Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Marie B. Olesen

Født: 8 februar 2007

Klub: Aalborg Atletik & Motion

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

200 m  [2]
29.64
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.21
29.24
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
300 m  [2]
45.75
SB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22
46.65
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE12.6.22
400 m  [1]
1:04.26
i
PB SkiveSkive12.2.22
600 m  [1]
1:41.56
SB AalborgAalborg7.5.22
800 m  [11]
2:26.61
i
SB RandersRanders14.12.21
2:26.50
i
SB RandersRanders19.2.22
2:24.50
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
2:22.00 mix
SB AarhusAarhus18.5.22
2:21.96
SB KøbenhavnKøbenhavn22.5.22
2:21.79
PB RandersRanders5.6.22
2:23.05
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE11.6.22
2:22.78
AalborgAalborg15.6.22
2:21.09
PB AarhusAarhus23.8.22
2:24.76
ViborgViborg30.8.22
2:21.88
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
1000 m  [1]
3:14.34
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE5.12.21
1500 m  [1]
5:03.71 mix
PB HerningHerning24.9.22
4 km  [1]
15:25
AarhusAarhus23.4.22
4 x 200 m stafet  [1]
1:48.50
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Aalborg Atletik Og Motion
Ellen Olesen, Marie B. Olesen
Aranya Kanakalingam, Christine Klitgaard
4 x 400 m stafet  [1]
4:07.93
SB OdenseOdense3.9.22
 Aalborg Atletik Og Motion
Anne Bonderup Andersen, Mille B. Olesen
Marie B. Olesen, Christine Klitgaard
1000 m stafet  [2]
2:29.43
SB RandersRanders5.6.22
 Aalborg Atletik Og Motion
Anna Glinvad Krogh, Elin Lynge
Ida B Nielsen, Marie B. Olesen
2:27.48
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 Aalborg Atletik Og Motion
Elin Lynge, Laura Juul Lassen
Ida B Nielsen, Marie B. Olesen

2021

300 m  [5]
45.64
PB AalborgAalborg5.6.21
45.56
PB RandersRanders19.6.21
46.50 mix
AalborgAalborg12.8.21
46.10
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
46.45
HerningHerning25.9.21
400 m  [2]
1:04.01 mix
PB AalborgAalborg24.4.21
1:04.71 mix
AalborgAalborg18.9.21
600 m  [1]
1:43.07 mix
SB AalborgAalborg10.4.21
800 m  [6]
2:23.48
PB AalborgAalborg8.5.21
2:24.28
AalborgAalborg22.5.21
2:22.51
PB HvidovreHvidovre13.6.21
2:21.85
PB RandersRanders20.6.21
2:28.61 mix
AalborgAalborg21.8.21
2:24.77
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
1500 m  [1]
5:21.55
PB HerningHerning25.9.21
1000 m stafet  [1]
2:25.93
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Aalborg Atletik Og Motion
Ida B Nielsen, Signe B. Nielsen
Frederikke Voss Vestergaard, Marie B. Olesen

2020

60 m  [4]
9.45
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.12.19
9.35
i
SB AalborgAalborg10.12.19
9.42
i
AalborgAalborg28.12.19
9.48
i
AalborgAalborg28.12.19
80 m  [2]
11.86
w
SæbySæby20.6.20+2.4
11.91
PB SæbySæby19.9.200.0
200 m  [2]
30.04
i
PB SkiveSkive14.12.19
30.39
PB ViborgViborg1.9.20-0.4
300 m  [1]
46.37mix
PB AalborgAalborg2.7.20
400 m  [3]
1:05.15
i
PB SkiveSkive14.12.19
1:06.19
PB HvidovreHvidovre1.8.20
1:05.76
PB AalborgAalborg22.8.20
600 m  [2]
1:46.20
PB SæbySæby20.6.20
1:41.17
PB RandersRanders27.9.20
800 m  [6]
2:25.49
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE30.11.19
2:26.09
i
SkiveSkive1.2.20
2:24.35
i
PB RandersRanders15.2.20
2:25.71
PB HvidovreHvidovre2.8.20
2:24.22
PB AarhusAarhus8.8.20
2:24.68 mix
OdenseOdense29.8.20
1000 m  [1]
3:07.76
PB SæbySæby19.9.20
Højdespring  [1]
1.10
PB SæbySæby19.9.20
 
1.05 PB
   O
1.10 PB
   O
      
Længdespring 1 m zone  [4]
4.20
i
PB AalborgAalborg7.11.19
 
4.17 PB4.034.20 PB4.00
4.16
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.12.19
3.97
i
AalborgAalborg28.12.19
 
3.953.97
4.19
PB SæbySæby20.6.20+0.8
4.28
w
SæbySæby20.6.20+2.4
 
4.28
 +2.4
4.19 =PB
 +0.8
4.25
 +2.3
Kuglestød 2.0 kg  [3]
6.45
i
SB AalborgAalborg7.11.19
 
6.45 SB6.326.276.27
6.86
i
PB AalborgAalborg28.12.19
 
5.986.77 PB6.86 PB
7.10
PB SæbySæby20.6.20
 
6.48 PB7.02 PB7.10 PB
Spydkast 400 gram  [1]
16.04
SB SæbySæby20.6.20
4 x 80 m stafet  [1]
44.00
PB RandersRanders27.9.20
 Aalborg Atletik Og Motion
Elin Lynge, Marie B. Olesen
Savannah Johansson, Ida B Nielsen

2019

60 m  [8]
9.52
i
AalborgAalborg9.1.19
9.47
i
PB AalborgAalborg9.1.19
9.28
i
PB AalborgAalborg19.1.19
9.31
i
PB AalborgAalborg19.1.19
9.30
i
SB AalborgAalborg19.1.19
9.44
i
AalborgAalborg13.2.19
9.66
SB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE9.6.19-0.8
9.51
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE9.6.190.0
80 m  [5]
12.29
PB AalborgAalborg15.5.190.0
12.53
SæbySæby4.6.19-0.4
12.43
AalborgAalborg25.6.19+0.3
12.24
PB SæbySæby31.8.19-0.8
12.11
PB AalborgAalborg29.9.19-0.2
200 m  [6]
31.23
i
PB SkiveSkive22.1.19
31.73
PB SæbySæby4.6.19-0.2
31.32
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE9.6.19-2.1
30.76
PB RandersRanders16.6.19-1.5
30.93
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.19-0.1
30.54
PB AalborgAalborg29.9.19-0.1
300 m  [1]
48.69
PB AalborgAalborg15.8.19
400 m  [3]
1:06.59
i
PB SkiveSkive2.2.19
1:08.42
PB AalborgAalborg22.5.19
1:06.93
PB AalborgAalborg22.6.19
600 m  [5]
1:51.04
PB TårnbyTårnby4.5.19
1:47.61
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE8.6.19
1:46.68
PB RandersRanders15.6.19
1:47.51
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE28.6.19
1:49.50
SæbySæby31.8.19
800 m  [7]
2:35.35
i
PB SkiveSkive12.1.19
2:38.78
i
AalborgAalborg20.1.19
2:35.64
i
RandersRanders16.2.19
2:34.76
PB AalborgAalborg11.5.19
2:34.09
PB AalborgAalborg15.5.19
2:28.93
PB AalborgAalborg25.5.19
2:30.22
AalborgAalborg14.9.19
1000 m  [2]
3:22.64
PB RandersRanders16.6.19
3:12.80
PB HerningHerning21.9.19
Længdespring 1 m zone  [1]
4.03
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.19+2.7
Kuglestød 2.0 kg  [9]
6.68
i
PB AalborgAalborg9.1.19
5.95
i
SkiveSkive12.1.19
6.10
i
AalborgAalborg19.1.19
6.31
i
AalborgAalborg13.2.19
5.89
PB AalborgAalborg15.5.19
5.99
PB SæbySæby4.6.19
6.11
PB AalborgAalborg25.6.19
6.21
PB SæbySæby31.8.19
5.97
AalborgAalborg29.9.19
Spydkast 400 gram  [2]
13.71
PB SæbySæby31.8.19
16.62
PB AalborgAalborg29.9.19

2018

60 m  [2]
9.79
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
9.82
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde9.28   Aalborg19.1.19
200 m
Ude30.39   Viborg1.9.20-0.4
Inde29.24   Skive6.3.22
400 m
Ude1:04.01 mix   Aalborg24.4.21
Inde1:04.26   Skive12.2.22
800 m
Ude2:21.09   Aarhus23.8.22
Inde2:24.35   Randers15.2.20
1000 m
Ude3:07.76   Sæby19.9.20
Inde3:14.34   Göteborg/FH, SWE5.12.2122 
1500 m
Ude5:03.71 mix   Herning24.9.22
Højdespring
Ude1.10   Sæby19.9.20

60 m
Ude9.51   Göteborg/S, SWE9.6.190.0
80 m
Ude11.91   Sæby19.9.200.0
300 m
Ude45.56   Randers19.6.21
600 m
Ude1:41.17   Randers27.9.2017 
Længdespring 1 m zone
Ude4.19   Sæby20.6.20+0.8
Inde4.20   Aalborg7.11.19
Kuglestød 2.0 kg
Ude7.10   Sæby20.6.20
Inde6.86   Aalborg28.12.19
Spydkast 400 gram
Ude16.62   Aalborg29.9.19
4 x 80 m stafet
Ude44.00   Randers27.9.20

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 123
Per disciplin:
60 m:14
80 m:7
200 m:10
300 m:9
400 m:9
600 m:9
800 m:30
1000 m:4
1500 m:2
Väg:1
Højdespring:1
Længdespring 1 m zone:6
Kuglestød 2.0 kg:12
Spydkast 400 gram:3
4 x 80 m stafet:1
4 x 200 m stafet:1
4 x 400 m stafet:1
1000 m stafet:3

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
300 m
DMU 2021 5
15
B
46.10
800 m
DMU 2021 2
15
B
2:24.77
DMU 2022 3
15
2:21.88
1000 m stafet
DMU 2021 2
15
2:25.93
DMU 2022 2
15
2:27.48
Inde
200 m
iDMU 2022 1
29.24
800 m
iDMU 2022 3
15
2:24.50
4 x 200 m stafet
iDMU 2022 2
19
1:48.50