Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Frederikke Lundberg

Født: 2007

Klub: Ballerup Atletik Klub

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

60 m  [8]
8.26
i
PB KøbenhavnKøbenhavn15.1.22
8.23
i
PB BallerupBallerup22.1.22
8.20
i
PB BallerupBallerup22.1.22
8.27
i
BallerupBallerup22.1.22
8.27
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
8.27
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
8.20
i
=PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
8.24
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
80 m  [2]
10.67
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE18.6.22+0.7
10.59
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE18.6.22+0.3
100 m  [3]
13.16
PB FrederiksbergFrederiksberg4.6.22+0.7
13.22
FrederiksbergFrederiksberg4.6.22-2.5
13.02
PB HvidovreHvidovre11.6.22-0.2
200 m  [1]
28.15
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
Længdespring  [8]
5.13
i
PB KøbenhavnKøbenhavn15.1.22
 
4.96 PB5.11 PB5.13 PBX
4.96
i
BallerupBallerup23.1.22
 
X4.83X4.96X4.77
5.28
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
 
4.954.925.094.875.28 PB5.19
4.85
SB HerlevHerlev23.5.22-2.6
 
X
 -2.2
4.85 SB
 -2.6
4.79
 -1.0
5.30
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6.22-0.3
 
5.10 PB
 0.0
4.90
 +1.7
4.87
 +1.4
5.30 PB
 -0.3
5.11
 +1.1
5.17
 +1.0
4.98
HvidovreHvidovre11.6.220.0
 
4.76
 0.0
X
 0.0
4.89
 +0.1
4.98
 0.0
X
 0.0
X
 0.0
5.16
Göteborg/U-U, SWEGöteborg/U-U, SWE17.6.220.0
 
5.16
 0.0
4.99
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE17.6.22-0.8
 
X
 +1.7
4.76
 +0.6
4.99
 -0.8
4 x 200 m stafet  [1]
1:49.96
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Ballerup Atletik Klub
Frederikke Lundberg, Louise Bisgaard
Dagmar Mathilde L Karlsen, Sarah Jansteen Eskesen

2021

100 m  [16]
13.52
PB BallerupBallerup9.5.21+0.3
13.97
FrederiksbergFrederiksberg5.6.21-2.9
13.79
FrederiksbergFrederiksberg5.6.21-2.0
13.24
PB HvidovreHvidovre12.6.21+1.0
13.46
w
HvidovreHvidovre12.6.21+4.0
13.67
BallerupBallerup19.6.21-1.8
13.56
BallerupBallerup19.6.21-1.6
13.44
BallerupBallerup19.6.21+1.0
13.59
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+2.2
13.54
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+2.9
13.49
TårnbyTårnby19.8.21+0.5
13.50
TårnbyTårnby2.9.21+0.5
13.20
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.8
13.38
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.4
13.78
GreveGreve26.9.21-2.1
13.66
GreveGreve26.9.21-0.3
300 m  [2]
45.24
PB BallerupBallerup19.6.21
45.19
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
Længdespring  [9]
4.52
PB BallerupBallerup9.5.21+2.0
4.38
NæstvedNæstved27.5.210.0
 
4.02
 +0.2
3.78
 0.0
4.15
 +0.4
4.10
 -0.1
3.22
 +0.2
4.38
 0.0
4.60
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.21+1.8
 
4.60 PB
 +1.8
4.23
 0.0
4.55
 +1.2
4.48
 0.0
4.56
 +0.7
4.17
 +0.7
4.16
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.5
4.58
BallerupBallerup20.6.21+1.0
 
4.19
 +0.5
4.58
 +1.0
4.21
 +1.9
4.39
 +0.8
4.36
 +2.5
4.25
 +1.8
4.91
PB KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+1.4
 
4.70 PB
 -0.9
4.63
 +1.8
4.91 PB
 +1.4
4.42
 +1.6
X
 0.0
4.55
 -0.5
4.50
TårnbyTårnby19.8.210.0
 
4.32
 0.0
4.41
 +1.1
4.48
 +1.3
4.50
 0.0
4.25
 0.0
4.26
 +2.0
4.45
TårnbyTårnby2.9.21-0.8
 
4.36
 -0.5
4.38
 -1.1
4.45
 -0.8
4.38
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.6
 
4.38
 +1.6
3.93
 +1.8
4.36
 +0.5
NM
GreveGreve25.9.21
4 x 100 m stafet  [3]
54.31
PB HerlevHerlev26.5.21
 Ballerup Atletik Klub
Dagmar Mathilde L Karlsen, Frederikke Lundberg
Louise Bisgaard, Sarah Jansteen Eskesen
53.66
PB BallerupBallerup19.6.21
 Ballerup Atletik Klub
Louise Bisgaard, Frederikke Lundberg
Dagmar Mathilde L Karlsen, Sarah Jansteen Eskesen
DQ
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 Ballerup Atletik Klub
Louise Bisgaard, Frederikke Lundberg
Mille Holck Larsen, Sarah Jansteen Eskesen
1000 m stafet  [1]
2:37.15
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Ballerup Atletik Klub
Dagmar Mathilde L Karlsen, Louise Bisgaard
Frederikke Lundberg, Anna Toft Boesen

2020

60 m  [7]
8.82
i
PB BallerupBallerup27.12.19
8.82
i
=PB HelsingørHelsingør11.1.20
8.79
i
PB BallerupBallerup18.1.20
8.84
i
BallerupBallerup18.1.20
8.85
i
BallerupBallerup18.1.20
8.69
i
PB HelsingørHelsingør7.3.20
8.64
i
PB HelsingørHelsingør7.3.20
80 m  [3]
11.44
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8.20-1.7
11.37
PB BallerupBallerup30.8.20+0.1
11.27
PB TårnbyTårnby24.9.20+0.5
Længdespring 1 m zone  [6]
4.34
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
 
4.34 PB4.104.13
4.42
i
PB BallerupBallerup19.1.20
 
4.264.304.174.304.41 PB4.42 PB
4.36
i
HelsingørHelsingør7.3.20
4.26
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8.20
 
4.10 PB
 0.0
4.26 PB
 0.0
4.03
 0.0
4.43
PB BallerupBallerup30.8.20+0.7
 
4.03
 +0.5
4.43 PB
 +0.7
4.16
 +0.7
4.15
TårnbyTårnby24.9.200.0
 
4.15
 0.0
4.15
 0.0
4.01
 0.0
X

2019

60 m  [3]
8.99
i
PB BallerupBallerup19.1.19
9.01
i
BallerupBallerup19.1.19
9.10
i
HelsingørHelsingør2.2.19
80 m  [3]
11.71
PB FrederiksbergFrederiksberg14.5.19-0.4
11.62
PB BallerupBallerup31.8.19+0.9
11.84
BallerupBallerup7.9.19-0.4
400 m  [1]
1:14.55
PB FrederiksbergFrederiksberg14.5.19
600 m  [1]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:04.80
i
BallerupBallerup19.1.19
Højdespring  [1]
1.10
PB BallerupBallerup31.8.19
Længdespring 1 m zone  [2]
4.09
i
PB BallerupBallerup20.1.19
 
4.00 PB4.09 PB3.923.963.904.00
3.86
i
HelsingørHelsingør2.2.19
 
3.683.863.76
Kuglestød 2.0 kg  [2]
7.01
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
 
6.96 PB7.01 PB6.646.82
7.74
PB BallerupBallerup7.9.19
Spydkast 400 gram  [1]
18.92
PB BallerupBallerup31.8.19

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde8.20   Ballerup22.1.22
100 m
Ude13.02   Hvidovre11.6.22-0.2
200 m
Inde28.15   Malmö/A, SWE12.2.22
400 m
Ude1:14.55   Frederiksberg14.5.19
Højdespring
Ude1.10   Ballerup31.8.19
Længdespring
Ude5.30   Frederiksberg5.6.22-0.3
Inde5.28   Skive5.3.22

80 m
Ude10.59   Göteborg/U, SWE18.6.22+0.321 
300 m
Ude45.19   Hvidovre11.9.21
Længdespring 1 m zone
Ude4.43   Ballerup30.8.20+0.7
Inde4.42   Ballerup19.1.2038 
Kuglestød 2.0 kg
Ude7.74   Ballerup7.9.19
Inde7.01   Helsingør2.2.19
Spydkast 400 gram
Ude18.92   Ballerup31.8.19

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 85
Per disciplin:
60 m:18
80 m:8
100 m:19
200 m:1
300 m:2
400 m:1
600 m:1
Højdespring:1
Længdespring:18
Længdespring 1 m zone:8
Kuglestød 2.0 kg:2
Spydkast 400 gram:1
4 x 100 m stafet:3
4 x 200 m stafet:1
1000 m stafet:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2021
6
15
s2
13.38 2
15
h5
13.20
300 m
DMU 2021 3
15
B
45.19
Længdespring
DMU 2021 13
15
4.38
4 x 100 m stafet
DMU 2021
15
1000 m stafet
DMU 2021 6
15
2:37.15
Inde
60 m
iDMU 2022 6
15
8.24 2
15
h1
8.20
Længdespring
iDMU 2022 1
15
5.28
4 x 200 m stafet
iDMU 2022 1
15
1:49.96