Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Luzern SUI: Spitzen Leichtathletik, Stadion Allmend 14.7.2015

M 100 m    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1
Asafa Powell
Asafa Powell ('82)
JAM9.87
  
 
2
Nesta Carter
Nesta Carter ('85)
JAM10.06
  
 
3
Kemar Bailey-Cole
Kemar Bailey-Cole ('92)
JAM10.10
  
 
4
Chijindu Ujah
Chijindu Ujah ('94)
GBR10.13
  
 
5
Kemar Hyman
Kemar Hyman ('89)
CAY10.22
  
 
6
Clayton Vaughn
Clayton Vaughn ('92)
USA10.25
  
 
7
Andrew Fisher
Andrew Fisher ('91)
JAM10.33
  
 
8
Alex Wilson
Alex Wilson ('90)
SUI10.40
  
 
Finale B
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1
Jak Ali Harvey
Jak Ali Harvey ('89)
TUR10.15
  
 =SB
2
Yohan Blake
Yohan Blake ('89)
JAM10.20
  
 SB
3
Egwero Ogho-Ogene
Egwero Ogho-Ogene ('88)
NGR10.21
  
 
4
Kei Takase
Kei Takase ('88)
JPN10.27
  
 
4
Maurice Mitchell
Maurice Mitchell ('89)
USA10.27
  
 SB
6
Michael Frater
Michael Frater ('82)
JAM10.30
  
 
7
Harry Aikines-Aryeetey
Harry Aikines-Aryeetey ('88)
GBR10.33
  
 
8
Emre Zafer Barnes
Emre Zafer Barnes ('88)
TUR10.39
  
 
Finale C
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1
Reto Amaru Schenkel
Reto Amaru Schenkel ('88)
SUI10.47
  
 
2
Rolf Fongué
Rolf Fongué ('87)
SUI10.64
  
 
3
Suganthan Somasundaram
Suganthan Somasundaram ('92)
SUI10.73
  
 
4
Andreas Haas
Andreas Haas ('96)
SUI10.85
  
 PB
5
Neil Hamed
Neil Hamed ('93)
SUI10.96
  
 PB
6
Andreas Baumann
Andreas Baumann ('79)
SUI11.12
  
 
7
Pin Wanheab
Pin Wanheab ('85)
CAM11.41
  
 
Finale D
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1
Alex Wilson
Alex Wilson ('90)
SUI10.32
  
 
2
Reto Amaru Schenkel
Reto Amaru Schenkel ('88)
SUI10.40
  
 SB
3
Rolf Fongué
Rolf Fongué ('87)
SUI10.62
  
 
4
Suganthan Somasundaram
Suganthan Somasundaram ('92)
SUI10.66
  
 
5
Andreas Haas
Andreas Haas ('96)
SUI10.75
  
 PB
6
Neil Hamed
Neil Hamed ('93)
SUI10.94
  
 PB
7
Pin Wanheab
Pin Wanheab ('85)
CAM11.01
  
 
8
Andreas Baumann
Andreas Baumann ('79)
SUI11.08
  
 
M 200 m    
Vind: +0.5

Finale A

Finale
Vind: +0.5
1
Anaso Jobodwana
Anaso Jobodwana ('92)
RSA20.12
  
 
2
Dedric Dukes
Dedric Dukes ('94)
USA20.27
  
 
3
Danny Talbot
Danny Talbot ('91)
GBR20.30
  
 PB
4
Ameer Webb
Ameer Webb ('91)
USA20.44
  
 
5
Edino Steele
Edino Steele ('87)
JAM20.54
  
 SB
6
Kei Takase
Kei Takase ('88)
JPN20.67
  
 
7
Alex Wilson
Alex Wilson ('90)
SUI20.70
  
 SB
Finale B
Vind: +0.6
Vind: +0.6
2
Alonso Edward
Alonso Edward ('89)
PAN20.03
  
 SB
3
Kenji Fujimitsu
Kenji Fujimitsu ('86)
JPN20.13
  
 PB
4
Curtis Mitchell
Curtis Mitchell ('89)
USA20.40
  
 
5
Warren Weir
Warren Weir ('89)
JAM20.45
  
 
6
Tyquendo Tracey
Tyquendo Tracey ('93)
JAM20.59
  
 
7
Maurice Mitchell
Maurice Mitchell ('89)
USA20.70
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Daniele Angelella
Daniele Angelella ('91)
SUI48.01
  
 SB
2
Silvan Lutz
Silvan Lutz ('90)
SUI48.10
  
 
3
Matthias Barth
Matthias Barth ('94)
SUI48.27
  
 PB
4
Joel Burgunder
Joel Burgunder ('91)
SUI48.68
  
 SB
5
Jérôme Bellon
Jérôme Bellon ('93)
SUI48.83
  
 
6
Urs Affentranger
Urs Affentranger ('91)
SUI48.98
  
 
7
Claudio Wäspi
Claudio Wäspi ('88)
SUI49.10
  
 SB
8
Aleksandar Pejič
Aleksandar Pejič ('94)
BIH50.18
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Abdulrahman Musaeb Balla
Abdulrahman Musaeb Balla ('89)
QAT1:46.91
  
 
2
Edwin Melly
Edwin Melly ('94)
KEN1:47.11
  
 
3
Michael Rimmer
Michael Rimmer ('86)
GBR1:47.25
  
 
4
Hugo Santacruz
Hugo Santacruz ('88)
SUI1:47.52
  
 SB
5
Bernard Kipyegon
Bernard Kipyegon ('90)
KEN1:47.93
  
 
6
Charles Jock
Charles Jock ('89)
USA1:48.11
  
 
7
Joshua Masikonde
Joshua Masikonde ('96)
KEN1:48.94
  
 SB
8
Jan Hochstrasser
Jan Hochstrasser ('88)
SUI1:50.18
  
 SB
9
Roland Christen
Roland Christen ('91)
SUI1:51.86
  
 
Evans Kipkorir
Evans Kipkorir ('94)
KEN DNF
  pace
 
Finale B
1
Corey Bellemore
Corey Bellemore ('94)
CAN1:50.46
  
 
2
Raphael Salm
Raphael Salm ('89)
SUI1:52.51
  
 
3
Tobias Lüthi
Tobias Lüthi ('91)
SUI1:53.13
  
 PB
4
Matthias Keller
Matthias Keller ('84)
GER1:53.88
  
 SB
5
David Schöpfer
David Schöpfer ('94)
SUI1:54.18
  
 
6
Michael Curti
Michael Curti ('94)
SUI1:54.34
  
 
7
Raphael Frei
Raphael Frei ('88)
SUI1:56.10
  
 SB
8
Marcel Briggen
Marcel Briggen ('84)
SUI1:57.95
  
 
9
Alain Croisier
Alain Croisier ('90)
SUI1:58.91
  
 SB
Alex Ullman
Alex Ullman ('92)
CAN DNF
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Matthias Schöpfer
Matthias Schöpfer ('92)
SUI3:52.69
  
 PB
2
Urs Schönenberger
Urs Schönenberger ('91)
SUI3:53.00
  
 PB
3
Florian Lussy
Florian Lussy ('94)
SUI3:54.50
  
 
4
Andreas Kempf
Andreas Kempf ('88)
SUI3:55.04
  
 
5
Pascal Furtwängler
Pascal Furtwängler ('93)
SUI3:55.14
  
 
6
Hendrik Engel
Hendrik Engel ('92)
GER3:56.84
  
 
7
Romain Luescher
Romain Luescher ('96)
SUI3:57.82
  
 
8
Thomas Gmür
Thomas Gmür ('94)
SUI3:59.62
  
 
9
Andreas Mejer
Andreas Mejer ('86)
SUI4:00.26
  
 PB
10
Simon Schönenberger
Simon Schönenberger ('87)
SUI4:08.10
  
 PB
Jari Piller
Jari Piller ('90)
SUI DNF
  
 
Sebastian Graf
Sebastian Graf ('94)
SUI DNF
  
 
M 3000 m    

Finale A

Finale
1
Lopez Lomong
Lopez Lomong ('85)
USA7:42.19
  
 SB
2
Bernard Lagat
Bernard Lagat ('74)
USA7:42.75
  
 SB
3
Vincent Rono
Vincent Rono ('90)
KEN7:43.26
  
 SB
4
Collis Birmingham
Collis Birmingham ('84)
AUS7:43.54
  
 SB
5
Brett Robinson
Brett Robinson ('91)
AUS7:45.97
  
 PB
6
Andy Bayer
Andy Bayer ('90)
USA7:48.59
  
 SB
7
Ben Blankenship
Ben Blankenship ('88)
USA8:02.05
  
 SB
8
Clemens Bleistein
Clemens Bleistein ('90)
GER8:02.72
  
 SB
9
Will Leer
Will Leer ('85)
USA8:09.77
  
 SB
10
Ambrose Bore
Ambrose Bore ('95)
KEN8:15.64
  
 
Will Geoghegan
Will Geoghegan ('92)
USA DNF
  
 
Riley Masters
Riley Masters ('90)
USA DNF
  
 
Haron Lagat
Haron Lagat ('83)
KEN DNF
  
 
M 110 m hæk    
Vind: +1.1

Finale A

Finale
Vind: +1.1
1
Jason Richardson
Jason Richardson ('86)
USA13.25
  
 
2
Ronnie Ash
Ronnie Ash ('88)
USA13.36
  
 
3
Lawrence Clarke
Lawrence Clarke ('90)
GBR13.39
  
 SB
4
Shane Brathwaite
Shane Brathwaite ('90)
BAR13.43
  
 
5
Jarret Eaton
Jarret Eaton ('89)
USA13.65
  
 
6
Omo Osaghae
Omo Osaghae ('88)
USA13.68
  
 
7
Takumu Furuya
Takumu Furuya ('97)
JPN13.98
  
 
Finale B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Petr Svoboda
Petr Svoboda ('84)
CZE13.48
  
 
2
Dwight Thomas
Dwight Thomas ('80)
JAM13.48
  
 
3
Sam Baines
Sam Baines ('91)
AUS13.77
  
 
4Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN13.82
  
 
Balázs Baji
Balázs Baji ('89)
HUN DQ
  
 
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
2
Annsert Whyte
Annsert Whyte ('87)
JAM48.95
  
 
3
Jeshua Anderson
Jeshua Anderson ('89)
USA49.08
  
 SB
4
Eric Cray
Eric Cray ('88)
PHI49.15
  
 
5
Miles Ukaoma
Miles Ukaoma ('92)
NGR49.83
  
 
6
Adam Durham
Adam Durham ('85)
USA49.83
  
 
7
Mahau Suguimati
Mahau Suguimati ('84)
BRA50.38
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Yves Zellweger
Yves Zellweger ('87)
SUI7.35
+1.8
  
 
2
Roman Sieber
Roman Sieber ('92)
SUI7.07
+1.3
  
 SB
3
Simon Sieber
Simon Sieber ('92)
SUI6.88
+1.7
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Martin Wierig
Martin Wierig ('87)
GER63.85
  
 
 
57.1257.8959.4263.8562.9461.10  
2
Christoph Harting
Christoph Harting ('90)
GER63.18
  
 
 
  X59.49  X  X63.1862.13  
3
Benn Harradine
Benn Harradine ('82)
AUS61.60
  
 
 
60.6160.7360.2460.82  X61.60  
4
Apostolos Parellis
Apostolos Parellis ('85)
CYP61.19
  
 
 
61.1961.1060.5458.61  X60.99  
5
Jason Morgan
Jason Morgan ('82)
JAM61.10
  
 
 
59.7359.9359.9859.61  X61.10  
6
Rodney Brown
Rodney Brown ('93)
USA60.97
  
 
 
60.97  X  X  X  X  X  
8
Daniel Jasinski
Daniel Jasinski ('89)
GER59.99
  
 
 
58.9059.3957.5459.99  X  X  
9
Märt Israel
Märt Israel ('83)
EST59.29
  
 
 
59.29  X58.42     
10
Lukas Jost
Lukas Jost ('89)
SUI50.12
  
 
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Alexander Ziegler
Alexander Ziegler ('87)
GER71.83
  
 
 
65.99  X71.83  X70.0971.21  
2
Tristan Schwandke
Tristan Schwandke ('92)
GER69.91
  
 PB
3
Robin Santoli
Robin Santoli ('93)
SUI52.84
  
 PB
4
Björn Kötteritzsch
Björn Kötteritzsch ('75)
GER51.13
  
 SB
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Johannes Vetter
Johannes Vetter ('93)
GER75.91
  
 
 
  X  X  X75.3675.91  X  
2
Jarrod Bannister
Jarrod Bannister ('84)
AUS70.11
  
 
3
Markus Koch
Markus Koch ('93)
GER66.13
  
 
4
Tom Reuter
Tom Reuter ('90)
LUX60.42
  
 SB
5
Claudio Künzli
Claudio Künzli ('93)
SUI59.10
  
 
K 100 m    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1
Charonda Williams
Charonda Williams ('87)
USA11.14
  
 SB
2
Natasha Morrison
Natasha Morrison ('92)
JAM11.17
  
 
3
Barbara Pierre
Barbara Pierre ('87)
USA11.19
  
 
4
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI11.26
  
 SB
5
Verena Sailer
Verena Sailer ('85)
GER11.31
  
 
6
Chisato Fukushima
Chisato Fukushima ('88)
JPN11.34
  
 
7
Julia Beugger
Julia Beugger ('93)
SUI12.35
  
 
Finale B
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1
Tiffany Townsend
Tiffany Townsend ('89)
USA11.19
  
 
2
Lekeisha Lawson
Lekeisha Lawson ('87)
USA11.29
  
 
3
Christania Williams
Christania Williams ('94)
JAM11.40
  
 
4
Desiree Henry
Desiree Henry ('95)
GBR11.41
  
 SB
5
Yasmin Kwadwo
Yasmin Kwadwo ('90)
GER11.42
  
 
6
Marisa Lavanchy
Marisa Lavanchy ('90)
SUI11.65
  
 
7
Seline Müller
Seline Müller ('90)
SUI12.41
  
 
Finale C
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1
Verena Sailer
Verena Sailer ('85)
GER11.20
  
 SB
2
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI11.28
  
 SB
3
Yasmin Kwadwo
Yasmin Kwadwo ('90)
GER11.36
  
 =SB
4
Julia Beugger
Julia Beugger ('93)
SUI12.16
  
 PB
5
Seline Müller
Seline Müller ('90)
SUI12.36
  
 
6
Eveline Rebsamen
Eveline Rebsamen ('94)
SUI12.68
  
 
K 200 m    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
1
Charonda Williams
Charonda Williams ('87)
USA22.32
  
 PB
2
Veronica Campbell-Brown
Veronica Campbell-Brown ('82)
JAM22.61
  
 SB
3
Tiffany Townsend
Tiffany Townsend ('89)
USA22.62
  
 SB
4
Natasha Hastings
Natasha Hastings ('86)
USA22.87
  
 
5
Jodie Williams
Jodie Williams ('93)
GBR22.88
  
 SB
6
Kamaria Brown
Kamaria Brown ('92)
USA22.98
  
 
7
Desiree Henry
Desiree Henry ('95)
GBR23.10
  
 PB
8
Marisa Lavanchy
Marisa Lavanchy ('90)
SUI23.73
  
 
Finale B
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1
Shericka Jackson
Shericka Jackson ('94)
JAM22.87
  
 SB
2
Kimberlyn Duncan
Kimberlyn Duncan ('91)
USA22.93
  
 
3
Bianca Williams
Bianca Williams ('93)
GBR23.17
  
 
4
Kelly Proper
Kelly Proper ('88)
IRL23.36
  
 
5
Cornelia Halbheer
Cornelia Halbheer ('92)
SUI24.40
  
 
6
Daniela Kyburz
Daniela Kyburz ('88)
SUI25.30
  
 PB
7
Marion Röthlisberger
Marion Röthlisberger ('85)
SUI25.43
  
 PB
Ashley Spencer
Ashley Spencer ('93)
USA DNF
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Stephenie Ann McPherson
Stephenie Ann McPherson ('88)
JAM50.50
  
 
3
Christine Day
Christine Day ('86)
JAM51.57
  
 
4
Iríni Vasilíou
Iríni Vasilíou ('90)
GRE54.23
  
 
5
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI54.91
  
 PB
6
Pascale Gränicher
Pascale Gränicher ('88)
SUI55.80
  
 
7
Annina Fähr
Annina Fähr ('93)
SUI56.02
  
 
8
Vanessa Zimmermann
Vanessa Zimmermann ('90)
SUI56.18
  
 
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Selina Büchel
Selina Büchel ('91)
SUI1:59.21
  
 
2
Chanelle Price
Chanelle Price ('90)
USA1:59.24
  
 
3
Melissa Bishop
Melissa Bishop ('88)
CAN1:59.52
  
 PB
4
Lynsey Sharp
Lynsey Sharp ('90)
GBR1:59.72
  
 SB
5
Molly Ludlow
Molly Ludlow ('87)
USA1:59.73
  
 
6
Shelayna Oskan-Clarke
Shelayna Oskan-Clarke ('90)
GBR2:00.90
  
 PB
7
Jenny Meadows
Jenny Meadows ('81)
GBR2:01.10
  
 
8
Lauren Wallace
Lauren Wallace ('90)
USA2:02.21
  
 
9
Gabe Grunewald
Gabe Grunewald ('86)
USA2:02.72
  
 SB
10
Charlene Lipsey
Charlene Lipsey ('91)
USA2:02.86
  
 
11
Selma Kajan
Selma Kajan ('91)
AUS2:08.04
  
 
Charline Mathias
Charline Mathias ('92)
LUX DNF
  pace
 
Finale B
1
Yuliya Stepanova
Yuliya Stepanova ('86)
RUS2:03.55
  
 
2
Krishna Curry
Krishna Curry ('87)
USA2:06.40
  
 
3
Marjolein Terwiel
Marjolein Terwiel ('85)
SUI2:08.79
  
 SB
4
Lisa Stöckli
Lisa Stöckli ('94)
SUI2:09.17
  
 PB
5
Alexandra Bosshard
Alexandra Bosshard ('94)
SUI2:09.79
  
 PB
6
Sandra Pool
Sandra Pool ('88)
SUI2:10.50
  
 
7
Maren Schott
Maren Schott ('76)
GER2:13.95
  
 SB
8
Florence Peguiron
Florence Peguiron ('89)
SUI2:15.09
  
 SB
9
Sandra Löhrer
Sandra Löhrer ('96)
SUI2:21.74
  
 PB
Stefanie Barmet
Stefanie Barmet ('92)
SUI DNF
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1
Queen Harrison
Queen Harrison ('88)
USA12.62
  
 
2
Sharika Nelvis
Sharika Nelvis ('90)
USA12.72
  
 
3
Lolo Jones
Lolo Jones ('82)
USA12.84
  
 
4
Noemi Zbären
Noemi Zbären ('94)
SUI12.90
  
 
5
Vashti Thomas
Vashti Thomas ('90)
PAN13.13
  
 SB
6
Serita Solomon
Serita Solomon ('90)
GBR13.17
  
 
7
Beate Schrott
Beate Schrott ('88)
AUT13.26
  
 
8
Christina Manning
Christina Manning ('90)
USA13.86
  
 
Finale B
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Brianna Rollins
Brianna Rollins ('91)
USA12.66
  
 
2
Danielle Williams
Danielle Williams ('92)
JAM12.92
  
 
3
Kristi Castlin
Kristi Castlin ('88)
USA13.21
  
 
4
Clélia Reuse
Clélia Reuse ('88)
SUI13.49
  
 
5
Beate Schrott
Beate Schrott ('88)
AUT13.68
  
 
6
Sarah Lavin
Sarah Lavin ('94)
IRL13.77
  
 
7
Eveline Rebsamen
Eveline Rebsamen ('94)
SUI14.60
  
 
Tenaya Jones
Tenaya Jones ('89)
USA DNF
  
 
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Denisa Rosolová
Denisa Rosolová ('86)
CZE55.52
  
 
2
Léa Sprunger
Léa Sprunger ('90)
SUI56.16
  
 
4
Ristananna Tracey
Ristananna Tracey ('92)
JAM56.63
  
 
5
Petra Fontanive
Petra Fontanive ('88)
SUI56.77
  
 SB
6
Shona Richards
Shona Richards ('95)
GBR56.77
  
 
7
Janieve Russell
Janieve Russell ('93)
JAM57.37
  
 
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Marie-Laurence Jungfleisch
Marie-Laurence Jungfleisch ('90)
GER1.85
  
 
2
Jeannelle Scheper
Jeannelle Scheper ('94)
LCA1.79
  
 
3
Lena Bryxi
Lena Bryxi ('93)
GER1.79
  
 PB
4
Livia Odermatt
Livia Odermatt ('95)
SUI1.76
  
 
5
Nathalie Lauber
Nathalie Lauber ('94)
SUI1.73
  
 
6
Anne Klebsch
Anne Klebsch ('96)
GER1.70
  
 
7
Deborah Vomsattel
Deborah Vomsattel ('96)
SUI1.70
  
 
8
Fiona Rüttimann
Fiona Rüttimann ('99)
SUI1.65
  
 
K Stangspring    

Finale A

Finale
1
Sandi Morris
Sandi Morris ('92)
USA4.71
  
 
 
4.40
  O
4.50
  O
4.60
  O
4.71
 XO
4.76
  X
4.81
XXX
  
2
Nicole Büchler
Nicole Büchler ('83)
SUI4.60
  
 =SB
 
4.20
  O
4.40
  O
4.50
  O
4.60 =SB
  O
4.71
XXX
   
3
Lisa Ryzih
Lisa Ryzih ('88)
GER4.50
  
 
 
4.50
 XO
4.60
  XX
4.66
  X
     
4
Mary Saxer
Mary Saxer ('87)
USA4.50
  
 
 
4.40
 XO
4.50
XXO
4.60
XXX
     
5
Holly Bradshaw
Holly Bradshaw ('91)
GBR4.40
  
 
 
4.40
  O
4.50
XXX
      
6
Angelina Zhuk-Krasnova
Angelina Zhuk-Krasnova ('91)
RUS4.40
  
 
 
4.40
 XO
4.60
XXX
      
7
Silke Spiegelburg
Silke Spiegelburg ('86)
GER4.40
  
 
 
4.40
XXO
4.60
XXX
      
8
Minna Nikkanen
Minna Nikkanen ('88)
FIN4.40
  
 
 
4.20
  O
4.40
XXO
4.50
XXX
     
9
Tori Pena
Tori Pena ('87)
IRL4.20
  
 
10
Olivia Fischer
Olivia Fischer ('92)
SUI4.00
  
 
Alana Boyd
Alana Boyd ('84)
AUS NH
  
 
K Længdespring    

Finale A

Finale
1
Funmi Jimoh
Funmi Jimoh ('84)
USA6.53
0.0
  
 
 
  X6.53
 0.0
  X  X  X  X  
2
Melanie Bauschke
Melanie Bauschke ('88)
GER6.41
+1.0
  
 
 
6.39
 0.4
6.41
 1.0
6.22
 0.1
6.17
 -0.5
6.04
 -0.2
6.03
 -0.8
  
3
Jana Velďáková
Jana Velďáková ('81)
SVK6.32
+0.1
  
 
4
Bianca Stuart
Bianca Stuart ('88)
BAH6.31
0.0
  
 
5
Abigail Irozuru
Abigail Irozuru ('90)
GBR6.29
+0.5
  
 
6
Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir ('87)
ISL6.25
-0.6
  
 
7
Lisa Steinkamp
Lisa Steinkamp ('90)
GER6.18
+0.3
  
 
8
Jessie Gaines
Jessie Gaines ('90)
USA6.17
+0.3
  
 
9
Linda Züblin
Linda Züblin ('86)
SUI5.87
+0.9
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Valerie Adams
Valerie Adams ('84)
NZL18.73
  
 
 
  X17.4917.8118.3418.7318.27  
2
Cleopatra Borel
Cleopatra Borel ('79)
TTO18.71
  
 
 
18.1418.3918.6518.2218.6618.71  
3
Natalia Ducó
Natalia Ducó ('89)
CHI17.56
  
 =SB
 
17.2617.56 =SB17.37  X16.9317.33  
4
Lena Urbaniak
Lena Urbaniak ('92)
GER16.80
  
 
 
16.80  X  X  X  X  X  
5
Úrsula Ruiz
Úrsula Ruiz ('83)
ESP16.60
  
 
 
16.1816.26  X16.53  X16.60  
6
Lea Herrsche
Lea Herrsche ('93)
SUI14.19
  
 
 
13.4113.8113.9314.1913.78  X  
7
Jasmin Lukas
Jasmin Lukas ('87)
SUI14.17
  
 
 
13.02  X  X14.1713.7513.29  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Sarah Holt
Sarah Holt ('87)
GBR67.87
  
 SB
 
66.66  X65.0266.6167.87 SB64.91  
2
Nicole Zihlmann
Nicole Zihlmann ('86)
SUI62.61
  
 SB
3
Aline Salut
Aline Salut ('92)
FRA60.86
  
 
4
Lydia Wehrli
Lydia Wehrli ('90)
SUI56.85
  
 
5
Una Maric
Una Maric ('95)
SUI46.98
  
 PB
6
Angela Peter
Angela Peter ('93)
SUI46.83
  
 SB
7
Mirjam Schaltegger
Mirjam Schaltegger ('86)
SUI46.53
  
 PB
8
Adriana Garibay
Adriana Garibay ('96)
SUI42.63
  
 PB
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1
Katharina Molitor
Katharina Molitor ('83)
GER66.40
  
 PB
 
65.40 PB  X58.8059.91  X66.40 PB  
2
Linda Stahl
Linda Stahl ('85)
GER64.65
  
 SB
 
60.7061.3659.1358.19  X64.65 SB  
3
Christina Obergföll
Christina Obergföll ('81)
GER59.51
  
 
 
58.94  X59.1059.51  X  X  
4
Hanna Hatsko
Hanna Hatsko ('90)
UKR56.85
  
 
 
55.51  X56.8256.06  X56.85  
5
Christin Hussong
Christin Hussong ('94)
GER56.37
  
 
 
53.9753.9556.3756.18  X  X  
6
Matilde Andraud
Matilde Andraud ('89)
FRA55.99
  
 
 
  X  X55.7655.9954.6255.17  
7
Ásdís Hjálmsdóttir
Ásdís Hjálmsdóttir ('85)
ISL54.86
  
 
 
53.9953.6751.5454.35  X54.86  
8
Nathalie Meier
Nathalie Meier ('93)
SUI52.26
  
 
 
48.2752.2651.4348.8351.3351.20  

Seneste resultater

10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020
28.12SkiveSkivekast 7-20
19.12SkiveSkivekast 6-20
15.12SæbyKlubmesterskaber SIK 80