Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Karoline Kalsmose Jakobsen

Født: 2007

Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

60 m  [4]
9.26
i
PB AarhusAarhus30.11.21
9.03
i
PB AarhusAarhus22.1.22
9.13
i
AarhusAarhus22.1.22
9.10
i
AarhusAarhus24.2.22
200 m  [1]
31.10
SB AarhusAarhus18.5.22+0.6
300 m  [1]
47.34
SB RandersRanders4.6.22
400 m  [1]
1:11.57
i
PB RandersRanders30.1.22
800 m  [3]
2:43.25
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
2:38.31
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
2:38.48 mix
SB AarhusAarhus18.5.22
1500 m  [1]
5:43.58
i
PB RandersRanders30.1.22
2000 m forh.  [2]
9:03.32
PB RandersRanders15.5.22
8:46.14
PB RandersRanders4.6.22
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
12.40
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
Højdespring  [1]
1.27
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
 
1.15 PB
 XXO
1.21 PB
 XXO
1.24 PB
  XO
1.27 PB
 XXO
    
Længdespring  [4]
3.68
i
PB AarhusAarhus30.11.21
 
3.68 PB3.503.66X
3.76
i
PB AarhusAarhus22.1.22
 
3.61X3.76 PBXXX1.58
3.65
i
RandersRanders30.1.22
 
3.543.563.653.653.443.61
3.81
i
PB AarhusAarhus24.2.22
 
3.723.81 PB3.76
Trespring   [3]
7.96
i
PB AarhusAarhus23.1.22
 
7.60 PB7.80 PB7.71X7.87 PB7.96 PB
7.73
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 
7.73
7.99
SB RandersRanders5.6.22+1.0
 
7.90 SB
 +0.1
7.99 SB
 +1.0
7.90
 +0.5
7.79
 +1.2
7.99 =SB
 +1.4
7.94
 +2.6
7.99
=SB RandersRanders5.6.22+1.0
 
7.90 SB
 +0.1
7.99 SB
 +1.0
7.90
 +0.5
7.79
 +1.2
7.99 =SB
 +1.4
7.94
 +2.6
Kuglestød 3.0 kg  [3]
5.48
i
PB AarhusAarhus30.11.21
 
5.27 PB5.105.48 PB5.42
5.36
i
AarhusAarhus22.1.22
 
5.365.274.65XXX1.58
5.67
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
 
5.315.64 PB5.67 PB
Firekamp  [1]
1.494
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
1.27 5.67 2:43.25
4 x 100 m stafet  [1]
53.30
SB RandersRanders4.6.22
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Caroline Schimmelmann, Johanne Brogaard
Karoline Kalsmose Jakobsen, Asta Hübertz Christensen
1000 m stafet  [1]
2:37.65
SB RandersRanders5.6.22
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Caroline Schimmelmann, Karoline Kalsmose Jakobsen
Johanne Brogaard, Asta Hübertz Christensen

2021

100 m  [6]
14.86
PB AarhusAarhus8.5.21-0.7
15.05
AarhusAarhus14.5.21+1.0
14.60
PB AarhusAarhus3.6.21+1.5
14.46
w
HvidovreHvidovre12.6.21+2.8
14.45
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.2
14.86
RandersRanders19.6.21-0.6
200 m  [4]
31.60
PB AarhusAarhus8.5.21-1.3
30.84
PB AarhusAarhus14.5.21+0.8
31.21
RandersRanders20.6.21-1.6
30.25
PB DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21+0.3
300 m  [2]
47.72
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
46.72
PB HerningHerning25.9.21
400 m  [1]
1:09.67
PB AarhusAarhus14.5.21
800 m  [3]
2:41.57
PB RandersRanders20.6.21
2:34.30
PB DMUKøbenhavnDMU, København22.8.21
2:38.69
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
1500 m  [4]
5:45.51 mix
PB AarhusAarhus8.5.21
5:45.79
AarhusAarhus3.6.21
5:36.44
PB HvidovreHvidovre12.6.21
5:30.05
PB HerningHerning25.9.21
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
16.92
w
AarhusAarhus3.6.21
16.63
PB DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21+1.9
Højdespring  [3]
1.15
SB AarhusAarhus19.8.21
 
1.10 SB
  XO
1.15 SB
   O
1.20
XXX
     
1.20
=PB DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21
 
1.05
   O
1.08
   O
1.11
   O
1.14
   O
1.17 SB
  XO
1.20 =PB
   O
1.23
XXX
 
1.25
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 
1.20 =PB
   O
1.25 PB
   O
      
1.25
=PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 
1.20 =PB
   O
1.25 PB
   O
      
Længdespring  [4]
3.51
w
HvidovreHvidovre12.6.21+4.9
3.70
PB RandersRanders19.6.21+0.2
 
3.52 PB
 -0.2
3.65 PB
 -1.6
3.70 PB
 +0.2
3.96
PB DMUKøbenhavnDMU, København22.8.21+0.1
 
3.92 PB
 0.0
3.96 PB
 +0.1
3.87
 0.0
3.82
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+0.5
 
3.27
 +1.9
1.30
 +1.1
3.82
 +0.5
Trespring   [1]
8.12
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.210.0
 
8.12 PB
 0.0
7.30
 +3.3
8.01
 +1.7
7.85
 +3.4
X
 0.0
X
 0.0
Kuglestød 3.0 kg  [2]
5.66
PB AarhusAarhus19.8.21
 
5.66 PB4.745.145.54
5.32
DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21
 
5.175.324.86
Spydkast 500 gram  [4]
12.12
PB AarhusAarhus8.5.21
 
XXXXXX
NM
RandersRanders19.6.21
12.79
PB AarhusAarhus29.7.21
 
X12.79 PBXXX10.80
16.01
PB DMUKøbenhavnDMU, København22.8.21
 
16.01 PB14.94X
4 x 100 m stafet  [2]
54.57
SB RandersRanders19.6.21
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Silje Nyeland Sandholt, Lærke Jønson
Karoline Kalsmose Jakobsen, Leonora Rex
55.51
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Silje Nyeland Sandholt, Lærke Jønson
Karoline Kalsmose Jakobsen, Laura Harding Egebart
1000 m stafet  [1]
2:34.07
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Silje Nyeland Sandholt, Sara Fredslund
Lærke Jønson, Karoline Kalsmose Jakobsen
Syvkamp P15  [1]
2.798
PB DMUKøbenhavnDMU, København22.8.21
16.63/+1.9   1.20   5.32   30.25/+0.3
3.96/+0.1   16.01   2:34.30

2020

60 m  [1]
9.61
i
PB SkiveSkive18.1.20
400 m  [1]
1:18.08
i
PB SkiveSkive18.1.20
1500 m  [1]
5:50.34
i
PB SkiveSkive18.1.20
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [1]
13.19
i
PB SkiveSkive18.1.20
Længdespring 1 m zone  [1]
3.56
i
PB SkiveSkive18.1.20
 
3.56 PB3.373.133.56 =PB

2019

60 m  [2]
9.67
i
PB AalborgAalborg19.1.19
9.77
i
AalborgAalborg19.1.19
80 m  [4]
13.02
PB AalborgAalborg1.5.19-0.2
13.20
SilkeborgSilkeborg13.6.19-1.8
12.81
PB SæbySæby31.8.19-0.8
12.11
w
RandersRanders28.9.19+2.2
200 m  [1]
32.73
PB RandersRanders28.9.19-1.1
600 m  [2]
2:04.85
PB VibyViby11.5.19
2:03.66
PB SæbySæby31.8.19
800 m  [4]
2:51.62
i
PB AalborgAalborg20.1.19
2:46.70
PB RandersRanders28.5.19
2:47.56
SønderborgSønderborg7.9.19
2:48.78
RandersRanders28.9.19
1000 m  [1]
3:35.58
PB SilkeborgSilkeborg13.6.19
1500 m  [1]
5:52.94
PB AarhusAarhus3.8.19
5000 m  [1]
21:38.12 mix
PB AalborgAalborg1.5.19
5 km  [1]
20:58
PB AarhusAarhus17.11.19
60 m hæk 76.2 cm  [3]
13.48
i
PB AalborgAalborg20.1.19
13.04
w
VibyViby11.5.19+3.4
12.40
PB RandersRanders28.5.19+1.8
Højdespring  [3]
1.10
i
PB AalborgAalborg20.1.19
1.10
PB AalborgAalborg1.5.19
1.20
PB SilkeborgSilkeborg13.6.19
Længdespring 1 m zone  [2]
3.67
PB AalborgAalborg1.5.19+0.9
3.59
VibyViby11.5.19+1.3
Kuglestød 2.0 kg  [4]
5.28
i
PB AalborgAalborg19.1.19
5.63
PB VibyViby11.5.19
5.52
SilkeborgSilkeborg13.6.19
5.13
SæbySæby31.8.19
Spydkast 400 gram  [2]
8.65
PB VibyViby11.5.19
8.91
PB RandersRanders28.5.19
Pentathlon P12  [1]
2.017
PB VibyViby12.5.19

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde9.03   Aarhus22.1.22
100 m
Ude14.60   Aarhus3.6.21+1.5
200 m
Ude30.25   København21.8.21+0.3
400 m
Ude1:09.67   Aarhus14.5.21
Inde1:11.57   Randers30.1.22
800 m
Ude2:34.30   København22.8.21
Inde2:38.31   Skive5.3.22
1000 m
Ude3:35.58   Silkeborg13.6.19
1500 m
Ude5:30.05   Herning25.9.21
Inde5:43.58   Randers30.1.22
5000 m
Ude21:38.12 mix   Aalborg1.5.19
5 km
Ude20:58   Aarhus17.11.19
Højdespring
Ude1.25   Hvidovre11.9.21
Inde1.27   Randers5.2.22
Længdespring
Ude3.96   København22.8.21+0.1
Inde3.81   Aarhus24.2.22
Trespring
Ude8.12   Hvidovre11.9.210.0
Inde7.96   Aarhus23.1.22

80 m
Ude12.81   Sæby31.8.19-0.8
300 m
Ude46.72   Herning25.9.21
600 m
Ude2:03.66   Sæby31.8.19
2000 m forh.
Ude8:46.14   Randers4.6.22
60 m hæk 76.2 cm
Ude12.40   Randers28.5.19+1.8
Inde13.48   Aalborg20.1.19
Længdespring 1 m zone
Ude3.67   Aalborg1.5.19+0.9
Inde3.56   Skive18.1.20
Kuglestød 2.0 kg
Ude5.63   Viby11.5.19
Inde5.28   Aalborg19.1.19
Kuglestød 3.0 kg
Ude5.66   Aarhus19.8.21
Inde5.67   Randers5.2.22
Spydkast 400 gram
Ude8.91   Randers28.5.19
Spydkast 500 gram
Ude16.01   København22.8.21
Firekamp
Inde1.494   Randers5.2.22
1000 m stafet
Ude2:34.07   Hvidovre12.9.21
Pentathlon P12
Ude2.017   Viby12.5.19
Syvkamp P15
Ude2.798   København22.8.2130 

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 105
Per disciplin:
60 m:7
80 m:4
100 m:6
200 m:6
300 m:3
400 m:3
600 m:2
800 m:10
1000 m:1
1500 m:7
5000 m:1
5 km:1
2000 m forh.:2
:1
60 m hæk 76.2 cm:3
:1
:2
Højdespring:7
Længdespring:8
Længdespring 1 m zone:3
Trespring :4
Kuglestød 2.0 kg:4
Kuglestød 3.0 kg:5
Spydkast 400 gram:2
Spydkast 500 gram:4
Firekamp:1
4 x 100 m stafet:3
1000 m stafet:2
Pentathlon P12:1
Syvkamp P15:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
300 m
DMU 2021 5
15
47.72
800 m
DMU 2021 8
15
B
2:38.69
Højdespring
DMU 2021 18
15
1.25
Længdespring
DMU 2021 26
15
3.82
Trespring
DMU 2021 7
15
8.12
Syvkamp P15
DMU 2021 15
15
2798
4 x 100 m stafet
DMU 2021 3
15
55.51
1000 m stafet
DMU 2021 5
15
2:34.07
Inde
800 m
iDMU 2022 7
15
2:38.31
Trespring
iDMU 2022 12
15
7.73
Firekamp
DMUi 2022 9
15
1494