Født: 14 august 1966
Christiansen
Klub: Sparta Atletik & Løb
Tidligere klubber:
Køge Atletik ‐1.1.2001
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2013. |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:17.78 | SB | Glostrup | Glostrup | 13.6.13 | ||||
5:09.32 | SB | Odense | Odense | 15.9.13 |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:01.88 | SB | Hillerød | Hillerød | 24.5.12 | ||||
5:16.09 | Glostrup | Glostrup | 23.9.12 | |||||
5000 m [1] | ||||||||
20:20.51 | PB | Glostrup | Glostrup | 23.9.12 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:20.41 | SB | København | København | 14.5.11 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:26.85 | SB | Esbjerg | Esbjerg | 15.5.10 | ||||
1500 m [2] | ||||||||
4:50.09 i | SB | Skive | Skive | 28.2.10 | ||||
4:52.57 | SB | 4 | ECCC-B | Bern, SUI | ECCC-B, Bern, SUI | 30.5.10 | ||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
4:07.83 | SB | 7 | ECCC-B | Bern, SUI | ECCC-B, Bern, SUI | 30.5.10 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Alvilde Maria Ossum, Louise Titze Louise Brasen, Heidi Jensen |
800 m [6] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:11.96 i | DR40 SB | 3 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 14.2.09 | |||
2:12.03 i | 1 | DMi | Skive | DMi, Skive | 28.2.09 | |||
2:15.4h | SB | Odense | Odense | 16.5.09 | ||||
2:18.30 | Bagsværd | Bagsværd | 20.8.09 | |||||
2:15.72 | Odense | Odense | 30.8.09 | |||||
2:15.81 | København | København | 12.9.09 | |||||
1000 m [1] | ||||||||
2:56.42 | DR40 SB | , ??? | , ??? | 24.8.09 | ||||
1500 m [5] | ||||||||
4:34.05 i | SB | , ??? | , ??? | 28.2.09 | ||||
4:34.73 i | 1 | DMi | Skive | DMi, Skive | 1.3.09 | |||
4:48.8h | SB | Odense | Odense | 16.5.09 | ||||
4:39.55 | SB | 4 | ECCC-B | Dubnica, SVK | ECCC-B, Dubnica, SVK | 31.5.09 | ||
4:42.41 | Odense | Odense | 30.8.09 |
800 m [6] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:16.45 i | SB | 2 | DMi | Skive | DMi, Skive | 16.2.08 | ||
2:15.25 | SB | Tårnby | Tårnby | 3.5.08 | ||||
2:13.16 | DR40 SB | 1 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 10.5.08 | ||
2:20.01 | 1 | Odense | Odense | 15.6.08 | ||||
2:27.16 | 7 | ECp-2 | Tallinn, EST | ECp-2, Tallinn, EST | 21.6.08 | |||
2:13.80 | 3 | DM | København | DM, København | 3.8.08 | |||
1500 m [4] | ||||||||
4:48.31 i | SB | Skive | Skive | 15.2.08 | ||||
4:38.01 | SB | , ??? | , ??? | 31.5.08 | ||||
4:44.15 | 4 | DM | København | DM, København | 2.8.08 | |||
4:41.27 | 1 | DT | Hvidovre | DT , Hvidovre | 30.8.08 | |||
400 m hæk [3] | ||||||||
1:12.25 | SB | Aarhus | Aarhus | 10.5.08 | ||||
1:09.11 | SB | Odense | Odense | 15.6.08 | ||||
1:08.31 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 30.8.08 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:35.98 i | SB | 1 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 18.2.07 | ||
3000 m [1] | ||||||||
9:51.49 i | SB | 2 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 17.2.07 |
1500 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:29.94 i | SB | 1 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 25.2.06 | ||
4:29.94 i | DR40 =SB | , ??? | , ??? | 26.2.06 | ||||
4:31.47 | DR40 SB | 1 | DM | Odense | DM, Odense | 22.7.06 | ||
3000 m [3] | ||||||||
10:08.79 | DR40 SB | , ??? | , ??? | 1.1.06 | ||||
9:44.04 i | DR40 PB | 1 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 25.2.06 | ||
10:09.57 | 5 | ECCC-B | Istanbul, TUR | ECCC-B, Istanbul, TUR | 27.5.06 | |||
400 m hæk [1] | ||||||||
1:07.32 | DR40 PB | , ??? | , ??? | 26.8.06 | ||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:51.74 | DR40 SB | 4 | ECCC-B | Istanbul, TUR | ECCC-B, Istanbul, TUR | 28.5.06 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Alvilde Maria Ossum, Heidi Jensen Silla Duhrkop, Rikke Rønholt |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:27.68 i | SB | 1 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 27.2.05 | ||
4:33.86 | SB | 2 | DM | Odense | DM, Odense | 31.7.05 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:04.96 i | DR35 SB (68) | 1 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 28.2.04 | ||
2:05.11 | SB | 2 | MAI | Malmö/S, SWE | MAI, Malmö/S, SWE | 2.8.04 | ||
2:05.99 | 2 | DM | København | DM, København | 8.8.04 | |||
1500 m [6] | ||||||||
4:23.45 i | SB | 10 | GEG | Stockholm/G, SWE | GEG, Stockholm/G, SWE | 12.2.04 | ||
4:19.93 i | SB (84) | 1 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 29.2.04 | ||
4:18.75 | SB | 8 | Anhalt | Dessau, GER | Anhalt, Dessau, GER | 4.6.04 | ||
4:17.51 | SB | 8 | CityS | Cork, IRL | CityS, Cork, IRL | 3.7.04 | ||
4:19.43 | 16 | KBC | Heusden, BEL | KBC, Heusden, BEL | 31.7.04 | |||
4:21.71 | 1 | DM | København | DM, København | 7.8.04 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
55.33 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 10.9.00 | ||||
800 m [10] | ||||||||
2:04.54 i | PB | 4 | Flanders | Gent, BEL | Flanders, Gent, BEL | 11.2.00 | ||
2:02.33 i | DR30 PB (16) | 4 | Globen | Stockholm/G, SWE | Globen, Stockholm/G, SWE | 17.2.00 | ||
2:04.54 i | 4 | h1 | iEM | Gent, BEL | iEM, Gent, BEL | 25.2.00 | ||
2:03.18 | 6 | Kusoc | Warszawa, POL | Kusoc, Warszawa, POL | 24.6.00 | |||
2:04.47 | 10 | GP II | Zagreb, CRO | GP II, Zagreb, CRO | 3.7.00 | |||
2:03.93 | 2 | ECp-2 | Kaunas, LTU | ECp-2, Kaunas, LTU | 8.7.00 | |||
2:03.86 | 9 | NA | Heusden, BEL | NA, Heusden, BEL | 5.8.00 | |||
2:04.26 | 4 | MAI | Malmö/S, SWE | MAI, Malmö/S, SWE | 7.8.00 | |||
2:03.18 | 1 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 13.8.00 | |||
2:02.20 | (88) | 3 | Cottbus, GER | Cottbus, GER | 23.8.00 | |||
1500 m [3] | ||||||||
4:19.09 | SB | 3 | ECp-2 | Kaunas, LTU | ECp-2, Kaunas, LTU | 9.7.00 | ||
4:19.00 | 1 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 12.8.00 | |||
4:08.32 | DR30 PB (69) | 3 | Leverkusen, GER | Leverkusen, GER | 20.8.00 |
800 m [6] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:05.56 | 4 | ECp-1 | Lahti, FIN | ECp-1, Lahti, FIN | 5.6.99 | |||
2:03.29 | PB | 2 | Hamburg, GER | Hamburg, GER | 29.7.99 | |||
2:01.71 | PB | 5 | NA | Hechtel, BEL | NA, Hechtel, BEL | 7.8.99 | ||
2:07.46 | 1 | DM | København | DM, København | 8.8.99 | |||
2:01.12 | DR30 PB (57) | 6 | h4 | VM | Sevilla, ESP | VM, Sevilla, ESP | 21.8.99 | |
2:02.54 | 2 | Königs Wusterhausen, GER | Königs Wusterhausen, GER | 5.9.99 | ||||
1000 m [1] | ||||||||
2:38.62 mix | DR30 PB (13) | 1 | Glostrup | Glostrup | 7.9.99 | |||
1500 m [6] | ||||||||
4:22.39 i | DR30 PB | , ??? | , ??? | 22.2.99 | ||||
4:15.15 mix | PB | 1 | Hvidovre | Hvidovre | 7.5.99 | |||
4:16.74 | 7 | ECp-1 | Lahti, FIN | ECp-1, Lahti, FIN | 6.6.99 | |||
4:14.44 | PB | 2 | Lapinlahti, FIN | Lapinlahti, FIN | 4.7.99 | |||
4:12.73 | PB | 3 | MAI | Malmö/S, SWE | MAI, Malmö/S, SWE | 2.8.99 | ||
4:12.86 | 2 | Götagalan | Karlstad, SWE | Götagalan, Karlstad, SWE | 31.8.99 |
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:07.39 | 2 | B | MAI | Malmö/S, SWE | MAI, Malmö/S, SWE | 3.8.98 | ||
2:08.63 | 2 | DM | Randers | DM, Randers | 9.8.98 | |||
1500 m [3] | ||||||||
4:19.61 | PB | 2 | Rīga, LAT | Rīga, LAT | 29.5.98 | |||
4:31.77 | 8 | ECp-1 | Malmö/S, SWE | ECp-1, Malmö/S, SWE | 7.6.98 | |||
4:21.28 | 1 | DM | Randers | DM, Randers | 9.8.98 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:07.6h | Øbro | Øbro | 14.6.97 | |||||
2:09.22 | 2 | ECp-2 | Odense | ECp-2, Odense | 28.6.97 | |||
2:08.61 | 1 | DM | Frederiksberg | DM, Frederiksberg | 20.7.97 | |||
1500 m [2] | ||||||||
4:21.99 | PB | 2 | ECp-2 | Odense | ECp-2, Odense | 29.6.97 | ||
4:26.04 | 1 | DM | Frederiksberg | DM, Frederiksberg | 20.7.97 | |||
3000 m [1] | ||||||||
9:44.8h | PB | København | København | 28.8.97 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:11.64 | 3 | DM | Odense | DM, Odense | 11.8.96 | |||
1500 m [1] | ||||||||
4:35.73 | PB | 2 | DM | Odense | DM, Odense | 11.8.96 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:07.98 | 1 | DM | Frederiksberg | DM, Frederiksberg | 19.8.84 | |||
1500 m [1] | ||||||||
4:34.05 i | PB | 2 | Rødovre | Rødovre | 28.1.84 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
55.73 | PB | 2 | DM | Lyngby | DM, Lyngby | 24.7.83 | ||
800 m [3] | ||||||||
2:09.6h i | DUR-17 PB | Rødovre | Rødovre | 22.1.83 | ||||
2:04.14 | DUR DUR-17 PB | 2 | DM | Lyngby | DM, Lyngby | 24.7.83 | ||
2:08.21 | 5 | 19 h2 | EM U20 | Schwechat, AUT | EM U20, Schwechat, AUT | 26.8.83 | ||
1000 m [1] | ||||||||
2:45.5h | DUR-17 PB | København | København | 2.8.83 | ||||
400 m hæk [1] | ||||||||
1:04.8h | Hvidovre | Hvidovre | 20.9.83 | |||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:42.73 | DR22 DUR | Frederiksberg | Frederiksberg | 6.8.83 | ||||
Denmark | ||||||||
Konny Overgård, May Bugge Betina Wilhjelm, Heidi Jensen |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:06.58 | PB | 2 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 15.8.82 |
1000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:55.8h | DUR-15 PB | Hvidovre | Hvidovre | 21.7.81 |
1000 m stafet [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:22.2h | DUR-14 PB | København | København | 25.9.80 | ||||
Køge Atletik | ||||||||
Placering på danske alletiders liste på dato
400 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 55.33 | Frederiksberg | 10.9.00 | 21 | |
Inde | 57.20 DR35 | , ??? | 24.2.01 | 23 | |
800 m | |||||
Ude | 2:01.11 DR35 | Stockholm/S, SWE | 16.7.02 | 3 | |
Inde | 2:02.33 DR30 | Stockholm/G, SWE | 17.2.00 | 1 | |
1000 m | |||||
Ude | 2:38.62 mix DR30 | Glostrup | 7.9.99 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:07.18 DR | Kassel, GER | 14.6.02 | 2 | |
Inde | 4:13.59 DR35 | Stockholm/G, SWE | 18.2.03 | 3 | |
3000 m | |||||
Ude | 9:44.8h | København | 28.8.97 | ||
Inde | 9:44.04 DR40 | Malmö/A, SWE | 25.2.06 | 21 | |
5000 m | |||||
Ude | 20:20.51 | Glostrup | 23.9.12 | ||
400 m hæk | |||||
Ude | 1:07.32 DR40 | , ??? | 26.8.06 | ||
4 x 400 m stafet | |||||
Ude | 3:38.65 DR | Rīga, LAT | 23.6.01 | ||
1 mile | |||||
Ude | 4:30.94 | Heusden, BEL | 20.7.02 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:22.2h DUR-14 | København | 25.9.80 |
400 m: | 3 |
800 m: | 70 |
1000 m: | 4 |
1500 m: | 78 |
1 mile: | 2 |
3000 m: | 5 |
5000 m: | 1 |
400 m hæk: | 5 |
4 x 400 m stafet: | 4 |
1000 m stafet: | 1 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
400 m | ||||
DM | 1983 | 2 | 55.73 | |
800 m | ||||
DM | 1982 | 2 | 2:06.58 | |
DM | 1983 | 2 | 2:04.14 | |
DM | 1984 | 1 | 2:07.98 | |
DM | 1996 | 3 | 2:11.64 | |
DM | 1997 | 1 | 2:08.61 | |
DM | 1998 | 2 | 2:08.63 | |
DM | 1999 | 1 | 2:07.46 | |
DM | 2000 | 1 | 2:03.18 | |
DM | 2001 | 1 | 2:04.96 | |
DM | 2002 | 2 | 2:04.76 | |
DM | 2003 | 1 | 2:03.56 | |
DM | 2004 | 2 | 2:05.99 | |
DM | 2008 | 3 | 2:13.80 | |
1500 m | ||||
DM | 1996 | 2 | 4:35.73 | |
DM | 1997 | 1 | 4:26.04 | |
DM | 1998 | 1 | 4:21.28 | |
DM | 2000 | 1 | 4:19.00 | |
DM | 2001 | 1 | 4:13.80 | |
DM | 2002 | 1 | 4:13.99 | |
DM | 2003 | 1 | 4:16.20 | |
DM | 2004 | 1 | 4:21.71 | |
DM | 2005 | 2 | 4:33.86 | |
DM | 2006 | 1 | 4:31.47 | |
DM | 2008 | 4 | 4:44.15 | |
Inde | ||||
800 m | ||||
DMi | 2008 | 2 | 2:16.45 | |
DMi | 2009 | 1 | 2:12.03 | |
1500 m | ||||
DMi | 2009 | 1 | 4:34.73 |
Ude | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
800 m | |||||||||||||
VM | 1999 | 6 | h4 | 2:01.12 | |||||||||
EM | 2002 | 5 | h3 | 2:03.41 | |||||||||
VM | 2003 | 8 | s2 | 2:01.73 | 5 | h1 | 2:02.01 | ||||||
1500 m | |||||||||||||
VM | 2001 | 10 | h3 | 4:17.35 | |||||||||
EM | 2002 | 9 | h3 | 4:16.01 | |||||||||
Inde | |||||||||||||
800 m | |||||||||||||
iEM | 2000 | 4 | h1 | 2:04.54 | |||||||||
1500 m | |||||||||||||
iVM | 2001 | 8 | h1 | 4:16.31 | |||||||||
iEM | 2002 | 8 | h1 | 4:19.12 | |||||||||
Ude | |||||||||||||
800 m | |||||||||||||
EM U20 | 1983 | 5 | 19 h2 | 2:08.21 |