Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Karoline Kalsmose Jakobsen

Født: 28 september 2007

Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023.

2023

60 m  [3]
8.89
i
PB AarhusAarhus29.12.22
8.90
i
AarhusAarhus21.1.23
8.88
i
PB AarhusAarhus25.1.23
200 m  [2]
28.95
i
PB SkiveSkive28.1.23
29.48
PB TårnbyTårnby7.5.23-0.4
400 m  [3]
1:08.07
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
1:07.24
PB VibyViby10.5.23
1:07.39
OdenseOdense3.6.23
800 m  [2]
2:42.19
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
2:43.53
SB TårnbyTårnby6.5.23
1500 m  [1]
5:42.75
i
PB SkiveSkive14.1.23
3000 m  [2]
12:17.60
i
PB SkiveSkive10.12.22
12:33.31
i
SkiveSkive28.1.23
2000 m forh.  [1]
DNF
OdenseOdense4.6.23
Længdespring  [1]
4.13
i
PB SkiveSkive10.12.22
 
3.92 PB3.96 PB4.13 PBR
Trespring   [5]
8.75
i
PB AarhusAarhus29.12.22
 
8.41 PB8.75 PB8.578.558.678.54
8.91
i
PB SkiveSkive14.1.23
 
X8.718.608.81 PB8.83 PB8.91 PB
9.09
i
PB AarhusAarhus22.1.23
 
8.708.95 PB9.08 PBX9.019.09 PB
9.13
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 
9.13 PBX8.71X8.70X
8.56
PB OdenseOdense4.6.23-1.2
 
XX8.56 PB
 -1.2
XXX
4 x 100 m stafet  [1]
53.99
OdenseOdense4.6.23
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Silje Nyeland Sandholdt, Karoline Kalsmose Jakobsen
Mille Lodahl, Sofia Rami Hamdi Nielsen
4 x 200 m stafet  [1]
2:01.52
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Silje Nyeland Sandholdt, Frida Haase
Louise Munk Jakobsen, Karoline Kalsmose Jakobsen
1000 m stafet  [1]
2:33.34
SB OdenseOdense3.6.23
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Sofia Rami Hamdi Nielsen, Silje Nyeland Sandholdt
Karoline Kalsmose Jakobsen, Mille Lodahl

2022

60 m  [4]
9.26
i
PB AarhusAarhus30.11.21
9.03
i
PB AarhusAarhus22.1.22
9.13
i
AarhusAarhus22.1.22
9.10
i
AarhusAarhus24.2.22
100 m  [1]
14.42
PB HerningHerning24.9.22
200 m  [4]
31.10
SB AarhusAarhus18.5.22+0.6
30.93
w
DMUKøbenhavnDMU, København13.8.22+2.1
30.48
SB AarhusAarhus23.8.22+1.5
29.88
PB AalborgAalborg5.10.22-1.5
300 m  [1]
47.34
SB RandersRanders4.6.22
400 m  [1]
1:11.57
i
PB RandersRanders30.1.22
800 m  [4]
2:43.25
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
2:38.31
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
2:38.48 mix
SB AarhusAarhus18.5.22
2:42.69
DMUKøbenhavnDMU, København14.8.22
1000 m  [1]
3:39.46 mix
SB AalborgAalborg5.10.22
1500 m  [3]
5:43.58
i
PB RandersRanders30.1.22
5:44.91
SB AarhusAarhus23.8.22
5:33.54 mix
SB HerningHerning24.9.22
3000 m  [1]
12:37.75
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
2000 m forh.  [3]
9:03.32
PB RandersRanders15.5.22
8:46.14
PB RandersRanders4.6.22
8:56.34
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
12.40
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
17.05
SB DMUKøbenhavnDMU, København13.8.22+1.8
Højdespring  [2]
1.27
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
 
1.15 PB
 XXO
1.21 PB
 XXO
1.24 PB
  XO
1.27 PB
 XXO
    
1.16
SB DMUKøbenhavnDMU, København13.8.22
 
1.10 SB
  XO
1.13 SB
  XO
1.16 SB
   O
1.19
XXX
    
Længdespring  [6]
3.68
i
PB AarhusAarhus30.11.21
 
3.68 PB3.503.66X
3.76
i
PB AarhusAarhus22.1.22
 
3.61X3.76 PBXXX1.58
3.65
i
RandersRanders30.1.22
 
3.543.563.653.653.443.61
3.81
i
PB AarhusAarhus24.2.22
 
3.723.81 PB3.76
3.67
SB DMUKøbenhavnDMU, København14.8.220.0
 
3.64 SB
 0.0
3.67 SB
 0.0
X
4.03
PB AalborgAalborg5.10.220.0
 
3.77 SB
 0.0
3.93 SB
 0.0
4.03 PB
 0.0
X
 0.0
X
 0.0
X
 0.0
Trespring   [4]
7.96
i
PB AarhusAarhus23.1.22
 
7.60 PB7.80 PB7.71X7.87 PB7.96 PB
7.73
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 
7.73
7.99
=SB RandersRanders5.6.22+1.0
 
7.90 SB
 +0.1
7.99 SB
 +1.0
7.90
 +0.5
7.79
 +1.2
7.99 =SB
 +1.4
7.94
 +2.6
7.99
SB RandersRanders5.6.22+1.0
 
7.90 SB
 +0.1
7.99 SB
 +1.0
7.90
 +0.5
7.79
 +1.2
7.99 =SB
 +1.4
7.94
 +2.6
7.95
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.220.0
 
7.67
 0.0
7.81
 +1.2
7.95
 0.0
Kuglestød 3.0 kg  [4]
5.48
i
PB AarhusAarhus30.11.21
 
5.27 PB5.105.48 PB5.42
5.36
i
AarhusAarhus22.1.22
 
5.365.274.65XXX1.58
5.67
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
 
5.315.64 PB5.67 PB
5.52
SB DMUKøbenhavnDMU, København13.8.22
 
5.52 SB5.495.01
Spydkast 500 gram  [1]
13.48
SB DMUKøbenhavnDMU, København14.8.22
 
X13.48 SBX
Firekamp  [1]
1.494
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers5.2.22
12.40 1.27 5.67 2:43.25
4 x 100 m stafet  [1]
53.30
SB RandersRanders4.6.22
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Caroline Schimmelmann, Johanne Brogaard
Karoline Kalsmose Jakobsen, Asta Hübertz Christensen
1000 m stafet  [2]
2:37.65
SB RandersRanders5.6.22
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Caroline Schimmelmann, Karoline Kalsmose Jakobsen
Johanne Brogaard, Asta Hübertz Christensen
2:33.68
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Caroline Schimmelmann, Karoline Kalsmose Jakobsen
Johanne Brogaard, Asta Hübertz Christensen
Syvkamp P15  [1]
2.472
SB DMUKøbenhavnDMU, København14.8.22
17.05/+1.8   1.16   5.52   30.93w/+2.1
3.67/0.0   13.48   2:42.69

2021

100 m  [6]
14.86
PB AarhusAarhus8.5.21-0.7
15.05
AarhusAarhus14.5.21+1.0
14.60
PB AarhusAarhus3.6.21+1.5
14.46
w
HvidovreHvidovre12.6.21+2.8
14.45
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.2
14.86
RandersRanders19.6.21-0.6
200 m  [4]
31.60
PB AarhusAarhus8.5.21-1.3
30.84
PB AarhusAarhus14.5.21+0.8
31.21
RandersRanders20.6.21-1.6
30.25
PB DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21+0.3
300 m  [2]
47.72
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
46.72
PB HerningHerning25.9.21
400 m  [1]
1:09.67
PB AarhusAarhus14.5.21
800 m  [3]
2:41.57
PB RandersRanders20.6.21
2:34.30
PB DMUKøbenhavnDMU, København22.8.21
2:38.69
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
1500 m  [4]
5:45.51 mix
PB AarhusAarhus8.5.21
5:45.79
AarhusAarhus3.6.21
5:36.44
PB HvidovreHvidovre12.6.21
5:30.05
PB HerningHerning25.9.21
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
16.92
w
AarhusAarhus3.6.21
16.63
PB DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21+1.9
Højdespring  [3]
1.15
SB AarhusAarhus19.8.21
 
1.10 SB
  XO
1.15 SB
   O
1.20
XXX
     
1.20
=PB DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21
 
1.05
   O
1.08
   O
1.11
   O
1.14
   O
1.17 SB
  XO
1.20 =PB
   O
1.23
XXX
 
1.25
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 
1.20 =PB
   O
1.25 PB
   O
      
1.25
=PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 
1.20 =PB
   O
1.25 PB
   O
      
Længdespring  [4]
3.51
w
HvidovreHvidovre12.6.21+4.9
3.70
PB RandersRanders19.6.21+0.2
 
3.52 PB
 -0.2
3.65 PB
 -1.6
3.70 PB
 +0.2
3.96
PB DMUKøbenhavnDMU, København22.8.21+0.1
 
3.92 PB
 0.0
3.96 PB
 +0.1
3.87
 0.0
3.82
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+0.5
 
3.27
 +1.9
1.30
 +1.1
3.82
 +0.5
Trespring   [1]
8.12
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.210.0
 
8.12 PB
 0.0
7.30
 +3.3
8.01
 +1.7
7.85
 +3.4
X
 0.0
X
 0.0
Kuglestød 3.0 kg  [2]
5.66
PB AarhusAarhus19.8.21
 
5.66 PB4.745.145.54
5.32
DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21
 
5.175.324.86
Spydkast 500 gram  [4]
12.12
PB AarhusAarhus8.5.21
 
XXXXXX
NM
RandersRanders19.6.21
12.79
PB AarhusAarhus29.7.21
 
X12.79 PBXXX10.80
16.01
PB DMUKøbenhavnDMU, København22.8.21
 
16.01 PB14.94X
4 x 100 m stafet  [2]
54.57
SB RandersRanders19.6.21
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Silje Nyeland Sandholt, Lærke Jønson
Karoline Kalsmose Jakobsen, Leonora Rex
55.51
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Silje Nyeland Sandholt, Lærke Jønson
Karoline Kalsmose Jakobsen, Laura Harding Egebart
1000 m stafet  [1]
2:34.07
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Silje Nyeland Sandholt, Sara Fredslund
Lærke Jønson, Karoline Kalsmose Jakobsen
Syvkamp P15  [1]
2.798
PB DMUKøbenhavnDMU, København22.8.21
16.63/+1.9   1.20   5.32   30.25/+0.3
3.96/+0.1   16.01   2:34.30

2020

60 m  [1]
9.61
i
PB SkiveSkive18.1.20
400 m  [1]
1:18.08
i
PB SkiveSkive18.1.20
1500 m  [1]
5:50.34
i
PB SkiveSkive18.1.20
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [1]
13.19
i
PB SkiveSkive18.1.20
Længdespring 1 m zone  [1]
3.56
i
=PB SkiveSkive18.1.20
 
3.56 PB3.373.133.56 =PB
3.56
i
PB SkiveSkive18.1.20
 
3.56 PB3.373.133.56 =PB

2019

60 m  [2]
9.77
i
AalborgAalborg19.1.19
9.67
i
PB AalborgAalborg19.1.19
80 m  [4]
13.02
PB AalborgAalborg1.5.19-0.2
13.20
SilkeborgSilkeborg13.6.19-1.8
12.81
PB SæbySæby31.8.19-0.8
12.11
w
RandersRanders28.9.19+2.2
200 m  [1]
32.73
PB RandersRanders28.9.19-1.1
600 m  [2]
2:04.85
PB VibyViby11.5.19
2:03.66
PB SæbySæby31.8.19
800 m  [4]
2:51.62
i
PB AalborgAalborg20.1.19
2:46.70
PB RandersRanders28.5.19
2:47.56
SønderborgSønderborg7.9.19
2:48.78
RandersRanders28.9.19
1000 m  [1]
3:35.58
PB SilkeborgSilkeborg13.6.19
1500 m  [1]
5:52.94
PB AarhusAarhus3.8.19
5000 m  [1]
21:38.12 mix
PB AalborgAalborg1.5.19
5 km  [1]
20:58
PB AarhusAarhus17.11.19
60 m hæk 76.2 cm  [3]
13.48
i
PB AalborgAalborg20.1.19
13.04
w
VibyViby11.5.19+3.4
12.40
PB RandersRanders28.5.19+1.8
Højdespring  [3]
1.10
i
PB AalborgAalborg20.1.19
1.10
PB AalborgAalborg1.5.19
1.20
PB SilkeborgSilkeborg13.6.19
Længdespring 1 m zone  [2]
3.67
PB AalborgAalborg1.5.19+0.9
3.59
VibyViby11.5.19+1.3
Kuglestød 2.0 kg  [4]
5.28
i
PB AalborgAalborg19.1.19
5.63
PB VibyViby11.5.19
5.52
SilkeborgSilkeborg13.6.19
5.13
SæbySæby31.8.19
Spydkast 400 gram  [2]
8.65
PB VibyViby11.5.19
8.91
PB RandersRanders28.5.19
Pentathlon P12  [1]
2.017
PB VibyViby12.5.19

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde
8.88
Aarhus25.1.23
100 m
Ude
14.42
Herning24.9.22
200 m
Ude
29.48
Tårnby7.5.23-0.4
Inde
28.95
Skive28.1.23
400 m
Ude
1:07.24
Viby10.5.23
Inde
1:08.07
Skive4.3.23
800 m
Ude
2:34.30
København22.8.21
Inde
2:38.31
Skive5.3.22
1000 m
Ude
3:35.58
Silkeborg13.6.19
1500 m
Ude
5:30.05
Herning25.9.21
Inde
5:42.75
Skive14.1.23
3000 m
Ude
12:37.75
Hvidovre11.9.22
Inde
12:17.60
Skive10.12.22
5000 m
Ude
21:38.12 mix
Aalborg1.5.19
5 km
Ude
20:58
Aarhus17.11.19
Højdespring
Ude
1.25
Hvidovre11.9.21
Inde
1.27
Randers5.2.22
Længdespring
Ude
4.03
Aalborg5.10.220.0
Inde
4.13
Skive10.12.22
Trespring
Ude
8.56
Odense4.6.23-1.2
Inde
9.13
Skive5.3.23

80 m
Ude
12.81
Sæby31.8.19-0.8
300 m
Ude
46.72
Herning25.9.21
600 m
Ude
2:03.66
Sæby31.8.19
2000 m forh.
Ude
8:46.14
Randers4.6.22
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m
Inde
13.19
Skive18.1.20
60 m hæk 76.2 cm
Ude
12.40
Randers28.5.19+1.8
Inde
13.48
Aalborg20.1.19
60 m hæk 76.2 cm, 8 m
Inde
12.40
Randers5.2.22
80 m hæk 76.2 cm, 8 m
Ude
16.63
København21.8.21+1.9
Længdespring 1 m zone
Ude
3.67
Aalborg1.5.19+0.9
Inde
3.56
Skive18.1.20
Kuglestød 2.0 kg
Ude
5.63
Viby11.5.19
Inde
5.28
Aalborg19.1.19
Kuglestød 3.0 kg
Ude
5.66
Aarhus19.8.21
Inde
5.67
Randers5.2.22
Spydkast 400 gram
Ude
8.91
Randers28.5.19
Spydkast 500 gram
Ude
16.01
København22.8.21
Firekamp
Inde
1.494
Randers5.2.22
Pentathlon P12
Ude
2.017
Viby12.5.19
Syvkamp P15
Ude
2.798
København22.8.21

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 147
Per disciplin:
60 m:10
80 m:4
100 m:7
200 m:11
300 m:3
400 m:6
600 m:2
800 m:13
1000 m:2
1500 m:10
3000 m:3
5000 m:1
5 km:1
2000 m forh.:4
:1
60 m hæk 76.2 cm:3
:1
:3
Højdespring:8
Længdespring:11
Længdespring 1 m zone:3
Trespring :10
Kuglestød 2.0 kg:4
Kuglestød 3.0 kg:6
Spydkast 400 gram:2
Spydkast 500 gram:5
Firekamp:1
4 x 100 m stafet:4
4 x 200 m stafet:1
1000 m stafet:4
Pentathlon P12:1
Syvkamp P15:2

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
300 m
DMU 2021 5
15
47.72
800 m
DMU 2021 8
15
B
2:38.69
3000 m
DMU 2022 3
15
12:37.75
2000 m forh.
DMU 2022 4
15
8:56.34
Højdespring
DMU 2021 18
15
1.25
Længdespring
DMU 2021 26
15
3.82
Trespring
DMU 2021 7
15
8.12
DMU 2022 12
15
7.95
Syvkamp P15
DMU 2021 15
15
2798
DMU 2022 12
15
2472
4 x 100 m stafet
DMU 2021 3
15
55.51
1000 m stafet
DMU 2021 5
15
2:34.07
DMU 2022 4
15
2:33.68
Inde
400 m
iDMU 2023 3
17
D
1:08.07
800 m
iDMU 2022 7
15
2:38.31
iDMU 2023 7
17
2:42.19
Trespring
iDMU 2022 12
15
7.73
iDMU 2023 6
17
9.13
Firekamp
DMUi 2022 9
15
1494
4 x 200 m stafet
iDMU 2023 3
17
B
2:01.52