Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Cali COL: 9th IAAF World Youth Championships 15‐19.7.2015
Estadio Pascual Guerrero

D17 100 m    
15.7. Vind: -0.4

Finale A

Finale
15.7.Vind: -0.4
1
Abdul Hakim Sani Brown
Abdul Hakim Sani Brown ('99)
JPN10.28
  0.172
 PB
2
Derick Silva
Derick Silva ('98)
BRA10.49
  0.168
 
3
Rechmial Miller
Rechmial Miller ('98)
GBR10.59
  0.157
 
4
Oliver Bromby
Oliver Bromby ('98)
GBR10.60
  0.165
 
5
Chuba Hubbard
Chuba Hubbard ('99)
CAN10.60
  0.152
 
6
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER10.67
  0.195
 
7
Daisuke Miyamoto
Daisuke Miyamoto ('99)
JPN10.78
  0.175
 
8
Paulo André de Oliveira
Paulo André de Oliveira ('98)
BRA10.83
  0.172
 
Semifinale15.7.
Semi 1
15.7. Vind: -0.2
15.7.Vind: -0.2
1
Rechmial Miller
Rechmial Miller ('98)
GBR10.45
Q
  0.177
 PB
2
Daisuke Miyamoto
Daisuke Miyamoto ('99)
JPN10.52
Q
  0.174
 PB
3
Chuba Hubbard
Chuba Hubbard ('99)
CAN10.55
q
  0.166
 PB
4
Paulo André de Oliveira
Paulo André de Oliveira ('98)
BRA10.58
q
  0.207
 
5
Javan Martin
Javan Martin ('98)
BAH10.69
  0.169
 
6
Herry Wong Cheuk Hei
Herry Wong Cheuk Hei ('98)
HKG10.75
  0.196
 
7
Saeed Al-Khaldi
Saeed Al-Khaldi ('98)
BRN10.83
  0.180
 
Kyle Appel
Kyle Appel ('98)
RSA DQ
  
 
Semi 2
15.7. Vind: -1.2
15.7.Vind: -1.2
1
Abdul Hakim Sani Brown
Abdul Hakim Sani Brown ('99)
JPN10.30
Q
  0.163
 =PB
2
Oliver Bromby
Oliver Bromby ('98)
GBR10.50
Q
  0.158
 
3
Daniel Estrada
Daniel Estrada ('98)
USA10.60
  0.174
 PB
4
Edel Amores
Edel Amores ('98)
CUB10.63
  0.176
 
5Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN10.65
  0.143
 
6
Jack Hale
Jack Hale ('98)
AUS10.70
  0.180
 
7
Khairul Hafiz Jantan
Khairul Hafiz Jantan ('98)
MAS10.74
  0.151
 
8
Andre Morrison
Andre Morrison ('98)
JAM10.85
  0.168
 
Semi 3
15.7. Vind: -0.2
15.7.Vind: -0.2
1
Derick Silva
Derick Silva ('98)
BRA10.49
Q
  0.000
 
2
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER10.59
Q
  0.168
 PB
3
Luo Wenyi 
Luo Wenyi  ('98)
CHN10.60
  0.166
 
4
Xavier Angus
Xavier Angus ('98)
JAM10.61
  0.181
 
5
Akanni Hislop
Akanni Hislop ('98)
TTO10.61
  0.165
 
6
Micaiah Harris
Micaiah Harris ('98)
USA10.67
  0.163
 PB
7
Jordan Shelley
Jordan Shelley ('98)
AUS10.83
  0.150
 
8
Maximilian Münzker
Maximilian Münzker ('98)
AUT10.83
  0.152
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7. Vind: -0.1
15.7.Vind: -0.1
1
Abdul Hakim Sani Brown
Abdul Hakim Sani Brown ('99)
JPN10.30
Q
  0.175
 =PB
2
Paulo André de Oliveira
Paulo André de Oliveira ('98)
BRA10.56
Q
  0.191
 
3Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN10.57
Q
  0.150
 PB
4
Saeed Al-Khaldi
Saeed Al-Khaldi ('98)
BRN10.78
q
  0.184
 PB
5
Maximilian Münzker
Maximilian Münzker ('98)
AUT10.79
q
  0.160
 
6
Perez Knowles
Perez Knowles ('98)
BAH11.10
  0.134
 PB
7
Lester Enamorado
Lester Enamorado ('99)
HON11.60
  0.252
 PB
8
Enzo Faulbaum
Enzo Faulbaum ('98)
CHI12.45
  0.173
 
Indledende 2
15.7. Vind: -1.2
15.7.Vind: -1.2
1
Akanni Hislop
Akanni Hislop ('98)
TTO10.53
Q
  0.152
 
2
Jack Hale
Jack Hale ('98)
AUS10.66
Q
  0.138
 
3
Herry Wong Cheuk Hei
Herry Wong Cheuk Hei ('98)
HKG10.70
Q
  0.135
 PB
4
Chuba Hubbard
Chuba Hubbard ('99)
CAN10.71
q
  0.159
 PB
5
Andre Morrison
Andre Morrison ('98)
JAM10.79
q
  0.147
 
6
Thomas Barthel
Thomas Barthel ('98)
GER10.81
  0.193
 
7
Scheyenne Sanitoa
Scheyenne Sanitoa ('98)
ASA11.72
  0.164
 PB
8
Mobera Tonana
Mobera Tonana ('98)
KIR11.89
  0.197
 PB
Indledende 3
15.7. Vind: -0.1
15.7.Vind: -0.1
1
Kyle Appel
Kyle Appel ('98)
RSA10.52
Q
  0.164
 PB
2
Luo Wenyi 
Luo Wenyi  ('98)
CHN10.60
Q
  0.189
 
3
Javan Martin
Javan Martin ('98)
BAH10.61
Q
  0.172
 
4
Khairul Hafiz Jantan
Khairul Hafiz Jantan ('98)
MAS10.62
q
  0.181
 PB
5
Daniel Estrada
Daniel Estrada ('98)
USA10.65
q
  0.161
 
6
Nicolás Thomson
Nicolás Thomson ('99)
COL11.03
  0.180
 
7
Abdullah Ahmed Al-Nasheri
Abdullah Ahmed Al-Nasheri ('98)
KSA11.24
  0.203
 
8
Mahamat Goubaye Youssouf
Mahamat Goubaye Youssouf ('98)
CHA11.36
  0.174
 PB
Indledende 4
15.7. Vind: +0.4
15.7.Vind: +0.4
1
Derick Silva
Derick Silva ('98)
BRA10.42
Q
  0.180
 
2
Edel Amores
Edel Amores ('98)
CUB10.52
Q
  0.173
 
3
Xavier Angus
Xavier Angus ('98)
JAM10.59
Q
  0.171
 
4
Compton Caesar
Compton Caesar ('98)
GUY10.87
  0.172
 PB
5
Asnawi Hashim
Asnawi Hashim ('98)
MAS10.90
  0.146
 
6
Wayne Matthew-Griffin
Wayne Matthew-Griffin ('98)
SKN10.91
  0.144
 PB
7
Thabiso Sekgopi
Thabiso Sekgopi ('98)
BOT10.94
  0.171
 
8
Sergio López
Sergio López ('99)
ESP11.14
  0.154
 
Indledende 5
15.7. Vind: -0.2
15.7.Vind: -0.2
1
Oliver Bromby
Oliver Bromby ('98)
GBR10.53
Q
  0.197
 
2
Daisuke Miyamoto
Daisuke Miyamoto ('99)
JPN10.61
Q
  0.153
 SB
3
Micaiah Harris
Micaiah Harris ('98)
USA10.72
Q
  0.185
 
4
Burhan Wardhani
Burhan Wardhani ('98)
INA10.80
  0.136
 PB
5
Tang Yao 
Tang Yao  ('98)
CHN10.86
  0.212
 
6
Daniel Ambros
Daniel Ambros ('98)
ESP10.92
  0.350
 
7
Jerson Yesid Viáfara
Jerson Yesid Viáfara ('98)
COL11.11
  0.241
 SB
8
James Bregal
James Bregal ('98)
BIZ11.44
  0.195
 PB
Indledende 6
15.7. Vind: -0.7
15.7.Vind: -0.7
1
Rechmial Miller
Rechmial Miller ('98)
GBR10.49
Q
  0.161
 PB
2
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER10.61
Q
  0.199
 PB
3
Jordan Shelley
Jordan Shelley ('98)
AUS10.84
Q
  0.162
 
4Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)DEN10.84
  0.180
 
5
Coull Graham
Coull Graham ('98)
ANT10.96
  0.201
 
6
Shen Yu-Sen 
Shen Yu-Sen  ('98)
TPE11.12
  0.189
 
7
Taurere Tegenahau
Taurere Tegenahau ('98)
PYF11.41
  0.207
 PB
8
Iasen Ikelap
Iasen Ikelap ('98)
FSM13.41
  0.160
 PB
D17 200 m    
19.7. Vind: -0.4

Finale A

Finale
19.7.Vind: -0.4
1
Abdul Hakim Sani Brown
Abdul Hakim Sani Brown ('99)
JPN20.34
  0.186
 PB
2
Kyle Appel
Kyle Appel ('98)
RSA20.57
  0.185
 PB
3
Josephus Lyles
Josephus Lyles ('98)
USA20.74
  0.167
 PB
4
Derick Silva
Derick Silva ('98)
BRA20.85
  0.181
 PB
5
Gift Leotlela
Gift Leotlela ('98)
RSA20.86
  0.161
 
6
Toby Harries
Toby Harries ('98)
GBR20.92
  0.176
 PB
7
Edel Amores
Edel Amores ('98)
CUB21.04
  0.178
 PB
8
Cameron Tindle
Cameron Tindle ('98)
GBR21.13
  0.182
 
Semifinale18.7.
Semi 1
18.7. Vind: -1.7
18.7.Vind: -1.7
1
Abdul Hakim Sani Brown
Abdul Hakim Sani Brown ('99)
JPN20.62
Q
  
 
2
Edel Amores
Edel Amores ('98)
CUB21.07
Q
  
 PB
3
Gift Leotlela
Gift Leotlela ('98)
RSA21.13
q
  
 
4Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN21.37
  
 PB
5
Khairul Hafiz Jantan
Khairul Hafiz Jantan ('98)
MAS21.64
  
 
6
Loic Prevot
Loic Prevot ('98)
FRA21.78
  
 
7
Aaron Tum
Aaron Tum ('98)
KEN21.95
  
 
Jack Hale
Jack Hale ('98)
AUS DQ
  
 
Semi 2
18.7. Vind: -0.6
18.7.Vind: -0.6
1
Josephus Lyles
Josephus Lyles ('98)
USA20.93
Q
  
 PB
2
Toby Harries
Toby Harries ('98)
GBR21.10
Q
  
 
3
Luo Wenyi 
Luo Wenyi  ('98)
CHN21.29
  
 
4
Michele Rancan
Michele Rancan ('98)
ITA21.51
  
 
5
Xavier Angus
Xavier Angus ('98)
JAM21.58
  
 
6
Nico Garea
Nico Garea ('98)
AUT21.78
  
 
7Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)DEN21.95
  
 
Brandon Herrigan
Brandon Herrigan ('98)
AUS DNS
  
 
Semi 3
18.7. Vind: -1.0
18.7.Vind: -1.0
1
Kyle Appel
Kyle Appel ('98)
RSA20.79
Q
  
 
2
Derick Silva
Derick Silva ('98)
BRA20.92
Q
  
 =PB
3
Cameron Tindle
Cameron Tindle ('98)
GBR20.99
q
  
 
4
Kazuki Tamura
Kazuki Tamura ('98)
JPN21.35
  
 
5
Yu Yang 
Yu Yang  ('99)
CHN21.67
  
 
6
Thomas Barthel
Thomas Barthel ('98)
GER21.69
  
 
7
Manuel De Nicolas
Manuel De Nicolas ('98)
ESP22.02
  
 
Maxwell Willis
Maxwell Willis ('98)
USA DQ
  
 
Indledende heats17.7.
Indledende 1
17.7. Vind: -1.9
17.7.Vind: -1.9
1
Kyle Appel
Kyle Appel ('98)
RSA21.52
Q
  0.192
 
2
Nico Garea
Nico Garea ('98)
AUT21.82
Q
  0.180
 
3
Ibrahim Abdelgader
Ibrahim Abdelgader ('98)
SUD22.43
  0.220
 PB
4
Fernando Martínez
Fernando Martínez ('98)
ESP22.57
  0.177
 
5
Javan Martin
Javan Martin ('98)
BAH22.75
  0.190
 
6
Louis-Maxime Bois
Louis-Maxime Bois ('98)
CAN34.84
  0.175
 PB
Coull Graham
Coull Graham ('98)
ANT DQ
  
 
Indledende 2
17.7. Vind: -0.1
17.7.Vind: -0.1
1
Toby Harries
Toby Harries ('98)
GBR21.12
Q
  0.176
 
2
Xavier Angus
Xavier Angus ('98)
JAM21.26
Q
  0.226
 
3
Michele Rancan
Michele Rancan ('98)
ITA21.41
q
  0.175
 PB
4
Khairul Hafiz Jantan
Khairul Hafiz Jantan ('98)
MAS21.46
q
  0.133
 PB
5
Thomas Barthel
Thomas Barthel ('98)
GER21.54
q
  0.194
 PB
6
Tinotenda Matiyenga
Tinotenda Matiyenga ('99)
ZIM21.93
  0.179
 PB
7
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR22.05
  0.155
 
8
Jerson Yesid Viáfara
Jerson Yesid Viáfara ('98)
COL22.65
  0.207
 PB
Indledende 3
17.7. Vind: +0.2
17.7.Vind: +0.2
1
Cameron Tindle
Cameron Tindle ('98)
GBR21.19
Q
  0.161
 
2
Luo Wenyi 
Luo Wenyi  ('98)
CHN21.22
Q
  0.201
 
3Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN21.45
q
  0.140
 PB
4
Compton Caesar
Compton Caesar ('98)
GUY21.91
  0.187
 PB
5
Jaloliddin Khamrakulov
Jaloliddin Khamrakulov ('98)
UZB22.08
  0.167
 PB
6
Thabiso Sekgopi
Thabiso Sekgopi ('98)
BOT22.11
  0.170
 
7
Berkay Çalık
Berkay Çalık ('98)
TUR22.31
  0.163
 PB
Indledende 4
17.7. Vind: -0.1
17.7.Vind: -0.1
1
Josephus Lyles
Josephus Lyles ('98)
USA21.09
Q
  0.168
 
2
Yu Yang 
Yu Yang  ('99)
CHN21.62
Q
  0.158
 
3
Michael Bentley
Michael Bentley ('99)
JAM21.91
  0.246
 
4
Burhan Wardhani
Burhan Wardhani ('98)
INA22.03
  0.142
 PB
6
Wayne Matthew-Griffin
Wayne Matthew-Griffin ('98)
SKN22.54
  0.165
 PB
Dwayne Koroka
Dwayne Koroka ('98)
PNG DQ
  0.172
 
Indledende 5
17.7. Vind: -1.0
17.7.Vind: -1.0
1
Abdul Hakim Sani Brown
Abdul Hakim Sani Brown ('99)
JPN21.19
Q
  0.153
 
2
Edel Amores
Edel Amores ('98)
CUB21.46
Q
  0.184
 
3
Aobakwe Malau
Aobakwe Malau ('98)
BOT22.02
  0.206
 PB
4
Nicolás Thomson
Nicolás Thomson ('99)
COL22.02
  0.178
 
5
Maximilian Münzker
Maximilian Münzker ('98)
AUT22.13
  0.169
 
Márk Pálmai
Márk Pálmai ('98)
HUN DQ
  
 
Paulo André de Oliveira
Paulo André de Oliveira ('98)
BRA DNF
  0.423
 
Indledende 6
17.7. Vind: +0.5
17.7.Vind: +0.5
1
Jack Hale
Jack Hale ('98)
AUS21.31
Q
  0.146
 
2
Kazuki Tamura
Kazuki Tamura ('98)
JPN21.60
Q
  0.132
 
3
Gediminas Truskauskas
Gediminas Truskauskas ('98)
LTU21.75
  0.163
 PB
4
Grega Pavlovič
Grega Pavlovič ('98)
SLO21.82
  0.183
 PB
5
Markson Paima
Markson Paima ('99)
KEN22.08
  0.187
 
6
Muhammad Hariz Bin Darajit
Muhammad Hariz Bin Darajit ('98)
SGP22.53
  0.156
 PB
Indledende 7
17.7. Vind: -0.1
17.7.Vind: -0.1
1
Derick Silva
Derick Silva ('98)
BRA21.07
Q
  0.164
 
2
Loic Prevot
Loic Prevot ('98)
FRA21.41
Q
  0.159
 
3Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)DEN21.69
q
  0.151
 PB
4
Aaron Tum
Aaron Tum ('98)
KEN21.73
q
  0.241
 
5
Donovan Storr
Donovan Storr ('98)
BAH21.76
  0.174
 PB
6
Shane Tuvusa
Shane Tuvusa ('98)
FIJ22.40
  0.156
 PB
Mohamed Abdelazim Mohamed
Mohamed Abdelazim Mohamed ('98)
SUD DQ
  0.181
 
Indledende 8
17.7. Vind: +1.2
17.7.Vind: +1.2
1
Gift Leotlela
Gift Leotlela ('98)
RSA20.82
Q
  0.181
 
2
Maxwell Willis
Maxwell Willis ('98)
USA20.99
Q
  0.173
 PB
3
Brandon Herrigan
Brandon Herrigan ('98)
AUS21.69
q
  0.150
 
4
Manuel De Nicolas
Manuel De Nicolas ('98)
ESP21.69
q
  0.170
 PB
6
Ahmed Saleh Mahda
Ahmed Saleh Mahda ('99)
KSA22.06
  0.209
 PB
7
Jaime Smith
Jaime Smith ('98)
PAN22.23
  0.214
 PB
D17 400 m    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
2
Josephus Lyles
Josephus Lyles ('98)
USA45.46
  0.186
 PB
3
Keshun Reed
Keshun Reed ('98)
USA45.96
  0.176
 
5
Karabo Sibanda
Karabo Sibanda ('98)
BOT46.03
  0.162
 PB
6
Louis Stenmark
Louis Stenmark ('98)
AUS46.29
  0.162
 PB
7
Anthony Zambrano
Anthony Zambrano ('98)
COL46.57
  0.170
 
8
Manato Sasaki
Manato Sasaki ('98)
JPN47.54
  0.132
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7.
16.7.
2
Josephus Lyles
Josephus Lyles ('98)
USA45.93
Q
  0.181
 
3
Karabo Sibanda
Karabo Sibanda ('98)
BOT46.53
q
  0.157
 
4
Manato Sasaki
Manato Sasaki ('98)
JPN46.85
q
  0.140
 PB
5
Xu Haoran 
Xu Haoran  ('99)
CHN47.44
  0.151
 PB
6
Tymoteusz Zimny
Tymoteusz Zimny ('98)
POL47.53
  0.151
 PB
7
Niki Marich
Niki Marich ('98)
RSA48.34
  0.128
 
8
Anej Zupanc
Anej Zupanc ('98)
SLO49.93
  0.282
 
Semi 2
16.7.
16.7.
1
Keshun Reed
Keshun Reed ('98)
USA46.77
Q
  0.145
 
2
Louis Stenmark
Louis Stenmark ('98)
AUS46.78
Q
  0.183
 PB
3
Chandan Bauri
Chandan Bauri ('98)
IND47.41
  0.158
 
4
Ryota Kitahara
Ryota Kitahara ('98)
JPN47.85
  0.201
 
5
Marvin Schlegel
Marvin Schlegel ('98)
GER47.92
  0.203
 
6
Vladimir Aceti
Vladimir Aceti ('98)
ITA48.59
  0.176
 
7
Edgar Ramírez
Edgar Ramírez ('98)
MEX49.01
  0.173
 
8
Josphat Ngeno
Josphat Ngeno ('98)
KEN49.86
  0.193
 
Semi 3
16.7.
16.7.
1
Anthony Zambrano
Anthony Zambrano ('98)
COL46.76
Q
  0.193
 
2
Jamal Walton
Jamal Walton ('98)
CAY46.97
Q
  0.153
 
3
Loic Prevot
Loic Prevot ('98)
FRA47.03
  0.169
 
4
Wu Yuang 
Wu Yuang  ('98)
CHN48.11
  0.186
 
5
Roger Ordaz
Roger Ordaz ('98)
MEX48.59
  0.164
 
6
Florian Colon-Marti
Florian Colon-Marti ('98)
GER48.84
  0.187
 
7
Edwin Ngeeti
Edwin Ngeeti ('98)
KEN49.26
  0.235
 
Miquel Shepper
Miquel Shepper ('98)
SUR DQ
  0.231
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
Karabo Sibanda
Karabo Sibanda ('98)
BOT47.46
Q
  0.139
 
2
Wu Yuang 
Wu Yuang  ('98)
CHN48.02
Q
  0.226
 
3
Miquel Shepper
Miquel Shepper ('98)
SUR48.30
Q
  0.176
 PB
4
Anthony Carpenter
Anthony Carpenter ('99)
JAM48.31
  0.299
 
5
Petar Melnjak
Petar Melnjak ('98)
CRO48.59
  0.184
 
6
Mihaíl Pappás
Mihaíl Pappás ('98)
GRE48.85
  0.352
 
7
Andrés Guillermo Hernández
Andrés Guillermo Hernández ('98)
COL49.02
  0.197
 PB
8
Edison Sebastián Acuña
Edison Sebastián Acuña ('98)
ECU52.01
  0.191
 PB
Indledende 2
15.7.
15.7.
2
Christopher Taylor
Christopher Taylor ('99)
JAM46.30
Q
  0.173
 
3
Manato Sasaki
Manato Sasaki ('98)
JPN47.27
Q
  0.134
 SB
4
Roger Ordaz
Roger Ordaz ('98)
MEX47.74
q
  0.173
 PB
5
Tymoteusz Zimny
Tymoteusz Zimny ('98)
POL48.09
q
  0.197
 PB
6
Berkay Çalık
Berkay Çalık ('98)
TUR48.38
  0.164
 PB
7
Ndzingeko Dlamini
Ndzingeko Dlamini ('99)
SWZ48.54
  0.234
 PB
8
Alvaro Sierra
Alvaro Sierra ('98)
ESP49.30
  0.155
 
Indledende 3
15.7.
15.7.
1
Jamal Walton
Jamal Walton ('98)
CAY47.35
Q
  0.170
 
2
Marvin Schlegel
Marvin Schlegel ('98)
GER47.57
Q
  0.249
 
3
Ryota Kitahara
Ryota Kitahara ('98)
JPN47.69
Q
  0.220
 
4
Nathan Friginette
Nathan Friginette ('99)
CAN48.38
  0.217
 PB
5
Taha Hussein Yaseen
Taha Hussein Yaseen ('98)
IRQ48.59
  0.196
 
6
Rodney Griffin
Rodney Griffin ('98)
ISV49.09
  0.210
 PB
7
Michaiah Robinson
Michaiah Robinson ('98)
BER49.49
  0.176
 PB
Christopher Melenciano
Christopher Melenciano ('98)
DOM DQ
  0.437
 
Indledende 4
15.7.
15.7.
1
Louis Stenmark
Louis Stenmark ('98)
AUS47.17
Q
  0.225
 
2
Niki Marich
Niki Marich ('98)
RSA48.41
Q
  0.155
 
3
Anej Zupanc
Anej Zupanc ('98)
SLO48.44
Q
  0.197
 =PB
4
Manuel Guijarro
Manuel Guijarro ('98)
ESP48.54
  0.164
 
5
Kagiso Moyuthu
Kagiso Moyuthu ('98)
BOT48.72
  0.210
 PB
6
Kristjan Joosep
Kristjan Joosep ('98)
EST49.34
  0.184
 
7
Michael Aono
Michael Aono ('98)
CAN50.18
  0.157
 
Luis Charles
Luis Charles ('98)
DOM DQ
  0.196
 
Indledende 5
15.7.
15.7.
1
Keshun Reed
Keshun Reed ('98)
USA46.98
Q
  0.174
 
2
Chandan Bauri
Chandan Bauri ('98)
IND47.15
Q
  0.179
 
3
Edwin Ngeeti
Edwin Ngeeti ('98)
KEN47.47
Q
  0.249
 
4
Xu Haoran 
Xu Haoran  ('99)
CHN47.59
q
  0.158
 PB
5
Edgar Ramírez
Edgar Ramírez ('98)
MEX47.88
q
  0.170
 PB
6
Florian Colon-Marti
Florian Colon-Marti ('98)
GER48.07
q
  0.189
 
7
Florin Paul Gaspar
Florin Paul Gaspar ('98)
ROU48.45
  0.240
 PB
8
Nico Garea
Nico Garea ('98)
AUT48.59
  0.184
 PB
Indledende 6
15.7.
15.7.
1
Josephus Lyles
Josephus Lyles ('98)
USA46.26
Q
  0.202
 
2
Loic Prevot
Loic Prevot ('98)
FRA46.67
Q
  0.166
 PB
3
Josphat Ngeno
Josphat Ngeno ('98)
KEN47.72
Q
  0.280
 
4
Vladimir Aceti
Vladimir Aceti ('98)
ITA47.95
q
  0.183
 
5
Austris Karpinskis
Austris Karpinskis ('98)
LAT48.54
  0.182
 
6
Rudi Romario Pretorius
Rudi Romario Pretorius ('98)
NAM48.55
  0.231
 PB
7
Nicolae Ciprian Daroczi
Nicolae Ciprian Daroczi ('98)
ROU49.12
  0.191
 
8
Lou Wai Un 
Lou Wai Un  ('99)
MAC51.75
  0.210
 PB
D17 800 m    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Willy Tarbei
Willy Tarbei ('98)
KEN1:45.58
  
 
2
Kipyegon Bett
Kipyegon Bett ('98)
KEN1:45.86
  
 
3
Luis Pires
Luis Pires ('98)
BRA1:48.61
  
 PB
4
Omer Amano
Omer Amano ('99)
ETH1:49.11
  
 
5
Theuns Ehlers
Theuns Ehlers ('98)
RSA1:49.32
  
 PB
6
Leon Clarke
Leon Clarke ('98)
JAM1:51.71
  
 
7
Kazuyosi Tamogami
Kazuyosi Tamogami ('98)
JPN1:52.58
  
 
8
Pascal Kleyer
Pascal Kleyer ('98)
GER1:55.92
  
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7.
16.7.
1
Kipyegon Bett
Kipyegon Bett ('98)
KEN1:47.11
Q
  
 
2
Kazuyosi Tamogami
Kazuyosi Tamogami ('98)
JPN1:50.31
Q
  
 PB
3
Leon Clarke
Leon Clarke ('98)
JAM1:50.70
q
  
 PB
4
Pascal Kleyer
Pascal Kleyer ('98)
GER1:51.41
q
  
 
5
Warsame Doley
Warsame Doley ('98)
SWE1:52.34
  
 
6
Beant Singh
Beant Singh ('99)
IND1:52.53
  
 
7
Andrej Mitašík
Andrej Mitašík ('98)
SVK1:57.09
  
 
8
Ben Greenwood
Ben Greenwood ('98)
GBR1:59.06
  
 
Semi 2
16.7.
16.7.
1
Willy Tarbei
Willy Tarbei ('98)
KEN1:48.68
Q
  
 
2
Luis Pires
Luis Pires ('98)
BRA1:50.67
Q
  
 
3
Achraf El Malki
Achraf El Malki ('98)
MAR1:52.23
  
 SB
4
Iskander Jhinaoui
Iskander Jhinaoui ('98)
TUN1:53.44
  
 
5
Thierry-Orden Dagbetin
Thierry-Orden Dagbetin ('98)
FRA1:54.47
  
 
6
Cameron Cooper
Cameron Cooper ('99)
USA1:54.71
  
 
7
Takuto Hanamura
Takuto Hanamura ('98)
JPN1:57.69
  
 
8
Tahar Lazaar
Tahar Lazaar ('98)
ALG2:00.31
  
 
Semi 3
16.7.
16.7.
1
Omer Amano
Omer Amano ('99)
ETH1:50.56
Q
  
 
2
Theuns Ehlers
Theuns Ehlers ('98)
RSA1:51.01
Q
  
 
3
Andrea Romani
Andrea Romani ('99)
ITA1:51.54
  
 
4
Godfrey Chama
Godfrey Chama ('98)
ZAM1:51.56
  
 SB
5
Connor Dunne
Connor Dunne ('98)
USA1:51.63
  
 PB
6
Ryan Sanchez
Ryan Sanchez ('98)
PUR1:57.02
  
 
7
Andrey Belokon
Andrey Belokon ('98)
RUS2:02.38
  
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
Pascal Kleyer
Pascal Kleyer ('98)
GER1:53.28
Q
  
 
2
Beant Singh
Beant Singh ('99)
IND1:53.32
Q
  
 
3
Achraf El Malki
Achraf El Malki ('98)
MAR1:53.44
Q
  
 SB
4
Connor Dunne
Connor Dunne ('98)
USA1:53.60
Q
  
 
5
Eduardo Romero
Eduardo Romero ('99)
ESP1:54.37
  
 
6
Marcell Kovács
Marcell Kovács ('98)
HUN1:55.81
  
 
Temam Tura
Temam Tura ('98)
ETH DQ
  
 
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
Willy Tarbei
Willy Tarbei ('98)
KEN1:50.92
Q
  
 
2
Theuns Ehlers
Theuns Ehlers ('98)
RSA1:51.22
Q
  
 
3
Godfrey Chama
Godfrey Chama ('98)
ZAM1:52.28
Q
  
 SB
4
Warsame Doley
Warsame Doley ('98)
SWE1:52.68
Q
  
 
5
Dean Ellenwood
Dean Ellenwood ('98)
CAN1:53.70
  
 
6
Athanásios Kalákos
Athanásios Kalákos ('98)
GRE1:54.88
  
 
7
Adam Elhadi
Adam Elhadi ('98)
SUD1:55.43
  
 
Indledende 3
15.7.
15.7.
1
Kipyegon Bett
Kipyegon Bett ('98)
KEN1:51.38
Q
  
 
2
Kazuyosi Tamogami
Kazuyosi Tamogami ('98)
JPN1:51.89
Q
  
 PB
3
Ryan Sanchez
Ryan Sanchez ('98)
PUR1:52.92
Q
  
 
4
Tahar Lazaar
Tahar Lazaar ('98)
ALG1:53.03
Q
  
 
5
Luis Pires
Luis Pires ('98)
BRA1:53.26
q
  
 
6
Mohammed Raheem Al-Bazaznah
Mohammed Raheem Al-Bazaznah ('99)
IRQ1:55.13
  
 
7
Taylor Lyman
Taylor Lyman ('98)
CAN2:02.05
  
 
Indledende 4
15.7.
15.7.
1
Ben Greenwood
Ben Greenwood ('98)
GBR1:51.58
Q
  
 
2
Andrea Romani
Andrea Romani ('99)
ITA1:52.35
Q
  
 
3
Andrey Belokon
Andrey Belokon ('98)
RUS1:52.47
Q
  
 
4
Thierry-Orden Dagbetin
Thierry-Orden Dagbetin ('98)
FRA1:52.54
Q
  
 
5
Leon Clarke
Leon Clarke ('98)
JAM1:52.64
q
  
 
6
Andrej Mitašík
Andrej Mitašík ('98)
SVK1:52.70
q
  
 
7
Tilen Šimenko Lalič
Tilen Šimenko Lalič ('98)
SLO1:53.98
  
 
8
Siro Piña
Siro Piña ('98)
ESP1:54.79
  
 
Indledende 5
15.7.
15.7.
1
Omer Amano
Omer Amano ('99)
ETH1:50.31
Q
  
 
2
Iskander Jhinaoui
Iskander Jhinaoui ('98)
TUN1:52.04
Q
  
 PB
3
Cameron Cooper
Cameron Cooper ('99)
USA1:53.04
Q
  
 
4
Takuto Hanamura
Takuto Hanamura ('98)
JPN1:53.17
Q
  
 
5
Václav Staněk
Václav Staněk ('98)
CZE1:53.33
q
  
 
6
Anass Mghari
Anass Mghari ('98)
MAR1:55.35
  
 PB
7
Richárd Süli
Richárd Süli ('98)
HUN1:55.81
  
 
8
Zinedine Selis
Zinedine Selis ('98)
CRC1:56.18
  
 PB
D17 1500 m    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Kumari Taki
Kumari Taki ('99)
KEN3:36.38
  
 PB
2
Mulugeta Asefa
Mulugeta Asefa ('98)
ETH3:41.10
  
 PB
3
Lawi Kosgei
Lawi Kosgei ('99)
KEN3:41.43
  
 
4
Welde Tufa
Welde Tufa ('99)
ETH3:41.74
  
 PB
5
James Gormley
James Gormley ('98)
GBR3:48.31
  
 
6
Ignacio Fontes
Ignacio Fontes ('98)
ESP3:48.83
  
 PB
7
Yani Khelaf
Yani Khelaf ('98)
FRA3:49.04
  
 
8
Anton Hrabovskyy
Anton Hrabovskyy ('98)
UKR3:51.48
  
 PB
9
Abdelkarim Ben Zahra
Abdelkarim Ben Zahra ('98)
MAR3:52.78
  
 
10
Jochem Vermeulen
Jochem Vermeulen ('98)
BEL3:54.50
  
 
11
Mohammed Bouaziza
Mohammed Bouaziza ('98)
ALG3:56.91
  
 
12
Amin Bouazizi
Amin Bouazizi ('98)
TUN4:09.17
  
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
Mulugeta Asefa
Mulugeta Asefa ('98)
ETH3:52.97
Q
  
 
2
Lawi Kosgei
Lawi Kosgei ('99)
KEN3:53.87
Q
  
 
3
Ignacio Fontes
Ignacio Fontes ('98)
ESP3:54.48
Q
  
 
4
Yani Khelaf
Yani Khelaf ('98)
FRA3:54.70
Q
  
 
5
Anton Hrabovskyy
Anton Hrabovskyy ('98)
UKR3:54.97
q
  
 
6
James Gormley
James Gormley ('98)
GBR3:55.27
q
  
 
7
Hicham Akankam
Hicham Akankam ('98)
MAR3:56.60
  
 
8
Brendan Hoff
Brendan Hoff ('98)
CAN3:56.64
  
 
9
Phillip Rocha
Phillip Rocha ('98)
USA3:58.51
  
 
10
Anis Benstiti
Anis Benstiti ('98)
ALG3:59.07
  
 PB
11
Carlos Santiago Hernández
Carlos Santiago Hernández ('98)
COL4:01.60
  
 PB
12
Hou Zhongyuan 
Hou Zhongyuan  ('98)
CHN4:05.54
  
 
13
Julius Peter Bua
Julius Peter Bua ('98)
UGA4:11.73
  
 PB
Justice Dreischor
Justice Dreischor ('98)
ARU DQ
  
 
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
Kumari Taki
Kumari Taki ('99)
KEN3:48.45
Q
  
 
2
Welde Tufa
Welde Tufa ('99)
ETH3:49.71
Q
  
 PB
3
Amin Bouazizi
Amin Bouazizi ('98)
TUN3:52.02
Q
  
 PB
4
Mohammed Bouaziza
Mohammed Bouaziza ('98)
ALG3:52.03
Q
  
 PB
5
Abdelkarim Ben Zahra
Abdelkarim Ben Zahra ('98)
MAR3:52.09
q
  
 
6
Jochem Vermeulen
Jochem Vermeulen ('98)
BEL3:53.86
q
  
 
7
Antonio Criado
Antonio Criado ('98)
ESP3:58.05
  
 
8
Ramazan Barbaros
Ramazan Barbaros ('98)
TUR3:59.59
  
 
9
Markhim Lonsdale
Markhim Lonsdale ('99)
GBR4:02.45
  
 
10
Mateusz Dębski
Mateusz Dębski ('98)
POL4:06.11
  
 
11
Takumi Yokokawa
Takumi Yokokawa ('98)
JPN4:07.87
  
 PB
12
Abubakr Abdalla
Abubakr Abdalla ('98)
SUD4:08.02
  
 PB
13
Edward Hayferon
Edward Hayferon ('98)
CAN4:11.39
  
 PB
D17 3000 m    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Richard Yator
Richard Yator ('98)
KEN7:54.45
  
 
2
Davis Kiplangat
Davis Kiplangat ('98)
KEN7:54.52
  
 
3
Tefera Mosisa
Tefera Mosisa ('99)
ETH7:55.04
  
 PB
4
Abayneh Degu
Abayneh Degu ('98)
ETH8:00.79
  
 PB
5
Hyuga Endo
Hyuga Endo ('98)
JPN8:26.96
  
 
6
Alexander Yee
Alexander Yee ('98)
GBR8:28.26
  
 
7
Yuta Kanbayashi
Yuta Kanbayashi ('98)
JPN8:29.75
  
 
8
Tadvi Kisan Narshi
Tadvi Kisan Narshi ('98)
IND8:31.65
  
 
9
Abderrazak Abed
Abderrazak Abed ('98)
ALG8:34.38
  
 
10
Suldan Hassan
Suldan Hassan ('98)
SWE8:34.42
  
 
11
Abdurrahman Gediklioğlu
Abdurrahman Gediklioğlu ('98)
TUR8:39.15
  
 
12
Tariku Novales
Tariku Novales ('98)
ESP8:40.88
  
 
13
Miguel González
Miguel González ('98)
ESP8:46.37
  
 
14Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN8:52.28
  
 
Dorin Andrei Rusu
Dorin Andrei Rusu ('98)
ROU DQ
  
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7.
16.7.
1
Davis Kiplangat
Davis Kiplangat ('98)
KEN8:19.27
Q
  
 
2
Abayneh Degu
Abayneh Degu ('98)
ETH8:20.08
Q
  
 PB
3
Yuta Kanbayashi
Yuta Kanbayashi ('98)
JPN8:25.58
Q
  
 
4
Tadvi Kisan Narshi
Tadvi Kisan Narshi ('98)
IND8:25.98
Q
  
 
5
Alexander Yee
Alexander Yee ('98)
GBR8:28.18
Q
  
 
6
Tariku Novales
Tariku Novales ('98)
ESP8:30.77
q
  
 PB
7Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN8:33.42
q
  
 PB
9
Henrik Irgens Gravdal
Henrik Irgens Gravdal ('98)
NOR8:45.12
  
 
10
Scott Riley Tell
Scott Riley Tell ('98)
CAN8:49.16
  
 PB
11
Markus Görger
Markus Görger ('98)
GER8:54.28
  
 
12
Mariano Moreira
Mariano Moreira ('98)
URU8:56.15
  
 
13
Francisco Javier Albarracín
Francisco Javier Albarracín ('98)
COL8:57.36
  
 PB
14
Ali Djoudar
Ali Djoudar ('98)
ALG9:05.39
  
 PB
Indledende 2
16.7.
16.7.
1
Richard Yator
Richard Yator ('98)
KEN8:04.75
Q
  
 
2
Tefera Mosisa
Tefera Mosisa ('99)
ETH8:07.53
Q
  
 PB
3
Hyuga Endo
Hyuga Endo ('98)
JPN8:26.59
Q
  
 
4
Abderrazak Abed
Abderrazak Abed ('98)
ALG8:29.07
Q
  
 PB
5
Dorin Andrei Rusu
Dorin Andrei Rusu ('98)
ROU8:29.36
Q
  
 
6
Suldan Hassan
Suldan Hassan ('98)
SWE8:31.95
q
  
 
7
Abdurrahman Gediklioğlu
Abdurrahman Gediklioğlu ('98)
TUR8:35.08
q
  
 PB
8
Miguel González
Miguel González ('98)
ESP8:35.11
q
  
 
9
Ali Kaddachi
Ali Kaddachi ('98)
TUN8:35.40
  
 PB
10
Cristian Moreno
Cristian Moreno ('98)
COL8:36.61
  
 
11
Mohamed Miftahou
Mohamed Miftahou ('98)
COM8:42.58
  
 SB
12
Maxwell Rotich
Maxwell Rotich ('98)
UGA8:43.99
  
 PB
13
Adam Yousif
Adam Yousif ('98)
SUD8:51.47
  
 PB
14
Kyle Madden
Kyle Madden ('98)
CAN9:07.70
  
 
15
Xie Chao 
Xie Chao  ('98)
CHN9:18.80
  
 
D17 2000 m forh.    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Vincent Kipyegon
Vincent Kipyegon ('98)
KEN5:27.58
  
 
2
Wogene Sebisibe
Wogene Sebisibe ('98)
ETH5:29.41
  
 PB
3
Geoffrey Rotich
Geoffrey Rotich ('98)
KEN5:30.16
  
 PB
4
Tegenu Mengistu
Tegenu Mengistu ('98)
ETH5:38.99
  
 
5
Boniface Abel Sikowo
Boniface Abel Sikowo ('99)
UGA5:40.05
  
 PB
6
Adrian Ben
Adrian Ben ('98)
ESP5:45.59
  
 PB
7
Louis Gilavert
Louis Gilavert ('98)
FRA5:46.00
  
 
8
Daniel do Nascimento
Daniel do Nascimento ('98)
BRA5:46.05
  
 
9
Leo Magnusson
Leo Magnusson ('98)
SWE5:49.26
  
 PB
10
Sean Bergman
Sean Bergman ('98)
CAN5:53.96
  
 PB
11
Yassine Bih
Yassine Bih ('98)
MAR5:57.25
  
 
12
Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland ('98)
NOR5:58.63
  
 
13
Luo Chun 
Luo Chun  ('98)
CHN5:58.92
  
 
14
William Battershill
William Battershill ('98)
GBR6:03.39
  
 
15
Kevin Robertson
Kevin Robertson ('98)
CAN6:14.11
  
 
Indledende heats17.7.
Indledende 1
17.7.
17.7.
1
Vincent Kipyegon
Vincent Kipyegon ('98)
KEN5:34.52
Q
  
 
2
Tegenu Mengistu
Tegenu Mengistu ('98)
ETH5:42.01
Q
  
 
3
Boniface Abel Sikowo
Boniface Abel Sikowo ('99)
UGA5:46.56
Q
  
 PB
4
Leo Magnusson
Leo Magnusson ('98)
SWE5:50.04
Q
  
 PB
5
Adrian Ben
Adrian Ben ('98)
ESP5:51.01
Q
  
 PB
6
Kevin Robertson
Kevin Robertson ('98)
CAN5:53.21
q
  
 PB
7
Louis Gilavert
Louis Gilavert ('98)
FRA5:55.06
q
  
 
8
Luo Chun 
Luo Chun  ('98)
CHN5:55.35
q
  
 
9
Takeshi Nishida
Takeshi Nishida ('98)
JPN5:59.06
  
 PB
10
Diego Patricio Arévalo
Diego Patricio Arévalo ('98)
ECU6:04.75
  
 
11
Mohamed Dhahri
Mohamed Dhahri ('98)
TUN6:07.89
  
 
12
Arturo Israel Reyna
Arturo Israel Reyna ('98)
MEX6:08.89
  
 PB
13
Duc Le Truong 
Duc Le Truong  ('98)
VIE6:09.63
  
 
14
José Obando
José Obando ('99)
COL6:11.95
  
 PB
15
Nikola Mićović
Nikola Mićović ('98)
SRB6:14.79
  
 
16
Víctor Ortiz
Víctor Ortiz ('98)
PUR6:15.93
  
 
17
Mohamed Khamis Saifeldin
Mohamed Khamis Saifeldin ('99)
QAT6:22.11
  
 
Indledende 2
17.7.
17.7.
1
Wogene Sebisibe
Wogene Sebisibe ('98)
ETH5:31.31
Q
  
 PB
2
Geoffrey Rotich
Geoffrey Rotich ('98)
KEN5:32.00
Q
  
 
3
Daniel do Nascimento
Daniel do Nascimento ('98)
BRA5:46.35
Q
  
 
4
Sean Bergman
Sean Bergman ('98)
CAN5:54.22
Q
  
 PB
5
Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland ('98)
NOR5:55.35
Q
  
 
6
Yassine Bih
Yassine Bih ('98)
MAR5:55.41
q
  
 
7
William Battershill
William Battershill ('98)
GBR5:56.35
q
  
 
8
Alexis Phelut
Alexis Phelut ('98)
FRA6:02.83
  
 
9
Wang Shaojie 
Wang Shaojie  ('98)
CHN6:06.49
  
 
10
Hamdi Ayouni
Hamdi Ayouni ('98)
TUN6:10.90
  
 
11
Mohammed Ghalem
Mohammed Ghalem ('98)
ALG6:16.03
  
 
12
Simon Sundström
Simon Sundström ('98)
SWE6:17.18
  
 
13
Eduardo Menacho
Eduardo Menacho ('99)
ESP6:22.38
  
 
14
Pedro Ferreira
Pedro Ferreira ('98)
POR6:24.38
  
 
15
Bernhard Obrecht
Bernhard Obrecht ('98)
AUT6:33.19
  
 
16
Hussein Haitham Lafta
Hussein Haitham Lafta ('99)
IRQ6:43.31
  
 
D17 110 m hæk 91.4 cm    
17.7. Vind: -1.2

Finale A

Finale
17.7.Vind: -1.2
1
Matteo Ngo
Matteo Ngo ('98)
FRA13.53
  0.174
 =PB
2
Joseph Daniels
Joseph Daniels ('98)
CAN13.54
  0.157
 
3
Isaiah Lucas
Isaiah Lucas ('98)
USA13.54
  0.136
 
4
Juan Pablo Germain
Juan Pablo Germain ('98)
CHI13.55
  0.162
 PB
5
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE13.56
  0.171
 
6
Heitor Henrique Coelho
Heitor Henrique Coelho ('98)
BRA13.57
  0.144
 
7
Yoan Villa
Yoan Villa ('98)
CUB13.69
  0.173
 
8
Brandon Herrigan
Brandon Herrigan ('98)
AUS19.58
  0.153
 
Semifinale17.7.
Semi 1
17.7. Vind: +1.0
17.7.Vind: +1.0
1
Heitor Henrique Coelho
Heitor Henrique Coelho ('98)
BRA13.49
Q
  0.155
 PB
1
Joseph Daniels
Joseph Daniels ('98)
CAN13.49
Q
  0.148
 PB
3
Mason Weh
Mason Weh ('98)
LBR13.60
  0.170
 PB
4
Jean-Alexandre Anaclet
Jean-Alexandre Anaclet ('98)
FRA13.61
  0.130
 PB
5
Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin ('99)
SUI13.67
  0.144
 
6
Luis Salort
Luis Salort ('99)
ESP13.89
  0.208
 
7
Levert Pieterse
Levert Pieterse ('98)
RSA14.66
  0.138
 
Loris Manojlovic
Loris Manojlovic ('98)
ITA DQ
  0.166
 
Semi 2
17.7. Vind: -0.7
17.7.Vind: -0.7
1
Isaiah Lucas
Isaiah Lucas ('98)
USA13.50
Q
  0.158
 
3
Matteo Ngo
Matteo Ngo ('98)
FRA13.53
q
  0.158
 PB
4
Yoan Villa
Yoan Villa ('98)
CUB13.57
q
  0.000
 PB
5
Jonathan Petzke
Jonathan Petzke ('98)
GER13.64
  0.174
 PB
6
Mikdat Sevler
Mikdat Sevler ('98)
TUR13.98
  0.225
 PB
7
Jan Sans
Jan Sans ('98)
ESP14.13
  0.154
 
8
Alex Robinson
Alex Robinson ('98)
JAM14.43
  0.164
 
Semi 3
17.7. Vind: -1.4
17.7.Vind: -1.4
1
Juan Pablo Germain
Juan Pablo Germain ('98)
CHI13.58
Q
  0.154
 PB
2
Brandon Herrigan
Brandon Herrigan ('98)
AUS13.61
Q
  0.159
 PB
3
Mpho Tladi
Mpho Tladi ('98)
RSA13.63
  0.142
 
4
Tavonte Mott
Tavonte Mott ('98)
BAH13.68
  0.145
 PB
5
Norman Grimes
Norman Grimes ('98)
USA13.75
  0.194
 
6
Fares Khaled Al-Said
Fares Khaled Al-Said ('99)
KUW13.82
  0.151
 PB
7
Bo Xiaoshuai 
Bo Xiaoshuai  ('98)
CHN13.94
  0.179
 
8
Marco Bigoni
Marco Bigoni ('98)
ITA14.02
  0.173
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7. Vind: -0.4
16.7.Vind: -0.4
1
Mpho Tladi
Mpho Tladi ('98)
RSA13.53
Q
  0.147
 
2
Brandon Herrigan
Brandon Herrigan ('98)
AUS13.69
Q
  0.125
 PB
3
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE13.75
Q
  0.173
 PB
4
Alex Robinson
Alex Robinson ('98)
JAM13.95
Q
  0.155
 PB
5
Bálint Szeles
Bálint Szeles ('98)
HUN14.09
  0.146
 PB
6
Manuel Riestra
Manuel Riestra ('98)
MEX14.32
  0.367
 
7
Sander Moldau
Sander Moldau ('98)
EST14.41
  0.200
 
Indledende 2
16.7. Vind: +1.0
16.7.Vind: +1.0
1
Joseph Daniels
Joseph Daniels ('98)
CAN13.62
Q
  0.175
 PB
2
Levert Pieterse
Levert Pieterse ('98)
RSA13.72
Q
  0.149
 =PB
3
Tavonte Mott
Tavonte Mott ('98)
BAH13.81
Q
  0.171
 PB
4
Marco Bigoni
Marco Bigoni ('98)
ITA13.87
Q
  0.184
 PB
5
Chadrick Brown
Chadrick Brown ('98)
JAM14.19
  0.212
 
6
Abduljalil Ahmed Al-Mannai
Abduljalil Ahmed Al-Mannai ('99)
QAT14.35
  0.189
 PB
7
Khaled Savadogo
Khaled Savadogo ('98)
BUR15.23
  0.218
 PB
8
Juma Saleh AL-Habsi
Juma Saleh AL-Habsi ('98)
OMA15.25
  0.236
 PB
Indledende 3
16.7. Vind: -1.3
16.7.Vind: -1.3
1
Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin ('99)
SUI13.59
Q
  0.162
 
2
Matteo Ngo
Matteo Ngo ('98)
FRA13.64
Q
  0.169
 PB
3
Yoan Villa
Yoan Villa ('98)
CUB13.68
Q
  0.160
 =PB
4
Fares Khaled Al-Said
Fares Khaled Al-Said ('99)
KUW13.96
Q
  0.139
 
5Simon TraoréSimon Traoré ('98)DEN14.12
  0.157
 PB
6
Wienstan Christopher Mena
Wienstan Christopher Mena ('98)
GUA14.25
  0.150
 PB
T. Santhosh Kumar
T. Santhosh Kumar ('98)
IND DQ
  
 
Indledende 4
16.7. Vind: -1.2
16.7.Vind: -1.2
1
Norman Grimes
Norman Grimes ('98)
USA13.62
Q
  0.168
 PB
2
Heitor Henrique Coelho
Heitor Henrique Coelho ('98)
BRA13.71
Q
  0.155
 
3
Jean-Alexandre Anaclet
Jean-Alexandre Anaclet ('98)
FRA13.85
Q
  0.150
 PB
4
Jan Sans
Jan Sans ('98)
ESP13.94
Q
  0.174
 PB
5
Bo Xiaoshuai 
Bo Xiaoshuai  ('98)
CHN14.00
q
  0.187
 
6
Mikdat Sevler
Mikdat Sevler ('98)
TUR14.01
q
  0.225
 PB
7
Diego Vivas
Diego Vivas ('99)
COL14.27
  0.186
 PB
Indledende 5
16.7.
16.7.
1
Isaiah Lucas
Isaiah Lucas ('98)
USA13.44
Q
  0.179
 PB
2
Jonathan Petzke
Jonathan Petzke ('98)
GER13.66
Q
  0.181
 =PB
3
Juan Pablo Germain
Juan Pablo Germain ('98)
CHI13.66
Q
  0.160
 PB
4
Luis Salort
Luis Salort ('99)
ESP13.70
Q
  0.169
 PB
5
Mason Weh
Mason Weh ('98)
LBR13.79
q
  0.261
 PB
6
Loris Manojlovic
Loris Manojlovic ('98)
ITA13.88
q
  0.209
 PB
7
Matus Melus
Matus Melus ('98)
SVK14.11
  0.173
 
8
Niven Longopoa
Niven Longopoa ('98)
TGA14.48
  0.160
 PB
D17 400 m hæk 84.0 cm    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Norman Grimes
Norman Grimes ('98)
USA49.11
  0.180
 PB
2
Ryusei Fujii
Ryusei Fujii ('98)
JPN50.33
  0.174
 PB
3
Masaki Toyoda
Masaki Toyoda ('98)
JPN50.53
  0.202
 PB
4
Rivaldo Leacock
Rivaldo Leacock ('98)
BAR51.13
  0.154
 PB
5
Emmanuel Langat
Emmanuel Langat ('99)
KEN52.15
  0.173
 
6
Mohamed Amin Touati
Mohamed Amin Touati ('98)
TUN52.73
  0.149
 
7
Morne Van As
Morne Van As ('98)
RSA1:10.74
  0.197
 
Jauavney James
Jauavney James ('98)
JAM DQ
  0.142
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7.
16.7.
1
Masaki Toyoda
Masaki Toyoda ('98)
JPN50.72
Q
  0.169
 PB
2
Emmanuel Langat
Emmanuel Langat ('99)
KEN51.13
Q
  0.207
 PB
3
Rivaldo Leacock
Rivaldo Leacock ('98)
BAR51.20
q
  0.149
 PB
4
Aleix Porras
Aleix Porras ('99)
ESP52.38
  0.124
 
5
José Humberto Bermúdez
José Humberto Bermúdez ('98)
GUA52.39
  0.313
 PB
6
Cody Pauli
Cody Pauli ('98)
CAN52.52
  0.172
 PB
7
Pablo Andrés Ibáñez
Pablo Andrés Ibáñez ('98)
ESA52.56
  0.208
 PB
8
Cory Poole
Cory Poole ('99)
USA52.88
  0.163
 
Semi 2
16.7.
16.7.
1
Ryusei Fujii
Ryusei Fujii ('98)
JPN51.21
Q
  0.160
 
2
Jauavney James
Jauavney James ('98)
JAM51.96
Q
  0.194
 PB
3
Hrvoje Čukman
Hrvoje Čukman ('98)
CRO52.33
  0.203
 
4
Gianni Lombaard
Gianni Lombaard ('98)
RSA52.53
  0.174
 
6
Wilfried Happio
Wilfried Happio ('98)
FRA53.42
  0.161
 
7
Mattia Di Panfilo
Mattia Di Panfilo ('99)
ITA54.35
  0.177
 
8
Huang Mingjian 
Huang Mingjian  ('98)
CHN57.79
  0.173
 
Semi 3
16.7.
16.7.
1
Norman Grimes
Norman Grimes ('98)
USA51.41
Q
  0.172
 
2
Mohamed Amin Touati
Mohamed Amin Touati ('98)
TUN51.92
Q
  0.179
 PB
3
Morne Van As
Morne Van As ('98)
RSA51.96
q
  0.171
 
4
Kim Hyun-Bin 
Kim Hyun-Bin  ('98)
KOR52.51
  0.159
 PB
5
Vladimir Lysenko
Vladimir Lysenko ('98)
RUS52.75
  0.179
 PB
6
Federico Cesati
Federico Cesati ('98)
ITA52.87
  0.216
 
7
Darshana Kumara
Darshana Kumara ('98)
SRI53.95
  0.215
 
8
Akram Bekhtaoui
Akram Bekhtaoui ('98)
ALG53.96
  0.170
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
Wilfried Happio
Wilfried Happio ('98)
FRA52.73
Q
  0.172
 PB
2
Gianni Lombaard
Gianni Lombaard ('98)
RSA52.99
Q
  0.154
 
3
Cody Pauli
Cody Pauli ('98)
CAN53.13
Q
  0.189
 PB
4
José Humberto Bermúdez
José Humberto Bermúdez ('98)
GUA53.28
q
  0.221
 PB
5
Yolver Eduardo Cumache
Yolver Eduardo Cumache ('98)
VEN53.66
  0.157
 
6
Cristóbal Muñoz
Cristóbal Muñoz ('99)
CHI54.29
  0.230
 PB
7
Wei Bin Ow Yeong 
Wei Bin Ow Yeong  ('98)
SGP55.99
  0.188
 PB
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
Ryusei Fujii
Ryusei Fujii ('98)
JPN50.87
Q
  0.201
 PB
2
Morne Van As
Morne Van As ('98)
RSA52.16
Q
  0.186
 
3
Jauavney James
Jauavney James ('98)
JAM52.38
Q
  0.132
 PB
4
Kim Hyun-Bin 
Kim Hyun-Bin  ('98)
KOR53.01
q
  0.190
 
5
Yeóryios Kaloyerákis
Yeóryios Kaloyerákis ('98)
GRE53.71
  0.263
 
6
Ricardo Manuel Ortiz
Ricardo Manuel Ortiz ('99)
ESA53.74
  0.175
 PB
7
Alisher Pulotov
Alisher Pulotov ('98)
TJK53.87
  0.203
 PB
Ali Fouhad Binate
Ali Fouhad Binate ('98)
ALG DQ
  0.163
 
Indledende 3
15.7.
15.7.
1
Mohamed Amin Touati
Mohamed Amin Touati ('98)
TUN52.71
Q
  0.184
 PB
2
Cory Poole
Cory Poole ('99)
USA52.98
Q
  0.161
 
3
Aleix Porras
Aleix Porras ('99)
ESP53.14
Q
  0.158
 
4
Pablo Andrés Ibáñez
Pablo Andrés Ibáñez ('98)
ESA53.35
q
  0.198
 PB
5
Sandi Omeradžić
Sandi Omeradžić ('98)
SLO54.15
  0.282
 
6
Tim Nemeth
Tim Nemeth ('98)
AUT54.63
  0.184
 
7
Scott Chalupiak
Scott Chalupiak ('99)
CAN54.64
  0.190
 PB
8
Muath Ali Al-Saad
Muath Ali Al-Saad ('98)
KSA55.04
  0.174
 
Indledende 4
15.7.
15.7.
1
Emmanuel Langat
Emmanuel Langat ('99)
KEN51.70
Q
  0.234
 PB
2
Hrvoje Čukman
Hrvoje Čukman ('98)
CRO52.09
Q
  0.235
 
3
Federico Cesati
Federico Cesati ('98)
ITA52.68
Q
  0.215
 PB
4
Maksims Sinčukovs
Maksims Sinčukovs ('98)
LAT52.83
q
  0.208
 PB
5
Osmar Torres
Osmar Torres ('98)
MEX53.65
  0.186
 
6
Branson Rolle
Branson Rolle ('99)
BAH55.70
  0.162
 PB
7
Adam Yakobi
Adam Yakobi ('98)
ISR56.56
  0.185
 PB
8
Mohamed Amine Faleh
Mohamed Amine Faleh ('98)
TUN59.21
  0.227
 PB
Indledende 5
15.7.
15.7.
1
Norman Grimes
Norman Grimes ('98)
USA50.95
Q
  0.195
 PB
2
Masaki Toyoda
Masaki Toyoda ('98)
JPN52.87
Q
  0.173
 PB
3
Huang Mingjian 
Huang Mingjian  ('98)
CHN53.68
Q
  0.182
 
4
Nicholas Chirchir
Nicholas Chirchir ('98)
KEN54.13
  0.183
 
5
Fernando Vega
Fernando Vega ('98)
MEX54.27
  0.205
 PB
6
T. Santhosh Kumar
T. Santhosh Kumar ('98)
IND54.92
  0.300
 
7
Juan Camilo Durán
Juan Camilo Durán ('98)
COL58.52
  0.197
 
Shokhrukh Baratov
Shokhrukh Baratov ('98)
UZB DQ
  0.208
 
Indledende 6
15.7.
15.7.
1
Rivaldo Leacock
Rivaldo Leacock ('98)
BAR51.35
Q
  0.174
 
2
Vladimir Lysenko
Vladimir Lysenko ('98)
RUS53.46
Q
  0.194
 SB
3
Darshana Kumara
Darshana Kumara ('98)
SRI53.60
Q
  0.183
 
4
Akram Bekhtaoui
Akram Bekhtaoui ('98)
ALG53.62
q
  0.225
 PB
5
Mattia Di Panfilo
Mattia Di Panfilo ('99)
ITA53.64
q
  0.194
 
6
Aljani Bridgewater
Aljani Bridgewater 
SKN54.60
  0.167
 
7
Quek Lee Yong 
Quek Lee Yong  ('98)
MAS55.36
  0.210
 PB
8
Samo Stankovič
Samo Stankovič ('98)
SLO56.19
  0.189
 PB
D17 Højdespring    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Stefano Sottile
Stefano Sottile ('98)
ITA2.20
  
 =PB
 
2.02
  O
2.07
  O
2.11
 XO
2.14
XXO
2.16
XXO
2.18
 XO
2.20 =WYL =PB
  O
2.22
XXX
2
Dmytro Nikitin
Dmytro Nikitin ('99)
UKR2.18
  
 =PB
 
2.02
  O
2.07
 XO
2.11
  O
2.14
 XO
2.16
  O
2.18 =PB
  O
2.20
  X
2.22
  XX
3
Darius Carbin
Darius Carbin ('98)
USA2.16
  
 =PB
 
2.02
  O
2.07
  O
2.11 =PB
  O
2.14 PB
  O
2.16 PB
XXO
2.18
XXX
  
4
Alperen Acet
Alperen Acet ('98)
TUR2.14
  
 SB
 
1.97
  O
2.02
  O
2.07
  O
2.11
XXO
2.14 SB
  O
2.16
XXX
  
5
Jaron Brooks
Jaron Brooks ('98)
USA2.14
  
 
 
2.02
  O
2.07
  O
2.11
 XO
2.14
 XO
2.16
XXX
   
6
Lushane Wilson
Lushane Wilson ('98)
JAM2.11
  
 
 
1.97
  O
2.02
  O
2.07
  O
2.11
 XO
2.14
XXX
   
7
Ding Shuo 
Ding Shuo  ('98)
CHN2.07
  
 
 
1.97
  O
2.02
  O
2.07
  O
2.11
XXX
    
8
Tejaswin Shankar
Tejaswin Shankar ('98)
IND2.07
  
 
 
1.97
  O
2.02
 XO
2.07
  O
2.11
XXX
    
8
Brenton Foster
Brenton Foster ('98)
AUS2.07
  
 
 
1.97
  O
2.02
 XO
2.07
  O
2.11
XXX
    
10
Maciej Grynienko
Maciej Grynienko ('98)
POL2.07
  
 
 
1.97
  O
2.02
  O
2.07
XXO
2.11
XXX
    
11
Remo Cagliesi
Remo Cagliesi ('98)
GER2.02
  
 
 
1.97
  O
2.02
  O
2.07
XXX
     
11
Roshan Dhammika Ranatunga
Roshan Dhammika Ranatunga ('98)
SRI2.02
  
 
 
2.02
  O
2.07
XXX
      
Kvalifikation16.7.
Kval
16.7.
16.7.
1
Dmytro Nikitin
Dmytro Nikitin ('99)
UKR2.08
q
  A 1
 
 
2.00
  O
2.04
  O
2.08
  O
     
1
Jaron Brooks
Jaron Brooks ('98)
USA2.08
q
  A 1
 
 
2.00
  O
2.04
  O
2.08
  O
     
1
Remo Cagliesi
Remo Cagliesi ('98)
GER2.08
q
  A 1
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.04
  O
2.08
  O
    
1
Darius Carbin
Darius Carbin ('98)
USA2.08
q
  B 1
 
 
2.00
  O
2.04
  O
2.08
  O
     
1
Stefano Sottile
Stefano Sottile ('98)
ITA2.08
q
  B 1
 
 
2.00
  O
2.08
  O
      
6
Alperen Acet
Alperen Acet ('98)
TUR2.08
q
  B 3
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.04
 XO
2.08
  O
    
7
Lushane Wilson
Lushane Wilson ('98)
JAM2.08
q
  B 4
 
 
1.90
  O
2.00
 XO
2.04
 XO
2.08
  O
    
8
Roshan Dhammika Ranatunga
Roshan Dhammika Ranatunga ('98)
SRI2.08
q
  A 4
 
 
2.00
 XO
2.04
 XO
2.08
 XO
     
8
Tejaswin Shankar
Tejaswin Shankar ('98)
IND2.08
q
  A 4
 
 
1.95
  O
2.00
 XO
2.04
 XO
2.08
 XO
    
10
Brenton Foster
Brenton Foster ('98)
AUS2.08
q
  B 5
 
 
2.00
  O
2.04
  O
2.08
XXO
     
11
Ding Shuo 
Ding Shuo  ('98)
CHN2.04
q
  B 6
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.04
  O
2.08
XXX
    
11
Maciej Grynienko
Maciej Grynienko ('98)
POL2.04
q
  B 6
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.04
  O
2.08
XXX
    
13
Quentin Aboukir
Quentin Aboukir ('98)
FRA2.04
  A 6
 
 
1.95
  O
2.00
 XO
2.04
  O
2.08
XXX
    
13
Joel Della Siega
Joel Della Siega ('98)
CAN2.04
  B 8
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
 XO
2.04
  O
2.08
XXX
   
15
Jermaine Francis
Jermaine Francis ('98)
SKN2.04
  A 7
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.04
 XO
2.08
XXX
   
16
Muhammad Syazwan Ahmad
Muhammad Syazwan Ahmad ('98)
MAS2.04
  A 8
 
 
1.90
 XO
1.95
  O
2.00
  O
2.04
 XO
2.08
XXX
   
17
Lukas Mihota
Lukas Mihota ('99)
GER2.04
  B 9
 
 
1.90
  O
1.95
 XO
2.00
  O
2.04
 XO
2.08
XXX
   
18
Enes Talha Şenses
Enes Talha Şenses ('98)
TUR2.04
  A 9
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
XXO
2.04
 XO
2.08
XXX
   
19
Roberto Vilches
Roberto Vilches ('99)
MEX2.04
  A 10
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.04
XXO
2.08
XXX
   
19
Norris Brioche
Norris Brioche ('99)
SEY2.04
  B 10
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.04
XXO
2.08
XXX
   
21
Ondřej Vodák
Ondřej Vodák ('98)
CZE2.04
  B 11
 
 
1.90
 XO
1.95
  O
2.00
  O
2.04
XXO
2.08
XXX
   
22
Nomar Galarza
Nomar Galarza ('98)
PUR2.00
  A 11
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
  O
2.04
XXX
    
22
Roman Kuzminov
Roman Kuzminov ('98)
UKR2.00
  B 12
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.04
XXX
     
24
Go Miura
Go Miura ('98)
JPN2.00
  A 12
 PB
 
1.90 PB
  O
1.95 PB
 XO
2.00 PB
  O
2.04
XXX
    
25
Vizamuje Ujaha
Vizamuje Ujaha ('98)
NAM2.00
  A 13
 PB
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00 PB
XXO
2.04
XXX
    
26
Noah Luca Matacun
Noah Luca Matacun ('98)
CRO1.95
  B 13
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
XXX
     
Josh Connolly
Josh Connolly ('98)
AUS NH
  
 
 
2.00
XXX
       
D17 Stangspring    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Armand Duplantis
Armand Duplantis ('99)
SWE5.30
  
 PB
 
4.85
  O
5.00
 XO
5.10
  O
5.20
  O
5.25
  O
5.30 PB
  O
5.35
XXX
 
2
Vladyslav Malykhin
Vladyslav Malykhin ('98)
UKR5.30
  
 PB
 
4.70
  O
4.85
 XO
5.00 =PB
  O
5.10 PB
  O
5.20 PB
 XO
5.25 PB
 XO
5.30 PB
 XO
5.35
XXX
3
Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís ('99)
GRE5.20
  
 
 
4.85
  O
5.00
XXO
5.10
  O
5.20
 XO
5.25
  X
5.30
  XX
  
4
Muntaher Faleh Abdelwahid
Muntaher Faleh Abdelwahid ('98)
IRQ5.10
  
 SB
 
4.85
  O
5.00 SB
  O
5.10 SB
  O
5.20
XXX
    
5
Pierre Cottin
Pierre Cottin ('98)
FRA5.10
  
 PB
 
4.70
  O
4.85
  O
5.00
  O
5.10 PB
 XO
5.20
  XX
5.25
  X
  
6
Masaki Ejima
Masaki Ejima ('99)
JPN5.00
  
 
 
4.85
  O
5.00
 XO
5.10
XXX
     
7
Gauvain Guillon-Romarin
Gauvain Guillon-Romarin ('98)
FRA4.85
  
 
 
4.70
  O
4.85
  O
5.00
XXX
     
8
Kenmei Yoshida
Kenmei Yoshida ('99)
JPN4.85
  
 
 
4.85
XXO
5.00
XXX
      
8
Denis Akinshin
Denis Akinshin ('98)
RUS4.85
  
 
 
4.85
XXO
5.00
  X
5.10
  XX
     
10
Sander Moldau
Sander Moldau ('98)
EST4.70
  
 
 
4.70
XXO
4.85
XXX
      
Hussain Asim Al-Hizam
Hussain Asim Al-Hizam ('98)
KSA NH
  
 
 
5.10
  X
       
Joel Leon Benitez
Joel Leon Benitez ('98)
GBR NH
  
 
 
4.70
XXX
       
Kvalifikation17.7.
Kval
17.7.
17.7.
1
Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís ('99)
GRE4.95
Q
  A 1
 
 
4.70
  O
4.80
  O
4.90
  O
4.95
  O
    
1
Armand Duplantis
Armand Duplantis ('99)
SWE4.95
Q
  A 1
 
 
4.90
  O
4.95
  O
      
1
Muntaher Faleh Abdelwahid
Muntaher Faleh Abdelwahid ('98)
IRQ4.95
Q
  B 1
 SB
 
4.80 SB
  O
4.95 SB
  O
      
1
Denis Akinshin
Denis Akinshin ('98)
RUS4.95
Q
  B 1
 
 
4.90
  O
4.95
  O
      
5
Joel Leon Benitez
Joel Leon Benitez ('98)
GBR4.95
Q
  A 3
 
 
4.70
 XO
4.80
  O
4.90
  O
4.95
  O
    
5
Pierre Cottin
Pierre Cottin ('98)
FRA4.95
Q
  A 3
 
 
4.70
  O
4.90
 XO
4.95
  O
     
7
Gauvain Guillon-Romarin
Gauvain Guillon-Romarin ('98)
FRA4.95
Q
  B 3
 PB
 
4.55 PB
  O
4.70 PB
  O
4.80 PB
  O
4.90
XX-
4.95 PB
  O
   
7
Masaki Ejima
Masaki Ejima ('99)
JPN4.95
Q
  B 3
 
 
4.70
 XO
4.80
 XO
4.95
  O
     
7
Hussain Asim Al-Hizam
Hussain Asim Al-Hizam ('98)
KSA4.95
Q
  B 3
 
 
4.70
  O
4.80
XXO
4.90
  O
4.95
  O
    
10
Vladyslav Malykhin
Vladyslav Malykhin ('98)
UKR4.95
Q
  A 5
 
 
4.55
  O
4.70
  O
4.80
  O
4.95
 XO
    
12
Sander Moldau
Sander Moldau ('98)
EST4.95
Q
  B 6
 =PB
 
4.40
  O
4.55
  O
4.70
  O
4.80 =PB
  O
4.90 PB
  O
4.95 PB
XXO
  
13
Arturo Zambrano
Arturo Zambrano ('98)
ECU4.90
  A 7
 PB
 
4.70 PB
 XO
4.80 PB
 XO
4.90 PB
  O
4.95
XXX
    
14
Dimítrios Karayiánnis
Dimítrios Karayiánnis ('98)
GRE4.90
  B 7
 
 
4.55
 XO
4.70
XXO
4.80
  O
4.90
  O
4.95
XXX
   
15
Max Mandusic
Max Mandusic ('98)
ITA4.90
  B 8
 PB
 
4.55
XXO
4.70 =SB
 XO
4.80 =PB
  O
4.90 PB
 XO
4.95
XXX
   
16
Zach Shugart
Zach Shugart ('98)
USA4.80
  B 9
 
 
4.55
 XO
4.70
  O
4.80
  O
4.90
XXX
    
17
Dan Bárta
Dan Bárta ('98)
CZE4.80
  A 8
 PB
 
4.25
  O
4.40
  O
4.55
 XO
4.70
 XO
4.80 PB
  O
4.90
XXX
  
19
Frédéric Matthys
Frédéric Matthys ('98)
SUI4.70
  B 11
 
 
4.25
  O
4.40
 XO
4.55
 XO
4.70
  O
4.80
XXX
   
20
Francesco Masci
Francesco Masci ('99)
ITA4.70
  A 9
 
 
4.40
  O
4.55
 XO
4.70
 XO
4.80
XXX
    
21
Gim Yeong-Ju 
Gim Yeong-Ju  ('98)
KOR4.55
  A 10
 PB
 
4.55 PB
  O
4.70
XXX
      
22
Dario Prekl
Dario Prekl ('98)
CRO4.55
  B 12
 
 
4.25
 XO
4.40
  O
4.55
  O
4.70
XXX
    
23
Oliver Werthner
Oliver Werthner ('98)
AUT4.55
  B 13
 
 
4.25
  O
4.40
XXO
4.55
  O
4.70
XXX
    
24
Zeki Cem Tenekebüken
Zeki Cem Tenekebüken ('98)
TUR4.55
  A 11
 
 
4.55
 XO
4.70
XXX
      
24
Tom-Linus Humann
Tom-Linus Humann ('98)
GER4.55
  A 11
 
 
4.55
 XO
4.70
XXX
      
26
Isidro Leyva
Isidro Leyva ('99)
ESP4.55
  A 13
 
 
4.25
  O
4.40
 XO
4.55
XXO
4.70
XXX
    
27
Rok Doberšek
Rok Doberšek ('99)
SLO4.40
  B 14
 
 
4.40
  O
4.55
XXX
      
28
Jason Clare
Jason Clare ('98)
CAN4.40
  A 14
 
 
4.40
 XO
4.55
XXX
      
29
Henry David Viáfara
Henry David Viáfara ('98)
COL4.40
  A 15
 PB
 
4.25 PB
  O
4.40 PB
XXO
4.55
XXX
     
Han Tao 
Han Tao  ('98)
CHN NH
  A
 
 
4.40
XXX
       
Taras Shevtsov
Taras Shevtsov ('99)
UKR NH
  B
 
 
4.40
XXX
       
Philip Kass
Philip Kass ('98)
GER NH
  B
 
 
4.70
XXX
       
Josue Gutierrez
Josue Gutierrez ('98)
PER NH
  B
 
 
4.25
  X-
4.55
  XX
      
D17 Længdespring    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Maykel D. Massó
Maykel D. Massó ('99)
CUB8.05
+0.5
  
 
 
7.53
 0.4
7.61
 -0.1
7.79
 0.7
8.05
 0.5
7.64
 0.0
7.82
 0.2
  
2
Darcy Roper
Darcy Roper ('98)
AUS8.01
+0.5
  
 PB
 
  X
 0.7
7.70
 -0.5
  X
 1.0
7.75
 -0.2
7.80
 -1.1
8.01 PB
 0.5
  
3
Eberson Matucari
Eberson Matucari ('99)
BRA7.76
+0.1
  
 PB
4
Juan Miguel Echevarría
Juan Miguel Echevarría ('98)
CUB7.69
-0.2
  
 
 
7.38
 1.0
7.69
 -0.2
7.56
 -0.2
7.63
 0.5
7.68
 -1.6
7.50
 2.0
  
5
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE7.66
+0.7
  
 
 
7.49
 -1.7
6.24
 0.1
7.63
 -0.2
7.66
 0.7
7.33
 -0.5
6.15
 1.4
  
6
Shi Yuhao 
Shi Yuhao  ('98)
CHN7.63
+0.4
  
 PB
 
  X
 0.9
7.54 PB
 0.2
7.46
 1.1
7.52
 0.4
7.63 PB
 0.4
7.62
 0.7
  
7
Kim Young-Bin 
Kim Young-Bin  ('98)
KOR7.48
+0.7
  
 
 
7.10
 1.9
7.21
 0.0
7.45
 2.4
7.19
 -0.9
7.48
 0.7
  X
 -1.2
  
8
Yevgeniy Timofeyev
Yevgeniy Timofeyev ('98)
RUS7.24
+0.8
  
 
 
7.17
 0.2
7.23
 -0.5
7.24
 0.8
7.02
 -0.3
6.96
 -1.2
  X
 -2.2
  
9
Justes Nance
Justes Nance ('98)
USA7.24
+1.4
  
 
 
  X
 0.0
7.24
 1.4
6.89
 0.5
     
10
Héctor Santos
Héctor Santos ('98)
ESP7.11 w
+2.1
  
 
 
7.11
 2.1
  X
 -1.3
7.06
 0.0
     
11
Simon Zienert
Simon Zienert ('98)
GER6.85
-0.8
  
 
 
4.70
 0.9
6.85
 -0.8
  X
 0.1
     
12
Masashi Miyauchi
Masashi Miyauchi ('98)
JPN6.85
-0.3
  
 
 
  X
 1.3
  X
 2.0
6.85
 -0.3
     
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Darcy Roper
Darcy Roper ('98)
AUS7.88
-0.1
Q
  B 1
 
 
  X
 2.1
7.88
 -0.1
      
2
Juan Miguel Echevarría
Juan Miguel Echevarría ('98)
CUB7.73
0.0
Q
  B 2
 
 
7.19
 0.3
7.73
 0.0
      
3
Justes Nance
Justes Nance ('98)
USA7.62
+0.2
Q
  B 3
 PB
 
  X
 -0.2
7.62 PB
 0.2
      
4
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE7.57
+0.8
Q
  A 1
 
 
7.57
 0.8
       
5
Shi Yuhao 
Shi Yuhao  ('98)
CHN7.51
+0.4
Q
  A 2
 PB
 
7.33 SB
 0.5
7.51 PB
 0.4
      
6
Simon Zienert
Simon Zienert ('98)
GER7.51
-0.3
Q
  B 4
 PB
 
4.20
 0.2
7.51 PB
 -0.3
      
7
Maykel D. Massó
Maykel D. Massó ('99)
CUB7.51
-0.5
Q
  A 3
 
 
7.51
 -0.5
       
8
Masashi Miyauchi
Masashi Miyauchi ('98)
JPN7.40
+1.0
q
  B 5
 
 
  X
 0.3
7.28
 0.6
7.40
 1.0
     
9
Héctor Santos
Héctor Santos ('98)
ESP7.33
+0.6
q
  A 4
 
 
7.33
 0.6
7.25
 0.9
  X
 0.7
     
10
Kim Young-Bin 
Kim Young-Bin  ('98)
KOR7.33
+0.2
q
  A 5
 
 
7.19
 -0.3
7.33
 0.2
7.08
 -1.5
     
11
Eberson Matucari
Eberson Matucari ('99)
BRA7.33
+1.5
q
  A 6
 
12
Yevgeniy Timofeyev
Yevgeniy Timofeyev ('98)
RUS7.30
+0.4
q
  B 6
 
 
7.25
 -0.4
7.15
 0.4
7.30
 0.4
     
13
Hibiki Tsuha
Hibiki Tsuha ('98)
JPN7.30
+0.1
  A 7
 
 
7.22
 1.8
7.08
 0.2
7.30
 0.1
     
14
Artsiom Huryn
Artsiom Huryn ('98)
BLR7.29
+1.0
  B 7
 
 
7.29
 1.0
  X
 1.8
7.00
 0.7
     
15
Antonio Villegas
Antonio Villegas ('99)
MEX7.23
+1.3
  B 8
 
 
7.12
 -0.8
  X
 0.5
7.23
 1.3
     
16
Edward Kiplimo
Edward Kiplimo ('98)
KEN7.22
-0.1
  A 8
 
 
7.22
 -0.1
6.49
 2.0
6.77
 1.1
     
17
Paketo Dudley
Paketo Dudley ('98)
JAM7.16
+0.2
  A 9
 
 
7.16
 0.2
7.10
 -0.3
6.91
 1.2
     
18
Gianni Seeger
Gianni Seeger ('98)
GER7.16
+1.6
  A 10
 
 
4.48
 -0.3
5.86
 0.1
7.16
 1.6
     
19
Ivan Vujevic
Ivan Vujevic ('98)
CRO7.12
0.0
  B 9
 
 
7.12
 0.0
6.85
 -0.8
7.09
 -1.4
     
20
Maudas Banda
Maudas Banda ('98)
RSA7.04
+0.1
  A 11
 
 
  X
 -0.2
6.84
 0.3
7.04
 0.1
     
21
Mouhcine Khoua
Mouhcine Khoua ('98)
MAR7.03
+0.4
  B 10
 
 
7.03
 0.4
  X
 0.0
6.64
 -1.7
     
22
Marvin Nicque
Marvin Nicque ('98)
BEL6.97
+0.2
  A 12
 
 
6.74
 0.0
6.97
 0.2
6.75
 -0.1
     
23
Denzel Harper
Denzel Harper ('98)
USA6.90
0.0
  A 13
 PB
 
6.83 PB
 0.6
6.83 =PB
 0.3
6.90 PB
 0.0
     
24
Hrachya Amirjanyan
Hrachya Amirjanyan ('98)
ARM6.76
0.0
  B 11
 PB
 
6.70
 2.2
6.76 PB
 0.0
6.69
 0.2
     
25
Yeimer Palacios
Yeimer Palacios ('99)
COL6.73
+0.4
  A 14
 PB
 
6.73 PB
 0.4
  X
 1.0
  X
 0.7
     
26
Saba Kurdgelia
Saba Kurdgelia ('98)
GEO6.72
+0.2
  B 12
 
 
6.72
 0.2
6.69
 0.8
6.66
 0.9
     
27
Ahn Dong-Jin 
Ahn Dong-Jin  ('98)
KOR5.03
+1.7
  B 13
 PB
 
5.03 PB
 1.7
  X
 0.2
  X
 2.7
     
Panayiótis Mantzouroyiánnis
Panayiótis Mantzouroyiánnis ('99)
GRE NM
  B
 
 
  X
 0.5
  X
 0.0
  X
 0.0
     
D17 Trespring    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Cristian Atanay Nápoles
Cristian Atanay Nápoles ('98)
CUB16.13
-3.1
  
 
 
16.13
 -3.1
  X
 0.7
  X
 -0.2
  X
 -0.3
15.97
 0.1
  X
 0.0
  
2
Du Mingze 
Du Mingze  ('99)
CHN16.02
0.0
  
 PB
 
16.00 PB
 2.0
15.92
 1.0
15.90
 0.6
15.69
 -1.1
15.32
 1.8
16.02 PB
 0.0
  
3
Julio César Carbonell
Julio César Carbonell ('99)
CUB15.70
+0.2
  
 
 
15.63
 -0.6
13.53
 -0.4
15.10
 0.4
15.70
 0.2
13.79
 -0.3
  X
 0.1
  
4
Mert Çiçek
Mert Çiçek ('98)
TUR15.68
-0.2
  
 PB
 
15.33
 0.9
15.46
 1.3
  X
 -0.9
  X
 0.7
  X
 -1.1
15.68 PB
 -0.2
  
5
Chamal Kumarasiri
Chamal Kumarasiri ('98)
SRI15.53
-0.6
  
 PB
 
15.28
 2.1
  X
 1.0
15.40 PB
 0.7
15.16
 1.6
15.44 PB
 -0.1
15.53 PB
 -0.6
  
6
Shi Yuhao 
Shi Yuhao  ('98)
CHN15.41
0.0
  
 PB
 
15.01
 1.0
15.41 PB
 0.0
14.90
 -1.0
15.26
 -0.1
15.04
 1.0
15.34
 -0.3
  
7
Nam Su-Hwan 
Nam Su-Hwan  ('98)
KOR15.36
+1.8
  
 
 
  X
 -1.0
  X
 3.2
15.36
 1.8
  X
 1.8
14.93
 0.1
  X
 1.9
  
8
Tony Solis
Tony Solis ('98)
DOM15.30
-0.3
  
 
 
15.30
 -0.3
  X
 -0.8
14.95
 1.3
15.22
 -2.0
  X
 -3.0
13.99
 0.6
  
9
Kristóf Pap
Kristóf Pap ('98)
HUN15.08
-3.2
  
 
 
  X
 0.2
  X
 0.1
15.08
 -3.2
     
10
Ivan Nyemeck
Ivan Nyemeck ('99)
CAN14.89
+0.7
  
 
 
14.73
 0.5
  X
 1.8
14.89
 0.7
     
11
Melvin Raffin
Melvin Raffin ('98)
FRA14.61
+1.8
  
 
 
  X
 1.2
  X
 3.2
14.61
 1.8
     
12
Martin Lamou
Martin Lamou ('99)
FRA14.34
+1.3
  
 
 
13.32
 -0.1
14.34
 1.3
  X
 0.7
     
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Cristian Atanay Nápoles
Cristian Atanay Nápoles ('98)
CUB15.98
-0.2
Q
  B 1
 
 
15.98
 -0.2
       
2
Du Mingze 
Du Mingze  ('99)
CHN15.82
+0.4
Q
  B 2
 PB
 
15.82 PB
 0.4
       
3
Julio César Carbonell
Julio César Carbonell ('99)
CUB15.52
+0.4
Q
  A 1
 
 
15.52
 4.0
       
4
Martin Lamou
Martin Lamou ('99)
FRA15.39
+1.1
Q
  A 2
 
 
15.39
 1.1
       
4
Melvin Raffin
Melvin Raffin ('98)
FRA15.39
+0.8
Q
  B 3
 
 
15.39
 0.8
       
6
Mert Çiçek
Mert Çiçek ('98)
TUR15.35
+0.6
Q
  A 3
 
 
15.35
 0.6
       
7
Shi Yuhao 
Shi Yuhao  ('98)
CHN15.31
+0.4
Q
  A 4
 PB
 
14.39 PB
 0.1
15.31 PB
 0.4
      
8
Chamal Kumarasiri
Chamal Kumarasiri ('98)
SRI15.29
0.0
Q
  A 5
 
 
14.76
 1.3
14.90
 -0.2
15.29
 0.0
     
9
Kristóf Pap
Kristóf Pap ('98)
HUN15.17
+0.2
q
  B 4
 PB
 
15.17 PB
 0.2
14.96
 0.6
  X
 0.7
     
10
Nam Su-Hwan 
Nam Su-Hwan  ('98)
KOR15.11
+0.4
q
  B 5
 
 
15.04
 0.0
15.11
 0.4
15.07
 1.1
     
11
Ivan Nyemeck
Ivan Nyemeck ('99)
CAN15.08
+1.2
q
  B 6
 PB
 
14.35 PB
 0.7
15.03 PB
 0.4
15.08 PB
 1.2
     
12
Tony Solis
Tony Solis ('98)
DOM15.00
+0.5
q
  B 7
 
 
  X
 1.2
14.64
 -0.5
15.00
 0.5
     
13
Edison Luna
Edison Luna ('98)
VEN14.95
+1.3
  B 8
 SB
 
  X
 0.6
14.48
 -0.4
14.95 SB
 1.3
     
14
Johnny Montenegro
Johnny Montenegro ('99)
COL14.91
-0.7
  A 6
 PB
 
13.31 PB
 1.2
14.91 PB
 -0.7
14.72
 0.1
     
15
Murillo Albuquerque
Murillo Albuquerque ('98)
BRA14.87
+0.2
  B 9
 
 
14.77
 0.9
14.87
 0.2
14.86
 1.2
     
16
Shinya Kobayashi
Shinya Kobayashi ('98)
JPN14.85
+0.4
  B 10
 
 
14.81
 -0.6
14.85
 0.4
14.66
 0.9
     
17
Dimítrios Monópolis
Dimítrios Monópolis ('98)
GRE14.75
-1.6
  A 7
 
 
14.51
 0.8
14.46
 -0.9
14.75
 -1.6
     
18
Gabriel Souza dos Santos
Gabriel Souza dos Santos ('98)
BRA14.74
+1.2
  A 8
 
 
  X
 0.0
  X
 0.1
14.74
 1.2
     
19
Fabio Camattari
Fabio Camattari ('98)
ITA14.54
+0.4
  B 11
 
 
14.54
 0.4
14.24
 -0.3
  X
 0.0
     
20
Andre Anura Anuar
Andre Anura Anuar ('99)
MAS14.54
-1.1
  A 9
 
 
13.66
 -0.3
  X
 0.0
14.54
 -1.1
     
21
Fredy Enrique Lemus
Fredy Enrique Lemus ('98)
GUA14.47
-1.5
  A 10
 PB
 
  X
 0.4
14.47 PB
 -1.5
14.46
 1.4
     
Sonu Kumar
Sonu Kumar ('98)
IND NM
  A
 
 
  X
 -0.9
  –  –     
Razvan Cristian Grecu
Razvan Cristian Grecu ('99)
ROU NM
  A
 
 
  X
 -1.0
  X
 -0.1
  X
 0.7
     
D17 Kuglestød 5.0 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Adrian Piperi
Adrian Piperi ('99)
USA22.00
  
 PB
 
20.0222.00 WYL =WYL PB  X21.5021.1622.00 =WYL =PB  
2
Szymon Mazur
Szymon Mazur ('98)
POL21.77
  
 PB
 
20.44  X21.66 PB21.77 PB  X  X  
3
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE21.56
  
 PB
 
20.8720.8718.7621.56 PB21.0620.84  
4
Burger Lambrechts JR
Burger Lambrechts JR ('98)
RSA20.97
  
 PB
 
  X20.8720.37  X  X20.97 PB  
5
Shehab Ahmed
Shehab Ahmed ('98)
EGY20.79
  
 =PB
 
19.3220.7620.79 =PB  X  X  X  
6
Joseph Maxwell
Joseph Maxwell ('98)
CAN20.29
  
 PB
 
18.8219.95 PB20.29 PB  X19.87  X  
7
Zhang Xinyuan 
Zhang Xinyuan  ('99)
CHN19.64
  
 PB
 
18.9419.64 PB19.4319.15  X19.58  
8
Alejandro Castillo
Alejandro Castillo ('98)
MEX19.61
  
 
 
19.61  X18.4118.28  X  X  
9
Patrick Duvenage
Patrick Duvenage ('98)
RSA19.50
  
 
 
19.07  X19.50     
10
Isaiah Rogers
Isaiah Rogers ('98)
USA19.28
  
 
 
  X18.2319.28     
11Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR19.16
  
 
 
19.16  X  X     
12
Giorgi Mujaridze
Giorgi Mujaridze ('98)
GEO18.90
  
 
 
18.5418.9017.86     
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Shehab Ahmed
Shehab Ahmed ('98)
EGY20.79
Q
  B 1
 PB
 
20.79 PB       
2
Szymon Mazur
Szymon Mazur ('98)
POL20.77
Q
  A 1
 
 
20.77       
3
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE20.02
Q
  B 2
 
 
20.02       
4
Burger Lambrechts JR
Burger Lambrechts JR ('98)
RSA19.97
Q
  B 3
 
 
19.97       
5
Adrian Piperi
Adrian Piperi ('99)
USA19.87
Q
  A 2
 
 
19.87       
6
Patrick Duvenage
Patrick Duvenage ('98)
RSA19.73
Q
  A 3
 
 
19.42  X19.73     
7
Joseph Maxwell
Joseph Maxwell ('98)
CAN19.67
Q
  A 4
 PB
 
19.32 PB19.67 PB      
8
Giorgi Mujaridze
Giorgi Mujaridze ('98)
GEO19.58
Q
  A 5
 
 
18.4719.58      
9
Zhang Xinyuan 
Zhang Xinyuan  ('99)
CHN19.57
Q
  B 4
 PB
 
18.74 PB19.57 PB      
10Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR19.38
q
  B 5
 
 
19.0919.3819.15     
11
Alejandro Castillo
Alejandro Castillo ('98)
MEX19.24
q
  A 6
 
 
19.24  X18.87     
12
Isaiah Rogers
Isaiah Rogers ('98)
USA19.20
q
  B 6
 
 
  X18.9819.20     
13
Odisséas Mouzenídis
Odisséas Mouzenídis ('99)
GRE19.01
  B 7
 
 
18.92  X19.01     
14
Kevin Nedrick
Kevin Nedrick ('98)
JAM19.00
  A 7
 PB
 
18.39 PB19.00 PB  X     
15
Paulius Gelažius
Paulius Gelažius ('98)
LTU18.91
  B 8
 
 
18.4818.91  X     
16
Tobias Köhler
Tobias Köhler ('98)
GER18.74
  B 9
 
 
18.5718.4218.74     
17
Veljko Nedeljković
Veljko Nedeljković ('98)
SRB18.66
  A 8
 
 
  X18.66  X     
18
Ivan Karyuk
Ivan Karyuk ('98)
UKR18.43
  B 10
 
 
17.3818.43  X     
19
Ned Weatherly
Ned Weatherly ('98)
AUS18.31
  A 9
 
 
17.62  X18.31     
20
Ionut Apostu
Ionut Apostu ('98)
ROU18.23
  B 11
 
 
16.8917.8618.23     
21
Ryan Ballantyne
Ryan Ballantyne ('99)
NZL18.21
  B 12
 
 
18.06  X18.21     
22
Arminas Ceckauskas
Arminas Ceckauskas ('98)
LTU18.15
  A 10
 
 
18.0518.15  X     
23
Hrístos Moulistanós
Hrístos Moulistanós ('98)
GRE17.98
  A 11
 
 
17.98  X17.15     
24
Mikhail Mikhalev
Mikhail Mikhalev ('98)
BUL17.94
  A 12
 
 
17.8617.5517.94     
25
Ma Hao-Wei 
Ma Hao-Wei  ('99)
TPE17.68
  A 13
 
 
17.2917.0017.68     
26
Otoniel Badjana
Otoniel Badjana ('98)
GBS17.37
  B 13
 
 
17.3716.88  X     
27
Jairo Morán
Jairo Morán ('98)
MEX17.31
  B 14
 
 
  X17.3117.30     
28
Ashish Bhalothia
Ashish Bhalothia ('99)
IND17.29
  A 14
 
 
17.2916.8316.34     
29
Luis Arley Córdoba
Luis Arley Córdoba ('98)
COL16.60
  A 15
 
 
16.60  X  X     
30
Ariel Attias
Ariel Attias ('99)
ISR16.52
  B 15
 
 
  X16.5216.17     
31
Jasmin Mujezin
Jasmin Mujezin ('98)
BIH16.20
  A 16
 
 
16.20  X  X     
Kyle Mitchell
Kyle Mitchell ('98)
JAM NM
  B
 
 
  X  X  X     
D17 Diskoskast 1.5 kg    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Werner Visser
Werner Visser ('98)
RSA64.24
  
 
 
59.03  X64.24  X  X  X  
2
Wang Yuhan 
Wang Yuhan  ('99)
CHN60.33
  
 PB
 
60.33 PB  X  X  X58.6158.84  
3
George Evans
George Evans ('98)
GBR60.22
  
 
 
  X60.22  X  X  X  X  
4
Gleb Zhuk
Gleb Zhuk ('98)
BLR60.18
  
 PB
 
46.6158.3954.74  X60.18 PB  X  
5
Richárd Szebegyinszki
Richárd Szebegyinszki ('98)
HUN59.23
  
 
 
  X50.7559.23  X  X  X  
6
Adrian Piperi
Adrian Piperi ('99)
USA58.81
  
 PB
 
  X58.81 PB  X  X  X  X  
7
Patrick Duvenage
Patrick Duvenage ('98)
RSA58.71
  
 
 
56.2957.4158.7158.58  X  X  
8
Miguel Sánchez
Miguel Sánchez ('98)
CUB56.45
  
 
 
55.2456.45  X55.2655.22  X  
9
Gabriel Oladipo
Gabriel Oladipo ('99)
USA55.98
  
 
 
55.98  X  X     
10
Henrik Janssen
Henrik Janssen ('98)
GER55.76
  
 
 
  X  X55.76     
11
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE53.02
  
 
 
  X53.02  X     
12
Mihaíl Kartsíni
Mihaíl Kartsíni ('98)
GRE51.24
  
 
 
  X51.24  X     
Kvalifikation17.7.
Kval
17.7.
17.7.
1
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE64.83
Q
  A 1
 PB
 
53.7864.83 PB      
1
Werner Visser
Werner Visser ('98)
RSA61.93
Q
  B 1
 
 
61.93       
2
Patrick Duvenage
Patrick Duvenage ('98)
RSA59.63
Q
  A 2
 
 
56.2259.63      
2
Henrik Janssen
Henrik Janssen ('98)
GER59.10
Q
  B 2
 PB
 
55.34  X59.10 PB     
3
Adrian Piperi
Adrian Piperi ('99)
USA58.62
Q
  A 3
 
 
57.1455.6058.62     
3
Gabriel Oladipo
Gabriel Oladipo ('99)
USA58.59
Q
  B 3
 PB
 
56.8655.9958.59 PB     
4
George Evans
George Evans ('98)
GBR58.53
Q
  B 4
 
 
56.4658.53      
4
Wang Yuhan 
Wang Yuhan  ('99)
CHN56.88
q
  A 4
 
 
56.8856.3156.44     
5
Gleb Zhuk
Gleb Zhuk ('98)
BLR58.09
q
  B 5
 
 
58.09  X57.09     
5
Richárd Szebegyinszki
Richárd Szebegyinszki ('98)
HUN56.31
q
  A 5
 
 
53.8856.3154.53     
6
Miguel Sánchez
Miguel Sánchez ('98)
CUB56.15
q
  B 6
 
 
56.1553.9153.25     
6
Oskar Stachnik
Oskar Stachnik ('98)
POL55.06
  A6
 
 
54.0053.6355.06     
7
Mihaíl Kartsíni
Mihaíl Kartsíni ('98)
GRE55.10
q
  B 7
 
 
53.3253.4355.10     
7
Christophoros Genethli
Christophoros Genethli ('98)
CYP54.66
  A 7
 
 
53.5852.9954.66     
8
Temuri Abulashvili
Temuri Abulashvili ('98)
GEO54.27
  A 8
 
 
  X54.27  X     
8
Giorgos Koniarakis
Giorgos Koniarakis ('99)
CYP54.22
  B 8
 
 
54.2251.60  X     
9
Alejandro Castillo
Alejandro Castillo ('98)
MEX53.86
  A 9
 PB
 
53.86 PB52.0451.51     
9
Szymon Mazur
Szymon Mazur ('98)
POL53.60
  B 9
 
 
53.37  X53.60     
10
Giacomo Marinai
Giacomo Marinai ('98)
ITA52.18
  B 10
 
 
  X52.1851.80     
10
Nilson Rivas
Nilson Rivas ('99)
COL51.48
  A 10
 
 
51.48  X  X     
11
Ashwani Lamba
Ashwani Lamba ('98)
IND51.35
  A 11
 
 
  X51.35  X     
11
Saymon Hoffmann
Saymon Hoffmann ('99)
BRA50.81
  B 11
 
 
  X50.8141.97     
12
Victor Negara
Victor Negara ('98)
MDA50.79
  A 12
 
 
50.79  X50.50     
12
Ma Hao-Wei 
Ma Hao-Wei  ('99)
TPE46.94
  B 12
 PB
 
46.94 PB  X  X     
13
Félix Valle
Félix Valle ('98)
CUB50.27
  A 13
 
 
  X  X50.27     
14
Denzelle To'o
Denzelle To'o ('98)
COK45.44
  A 14
 PB
 
45.04 PB45.44 PB  X     
Shehab Ahmed
Shehab Ahmed ('98)
EGY NM
  B
 
 
  X  X  X     
D17 Hammerkast 5.0 kg    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
2
Myhaylo Havrylyuk
Myhaylo Havrylyuk ('99)
UKR78.93
  
 PB
 
71.5477.8773.9878.93 PB72.29  X  
3
Ned Weatherly
Ned Weatherly ('98)
AUS77.60
  
 
 
77.0077.5776.0477.60  X77.18  
4
Péter Szentivánszky
Péter Szentivánszky ('98)
HUN76.65
  
 
 
76.6574.26  X68.92  X73.78  
5
Bobby Colantonio
Bobby Colantonio ('98)
USA73.79
  
 
 
72.18  X70.6067.3471.8473.79  
6
Aliaksandr Shymanovich
Aliaksandr Shymanovich ('98)
BLR73.05
  
 
 
70.0973.05  X  X72.4365.36  
7
Jake Norris
Jake Norris ('99)
GBR72.58
  
 
 
72.5870.21  X67.3668.4969.28  
8
Marc Okun
Marc Okun ('98)
GER71.21
  
 
 
  X68.6971.2168.2167.17  X  
9
Alberto González
Alberto González ('98)
ESP71.18
  
 
 
71.18  X68.27     
10
Dániel Rába
Dániel Rába ('98)
HUN69.96
  
 
 
  X  X69.96     
11
Mihaita Andrei Micu
Mihaita Andrei Micu ('99)
ROU69.59
  
 
 
68.7069.5968.50     
12
Radosław Sikora
Radosław Sikora ('98)
POL67.66
  
 
 
  X67.66  X     
Kvalifikation16.7.
Kval
16.7.
16.7.
1
Hlib Piskunov
Hlib Piskunov ('98)
UKR82.10
Q
  A 1
 
 
82.10       
2
Myhaylo Havrylyuk
Myhaylo Havrylyuk ('99)
UKR78.65
Q
  B 1
 PB
 
78.65 PB       
3
Ned Weatherly
Ned Weatherly ('98)
AUS77.49
Q
  B 2
 
 
  X77.49      
4
Péter Szentivánszky
Péter Szentivánszky ('98)
HUN74.91
Q
  A 2
 
 
74.91       
5
Jake Norris
Jake Norris ('99)
GBR73.82
Q
  B 3
 
 
73.82       
6
Alberto González
Alberto González ('98)
ESP73.11
Q
  A 3
 PB
 
73.11 PB       
7
Mihaita Andrei Micu
Mihaita Andrei Micu ('99)
ROU72.89
Q
  B 4
 PB
 
  X70.5472.89 PB     
8
Aliaksandr Shymanovich
Aliaksandr Shymanovich ('98)
BLR72.78
Q
  A 4
 
 
67.9272.78      
9
Bobby Colantonio
Bobby Colantonio ('98)
USA72.69
Q
  A 5
 
 
70.6972.69      
10
Radosław Sikora
Radosław Sikora ('98)
POL71.53
q
  B 5
 PB
 
71.53 PB66.5767.74     
11
Dániel Rába
Dániel Rába ('98)
HUN70.52
q
  B 6
 
 
70.52  X  X     
12
Marc Okun
Marc Okun ('98)
GER69.03
q
  B 7
 
 
  X69.03  X     
13
Danyil Danilov
Danyil Danilov ('98)
RUS69.02
  B 8
 
 
  X67.0869.02     
14
Xu Wenjie 
Xu Wenjie  ('98)
CHN68.05
  A 6
 
 
  X68.05  X     
16
Marc Liébana
Marc Liébana ('98)
ESP67.46
  B 9
 
 
67.46  X64.83     
17
Roberto Montiel
Roberto Montiel ('99)
CHI66.75
  A 8
 
 
66.7566.58  X     
18
Ashish Jakhar
Ashish Jakhar ('99)
IND66.62
  A 9
 
 
66.62  X  X     
19
Miraj Ali
Miraj Ali ('99)
IND66.35
  B 10
 
 
66.3566.1966.16     
20
Patrik Hájek
Patrik Hájek ('98)
CZE65.73
  A 10
 
 
61.8765.73  X     
21
Hakan Mert Sözüdiri
Hakan Mert Sözüdiri ('98)
TUR65.25
  A 11
 
 
65.25  X  X     
22
Alexandru Ionut Bilan
Alexandru Ionut Bilan ('98)
ROU62.31
  A 12
 
 
62.3161.75  X     
Felipe Cortés
Felipe Cortés ('98)
CHI NM
  B
 
 
  X  X  X     
D17 Spydkast 700 gram    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Paul Jacobus Botha
Paul Jacobus Botha ('98)
RSA78.49
  
 PB
 
68.5078.49 PB  X72.38  X  X  
2
Niklas Kaul
Niklas Kaul ('98)
GER78.05
  
 
 
78.0576.09  X  X76.03  X  
3
Vladislav Polyunin
Vladislav Polyunin ('98)
UZB76.77
  
 
 
  X70.5369.2276.77  X  X  
4
Manu Quijera
Manu Quijera ('98)
ESP76.48
  
 
 
76.4871.33  X66.9374.61  X  
5
Hercules van Vuuren
Hercules van Vuuren ('98)
RSA76.04
  
 
 
60.2974.1676.04  X69.5074.68  
6
Lukas Moutarde
Lukas Moutarde ('98)
FRA73.61
  
 
 
73.61  X  X68.1065.5071.65  
7
Norman Plischke
Norman Plischke ('98)
GER71.89
  
 
 
67.5971.8965.77  X  X67.49  
8
Ronny A. Cedeño
Ronny A. Cedeño ('98)
CUB71.73
  
 
 
60.1061.4371.73  X67.71  X  
9
Simone Comini
Simone Comini ('98)
ITA68.43
  
 
 
68.43  X62.87     
10
Mateusz Zabłocki
Mateusz Zabłocki ('98)
POL67.93
  
 
 
62.41  X67.93     
11
Patriks Gailums
Patriks Gailums ('98)
LAT66.75
  
 
 
65.89  X66.75     
12
Conor Warren
Conor Warren ('98)
AUS61.80
  
 
 
61.0261.8059.40     
Kvalifikation18.7.
Kval
18.7.
18.7.
1
Hercules van Vuuren
Hercules van Vuuren ('98)
RSA79.04
Q
  B 1
 PB
 
79.04 PB       
2
Manu Quijera
Manu Quijera ('98)
ESP77.26
Q
  B 2
NU18R PB
 
71.7272.9277.26 PB     
3
Conor Warren
Conor Warren ('98)
AUS77.03
Q
  B 3
 
 
77.03       
4
Niklas Kaul
Niklas Kaul ('98)
GER76.32
Q
  A 1
 
 
72.1871.9476.32     
5
Ronny A. Cedeño
Ronny A. Cedeño ('98)
CUB76.18
Q
  A 2
NU18R PB
 
67.0276.18 PB      
6
Norman Plischke
Norman Plischke ('98)
GER75.31
Q
  B 4
 PB
 
69.3675.31 PB      
7
Mateusz Zabłocki
Mateusz Zabłocki ('98)
POL75.12
Q
  A 3
 PB
 
68.8975.12 PB      
8
Paul Jacobus Botha
Paul Jacobus Botha ('98)
RSA74.60
Q
  A 4
 PB
 
71.5774.60 PB      
9
Simone Comini
Simone Comini ('98)
ITA74.58
Q
  B 5
 PB
 
69.78 PB74.58 PB      
10
Patriks Gailums
Patriks Gailums ('98)
LAT74.23
Q
  A 5
 
 
  X74.23      
11
Vladislav Polyunin
Vladislav Polyunin ('98)
UZB74.21
Q
  B 6
 
 
74.21       
12
Lukas Moutarde
Lukas Moutarde ('98)
FRA73.02
Q
  A 6
 
 
72.6673.02      
13
Jiří Kučera
Jiří Kučera ('98)
CZE72.77
  B 7
 
 
69.0564.1572.77     
14
Liam Christensen
Liam Christensen ('98)
USA72.60
  B 8
 PB
 
72.60 PB  X  X     
15
Rasmus Eriksson
Rasmus Eriksson ('98)
SWE69.99
  A 7
 
 
68.1069.9963.33     
16
Cyprian Mrzygłód
Cyprian Mrzygłód ('98)
POL69.52
  B 9
 
 
68.6669.52  X     
17
Aliaksei Katkavets
Aliaksei Katkavets ('98)
BLR68.01
  A 8
 
 
67.10  X68.01     
18
Mohammed Hadeesh
Mohammed Hadeesh ('98)
IND67.37
  A 9
 
 
61.1166.4767.37     
19
Sondre Alexander Høyland
Sondre Alexander Høyland ('98)
NOR67.01
  B 10
 PB
 
67.01 PB63.8958.80     
20
Karel Tilga
Karel Tilga ('98)
EST65.98
  A 10
 
 
  X  X65.98     
21
Gen Naganuma
Gen Naganuma ('98)
JPN65.96
  B 11
 PB
 
54.90 PB65.96 PB59.09     
22
Furkan Sivridemir
Furkan Sivridemir ('98)
TUR65.58
  A 11
 PB
 
55.9565.58 PB  X     
23
Joel José Benítez
Joel José Benítez ('99)
VEN64.65
  B 12
 
 
49.7264.65  X     
24
Abhishek Drall
Abhishek Drall ('98)
IND63.08
  B 13
 
 
63.0857.89  X     
25
Alexander Skorpen
Alexander Skorpen ('98)
NOR62.92
  A 12
 
 
62.92  X  X     
26
Berke Özcan
Berke Özcan ('98)
TUR61.32
  B 14
 
 
57.3961.3257.03     
27
Marek Taškár
Marek Taškár ('98)
SVK60.06
  B 15
 PB
 
57.92 PB60.06 PB57.95     
28
Ángel Daniel Alemán
Ángel Daniel Alemán ('98)
MEX59.76
  A 13
 PB
 
59.76 PB  X  X     
29
Nico Christo Horn
Nico Christo Horn ('99)
NAM59.16
  A 14
 
 
59.1658.8658.29     
30
Wang Zehui 
Wang Zehui  ('98)
CHN58.71
  A 15
 
 
57.24  X58.71     
31
Zakhar Mishchenko
Zakhar Mishchenko ('98)
UKR56.52
  B 16
 
 
  X  X56.52     
32
Luis Alejandro León
Luis Alejandro León ('99)
COL55.49
  A 16
 PB
 
  X55.49 PB52.52     
33
Cameron McEntyre
Cameron McEntyre ('99)
AUS54.00
  A 17
 
 
  X  X54.00     
Gustav Eichmüller
Gustav Eichmüller ('98)
SWE NM
  B
 
 
  X  X  X     
D17 Tikamp U18    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
2
Ludovic Besson
Ludovic Besson ('98)
FRA7678
  
 PB
 
10,97/-0,97,05/-0,316,921,8749,9313,86/+0,244,004,0054,344.59,38
3
Hans-Christian Hausenberg
Hans-Christian Hausenberg ('98)
EST7657
  
 
 
10,93/-0,97,53/+0,815,771,9052,4414,21/-0,747,224,2061,815.33,43
4
George Patrick
George Patrick ('98)
USA7493
  
 PB
 
11,18/-0,97,26/-0,415,541,9650,5413,99/+0,241,714,2042,644.55,20
5
Toralv Opsal
Toralv Opsal ('98)
NOR7474
  
 PB
 
11,26/-0,96,96/-0,215,041,9950,3014,51/+0,235,554,6043,514.35,14
6
Dmitriy Solomatin
Dmitriy Solomatin ('98)
RUS7265
  
 
 
11,41/-0,26,94/0,015,721,9350,0515,07/-0,738,073,8049,694.37,42
7
Patryk Baran
Patryk Baran ('98)
POL7183
  
 
 
11,26/-0,96,88/+0,914,142,0251,3713,93/+0,241,814,1042,735.16,19
8
Axel Clement
Axel Clement ('98)
FRA7105
  
 PB
 
11,44/-0,26,65/+0,313,961,9050,9415,58/+0,439,224,4050,674.47,14
9
Martin Moldau
Martin Moldau ('98)
EST7053
  
 
 
11,24/-0,96,52/+0,912,831,8753,1014,41/+0,245,104,3053,405.12,56
10
Ernestas Kolenda
Ernestas Kolenda ('98)
LTU7053
  
 PB
 
11,27/-0,26,48/-0,512,861,9349,0914,76/+0,436,563,2050,954.18,79
11
Matas Adamonis
Matas Adamonis ('98)
LTU6996
  
 
 
11,61/-1,36,80/+1,414,771,9353,4914,60/-0,738,103,9055,255.03,46
12
Stiward Peña
Stiward Peña ('98)
SUI6956
  
 
 
11,39/-0,96,73/-1,014,601,8750,8115,46/-0,739,853,5059,395.04,87
13
Jakob Samuelsson
Jakob Samuelsson ('98)
SWE6905
  
 
 
11,79/-1,36,14/-1,215,231,8452,4915,96/+0,442,304,4061,325.12,49
14
Jean-Baptiste Nutte
Jean-Baptiste Nutte ('98)
BEL6897
  
 PB
 
11,71/-0,26,57/-0,316,301,9953,0914,91/+0,440,643,9047,835.20,42
15
Izan Ahicart
Izan Ahicart ('98)
ESP6886
  
 
 
11,12/-0,96,15/-0,114,731,7850,8114,52/+0,442,603,8044,974.58,46
16
Jorg Vanlierde
Jorg Vanlierde ('99)
BEL6809
  
 PB
 
11,26/-0,26,55/+1,313,561,8752,3215,41/+0,430,924,7051,865.14,73
18Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)DEN6558
  
 PB
 
11,65/-1,36,31/+1,210,501,9051,2414,67/-0,733,763,2053,874.34,85
19
Jan Kisiala
Jan Kisiala ('98)
CZE6386
  
 
 
11,16/-0,96,88/+0,412,661,7548,9614,01/+0,228,413,0037,915.9,53
20
Jasper Schiedel
Jasper Schiedel ('98)
CAN6353
  
 PB
 
11,62/-0,96,30/-2,211,331,7850,7915,62/+0,440,873,6032,064.33,38
21
Sam Talbot
Sam Talbot ('99)
GBR6257
  
 
 
11,07/-0,97,12/+1,013,251,7213,79/+0,235,934,0053,645.13,64
22
Marco Leone
Marco Leone ('98)
ITA6215
  
 PB
 
12,21/-1,36,17/+1,211,701,7853,5715,65/+0,439,284,0045,714.59,75
23
Caio da Silva
Caio da Silva ('99)
BRA6172
  
 PB
 
11,18/-0,96,35/-0,114,621,7550,0215,05/-0,735,574,005.12,99
Maximilian Vollmer
Maximilian Vollmer ('98)
GERDNF
  
 
 
11,22/-0,96,34w/+2,615,721,81/+0,2
Anderson Luiz da Silva
Anderson Luiz da Silva ('98)
BRADNF
  
 
 
11,51/-0,96,53/-0,713,02
Mohammad Al-Feras
Mohammad Al-Feras ('98)
KUWDNF
  
 
 
11,41/-1,36,24/+1,711,27
D17 10000 m kapgang    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Sergey Shirobokov
Sergey Shirobokov ('99)
RUS42:24.41
  
 
2
Zhang Jun 
Zhang Jun  ('98)
CHN42:33.68
  
 PB
3
Federico González
Federico González ('98)
MEX42:54.55
  
 PB
4
Andrés Olivas
Andrés Olivas ('98)
MEX43:27.70
  
 PB
5
Toshiki Ueda
Toshiki Ueda ('98)
JPN43:34.83
  
 PB
6
César Alberto Herrera
César Alberto Herrera ('99)
COL44:01.87
  
 PB
7
Ariel Cayllante
Ariel Cayllante ('98)
BOL44:29.25
  
 
8
Song Yun-Hwa 
Song Yun-Hwa  ('98)
KOR44:36.11
  
 PB
9
Giacomo Brandi
Giacomo Brandi ('98)
ITA44:48.39
  
 
10
Zakhar Sliva
Zakhar Sliva ('98)
RUS45:22.02
  
 
11
Zhou Xiaojun 
Zhou Xiaojun  ('99)
CHN45:22.80
  
 PB
12
Juan David Jiménez
Juan David Jiménez ('99)
COL45:48.57
  
 PB
13
Jonathan Javier Amores
Jonathan Javier Amores ('98)
ECU45:57.39
  
 PB
14
Matheus Gabriel Correa
Matheus Gabriel Correa ('99)
BRA46:13.23
  
 
15
Yohanis Algaw
Yohanis Algaw ('99)
ETH46:14.27
  
 PB
16
Eduard Zabuzhenko
Eduard Zabuzhenko ('98)
UKR46:15.49
  
 
17
David Hurtado
David Hurtado ('99)
ECU46:16.23
  
 PB
18
Yasushi Morita
Yasushi Morita ('98)
JPN46:31.43
  
 PB
19
Said Touche
Said Touche ('99)
ALG46:39.86
  
 PB
20
Carlos Tur
Carlos Tur ('98)
ESP46:59.16
  
 PB
21
Eknath Shamhaji
Eknath Shamhaji ('98)
IND47:16.46
  
 SB
22
Gemechu Amanuel
Gemechu Amanuel ('98)
ETH47:16.68
  
 SB
23
Gerson Otoniel Navas
Gerson Otoniel Navas ('98)
ESA47:21.23
  
 PB
24
Kevin Cerro
Kevin Cerro ('98)
ESP47:22.23
  
 PB
25
Frank Alberto Hernández
Frank Alberto Hernández ('99)
ESA47:22.54
  
 PB
26
Jorge Cruz
Jorge Cruz ('98)
PUR47:22.71
  
 
27
La Kyeong-Min 
La Kyeong-Min  ('99)
KOR47:27.62
  
 PB
28
Baha Eddine Gatri
Baha Eddine Gatri ('98)
TUN47:28.23
  
 PB
29
Daumantas Lutinskis
Daumantas Lutinskis ('99)
LTU47:38.87
  
 
30
Stanislav Mashtal
Stanislav Mashtal ('98)
UKR48:37.71
  
 PB
31
Arnold Riveros
Arnold Riveros ('98)
PER49:25.98
  
 PB
32
Yohan Melillán
Yohan Melillán ('99)
CHI50:08.70
  
 
33
Kyle Swan
Kyle Swan ('99)
AUS50:42.45
  
 
Víctor Arque
Víctor Arque ('99)
PER DQ
  
 
Arkadiusz Drozdowicz
Arkadiusz Drozdowicz ('98)
POL DNF
  
 
Pierre Vermaak
Pierre Vermaak ('98)
RSA DNF
  
 
Abdulaziz Danis
Abdulaziz Danis ('99)
TUR DNF
  
 
Selim Seven
Selim Seven ('99)
TUR DNF
  
 
Tyler Jones
Tyler Jones ('98)
AUS DNF
  
 
Yeóryios Tzatzimákis
Yeóryios Tzatzimákis ('99)
GRE DNF
  
 
Alger Liang
Alger Liang ('98)
CAN DNF
  
 
D17 4 x 400 m stafet mix    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
 
  
USA3:19.54
  0.152
 
2
 
  
RSA3:23.60
  0.120
 
3
 
  
CAN3:23.60
  0.187
 
4
 
  
GER3:24.50
  0.180
 
5
 
  
POL3:24.64
  0.156
 
6
 
  
JPN3:25.01
  0.173
 
7
 
  
ITA3:25.29
  0.209
 
8
 
  
ROU3:31.94
  0.191
 
P17 100 m    
16.7. Vind: 0.0

Finale A

Finale
16.7.Vind: 0.0
1
Candace Hill
Candace Hill ('99)
USA11.08
  0.164
 
2
Khalifa St. Fort
Khalifa St. Fort ('98)
TTO11.19
  0.170
 PB
3
Jayla Kirkland
Jayla Kirkland ('99)
USA11.41
  0.191
 PB
4
Tristan Evelyn
Tristan Evelyn ('98)
BAR11.59
  0.137
 
5
Kimone Shaw
Kimone Shaw ('99)
JAM11.65
  0.174
 
6
Hannah Brier
Hannah Brier ('98)
GBR11.66
  0.157
 
7
Estelle Raffai
Estelle Raffai ('98)
FRA11.73
  0.150
 
8
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.76
  0.181
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7. Vind: +0.1
16.7.Vind: +0.1
1
Khalifa St. Fort
Khalifa St. Fort ('98)
TTO11.24
Q
  0.177
 PB
2
Estelle Raffai
Estelle Raffai ('98)
FRA11.64
Q
  0.144
 
3
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.66
q
  0.208
 
4
Diana Vaisman
Diana Vaisman ('98)
ISR11.79
  0.133
 
5
Mechaela Hyacinth
Mechaela Hyacinth ('99)
USA11.87
  0.189
 PB
6
Vanesha Pusey
Vanesha Pusey ('98)
JAM11.89
  0.189
 
7
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR11.94
  0.167
 
8
Ana Carolina Azevedo
Ana Carolina Azevedo ('98)
BRA11.95
  0.202
 
Semi 2
16.7. Vind: -0.1
16.7.Vind: -0.1
1
Candace Hill
Candace Hill ('99)
USA11.16
Q
  0.158
 
2
Tristan Evelyn
Tristan Evelyn ('98)
BAR11.73
Q
  0.159
 
3
Nikola Bendová
Nikola Bendová ('99)
CZE11.87
  0.174
 
4
Sarah Richard Mingas
Sarah Richard Mingas ('98)
FRA11.88
  0.169
 
5
Katrin Fehm
Katrin Fehm ('98)
GER11.91
  0.168
 
6
Angélica Gamboa
Angélica Gamboa ('98)
COL12.09
  0.162
 
7
Jorden Savoury
Jorden Savoury ('98)
CAN12.10
  0.158
 
8
Bliss Soleynn
Bliss Soleynn ('98)
ANT12.15
  0.198
 
Semi 3
16.7. Vind: -1.2
16.7.Vind: -1.2
1
Jayla Kirkland
Jayla Kirkland ('99)
USA11.54
Q
  0.182
 SB
2
Hannah Brier
Hannah Brier ('98)
GBR11.55
Q
  0.166
 
3
Kimone Shaw
Kimone Shaw ('99)
JAM11.68
q
  0.186
 
4
Nicola De Bruyn
Nicola De Bruyn ('99)
RSA11.73
  0.156
 
5
Brianne Bethel
Brianne Bethel ('98)
BAH11.92
  0.168
 
6
L'Tsha Fahie
L'Tsha Fahie ('98)
IVB11.93
  0.170
 
7
Georgia Hulls
Georgia Hulls ('99)
NZL11.98
  0.154
 
8
Gabriela Mourão
Gabriela Mourão ('99)
BRA12.13
  0.185
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7. Vind: -0.7
16.7.Vind: -0.7
1
Candace Hill
Candace Hill ('99)
USA11.47
Q
  0.193
 
2
Sarah Richard Mingas
Sarah Richard Mingas ('98)
FRA11.94
Q
  0.158
 
3
Klaudia Adamek
Klaudia Adamek ('99)
POL12.02
  0.137
 
4
Anail Pérez
Anail Pérez ('99)
DOM12.15
  0.177
 PB
5
Ina Huemer
Ina Huemer ('98)
AUT12.24
  0.176
 
6
Patrícia Garčárová
Patrícia Garčárová ('99)
SVK12.45
  0.192
 
7
Selena Mariel Arjona
Selena Mariel Arjona ('99)
PAN12.46
  0.183
 
Indledende 2
16.7. Vind: 0.0
16.7.Vind: 0.0
1
Khalifa St. Fort
Khalifa St. Fort ('98)
TTO11.39
Q
  0.177
 PB
2
Katrin Fehm
Katrin Fehm ('98)
GER11.79
Q
  0.169
 PB
3
Angélica Gamboa
Angélica Gamboa ('98)
COL11.94
q
  0.174
 PB
4
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU12.16
  0.188
 
5
Mónica Mendoza
Mónica Mendoza ('98)
ESP12.20
  0.178
 
6
Lea Paul Obeid
Lea Paul Obeid ('99)
LBN12.35
  0.145
 
7
Anja Kovač
Anja Kovač ('98)
SRB12.38
  0.180
 
Indledende 3
16.7. Vind: +0.3
16.7.Vind: +0.3
1
Estelle Raffai
Estelle Raffai ('98)
FRA11.64
Q
  0.146
 
2
Nikola Bendová
Nikola Bendová ('99)
CZE11.74
Q
  0.188
 
3
Gabriela Mourão
Gabriela Mourão ('99)
BRA11.87
q
  0.188
 =PB
4
Anna Lisa Modesti
Anna Lisa Modesti ('99)
ITA12.04
  0.199
 
5
Nathalie Johnsen
Nathalie Johnsen ('98)
NOR12.15
  0.158
 PB
6
Tamara Damjanović
Tamara Damjanović ('98)
SRB12.22
  0.165
 
7
Carolina Ocampo
Carolina Ocampo ('99)
BOL12.40
  0.207
 PB
8
Zarinae Sapong
Zarinae Sapong ('98)
NMI13.62
  0.224
 PB
Indledende 4
16.7. Vind: +1.4
16.7.Vind: +1.4
1
Tristan Evelyn
Tristan Evelyn ('98)
BAR11.57
Q
  0.160
 
2
Diana Vaisman
Diana Vaisman ('98)
ISR11.83
Q
  0.164
 
3
Georgia Hulls
Georgia Hulls ('99)
NZL11.85
q
  0.160
 PB
4
L'Tsha Fahie
L'Tsha Fahie ('98)
IVB11.95
q
  0.170
 
5
Edmar Acevedo
Edmar Acevedo ('98)
VEN11.99
  0.165
 PB
6
Mária Šimlovičová
Mária Šimlovičová ('99)
SVK12.35
  0.156
 
7
Ramyellie Valentin
Ramyellie Valentin ('98)
PUR12.38
  0.181
 PB
Indledende 5
16.7. Vind: +1.0
16.7.Vind: +1.0
1
Kimone Shaw
Kimone Shaw ('99)
JAM11.58
Q
  0.184
 
3
Emma Girardello
Emma Girardello ('98)
ITA12.02
  0.232
 
4
Josielys O'Farril
Josielys O'Farril ('99)
PUR12.17
  0.181
 PB
5
Blayre Catalyn
Blayre Catalyn ('99)
BAH12.18
  0.130
 PB
6
Yimabel Ferrin
Yimabel Ferrin ('99)
ECU12.26
  0.267
 
7
Poon Hang Wai 
Poon Hang Wai  ('98)
HKG12.52
  0.156
 
Indledende 6
16.7. Vind: -0.9
16.7.Vind: -0.9
1
Nicola De Bruyn
Nicola De Bruyn ('99)
RSA11.74
Q
  0.178
 
2
Brianne Bethel
Brianne Bethel ('98)
BAH11.88
Q
  0.196
 
3
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR11.96
q
  0.175
 
4
Rosa Ruiz
Rosa Ruiz ('98)
COL12.21
  0.229
 
5
Arielle Tessier
Arielle Tessier ('99)
CAN12.24
  0.150
 
6
Miku Yamada
Miku Yamada ('99)
JPN12.32
  0.200
 
7
Martina Miroska
Martina Miroska ('98)
MKD12.92
  0.192
 
8
Mariana Cress
Mariana Cress ('98)
MHL13.27
  0.201
 PB
Indledende 7
16.7. Vind: -0.5
16.7.Vind: -0.5
1
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.59
Q
  0.207
 PB
2
Jayla Kirkland
Jayla Kirkland ('99)
USA11.76
Q
  0.202
 
3
Mechaela Hyacinth
Mechaela Hyacinth ('99)
USA11.91
q
  0.187
 PB
4
Nia Jack
Nia Jack ('98)
ISV12.22
  0.181
 
5
Paola Itzel Ascensio
Paola Itzel Ascensio ('98)
MEX12.39
  0.189
 PB
6
Shalysa Wray
Shalysa Wray ('99)
CAY12.40
  0.171
 
7
Smriti Manesh Menon
Smriti Manesh Menon ('98)
SGP12.50
  0.173
 PB
Indledende 8
16.7. Vind: -0.6
16.7.Vind: -0.6
1
Hannah Brier
Hannah Brier ('98)
GBR11.39
Q
  0.160
 PB
2
Vanesha Pusey
Vanesha Pusey ('98)
JAM11.83
Q
  0.172
 PB
3
Ana Carolina Azevedo
Ana Carolina Azevedo ('98)
BRA11.87
q
  0.189
 
4
Bliss Soleynn
Bliss Soleynn ('98)
ANT11.94
q
  0.183
 
5
Huang Jiaxin 
Huang Jiaxin  ('98)
CHN12.16
  0.186
 PB
6
Pamela Milano
Pamela Milano ('99)
VEN12.29
  0.160
 
7Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)DEN12.38
  0.209
 
P17 200 m    
19.7. Vind: -0.7

Finale A

Finale
19.7.Vind: -0.7
1
Candace Hill
Candace Hill ('99)
USA22.43
  0.178
WU18B PB
2
Lauren Rain Williams
Lauren Rain Williams ('99)
USA22.90
  0.149
 PB
3
Nicola De Bruyn
Nicola De Bruyn ('99)
RSA23.38
  0.202
 PB
4
Estelle Raffai
Estelle Raffai ('98)
FRA23.67
  0.161
 PB
5
Nikola Bendová
Nikola Bendová ('99)
CZE23.78
  0.181
 
6
Anastasiya Bryzhina
Anastasiya Bryzhina ('98)
UKR23.84
  0.219
 PB
7
Alessia Pavese
Alessia Pavese ('98)
ITA23.86
  0.208
 PB
Shaneil English
Shaneil English ('99)
JAM DNS
  
 
Semifinale18.7.
Semi 1
18.7. Vind: +0.6
18.7.Vind: +0.6
1
Estelle Raffai
Estelle Raffai ('98)
FRA23.72
Q
  0.190
 PB
2
Alessia Pavese
Alessia Pavese ('98)
ITA23.89
Q
  0.244
 PB
3
Klaudia Adamek
Klaudia Adamek ('99)
POL24.16
  0.181
 PB
4
Madia Ehlers
Madia Ehlers ('98)
RSA24.23
  0.149
 
5
Ina Huemer
Ina Huemer ('98)
AUT24.35
  0.196
 PB
6
Shellece Clarke
Shellece Clarke ('98)
JAM24.72
  0.252
 
Georgia Hulls
Georgia Hulls ('99)
NZL DQ
  
 
Semi 2
18.7. Vind: +0.1
18.7.Vind: +0.1
1
Candace Hill
Candace Hill ('99)
USA23.21
Q
  
 
2
Nicola De Bruyn
Nicola De Bruyn ('99)
RSA23.54
Q
  
 PB
3
Ashlan Best
Ashlan Best ('99)
CAN24.22
  
 PB
4
Huang Jiaxin 
Huang Jiaxin  ('98)
CHN24.29
  
 PB
5
Romina Cifuentes
Romina Cifuentes ('99)
ECU24.38
  
 
6
Ami Saito
Ami Saito ('99)
JPN24.38
  
 
7
Ana Carolina Azevedo
Ana Carolina Azevedo ('98)
BRA24.46
  
 
Tristan Evelyn
Tristan Evelyn ('98)
BAR DNS
  
 
Brianne Bethel
Brianne Bethel ('98)
BAH DNS
  
 
Semi 3
18.7. Vind: -0.8
18.7.Vind: -0.8
1
Lauren Rain Williams
Lauren Rain Williams ('99)
USA23.03
Q
  
 PB
2
Anastasiya Bryzhina
Anastasiya Bryzhina ('98)
UKR23.92
Q
  
 PB
3
Nikola Bendová
Nikola Bendová ('99)
CZE24.02
q
  
 
4
Shaneil English
Shaneil English ('99)
JAM24.07
q
  
 
5
Gabriela Mourão
Gabriela Mourão ('99)
BRA24.24
  
 PB
6
Kayla Richardson
Kayla Richardson ('98)
PHI24.41
  
 
7
Angélica Gamboa
Angélica Gamboa ('98)
COL24.44
  
 PB
8
Liang Nuo 
Liang Nuo  ('99)
CHN24.59
  
 SB
Semi 4
18.7. Vind: 0.0
18.7.Vind: 0.0
1
Georgia Hulls
Georgia Hulls ('99)
NZL24.18
  
 
Indledende heats17.7.
Indledende 1
17.7. Vind: -0.4
17.7.Vind: -0.4
1
Candace Hill
Candace Hill ('99)
USA23.93
Q
  0.190
 
2
Klaudia Adamek
Klaudia Adamek ('99)
POL24.21
Q
  0.187
 PB
3
Angélica Gamboa
Angélica Gamboa ('98)
COL24.63
Q
  0.176
 PB
4
Sheeren Samson Vallybouy
Sheeren Samson Vallybouy ('98)
MAS24.81
  0.259
 
5
Bliss Soleynn
Bliss Soleynn ('98)
ANT25.00
  0.226
 
6
Fanny Lilibeth Estupiñán
Fanny Lilibeth Estupiñán ('98)
ECU25.07
  0.243
 
7
Tran Mai Hanh 
Tran Mai Hanh  ('98)
VIE25.92
  0.273
 
Indledende 2
17.7. Vind: -0.6
17.7.Vind: -0.6
1
Estelle Raffai
Estelle Raffai ('98)
FRA23.91
Q
  0.175
 PB
2
Kayla Richardson
Kayla Richardson ('98)
PHI24.41
Q
  0.168
 
3
Gabriela Mourão
Gabriela Mourão ('99)
BRA24.65
Q
  0.200
 
4
Kristine Berger Akervold
Kristine Berger Akervold ('98)
NOR25.17
  0.208
 
5
Patrícia Garčárová
Patrícia Garčárová ('99)
SVK25.28
  0.188
 
6
Shantel Williams
Shantel Williams ('99)
VIN25.29
  0.163
 PB
7
Mónica Mendoza
Mónica Mendoza ('98)
ESP25.49
  0.169
 
Indledende 3
17.7. Vind: +0.3
17.7.Vind: +0.3
1
Alessia Pavese
Alessia Pavese ('98)
ITA24.02
Q
  0.224
 PB
2
Brianne Bethel
Brianne Bethel ('98)
BAH24.32
Q
  0.200
 
3
Shellece Clarke
Shellece Clarke ('98)
JAM24.63
Q
  0.279
 
4
Ebhani Blackwood
Ebhani Blackwood ('98)
CAN24.82
  0.203
 PB
5
Agata Zupin
Agata Zupin ('98)
SLO25.07
  0.198
 
6
Marija Nonkovic
Marija Nonkovic ('98)
SRB25.28
  0.281
 
7
Damaris Akoth
Damaris Akoth ('99)
KEN25.47
  0.200
 PB
8
Hanah Mills
Hanah Mills ('99)
SKN26.24
  0.214
 PB
Indledende 4
17.7. Vind: -1.1
17.7.Vind: -1.1
1
Lauren Rain Williams
Lauren Rain Williams ('99)
USA23.41
Q
  0.152
 
2
Anastasiya Bryzhina
Anastasiya Bryzhina ('98)
UKR24.40
Q
  0.205
 
3
Georgia Hulls
Georgia Hulls ('99)
NZL24.47
Q
  0.166
 
4
Liang Nuo 
Liang Nuo  ('99)
CHN24.71
q
  0.204
 
5
L'Tsha Fahie
L'Tsha Fahie ('98)
IVB25.26
  0.173
 PB
6
Karin Strametz
Karin Strametz ('98)
AUT25.36
  0.207
 
7
Edmar Acevedo
Edmar Acevedo ('98)
VEN25.54
  0.198
 
Indledende 5
17.7. Vind: -0.6
17.7.Vind: -0.6
1
Nicola De Bruyn
Nicola De Bruyn ('99)
RSA23.99
Q
  0.194
 
2
Romina Cifuentes
Romina Cifuentes ('99)
ECU24.28
Q
  0.213
 
3
Ashlan Best
Ashlan Best ('99)
CAN24.32
Q
  0.155
 PB
4
Huang Jiaxin 
Huang Jiaxin  ('98)
CHN24.44
q
  0.170
 PB
5
Shalysa Wray
Shalysa Wray ('99)
CAY25.01
  0.153
 PB
6
Mária Šimlovičová
Mária Šimlovičová ('99)
SVK25.47
  0.165
 
7
Ramyellie Valentin
Ramyellie Valentin ('98)
PUR25.56
  0.174
 PB
8
Wu Cheuk Yan 
Wu Cheuk Yan  ('99)
HKG26.62
  0.183
 PB
Indledende 6
17.7. Vind: -0.9
17.7.Vind: -0.9
1
Nikola Bendová
Nikola Bendová ('99)
CZE24.33
Q
  0.235
 
2
Tristan Evelyn
Tristan Evelyn ('98)
BAR24.48
Q
  0.131
 
3
Ana Carolina Azevedo
Ana Carolina Azevedo ('98)
BRA24.95
Q
  0.244
 
4
Tamara Damjanović
Tamara Damjanović ('98)
SRB25.36
  0.171
 SB
5
Kugapriya Chandran
Kugapriya Chandran ('98)
SGP25.56
  0.131
 
6
Blayre Catalyn
Blayre Catalyn ('99)
BAH25.58
  0.151
 PB
7
Anna Shimanis
Anna Shimanis ('98)
UZB26.16
  0.223
 PB
Diana Vaisman
Diana Vaisman ('98)
ISR DQ
  0.157
 
Indledende 7
17.7. Vind: -0.9
17.7.Vind: -0.9
1
Shaneil English
Shaneil English ('99)
JAM24.23
Q
  0.173
 
2
Ina Huemer
Ina Huemer ('98)
AUT24.37
Q
  0.204
 PB
3
Ami Saito
Ami Saito ('99)
JPN24.44
Q
  0.187
 
4
Madia Ehlers
Madia Ehlers ('98)
RSA24.63
q
  0.177
 
5
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR24.76
  0.155
 
6Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)DEN25.24
  0.229
 
7
Akia Guerrier
Akia Guerrier ('98)
TKS25.68
  0.146
 PB
P17 400 m    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Salwa Eid Naser
Salwa Eid Naser ('98)
BRN51.50
  0.261
 PB
2
Lynna Irby
Lynna Irby ('98)
USA51.79
  0.180
 PB
3
Catherine Reid
Catherine Reid ('98)
GBR52.25
  0.144
 PB
4
Kyra Constantine
Kyra Constantine ('98)
CAN52.44
  0.187
 PB
5
Roxana Gómez
Roxana Gómez ('99)
CUB52.79
  0.195
 PB
6
Hannah Williams
Hannah Williams ('98)
GBR53.24
  0.203
 PB
7
Andrea Miklos
Andrea Miklos ('99)
ROU53.29
  0.169
 PB
8
Symone Mason
Symone Mason ('99)
USA53.55
  0.195
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7.
16.7.
1
Kyra Constantine
Kyra Constantine ('98)
CAN52.88
Q
  0.197
 PB
2
Catherine Reid
Catherine Reid ('98)
GBR53.20
Q
  0.164
 PB
3
Symone Mason
Symone Mason ('99)
USA53.48
q
  0.195
 
4
Janet Richard
Janet Richard ('98)
MLT55.37
  0.202
 
5
Erika Krūminaitė
Erika Krūminaitė ('98)
LTU55.51
  0.189
 
6
Dora Filipović
Dora Filipović ('98)
CRO55.68
  0.204
 SB
7
Rin Aoki
Rin Aoki ('98)
JPN55.69
  0.176
 
8
Mari Drabløs
Mari Drabløs ('98)
NOR56.33
  0.194
 
Semi 2
16.7.
16.7.
1
Lynna Irby
Lynna Irby ('98)
USA52.77
Q
  0.170
 PB
2
Hannah Williams
Hannah Williams ('98)
GBR53.52
Q
  0.217
 PB
3
Natalia Kaczmarek
Natalia Kaczmarek ('98)
POL54.25
  0.174
 PB
4
Ivanna Avramchuk
Ivanna Avramchuk ('98)
UKR54.43
  0.185
 
5
Dreshanae Rolle
Dreshanae Rolle ('98)
BAH55.58
  0.206
 
6
Alexía Polikráti
Alexía Polikráti ('98)
GRE55.68
  0.168
 
7
Alessia Tirnetta
Alessia Tirnetta ('98)
ITA55.91
  0.192
 
8
Meleni Rodney
Meleni Rodney ('98)
GRN56.36
  0.191
 
Semi 3
16.7.
16.7.
1
Salwa Eid Naser
Salwa Eid Naser ('98)
BRN52.99
Q
  0.228
 
2
Roxana Gómez
Roxana Gómez ('99)
CUB53.61
Q
  0.207
 
3
Andrea Miklos
Andrea Miklos ('99)
ROU53.93
q
  0.158
 PB
4
Dzhoys Koba
Dzhoys Koba ('98)
UKR54.26
  0.219
 PB
5
Victoria Tachinski
Victoria Tachinski ('99)
CAN54.77
  0.229
 
6
Rebecca Borga
Rebecca Borga ('98)
ITA56.56
  0.173
 
7
Purity Joy Chepkoech
Purity Joy Chepkoech ('98)
KEN57.87
  0.250
 
Avon Samuels
Avon Samuels ('99)
GUY DQ
  0.207
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
Symone Mason
Symone Mason ('99)
USA54.41
Q
  0.242
 
2
Janet Richard
Janet Richard ('98)
MLT55.36
Q
  0.196
 
3
Rin Aoki
Rin Aoki ('98)
JPN55.72
Q
  0.177
 
4
Cristina Daniela Balan
Cristina Daniela Balan ('98)
ROU57.08
  0.246
 
5
Nomatter Kapfudzaruwa
Nomatter Kapfudzaruwa ('98)
ZIM59.40
  0.206
 PB
6
Kellandie Bully
Kellandie Bully ('98)
DMA1:02.81
  0.844
 PB
Tania Caicedo
Tania Caicedo ('98)
ECU DQ
  
 
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
Kyra Constantine
Kyra Constantine ('98)
CAN53.20
Q
  0.226
 PB
2
Hannah Williams
Hannah Williams ('98)
GBR53.93
Q
  0.201
 PB
3
Alexía Polikráti
Alexía Polikráti ('98)
GRE55.38
Q
  0.177
 PB
4
Liang Nuo 
Liang Nuo  ('99)
CHN56.14
  0.256
 
5
Ema Chovanová
Ema Chovanová ('98)
SVK56.44
  0.204
 
6
Patrīcija Karlīna Roshofa
Patrīcija Karlīna Roshofa ('99)
LAT56.62
  0.226
 
Natricia Hooper
Natricia Hooper ('98)
GUY DQ
  0.213
 
Indledende 3
15.7.
15.7.
1
Lynna Irby
Lynna Irby ('98)
USA53.49
Q
  0.194
 
2
Andrea Miklos
Andrea Miklos ('99)
ROU54.29
Q
  0.197
 PB
3
Alessia Tirnetta
Alessia Tirnetta ('98)
ITA55.84
Q
  0.177
 
4
Andrea Serrano
Andrea Serrano ('99)
ESP56.84
  0.195
 
5
Xiang Miaochan 
Xiang Miaochan  ('99)
CHN1:00.14
  0.295
 
Lilian Reyes
Lilian Reyes ('99)
DOM DQ
  0.160
 
Indledende 4
15.7.
15.7.
1
Ivanna Avramchuk
Ivanna Avramchuk ('98)
UKR54.42
Q
  0.219
 PB
2
Victoria Tachinski
Victoria Tachinski ('99)
CAN54.43
Q
  0.263
 
3
Rebecca Borga
Rebecca Borga ('98)
ITA55.22
Q
  0.251
 PB
4
Avon Samuels
Avon Samuels ('99)
GUY55.42
q
  0.194
 PB
5
Dreshanae Rolle
Dreshanae Rolle ('98)
BAH55.51
q
  0.192
 PB
6
Sheeren Samson Vallybouy
Sheeren Samson Vallybouy ('98)
MAS56.02
  0.278
 
7
Ruth Peña
Ruth Peña ('98)
ESP58.62
  0.250
 
Indledende 5
15.7.
15.7.
1
Salwa Eid Naser
Salwa Eid Naser ('98)
BRN53.61
Q
  0.230
 
2
Natalia Kaczmarek
Natalia Kaczmarek ('98)
POL55.12
Q
  0.190
 
3
Dora Filipović
Dora Filipović ('98)
CRO55.77
Q
  0.187
 SB
4
Sofia Liliana Bencomo
Sofia Liliana Bencomo ('99)
MEX56.71
  0.224
 
5
Tamara Polić
Tamara Polić ('98)
SRB57.85
  0.233
 
6
Janiel Moore
Janiel Moore ('98)
JAM59.20
  0.419
 
Indledende 6
15.7.
15.7.
1
Roxana Gómez
Roxana Gómez ('99)
CUB53.65
Q
  0.164
 
2
Meleni Rodney
Meleni Rodney ('98)
GRN56.05
Q
  0.172
 
3
Purity Joy Chepkoech
Purity Joy Chepkoech ('98)
KEN56.21
Q
  0.292
 PB
4
Satanya Wright
Satanya Wright ('98)
JAM57.11
  0.216
 
5
D'Nia Freeman
D'Nia Freeman ('99)
BAH57.34
  0.202
 
Luna Vodana Jović
Luna Vodana Jović ('98)
SRB DQ
  0.183
 
Indledende 7
15.7.
15.7.
1
Erika Krūminaitė
Erika Krūminaitė ('98)
LTU54.63
Q
  0.174
 PB
2
Catherine Reid
Catherine Reid ('98)
GBR54.69
Q
  0.162
 
3
Dzhoys Koba
Dzhoys Koba ('98)
UKR54.89
Q
  0.225
 
4
Mari Drabløs
Mari Drabløs ('98)
NOR55.89
q
  0.196
 PB
5
Patricia Mendoza
Patricia Mendoza ('98)
MEX56.53
  0.179
 PB
6
Jarly Camila Marín
Jarly Camila Marín ('98)
COL59.41
  0.293
 PB
Jane Theuri
Jane Theuri ('98)
KEN DQ
  0.325
 
P17 800 m    
19.7.

Finale A

Finale
19.7.
1
Sammy Watson
Sammy Watson ('99)
USA2:03.54
  
 PB
2
Gadese Ejara
Gadese Ejara ('98)
ETH2:03.67
  
 PB
3
Marta Zenoni
Marta Zenoni ('99)
ITA2:04.15
  
 
4
Carys McAulay
Carys McAulay ('98)
GBR2:05.31
  
 PB
5
Foziya Niguse
Foziya Niguse ('99)
ETH2:05.32
  
 PB
6
Yekaterina Alekseyeva
Yekaterina Alekseyeva ('98)
RUS2:06.32
  
 
7
Johana Patricia Arrieta
Johana Patricia Arrieta ('98)
COL2:08.44
  
 PB
8
Arina Kleshchukova
Arina Kleshchukova ('98)
KGZ2:13.54
  
 
Semifinale17.7.
Semi 1
17.7.
17.7.
1
Sammy Watson
Sammy Watson ('99)
USA2:10.89
Q
  
 
2
Foziya Niguse
Foziya Niguse ('99)
ETH2:10.94
Q
  
 
3
Yekaterina Alekseyeva
Yekaterina Alekseyeva ('98)
RUS2:11.84
Q
  
 
4
Ginelle Demone
Ginelle Demone ('98)
CAN2:13.21
  
 
5Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:13.44
  
 
6
Mary Malika
Mary Malika ('98)
KEN2:13.61
  
 
7
Liza Kellerman
Liza Kellerman ('99)
RSA2:14.05
  
 
8
Elise Vanderelst
Elise Vanderelst ('98)
BEL2:17.03
  
 
Semi 2
17.7.
17.7.
1
Marta Zenoni
Marta Zenoni ('99)
ITA2:05.47
Q
  
 
2
Gadese Ejara
Gadese Ejara ('98)
ETH2:06.24
Q
  
 PB
3
Carys McAulay
Carys McAulay ('98)
GBR2:08.70
Q
  
 
4
Arina Kleshchukova
Arina Kleshchukova ('98)
KGZ2:10.79
q
  
 
5
Johana Patricia Arrieta
Johana Patricia Arrieta ('98)
COL2:11.02
q
  
 
6
Jana Reinert
Jana Reinert ('98)
GER2:19.45
  
 
7
Honorine Iribagiza
Honorine Iribagiza ('99)
RWA2:21.22
  
 
Oliwia Olszok
Oliwia Olszok ('98)
POL DQ
  
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7.
16.7.
1
Gadese Ejara
Gadese Ejara ('98)
ETH2:06.26
Q
  
 PB
2
Carys McAulay
Carys McAulay ('98)
GBR2:07.74
Q
  
 
3
Ginelle Demone
Ginelle Demone ('98)
CAN2:08.25
Q
  
 PB
4
Arina Kleshchukova
Arina Kleshchukova ('98)
KGZ2:08.72
q
  
 PB
5
Liza Kellerman
Liza Kellerman ('99)
RSA2:09.49
q
  
 
6
Mary Malika
Mary Malika ('98)
KEN2:09.77
q
  
 
7Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:09.79
q
  
 PB
8
Radka Škovranová
Radka Škovranová ('99)
SVK2:17.84
  
 
Indledende 2
16.7.
16.7.
1
Marta Zenoni
Marta Zenoni ('99)
ITA2:09.67
Q
  
 
3
Elise Vanderelst
Elise Vanderelst ('98)
BEL2:10.20
Q
  
 
4
Amanda Thomas
Amanda Thomas ('98)
USA2:10.41
  
 
5
Shoko Fukuda
Shoko Fukuda ('98)
JPN2:10.79
  
 
6
Alyssa Mousseau
Alyssa Mousseau ('98)
CAN2:13.65
  
 
7
Milica Golubović
Milica Golubović ('98)
SRB2:13.89
  
 
Indledende 3
16.7.
16.7.
1
Sammy Watson
Sammy Watson ('99)
USA2:06.05
Q
  
 
2
Oliwia Olszok
Oliwia Olszok ('98)
POL2:09.05
Q
  
 
3
Johana Patricia Arrieta
Johana Patricia Arrieta ('98)
COL2:09.74
Q
  
 
4
Alina Ammann
Alina Ammann ('98)
GER2:10.56
  
 
5
Chrissani May
Chrissani May ('99)
JAM2:12.48
  
 
6
Babitha C. Balakrishnan
Babitha C. Balakrishnan ('98)
IND2:12.71
  
 SB
7
Ylvi Traxler
Ylvi Traxler ('98)
AUT2:13.98
  
 
Indledende 4
16.7.
16.7.
1
Foziya Niguse
Foziya Niguse ('99)
ETH2:06.91
Q
  
 PB
2
Yekaterina Alekseyeva
Yekaterina Alekseyeva ('98)
RUS2:09.52
Q
  
 
3
Jana Reinert
Jana Reinert ('98)
GER2:10.28
Q
  
 
4
Pietra da Silva
Pietra da Silva ('98)
BRA2:11.00
  
 
5
Sigei Betty Chepkemoi
Sigei Betty Chepkemoi ('98)
KEN2:12.05
  
 
6Helene Holm GottliebHelene Holm Gottlieb ('98)DEN2:12.34
  
 
7
Enlitha Ncube
Enlitha Ncube ('98)
ZIM2:19.39
  
 
P17 1500 m    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Bedatu Hirpa
Bedatu Hirpa ('99)
ETH4:12.92
  
 PB
2
Dalilah Abdelkadir Gosa
Dalilah Abdelkadir Gosa ('98)
BRN4:13.35
  
 PB
3
Joyline Cherotich
Joyline Cherotich ('98)
KEN4:15.20
  
 PB
4
Harriet Knowles-Jones
Harriet Knowles-Jones ('98)
GBR4:18.61
  
 PB
5
Janeth Chepngetich
Janeth Chepngetich ('98)
KEN4:19.43
  
 
6
Chika Mukai
Chika Mukai ('98)
JPN4:21.59
  
 
7
Feyisa Adanech
Feyisa Adanech ('98)
ETH4:21.63
  
 
8
Julia Heymach
Julia Heymach ('98)
USA4:21.78
  
 PB
9
Olivia Burdon
Olivia Burdon ('98)
NZL4:23.04
  
 
10
Beatha Nishimwe
Beatha Nishimwe ('98)
RWA4:23.16
  
 
11
Sabrina Sinha
Sabrina Sinha ('99)
GBR4:29.85
  
 
12
Wakana Kabasawa
Wakana Kabasawa ('99)
JPN4:32.50
  
 
Indledende heats16.7.
Indledende 1
16.7.
16.7.
1
Feyisa Adanech
Feyisa Adanech ('98)
ETH4:28.70
Q
  
 
2
Janeth Chepngetich
Janeth Chepngetich ('98)
KEN4:32.03
Q
  
 
3
Wakana Kabasawa
Wakana Kabasawa ('99)
JPN4:32.13
Q
  
 
4
Sabrina Sinha
Sabrina Sinha ('99)
GBR4:32.14
Q
  
 
5
Semra Karaslan
Semra Karaslan ('98)
TUR4:32.15
  
 
6
Kateryna Siryak
Kateryna Siryak ('98)
UKR4:34.53
  
 
7
Emily Cohen
Emily Cohen ('99)
CAN4:36.42
  
 
8
Gabriela Andre Doroftei
Gabriela Andre Doroftei ('98)
ROU4:38.42
  
 
9
Marisofía Pinilla
Marisofía Pinilla ('98)
COL4:58.23
  
 PB
Nadia Power
Nadia Power ('98)
IRL DNF
  
 
Indledende 2
16.7.
16.7.
1
Dalilah Abdelkadir Gosa
Dalilah Abdelkadir Gosa ('98)
BRN4:18.61
Q
  
 SB
2
Bedatu Hirpa
Bedatu Hirpa ('99)
ETH4:19.34
Q
  
 PB
3
Joyline Cherotich
Joyline Cherotich ('98)
KEN4:19.96
Q
  
 PB
4
Chika Mukai
Chika Mukai ('98)
JPN4:20.59
Q
  
 PB
5
Olivia Burdon
Olivia Burdon ('98)
NZL4:21.36
q
  
 PB
6
Julia Heymach
Julia Heymach ('98)
USA4:21.91
q
  
 PB
7
Beatha Nishimwe
Beatha Nishimwe ('98)
RWA4:21.96
q
  
 
8
Harriet Knowles-Jones
Harriet Knowles-Jones ('98)
GBR4:25.19
q
  
 
9
Madeleine Sumner
Madeleine Sumner ('98)
CAN4:35.91
  
 
10
Hala Hamidi
Hala Hamidi ('98)
TUN4:43.87
  
 
11
Esperança Elavoco
Esperança Elavoco ('98)
ANG5:13.90
  
 PB
P17 3000 m    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Shuru Bulo
Shuru Bulo ('98)
ETH9:01.12
  
 PB
2
Emily Kipchumba
Emily Kipchumba ('98)
KEN9:02.92
  
 PB
3
Sheila Chelangat
Sheila Chelangat ('98)
KEN9:04.54
  
 PB
4
Letesenbet Gidey
Letesenbet Gidey ('98)
ETH9:04.64
  
 PB
5
Yuka Mukai
Yuka Mukai ('98)
JPN9:21.04
  
 
6
Kanami Sagayama
Kanami Sagayama ('98)
JPN9:33.85
  
 
7
Fatuma Jawaro
Fatuma Jawaro ('98)
BRN9:39.25
  
 
8
Hannah Bennison
Hannah Bennison ('99)
CAN9:42.75
  
 
9
Annabel McDermott
Annabel McDermott ('99)
AUS9:42.86
  
 
10
Janat Chemusto
Janat Chemusto ('98)
UGA9:42.88
  
 
11
Shona McCulloch
Shona McCulloch ('99)
CAN9:44.74
  
 
12
Miriam Dattke
Miriam Dattke ('98)
GER9:44.77
  
 
13
Xia Yuyu 
Xia Yuyu  ('98)
CHN9:59.17
  
 
14
Amelia Mazza-Downie
Amelia Mazza-Downie ('99)
AUS10:00.05
  
 
15
Dawa Jila 
Dawa Jila  ('98)
CHN10:21.35
  
 
16
Destiny Collins
Destiny Collins ('98)
USA10:21.36
  
 PB
17
Lucía Rodríguez
Lucía Rodríguez ('98)
ESP10:28.85
  
 
18
Eunika Pashufika Kanana
Eunika Pashufika Kanana ('99)
NAM10:46.52
  
 PB
19
Marta Jazmin Guerrero
Marta Jazmin Guerrero ('98)
COL10:46.52
  
 SB
20
Puleng Nkopele
Puleng Nkopele ('99)
LES11:32.93
  
 PB
P17 2000 m forh.    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
1
Celliphine Chespol
Celliphine Chespol ('99)
KEN6:17.15
  
 PB
2
Sandra Tuei
Sandra Tuei ('98)
KEN6:19.61
  
 
3
Agrie Belachew
Agrie Belachew ('99)
ETH6:34.68
  
 
4
Alondra Negrón
Alondra Negrón ('98)
PUR6:39.51
  
 
5
Beletu Hailu
Beletu Hailu ('99)
ETH6:41.46
  
 
6
Glynis Sim
Glynis Sim ('98)
CAN6:45.58
  
 PB
7
Yuki Shibata
Yuki Shibata ('99)
JPN6:48.41
  
 
8
Rina Ruth Cjuro
Rina Ruth Cjuro ('98)
PER6:50.90
  
 PB
9
Lena Millonig
Lena Millonig ('98)
AUT6:52.24
  
 
10
Tian Wanhua 
Tian Wanhua  ('99)
CHN6:53.70
  
 PB
11
Lili Anna Tóth
Lili Anna Tóth ('98)
HUN7:03.25
  
 
12
Marie Nivet
Marie Nivet ('98)
FRA7:03.89
  
 
13
Tatsiana Shabanava
Tatsiana Shabanava ('98)
BLR7:05.61
  
 
14
Rylee Bowen
Rylee Bowen ('99)
USA7:11.66
  
 
Catherine Beauchemin
Catherine Beauchemin ('98)
CAN DNS
  
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
Celliphine Chespol
Celliphine Chespol ('99)
KEN6:31.97
Q
  
 
2
Agrie Belachew
Agrie Belachew ('99)
ETH6:33.39
Q
  
 
3
Lili Anna Tóth
Lili Anna Tóth ('98)
HUN6:43.73
Q
  
 
4
Tatsiana Shabanava
Tatsiana Shabanava ('98)
BLR6:50.24
Q
  
 
5
Lena Millonig
Lena Millonig ('98)
AUT6:57.53
Q
  
 
6
Catherine Beauchemin
Catherine Beauchemin ('98)
CAN7:00.75
q
  
 
7
Rina Ruth Cjuro
Rina Ruth Cjuro ('98)
PER7:05.55
q
  
 PB
8
Marie Nivet
Marie Nivet ('98)
FRA7:07.39
q
  
 
9
Iulia Dragoiu
Iulia Dragoiu ('99)
ROU7:08.73
  
 
10
Ana Junquera
Ana Junquera ('98)
ESP7:11.14
  
 
11
Lada Fomina
Lada Fomina ('98)
KAZ7:17.68
  
 
12
Jasmina Pruginić
Jasmina Pruginić ('98)
SRB7:19.42
  
 
13
Agustina Boucherie
Agustina Boucherie ('99)
ARG7:23.01
  
 PB
14
Maria Paula Guerrero
Maria Paula Guerrero ('99)
COL7:37.71
  
 SB
15
Ke Xiaojuan 
Ke Xiaojuan  ('99)
CHN7:51.39
  
 
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
Sandra Tuei
Sandra Tuei ('98)
KEN6:26.70
Q
  
 
2
Beletu Hailu
Beletu Hailu ('99)
ETH6:49.49
Q
  
 
3
Alondra Negrón
Alondra Negrón ('98)
PUR6:56.45
Q
  
 
4
Yuki Shibata
Yuki Shibata ('99)
JPN6:56.60
Q
  
 
5
Glynis Sim
Glynis Sim ('98)
CAN6:59.10
Q
  
 PB
6
Rylee Bowen
Rylee Bowen ('99)
USA6:59.30
q
  
 
7
Tian Wanhua 
Tian Wanhua  ('99)
CHN7:03.92
q
  
 
8
Elena Violeta Dan
Elena Violeta Dan ('98)
ROU7:08.78
  
 
9
Erika Mariela Pilicita
Erika Mariela Pilicita ('98)
ECU7:09.67
  
 
10
Marta Pescador
Marta Pescador ('99)
ESP7:11.51
  
 
11
Fany Challa
Fany Challa ('99)
PER7:11.74
  
 PB
12
Kelsey Forman
Kelsey Forman ('98)
NZL7:14.51
  
 
13
Lucie Nivet
Lucie Nivet ('98)
FRA7:15.48
  
 
14
Karen Acoltzi
Karen Acoltzi ('98)
MEX7:18.01
  
 PB
15
Erica Sorrentino
Erica Sorrentino ('98)
ITA7:23.70
  
 
16
Camila Alejandra Parra
Camila Alejandra Parra ('98)
COL7:34.85
  
 PB
P17 100 m hæk 76.2 cm    
16.7. Vind: +0.1

Finale A

Finale
16.7.Vind: +0.1
1
Maribel Caicedo
Maribel Caicedo ('98)
ECU13.04
  0.183
 PB
2
Brittley Humphrey
Brittley Humphrey ('98)
USA13.22
  0.134
 PB
3
Sarah Koutouan
Sarah Koutouan ('98)
FRA13.29
  0.206
 
4
Ilionis Guillaume
Ilionis Guillaume ('98)
FRA13.31
  0.164
 
5
Marisa Carvalho
Marisa Carvalho ('99)
POR13.51
  0.184
 
6
Alicia Barrett
Alicia Barrett ('98)
GBR13.52
  0.189
 
7
Alexis Duncan
Alexis Duncan ('98)
USA13.56
  0.148
 
8
Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz ('98)
POL13.75
  0.153
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7. Vind: -0.4
16.7.Vind: -0.4
1
Maribel Caicedo
Maribel Caicedo ('98)
ECU13.11
Q
  0.181
 PB
2
Sarah Koutouan
Sarah Koutouan ('98)
FRA13.16
Q
  0.194
 PB
3
Brittley Humphrey
Brittley Humphrey ('98)
USA13.41
q
  0.146
 PB
4
Taylon Bieldt
Taylon Bieldt ('98)
RSA13.57
  0.148
 
5
Desola Oki
Desola Oki ('99)
ITA13.64
  0.167
 
7
Hope Sarti
Hope Sarti ('98)
GBR13.70
  0.154
 
8
Dayana Liseth Ramos
Dayana Liseth Ramos ('98)
COL14.17
  0.177
 
Semi 2
16.7. Vind: -0.6
16.7.Vind: -0.6
1
Ilionis Guillaume
Ilionis Guillaume ('98)
FRA13.23
Q
  0.162
 PB
2
Alicia Barrett
Alicia Barrett ('98)
GBR13.40
Q
  0.178
 PB
3
Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz ('98)
POL13.50
q
  0.168
 PB
4
Janeek Brown
Janeek Brown ('98)
JAM13.62
  0.145
 
5
Yumi Tanaka
Yumi Tanaka ('98)
JPN13.64
  0.160
 PB
6
Klaudia Sorok
Klaudia Sorok ('98)
HUN13.64
  0.163
 SB
7
Elisa Maria Di Lazzaro
Elisa Maria Di Lazzaro ('98)
ITA13.82
  0.186
 
8
Tereza Vokálová
Tereza Vokálová ('98)
CZE13.95
  0.181
 
Semi 3
16.7. Vind: +0.7
16.7.Vind: +0.7
1
Alexis Duncan
Alexis Duncan ('98)
USA12.95
Q
  0.140
 PB
2
Marisa Carvalho
Marisa Carvalho ('99)
POR13.37
Q
  0.169
 
3
Karin Strametz
Karin Strametz ('98)
AUT13.52
  0.192
 PB
4
Danielle Shaw
Danielle Shaw ('98)
AUS13.59
  0.172
 
5
Yu Jiaru 
Yu Jiaru  ('99)
CHN13.68
  0.176
 PB
6
Keira Christie-Galloway
Keira Christie-Galloway ('99)
CAN13.71
  0.147
 
7
Charisma Taylor
Charisma Taylor ('99)
BAH13.85
  0.157
 PB
8
Adelina Mihaela Sandu
Adelina Mihaela Sandu ('98)
ROU13.97
  0.192
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7. Vind: -0.7
15.7.Vind: -0.7
1
Alexis Duncan
Alexis Duncan ('98)
USA13.13
Q
  0.166
 PB
2
Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz ('98)
POL13.70
Q
  0.179
 
3
Yu Jiaru 
Yu Jiaru  ('99)
CHN13.72
Q
  0.174
 PB
4
Adelina Mihaela Sandu
Adelina Mihaela Sandu ('98)
ROU13.89
Q
  0.202
 
5
Desola Oki
Desola Oki ('99)
ITA13.93
q
  0.176
 
6
Charisma Taylor
Charisma Taylor ('99)
BAH14.06
q
  0.181
 PB
7
Maria Valentina Sanchez
Maria Valentina Sanchez ('99)
ARG14.40
  0.150
 
Indledende 2
15.7. Vind: -1.3
15.7.Vind: -1.3
1
Sarah Koutouan
Sarah Koutouan ('98)
FRA13.62
Q
  0.192
 
2
Hope Sarti
Hope Sarti ('98)
GBR13.77
Q
  0.166
 
3
Sidney Marshall
Sidney Marshall ('98)
JAM13.89
Q
  0.265
 
4
Karin Strametz
Karin Strametz ('98)
AUT13.95
Q
  0.205
 
5
Greta Plečkaitytė
Greta Plečkaitytė ('98)
LTU14.10
  0.172
 
6
Damaris Palomeque
Damaris Palomeque ('99)
COL14.26
  0.196
 PB
7
Eneritz Busto
Eneritz Busto ('98)
ESP14.36
  0.214
 
8
Kany Touré
Kany Touré ('99)
LUX14.74
  0.198
 PB
Indledende 3
15.7. Vind: -1.4
15.7.Vind: -1.4
1
Maribel Caicedo
Maribel Caicedo ('98)
ECU13.32
Q
  0.218
 PB
3
Janeek Brown
Janeek Brown ('98)
JAM13.67
Q
  0.164
 
4
Klaudia Sorok
Klaudia Sorok ('98)
HUN13.67
Q
  0.195
 SB
5
Yumi Tanaka
Yumi Tanaka ('98)
JPN13.92
q
  0.134
 PB
6
Kristi Strømmen Kjerpeset
Kristi Strømmen Kjerpeset ('98)
NOR14.13
  0.147
 
7
Deng Xuelin 
Deng Xuelin  ('98)
CHN14.28
  0.209
 
8
Lam Yan Tung 
Lam Yan Tung  ('99)
HKG14.98
  0.175
 
Indledende 4
15.7. Vind: +0.6
15.7.Vind: +0.6
1
Alicia Barrett
Alicia Barrett ('98)
GBR13.46
Q
  0.208
 PB
2
Brittley Humphrey
Brittley Humphrey ('98)
USA13.47
Q
  0.138
 PB
3
Taylon Bieldt
Taylon Bieldt ('98)
RSA13.76
Q
  0.183
 
4
Elisa Maria Di Lazzaro
Elisa Maria Di Lazzaro ('98)
ITA13.88
Q
  0.210
 
5
Tereza Vokálová
Tereza Vokálová ('98)
CZE14.02
q
  0.214
 
6
Neféli-Tsabíka Rámmou
Neféli-Tsabíka Rámmou ('98)
GRE14.15
  0.159
 =PB
7
Sasha Wells
Sasha Wells ('99)
BAH14.22
  0.179
 
Indledende 5
15.7. Vind: -0.1
15.7.Vind: -0.1
1
Ilionis Guillaume
Ilionis Guillaume ('98)
FRA13.48
Q
  0.168
 
3
Danielle Shaw
Danielle Shaw ('98)
AUS13.69
Q
  0.166
 
5
Kieshonna Brooks
Kieshonna Brooks ('98)
SKN14.11
  0.202
 
6
Diana Ioana Volf
Diana Ioana Volf ('98)
ROU14.27
  0.209
 
7
Triana Alonso
Triana Alonso ('98)
PER14.62
  0.185
 SB
Mar Ramirez
Mar Ramirez ('98)
ESP DNF
  0.227
 
P17 400 m hæk    
18.7.

Finale A

Finale
18.7.
1
Sydney McLaughlin
Sydney McLaughlin ('99)
USA55.94
  0.177
 
2
Xahria Santiago
Xahria Santiago ('99)
CAN56.79
  0.200
 PB
3
Brandeé Johnson
Brandeé Johnson ('98)
USA57.47
  0.203
 PB
4
Ilaria Verderio
Ilaria Verderio ('98)
ITA57.75
  0.177
 PB
5Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)DEN57.88
  0.249
DUR-17 NU18R PB
6
Lea Ahrens
Lea Ahrens ('98)
GER58.21
  0.182
 PB
7
Junelle Bromfield
Junelle Bromfield ('98)
JAM58.49
  0.285
 
8
Amanda Holmberg
Amanda Holmberg ('98)
SWE59.89
  0.155
 
Semifinale16.7.
Semi 1
16.7.
16.7.
1
Sydney McLaughlin
Sydney McLaughlin ('99)
USA56.79
Q
  0.186
 
3
Lea Ahrens
Lea Ahrens ('98)
GER58.90
Q
  0.190
 PB
5
Linda Olivieri
Linda Olivieri ('98)
ITA59.03
  0.198
 PB
6
Mizuki Murakami
Mizuki Murakami ('98)
JPN59.35
  0.200
 
7
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE1:00.84
  0.215
 
8
Olibía-Nikoléta Karayiánni
Olibía-Nikoléta Karayiánni ('98)
GRE1:03.38
  0.000
 
Semi 2
16.7.
16.7.
1
Brandeé Johnson
Brandeé Johnson ('98)
USA58.51
Q
  0.187
 
2
Ilaria Verderio
Ilaria Verderio ('98)
ITA58.56
Q
  0.165
 
3
Junelle Bromfield
Junelle Bromfield ('98)
JAM58.67
Q
  0.237
 
4
Xahria Santiago
Xahria Santiago ('99)
CAN58.70
q
  0.258
 
5
Wang Chen 
Wang Chen  ('99)
CHN59.18
  0.208
 PB
6
Aneja Simončič
Aneja Simončič ('98)
SLO59.87
  0.198
 PB
7
Ánna Kiáfa
Ánna Kiáfa ('98)
GRE1:02.12
  0.264
 
8
Chisa Kitazawa
Chisa Kitazawa ('98)
JPN1:11.08
  0.191
 
Indledende heats15.7.
Indledende 1
15.7.
15.7.
1
Sydney McLaughlin
Sydney McLaughlin ('99)
USA56.81
Q
  0.186
 
3
Linda Olivieri
Linda Olivieri ('98)
ITA1:00.23
Q
  0.218
 
4
Chisa Kitazawa
Chisa Kitazawa ('98)
JPN1:00.86
q
  0.178
 
5
Ánna Kiáfa
Ánna Kiáfa ('98)
GRE1:01.30
q
  0.239
 PB
6
Safaa Othman Abdelkarim
Safaa Othman Abdelkarim ('98)
SUD1:01.80
  0.207
 
7
Armouré Le Roux
Armouré Le Roux ('98)
RSA1:01.88
  0.320
 
Indledende 2
15.7.
15.7.
1
Junelle Bromfield
Junelle Bromfield ('98)
JAM58.89
Q
  0.295
 
3
Aneja Simončič
Aneja Simončič ('98)
SLO1:01.09
Q
  0.206
 
4
Megan Champoux
Megan Champoux ('99)
CAN1:02.06
  0.196
 
5
Corinna Schwab
Corinna Schwab ('99)
GER1:04.29
  0.284
 
6
Adelina Akhmetova
Adelina Akhmetova ('98)
KAZ1:05.79
  0.201
 
7
Sofia Díaz
Sofia Díaz ('98)
COL1:07.32
  0.213
 PB
Laila Neres
Laila Neres ('99)
BRA DNF
  0.267
 
Indledende 3
15.7.
15.7.
1
Lea Ahrens
Lea Ahrens ('98)
GER59.74
Q
  0.191
 
2
Xahria Santiago
Xahria Santiago ('99)
CAN1:00.14
Q
  0.271
 
3
Wang Chen 
Wang Chen  ('99)
CHN1:00.78
Q
  0.203
 
4
D.M.Yamani Dulanjali
D.M.Yamani Dulanjali ('98)
SRI1:02.07
  0.205
 
5
Luisa Mitja
Luisa Mitja ('98)
ESP1:02.31
  0.159
 
6
Kristina Borukova
Kristina Borukova ('98)
BUL1:03.34
  0.304
 
7
Shiann Salmon
Shiann Salmon ('99)
JAM1:05.56
  0.222
 
Indledende 4
15.7.
15.7.
1
Brandeé Johnson
Brandeé Johnson ('98)
USA59.23
Q
  0.250
 
2
Ilaria Verderio
Ilaria Verderio ('98)
ITA59.60
Q
  0.202
 
3
Mizuki Murakami
Mizuki Murakami ('98)
JPN1:00.06
Q
  0.301
 
4
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE1:00.73
q
  0.251
 PB
5
Olibía-Nikoléta Karayiánni
Olibía-Nikoléta Karayiánni ('98)
GRE1:01.66
q
  0.314
 
6
Kaja Škerlj
Kaja Škerlj ('98)
SLO1:02.61
  0.164
 
P17 Højdespring    
17.7.

Finale A

Finale
17.7.
3
Lada Pejchalová
Lada Pejchalová ('98)
CZE1.82
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
1.82
XXO
1.85
XXX
  
4
Aleksandra Nowakowska
Aleksandra Nowakowska ('98)
POL1.82
  
 PB
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.79 PB
 XO
1.82 PB
XXO
1.85
XXX
  
5
Tatyana Yermachenkova
Tatyana Yermachenkova ('98)
RUS1.79
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
1.82
XXX
   
6
Paulina Borys
Paulina Borys ('98)
POL1.75
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
XXX
     
6
Ada'ora Chigbo
Ada'ora Chigbo ('99)
GBR1.75
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.79
XXX
    
8
Karla Yazmin Teran
Karla Yazmin Teran ('98)
MEX1.75
  
 
 
1.65
  O
1.70
XXO
1.75
  O
1.79
XXX
    
9
Lara Omerzu
Lara Omerzu ('98)
SLO1.75
  
 
 
1.70
  O
1.75
XXO
1.79
XXX
     
10
Elodie Tshilumba
Elodie Tshilumba ('98)
LUX1.75
  
 
 
1.70
 XO
1.75
XXO
1.79
XXX
     
10
Erica Marchetti
Erica Marchetti ('98)
ITA1.75
  
 
 
1.65
 XO
1.70
  O
1.75
XXO
1.79
XXX
    
Clare Gibson
Clare Gibson ('98)
AUS DNS
  
 
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Michaela Hrubá
Michaela Hrubá ('98)
CZE1.80
Q
  A 1
 
 
1.77
  O
1.80
  O
      
1
Tatyana Yermachenkova
Tatyana Yermachenkova ('98)
RUS1.80
Q
  A 1
 
 
1.59
  O
1.64
  O
1.69
  O
1.73
  O
1.77
  O
1.80
  O
  
3
Lada Pejchalová
Lada Pejchalová ('98)
CZE1.80
Q
  B 1
 
 
1.64
  O
1.69
  O
1.73
  O
1.77
  O
1.80
 XO
   
3
Ieva Turķe
Ieva Turķe ('98)
LAT1.80
Q
  B 1
 =PB
 
1.59
  O
1.64
  O
1.69
  O
1.73
  O
1.77 =PB
  O
1.80 PB
 XO
  
5
Clare Gibson
Clare Gibson ('98)
AUS1.80