Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Alberte Riber Jakobsen

Født: 2001

Klub: Hvidovre Atletik & Motion

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

Stangspring  [2]
3.30
i
SB HvidovreHvidovre23.1.24
 
3.00
  XO
3.10
   O
3.20
  XO
3.30
   O
3.40
XXX
   
3.31
i
SB HvidovreHvidovre10.2.24
 
3.01
   O
3.11
   O
3.21
   O
3.31
  XO
3.41
XXX
   

2023

Stangspring  [6]
3.50
i
PB HvidovreHvidovre5.2.23
 
3.00
   O
3.10
   O
3.20
   O
3.30
   O
3.40
 XXO
3.50
  XO
3.60
XXX
 
3.50
i
=PB HvidovreHvidovre5.2.23
 
3.00
   O
3.10
   O
3.20
   O
3.30
   O
3.40
 XXO
3.50
  XO
3.60
XXX
 
NH
i
DMiRandersDMi, Randers19.2.23
3.60
i
=PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 
3.10
   O
3.20
   O
3.30
   O
3.40
   O
3.50
   O
3.60
   O
3.70
XXX
 
3.60
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 
3.10
   O
3.20
   O
3.30
   O
3.40
   O
3.50
   O
3.60
   O
3.70
XXX
 
3.40
SB HvidovreHvidovre15.6.23
 
3.00
   O
3.10
   O
3.20
   O
3.30
   O
3.40
   O
3.50
XXX
  
3.55
PB DMAalborgDM, Aalborg24.6.23
 
3.20
   O
3.40
  XO
3.55
 XXO
3.65
XXX
    
3.31
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
 
2.91
  XO
3.01
   O
3.11
   O
3.21
   O
3.31
   O
3.41
XXX
  
4 x 100 m stafet  [1]
52.22
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
 Hvidovre Atletik & Motion
Misja Brynjolf Jepsen, Emma Rokkjer Langball
Alberte Riber Jakobsen, Beatrice Kristensen
4 x 200 m stafet  [2]
1:42.79
i
PB DMiRandersDMi, Randers19.2.23
 Hvidovre Atletik & Motion
Louise Østergård, Zarah Buchwald
Misja B. Jepsen, Alberte Riber Jakobsen
1:52.16
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 Hvidovre Atletik & Motion
Misja Brynjolf Jepsen, Beatrice Kristensen
Emma Rokkjer Langball, Alberte Riber Jakobsen

2022

Stangspring  [4]
3.22
SB HvidovreHvidovre12.6.22
 
3.02
  XO
3.12
  XO
3.22
  XO
3.32
XXX
    
3.40
SB HvidovreHvidovre18.8.22
 
3.00
  XO
3.10
  XO
3.20
   O
3.30
   O
3.40
  XO
3.50
XXX
  
3.35
OdenseOdense3.9.22
 
2.95
   O
3.05
   O
3.15
   O
3.25
   O
3.35
   O
3.45
XXX
  
3.30
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 
3.00
   O
3.10
   O
3.20
   O
3.30
   O
3.40
XXX
   
Kuglestød 4.0 kg  [1]
9.24
SB HvidovreHvidovre13.8.22
 
8.33 SB8.82 SB9.24 SBX8.90X
Diskoskast 1.0 kg  [1]
27.34
PB HvidovreHvidovre13.8.22
 
XX27.30 PBXX27.34 PB
Vægtkast 9.08 kg  [1]
10.79
PB HvidovreHvidovre13.8.22
 
9.85 PB10.31 PB10.79 PB10.27X9.50
Hammerkast 4.0 kg  [1]
22.77
SB HvidovreHvidovre13.8.22
 
22.77 SBXXXXX
Spydkast 600 gram  [1]
18.92
SB HvidovreHvidovre13.8.22
 
XXXX18.92 SBX
4 x 100 m stafet  [1]
49.34
PB OdenseOdense3.9.22
 Hvidovre Atletik & Motion
Zarah Buchwald, Misja B. Jepsen
Signe Boelsmand, Alberte Riber Jakobsen
4 x 400 m stafet  [1]
4:13.73
PB OdenseOdense3.9.22
 Hvidovre Atletik & Motion
Zarah Buchwald, Misja B. Jepsen
Signe Boelsmand, Alberte Riber Jakobsen
Kaste 5-kamp  [1]
2041
SB HvidovreHvidovre13.8.22
22.77 9.24 27.34 18.92 10.79

2020

60 m  [2]
8.05
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
8.06
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
100 m  [4]
12.70
PB sprintHvidovresprint, Hvidovre23.5.20+1.6
12.68
PB DMKøbenhavnDM, København15.8.20-0.6
12.86
AarhusAarhus6.9.20-1.2
12.70
DMUAalborgDMU, Aalborg12.9.20+0.1
200 m  [4]
26.96
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.20
26.47
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
NT
SB HvidovreHvidovre7.6.20+0.9
26.34
SB DMKøbenhavnDM, København16.8.20-1.1
Stangspring  [5]
3.30
SB HvidovreHvidovre20.6.20
 
2.80
   O
3.00
   O
3.10
   O
3.20
 XXO
3.30
   O
3.45
XXX
  
3.32
SB HvidovreHvidovre2.8.20
 
3.02
   O
3.12
   O
3.22
  XO
3.32
 XXO
3.42
XXX
   
3.20
DMKøbenhavnDM, København15.8.20
 
3.00
   O
3.20
   O
3.40
XXX
     
3.30
AarhusAarhus6.9.20
 
3.00
  XO
3.10
   O
3.20
   O
3.30
   O
3.40
XXX
   
2.80
DMUAalborgDMU, Aalborg13.9.20
 
2.80
  XO
3.00
XXX
      
Kuglestød 4.0 kg  [1]
8.91
SB HvidovreHvidovre24.9.20
 
8.69 SB8.91 SB7.808.72
Diskoskast 1.0 kg  [1]
23.51
SB HvidovreHvidovre24.9.20
Vægtkast 7.26 kg  [1]
12.17
PB HvidovreHvidovre24.9.20
Hammerkast 4.0 kg  [1]
29.48
PB HvidovreHvidovre24.9.20
Spydkast 600 gram  [1]
18.95
PB HvidovreHvidovre24.9.20
4 x 100 m stafet  [1]
DQ
AarhusAarhus6.9.20
 Hvidovre Atletik & Motion
Bjørk Nørremark, Zarah Buchwald
Alberte Riber Jakobsen, Misja B. Jepsen
4 x 200 m stafet  [1]
1:47.64
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Hvidovre Atletik & Motion
Stine Engberg Mikkelsen, Alberte Riber Jakobsen
Misja B. Jepsen, Elisabeth Holm Simonsen
4 x 400 m stafet  [1]
4:19.85
SB AarhusAarhus6.9.20
 Hvidovre Atletik & Motion
Misja B. Jepsen, Zarah Buchwald
Bjørk Nørremark, Alberte Riber Jakobsen
Kaste 5-kamp  [1]
2177
PB HvidovreHvidovre24.9.20
29.48 8.91 23.51 18.95

2019

60 m  [4]
8.20
i
PB BallerupBallerup19.1.19
8.17
i
PB BallerupBallerup19.1.19
8.01
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
8.05
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
100 m  [7]
13.08
SB HvidovreHvidovre13.5.190.0
13.17
HvidovreHvidovre13.5.19-1.5
12.75
PB BallerupBallerup25.5.19+1.7
12.97
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19+0.7
12.93
DMUGreveDMU, Greve24.8.19-1.1
13.10
DMUGreveDMU, Greve24.8.19-2.4
12.78
AalborgAalborg14.9.19+1.8
200 m  [5]
26.74
SB HvidovreHvidovre13.5.19+0.2
26.47
w
OdenseOdense1.6.19+3.3
26.36
SB HvidovreHvidovre9.6.19+2.0
26.79
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19-1.9
26.83
HolteHolte8.9.19-0.9
Stangspring  [7]
3.00
i
PB HvidovreHvidovre16.12.18
3.10
i
PB HvidovreHvidovre3.2.19
3.20
i
=PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
 
2.80
   O
2.90
  XO
3.00
   O
3.10
  XO
3.20
   O
3.30
XXX
  
3.20
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
 
2.80
   O
2.90
  XO
3.00
   O
3.10
  XO
3.20
   O
3.30
XXX
  
3.05
SB OdenseOdense1.6.19
3.12
PB HvidovreHvidovre8.6.19
3.15
PB DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19
3.41
PB HolteHolte8.9.19
Kuglestød 4.0 kg  [2]
9.39
PB Alfaz del Pi, ESPAlfaz del Pi, ESP15.4.19
9.07
HvidovreHvidovre28.9.19
Diskoskast 1.0 kg  [1]
25.43
SB HvidovreHvidovre28.9.19
Vægtkast 7.26 kg  [1]
12.03
PB HvidovreHvidovre28.9.19
Hammerkast 4.0 kg  [1]
24.73
PB HvidovreHvidovre28.9.19
Spydkast 600 gram  [1]
18.78
PB HvidovreHvidovre28.9.19

2018

100 m  [6]
13.03
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18+0.1
13.29
HvidovreHvidovre9.6.18-1.3
12.90
w
HvidovreHvidovre9.6.18+2.1
13.33
BallerupBallerup16.6.18-2.0
13.32
BallerupBallerup16.6.18-3.1
13.42
AalborgAalborg1.9.18-0.4
200 m  [6]
26.27
PB SkiveSkive19.5.18+2.0
26.46
HvidovreHvidovre10.6.180.0
26.83
BallerupBallerup17.6.18-0.3
26.93
w
DMOdenseDM, Odense26.8.18+2.3
26.74
AalborgAalborg2.9.18+0.8
27.13
KøbenhavnKøbenhavn8.9.18+1.6
Stangspring  [7]
2.50
i
PB HvidovreHvidovre7.1.18
2.59
PB SkiveSkive19.5.18
2.60
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18
2.80
PB AalborgAalborg2.9.18
2.94
PB KøbenhavnKøbenhavn8.9.18
2.60
BallerupBallerup22.9.18
 
2.40
   O
2.60
  XO
2.80
XXX
     
3.10
PB HvidovreHvidovre11.10.18
Kuglestød 3.0 kg  [3]
10.19
i
PB BallerupBallerup20.1.18
9.68
i
SkiveSkive24.2.18
9.90
PB HvidovreHvidovre13.10.18
Diskoskast 1.0 kg  [1]
25.79
PB HvidovreHvidovre13.10.18
Spydkast 500 gram  [1]
19.54
SB HvidovreHvidovre13.10.18
4 x 100 m stafet  [1]
49.71
PB DMOdenseDM, Odense25.8.18
 Hvidovre Atletik & Motion
Mette B. Jepsen, Zarah Buchwald
Alberte Riber Jakobsen, Carla Nørremark

2017

100 m  [5]
13.11
PB KøbenhavnKøbenhavn17.6.17+0.7
13.40
PB KøbenhavnKøbenhavn17.6.17+1.6
13.36
KøbenhavnKøbenhavn19.8.17+1.6
13.11
w
HvidovreHvidovre26.8.17+2.7
13.34
AalborgAalborg2.9.17-0.5
200 m  [3]
27.26
w
KøbenhavnKøbenhavn20.8.17+2.1
27.40
SB OdenseOdense9.9.17+1.1
27.82
GreveGreve1.10.17-1.0
Kuglestød 3.0 kg  [3]
7.60
i
PB HvidovreHvidovre15.1.17
9.31
PB HvidovreHvidovre16.9.17
9.13
HvidovreHvidovre30.9.17
Diskoskast 1.0 kg  [2]
22.83
PB HvidovreHvidovre16.9.17
24.49
PB HvidovreHvidovre30.9.17
Vægtkast 7.26 kg  [2]
10.70
PB HvidovreHvidovre16.9.17
10.80
PB HvidovreHvidovre30.9.17
Hammerkast 3.0 kg  [1]
28.58
PB HvidovreHvidovre30.9.17
Spydkast 500 gram  [2]
22.33
PB HvidovreHvidovre16.9.17
18.51
HvidovreHvidovre30.9.17

2016

50 m  [3]
7.79
i
PB HvidovreHvidovre3.1.16
7.36
i
PB HvidovreHvidovre3.1.16
7.25
i
PB (5)HvidovreHvidovre14.2.16
60 m  [6]
8.67
i
PB BallerupBallerup23.1.16
8.61
i
PB BallerupBallerup23.1.16
8.53
i
PB HelsingørHelsingør6.2.16
8.48
i
PB HelsingørHelsingør6.2.16
8.56
i
SkiveSkive5.3.16
8.58
i
HelsingørHelsingør12.3.16
100 m  [5]
13.83
PB GlostrupGlostrup30.4.160.0
13.80
PB GlostrupGlostrup30.4.16-0.4
13.61
PB TårnbyTårnby29.5.16-0.1
13.52
PB HvidovreHvidovre11.6.16-1.6
13.71
GreveGreve18.9.16-0.8
200 m  [2]
27.31
PB HvidovreHvidovre11.6.16+1.4
27.97
GreveGreve1.10.16-0.9
300 m  [1]
44.18
PB TårnbyTårnby29.5.16
Længdespring  [5]
4.37
i
PB HelsingørHelsingør6.2.16
4.52
i
PB HvidovreHvidovre14.2.16
4.16
i
OdenseOdense21.2.16
3.97
i
HelsingørHelsingør12.3.16
4.19
PB GlostrupGlostrup30.4.160.0
Kuglestød 3.0 kg  [1]
7.55
PB GlostrupGlostrup30.4.16
Diskoskast 0.75 kg  [1]
19.18
PB GreveGreve18.9.16

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde
7.25
Hvidovre14.2.16
60 m
Inde
8.01
Skive23.2.19
100 m
Ude
12.68
København15.8.20-0.6
200 m
Ude
26.27
Skive19.5.18+2.0
Inde
26.47
Skive1.3.20
Stangspring
Ude
3.55
Aalborg24.6.2322 
Inde
3.60
Skive5.3.2316 
Længdespring
Ude
4.19
Glostrup30.4.160.0
Inde
4.52
Hvidovre14.2.16
Kuglestød 4.0 kg
Ude
9.39
Alfaz del Pi, ESP15.4.19
Diskoskast 1.0 kg
Ude
27.34
Hvidovre13.8.22
Vægtkast 9.08 kg
Ude
10.79
Hvidovre13.8.22
Hammerkast 4.0 kg
Ude
29.48
Hvidovre24.9.20
Spydkast 600 gram
Ude
18.95
Hvidovre24.9.20
4 x 100 m stafet
Ude
49.34
Odense3.9.22
4 x 200 m stafet
Inde
1:42.79
Randers19.2.23
4 x 400 m stafet
Ude
4:13.73
Odense3.9.22
Kaste 5-kamp
Ude
2177
Hvidovre24.9.2042 

300 m
Ude
44.18
Tårnby29.5.16
Kuglestød 3.0 kg
Ude
9.90
Hvidovre13.10.18
Inde
10.19
Ballerup20.1.18
Diskoskast 0.75 kg
Ude
19.18
Greve18.9.16
Vægtkast 7.26 kg
Ude
12.17
Hvidovre24.9.20
Hammerkast 3.0 kg
Ude
28.58
Hvidovre30.9.17
Spydkast 500 gram
Ude
22.33
Hvidovre16.9.17

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 143
Per disciplin:
50 m:3
60 m:12
100 m:27
200 m:20
300 m:1
Stangspring:31
Længdespring:5
Kuglestød 3.0 kg:7
Kuglestød 4.0 kg:4
Diskoskast 0.75 kg:1
Diskoskast 1.0 kg:6
Vægtkast 7.26 kg:4
Vægtkast 9.08 kg:1
Hammerkast 3.0 kg:1
Hammerkast 4.0 kg:3
Spydkast 500 gram:3
Spydkast 600 gram:3
4 x 100 m stafet:4
4 x 200 m stafet:3
4 x 400 m stafet:2
Kaste 5-kamp:2

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2019
4
h1
12.97
DMU 2019
13.10
12.93
DM 2020
5
h3
12.68
200 m
DM 2018
4
h1
26.93
DM 2019
5
h1
26.79
DM 2020
5
h1
26.34
Stangspring
DM 2019 7
3.15
DM 2020 6
3.20
DM 2023 5
3.55
4 x 100 m stafet
DM 2018 4
49.71
DM 2020
B
4 x 400 m stafet
DM 2020 6
4:19.85
Inde
Stangspring
DMi 2023
4 x 200 m stafet
DMi 2023 3
1:42.79

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2020 4
19
12.70
Stangspring
DMU 2020 2
19
2.80
DMU 2022 1
22
3.30
DMU 2023 1
22
3.31
4 x 100 m stafet
DMU 2023 1
22
52.22
Inde
60 m
iDMU 2019 6
19
8.05 4
19
h1
8.01
iDMU 2020 5
19
8.06 5
19
h1
8.05
200 m
iDMU 2020 2
19
26.47
Stangspring
iDMU 2019 1
19
3.20
iDMU 2023 1
22
3.60
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 2
19
1:47.64
iDMU 2023 2
22
1:52.16