Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Turku FIN: 53rd Paavo Nurmi Games, Paavo Nurmi Stadium 25.6.2015

M 100 m    
Vind: +2.3

Finale A

Finale
Vind: +2.3
1
Henricho Bruintjies
Henricho Bruintjies ('93)
RSA10.09 w
  0.160
 
2
Mosito Lehata
Mosito Lehata ('89)
LES10.11 w
  0.130
 
3
Roberto Skyers
Roberto Skyers ('91)
CUB10.13 w
  0.160
 
4
Sean Safo-Antwi
Sean Safo-Antwi ('90)
GBR10.29 w
  0.140
 
5
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN10.48 w
  0.147
 
6
Ville Myllymäki
Ville Myllymäki ('90)
FIN10.53 w
  0.160
 
7
Kieran Daly
Kieran Daly ('92)
GBR10.56 w
  0.142
 
8
Otto Ahlfors
Otto Ahlfors ('94)
FIN10.57 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +2.1
Vind: +2.1
1
Mosito Lehata
Mosito Lehata ('89)
LES10.25 w
Q
  
 
2
Sean Safo-Antwi
Sean Safo-Antwi ('90)
GBR10.26 w
Q
  
 
3
Ville Myllymäki
Ville Myllymäki ('90)
FIN10.51 w
q
  
 
4
Hannu Hämäläinen
Hannu Hämäläinen ('85)
FIN10.68 w
  
 
5
Visa Hongisto
Visa Hongisto ('87)
FIN10.83 w
  
 
6
Johan Versluis
Johan Versluis ('92)
FIN10.91 w
  
 
Indledende 2
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Henricho Bruintjies
Henricho Bruintjies ('93)
RSA10.23
Q
  
 
2
Otto Ahlfors
Otto Ahlfors ('94)
FIN10.57
Q
  
 
3
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN10.57
q
  
 
4
Roope Saarinen
Roope Saarinen ('94)
FIN10.77
  
 PB
5
Lauri Kirkkola
Lauri Kirkkola ('90)
FIN10.79
  
 SB
6
Samuli Lehtinen
Samuli Lehtinen ('93)
FIN10.81
  
 
7
Eetu Rantala
Eetu Rantala ('93)
FIN10.96
  
 
Indledende 3
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1
Roberto Skyers
Roberto Skyers ('91)
CUB10.30
Q
  
 
2
Kieran Daly
Kieran Daly ('92)
GBR10.62
Q
  
 
3
Jonathan Åstrand
Jonathan Åstrand ('85)
FIN10.71
  
 SB
4
Ilari Mäkinen
Ilari Mäkinen ('95)
FIN10.80
  
 
5
Tatu Vähäkangas
Tatu Vähäkangas ('93)
FIN10.92
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Pako Seribe
Pako Seribe ('91)
BOT47.01
  
 
2
Łukasz Krawczuk
Łukasz Krawczuk ('89)
POL47.04
  
 
3
Raidel Morales
Raidel Morales ('90)
CUB47.27
  
 
4
Saviour Kombe
Saviour Kombe ('91)
ZAM47.77
  
 
5
Mateo Ružić
Mateo Ružić ('94)
CRO47.92
  
 
6
Erik Back
Erik Back ('94)
FIN48.63
  
 
7
Ville Wendelin
Ville Wendelin ('90)
FIN48.88
  
 SB
8
Miloš Raović
Miloš Raović ('94)
SRB49.03
  
 
Finale B
1
Matti Välimäki
Matti Välimäki ('87)
FIN48.81
  
 SB
2
Henri Hagelberg
Henri Hagelberg ('87)
FIN50.70
  
 PB
3
Julius Kasule
Julius Kasule ('86)
UGA51.06
  
 SB
4
Jukka-Pekka Smolander
Jukka-Pekka Smolander ('87)
FIN51.59
  
 SB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Elijah Manangoi
Elijah Manangoi ('93)
KEN3:36.81
  
 SB
2
Hillary Kipkorir Maiyo
Hillary Kipkorir Maiyo ('93)
KEN3:37.75
  
 SB
3
Jerry Motsau
Jerry Motsau ('90)
RSA3:39.15
  
 SB
4
Jonathan Kitilit
Jonathan Kitilit ('94)
KEN3:39.81
  
 PB
5
Artur Ostrowski
Artur Ostrowski ('88)
POL3:39.87
  
 SB
6
Sebastian Keiner
Sebastian Keiner ('89)
GER3:40.11
  
 SB
7
Andi Noot
Andi Noot ('93)
EST3:43.75
  
 PB
8
Tamás Kazi
Tamás Kazi ('85)
HUN3:44.96
  
 
9
Anders Lindahl
Anders Lindahl ('87)
FIN3:48.26
  
 SB
10
Ilari Piipponen
Ilari Piipponen ('88)
FIN3:50.39
  
 SB
11
Marco Bertolotti
Marco Bertolotti ('92)
FIN3:52.26
  
 
12
Andy González
Andy González ('87)
CUB4:03.46
  
 
13
Kaur Kivistik
Kaur Kivistik ('91)
EST4:06.32
  
 
Elijah Kiptoo
Elijah Kiptoo ('86)
KEN DNF
  pace 56.08 400m 1:53.25 800m
 
Finale B
1
Joonas Lehtinen
Joonas Lehtinen ('88)
FIN3:52.99
  
 SB
2
Tommi Sundell
Tommi Sundell ('90)
FIN3:53.24
  
 
3
Panu Jantunen
Panu Jantunen ('89)
FIN3:54.59
  
 
4
Samu Mikkonen
Samu Mikkonen ('96)
FIN3:56.12
  
 SB
5
Joonas Harjamäki
Joonas Harjamäki ('86)
FIN3:59.23
  
 SB
Johannes Brunila
Johannes Brunila ('88)
FIN DNF
  
 
M 5000 m    

Finale A

Finale
1
Isiah Koech
Isiah Koech ('93)
KEN13:08.94
  
 
2
Japheth Korir
Japheth Korir ('93)
KEN13:31.34
  
 
3
Dawit Wolde
Dawit Wolde ('91)
ETH13:33.45
  
 
4
Ahmed El Mazoury
Ahmed El Mazoury ('90)
ITA14:10.75
  
 
5
Kennedy Charicha
Kennedy Charicha ('96)
SSD14:16.91
  
NR NU20R PB
6
Priit Aus
Priit Aus ('89)
EST14:19.62
  
 PB
7
Jimmy Finnholm
Jimmy Finnholm ('91)
FIN14:34.33
  
 PB
8
Tuomas Jokinen
Tuomas Jokinen ('87)
FIN14:39.32
  
 SB
Vincent Rono
Vincent Rono ('90)
KEN DNF
  pace 2:35.73 1000m
 
Vincent Mutai
Vincent Mutai ('94)
KEN DNF
  pace 5:12.49 2000m 7:50.93 3000m
 
M 110 m hæk    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
1
Yordan O'Farrill
Yordan O'Farrill ('93)
CUB13.29
  
 
2
Dayron Robles
Dayron Robles ('86)
CUB13.32
  
 SB
3
Antonio Alkana
Antonio Alkana ('90)
RSA13.47
  
 PB
4Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN13.66
  
NR PB
5
Alex Al-Ameen
Alex Al-Ameen ('89)
NGR14.00
  
 
6
Valtteri Kalliokulju
Valtteri Kalliokulju ('97)
FIN14.40
  
 PB
7
Niko Tahvanainen
Niko Tahvanainen ('94)
FIN14.78
  
 
8
Pasi Roslund
Pasi Roslund ('92)
FIN14.85
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1
Dayron Robles
Dayron Robles ('86)
CUB13.41
Q
  
 SB
2
Antonio Alkana
Antonio Alkana ('90)
RSA13.72
Q
  
 
3
Valtteri Kalliokulju
Valtteri Kalliokulju ('97)
FIN14.47
Q
  
 PB
4
Niko Tahvanainen
Niko Tahvanainen ('94)
FIN14.71
q
  
 PB
5
Arttu Hirvonen
Arttu Hirvonen ('89)
FIN15.17
  
 
Indledende 2
Vind: +2.2
Vind: +2.2
1
Yordan O'Farrill
Yordan O'Farrill ('93)
CUB13.39 w
Q
  
 
2Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN13.74 w
Q
  
 
3
Alex Al-Ameen
Alex Al-Ameen ('89)
NGR13.91 w
Q
  
 
4
Pasi Roslund
Pasi Roslund ('92)
FIN14.64 w
q
  
 
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Rasmus Mägi
Rasmus Mägi ('92)
EST49.53
  
 
2
Omar Cisneros
Omar Cisneros ('89)
CUB49.66
  
 SB
3
Nicholas Bett
Nicholas Bett ('90)
KEN50.04
  
 
4
Bonface Mucheru
Bonface Mucheru ('92)
KEN50.38
  
 
5
Sebastian Rodger
Sebastian Rodger ('91)
GBR50.51
  
 
6
Rafał Omelko
Rafał Omelko ('89)
POL50.67
  
 
7
Oskari Mörö
Oskari Mörö ('93)
FIN50.99
  
 
Joni Vainio-Kaila
Joni Vainio-Kaila ('94)
FIN DNF
  
 
Finale B
1
Juho Launto
Juho Launto ('89)
FIN54.47
  
 SB
2
Jani Rastas
Jani Rastas ('96)
FIN54.50
  
 =SB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Godfrey Mokoena
Godfrey Mokoena ('85)
RSA7.91
+1.4
  
 
 
7.90
 3.6
7.91
 1.4
5.40
 2.1
  –  –  X
 1.9
  
2
Zarck Visser
Zarck Visser ('89)
RSA7.82
+1.1
  
 
 
7.74
 1.6
7.82
 1.1
7.53
 1.6
  X
 -0.3
  X
 0.4
  X
 1.6
  
3
Henri Väyrynen
Henri Väyrynen ('91)
FIN7.79 w
+2.6
  
 
 
7.79
 2.6
  X
 1.1
  X
 2.7
  X
 1.4
7.67 SB
 1.0
  X
 1.9
  
4
Adrian Strzałkowski
Adrian Strzałkowski ('90)
POL7.75
+0.6
  
 SB
 
7.24
 1.7
7.69
 2.6
7.75 SB
 0.6
  X
 1.3
  X
 2.3
  X
 0.3
  
5
Tomasz Jaszczuk
Tomasz Jaszczuk ('92)
POL7.74 w
+3.6
  
 
 
7.74
 3.6
7.58
 1.3
  X
 1.6
  X
 1.9
7.48
 1.2
7.33
 1.9
  
6Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN7.52
+0.7
  
 
 
7.13
 2.3
  X
 1.7
7.41
 2.6
7.44
 1.6
  X
 0.8
7.52
 0.7
  
7
Arttu Pajulahti
Arttu Pajulahti ('91)
FIN7.43
+0.7
  
 SB
 
7.21
 1.5
7.37 SB
 1.6
7.35
 2.5
7.43 SB
 0.7
7.40
 1.1
7.30
 1.8
  
8
Juha Sola
Juha Sola ('90)
FIN7.26
+1.9
  
 PB
 
  X
 2.3
  X
 2.4
7.26 PB
 1.9
  X
 2.0
6.93
 0.6
6.96
 0.1
  
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Paweł Fajdek
Paweł Fajdek ('89)
POL80.71
  
 
 
  X77.0778.1880.71  X77.48  
2
Krisztián Pars
Krisztián Pars ('82)
HUN77.70
  
 
 
75.6177.0077.0077.0476.9577.70  
3
Dilshod Nazarov
Dilshod Nazarov ('82)
TJK77.47
  
 
 
73.0876.8975.0075.4476.8477.47  
4
Mostafa Hicham Al-Gamal
Mostafa Hicham Al-Gamal ('88)
EGY77.17
  
 SB
 
73.0574.4674.75  X77.08 SB77.17 SB  
5
Wojciech Nowicki
Wojciech Nowicki ('89)
POL74.46
  
 
 
71.8372.75  X  X74.46  X  
6
Sergey Litvinov
Sergey Litvinov ('86)
RUS74.30
  
 
 
73.65  X  X  X  X74.30  
7
Ashraf Amjad Al-Saifi
Ashraf Amjad Al-Saifi ('95)
QAT74.12
  
 
 
71.7074.1274.02  X  X73.38  
8
Tuomas Seppänen
Tuomas Seppänen ('86)
FIN72.66
  
 
 
72.6671.4571.9471.31  X71.25  
9
Marcel Lomnický
Marcel Lomnický ('87)
SVK71.97
  
 
 
71.61  X71.97     
10
Szymon Ziółkowski
Szymon Ziółkowski ('76)
POL68.69
  
 
 
68.3268.69  X     
Lukáš Melich
Lukáš Melich ('80)
CZE NM
  
 
 
  X  X  X     
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Tero Pitkämäki
Tero Pitkämäki ('82)
FIN89.09
  
 SB
 
85.0882.4684.48  X84.4489.09 SB  
2
Ihab Abdelrahman
Ihab Abdelrahman ('89)
EGY85.50
  
 SB
 
83.63  X85.50 SB80.19  X84.32  
3
Teemu Wirkkala
Teemu Wirkkala ('84)
FIN84.39
  
 SB
 
82.5784.39 SB  –  X83.1283.77  
4
Antti Ruuskanen
Antti Ruuskanen ('84)
FIN84.32
  
 
 
84.3279.73  X80.43  X81.35  
5
Ari Mannio
Ari Mannio ('87)
FIN83.83
  
 
 
82.0181.4979.5277.1583.8383.73  
6
Thomas Röhler
Thomas Röhler ('91)
GER82.94
  
 
 
81.25  X82.4280.4482.94  X  
7
Jaroslav Jílek
Jaroslav Jílek ('89)
CZE78.07
  
 PB
 
78.07 PB  X  X  X  X  X  
8
Hubert Chmielak
Hubert Chmielak ('89)
POL77.12
  
 
 
74.3376.8073.97  X77.12  X  
9
Guillermo Martínez
Guillermo Martínez ('81)
CUB74.79
  
 
 
  X74.79  X     
M 5000 m kapgang    

Finale A

Finale
1
Veli-Matti Partanen
Veli-Matti Partanen ('91)
FIN19:35.09
  
 PB
2
Matias Korpela
Matias Korpela ('89)
FIN19:54.49
  
 PB
3
Eemeli Kiiski
Eemeli Kiiski ('91)
FIN20:27.77
  
 PB
4
Aleksi Ojala
Aleksi Ojala ('92)
FIN20:47.08
  
 PB
5
Elmo Koivunen
Elmo Koivunen ('94)
FIN21:48.30
  
 PB
K 100 m    
Vind: +1.1

Finale A

Finale
Vind: +1.1
1
Carina Horn
Carina Horn ('89)
RSA11.16
  0.204
 PB
2
Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou ('88)
CIV11.24
  0.174
 
3
Milja Thureson
Milja Thureson ('94)
FIN11.75
  0.195
 
4
Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa ('95)
FIN11.94
  0.206
 
5
Jasmin Showlah
Jasmin Showlah ('89)
FIN11.98
  0.172
 
6
Anna Julin
Anna Julin ('94)
FIN12.25
  0.179
 
7
Taika Koilahti
Taika Koilahti ('98)
FIN12.34
  0.207
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Patience George
Patience George ('91)
NGR52.79
  
 
2
Kabange Mupopo
Kabange Mupopo ('92)
ZAM53.37
  
 
3
Olha Zemlyak
Olha Zemlyak ('90)
UKR53.55
  
 
3
Olha Zemlyak
Olha Zemlyak ('90)
UKR53.55
  
 
4
Monika Szczęsna
Monika Szczęsna ('87)
POL54.25
  
 
5
Alina Lohvynenko
Alina Lohvynenko ('90)
UKR54.74
  
 
6
Anniina Laitinen
Anniina Laitinen ('89)
FIN55.23
  
 SB
7
Elin Moraiti
Elin Moraiti ('91)
SWE55.39
  
 SB
8
Venla Paunonen
Venla Paunonen ('90)
FIN56.87
  
 SB
Finale B
1
Jonna Julin
Jonna Julin ('93)
FIN56.05
  
 SB
2
Emelie Krook
Emelie Krook ('91)
FIN58.10
  
 SB
3
Saara Raitis
Saara Raitis ('93)
FIN58.30
  
 SB
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Nancy Chepkwemoi
Nancy Chepkwemoi ('93)
KEN4:06.90
  
 
2
Kristiina Mäki
Kristiina Mäki ('91)
CZE4:13.34
  
 
3
Katarzyna Broniatowska
Katarzyna Broniatowska ('90)
POL4:13.67
  
 
4
Danuta Urbanik
Danuta Urbanik ('89)
POL4:15.11
  
 SB
5
Claudia Bobocea
Claudia Bobocea ('92)
ROU4:15.76
  
 
6
Diana Mezuliáníková
Diana Mezuliáníková ('92)
CZE4:21.48
  
 
7
Nancy Langat
Nancy Langat ('81)
KEN4:22.82
  
 SB
8
Noora Wallenius
Noora Wallenius ('96)
FIN4:29.28
  
 PB
9
Aino Paunonen
Aino Paunonen ('92)
FIN4:33.61
  
 PB
10
Silja Meronen
Silja Meronen ('96)
FIN4:36.29
  
 PB
Caroline Chepkurui
Caroline Chepkurui ('90)
KEN DNF
  pace 64.64 400m 2:13.50 800m
 
K 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Salima Alami
Salima Alami ('83)
MAR9:28.49
  
 SB
2
Natalya Vlasova
Natalya Vlasova ('88)
RUS9:45.04
  
 
3
Katarzyna Kowalska
Katarzyna Kowalska ('85)
POL10:00.36
  
 
4
Camilla Richardsson
Camilla Richardsson ('93)
FIN10:00.54
  
 SB
5
Matylda Kowal
Matylda Kowal ('89)
POL10:05.09
  
 
6
Zewdnesh Ayele
Zewdnesh Ayele ('93)
ETH10:15.76
  
 
7
Minttu Hukka
Minttu Hukka ('95)
FIN10:23.80
  
 SB
8
Mira Tuominen
Mira Tuominen ('81)
FIN10:50.90
  
 SB
9
Alisa Vainio
Alisa Vainio ('97)
FIN10:51.61
  
 SB
10
Sofia Muinonen
Sofia Muinonen ('96)
FIN11:00.13
  
 PB
11
Hanna Uski
Hanna Uski ('97)
FIN11:24.45
  
 
12
Anna Hyvärinen
Anna Hyvärinen ('98)
FIN11:35.98
  
 PB
Caroline Chepkurui
Caroline Chepkurui ('90)
KEN DNF
  pace 3:07.92 1000m
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +1.1

Finale A

Finale
Vind: +1.1
1
Serita Solomon
Serita Solomon ('90)
GBR13.03
  0.191
 
2
Anne Zagré
Anne Zagré ('90)
BEL13.04
  0.170
 
3
Karolina Kołeczek
Karolina Kołeczek ('93)
POL13.11
  0.151
 
4
Andrea Ivančević
Andrea Ivančević ('84)
CRO13.19
  0.149
 
5
Hanna Plotitsyna
Hanna Plotitsyna ('87)
UKR13.26
  0.161
 SB
6
Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen ('92)
NOR13.30
  0.180
 
7
Reetta Hurske
Reetta Hurske ('95)
FIN13.52
  0.144
 
8
Yasmin Miller
Yasmin Miller ('95)
GBR13.60
  0.176
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1
Anne Zagré
Anne Zagré ('90)
BEL13.01
Q
  
 SB
2
Karolina Kołeczek
Karolina Kołeczek ('93)
POL13.19
Q
  
 
3
Hanna Plotitsyna
Hanna Plotitsyna ('87)
UKR13.32
Q
  
 
4
Reetta Hurske
Reetta Hurske ('95)
FIN13.51
q
  
 
5
Jessi Landström
Jessi Landström ('97)
FIN14.33
  
 
6
Miia Kurppa
Miia Kurppa ('88)
FIN14.74
  
 
Indledende 2
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1
Serita Solomon
Serita Solomon ('90)
GBR13.22
Q
  
 
2
Andrea Ivančević
Andrea Ivančević ('84)
CRO13.24
Q
  
 
3
Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen ('92)
NOR13.33
Q
  
 
4
Yasmin Miller
Yasmin Miller ('95)
GBR13.68
q
  
 
5
Ida Aidanpää
Ida Aidanpää ('88)
FIN13.71
  
 
6
Madeleine Eriksson
Madeleine Eriksson ('93)
SWE14.10
  
 
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Barbara Szabó
Barbara Szabó ('90)
HUN1.88
  
 
 
1.78
 XO
1.82
  O
1.85
 XO
1.88
 XO
1.90
XXX
   
2
Eleriin Haas
Eleriin Haas ('92)
EST1.88
  
 SB
 
1.74
  O
1.78
  O
1.82 SB
  O
1.85 SB
XXO
1.88 SB
XXO
1.90
XXX
  
3
Tonje Angelsen
Tonje Angelsen ('90)
NOR1.85
  
 =SB
 
1.74
  O
1.78
  O
1.82
 XO
1.85 =SB
XXO
1.88
XXX
   
4
Sofie Skoog
Sofie Skoog ('90)
SWE1.82
  
 
 
1.74
  O
1.78
  O
1.82
  O
1.85
XXX
    
5
Linda Sandblom
Linda Sandblom ('89)
FIN1.82
  
 
 
1.69
  O
1.74
  O
1.78
  O
1.82
 XO
1.85
XXX
   
6
Katarina Mögenburg
Katarina Mögenburg ('91)
NOR1.82
  
 
 
1.74
  O
1.78
 XO
1.82
 XO
1.85
XXX
    
7
Sini Lällä
Sini Lällä ('94)
FIN1.82
  
 
 
1.69
 XO
1.74
 XO
1.78
  O
1.82
XXO
1.85
XXX
   
8
Laura Rautanen
Laura Rautanen ('88)
FIN1.78
  
 
 
1.69
 XO
1.74
XXO
1.78
  O
1.82
XXX
    
9
Heidi Erkinheimo
Heidi Erkinheimo ('94)
FIN1.78
  
 SB
 
1.69
 XO
1.74
  O
1.78 SB
XXO
1.82
XXX
    
10
Viivi Voutilainen
Viivi Voutilainen ('93)
FIN1.74
  
 =SB
 
1.69
  O
1.74 =SB
  O
1.78
XXX
     
11
Vanessa Varjolampi
Vanessa Varjolampi ('95)
FIN1.69
  
 
 
1.64
  O
1.69
XXO
1.74
XXX
     
Senni Ronkainen
Senni Ronkainen ('93)
FIN NH
  
 
 
1.69
XXX
       
K Stangspring    

Finale A

Finale
1
Minna Nikkanen
Minna Nikkanen ('88)
FIN4.46
  
 
 
4.16
  O
4.36
 XO
4.46
XXO
4.56
XXX
    
2
Femke Pluim
Femke Pluim ('94)
NED4.36
  
 
 
4.16
  O
4.36
 XO
4.46
XXX
     
3
Naroa Agirre
Naroa Agirre ('79)
ESP4.26
  
 
 
4.06
  O
4.16
 XO
4.26
 XO
4.36
XXX
    
4
Elina Lampela
Elina Lampela ('98)
FIN4.16
  
NU18R PB
 
3.96
 XO
4.16 WYL PB
 XO
4.26
XXX
     
5
Aino Siitonen
Aino Siitonen ('94)
FIN4.06
  
 
 
3.96
 XO
4.06
  O
4.16
XXX
     
Jatta Salmela
Jatta Salmela ('92)
FIN NH
  
 
 
3.96
XXX
       
Wilma Murto
Wilma Murto ('98)
FIN NH
  
 
 
4.06
XXX
       
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Yulia Leantsiuk
Yulia Leantsiuk ('84)
BLR18.86
  
 SB
 
17.1718.4017.5418.2618.86 SB  X  
2
Lena Urbaniak
Lena Urbaniak ('92)
GER17.62
  
 SB
 
17.19  X17.0217.62 SB  X  X  
3
Aliona Dubitskaya
Aliona Dubitskaya ('90)
BLR17.32
  
 
 
  X  X17.32  X  X  X  
4
Alena Abramchuk
Alena Abramchuk ('88)
BLR17.27
  
 
 
  X  X17.2717.1817.27  X  
5
Paulina Guba
Paulina Guba ('91)
POL16.98
  
 
 
  X16.7416.98  X16.62  X  
6
Tara Tuominen
Tara Tuominen ('93)
FIN14.54
  
 PB
 
14.38 PB  X  X  X14.54 PB14.07  
7
Eveliina Rouvali
Eveliina Rouvali ('97)
FIN13.97
  
 
 
  X  X13.9713.91  X  X  
8
Niina Kelo
Niina Kelo ('80)
FIN13.61
  
 
 
  X13.61  X13.3313.3013.13  
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Denia Caballero
Denia Caballero ('90)
CUB65.17
  
 
 
63.2465.1764.85  X64.76  X  
2
Dragana Tomašević
Dragana Tomašević ('82)
SRB59.64
  
 
 
56.6958.0458.08  X59.6458.80  
3
Sanna Kämäräinen
Sanna Kämäräinen ('86)
FIN56.13
  
 
 
  X55.1154.2556.13  X  X  
4
Sabine Rumpf
Sabine Rumpf ('83)
GER55.75
  
 
 
55.25  X54.5055.7555.3353.41  
5
Tanja Komulainen
Tanja Komulainen ('80)
FIN52.17
  
 SB
 
50.13 SB47.40  X49.1850.75 SB52.17 SB  
6
Katri Hirvonen
Katri Hirvonen ('90)
FIN51.57
  
 
 
  X51.53  X  X51.57  X  
7
Salla Sipponen
Salla Sipponen ('95)
FIN49.82
  
 
 
48.05  X  X49.48  X49.82  

Seneste resultater

10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020
28.12SkiveSkivekast 7-20
19.12SkiveSkivekast 6-20
15.12SæbyKlubmesterskaber SIK 80