Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Celina Hagihara

Født: 6 december 2006

Klub: Københavns Idræts Forening

  •  1 DM‐sølv

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

60 m  [5]
7.56
i
PB RandersRanders13.1.24
7.59
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.2.24
7.58
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.2.24
7.64
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.24
7.58
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.24

2023

60 m  [10]
7.74
i
PB RandersRanders21.1.23
7.74
i
=PB RandersRanders21.1.23
7.85
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.23
7.74
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.23
7.82
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
7.77
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
7.78
i
DMiRandersDMi, Randers18.2.23
7.82
i
DMiRandersDMi, Randers18.2.23
7.73
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
7.69
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
100 m  [18]
12.38
SB TårnbyTårnby6.5.23-0.6
12.30
SB KøbenhavnKøbenhavn11.5.23-1.5
12.13
SB KøbenhavnKøbenhavn20.5.23+1.1
12.12
SB KøbenhavnKøbenhavn20.5.23+1.5
12.19
Berlin, GERBerlin, GER27.5.23-0.3
12.02
DUR-17 PB Berlin, GERBerlin, GER27.5.23+0.3
11.90
w
HvidovreHvidovre10.6.23+4.6
11.94
w
HvidovreHvidovre10.6.23+2.1
12.13
BallerupBallerup17.6.23+1.2
12.19
BallerupBallerup17.6.23+1.5
12.08
DMAalborgDM, Aalborg24.6.230.0
12.14
DMAalborgDM, Aalborg24.6.230.0
12.10
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE1.7.23+0.4
11.67
DR22
DUR

DUR-17
PB (42)
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE1.7.23+1.7
12.13
EYOFMaribor, SLOEYOF, Maribor, SLO24.7.23-0.1
11.93
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+0.8
11.76
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+1.8
11.85
DT AarhusDT , Aarhus9.9.23+0.4
200 m  [13]
25.99
i
SB RandersRanders21.1.23
25.44
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.23
25.87
i
DMiRandersDMi, Randers19.2.23
25.08
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
25.27
SB TårnbyTårnby7.5.23-0.5
24.89
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.23-0.5
25.20
Berlin, GERBerlin, GER28.5.23-1.7
24.50
w
HvidovreHvidovre11.6.23+3.0
24.68
PB BallerupBallerup18.6.23+1.7
24.67
PB DMAalborgDM, Aalborg25.6.23-0.2
24.84
DMAalborgDM, Aalborg25.6.23-0.3
24.26
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23+3.9
24.52mix
PB GreveGreve24.9.23+1.2
400 m  [2]
58.41
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.23
56.05
PB FrederiksbergFrederiksberg22.8.23
4 x 100 m stafet  [3]
48.52
DUR-17 SB BallerupBallerup17.6.23
 KIF - København
Sophie Filtenborg Brandt, Sophia Bonde
Aliya Dahl, Celina Hagihara
48.58
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
 KIF - København
Milla Eskildsen, Sophia Bonde
Aliya Dahl, Celina Hagihara
47.55
SB DT AarhusDT , Aarhus9.9.23
 KIF - København
Sophia Bonde, Celina Hagihara
Anna Krab Scheibelein, Annette Juma Nielsen
4 x 200 m stafet  [2]
1:40.06
i
PB DMiRandersDMi, Randers19.2.23
 KIF - København
Celina Hagihara, Anna Krab Scheibelein
Celina Dyhring, Line Holm Jensen
1:44.58
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 KIF - København
Aliya Dahl, Mille Elmer
Sophia Bonde, Celina Hagihara
4 x 400 m stafet  [1]
3:48.70
DT AarhusDT , Aarhus9.9.23
 KIF - København
Celina Hagihara, Rebekka Hillingsø
Aliya Dahl, Anna Krab Scheibelein
  [1]
2:19.50
PB BallerupBallerup18.6.23
 KIF - København
Mille Elmer, Sophia Bonde
Celina Hagihara, Aliya Dahl
  [1]
2:14.06
PB EYOFMaribor, SLOEYOF, Maribor, SLO28.7.23
 Denmark
Klara T. Bjerregaard, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
Frederikke Voss Vestergaard, Celina Hagihara
1000 m stafet  [1]
2:17.34
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23
 KIF - København
Mille Elmer, Sophia Bonde
Aliya Dahl, Celina Hagihara

2022

60 m  [6]
7.89 mix
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.12.21
7.87 mix
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.12.21
7.96
i
RandersRanders30.1.22
7.95
i
RandersRanders30.1.22
8.01
i
OdenseOdense5.2.22
8.04
i
OdenseOdense5.2.22
100 m  [2]
12.07
PB TårnbyTårnby7.5.22+1.3
12.02
w
TårnbyTårnby7.5.22+2.3
200 m  [5]
25.64
i
DUR-15 PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.12.21
26.55
i
RandersRanders30.1.22
25.86
i
OdenseOdense5.2.22
25.78
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.22
25.25
SB TårnbyTårnby8.5.22-1.3
400 m  [3]
DQ
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
58.39
i
PB DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
57.45
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22

2021

100 m  [12]
12.42
w
KøbenhavnKøbenhavn9.5.21+3.5
1DQ
HerlevHerlev26.5.21
12.97
SB FrederiksbergFrederiksberg5.6.21-2.0
12.81
SB FrederiksbergFrederiksberg5.6.21-2.0
12.85
KøbenhavnKøbenhavn4.8.21-1.7
12.77
SB KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+1.7
12.65
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+2.9
12.37
w
HelsingørHelsingør28.8.21+2.5
12.33
w
HelsingørHelsingør28.8.21+3.3
12.93
LyngbyLyngby4.9.21-2.0
12.77
=SB GreveGreve26.9.21-2.1
12.65
SB GreveGreve26.9.21-0.3
200 m  [7]
25.48
PB KøbenhavnKøbenhavn15.5.21-0.2
25.48
=PB KøbenhavnKøbenhavn15.5.21-0.2
25.77
FrederiksbergFrederiksberg6.6.21+1.4
25.00
PB HvidovreHvidovre13.6.21+1.5
25.54
w
HelsingørHelsingør28.8.21+2.6
25.16
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+1.5
25.16
w
GreveGreve25.9.21+2.4
300 m  [1]
41.05
SB HvidovreHvidovre12.6.21
400 m  [1]
58.54
PB KøbenhavnKøbenhavn4.8.21
800 m  [1]
2:22.45
PB KøbenhavnKøbenhavn15.8.21
4 x 100 m stafet  [2]
DQ
LyngbyLyngby4.9.21
 KIF - København
Celina Hagihara, Sophia Bonde
Mille Elmer, Malika B. Jensen
47.26
PB AarhusAarhus5.9.21
 KIF - København
Annette Juma Nielsen, Rebekka Hillingsø
Celina Hagihara, Alma Søby Witt
4 x 200 m stafet  [1]
1:47.91
PB GreveGreve24.9.21
 KIF - København
Malika B. Jensen, Mille Elmer
Sophia Bonde, Celina Hagihara
  [1]
2:27.48
PB HerlevHerlev26.5.21
 KIF - København
Malika B. Jensen, Aliya Dahl
Sophia Bonde, Celina Hagihara
1000 m stafet  [1]
2:24.86
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 KIF - København
Aliya Dahl, Mille Elmer
Sophia Bonde, Celina Hagihara

2020

60 m  [13]
8.17
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
8.14
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
8.14
i
=PB BallerupBallerup18.1.20
8.07
i
PB BallerupBallerup18.1.20
7.95
i
PB BallerupBallerup18.1.20
8.08
i
HelsingørHelsingør1.2.20
8.05
i
HelsingørHelsingør1.2.20
8.12
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.20
8.04
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.20
8.02
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
8.01
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
8.08
i
HelsingørHelsingør7.3.20
8.03
i
HelsingørHelsingør7.3.20
100 m  [8]
12.61
PB TårnbyTårnby11.7.20+1.5
12.49
w
TårnbyTårnby11.7.20+2.9
12.66
HvidovreHvidovre1.8.20+0.5
12.52
PB HvidovreHvidovre1.8.20+1.2
12.74
FrederiksbergFrederiksberg25.8.20+0.3
12.69
AarhusAarhus6.9.20-1.2
12.75
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20-0.7
12.80
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20-0.9
200 m  [6]
Uregelmæssighed: Oversized track
26.47
i
BallerupBallerup19.1.20
26.01
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.20
25.91
w
KøbenhavnKøbenhavn4.7.20+2.6
26.03
PB TårnbyTårnby11.7.20+0.9
25.87
w
HvidovreHvidovre2.8.20+2.4
25.68
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20-0.5
300 m  [3]
40.86
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.20
40.90
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20
41.01
TårnbyTårnby2.10.20
400 m  [1]
58.58
PB HvidovreHvidovre1.8.20
800 m  [3]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:30.85
i
BallerupBallerup18.1.20
2:22.19
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
2:30.52
SB KøbenhavnKøbenhavn5.7.20
Højdespring  [1]
1.26
i
PB HelsingørHelsingør7.3.20
Længdespring  [6]
4.76
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
 
4.74 PBX4.76 PB
4.74
i
BallerupBallerup19.1.20
 
XX4.604.744.214.42
4.75
i
HelsingørHelsingør1.2.20
4.77
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.20
 
4.77 PB4.424.434.644.59
4.70
i
HelsingørHelsingør7.3.20
5.05
PB TårnbyTårnby11.7.20+1.1
 
XX5.05 PB
 +1.1
4.68
 0.0
XX
Kuglestød 3.0 kg  [3]
7.11
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
 
6.57 PB7.11 PB6.766.47
6.84
i
HelsingørHelsingør1.2.20
6.90
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.20
 
6.646.406.906.736.43X
4 x 100 m stafet  [2]
49.26
PB FrederiksbergFrederiksberg25.8.20
 KIF - København
Celina Hagihara, Katrine Lund
Rebekka Hillingsø, Isa B Rich
49.30
AarhusAarhus6.9.20
 KIF - København
Celina Hagihara, Rebekka Hillingsø
Katrine Lund, Anna Krab Scheibelein
4 x 400 m stafet  [1]
3:56.39
PB AarhusAarhus6.9.20
 KIF - København
Celina Hagihara, Katrine Lund
Anna Krab Scheibelein, Katrine Holten Winther

2019

60 m  [9]
8.84
i
SB BallerupBallerup27.12.18
8.42
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
8.45
i
HelsingørHelsingør12.1.19
8.57
i
BallerupBallerup19.1.19
8.31
i
PB BallerupBallerup19.1.19
8.44
i
HelsingørHelsingør2.2.19
8.33
i
HelsingørHelsingør2.2.19
8.37
i
HelsingørHelsingør9.3.19
8.37
i
HelsingørHelsingør9.3.19
80 m  [9]
11.04
SB GlostrupGlostrup27.4.19+0.2
11.09
GlostrupGlostrup27.4.19-0.1
10.92
PB TårnbyTårnby4.5.19+0.5
10.98
TårnbyTårnby4.5.19+0.5
10.65
PB HelsingørHelsingør16.6.19+1.2
10.61
PB HelsingørHelsingør16.6.19+2.0
10.98
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19+1.4
11.09
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19-1.8
10.70
GreveGreve29.9.19-1.5
100 m  [3]
13.26
PB BallerupBallerup25.5.19+0.1
13.19
PB KøbenhavnKøbenhavn13.6.19+1.1
13.35
AalborgAalborg14.9.19-0.6
150 m  [1]
20.60
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.19-0.3
200 m  [5]
27.19
PB GlostrupGlostrup27.4.19+1.2
27.19
=PB TårnbyTårnby5.5.19+0.1
26.76
PB HelsingørHelsingør15.6.19-0.1
27.45
KøbenhavnKøbenhavn18.8.19+0.7
26.68
PB GreveGreve28.9.19-0.9
400 m  [1]
1:02.06
PB KøbenhavnKøbenhavn17.8.19
600 m  [5]
Uregelmæssighed: Oversized track
1:46.98
i
BallerupBallerup19.1.19
1:45.69
SB TårnbyTårnby4.5.19
1:43.78
PB HelsingørHelsingør15.6.19
1:41.21
PB GreveGreve29.9.19
1:43.8h
KøbenhavnKøbenhavn9.10.19
800 m  [1]
2:25.75
PB AalborgAalborg14.9.19
Højdespring  [1]
1.25
PB KøbenhavnKøbenhavn7.10.19
Stangspring  [1]
1.03
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
 
1.03 PB
 XXO
1.13
XXX
      
Længdespring  [1]
4.40
PB BallerupBallerup25.5.19+0.2
Længdespring 1 m zone  [3]
4.73
i
PB BallerupBallerup20.1.19
 
4.58 PBX4.61 PBXX4.73 PB
4.70
i
HelsingørHelsingør2.2.19
 
4.70X4.47
4.59
i
HelsingørHelsingør9.3.19
 
X4.59X
Kuglestød 2.0 kg  [6]
7.96
i
PB BallerupBallerup19.1.19
 
7.96 PB7.337.78
8.00
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
 
7.058.00 PB7.967.40
7.55
i
HelsingørHelsingør9.3.19
 
7.207.507.517.55
8.24
PB TårnbyTårnby5.5.19
8.59
PB HelsingørHelsingør16.6.19
7.71
KøbenhavnKøbenhavn9.10.19
Spydkast 400 gram  [1]
16.61
SB KøbenhavnKøbenhavn9.10.19
Boldkast 145 gram  [1]
19
PB KøbenhavnKøbenhavn9.10.19

2018

60 m  [10]
8.70
i
PB HelsingørHelsingør13.1.18
8.71
i
SB HelsingørHelsingør13.1.18
8.71
i
BallerupBallerup20.1.18
8.76
i
BallerupBallerup20.1.18
8.81
i
HelsingørHelsingør3.2.18
8.57
i
PB HelsingørHelsingør3.2.18
8.53
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.18
8.71
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.18
8.57
i
HelsingørHelsingør3.3.18
8.63
i
HelsingørHelsingør3.3.18
80 m  [11]
11.33
PB TårnbyTårnby5.5.18+0.3
11.38
PB TårnbyTårnby5.5.18-0.3
11.34
FrederiksbergFrederiksberg2.6.18+1.2
11.19
PB FrederiksbergFrederiksberg2.6.18+0.1
11.18
PB BallerupBallerup17.6.18-0.6
11.31
BallerupBallerup17.6.18-1.3
11.21
KøbenhavnKøbenhavn18.8.18+0.5
11.06
w
KøbenhavnKøbenhavn18.8.18+3.0
11.02
PB GreveGreve15.9.18+1.9
10.94
PB GreveGreve30.9.18+0.9
11.00
SB GreveGreve30.9.18+1.3
100 m  [2]
14.21
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18-0.3
13.88
PB BallerupBallerup22.9.18-1.6
200 m  [4]
29.26
PB TårnbyTårnby6.5.18-0.2
28.74
PB BallerupBallerup16.6.18-2.1
28.44
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8.18+0.2
27.74
PB GreveGreve29.9.18-0.4
600 m  [3]
1:45.96
WYL
PB
TårnbyTårnby5.5.18
1:46.66
BallerupBallerup16.6.18
1:45.39
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.18
800 m  [2]
2:31.64
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18
2:26.54
PB BallerupBallerup22.9.18
60 m hæk 76.2 cm  [2]
11.72
i
PB HelsingørHelsingør13.1.18
12.18
PB GreveGreve15.9.18+0.7
Kuglestød 2.0 kg  [3]
6.76
i
PB BallerupBallerup20.1.18
7.43
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8.18
7.30
GreveGreve30.9.18
Spydkast 400 gram  [3]
16.09
PB TårnbyTårnby6.5.18
19.69
PB BallerupBallerup17.6.18
15.29
KøbenhavnKøbenhavn18.8.18

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde
7.56
Randers13.1.2416 
100 m
Ude
11.67
DR22
DUR

DUR-17
Göteborg/S, SWE1.7.23+1.7
200 m
Ude
24.52mix
Greve24.9.23+1.2
Inde
25.08
Skive5.3.2322 
400 m
Ude
56.05
Frederiksberg22.8.2334 
Inde
58.39
Skive26.2.2239 
800 m
Ude
2:22.45
København15.8.21
Inde
2:22.19
Skive29.2.20
Højdespring
Ude
1.25
København7.10.19
Inde
1.26
Helsingør7.3.20
Stangspring
Inde
1.03
Helsingør12.1.19
Længdespring
Ude
5.05
Tårnby11.7.20+1.1
Inde
4.77
Malmö/A, SWE9.2.20
4 x 100 m stafet
Ude
47.26
Aarhus5.9.21
4 x 200 m stafet
Inde
1:40.06
Randers19.2.23
4 x 400 m stafet
Ude
3:56.39
Aarhus6.9.20

80 m
Ude
10.61
Helsingør16.6.19+2.0
150 m
Ude
20.60
København18.8.19-0.3
300 m
Ude
40.86
København4.9.20
600 m
Ude
1:41.21
Greve29.9.19
60 m hæk 76.2 cm
Ude
12.18
Greve15.9.18+0.7
Inde
11.72
Helsingør13.1.18
Længdespring 1 m zone
Inde
4.73
Ballerup20.1.19
Kuglestød 2.0 kg
Ude
8.59
Helsingør16.6.19
Inde
8.00
Helsingør2.2.19
Kuglestød 3.0 kg
Inde
7.11
Helsingør11.1.20
Spydkast 400 gram
Ude
19.69
Ballerup17.6.18
Boldkast 145 gram
Ude
19
København9.10.19
4 x 200 m stafet
Ude
1:47.91
Greve24.9.21
Ude
2:27.48
Herlev26.5.21
Ude
2:14.06
Maribor, SLO28.7.23
1000 m stafet
Ude
2:17.34
Hvidovre3.9.23

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 235
Per disciplin:
60 m:53
80 m:20
100 m:45
150 m:1
200 m:40
300 m:4
400 m:8
600 m:8
800 m:7
60 m hæk 76.2 cm:2
Højdespring:2
Stangspring:1
Længdespring:7
Længdespring 1 m zone:3
Kuglestød 2.0 kg:9
Kuglestød 3.0 kg:3
Spydkast 400 gram:4
Boldkast 145 gram:1
4 x 100 m stafet:7
4 x 200 m stafet:3
4 x 400 m stafet:2
:1
:2
1000 m stafet:2

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2023 6
12.14 4
h2
12.08
200 m
DM 2023 2
24.84 1
h1
24.67
4 x 100 m stafet
DM 2020 4
49.30
DM 2021 3
47.26
4 x 400 m stafet
DM 2020 2
3:56.39
Inde
60 m
DMi 2023 8
7.82 2
h1
7.78
200 m
DMi 2023
1
h2
25.87
400 m
DMi 2022 1
B
58.39
4 x 200 m stafet
DMi 2023 2
1:40.06

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2020 1
15
12.80 1
15
h1
12.75
DMU 2023 1
17
11.76 1
17
h3
11.93
200 m
DMU 2020 1
15
25.68
DMU 2021 1
15
C
25.16
DMU 2023 1
17
24.26
300 m
DMU 2020 1
15
40.90
4 x 100 m stafet
DMU 2023 2
17
48.58
1000 m stafet
DMU 2021 1
15
2:24.86
DMU 2023 1
17
2:17.34
Inde
60 m
iDMU 2020 2
15
8.01 1
15
h3
8.02
iDMU 2023 1
17
7.69 1
17
h4
7.73
200 m
iDMU 2023 1
17
25.08
800 m
iDMU 2020 1
15
2:22.19
4 x 200 m stafet
iDMU 2023 2
17
1:44.58

Internationale stævner


Ude
100 m
EYOF 2023
5
17
h3
12.13
EYOF 2023
6
17
h1
2:14.06