Født: 2 juli 2008
Klub: Viborg Atletik og Motionsforening
Tidligere klubber:
Randers Sportsklub Freja ‐30.11.2022
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:30.11 i | PB | 5 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | |
1500 m [2] | ||||||||
4:55.32 i | PB | 4 | Skive | Skive | 20.1.24 | |||
5:11.68 i | 7 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | ||
3000 m [2] | ||||||||
DNF i | Skive | Skive | 16.12.23 | |||||
10:51.94 i | PB | 1 | 17 | Skive | Skive | 3.2.24 |
800 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:38.15 i | PB | 4 | 15 | Skive | Skive | 10.12.22 | ||
2:30.40 mix | PB | 1 | C | Viborg | Viborg | 16.5.23 | ||
2:23.99 | PB | 1 | Viborg | Viborg | 24.8.23 | |||
2:25.25 | 3 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | ||
1500 m [7] | ||||||||
5:28.06 i | SB | 1 | 15 | Skive | Skive | 14.1.23 | ||
5:10.57 i | PB | 1 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |
5:15.64 | PB | 4 | Viby | Viby | 10.5.23 | |||
5:05.54 | PB | 2 | 15 | Odense | Odense | 3.6.23 | ||
4:59.48 | PB | 4 | Aalborg | Aalborg | 17.6.23 | |||
4:57.45 | PB | 2 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | |
4:54.40 mix | PB | 2 | Viborg | Viborg | 3.10.23 | |||
3000 m [3] | ||||||||
11:33.72 i | PB | 2 | 15 | Skive | Skive | 28.1.23 | ||
11:27.39 i | PB | 1 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | |
10:57.9h mix | PB | 5 | Viborg | Viborg | 30.4.23 | |||
Cross 6 km [1] | ||||||||
23:17 | 3 | 15 | DMU | Aarhus | DMU, Aarhus | 18.11.23 |
300 m [1] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
49.30 | PB | 8 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 19.6.22 | |||||||||
800 m [7] | ||||||||||||||
2:47.38 mix i | PB | 3 | 19 | Randers | Randers | 16.11.21 | ||||||||
2:48.83 i | 1 | 13 | Randers | Randers | 14.12.21 | |||||||||
2:47.88 i | 5 | Randers | Randers | 9.1.22 | ||||||||||
2:42.87 i | PB | 4 | 15 | Skive | Skive | 29.1.22 | ||||||||
2:46.03 i | 5 | 15 | Randers | Randers | 19.2.22 | |||||||||
2:45.42 | PB | 2 | 14 C | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 17.6.22 | ||||||||
2:41.16 | PB | 6 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | |||||||
1000 m [1] | ||||||||||||||
3:36.77 i | PB | 7 | 14 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 4.12.21 | ||||||||
1500 m [6] | ||||||||||||||
5:37.21 i | PB | 5 | Randers | Randers | 30.1.22 | |||||||||
5:45.39 i | 3 | 15 | Skive | Skive | 12.2.22 | |||||||||
5:27.68 i | PB | 7 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||||||
5:29.98 mix i | 3 | 15 | Randers | Randers | 14.3.22 | |||||||||
5:30.12 | PB | 2 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | ||||||||
5:27.08 mix | PB | 8 | 15 | Herning | Herning | 24.9.22 | ||||||||
3000 m [2] | ||||||||||||||
12:29.45 | PB | 2 | 15 | Herning | Herning | 21.5.22 | ||||||||
11:49.49 mix | PB | 14 | B | Viborg | Viborg | 30.8.22 | ||||||||
2000 m forh. [3] | ||||||||||||||
8:52.1h | PB | 1 | 15 | Randers | Randers | 17.4.22 | ||||||||
8:27.32 | PB | 1 | 15 | Randers | Randers | 4.6.22 | ||||||||
8:23.62 | PB | 2 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | |||||||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m [1] | ||||||||||||||
12.30 i | PB | 2 | 13 | Randers | Randers | 14.12.21 | ||||||||
60 m hæk 76.2 cm, 8 m [1] | ||||||||||||||
11.72 i | PB | 5 | 14 h2 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 4.12.21 | ||||||||
60 m hæk 76.2 cm, 8 m [2] | ||||||||||||||
12.05 i | PB | 4 | 15 h2 | Aarhus | Aarhus | 23.1.22 | ||||||||
12.10 i | 6 | 15 | Randers | Randers | 19.2.22 | |||||||||
300 m hæk [2] | ||||||||||||||
56.39 | PB | 2 | 15 | Randers | Randers | 4.6.22 | ||||||||
57.22 | 6 | 15 D | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 17.6.22 | |||||||||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [5] | ||||||||||||||
15.78 | PB | 5 | 15 h1 | Randers | Randers | 5.6.22 | -3.0 | |||||||
DNF | 15 | Randers | Randers | 5.6.22 | ||||||||||
15.45 | PB | 7 | 15 B | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | -0.5 | |||||||
15.87 | 7 | 14 h3 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 17.6.22 | +0.4 | ||||||||
DNF | 15 B | Herning | Herning | 24.9.22 | ||||||||||
Stangspring [7] | ||||||||||||||
2.40 i | =PB | 1 | 13 | Randers | Randers | 16.11.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
2.50 i | =PB | 3 | 14 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 5.12.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
2.50 i | PB | 3 | 14 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 5.12.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
2.10 i | 2 | 13 | Randers | Randers | 14.12.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
2.40 i | 3 | 15 | Aarhus | Aarhus | 22.1.22 | |||||||||
| ||||||||||||||
2.50 i | =PB | 3 | 15 | Randers | Randers | 30.1.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
2.50 i | =PB | 2 | 15 | Randers | Randers | 19.2.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
2.20 i | 6= | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||||
54.24 | SB | 2 | 15 | Randers | Randers | 4.6.22 | ||||||||
Randers Sportsklub Freja | ||||||||||||||
Freya Rindebæk, Ellen Nørgaard Anizette L. Klitgaard, Clara Momme Jørgensen | ||||||||||||||
4 x 200 m stafet [2] | ||||||||||||||
2:10.14 i | 1 | Randers | Randers | 9.1.22 | ||||||||||
Randers Sportsklub Freja | ||||||||||||||
Ellen Nørgaard, Clara Momme Jørgensen Anizette L. Klitgaard, Freya Laursen | ||||||||||||||
1:56.86 i | SB | 2 | 15 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||||||
Randers Sportsklub Freja | ||||||||||||||
Clara Momme Jørgensen, Viola Bech Ellen Nørgaard, Anizette L. Klitgaard | ||||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||||
2:40.73 | SB | 8 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | |||||||
Randers Sportsklub Freja | ||||||||||||||
Cathia Lindgaard Jensen, Clara Momme Jørgensen Emilie Aaquist, Ellen Nørgaard |
600 m [1] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:59.38 | PB | 6 | 13 | Randers | Randers | 19.6.21 | ||||||||
1000 m [1] | ||||||||||||||
3:45.52 | PB | 7 | 13 | Herning | Herning | 25.9.21 | ||||||||
2000 m forh. [1] | ||||||||||||||
9:39.06 | PB | 1 | 13 | Randers | Randers | 2.5.21 | ||||||||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m [3] | ||||||||||||||
DNF | 13 | Randers | Randers | 2.5.21 | ||||||||||
12.18 | PB | 1 | 13 | Randers | Randers | 5.6.21 | -0.7 | |||||||
12.65 | 2 | 13 rB | Herning | Herning | 25.9.21 | 0.0 | ||||||||
Stangspring [5] | ||||||||||||||
2.20 | SB | 1 | 13 | Aalborg | Aalborg | 22.5.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
2.30 | PB | 3 | Randers | Randers | 5.6.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
2.10 | 2 | 13 | Randers | Randers | 20.6.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
2.10 | 6 | Randers | Randers | 13.7.21 | ||||||||||
| ||||||||||||||
2.40 i | PB | 4 | Randers | Randers | 7.8.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
4 x 80 m stafet [1] | ||||||||||||||
44.45 | SB | 1 | 13 | Randers | Randers | 19.6.21 | ||||||||
Randers Sportsklub Freja | ||||||||||||||
Freya Rindebæk, Anizette L. Klitgaard Ellen Nørgaard, Clara Momme Jørgensen | ||||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||||
2:16.20 i | 1 | 13 | Randers | Randers | 10.12.20 | |||||||||
Randers Sportsklub Freja | ||||||||||||||
Alberte Kristensen, Andrea Nielsen Astrid Øfverlind, Ellen Nørgaard |
60 m [3] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.83 i | PB | 7 | 11 | Randers | Randers | 27.11.19 | ||||||||
9.63 i | PB | 4 | 12 h2 | Randers | Randers | 15.2.20 | ||||||||
9.66 i | 6 | 12 | Randers | Randers | 15.2.20 | |||||||||
80 m [1] | ||||||||||||||
12.69 | PB | 5 | 13 h2 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | +1.1 | |||||||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m [5] | ||||||||||||||
12.77 i | PB | 3 | 12 | Randers | Randers | 15.2.20 | ||||||||
12.90 w | 2 | 13 h1 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | +2.2 | ||||||||
12.74 | PB | 5 | 13 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | +1.2 | |||||||
12.65 | PB | 3 | 13 | Randers | Randers | 3.9.20 | -3.0 | |||||||
12.26 w | 2 | 13 | Randers | Randers | 27.9.20 | +2.4 | ||||||||
Stangspring [6] | ||||||||||||||
1.70 i | PB | 2 | 12 | Randers | Randers | 15.2.20 | ||||||||
| ||||||||||||||
2.00 | PB | 6 | Randers | Randers | 2.8.20 | |||||||||
2.20 | =PB | 3 | Randers | Randers | 9.8.20 | |||||||||
| ||||||||||||||
2.20 | PB | 3 | Randers | Randers | 9.8.20 | |||||||||
| ||||||||||||||
2.22 | PB | 5 | Randers | Randers | 15.8.20 | |||||||||
| ||||||||||||||
2.33 i | PB | 3 | Randers | Randers | 23.8.20 | |||||||||
| ||||||||||||||
2.20 | 1 | 13 | Randers | Randers | 27.9.20 | |||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring [1] | ||||||||||||||
3.60 w | 9 | Randers | Randers | 3.9.20 | +2.2 | |||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring 1 m zone [2] | ||||||||||||||
3.38 i | PB | 8 | 11 | Randers | Randers | 27.11.19 | ||||||||
3.38 i | =PB | 9 | 12 | Randers | Randers | 15.2.20 | ||||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 2.0 kg [1] | ||||||||||||||
4.72 i | PB | 8 | 11 | Randers | Randers | 27.11.19 | ||||||||
4 x 80 m stafet [1] | ||||||||||||||
48.81 | SB | 1 | 13 rB | Randers | Randers | 27.9.20 | ||||||||
Randers Sportsklub Freja | ||||||||||||||
Stangspring [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1.53 | PB | 1 | 11 | Randers | Randers | 27.11.19 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 9.63 | Randers | 15.2.20 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:23.99 | Viborg | 24.8.23 | ||
Inde | 2:30.11 | Skive | 2.3.24 | ||
1000 m | |||||
Ude | 3:45.52 | Herning | 25.9.21 | ||
Inde | 3:36.77 | Göteborg/FH, SWE | 4.12.21 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:54.40 mix | Viborg | 3.10.23 | ||
Inde | 4:55.32 | Skive | 20.1.24 | ||
3000 m | |||||
Ude | 10:57.9h mix | Viborg | 30.4.23 | ||
Inde | 10:51.94 | Skive | 3.2.24 | ||
Stangspring | |||||
Ude | 2.30 | Randers | 5.6.21 | ||
Inde | 2.50 | Göteborg/FH, SWE | 5.12.21 | ||
80 m | |||||
Ude | 12.69 | Tårnby | 11.7.20 | +1.1 | |
300 m | |||||
Ude | 49.30 | Göteborg/U, SWE | 19.6.22 | ||
600 m | |||||
Ude | 1:59.38 | Randers | 19.6.21 | ||
2000 m forh. | |||||
Ude | 8:23.62 | Hvidovre | 10.9.22 | ||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m | |||||
Ude | 12.18 | Randers | 5.6.21 | -0.7 | |
Inde | 12.30 | Randers | 14.12.21 | ||
60 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Inde | 11.72 | Göteborg/FH, SWE | 4.12.21 | ||
Inde | 12.05 | Aarhus | 23.1.22 | ||
300 m hæk | |||||
Ude | 56.39 | Randers | 4.6.22 | ||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Ude | 15.45 | Hvidovre | 12.6.22 | -0.5 | |
Længdespring 1 m zone | |||||
Inde | 3.38 | Randers | 27.11.19 | ||
Kuglestød 2.0 kg | |||||
Inde | 4.72 | Randers | 27.11.19 |
60 m: | 3 |
80 m: | 1 |
300 m: | 1 |
600 m: | 1 |
800 m: | 12 |
1000 m: | 2 |
1500 m: | 15 |
3000 m: | 7 |
2000 m forh.: | 4 |
: | 9 |
: | 1 |
: | 2 |
300 m hæk: | 2 |
: | 5 |
Stangspring: | 19 |
Længdespring: | 1 |
Længdespring 1 m zone: | 2 |
Kuglestød 2.0 kg: | 1 |
4 x 100 m stafet: | 1 |
4 x 80 m stafet: | 2 |
4 x 200 m stafet: | 3 |
1000 m stafet: | 1 |
Cross: | 1 |
Ungdom | ||||
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
800 m | ||||
DMU | 2022 | 6 | 15 | 2:41.16 |
DMU | 2023 | 3 | 15 | 2:25.25 |
1500 m | ||||
DMU | 2023 | 2 | 15 | 4:57.45 |
2000 m forh. | ||||
DMU | 2022 | 2 | 15 | 8:23.62 |
1000 m stafet | ||||
DMU | 2022 | 8 | 15 | 2:40.73 |
km cross | ||||
DMU | 2023 | 3 | 15 | 23:17 |
Inde | ||||
800 m | ||||
iDMU | 2024 | 5 | 17 | 2:30.11 |
1500 m | ||||
iDMU | 2022 | 7 | 15 | 5:27.68 |
iDMU | 2023 | 1 | 15 | 5:10.57 |
iDMU | 2024 | 7 | 17 | 5:11.68 |
3000 m | ||||
iDMU | 2023 | 1 | 15 | 11:27.39 |
Stangspring | ||||
iDMU | 2022 | 6= | 15 | 2.20 |
4 x 200 m stafet | ||||
iDMU | 2022 | 2 | 15 B | 1:56.86 |