Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Sofia Thøgersen

Født: 6 juli 2005

Klub: Sparta Atletik & Løb

  • 1500 m Sølv ved EM U20 2023
    3000 m Sølv ved EM U20 2021
    5000 m Bronze ved EM U20 2023
  •  3 DM‐guld
  •  4 IDM‐guld
  •  1 IDM‐sølv

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

800 m  [2]
2:06.55
i
DUR
DUR-19
PB (8)
v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR11.2.24
2:07.99
i
OdenseOdense17.2.24
1500 m  [1]
4:12.95+
i
DUR
DUR-19
PB (52) (4)
Ostrava, CZEOstrava, CZE30.1.24
1 mile  [1]
4:29.31
i
DR
EUR
DUR
PB (29) (3)
Ostrava, CZEOstrava, CZE30.1.24
3000 m  [1]
8:50.26
i
WU20L
DR
DR22
EUR
DUR-19
PB (49) (5)
Metz, FRAMetz, FRA3.2.24

2023

800 m  [2]
2:04.34
DUR-18 PB BislettGOslo, NORBislettG, Oslo, NOR15.6.23
2:03.23
DUR
DUR-18
PB (18)
Trier, GERTrier, GER8.9.23
1500 m  [11]
4:18.07
i
WU20L
DUR-18
SB (3)
Gent, BELGent, BEL4.2.23
4:29.53
i
DMiRandersDMi, Randers18.2.23
4:25.93
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
4:16.02
DUR-18 SB NordicCKøbenhavnNordicC, København27.5.23
4:16.24
Bergen, NORBergen, NOR3.6.23
4:11.08
DUR
DUR-18
PB
EM-Hold Div 2Chorzów, POLEM-Hold Div 2, Chorzów, POL22.6.23
4:17.16
DMAalborgDM, Aalborg24.6.23
4:29.02
EM U20Jerusalem, ISREM U20, Jerusalem, ISR7.8.23
4:17.08
EM U20Jerusalem, ISREM U20, Jerusalem, ISR9.8.23
4:05.34
DR
DR22
DUR
DUR-18
PB (70) (5)
VMBudapest, HUNVM, Budapest, HUN19.8.23
4:38.32
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
3000 m  [2]
9:10.01
i
DR22
DUR-18
PB (7)
DMiRandersDMi, Randers19.2.23
8:53.39
DUR-18 PB (64) (11)KøbenhavnKøbenhavn7.6.23
5000 m  [2]
15:44.29
DUR-18
DUR
PB (20)
Karlsruhe, GERKarlsruhe, GER20.5.23
15:53.08
EM U20Jerusalem, ISREM U20, Jerusalem, ISR10.8.23
3000 m forh.  [1]
10:02.69
PB (10)NordicCKøbenhavnNordicC, København28.5.23
  [1]
25.00
NordicCReykjavik, ISLNordicC, Reykjavik, ISL5.11.23
 Denmark
Cross 5 km  [1]
18:38
EM19Bruxelles, BELEM19, Bruxelles, BEL10.12.23
Cross 6 km  [1]
22:10
NordicCReykjavik, ISLNordicC, Reykjavik, ISL5.11.23
Cross 6.4 km  [1]
21:38
Cardiff, GBRCardiff, GBR11.11.23

2022

800 m  [2]
2:12.00
i
PB (25)iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
2:11.86
SB OdenseOdense3.9.22
1500 m  [7]
4:18.04
i
WU20L WU18L
DUR-17
PB (4) (2)
RandersRanders30.1.22
4:24.33
i
DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
4:36.22
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
4:19.75
SB DMAalborgDM, Aalborg25.6.22
4:15.35 mix
PB TårnbyTårnby16.8.22
4:24.53 mix
KøbenhavnKøbenhavn23.8.22
4:16.60
(35) (14)BMCLoughborough, GBRBMC, Loughborough, GBR27.8.22
1 mile landevej  [1]
4:44
PB KøbenhavnKøbenhavn6.6.22
3000 m  [5]
9:16.09
i
WU18L
DR22

DUR-17
PB (9) (4)
v3NatUppsala, SWEv3Nat, Uppsala, SWE13.2.22
9:17.42
i
DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
9:19.65
DUR-17 SB (73) (35)CoAGKøbenhavnCoAG, København16.6.22
9:20.56
EM U18Jerusalem, ISREM U18, Jerusalem, ISR6.7.22
9:18.57 mix
DUR-17 SB HerlevHerlev14.9.22
5 km  [1]
15:53
WU20L WU18L
DUR-17
PB (99) (7)
DMUAarhusDMU, Aarhus23.4.22
2000 m forh.  [3]
6:45.31
SB EM U18Jerusalem, ISREM U18, Jerusalem, ISR4.7.22
6:29.68
DUR-17 SB EM U18Jerusalem, ISREM U18, Jerusalem, ISR6.7.22
6:27.74
DUR

DUR-17
SB (29) (4) (2)
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
3000 m forh.  [1]
10:15.73
PB (22) (5)Karlsruhe, GERKarlsruhe, GER21.5.22
4 x 200 m stafet  [1]
1:47.19
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Sparta Atletik og Løb
Anna Elisabeth Buhmann Pedersen, Sofia Thøgersen
Pil Johanne Nedergaard, Amaya Kruse Jørgensen
1000 m stafet  [1]
2:18.54
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 Sparta Atletik og Løb
Anna Elisabeth Buhmann Pedersen, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
Amaya Kruse Jørgensen, Sofia Thøgersen
  [1]
EM19Venaria Reale, ITAEM19, Venaria Reale, ITA11.12.22
 Denmark
Cross 4 km  [1]
13:57
EM19Venaria Reale, ITAEM19, Venaria Reale, ITA11.12.22
Cross 6 km  [1]
24:52
NordicCKristiansand, NORNordicC, Kristiansand, NOR6.11.22

2021

800 m  [1]
2:14.43
i
PB (50)OdenseOdense23.1.21
1500 m  [6]
4:29.3h
i
DUR-16 PB RandersRanders26.1.21
4:28.17
i
DUR-16 PB (25) (5)DMiOdenseDMi, Odense21.2.21
4:19.18mix
DUR-16 PB FrederiksbergFrederiksberg13.5.21
4:22.03
DMOdenseDM, Odense26.6.21
4:19.55
(47) (11)BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER3.7.21
4:21.22
AarhusAarhus5.9.21
1 mile landevej  [1]
4:52
PB KøbenhavnKøbenhavn12.9.21
3000 m  [4]
9:28.55
i
DUR-16 PB (14) (3)DMiOdenseDMi, Odense20.2.21
9:18.9h mix
DUR-16 PB KøbenhavnKøbenhavn18.5.21
9:33.40
EM U20Tallinn, ESTEM U20, Tallinn, EST15.7.21
9:16.43
DUR-16 PB (43) (17)EM U20Tallinn, ESTEM U20, Tallinn, EST17.7.21
5 km  [2]
16:28
DUR-16 PB EjbyEjby10.4.21
15:55
DUR

DUR-16
PB (63) (4)
HerlevHerlev29.8.21
2000 m forh.  [1]
6:24.51
DRU20R

DUR-16
PB (19) (1) (1)
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
  [2]
24.00
NordicCTullinge, SWENordicC, Tullinge, SWE7.11.21
 Denmark
EM19Dublin, IRLEM19, Dublin, IRL12.12.21
 Denmark
Cross 4 km  [2]
14:20
DMUKorsør DMU, Korsør 27.11.21
14:02
EM19Dublin, IRLEM19, Dublin, IRL12.12.21
Cross 6 km  [1]
23:25
NordicCTullinge, SWENordicC, Tullinge, SWE7.11.21

2020

400 m  [1]
1:00.32
PB HvidovreHvidovre1.8.20
800 m  [1]
2:10.44 mix
PB KøbenhavnKøbenhavn28.6.20
1500 m  [6]
Uregelmæssighed: Oversized track
4:35.88
i
BallerupBallerup19.1.20
4:34.78
i
PB (78) (28)iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
4:26.9h mix
PB KøbenhavnKøbenhavn14.6.20
4:30.18 mix
KøbenhavnKøbenhavn4.8.20
4:25.04mix
PB TårnbyTårnby27.8.20
4:49.90
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20
3000 m  [2]
9:54.75
i
DUR-15 PB (79) (21)iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
10:36.97
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20
4 x 200 m stafet  [1]
1:51.40
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Sparta Atletik og Løb
Emilie Børregaard Voigt, Sofia Thøgersen
Pil Johanne Nedergaard, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
Cross 6 km  [1]
21:39
DMURoskildeDMU, Roskilde8.3.20

2019

800 m  [6]
2:17.36
PB TårnbyTårnby4.5.19
2:20.16
BallerupBallerup25.5.19
2:18.53
HvidovreHvidovre8.6.19
2:16.96
PB HelsingørHelsingør16.6.19
2:18.39
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE28.6.19
2:21.86
AalborgAalborg14.9.19
1500 m  [5]
Uregelmæssighed: Oversized track
4:47.97
i
BallerupBallerup20.1.19
4:54.55
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
4:40.94 mix
PB BagsværdBagsværd18.5.19
4:43.14
KøbenhavnKøbenhavn18.6.19
4:51.07
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19
2000 m  [1]
6:27.72
PB (6)VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.19
3000 m  [6]
Uregelmæssighed: Oversized track
10:13.69
i
BallerupBallerup19.1.19
10:22.93
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
10:07.60
PB TårnbyTårnby5.5.19
9:59.64
PB BallerupBallerup25.5.19
10:25.42
DMUGreveDMU, Greve25.8.19
9:57.40
PB AalborgAalborg14.9.19
5 km  [1]
17:23
DUR-14 PB KøbenhavnKøbenhavn31.12.19
2000 m forh.  [2]
6:52.90
DUR-14 PB (81) (44) (26)HelsingørHelsingør15.6.19
6:59.18
DMUGreveDMU, Greve24.8.19

2018

60 m  [7]
9.39
i
SB BallerupBallerup27.12.17
9.15
i
PB HelsingørHelsingør13.1.18
9.11
i
PB BallerupBallerup20.1.18
9.18
i
BallerupBallerup20.1.18
9.36
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
9.16
i
HelsingørHelsingør3.3.18
9.01
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.18-1.1
80 m  [5]
12.37
SB GlostrupGlostrup28.4.18-1.7
11.86
SB GlostrupGlostrup28.4.18-0.3
11.69
SB BallerupBallerup17.6.18-0.2
11.77
GreveGreve30.9.18+1.0
11.46
PB GreveGreve30.9.18+1.0
100 m  [2]
14.37
HvidovreHvidovre10.6.18-1.3
14.29
PB HvidovreHvidovre10.6.18-0.4
200 m  [1]
28.77
PB GreveGreve29.9.18-0.2
400 m  [1]
1:04.21
PB KøbenhavnKøbenhavn7.6.18
600 m  [6]
1:42.46
PB GreveGreve12.5.18
1:43.13
HvidovreHvidovre9.6.18
1:42.82
BallerupBallerup16.6.18
1:40.28
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE29.6.18
1:42.24
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.18
1:42.08
GreveGreve30.9.18
800 m  [1]
2:20.77
PB TårnbyTårnby21.8.18
1000 m  [4]
3:04.40
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
3:14.61
SB GlostrupGlostrup28.4.18
3:06.52
SB BallerupBallerup17.6.18
3:04.92
PB GreveGreve15.9.18
1500 m  [6]
4:51.49
PB KøbenhavnKøbenhavn6.5.18
4:58.11
HvidovreHvidovre10.6.18
4:53.67
KøbenhavnKøbenhavn26.6.18
4:47.56
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.18
4:45.46
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE7.7.18
4:54.17
KøbenhavnKøbenhavn18.8.18
3000 m  [2]
10:28.54
SB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18
10:28.79
BallerupBallerup22.9.18
5 km  [1]
18:21
PB SkovlundeSkovlunde21.4.18
60 m hæk 76.2 cm  [2]
10.85
i
PB BallerupBallerup21.1.18
10.37
PB GreveGreve29.9.18-1.0
Længdespring  [1]
4.92
PB BallerupBallerup16.6.18+1.6
Længdespring 1 m zone  [1]
4.34
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
Kuglestød 2.0 kg  [1]
6.47
PB GreveGreve12.5.18
Spydkast 400 gram  [2]
16.27
PB GreveGreve12.5.18
22.13
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.18

2017

60 m  [6]
9.29
i
PB HelsingørHelsingør7.1.17
9.23
i
PB BallerupBallerup22.1.17
9.36
i
BallerupBallerup22.1.17
9.45
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
9.32
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
9.41
i
HelsingørHelsingør11.3.17
80 m  [7]
12.06
PB KøbenhavnKøbenhavn1.6.17+0.4
11.95
PB KøbenhavnKøbenhavn18.6.17+0.8
11.79
w
KøbenhavnKøbenhavn18.6.17+2.6
11.67
KøbenhavnKøbenhavn19.8.17+1.0
11.58
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8.17+1.3
12.02
GreveGreve1.10.17-1.3
12.06
GreveGreve1.10.17-2.0
200 m  [3]
30.45
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.17
30.64
PB TårnbyTårnby7.5.17-0.4
29.38
w
GreveGreve30.9.17+3.2
400 m  [1]
1:05.78
PB KøbenhavnKøbenhavn1.6.17
600 m  [6]
1:47.97
PB TårnbyTårnby6.5.17
1:44.88
PB BagsværdBagsværd12.5.17
1:45.00
KøbenhavnKøbenhavn17.6.17
1:46.07
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.17
1:42.58
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8.17
1:44.58
GreveGreve1.10.17
800 m  [2]
2:30.40
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.17
2:30.42
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
1000 m  [3]
3:09.16
PB KøbenhavnKøbenhavn18.6.17
3:10.17
KøbenhavnKøbenhavn20.8.17
3:06.51
PB GreveGreve16.9.17
1500 m  [4]
5:08.10
PB TårnbyTårnby7.5.17
5:03.88
PB HvidovreHvidovre11.6.17
4:58.42
PB KøbenhavnKøbenhavn20.6.17
5:00.72
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.17
3000 m  [2]
10:49.51
PB BallerupBallerup28.5.17
10:21.12
PB KøbenhavnKøbenhavn23.9.17
5 km  [2]
19:12
PB , ???, ???16.4.17
19:35
SkovlundeSkovlunde22.4.17
50 m hæk 84.0 cm  [1]
9.86
i
PB HvidovreHvidovre15.1.17
50 m hæk 76.2 cm  [1]
9.64
i
PB HvidovreHvidovre15.1.17
Kuglestød 2.0 kg  [1]
6.02
PB BagsværdBagsværd12.5.17
Spydkast 400 gram  [1]
15.81
PB BagsværdBagsværd12.5.17

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde
9.11
Ballerup20.1.18
100 m
Ude
14.29
Hvidovre10.6.18-0.4
200 m
Ude
28.77
Greve29.9.18-0.2
Inde
30.45
Malmö/A, SWE12.2.17
400 m
Ude
1:00.32
Hvidovre1.8.20
800 m
Ude
2:03.23
DUR
DUR-18
Trier, GER8.9.23
Inde
2:06.55
DUR
DUR-19
Bærum, NOR11.2.24
1000 m
Ude
3:04.92
Greve15.9.18
Inde
3:04.40
Malmö/A, SWE27.1.1813 
1500 m
Ude
4:05.34
DR
DR22
DUR
DUR-18
Budapest, HUN19.8.23
Inde
4:12.95+
DUR
DUR-19
Ostrava, CZE30.1.24
3000 m
Ude
8:53.39
DUR-18
København7.6.23
Inde
8:50.26
DR
DR22
EUR
DUR-19
Metz, FRA3.2.24
5000 m
Ude
15:44.29
DUR-18
DUR
Karlsruhe, GER20.5.2310 
5 km
Ude
15:53
DUR-17
Aarhus23.4.22
3000 m forh.
Ude
10:02.69
København28.5.23
50 m hæk 84.0 cm
Inde
9.86
Hvidovre15.1.1725 
Længdespring
Ude
4.92
Ballerup16.6.18+1.6

60 m
Ude
9.01
Helsingborg, SWE8.7.18-1.1
80 m
Ude
11.46
Greve30.9.18+1.0
600 m
Ude
1:40.28
Göteborg/U, SWE29.6.18
1 mile
Inde
4:29.31
DR
EUR
DUR
Ostrava, CZE30.1.24
1 mile landevej
Ude
4:44
København6.6.22
2000 m
Ude
6:27.72
Göteborg/U, SWE30.6.19
2000 m forh.
Ude
6:24.51
DRU20R

DUR-16
Hvidovre11.9.21
50 m hæk 76.2 cm
Inde
9.64
Hvidovre15.1.17
60 m hæk 76.2 cm
Ude
10.37
Greve29.9.18-1.0
Inde
10.85
Ballerup21.1.18
Længdespring 1 m zone
Inde
4.34
Malmö/A, SWE27.1.18
Kuglestød 2.0 kg
Ude
6.47
Greve12.5.18
Spydkast 400 gram
Ude
22.13
Helsingborg, SWE8.7.18

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 188
Per disciplin:
60 m:13
80 m:12
100 m:2
200 m:4
400 m:3
600 m:12
800 m:17
1000 m:7
1500 m:46
1 mile:1
1 mile landevej:2
2000 m:1
3000 m:24
5000 m:2
5 km:7
2000 m forh.:6
3000 m forh.:2
50 m hæk 84.0 cm:1
50 m hæk 76.2 cm:1
60 m hæk 76.2 cm:2
Længdespring:1
Længdespring 1 m zone:1
Kuglestød 2.0 kg:2
Spydkast 400 gram:3
4 x 200 m stafet:2
1000 m stafet:1
:4
Cross:9

Danske mesterskaber

Ude
1500 m
DM 2021 1
4:22.03
DM 2022 1
4:19.75
DM 2023 1
4:17.16
3000 m
DMU 2019
10:25.42
2000 m forh.
DMU 2019
6:59.18
Inde
1500 m
DMi 2021 4
4:28.17
DMi 2022 1
4:24.33
DMi 2023 1
4:29.53
3000 m
DMi 2021 2
9:28.55
DMi 2022 1
9:17.42
DMi 2023 1
9:10.01

Ungdom
Ude
1500 m
DMU 2020 1
15
4:49.90
DMU 2023 1
19
4:38.32
3000 m
DMU 2020 1
15
10:36.97
5 km
DMU 2022 1
19
15:53
2000 m forh.
DMU 2021 1
17
6:24.51
DMU 2022 1
17
6:27.74
1000 m stafet
DMU 2022 1
17
2:18.54
DM 16-17 år km cross
DMU 2021 1
17
14:20
6 km cross
DMU 2020 1
15
21:39
Inde
800 m
iDMU 2022 1
17
2:12.00
1500 m
iDMU 2019 3
15
r2
4:54.55
iDMU 2020 1
15
4:34.78
iDMU 2022 1
17
4:36.22
iDMU 2023 1
19
4:25.93
3000 m
iDMU 2019 2
15
10:22.93
iDMU 2020 1
15
9:54.75
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 1
15
1:51.40
iDMU 2022 1
17
1:47.19

Internationale stævner

Ude
1500 m
EM-Hold Div 2 2023 5
4:11.08
VM 2023
7
h2
4:05.34

EM U20 2023 2
19
4:17.08 2
19
h2
4:29.02
3000 m
EM U20 2021 2
19
9:16.43 2
19
h1
9:33.40
EM U18 2022 1
17
9:20.56
5000 m
EM U20 2023 3
19
15:53.08
2000 m forh.
EM U18 2022 3
17
6:29.68 1
17
h1
6:45.31
Cross
EM19 2021 15
19
14:02
EM19 2022 25
19
13:57
EM19 2023 2
19
18:38