Født: 11 april 1993
Klub: Sparta Atletik & Løb
Tidligere klubber:
KIF - København ‐17.6.2020
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
60 m [13] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.66 i | SB | 1 | h3 | Lund, SWE | Lund, SWE | 14.1.24 | ||
7.58 i | SB | 1 | A | Lund, SWE | Lund, SWE | 14.1.24 | ||
7.64 i | 2 | h2 | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 20.1.24 | |||
7.59 i | 6 | A | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 20.1.24 | |||
7.47 i | SB | 4 | h1 | Aarhus | Aarhus | 23.1.24 | ||
7.42 i | SB | 5 | Aarhus | Aarhus | 23.1.24 | |||
7.47 i | 1 | h4 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | |||
7.46 i | 1 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | ||||
7.48 i | 7 | h3 | Gent, BEL | Gent, BEL | 3.2.24 | |||
7.50 i | 4 | v3Nat | Bærum, NOR | v3Nat, Bærum, NOR | 11.2.24 | |||
7.54 i | 2 | h1 | DMi | Odense | DMi, Odense | 16.2.24 | ||
7.45 i | 2 | DMi | Odense | DMi, Odense | 16.2.24 | |||
7.54 i | 7 | h4 | iVM | Glasgow, GBR | iVM, Glasgow, GBR | 2.3.24 | ||
200 m [1] | ||||||||
24.63 i | SB | 4 | v3Nat | Bærum, NOR | v3Nat, Bærum, NOR | 11.2.24 |
60 m [8] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.60 i | SB | 1 | h5 | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 21.1.23 | ||
7.64 i | 5 | A | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 21.1.23 | |||
7.62 i | 4 | h1 | Aarhus | Aarhus | 25.1.23 | |||
7.50 i | SB | 1 | B | Aarhus | Aarhus | 25.1.23 | ||
7.56 i | 6 | h2 | Sabadell, ESP | Sabadell, ESP | 28.1.23 | |||
7.54 i | 4 | B | Sabadell, ESP | Sabadell, ESP | 28.1.23 | |||
7.58 i | 1 | h2 | DMi | Randers | DMi, Randers | 18.2.23 | ||
7.51 i | 2 | DMi | Randers | DMi, Randers | 18.2.23 | |||
100 m [11] | ||||||||
11.74A | SB | 1 | Pretoria, RSA | Pretoria, RSA | 4.2.23 | +0.5 | ||
12.09 | 7 | h2 | NordicC | København | NordicC, København | 27.5.23 | -1.2 | |
11.87 w | 1 | Frederiksberg | Frederiksberg | 3.6.23 | +2.4 | |||
11.82 | 3 | h2 | København | København | 7.6.23 | +1.6 | ||
11.72 | SB | 5 | København | København | 7.6.23 | +0.7 | ||
11.89 | 4 | Annecy, FRA | Annecy, FRA | 11.6.23 | +0.5 | |||
11.80 | 3 | h2 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 24.6.23 | 0.0 | |
11.83 | 3 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 24.6.23 | 0.0 | ||
11.86 | 5 | C | Athletissima | Lausanne, SUI | Athletissima, Lausanne, SUI | 30.6.23 | +0.3 | |
11.96 w | 8 | Malmö/S, SWE | Malmö/S, SWE | 5.8.23 | +2.5 | |||
12.08 w | 2 | København | København | 9.8.23 | +2.9 | |||
150 m [1] | ||||||||
18.22 | SB (90) | 1 | h1 | København | København | 21.5.23 | -0.6 | |
200 m [2] | ||||||||
25.07 i | SB | 1 | h3 | DMi | Randers | DMi, Randers | 19.2.23 | |
24.80 i | SB | 1 | DMi | Randers | DMi, Randers | 19.2.23 | ||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
44.14 | 4 | Athletissima | Lausanne, SUI | Athletissima, Lausanne, SUI | 30.6.23 | |||
Denmark | ||||||||
Emma Beiter Bomme, Astrid Glenner-Frandsen Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer | ||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||
1:39.80 i | PB | 1 | DMi | Randers | DMi, Randers | 19.2.23 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Astrid Glenner-Frandsen, Cecilie Gedsø Færge Emilie Santin Florin, Anna Øbakke Lange |
60 m [15] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.51 i | SB | 1 | h4 | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 22.1.22 | ||
7.51 i | =SB | 3 | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 22.1.22 | |||
7.47 i | SB | 2 | h1 | Randers | Randers | 30.1.22 | ||
7.33 i | SB | 2 | Randers | Randers | 30.1.22 | |||
7.49 i | 5 | h1 | ISTAF | Berlin, GER | ISTAF, Berlin, GER | 4.2.22 | ||
7.46 i | 1 | h2 | Odense | Odense | 5.2.22 | |||
7.37 i | 1 | B | Odense | Odense | 5.2.22 | |||
7.42 i | 3 | h2 | Mondeville, FRA | Mondeville, FRA | 9.2.22 | |||
7.46 i | 6 | v3Nat | Uppsala, SWE | v3Nat, Uppsala, SWE | 13.2.22 | |||
7.43 i | 1 | h1 | DMi | Skive | DMi, Skive | 26.2.22 | ||
7.40 i | 3 | DMi | Skive | DMi, Skive | 26.2.22 | |||
7.49 i | 4 | h2 | Aarhus | Aarhus | 2.3.22 | |||
7.34 i | 3 | Aarhus | Aarhus | 2.3.22 | ||||
7.40 i | 3 | h2 | Beograd, SRB | Beograd, SRB | 7.3.22 | |||
7.42 i | 6 | Beograd, SRB | Beograd, SRB | 7.3.22 | ||||
100 m [19] | ||||||||
11.69 w | 6 | r1 | Poznań, POL | Poznań, POL | 27.5.22 | +2.7 | ||
11.70 | SB | 4 | r2 | Poznań, POL | Poznań, POL | 27.5.22 | +1.2 | |
11.62 w | 5 | Vári, GRE | Vári, GRE | 2.6.22 | +4.6 | |||
11.78 | 4 | h8 | Skara, SWE | Skara, SWE | 6.6.22 | +1.2 | ||
11.70 | =SB | 4 | Skara, SWE | Skara, SWE | 6.6.22 | +1.8 | ||
12.21 | 4 | Bergen, NOR | Bergen, NOR | 8.6.22 | -1.1 | |||
12.00 | 1 | h1 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | +0.2 | ||
11.85 | 4 | h1 | CoAG | København | CoAG, København | 16.6.22 | 0.0 | |
11.77 | 5 | CoAG | København | CoAG, København | 16.6.22 | +0.7 | ||
11.90 | 1 | h2 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.22 | -0.9 | |
11.76 | 2 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.22 | +0.3 | ||
11.71 w | 2 | h1 | Greve | Greve | 6.8.22 | +3.0 | ||
11.47 w | 2 | Greve | Greve | 6.8.22 | +4.7 | |||
11.71 | 1 | København | København | 13.8.22 | +1.6 | |||
11.83 | 1 | København | København | 13.8.22 | +0.7 | |||
11.77 | 3 | B | Szczecin, POL | Szczecin, POL | 24.8.22 | +1.1 | ||
11.90 mix | 5 | h1 | Holbæk | Holbæk | 30.8.22 | 0.0 | ||
11.86 mix | 6 | Holbæk | Holbæk | 30.8.22 | +1.3 | |||
12.23 | 2 | Odense | Odense | 3.9.22 | -1.4 | |||
150 m [2] | ||||||||
17.81 w | 1 | h2 | København | København | 22.5.22 | +2.5 | ||
17.66 | PB (15) | 1 | København | København | 22.5.22 | +0.7 | ||
200 m [5] | ||||||||
24.48 i | SB | 3 | B | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 21.1.22 | ||
24.42 i | SB | 1 | Randers | Randers | 30.1.22 | |||
24.78 | SB | 1 | h2 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 26.6.22 | -0.5 |
24.27 | SB | 2 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 26.6.22 | +0.1 | |
24.21 | SB | 2 | B | Szczecin, POL | Szczecin, POL | 24.8.22 | +1.4 | |
4 x 100 m stafet [5] | ||||||||
45.27 | SB | 3 | Vári, GRE | Vári, GRE | 2.6.22 | |||
Denmark | ||||||||
Emma Beiter Bomme, Astrid Glenner-Frandsen Ida Kathrine Karstoft, Line Holm Jensen | ||||||||
44.46 | SB | 5 | Bauhaus | Stockholm/S, SWE | Bauhaus, Stockholm/S, SWE | 30.6.22 | ||
Denmark | ||||||||
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer Astrid Glenner-Frandsen, Emma Beiter Bomme | ||||||||
43.46 | DR PB | 6= | h2 | VM | Eugene, OR | VM, Eugene, OR | 22.7.22 | |
Denmark | ||||||||
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer Astrid Glenner-Frandsen, Ida Kathrine Karstoft | ||||||||
44.20 | 6 | h1 | EM | München, GER | EM, München, GER | 19.8.22 | ||
Denmark | ||||||||
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer Emma Beiter Bomme, Astrid Glenner-Frandsen | ||||||||
46.91 | SB | 1 | Odense | Odense | 3.9.22 | |||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Astrid Glenner-Frandsen, Anne Sofie Kirkegaard Anna Øbakke Lange, Ida Beiter Bomme |
60 m [9] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.40 i | PB | 1 | h2 | Randers | Randers | 16.1.21 | ||
7.38 i | PB | 1 | Randers | Randers | 16.1.21 | |||
7.41 i | 2 | h2 | Odense | Odense | 23.1.21 | |||
7.33 i | DR PB | 1 | Odense | Odense | 23.1.21 | |||
7.46 i | 4 | h1 | Wien, AUT | Wien, AUT | 30.1.21 | |||
7.42 i | 2 | Wien, AUT | Wien, AUT | 30.1.21 | ||||
7.35 i | 1 | DMi | Randers | DMi, Randers | 20.2.21 | |||
7.36 i | 5 | h3 | iEM | Toruń, POL | iEM, Toruń, POL | 7.3.21 | ||
7.32 i | DR PB (94) | 5 | s1 | iEM | Toruń, POL | iEM, Toruń, POL | 7.3.21 | |
100 m [15] | ||||||||
11.94 | SB | 5 | h1 | Anhalt | Dessau, GER | Anhalt, Dessau, GER | 21.5.21 | -2.1 |
11.56 | SB | 4 | B | Anhalt | Dessau, GER | Anhalt, Dessau, GER | 21.5.21 | +1.4 |
11.68 | 7 | Haniá, GRE | Haniá, GRE | 30.5.21 | +1.3 | |||
11.72 | 7 | Šamorín, SVK | Šamorín, SVK | 2.6.21 | -0.1 | |||
11.78 | 4 | Tatabánya, HUN | Tatabánya, HUN | 5.6.21 | -0.4 | |||
11.60 | 2 | København | København | 8.6.21 | +0.7 | |||
11.51 | SB | 1 | C | Genève, SUI | Genève, SUI | 12.6.21 | +0.2 | |
11.62 | 3 | Kladno, CZE | Kladno, CZE | 15.6.21 | +0.7 | |||
11.76 | 2 | r1 | EM-Hold Div 2 | Stara Zagora, BUL | EM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL | 18.6.21 | +0.9 | |
11.76 | 2 | r1 | EM-Hold Div 2 | Stara Zagora, BUL | EM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL | 19.6.21 | +0.9 | |
11.64 | 1 | h2 | DM | Odense | DM, Odense | 26.6.21 | +1.6 | |
11.50 | SB | 2 | DM | Odense | DM, Odense | 26.6.21 | +1.1 | |
11.93 | 1 | h1 | København | København | 14.8.21 | +0.2 | ||
11.89 | 1 | København | København | 14.8.21 | +1.4 | |||
12.09 | 2 | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | -0.1 | |||
200 m [7] | ||||||||
24.20 i | SB | 2 | Randers | Randers | 16.1.21 | |||
24.05 i | PB | 2 | h3 | Odense | Odense | 23.1.21 | ||
24.06 i | 2 | Wien, AUT | Wien, AUT | 30.1.21 | ||||
24.19 i | 1 | DMi | Randers | DMi, Randers | 20.2.21 | |||
23.96 | SB | 4 | Kladno, CZE | Kladno, CZE | 15.6.21 | +1.1 | ||
24.57 | 2 | h3 | DM | Odense | DM, Odense | 27.6.21 | +1.9 | |
24.04 w | 3 | DM | Odense | DM, Odense | 27.6.21 | |||
4 x 100 m stafet [6] | ||||||||
44.25 | SB | 3 | h3 | WorldR | Chorzów, POL | WorldR, Chorzów, POL | 1.5.21 | |
Denmark | ||||||||
Mathilde U. Kramer, Astrid Glenner-Frandsen Mette Graversgaard, Ida Kathrine Karstoft | ||||||||
45.34 | 6 | WorldR | Chorzów, POL | WorldR, Chorzów, POL | 2.5.21 | |||
Denmark | ||||||||
Mathilde U. Kramer, Astrid Glenner-Frandsen Mette Graversgaard, Emma Beiter Bomme | ||||||||
43.71 | DR PB | 1 | Genève, SUI | Genève, SUI | 12.6.21 | |||
Denmark | ||||||||
Astrid Glenner-Frandsen, Mathilde U. Kramer Emma Beiter Bomme, Mette Graversgaard | ||||||||
44.58 | 2 | EM-Hold Div 2 | Stara Zagora, BUL | EM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL | 19.6.21 | |||
Denmark | ||||||||
Mathilde U. Kramer, Astrid Glenner-Frandsen Mette Graversgaard, Emma Beiter Bomme | ||||||||
43.51 | DR PB | 7 | h2 | OL | Tokyo, JPN | OL, Tokyo, JPN | 5.8.21 | |
Denmark | ||||||||
Mathilde U. Kramer, Astrid Glenner-Frandsen Emma Beiter Bomme, Ida Kathrine Karstoft | ||||||||
46.20 | PB | 1 | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | |||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Anne Sofie Kirkegaard, Astrid Glenner-Frandsen Emma Beiter Bomme, Cecilie Gedsø Færge |
60 m [11] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.54 i | PB | 1 | h4 | Lund, SWE | Lund, SWE | 12.1.19 | ||
7.50 i | PB | 2 | Lund, SWE | Lund, SWE | 12.1.19 | |||
7.51 i | 1 | h3 | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 19.1.19 | |||
7.54 i | 3 | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 19.1.19 | ||||
7.46 i | PB | 1 | h5 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.19 | ||
7.51 i | 4 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.19 | ||||
7.53 i | 2= | h1 | RIG | Reykjavik, ISL | RIG, Reykjavik, ISL | 3.2.19 | ||
7.48 i | 2 | RIG | Reykjavik, ISL | RIG, Reykjavik, ISL | 3.2.19 | |||
7.48 i | 6 | v3Nat | Bærum, NOR | v3Nat, Bærum, NOR | 10.2.19 | |||
7.50 i | 1 | h2 | DMi | Skive | DMi, Skive | 17.2.19 | ||
7.48 i | 2 | DMi | Skive | DMi, Skive | 17.2.19 | |||
100 m [15] | ||||||||
12.07 | SB | 4 | C | Oordegem, BEL | Oordegem, BEL | 25.5.19 | 0.0 | |
11.90 | SB | 2 | E | Oordegem, BEL | Oordegem, BEL | 25.5.19 | +0.3 | |
11.71 | PB | 2 | Odense | Odense | 1.6.19 | -0.3 | ||
11.39 | DR PB | 1 | h6 | Skara, SWE | Skara, SWE | 6.6.19 | +1.9 | |
11.33 w | 1 | Skara, SWE | Skara, SWE | 6.6.19 | +2.6 | |||
11.74 | 2 | h1 | København | København | 18.6.19 | -1.8 | ||
11.76 | 6 | København | København | 18.6.19 | -0.5 | |||
11.73 | 3 | EG | Minsk, BLR | EG, Minsk, BLR | 23.6.19 | -1.3 | ||
11.76 | 4 | EG | Minsk, BLR | EG, Minsk, BLR | 25.6.19 | -1.3 | ||
11.85 | 1 | Folksam | Varberg, SWE | Folksam, Varberg, SWE | 15.7.19 | -0.2 | ||
11.79 | 1 | h2 | DM | Esbjerg | DM, Esbjerg | 27.7.19 | -1.1 | |
11.83 | 1 | DM | Esbjerg | DM, Esbjerg | 27.7.19 | -2.3 | ||
12.00 | 6 | EM-Hold Div 2 | Varaždin, CRO | EM-Hold Div 2, Varaždin, CRO | 10.8.19 | -1.9 | ||
11.57 | 5 | Meet Paris | Paris, FRA | Meet Paris, Paris, FRA | 24.8.19 | 0.0 | ||
11.66 | Odense | Odense | 7.9.19 | -0.1 | ||||
200 m [7] | ||||||||
24.28 i | PB | 1 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.19 | |||
24.18 i | PB | 4 | B | v3Nat | Bærum, NOR | v3Nat, Bærum, NOR | 10.2.19 | |
23.93 | PB | 1 | Odense | Odense | 1.6.19 | +1.6 | ||
23.84 | PB | 2 | Folksam | Varberg, SWE | Folksam, Varberg, SWE | 15.7.19 | +1.2 | |
24.17 | 1 | h2 | DM | Esbjerg | DM, Esbjerg | 28.7.19 | +1.5 | |
24.06 | 1 | DM | Esbjerg | DM, Esbjerg | 28.7.19 | -0.1 | ||
24.10 | Odense | Odense | 7.9.19 | +0.4 | ||||
4 x 100 m stafet [6] | ||||||||
43.90 | DR PB | 1 | h2 | WorldR | Yokohama, JPN | WorldR, Yokohama, JPN | 11.5.19 | |
Denmark | ||||||||
Astrid Glenner-Frandsen, Ida Kathrine Karstoft Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer | ||||||||
45.32 | 8 | WorldR | Yokohama, JPN | WorldR, Yokohama, JPN | 12.5.19 | |||
Denmark | ||||||||
Louise Østergård, Astrid Glenner-Frandsen Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer | ||||||||
DNF | Oslo, NOR | Oslo, NOR | 4.6.19 | |||||
Denmark | ||||||||
Louise Østergård, Astrid Glenner-Frandsen Mette Graversgaard, Emma Beiter Bomme | ||||||||
44.88 | 3 | B | EM-Hold Div 2 | Varaždin, CRO | EM-Hold Div 2, Varaždin, CRO | 10.8.19 | ||
Denmark | ||||||||
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard | ||||||||
44.38 | 3 | Meet Paris | Paris, FRA | Meet Paris, Paris, FRA | 24.8.19 | |||
Denmark | ||||||||
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft Astrid Glenner-Frandsen, Mathilde U. Kramer | ||||||||
43.92 | 6 | h1 | VM | Doha, QAT | VM, Doha, QAT | 4.10.19 | ||
Denmark | ||||||||
Astrid Glenner-Frandsen, Ida Kathrine Karstoft Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer |
50 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6.73 i | PB | Hvidovre | Hvidovre | 15.1.17 | ||||
6.74 i | Hvidovre | Hvidovre | 15.1.17 | |||||
60 m [3] | ||||||||
7.90 i | PB | 1 | h4 | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 21.1.17 | ||
7.89 i | PB | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 22.1.17 | ||||
7.92 i | 2 | B | DMi | Skive | DMi, Skive | 19.2.17 | ||
100 m [16] | ||||||||
12.58 | SB | Tårnby | Tårnby | 16.5.17 | -2.5 | |||
12.26 | SB | København | København | 31.5.17 | +1.8 | |||
12.45 | Frederiksberg | Frederiksberg | 3.6.17 | -0.6 | ||||
12.61 | Frederiksberg | Frederiksberg | 3.6.17 | -1.5 | ||||
12.12 | PB | 1 | h1 | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.17 | +0.5 | |
12.00 | PB | 1 | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.17 | +0.8 | ||
12.24 | 4 | h2 | København | København | 20.6.17 | +0.9 | ||
11.98 | PB | 3 | h2 | EM-Hold Div 1 | Vaasa, FIN | EM-Hold Div 1, Vaasa, FIN | 23.6.17 | +1.3 |
11.98 | =PB | 2 | h1 | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 1.7.17 | +1.7 |
12.15 | 4 | B | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 1.7.17 | +1.5 | |
12.18 | 2 | København | København | 10.8.17 | -0.2 | |||
11.91 w | 2 | r1 | Manchester, GBR | Manchester, GBR | 16.8.17 | +2.2 | ||
12.18 | 5 | h5 | WUG | Taipei, TPE | WUG, Taipei, TPE | 23.8.17 | 0.0 | |
12.22 | 2 | h2 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 2.9.17 | -1.3 | |
12.13 | 2 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 2.9.17 | -0.5 | ||
12.32 | 1 | Odense | Odense | 9.9.17 | 0.0 | |||
200 m [10] | ||||||||
25.28 i | PB | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 22.1.17 | ||||
25.74 i | Skive | Skive | 18.2.17 | |||||
25.06 w | Odense | Odense | 21.5.17 | +3.0 | ||||
25.07 w | København | København | 31.5.17 | +2.9 | ||||
24.67 w | 3 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.17 | +2.6 | |||
24.57 | PB | 5 | B | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 2.7.17 | +1.9 |
24.55 | PB | 5 | h3 | WUG | Taipei, TPE | WUG, Taipei, TPE | 25.8.17 | -3.2 |
24.81 | 3 | h3 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 3.9.17 | 0.0 | |
24.61 | 3 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 3.9.17 | 0.0 | ||
24.94 | 3 | Odense | Odense | 9.9.17 | ||||
4 x 100 m stafet [2] | ||||||||
45.88 | SB | 1 | Manchester, GBR | Manchester, GBR | 16.8.17 | |||
Denmark | ||||||||
Louise Østergård, Mathilde U. Kramer Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard | ||||||||
46.29 | 6 | h2 | WUG | Taipei, TPE | WUG, Taipei, TPE | 27.8.17 | ||
Denmark | ||||||||
Annemarie Nissen, Mathilde U. Kramer Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard |
100 m [10] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12.47 | SB | Aalborg | Aalborg | 21.5.16 | -0.7 | |||
12.23 | PB | 2 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.16 | -2.1 | ||
12.32 | 6 | CoAG | København | CoAG, København | 18.6.16 | +1.2 | ||
12.40 | Aarhus | Aarhus | 25.6.16 | 0.0 | ||||
12.24 | 1 | Aarhus | Aarhus | 25.6.16 | 0.0 | |||
12.39 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 1.7.16 | -1.1 | ||||
12.46 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 1.7.16 | -0.7 | ||||
12.39 | København | København | 20.8.16 | +0.2 | ||||
12.45 | Aarhus | Aarhus | 27.8.16 | -1.6 | ||||
12.51 | Aarhus | Aarhus | 27.8.16 | -1.6 | ||||
150 m [1] | ||||||||
19.28 | PB | København | København | 20.8.16 | -1.0 | |||
200 m [5] | ||||||||
25.30 | SB | 1 | DT | Aalborg | DT , Aalborg | 21.5.16 | -0.8 | |
24.91 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.16 | +1.9 | |||
25.14 | 2 | Aarhus | Aarhus | 25.6.16 | 0.0 | |||
25.02 | 8 | h1 | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 3.7.16 | -0.6 | |
25.64 | Aarhus | Aarhus | 27.8.16 | +1.2 |
60 m [6] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.18 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.14 | ||||
8.03 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 8.2.14 | ||||
8.04 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 8.2.14 | ||||
7.95 i | PB | Skive | Skive | 22.2.14 | ||||
7.92 i | PB | Skive | Skive | 22.2.14 | ||||
7.91 i | PB | Skive | Skive | 1.3.14 | ||||
200 m [3] | ||||||||
26.57 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.14 | ||||
26.29 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 8.2.14 | ||||
26.13 i | PB | Skive | Skive | 1.3.14 |
60 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.11 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.13 | ||||
100 m [8] | ||||||||
12.89 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 11.5.13 | +0.9 | |||
12.72 | PB | København | København | 20.6.13 | 0.0 | |||
12.85 | København | København | 16.8.13 | -0.8 | ||||
13.25 | København | København | 24.8.13 | -1.4 | ||||
13.17 | København | København | 24.8.13 | -1.0 | ||||
13.01 | Aarhus | Aarhus | 31.8.13 | -1.0 | ||||
12.85 | Aarhus | Aarhus | 31.8.13 | -1.9 | ||||
13.11 | København | København | 7.9.13 | -4.1 | ||||
200 m [5] | ||||||||
26.50 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.13 | ||||
27.67 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 11.5.13 | 0.0 | |||
26.95 | SB | København | København | 24.8.13 | -3.0 | |||
27.31 | København | København | 24.8.13 | -3.3 | ||||
26.31 | PB | Aarhus | Aarhus | 31.8.13 | +0.1 |
60 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.05 i | =PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.12 | ||||
8.12 i | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.12 | |||||
8.33 i | Skive | Skive | 3.3.12 | |||||
100 m [8] | ||||||||
12.77 | PB | Tårnby | Tårnby | 5.5.12 | 0.0 | |||
12.62 w | Odense | Odense | 13.5.12 | +2.2 | ||||
12.75 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 29.5.12 | 0.0 | |||
12.92 | Helsingør | Helsingør | 2.6.12 | 0.0 | ||||
13.03 | Frederiksberg | Frederiksberg | 9.6.12 | -1.8 | ||||
12.98 | Greve | Greve | 23.6.12 | -1.5 | ||||
12.86 | Hvidovre | Hvidovre | 1.9.12 | +1.8 | ||||
12.95 w | København | København | 8.9.12 | +2.8 | ||||
200 m [6] | ||||||||
26.76 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.12 | ||||
26.90 i | Skive | Skive | 3.3.12 | |||||
26.29 w | Odense | Odense | 13.5.12 | +3.1 | ||||
27.49 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 1.8.12 | 0.0 | |||
26.97 w | Hvidovre | Hvidovre | 1.9.12 | +3.6 | ||||
27.06 w | København | København | 8.9.12 | +3.1 |
60 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.17 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 29.1.11 | ||||
100 m [4] | ||||||||
13.2h | Næstved | Næstved | 21.5.11 | -2.4 | ||||
13.21 | SB | Ballerup | Ballerup | 18.6.11 | -1.7 | |||
13.19 | SB | Odense | Odense | 27.8.11 | -0.3 | |||
13.21 | Skive | Skive | 10.11.11 | -3.5 | ||||
200 m [2] | ||||||||
27.67 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 29.1.11 | ||||
27.21 | SB | Skive | Skive | 10.11.11 | -2.2 | |||
Længdespring [1] | ||||||||
4.46 | SB | Næstved | Næstved | 21.5.11 | +1.6 |
Længdespring [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4.26 | SB | København | København | 29.9.10 | +1.6 |
60 m [3] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.24 i | PB | Helsingør | Helsingør | 17.1.09 | |||||
8.05 i | PB | Skive | Skive | 28.2.09 | |||||
8.17 i | PB | Skive | Skive | 28.2.09 | |||||
100 m [3] | |||||||||
12.94 | PB | Rønne | Rønne | 17.5.09 | +1.4 | ||||
12.87 | PB | Køge | Køge | 13.6.09 | +1.7 | ||||
13.11 | Aalborg | Aalborg | 13.9.09 | +1.2 | |||||
200 m [5] | |||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
27.24 i | Ballerup | Ballerup | 23.1.09 | ||||||
27.00 i | PB | Skive | Skive | 28.2.09 | |||||
26.81 | PB | Tårnby | Tårnby | 4.5.09 | 0.0 | ||||
26.96 | Rønne | Rønne | 17.5.09 | +1.1 | |||||
26.11 w | Køge | Køge | 13.6.09 | +2.8 | |||||
Længdespring [3] | |||||||||
4.24 i | PB | Helsingør | Helsingør | 17.1.09 | |||||
4.29 i | PB | Ballerup | Ballerup | 23.1.09 | |||||
4.54 | PB | Tårnby | Tårnby | 4.5.09 | -1.3 |
60 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.64 i | PB | Skive | Skive | 15.2.08 | ||||
100 m [2] | ||||||||
12.82 w | Greve | Greve | 27.9.08 | +3.9 | ||||
12.88 w | Greve | Greve | 27.9.08 | +2.6 | ||||
200 m [2] | ||||||||
28.45 i | PB | Skive | Skive | 15.2.08 | ||||
27.74 | PB | Odense | Odense | 15.6.08 | +2.0 | |||
300 m [1] | ||||||||
43.35 | PB | 1 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 14.9.08 | |
Trespring [2] | ||||||||
8.99 i | PB | Skive | Skive | 15.2.08 | ||||
9.23 w | Greve | Greve | 27.9.08 | +3.7 |
Placering på danske alletiders liste på dato
50 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 6.73 | Hvidovre | 15.1.17 | 8 | |
60 m | |||||
Inde | 7.32 DR | Toruń, POL | 7.3.21 | 3 | |
100 m | |||||
Ude | 11.39 DR | Skara, SWE | 6.6.19 | +1.9 | 2 |
200 m | |||||
Ude | 23.83 | Oslo, NOR | 30.6.20 | +1.1 | 6 |
Inde | 24.05 | Odense | 23.1.21 | 5 | |
Længdespring | |||||
Ude | 4.82 | København | 8.9.18 | +1.6 | |
Inde | 4.29 | Ballerup | 23.1.09 | ||
Trespring | |||||
Inde | 8.99 | Skive | 15.2.08 | ||
4 x 100 m stafet | |||||
Ude | 43.46 DR | Eugene, OR | 22.7.22 | ||
Ude | 46.20 | Aarhus | 5.9.21 | ||
150 m | |||||
Ude | 17.66 | København | 22.5.22 | +0.7 | |
300 m | |||||
Ude | 43.35 | Hvidovre | 14.9.08 |
50 m: | 2 |
60 m: | 90 |
100 m: | 161 |
150 m: | 6 |
200 m: | 92 |
300 m: | 1 |
Længdespring: | 7 |
Trespring : | 2 |
4 x 100 m stafet: | 20 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | |||||||
DM | 2017 | 2 | 12.13 | 2 | h2 | 12.22 | |
DM | 2018 | 3 | 11.80 | 1 | h3 | 12.18 | |
DM | 2019 | 1 | 11.83 | 1 | h2 | 11.79 | |
DM | 2020 | 2 | 11.66 | 1 | h1 | 12.01 | |
DM | 2021 | 2 | 11.50 | 1 | h2 | 11.64 | |
DM | 2022 | 2 | 11.76 | 1 | h2 | 11.90 | |
DM | 2023 | 3 | 11.83 | 3 | h2 | 11.80 | |
200 m | |||||||
DM | 2017 | 3 | 24.61 | 3 | h3 | 24.81 | |
DM | 2018 | 3 | 24.43 | 1 | h3 | 25.28 | |
DM | 2019 | 1 | 24.06 | 1 | h2 | 24.17 | |
DM | 2021 | 3 | 24.04 | 2 | h3 | 24.57 | |
DM | 2022 | 2 | 24.27 | 1 | h2 | 24.78 | |
4 x 100 m stafet | |||||||
DM | 2021 | 1 | 46.20 | ||||
Inde | |||||||
60 m | |||||||
DMi | 2017 | 2 | B | 7.92 | |||
DMi | 2019 | 2 | 7.48 | 1 | h2 | 7.50 | |
DMi | 2020 | 1 | 7.43 | 1 | h2 | 7.55 | |
DMi | 2021 | 1 | 7.35 | ||||
DMi | 2022 | 3 | 7.40 | 1 | h1 | 7.43 | |
DMi | 2023 | 2 | 7.51 | 1 | h2 | 7.58 | |
DMi | 2024 | 2 | 7.45 | 2 | h1 | 7.54 | |
200 m | |||||||
DMi | 2020 | 1 | 24.31 | 1 | h2 | 24.44 | |
DMi | 2021 | 1 | 24.19 | ||||
DMi | 2023 | 1 | 24.80 | 1 | h3 | 25.07 | |
4 x 200 m stafet | |||||||
DMi | 2023 | 1 | 1:39.80 | ||||
Ungdom | |||||||
Ude | |||||||
100 m | |||||||
DMU | 2015 | 2 | 22 h2 | 12.30 | |||
300 m | |||||||
DMU | 2008 | 1 | 15 | 43.35 |
Ude | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | |||||||||||||
EM-Hold Div 1 | 2017 | 3 | h2 | 11.98 | |||||||||
EM-Hold Div 2 | 2019 | 6 | 12.00 | ||||||||||
EM-Hold Div 2 | 2021 | 2 | r1 | 11.76 | 2 | r1 | 11.76 | ||||||
4 x 100 m stafet | |||||||||||||
EM-Hold Div 2 | 2019 | 3 | B | 44.88 | |||||||||
VM | 2019 | 6 | h1 | 43.92 | |||||||||
EM-Hold Div 2 | 2021 | 2 | 44.58 | ||||||||||
OL | 2021 | 7 | h2 | 43.51 | |||||||||
EM | 2022 | 6 | h1 | 44.20 | |||||||||
VM | 2022 | 6= | h2 | 43.46 | |||||||||
Inde | |||||||||||||
60 m | |||||||||||||
iEM | 2021 | 5 | s1 | 7.32 | 5 | h3 | 7.36 | ||||||
iVM | 2024 | 7 | h4 | 7.54 |