Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Benedicte Matthiesen

Født: 11 februar 2009

Klub: Idrætsklubben Hellas, Roskilde

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023.

2023

60 m  [1]
8.91
PB TårnbyTårnby6.10.23+0.7
80 m  [1]
11.58
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE1.7.23-0.8
100 m  [5]
13.99
w
HvidovreHvidovre10.6.23+3.3
13.99
PB HvidovreHvidovre10.6.23+0.9
14.17
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+3.4
14.32
w
GreveGreve24.9.23+2.6
14.84
TårnbyTårnby6.10.23+0.1
200 m  [1]
30.44
PB GreveGreve23.9.23+1.2
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
12.98 mix
i
PB BallerupBallerup29.1.23
12.29
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [7]
16.20mix
PB HvidovreHvidovre11.6.23-1.8
16.22mix
HvidovreHvidovre11.6.23-2.5
16.28
w
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE30.6.23+3.2
18.50
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+1.5
15.70
PB LyngbyLyngby16.9.23+0.6
17.58
GreveGreve23.9.23+0.4
15.55
PB GreveGreve23.9.23-0.5
Længdespring  [4]
4.15
i
PB BallerupBallerup29.1.23
 
3.73 PB4.15 PB3.90X4.05X
3.87
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
 
3.87X3.64
4.10
PB BallerupBallerup18.6.23+0.5
 
3.99
 +2.6
X
 0.0
4.10 PB
 +0.5
4.17
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE30.6.23-0.2
 
4.17 PB
 -0.2
3.35
 +2.0
3.85
 -2.7
Diskoskast 0.75 kg  [3]
22.36
PB HvidovreHvidovre11.6.23
 
18.70 SB19.66 PB16.6618.4117.6222.36 PB
17.53
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE2.7.23
 
16.0517.5315.36
21.40
LyngbyLyngby16.9.23
 
21.4021.07XX
4 x 100 m stafet  [2]
54.68
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
 Idrætsklubben Hellas, Roskilde
Benedicte Matthiesen, Sarah Hovmann Struer
Clara Wellendorf, Maj Flinch Biehl
52.95
PB GreveGreve22.9.23
 Idrætsklubben Hellas, Roskilde
Benedicte Matthiesen, Sarah Hovmann Struer
Clara Wellendorf, Maj Flinch Biehl
4 x 200 m stafet  [1]
1:54.77
PB GreveGreve22.9.23
 Idrætsklubben Hellas, Roskilde
Benedicte Matthiesen, Mathilde Fossum Høy
Clara Wellendorf, Maj Flinch Biehl

2022

200 m  [1]
31.50
w
BallerupBallerup20.8.22+2.7
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [1]
13.48
w
BallerupBallerup20.8.22+2.8
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
16.75
PB LyngbyLyngby18.9.22+0.4
Længdespring 1 m zone  [1]
4.07
BallerupBallerup20.8.22+1.0
4.20
w
BallerupBallerup20.8.22+2.4
 
4.14
 +2.3
3.724.07
 +1.0
4.20
 +2.4
3.85
 +2.8
3.72
 +1.1
Diskoskast 0.75 kg  [2]
18.60
PB BallerupBallerup20.8.22
 
XX17.87 PB17.3116.5818.60 PB
18.73
PB LyngbyLyngby18.9.22
 
16.2618.73 PB16.8718.25

2021

80 m  [1]
12.86
PB HerlevHerlev26.5.210.0
Længdespring 1 m zone  [2]
3.57
HerlevHerlev26.5.21-0.8
 
3.57
 -0.8
3.30
 0.0
3.31
 0.0
NM
HvidovreHvidovre13.6.21
Spydkast 400 gram  [1]
14.20
PB HvidovreHvidovre12.6.21
4 x 80 m stafet  [2]
48.14
PB HerlevHerlev26.5.21
 Idrætsklubben Hellas, Roskilde
Benedicte Matthiesen, Maj Flinch Biehl
Sarah Hovmann Struer, Clara Wellendorf
48.12
PB BallerupBallerup20.6.21
 Idrætsklubben Hellas, Roskilde
Benedicte Matthiesen, Sarah Hovmann Struer
Alberte Lindharth, Maj Flinch Biehl

2020

50 m  [2]
8.49
i
PB (99)HvidovreHvidovre5.1.20
8.55
i
HvidovreHvidovre5.1.20
60 m  [4]
10.11
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8.20-0.9
10.26
KøbenhavnKøbenhavn30.8.20-1.0
9.96
PB LyngbyLyngby2.9.200.0
10.13
TårnbyTårnby2.10.20-0.5
Længdespring 1 m zone  [3]
3.29
i
HvidovreHvidovre5.1.20
 
3.293.213.093.24
3.47
FrederiksbergFrederiksberg20.8.20
 
3.46
 0.0
3.47
 0.0
3.37
 0.0
3.36
KøbenhavnKøbenhavn30.8.200.0
 
3.36
 0.0
3.24
 +1.8
3.18
 +1.4
Kuglestød 2.0 kg  [2]
5.76
i
PB HvidovreHvidovre5.1.20
 
5.19 PB5.76 PBX4.72
4.79
PB KøbenhavnKøbenhavn30.8.20
 
4.49 PB4.354.79 PB
Diskoskast 0.75 kg  [1]
12.67
PB GreveGreve26.9.20
 
10.50 PB9.6112.67 PB11.7312.5712.31
Spydkast 400 gram  [1]
13.58
PB LyngbyLyngby2.9.20
 
13.58 PB12.34X
Trekamp  [1]
1.960
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.20
Boldkast 145 gram  [1]
26
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8.20
 
25.74 PB22.1322.81

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde
8.49
Hvidovre5.1.20
100 m
Ude
13.99
Hvidovre10.6.23+0.9
200 m
Ude
30.44
Greve23.9.23+1.2
Længdespring
Ude
4.17
Göteborg/S, SWE30.6.23-0.2
Inde
4.15
Ballerup29.1.23
4 x 100 m stafet
Ude
52.95
Greve22.9.23

60 m
Ude
8.91
Tårnby6.10.23+0.7
80 m
Ude
11.58
Göteborg/S, SWE1.7.23-0.8
60 m hæk 76.2 cm, 8 m
Inde
12.29
Skive5.3.23
80 m hæk 76.2 cm, 8 m
Ude
15.55
Greve23.9.23-0.5
Kuglestød 2.0 kg
Ude
4.79
København30.8.20
Inde
5.76
Hvidovre5.1.20
Diskoskast 0.75 kg
Ude
22.36
Hvidovre11.6.23
Spydkast 400 gram
Ude
14.20
Hvidovre12.6.21
Trekamp
Ude
1.960
København29.8.20
Boldkast 145 gram
Ude
26
Frederiksberg20.8.20
4 x 80 m stafet
Ude
48.12
Ballerup20.6.21
4 x 200 m stafet
Ude
1:54.77
Greve22.9.23

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 55
Per disciplin:
50 m:2
60 m:5
80 m:2
100 m:5
200 m:2
:1
:2
:8
Længdespring:4
Længdespring 1 m zone:7
Kuglestød 2.0 kg:2
Diskoskast 0.75 kg:6
Spydkast 400 gram:2
Trekamp:1
Boldkast 145 gram:1
4 x 100 m stafet:2
4 x 80 m stafet:2
4 x 200 m stafet:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2023
6
15
h3
14.17
4 x 100 m stafet
DMU 2023 2
15
54.68
Inde
Længdespring
iDMU 2023 22
15
3.87