathilde Prietzel Nielsen

2013

60 m  [8]
9.03
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE8.12.12
8.84
i
PB AarhusAarhus5.1.13
8.86
i
SkiveSkive19.1.13
8.68
i
PB AarhusAarhus26.1.13
8.62
i
AarhusAarhus26.1.13
8.59
i
PB AarhusAarhus26.1.13
8.94
i
AarhusAarhus23.2.13
8.80
i
AarhusAarhus23.2.13
80 m  [11]
10.94
w
SæbySæby5.5.13+3.0
11.18
PB SæbySæby11.6.13+1.4
11.22
SkiveSkive15.6.13+2.0
11.41
SkiveSkive15.6.13-3.9
11.04
PB SkiveSkive15.6.130.0
11.13
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13-0.9
11.18
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13-1.3
11.22
SilkeborgSilkeborg17.8.13
11.43
SæbySæby24.8.13-1.0
10.94
PB AalborgAalborg21.9.130.0
11.37
VejenVejen29.9.13-4.9
100 m  [4]
13.97
PB AalborgAalborg24.4.13-0.4
13.86
PB AalborgAalborg9.5.13-0.5
13.64
PB AalborgAalborg21.8.130.0
13.38
PB KøbenhavnKøbenhavn14.9.13-1.2
200 m  [6]
28.27
w
SæbySæby5.5.13+4.2
28.63
PB SkiveSkive15.6.13+1.1
28.59
PB AalborgAalborg19.6.130.0
28.87
SæbySæby24.8.13-1.5
27.78
PB AalborgAalborg4.9.13-0.1
27.96
AalborgAalborg21.9.130.0
300 m  [1]
46.56
PB AalborgAalborg21.8.13
60 m hæk 76.2 cm  [1]
12.76
PB AalborgAalborg19.6.130.0
Højdespring  [2]
1.05
PB SæbySæby11.6.13
1.20
PB AalborgAalborg21.9.13
Længdespring  [2]
4.51
PB Berlin, GERBerlin, GER18.5.13
4.51
=PB AalborgAalborg4.9.130.0
Kuglestød 2.0 kg  [11]
7.90
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE8.12.12
7.91
i
PB AarhusAarhus5.1.13
7.56
i
AarhusAarhus26.1.13
7.87
i
AarhusAarhus23.2.13
7.86
PB SæbySæby5.5.13
8.75
PB SæbySæby11.6.13
8.14
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13
8.58
SilkeborgSilkeborg17.8.13
8.09
AalborgAalborg21.8.13
8.19
AalborgAalborg21.9.13
8.01
VejenVejen29.9.13
Kuglestød 3.0 kg  [1]
6.45
PB Berlin, GERBerlin, GER18.5.13
Diskoskast 0.75 kg  [4]
18.00
PB Berlin, GERBerlin, GER18.5.13
21.67
PB SkiveSkive15.6.13
20.15
AalborgAalborg19.6.13
19.47
SæbySæby24.8.13
Hammerkast 3.0 kg  [1]
16.45
PB AalborgAalborg9.5.13
Spydkast 400 gram  [3]
12.80
PB AalborgAalborg24.4.13
14.06
PB SæbySæby5.5.13
11.40
SilkeborgSilkeborg17.8.13

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde8.19   Aarhus31.1.15
100 m
Ude12.97   Aalborg9.6.14+0.6
200 m
Ude25.93   Aalborg19.9.15+1.1
Inde26.44   Växjö, SWE17.1.15
400 m
Ude56.38   Vaasa, FIN23.6.1742 
Inde57.52   Växjö, SWE23.1.1623 
800 m
Ude2:06.66   Aalborg20.6.1817 
Inde2:11.22   Skive17.2.1917 
Højdespring
Ude1.20   Aalborg21.9.13
Længdespring
Ude4.68   Aalborg19.9.150.0
Inde3.89   Göteborg/FH, SWE23.11.13
Trespring
Ude8.58   Almere, NED15.7.14
Diskoskast 1.0 kg
Ude19.27   København23.9.17

80 m
Ude10.51   Stockholm/S, SWE23.8.14+0.913 
300 m
Ude39.93   Göteborg/U, SWE5.7.1514 
60 m hæk 76.2 cm
Ude12.76   Aalborg19.6.130.0
Kuglestød 2.0 kg
Ude8.75   Sæby11.6.13
Inde8.73   Aarhus7.12.13
Kuglestød 3.0 kg
Ude6.45   Berlin, GER18.5.13
Inde8.79   Aalborg12.11.14
Diskoskast 0.75 kg
Ude21.67   Skive15.6.13
Hammerkast 3.0 kg
Ude16.45   Aalborg9.5.13
Spydkast 400 gram
Ude14.06   Sæby5.5.13

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 240
Per disciplin:
60 m:34
80 m:17
100 m:19
200 m:31
300 m:20
400 m:39
800 m:28
60 m hæk 76.2 cm:1
Højdespring:2
Længdespring:8
Trespring :1
Kuglestød 2.0 kg:12
Kuglestød 3.0 kg:9
Diskoskast 0.75 kg:7
Diskoskast 1.0 kg:3
Hammerkast 3.0 kg:1
Spydkast 400 gram:3
4 x 100 m stafet:1
4 x 400 m stafet:4

Danske mesterskaber

Ude
800 m
DM 2018 4
2:11.12 1
h2
2:13.84
Inde
400 m
DMi 2018 4
58.34
800 m
DMi 2019 3
2:11.22 2
h2
2:14.68

Ungdom
800 m
iDMU 2018 2
19
2:12.96
iDMU 2019 2
19
2:12.09

Internationale stævner

Ude
400 m
EM-Hold Div 1 2017
6
h1
56.38
4 x 400 m stafet
EM-Hold Div 1 2017 6
B
3:48.01

800 m
VM U20 2018
6
19
h2
2:10.50
4 x 400 m stafet
EM U20 2017
5
19
h2
3:48.06