Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Sofia Thøgersen

Født: 6 juli 2005

Klub: Sparta Atletik & Løb

  • 3000 m Sølv ved EM U20 2021
  •  1 DM‐guld
  •  1 IDM‐sølv

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

Ingen resultater i 2022. Seneste resultat er fra 2021.

2021

800 m  [1]
2:14.43
i
PB (47)OdenseOdense23.1.21
1500 m  [6]
4:29.3h
i
DUR-16 PB RandersRanders26.1.21
4:28.17
i
PB (25) (5)DMiOdenseDMi, Odense21.2.21
4:19.18mix
DUR-16 PB FrederiksbergFrederiksberg13.5.21
4:22.03
DMOdenseDM, Odense26.6.21
4:19.55
(45) (10)BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER3.7.21
4:21.22
AarhusAarhus5.9.21
  [1]
4:52
PB KøbenhavnKøbenhavn12.9.21
3000 m  [4]
9:28.55
i
DUR-16 PB (12) (3)DMiOdenseDMi, Odense20.2.21
9:18.9h mix
DUR-16 PB KøbenhavnKøbenhavn18.5.21
9:33.40
EM U20Tallinn, ESTEM U20, Tallinn, EST15.7.21
9:16.43
DUR-16 PB (42) (15)EM U20Tallinn, ESTEM U20, Tallinn, EST17.7.21
5 km  [2]
16:28
DUR-16 PB EjbyEjby10.4.21
15:55
DUR DUR-16 PB (64) (4)HerlevHerlev29.8.21
2000 m forh.  [1]
6:24.51
DR DUR-16 PB (19) (1) (1)DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
  [2]
24.00
NordicCTullinge, SWENordicC, Tullinge, SWE7.11.21
 Denmark
EM19Dublin, IRLEM19, Dublin, IRL12.12.21
 Denmark
Cross 4 km  [2]
14:20
DMUKorsør DMU, Korsør 27.11.21
14:02
EM19Dublin, IRLEM19, Dublin, IRL12.12.21
Cross 6 km  [1]
23:25
NordicCTullinge, SWENordicC, Tullinge, SWE7.11.21

2020

21:39
DMURoskildeDMU, Roskilde8.3.20
400 m  [1]
1:00.32
PB HvidovreHvidovre1.8.20
800 m  [1]
2:10.44 mix
PB KøbenhavnKøbenhavn28.6.20
1500 m  [6]
Uregelmæssighed: Oversized track
4:35.88
i
BallerupBallerup19.1.20
4:34.78
i
PB (79) (26)iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
4:26.9h mix
PB KøbenhavnKøbenhavn14.6.20
4:30.18 mix
KøbenhavnKøbenhavn4.8.20
4:25.04mix
PB TårnbyTårnby27.8.20
4:49.90
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20
3000 m  [2]
9:54.75
i
DUR-15 PB (75) (20)iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
10:36.97
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20
4 x 200 m stafet  [1]
1:51.40
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Sparta Atletik og Løb
Emilie Børregaard Voigt, Sofia Thøgersen
Pil Nedergaard, Aurora Suarez Alvarez Thostrup

2019

800 m  [6]
2:17.36
PB TårnbyTårnby4.5.19
2:20.16
BallerupBallerup25.5.19
2:18.53
HvidovreHvidovre8.6.19
2:16.96
PB HelsingørHelsingør16.6.19
2:18.39
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE28.6.19
2:21.86
AalborgAalborg14.9.19
1500 m  [5]
Uregelmæssighed: Oversized track
4:47.97
i
BallerupBallerup20.1.19
4:54.55
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
4:40.94 mix
PB BagsværdBagsværd18.5.19
4:43.14
KøbenhavnKøbenhavn18.6.19
4:51.07
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19
2000 m  [1]
6:27.72
PB (6)VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.19
3000 m  [6]
Uregelmæssighed: Oversized track
10:13.69
i
BallerupBallerup19.1.19
10:22.93
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
10:07.60
PB TårnbyTårnby5.5.19
9:59.64
PB BallerupBallerup25.5.19
10:25.42
DMUGreveDMU, Greve25.8.19
9:57.40
PB AalborgAalborg14.9.19
5 km  [1]
17:23
DUR-14 PB KøbenhavnKøbenhavn31.12.19
2000 m forh.  [2]
6:52.90
DUR-14 PB (79) (43) (24)HelsingørHelsingør15.6.19
6:59.18
DMUGreveDMU, Greve24.8.19

2018

60 m  [7]
9.39
i
SB BallerupBallerup27.12.17
9.15
i
PB HelsingørHelsingør13.1.18
9.11
i
PB BallerupBallerup20.1.18
9.18
i
BallerupBallerup20.1.18
9.36
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
9.16
i
HelsingørHelsingør3.3.18
9.01
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.18-1.1
80 m  [5]
12.37
SB GlostrupGlostrup28.4.18-1.7
11.86
SB GlostrupGlostrup28.4.18-0.3
11.69
SB BallerupBallerup17.6.18-0.2
11.77
GreveGreve30.9.18+1.0
11.46
PB GreveGreve30.9.18+1.0
100 m  [2]
14.37
HvidovreHvidovre10.6.18-1.3
14.29
PB HvidovreHvidovre10.6.18-0.4
200 m  [1]
28.77
PB GreveGreve29.9.18-0.2
400 m  [1]
1:04.21
PB KøbenhavnKøbenhavn7.6.18
600 m  [6]
1:42.46
PB GreveGreve12.5.18
1:43.13
HvidovreHvidovre9.6.18
1:42.82
BallerupBallerup16.6.18
1:40.28
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE29.6.18
1:42.24
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.18
1:42.08
GreveGreve30.9.18
800 m  [1]
2:20.77
PB TårnbyTårnby21.8.18
1000 m  [4]
3:04.40
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
3:14.61
SB GlostrupGlostrup28.4.18
3:06.52
SB BallerupBallerup17.6.18
3:04.92
PB GreveGreve15.9.18
1500 m  [6]
4:51.49
PB KøbenhavnKøbenhavn6.5.18
4:58.11
HvidovreHvidovre10.6.18
4:53.67
KøbenhavnKøbenhavn26.6.18
4:47.56
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.18
4:45.46
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE7.7.18
4:54.17
KøbenhavnKøbenhavn18.8.18
3000 m  [2]
10:28.54
SB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18
10:28.79
BallerupBallerup22.9.18
5 km  [1]
18:21
PB SkovlundeSkovlunde21.4.18
60 m hæk 76.2 cm  [2]
10.85
i
PB BallerupBallerup21.1.18
10.37
PB GreveGreve29.9.18-1.0
Længdespring  [1]
4.92
PB BallerupBallerup16.6.18+1.6
Længdespring 1 m zone  [1]
4.34
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
Kuglestød 2.0 kg  [1]
6.47
PB GreveGreve12.5.18
Spydkast 400 gram  [2]
16.27
PB GreveGreve12.5.18
22.13
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.18

2017

60 m  [6]
9.29
i
PB HelsingørHelsingør7.1.17
9.23
i
PB BallerupBallerup22.1.17
9.36
i
BallerupBallerup22.1.17
9.32
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
9.45
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
9.41
i
HelsingørHelsingør11.3.17
80 m  [7]
12.06
PB KøbenhavnKøbenhavn1.6.17+0.4
11.95
PB KøbenhavnKøbenhavn18.6.17+0.8
11.79
w
KøbenhavnKøbenhavn18.6.17+2.6
11.67
KøbenhavnKøbenhavn19.8.17+1.0
11.58
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8.17+1.3
12.06
GreveGreve1.10.17-2.0
12.02
GreveGreve1.10.17-1.3
200 m  [3]
30.45
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.17
30.64
PB TårnbyTårnby7.5.17-0.4
29.38
w
GreveGreve30.9.17+3.2
400 m  [1]
1:05.78
PB KøbenhavnKøbenhavn1.6.17
600 m  [6]
1:47.97
PB TårnbyTårnby6.5.17
1:44.88
PB BagsværdBagsværd12.5.17
1:45.00
KøbenhavnKøbenhavn17.6.17
1:46.07
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.17
1:42.58
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8.17
1:44.58
GreveGreve1.10.17
800 m  [2]
2:30.40
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.17
2:30.42
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
1000 m  [3]
3:09.16
PB KøbenhavnKøbenhavn18.6.17
3:10.17
KøbenhavnKøbenhavn20.8.17
3:06.51
PB GreveGreve16.9.17
1500 m  [4]
5:08.10
PB TårnbyTårnby7.5.17
5:03.88
PB HvidovreHvidovre11.6.17
4:58.42
PB KøbenhavnKøbenhavn20.6.17
5:00.72
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.17
3000 m  [2]
10:49.51
PB BallerupBallerup28.5.17
10:21.12
PB KøbenhavnKøbenhavn23.9.17
5 km  [2]
19:12
PB , ???, ???16.4.17
19:35
SkovlundeSkovlunde22.4.17
50 m hæk 84.0 cm  [1]
9.86
i
PB HvidovreHvidovre15.1.17
50 m hæk 76.2 cm  [1]
9.64
i
PB HvidovreHvidovre15.1.17
Kuglestød 2.0 kg  [1]
6.02
PB BagsværdBagsværd12.5.17
Spydkast 400 gram  [1]
15.81
PB BagsværdBagsværd12.5.17

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde9.11   Ballerup20.1.18
100 m
Ude14.29   Hvidovre10.6.18-0.4
200 m
Ude28.77   Greve29.9.18-0.2
Inde30.45   Malmö/A, SWE12.2.17
400 m
Ude1:00.32   Hvidovre1.8.20
800 m
Ude2:10.44 mix   København28.6.20
Inde2:14.43   Odense23.1.2137
1000 m
Ude3:04.92   Greve15.9.18
Inde3:04.40   Malmö/A, SWE27.1.1812
1500 m
Ude4:19.18mix   DUR-16Frederiksberg13.5.21
Inde4:28.17   Odense21.2.2115
3000 m
Ude9:16.43   DUR-16Tallinn, EST17.7.2113
Inde9:28.55   DUR-16Odense20.2.218
5 km
Ude15:55   DUR DUR-16Herlev29.8.214
50 m hæk 84.0 cm
Inde9.86   Hvidovre15.1.1726
Længdespring
Ude4.92   Ballerup16.6.18+1.6

60 m
Ude9.01   Helsingborg, SWE8.7.18-1.1
80 m
Ude11.46   Greve30.9.18+1.0
600 m
Ude1:40.28   Göteborg/U, SWE29.6.1811
2000 m
Ude6:27.72   Göteborg/U, SWE30.6.1923
2000 m forh.
Ude6:24.51   DR DUR-16Hvidovre11.9.211
50 m hæk 76.2 cm
Inde9.64   Hvidovre15.1.17
60 m hæk 76.2 cm
Ude10.37   Greve29.9.18-1.0
Inde10.85   Ballerup21.1.18
Længdespring 1 m zone
Inde4.34   Malmö/A, SWE27.1.18
Kuglestød 2.0 kg
Ude6.47   Greve12.5.18
Spydkast 400 gram
Ude22.13   Helsingborg, SWE8.7.18

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 136
Per disciplin:
60 m:13
80 m:12
100 m:2
200 m:4
400 m:3
600 m:12
800 m:11
1000 m:7
1500 m:27
:1
2000 m:1
3000 m:16
5 km:6
2000 m forh.:3
50 m hæk 84.0 cm:1
50 m hæk 76.2 cm:1
60 m hæk 76.2 cm:2
Længdespring:1
Længdespring 1 m zone:1
Kuglestød 2.0 kg:2
Spydkast 400 gram:3
4 x 200 m stafet:1
:2
Cross:4

Danske mesterskaber

Ude
1500 m
DM 2021 1
4:22.03
3000 m
DMU 2019
10:25.42
2000 m forh.
DMU 2019
6:59.18
Inde
1500 m
DMi 2021 4
4:28.17
3000 m
DMi 2021 2
9:28.55

Ungdom
Ude
1500 m
DMU 2020 1
15
4:49.90
3000 m
DMU 2020 1
15
10:36.97
2000 m forh.
DMU 2021 1
17
6:24.51
DM 16-17 år km cross
DMU 2021 1
17
14:20
6 km cross
DMU 2020 1
15
21:39
Inde
1500 m
iDMU 2019 3
15
r2
4:54.55
iDMU 2020 1
15
4:34.78
3000 m
iDMU 2019 2
15
10:22.93
iDMU 2020 1
15
9:54.75
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 1
15
1:51.40

Internationale stævner


Ude
3000 m
EM U20 2021 2
19
9:16.43 2
19
h1
9:33.40
Cross
EM19 2021 15
19
14:02