Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Ida Kathrine Karstoft

Født: 29 oktober 1995

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  1 DM‐guld
  •  2 DM‐sølv
  •  2 IDM‐guld
  •  1 IDM‐bronze

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

60 m  [8]
7.33
i
PB AarhusAarhus17.2.22
7.32
i
PB AarhusAarhus17.2.22
7.35
i
DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
7.25
i
DR PB DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
7.31
i
AarhusAarhus2.3.22
7.24
i
DR PB (56)AarhusAarhus2.3.22
7.29
i
iVMBeograd, SRBiVM, Beograd, SRB18.3.22
7.30
i
iVMBeograd, SRBiVM, Beograd, SRB18.3.22
100 m  [3]
11.30
w
KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+2.8
11.30
w
KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+2.1
11.32
DR PB HvidovreHvidovre11.6.22+0.2
200 m  [11]
23.36
i
DR PB Bærum, NORBærum, NOR29.1.22
23.25
i
DR PB Miramas, FRAMiramas, FRA4.2.22
23.22
i
DR PB (23)v3NatUppsala, SWEv3Nat, Uppsala, SWE13.2.22
22.81
DR PB Poznań, POLPoznań, POL27.5.22+1.4
22.76
DR PB Vári, GREVári, GRE2.6.22+1.8
22.73
DR PB BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR16.6.22+0.8
22.67
DR PB (49)Madrid, ESPMadrid, ESP18.6.22-0.5
22.90
BauhausStockholm/S, SWEBauhaus, Stockholm/S, SWE30.6.22+0.1
22.85
VMEugene, ORVM, Eugene, OR18.7.22-0.2
22.84
VMEugene, ORVM, Eugene, OR19.7.22-0.1
22.80
SkolimowskaChorzów, POLSkolimowska, Chorzów, POL6.8.22+0.2
400 m  [1]
54.89
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE22.1.22
4 x 100 m stafet  [2]
45.27
SB Vári, GREVári, GRE2.6.22
 Denmark
Emma Beiter Bomme, Astrid Glenner-Frandsen
Ida Kathrine Karstoft, Line Holm Jensen
43.46
DR PB VMEugene, ORVM, Eugene, OR22.7.22
 Denmark
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
Astrid Glenner-Frandsen, Ida Kathrine Karstoft

2021

200 m  [3]
23.39
PB Oordegem, BELOordegem, BEL29.5.21+0.3
23.69
Jyväskylä, FINJyväskylä, FIN2.6.21-0.4
23.39
w
KøbenhavnKøbenhavn8.6.21+2.1
4 x 100 m stafet  [2]
44.25
SB WorldRChorzów, POLWorldR, Chorzów, POL1.5.21
 Denmark
Mathilde U. Kramer, Astrid Glenner-Frandsen
Mette Graversgaard, Ida Kathrine Karstoft
43.51
DR PB OLTokyo, JPNOL, Tokyo, JPN5.8.21
 Denmark
Mathilde U. Kramer, Astrid Glenner-Frandsen
Emma Beiter Bomme, Ida Kathrine Karstoft

2019

100 m  [3]
11.66
PB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP25.5.19+1.4
1DNF
KøbenhavnKøbenhavn18.6.19-1.8
11.73
Meet ParisParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.8.190.0
200 m  [4]
23.57
PB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP26.5.190.0
23.82
Ninove, BELNinove, BEL3.8.19+0.8
23.87
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO11.8.19-0.8
24.01
Leuven, BELLeuven, BEL17.8.19-1.3
4 x 100 m stafet  [5]
43.90
DR PB WorldRYokohama, JPNWorldR, Yokohama, JPN11.5.19
 Denmark
Astrid Glenner-Frandsen, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
44.88
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO10.8.19
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard
44.38
Meet ParisParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.8.19
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Astrid Glenner-Frandsen, Mathilde U. Kramer
46.47
DR PB OdenseOdense7.9.19
 Sparta Atletik og Løb
Josephine Koch Jacobsen, Ida Kathrine Karstoft
Emma Beiter Bomme, Thea Haahr
43.92
VMDoha, QATVM, Doha, QAT4.10.19
 Denmark
Astrid Glenner-Frandsen, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer

2018

60 m  [2]
7.74
i
PB DMiSkiveDMi, Skive18.2.18
7.63
i
PB DMiSkiveDMi, Skive18.2.18
100 m  [7]
12.15
PB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR26.5.18+0.2
12.09
PB Regensburg, GERRegensburg, GER3.6.18+0.2
11.94
PB KøbenhavnKøbenhavn12.6.18+2.0
12.24
Halmstad, SWEHalmstad, SWE16.6.18-0.4
12.09
Halmstad, SWEHalmstad, SWE16.6.18+0.2
11.97
KøbenhavnKøbenhavn26.6.18-0.2
12.15
KøbenhavnKøbenhavn8.9.18-2.9
150 m  [2]
17.66
PB (16)KøbenhavnKøbenhavn19.8.18+0.9
17.73
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8.18+0.3
200 m  [12]
24.49
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
24.40
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.2.18
24.32
i
PB v3NatUppsala, SWEv3Nat, Uppsala, SWE11.2.18
24.70
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2.18
24.52
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2.18
24.36
PB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR27.5.18+0.7
24.35
PB Genève, SUIGenève, SUI9.6.180.0
24.31
PB Halmstad, SWEHalmstad, SWE17.6.18+1.5
23.91
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7.18+3.2
24.89
w
DMOdenseDM, Odense26.8.18+2.5
23.86
PB DMOdenseDM, Odense26.8.18+1.7
24.15
KøbenhavnKøbenhavn8.9.18+1.6
300 m  [1]
38.79
PB (48)KøbenhavnKøbenhavn6.5.18
400 m  [2]
56.35
PB KøbenhavnKøbenhavn12.6.18
55.96
PB DMOdenseDM, Odense25.8.18
4 x 100 m stafet  [7]
46.05
SB Regensburg, GERRegensburg, GER3.6.18
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
45.18
SB Genève, SUIGenève, SUI9.6.18
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
45.72
Sollentuna, SWESollentuna, SWE28.6.18
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
44.95
DR PB AthletissimaLausanne, SUIAthletissima, Lausanne, SUI5.7.18
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
45.06
MüllerLondon, GBRMüller, London, GBR22.7.18
 Denmark
44.09
DR PB EMBerlin, GEREM, Berlin, GER12.8.18
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
47.39
PB DMOdenseDM, Odense25.8.18
 Sparta Atletik og Løb
Amanda Bergsten, Ida Kathrine Karstoft
Olivia Thorsgaard, Sandra Böll
4 x 400 m stafet  [1]
3:49.89
SB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR27.5.18
 Sparta Atletik og Løb
Olivia Thorsgaard, Dagmar Olsen
Annemarie Nissen, Ida Kathrine Karstoft

2017

60 m  [6]
7.89
i
PB Lund, SWELund, SWE14.1.17
7.84
i
PB Lund, SWELund, SWE14.1.17
7.93
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.17
7.88
i
DMiSkiveDMi, Skive19.2.17
7.86
i
DMiSkiveDMi, Skive19.2.17
7.80
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive25.2.17
100 m  [14]
12.49
PB TårnbyTårnby16.5.17-2.5
12.12
w
OdenseOdense21.5.17+4.1
12.19
PB AarhusAarhus2.6.17+1.4
12.23
AarhusAarhus2.6.17+0.5
12.25
HvidovreHvidovre10.6.17+0.8
12.26
HvidovreHvidovre10.6.17+0.8
12.21
KøbenhavnKøbenhavn20.6.17+1.9
12.14
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7.17+2.8
12.29
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7.17+1.5
12.18
w
Manchester, GBRManchester, GBR16.8.17+2.2
12.21
DMUHvidovreDMU, Hvidovre26.8.17+0.3
12.29
DMAalborgDM, Aalborg2.9.17-0.5
12.38
AalborgAalborg2.9.17-1.3
12.32
OdenseOdense9.9.170.0
150 m  [1]
18.26
PB (57)KøbenhavnKøbenhavn20.8.17+1.1
200 m  [14]
25.22
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.17
25.26
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.2.17
Uregelmæssighed: Oversized track
24.96
i
v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN11.2.17
24.97
i
PB DMiSkiveDMi, Skive18.2.17
25.23
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2.17
25.02
i
SkiveSkive26.2.17
24.89
PB IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL27.5.17+0.7
24.66
w
HvidovreHvidovre11.6.17+2.6
24.98
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN23.6.17-0.4
24.45
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7.17+1.9
24.60
DMUHvidovreDMU, Hvidovre27.8.17+0.4
24.72
DMAalborgDM, Aalborg3.9.170.0
24.59
DMAalborgDM, Aalborg3.9.170.0
24.73
OdenseOdense9.9.17
Længdespring  [1]
5.13
i
PB SkiveSkive25.2.17
4 x 100 m stafet  [1]
DQ
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN24.6.17
 Denmark
Louise Østergård, Mathilde U. Kramer
Ida Kathrine Karstoft, Martha Traoré
4 x 200 m stafet  [1]
1:42.06
i
DR22
DUR-22
PB
SkiveSkive26.2.17
 Sparta Atletik og Løb
Ida Kathrine Karstoft, Emilie R Hansen
Anne Porshold, Anne Sofie Kirkegaard
4 x 300 m stafet  [1]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:38.76
i
DR22
DUR-22
PB
v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN11.2.17
 Mixed team
Ida Kathrine Karstoft, Anne Sofie Kirkegaard
Mette Graversgaard, Sandra Böll

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde7.24   DRAarhus2.3.22
100 m
Ude11.32   DRHvidovre11.6.22+0.2
200 m
Ude22.67   DRMadrid, ESP18.6.22-0.5
Inde23.22   DRUppsala, SWE13.2.22
400 m
Ude55.96   Odense25.8.1832 
Inde54.89   Växjö, SWE22.1.22
Længdespring
Inde5.13   Skive25.2.17
4 x 100 m stafet
Ude43.46   DREugene, OR22.7.22

150 m
Ude17.66   København19.8.18+0.9
300 m
Ude38.79   København6.5.18
4 x 300 m stafet
Inde2:38.76   Tampere, FIN11.2.17

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 115
Per disciplin:
60 m:16
100 m:27
150 m:3
200 m:44
300 m:1
400 m:3
Længdespring:1
4 x 100 m stafet:17
4 x 200 m stafet:1
4 x 300 m stafet:1
4 x 400 m stafet:1

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2017 5
12.29
200 m
DM 2017 2
24.59 2
h3
24.72
DM 2018 2
23.86 1
h2
24.89
400 m
DM 2018 1
55.96
4 x 100 m stafet
DM 2018 2
47.39
Inde
60 m
DMi 2017 5
7.86 3
h2
7.88
DMi 2018 3
7.63 2
h1
7.74
DMi 2022 1
7.25 1
h2
7.35
200 m
DMi 2017 4
25.23 1
h5
24.97
DMi 2018 1
24.52 1
h2
24.70

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2017 1
22
12.21
200 m
DMU 2017 1
22
24.60
Inde
60 m
iDMU 2017 4
22
7.80

Internationale stævner

Ude
200 m
EM-Hold Div 1 2017
6
h2
24.98
EM-Hold Div 2 2019 4
23.87
VM 2022
5
s3
22.84 3
h2
22.85
4 x 100 m stafet
EM-Hold Div 1 2017
B
DQ
EM 2018
6
h2
44.09
EM-Hold Div 2 2019 3
B
44.88
VM 2019
6
h1
43.92
OL 2021
7
h2
43.51
VM 2022
6
h2
43.46
Inde
60 m
iVM 2022
8
s2
7.30 4
h2
7.29