Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Oordegem BEL: IFAM Outdoor, Putbosstadion 28.5.2016

M 100 m    
Vind: -1.3

Finale A

Finale
Vind: -1.3
1
Patrick van Luijk
Patrick van Luijk ('84)
NED10.49
  
 
2
Christopher Naliali
Christopher Naliali ('92)
CIV10.54
  
 SB
3
Matthieu Pritchett
Matthieu Pritchett ('86)
USA10.61
  
 
4
Marcus Lawler
Marcus Lawler ('95)
IRL10.71
  
 
5
Jorén Tromp
Jorén Tromp ('88)
NED10.72
  
 SB
6
Bastien Anyla
Bastien Anyla ('86)
FRA10.96
  
 
Gibrilla Pato Bangura
Gibrilla Pato Bangura ('85)
SLE DQ
  
 
Finale B
Vind: -1.6
Vind: -1.6
1
Dannish Walker-Khan
Dannish Walker-Khan ('92)
GBR10.66
  
 
2
Paul Robers
Paul Robers ('88)
NED10.81
  
 
3
Yannick Meyer
Yannick Meyer ('88)
BEL10.88
  
 
4
Jean-Marie Louis
Jean-Marie Louis ('86)
BEL10.92
  
 SB
5
Marvin Douma
Marvin Douma ('93)
NED11.16
  
 
6
Kieran Elliott
Kieran Elliott ('95)
IRL11.22
  
 
Finale C
Vind: -0.8
Vind: -0.8
1
Raymond Bang-Cuse
Raymond Bang-Cuse ('94)
FRA10.74
  
 PB
2
Joris van Gool
Joris van Gool ('98)
NED10.76
  
 PB
3
Guelord Kola Biasu
Guelord Kola Biasu ('93)
BEL10.87
  
 PB
4
Shaquille Haverkamp
Shaquille Haverkamp ('99)
NED10.89
  
 
5
Hallgeir Martinsen
Hallgeir Martinsen ('89)
NOR11.11
  
 
Finale D
Vind: -1.4
Vind: -1.4
1
Joris van Gool
Joris van Gool ('98)
NED10.75
  
 PB
2
Raymond Bang-Cuse
Raymond Bang-Cuse ('94)
FRA10.76
  
 
3
Anax Da Silva
Anax Da Silva ('95)
GBR10.81
  
 
4
Devron Jepma
Devron Jepma ('93)
NED10.88
  
 
5
Georgy Gusto
Georgy Gusto ('93)
FRA10.98
  
 
6
Joseph Ojewumi
Joseph Ojewumi ('98)
IRL11.04
  
 
7
Jonathan Mutebwa
Jonathan Mutebwa ('93)
NED11.09
  
 
Finale E
Vind: -1.8
Vind: -1.8
1
Shaquille Haverkamp
Shaquille Haverkamp ('99)
NED10.79
  
 PB
2
Daniel Trueman
Daniel Trueman ('95)
GBR10.89
  
 SB
3
Marvin Bheka
Marvin Bheka ('87)
GBR10.96
  
 PB
4
Dudley Boeldak
Dudley Boeldak ('95)
NED10.99
  
 
Finale F
Vind: -1.2
Vind: -1.2
1
Jim Van Gorkum
Jim Van Gorkum ('98)
NED11.01
  
 
2
Dean Adams
Dean Adams ('90)
IRL11.08
  
 
4
David McDonald
David McDonald ('99)
IRL11.13
  
 SB
5
Eoin Doherty
Eoin Doherty ('97)
IRL11.17
  
 SB
7
Kaodichinma Ogbene
Kaodichinma Ogbene ('93)
IRL11.19
  
 SB
Finale G
Vind: -0.9
Vind: -0.9
1
Guelord Kola Biasu
Guelord Kola Biasu ('93)
BEL10.86
  
 PB
Finale H
Vind: -0.7
Vind: -0.7
2
Conor Wilson
Conor Wilson ('94)
IRL11.43
  
 SB
Finale J
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1
Shaun Donohue
Shaun Donohue ('96)
IRL11.55
  
 SB
2
Ciaran Maher
Ciaran Maher ('99)
IRL11.61
  
 PB
M 200 m    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
1
Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia ('89)
NED20.76
  
 SB
2
Jeffrey John
Jeffrey John ('92)
FRA20.91
  
 SB
3
Robin Vanderbemden
Robin Vanderbemden ('94)
BEL20.97
  
 
4
Dannish Walker-Khan
Dannish Walker-Khan ('92)
GBR21.03
  
 
5
Matthieu Pritchett
Matthieu Pritchett ('86)
USA21.31
  
 
6
Julien Watrin
Julien Watrin ('92)
BEL21.38
  
 
Finale B
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Patrick van Luijk
Patrick van Luijk ('84)
NED20.85
  
 SB
2
Marcus Lawler
Marcus Lawler ('95)
IRL20.91
  
 SB
3
Eanna Madden
Eanna Madden ('94)
IRL21.27
  
 
4
Craig Lynch
Craig Lynch ('90)
IRL21.44
  
 SB
5
Tanguy Xavier
Tanguy Xavier ('92)
FRA22.12
  
 PB
Jorén Tromp
Jorén Tromp ('88)
NED DNF
  
 
Finale C
Vind: -1.6
Vind: -1.6
1
Raymond Bang-Cuse
Raymond Bang-Cuse ('94)
FRA21.45
  
 PB
2
Marvin Douma
Marvin Douma ('93)
NED21.54
  
 
3
Paul Robers
Paul Robers ('88)
NED21.97
  
 
Finale D
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1
Paul Robers
Paul Robers ('88)
NED21.36
  
 SB
2
Sean Lawler
Sean Lawler ('97)
IRL21.43
  
 PB
3
Chidel Cecilia
Chidel Cecilia ('96)
NED21.72
  
 PB
4
Yestin Scheldeman
Yestin Scheldeman ('91)
BEL21.78
  
 
5
Sawa Bezelev
Sawa Bezelev ('98)
NED22.05
  
 SB
6
Craig Newell
Craig Newell ('97)
IRL22.42
  
 
Finale E
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Raymond Bang-Cuse
Raymond Bang-Cuse ('94)
FRA21.43
  
 PB
2
Cillin Greene
Cillin Greene ('98)
IRL21.45
  
 PB
3
Anax Da Silva
Anax Da Silva ('95)
GBR21.76
  
 SB
4
Daniel Trueman
Daniel Trueman ('95)
GBR21.79
  
 SB
Finale F
Vind: -0.7
Vind: -0.7
1
Elvis Afrifa
Elvis Afrifa ('97)
NED21.92
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Rabah Yousif
Rabah Yousif ('86)
GBR45.61
  
 SB
2
Martyn Rooney
Martyn Rooney ('87)
GBR45.88
  
 
3
Freddy Mezones
Freddy Mezones ('87)
VEN45.96
  
 
4
Jarryd Dunn
Jarryd Dunn ('92)
GBR46.16
  
 SB
5
Mame-Ibra Anne
Mame-Ibra Anne ('89)
FRA46.28
  
 
6
Thomas Jordier
Thomas Jordier ('94)
FRA46.32
  
 SB
7
Julien Watrin
Julien Watrin ('92)
BEL46.93
  
 SB
8
Terrence Agard
Terrence Agard ('90)
NED48.04
  
 SB
Finale B
1
Jamie Bowie
Jamie Bowie ('89)
GBR46.21
  
 SB
2
Youssef Karam
Youssef Karam ('93)
KUW46.33
  
 SB
3
Nigel Levine
Nigel Levine ('89)
GBR46.38
  
 SB
4
Theo Campbell
Theo Campbell ('91)
GBR46.40
  
 
5
Bjorn Blauwhof
Bjorn Blauwhof ('90)
NED47.09
  
 SB
6
Seppe Thijs
Seppe Thijs ('92)
BEL47.15
  
 SB
7
Angel Chelala
Angel Chelala ('89)
FRA47.74
  
 SB
Finale C
1
Fethi Benchaa
Fethi Benchaa ('88)
ALG46.45
  
 PB
2
Wandifa Sanneh
Wandifa Sanneh ('96)
GAM47.12
  
 PB
3
Grant Plenderleith
Grant Plenderleith ('91)
GBR47.33
  
 SB
4
James Gladman
James Gladman ('93)
GBR47.47
  
 PB
5
Greg Louden
Greg Louden ('92)
GBR47.54
  
 SB
6
Lacarl Hayes
Lacarl Hayes ('89)
NGR47.85
  
 
Finale D
1
Owen Smith
Owen Smith ('94)
GBR46.23
  
 PB
2
Michael Rossaert
Michael Rossaert ('95)
BEL46.81
  
 PB
3
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen ('89)
NOR46.90
  
 PB
4
Rory Evans
Rory Evans ('89)
GBR47.19
  
 SB
5
Greg Louden
Greg Louden ('92)
GBR47.74
  
 
6
Tobias Mausbach
Tobias Mausbach ('90)
GER47.82
  
 SB
7
Obed Martis
Obed Martis ('87)
NED48.70
  
 SB
Finale E
1
Anthony Young
Anthony Young ('84)
USA47.87
  
 PB
2
Olaf van den Bergh
Olaf van den Bergh ('94)
NED47.90
  
 SB
3
Olivier Smug
Olivier Smug ('88)
FRA48.03
  
 
4
Yassin Zaoujal
Yassin Zaoujal ('96)
FRA48.34
  
 
5
Ivar Moinat
Ivar Moinat ('97)
NED48.62
  
 SB
6
Patrick Swan
Patrick Swan ('88)
GBR48.79
  
 SB
7
Jannie Briers-Louw
Jannie Briers-Louw ('93)
RSA48.89
  
 
Finale F
1
Maarten Stuivenberg
Maarten Stuivenberg ('95)
NED47.77
  
 PB
2
Samba Fall
Samba Fall ('92)
BEL48.25
  
 SB
3
Joe Reid
Joe Reid ('96)
GBR48.28
  
 
4
Mathias Sanctorum
Mathias Sanctorum ('93)
BEL48.71
  
 SB
5
Peter Moreno
Peter Moreno ('90)
NGR48.86
  
 SB
6
Tanguy Xavier
Tanguy Xavier ('92)
FRA49.26
  
 
7
Scott Gibson
Scott Gibson ('97)
IRL49.49
  
 SB
8
Filiph Johansson
Filiph Johansson ('97)
FIN50.01
  
 SB
Finale G
1
Simon Boypa
Simon Boypa ('99)
FRA47.96
  
 PB
2
Maarten Raes
Maarten Raes ('96)
BEL48.39
  
 PB
3
Rik Jansen
Rik Jansen ('94)
NED48.49
  
 PB
4
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL48.55
  
 PB
5
Jamie Mitchell
Jamie Mitchell ('99)
IRL48.56
  
 PB
Finale H
1
Brandon Arrey
Brandon Arrey ('96)
IRL48.26
  
 
3
Eoghan Buggy
Eoghan Buggy ('95)
IRL49.60
  
 PB
Finale I
2
Conor Wilson
Conor Wilson ('94)
IRL50.76
  
 SB
5
Shaun Donohue
Shaun Donohue ('96)
IRL51.20
  
 SB
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Jamie Webb
Jamie Webb ('94)
GBR1:46.59
  
 PB
2
Sofiane Selmouni
Sofiane Selmouni ('89)
FRA1:46.78
  
 SB
3
Paul Renaudie
Paul Renaudie ('90)
FRA1:47.22
  
 SB
4
Brice Leroy
Brice Leroy ('89)
FRA1:47.33
  
 SB
5
Lutimar Paes
Lutimar Paes ('88)
BRA1:47.39
  
 
6
Jesús Gómez
Jesús Gómez ('91)
ESP1:47.46
  
 SB
7
James Gurr
James Gurr ('83)
AUS1:47.56
  
 
8
Denis Bäuerle
Denis Bäuerle ('89)
GER1:47.99
  
 SB
9
Aaron Botterman
Aaron Botterman ('94)
BEL1:47.99
  
 SB
10
Bob van der Ham
Bob van der Ham ('90)
NED1:49.61
  
 SB
Olaf van den Bergh
Olaf van den Bergh ('94)
NED DNF
  pace
 
Finale B
1
Charles Grethen
Charles Grethen ('92)
LUX1:47.62
  
 SB
2
Leo Morgana
Leo Morgana ('94)
FRA1:47.80
  
 SB
3
Saul Ordóñez
Saul Ordóñez ('94)
ESP1:47.83
  
 SB
4
David Verbrugghe
David Verbrugghe ('87)
FRA1:47.97
  
 SB
5
Musa Hajdari
Musa Hajdari ('87)
KOS1:47.97
  
 SB
6
Karol Konieczny
Karol Konieczny ('93)
POL1:48.04
  
 SB
7
Ben Waterman
Ben Waterman ('93)
GBR1:48.06
  
 SB
8
David Palacio
David Palacio ('88)
ESP1:48.09
  
 SB
9
Aurele Vandeputte
Aurele Vandeputte ('95)
BEL1:48.19
  
 SB
10
Stijn Baeten
Stijn Baeten ('94)
BEL1:49.45
  
 SB
Anthony Young
Anthony Young ('84)
USA DNF
  pace
 
Finale C
1
Astrit Kryeziu
Astrit Kryeziu ('91)
KOS1:48.84
  
 
2
Corey Bellemore
Corey Bellemore ('94)
CAN1:49.20
  
 SB
3
Jonathan Gaveta
Jonathan Gaveta ('92)
ESP1:49.58
  
 SB
4
Saúl Martínez
Saúl Martínez ('94)
ESP1:49.64
  
 SB
5
Jorian Damen
Jorian Damen ('92)
NED1:50.24
  
 SB
6
Niall Tuohy
Niall Tuohy ('89)
IRL1:50.34
  
 SB
7
Laurens Schockaert
Laurens Schockaert ('90)
BEL1:50.43
  
 SB
8
Thomas Larchaud
Thomas Larchaud ('86)
FRA1:50.86
  
 SB
9
Sajeesh Joseph
Sajeesh Joseph ('87)
IND1:51.37
  
 
10
Dustin Emrani
Dustin Emrani ('85)
ISR1:51.61
  
 
Julian Cobbaert
Julian Cobbaert ('98)
BEL DNF
  
 
Finale E
1
David Dempsey
David Dempsey ('91)
GBR1:48.81
  
 PB
2
Jonas Schöpfer
Jonas Schöpfer ('96)
SUI1:49.41
  
 PB
3
Kevin Gobillard
Kevin Gobillard ('85)
FRA1:49.51
  
 SB
4
Emil Oustad
Emil Oustad ('89)
NOR1:49.52
  
 SB
5
Hugo Houyez
Hugo Houyez ('95)
FRA1:49.59
  
 SB
6
Theofanis Michaelas
Theofanis Michaelas ('91)
CYP1:49.82
  
 SB
7
Thomas Desrumaux
Thomas Desrumaux ('94)
FRA1:49.83
  
 SB
8
Wilfred van Holst
Wilfred van Holst ('88)
NED1:49.88
  
 
9
John Bird
John Bird ('92)
GBR1:50.40
  
 
10
Christos Demetriou
Christos Demetriou ('93)
CYP1:50.72
  
 SB
11
Quentin Kebron
Quentin Kebron ('92)
BEL1:50.80
  
 SB
12
Florian Vauthrin
Florian Vauthrin ('90)
FRA1:51.49
  
 SB
Finale F
1
Jaap Gerben Vellinga
Jaap Gerben Vellinga ('94)
NED1:49.01
  
 PB
2
Clément Dhainaut
Clément Dhainaut ('97)
FRA1:49.32
  
 PB
3
Eraldo Qerama
Eraldo Qerama ('91)
ALB1:49.45
  
 PB
4
Didier Nibbering
Didier Nibbering ('91)
NED1:49.86
  
 PB
5
Viktor Benschop
Viktor Benschop ('95)
BEL1:49.93
  
 PB
6
Bram Buigel
Bram Buigel ('95)
NED1:50.10
  
 PB
7
Edison Muço
Edison Muço ('92)
ALB1:50.26
  
 PB
8
Sjoerd Weijers
Sjoerd Weijers ('95)
NED1:50.70
  
 SB
9
Konstadínos Vasilákis
Konstadínos Vasilákis ('87)
GRE1:51.02
  
 SB
10
Raphael Salm
Raphael Salm ('89)
SUI1:51.13
  
 SB
11
Andréas Steryíou
Andréas Steryíou ('89)
GRE1:51.59
  
 SB
12
Valentijn Weinans
Valentijn Weinans ('95)
NED1:51.61
  
 SB
Finale G
1
Thierry-Orden Dagbetin
Thierry-Orden Dagbetin ('98)
FRA1:50.64
  
 PB
2
Wessel Van Veenen
Wessel Van Veenen ('95)
NED1:51.05
  
 PB
3
Florian Herr
Florian Herr ('88)
GER1:51.22
  
 SB
4
Luuk Wagenaar
Luuk Wagenaar ('94)
NED1:51.30
  
 SB
5
Samir Youb
Samir Youb ('91)
FRA1:51.90
  
 SB
6
Terje Snarby
Terje Snarby ('89)
NOR1:51.94
  
 SB
7
Sebbe Francken
Sebbe Francken ('96)
BEL1:51.96
  
 PB
8
Thorben Juschka
Thorben Juschka ('91)
GER1:52.36
  
 SB
9
Thomas van Laar
Thomas van Laar ('95)
NED1:52.86
  
 SB
10
Patrick Müller
Patrick Müller ('90)
GER1:53.61
  
 SB
11
Julius Uutela
Julius Uutela ('97)
FIN1:53.93
  
 SB
12
Marius De Bruyn
Marius De Bruyn ('96)
BEL1:54.27
  
 PB
Finale H
1
Brecht Fasseur
Brecht Fasseur ('99)
BEL1:51.46
  
 PB
2
Alexis Bosio
Alexis Bosio ('96)
FRA1:51.69
  
 SB
3
Pieter Sisk
Pieter Sisk ('99)
BEL1:51.70
  
 PB
4
Hugo Monnier
Hugo Monnier ('96)
FRA1:51.92
  
 SB
5
Christophe Bestgen
Christophe Bestgen ('88)
LUX1:52.11
  
 SB
6
Toon Dierckx
Toon Dierckx ('87)
BEL1:52.19
  
 SB
7
David Schöpfer
David Schöpfer ('94)
SUI1:52.42
  
 PB
8
Bastiaan Ameryckx
Bastiaan Ameryckx ('98)
BEL1:54.29
  
 PB
9
Ruben Quagliara
Ruben Quagliara ('98)
BEL1:54.70
  
 
10
Lefteris Elias
Lefteris Elias ('97)
CYP1:54.96
  
 SB
11
Jean Charles Byl
Jean Charles Byl ('78)
BEL1:55.06
  
 SB
Finale I
1
Clement Houcke
Clement Houcke ('96)
FRA1:51.64
  
 PB
2
Salim Mettaourou-Taleb
Salim Mettaourou-Taleb ('94)
ESP1:51.96
  
 PB
3
Baptiste Dupril-Dupre
Baptiste Dupril-Dupre ('98)
FRA1:52.31
  
 PB
4
Leander Czech
Leander Czech ('98)
GER1:53.00
  
 PB
5
Nicolai Sake
Nicolai Sake ('96)
BEL1:53.21
  
 PB
6
El Messaoudi El Idrissi
El Messaoudi El Idrissi ('94)
ESP1:53.24
  
 PB
7
Andy Groffen
Andy Groffen ('92)
BEL1:53.58
  
 SB
8
Liam Hennessy
Liam Hennessy ('96)
IRL1:53.78
  
 SB
9
Romain Donneux
Romain Donneux ('87)
FRA1:54.04
  
 
10
Pieter de Maersschalk
Pieter de Maersschalk ('88)
BEL1:54.18
  
 SB
11
Ruben Van Den Berghe
Ruben Van Den Berghe ('89)
BEL1:54.66
  
 PB
12
Paul Chem-Lenhof
Paul Chem-Lenhof ('98)
FRA1:55.90
  
 SB
13
Granit Kryziu
Granit Kryziu ('95)
KOS1:55.91
  
 
Finale J
1
Sep Schillebeeckx
Sep Schillebeeckx ('96)
BEL1:53.01
  
 PB
2
Ryan Clarke
Ryan Clarke ('97)
NED1:53.03
  
 PB
3
Thibauld Guilbert
Thibauld Guilbert 
BEL1:54.11
  
 PB
4
Jakob Gieße
Jakob Gieße ('94)
GER1:54.20
  
 PB
5
Robin Van Riel
Robin Van Riel 
NED1:54.22
  
 
6
Rabah Houali
Rabah Houali ('97)
FRA1:54.54
  
 PB
7
Andrea Baratte
Andrea Baratte ('97)
LUX1:54.65
  
 SB
8
Omar Ba
Omar Ba ('92)
FRA1:55.32
  
 SB
Finale K
1
Yngwie Vanhoucke
Yngwie Vanhoucke ('93)
BEL1:53.78
  
 PB
2Søren Bøge Edlund JøhnkSøren Bøge Edlund Jøhnk ('97)DEN1:54.27
  
 PB
3
Alexander Kober
Alexander Kober ('91)
GER1:54.41
  
 PB
4
Finn Merten
Finn Merten ('99)
GER1:54.83
  
 PB
5
Luc Hensgen
Luc Hensgen ('96)
LUX1:54.87
  
 PB
6
Tom de Leeuw
Tom de Leeuw ('97)
NED1:54.89
  
 PB
7
Iwein Bau
Iwein Bau ('96)
BEL1:55.17
  
 PB
8
Antoine Genser
Antoine Genser ('89)
FRA1:55.17
  
 PB
9
Sam de Vor
Sam de Vor ('91)
NED1:55.80
  
 PB
11
Denis Coughlan
Denis Coughlan ('81)
IRL1:56.70
  
 SB
12
Tuomas Puputti
Tuomas Puputti ('97)
FIN1:58.31
  
 PB
Finale L
1
Wolf Hens
Wolf Hens ('98)
BEL1:55.26
  
 PB
2
Bjarne Lofgren
Bjarne Lofgren ('99)
BEL1:55.55
  
 PB
3
Daniel De Looze
Daniel De Looze ('93)
NED1:55.75
  
 PB
10
Pauli Ruostetsaari
Pauli Ruostetsaari ('95)
FIN1:58.27
  
 PB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen ('91)
NOR3:36.34
  
 SB
2
Hamish Carson
Hamish Carson ('88)
NZL3:36.97
  
 
3
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen ('93)
NOR3:37.04
  
 PB
4
Ismael Debjani
Ismael Debjani ('90)
BEL3:38.07
  
 PB
5
Pieter Claus
Pieter Claus ('93)
BEL3:39.73
  
 PB
6
Nixon Chepseba
Nixon Chepseba ('90)
KEN3:40.01
  
 
7
Carlos Díaz
Carlos Díaz ('93)
CHI3:40.78
  
 
8
Elroy Gelant
Elroy Gelant ('86)
RSA3:40.88
  
 SB
9
Simon Denissel
Simon Denissel ('90)
FRA3:41.11
  
 SB
10
Tarik Moukrime
Tarik Moukrime ('92)
BEL3:41.49
  
 
11
Eoin Everard
Eoin Everard ('86)
IRL3:41.73
  
 SB
12
Lawi Lalang
Lawi Lalang ('91)
USA3:41.91
  
 SB
13
Dale Clutterbuck
Dale Clutterbuck ('92)
GBR3:45.55
  
 SB
14
Mohamed Othman Shahween
Mohamed Othman Shahween ('86)
KSA3:47.08
  
 SB
Jamie Webb
Jamie Webb ('94)
GBR DNF
  
 
Finale B
1
Richard Douma
Richard Douma ('93)
NED3:39.73
  
 
2
Ross Proudfoot
Ross Proudfoot ('92)
CAN3:40.53
  
 SB
3
Quentin Tison
Quentin Tison ('96)
FRA3:40.73
  
 PB
4Andreas BuenoAndreas Bueno ('88)DEN3:40.89
  
 
5
Mohammed Abid
Mohammed Abid ('95)
MAR3:41.69
  
 SB
6
Andréas Dimitrákis
Andréas Dimitrákis ('90)
GRE3:41.77
  
 SB
7
Rabie Doukkana
Rabie Doukkana ('87)
MAR3:42.34
  
 SB
8
Ali Hamdi
Ali Hamdi ('89)
BEL3:43.35
  
 SB
9
Brecht Bertels
Brecht Bertels ('94)
BEL3:43.40
  
 PB
10
Lawi Kosgei
Lawi Kosgei ('99)
KEN3:45.87
  
 
11
Andi Noot
Andi Noot ('93)
EST3:46.61
  
 
12
Jurjen Polderman
Jurjen Polderman ('91)
NED3:46.73
  
 SB
13
Hayden Mclaren
Hayden Mclaren ('87)
NZL3:47.79
  
 SB
14
Ferej Hamid
Ferej Hamid ('96)
ERI3:48.60
  
 PB
15
Anders Lindahl
Anders Lindahl ('87)
FIN3:54.72
  
 SB
Konstadínos Nakópoulos
Konstadínos Nakópoulos ('87)
GRE DNF
  
 
Finale C
1
Kevin Benallou
Kevin Benallou ('90)
FRA3:43.84
  
 PB
2
Yani Khelaf
Yani Khelaf ('98)
FRA3:44.59
  
 PB
3
Ruben Van Praet
Ruben Van Praet ('91)
BEL3:44.73
  
 PB
4
Mohammed Moussaoui
Mohammed Moussaoui ('90)
FRA3:45.23
  
 SB
5
Panu Jantunen
Panu Jantunen ('89)
FIN3:45.42
  
 PB
6
Chris Winter
Chris Winter ('86)
CAN3:45.48
  
 PB
7
Philip Cortvriendt
Philip Cortvriendt ('94)
BEL3:45.80
  
 SB
8
Miguel De La Torre
Miguel De La Torre ('94)
ESP3:45.82
  
 PB
9
Mike Foppen
Mike Foppen ('96)
NED3:46.29
  
 
10
David Martínez
David Martínez ('83)
ESP3:46.52
  
 SB
11
Allar Lamp
Allar Lamp ('91)
EST3:48.90
  
 
12
Tommi Sundell
Tommi Sundell ('90)
FIN3:49.90
  
 SB
13
Wouter Jansen
Wouter Jansen ('87)
NED3:52.55
  
 SB
Finale D
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:45.50
  
 PB
2
Ággelos Vasilíou
Ággelos Vasilíou ('97)
GRE3:45.86
  
 PB
3
Lukas Abele
Lukas Abele ('97)
GER3:45.90
  
 PB
4
Hugo Rocha
Hugo Rocha ('97)
POR3:46.07
  
 PB
5
Mathieu Charles
Mathieu Charles ('90)
FRA3:46.48
  
 SB
6
Maarten Mortelmans
Maarten Mortelmans ('89)
NED3:47.42
  
 PB
7
Sven Bombeke
Sven Bombeke ('93)
BEL3:48.09
  
 PB
8
Keith Fallon
Keith Fallon ('93)
IRL3:48.13
  
 PB
9
Bradley Goater
Bradley Goater ('94)
GBR3:48.29
  
 PB
10
Niek Blikslager
Niek Blikslager ('95)
NED3:48.68
  
 
11
Tuomo Salonen
Tuomo Salonen ('89)
FIN3:49.41
  
 SB
12Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)DEN3:49.64
  
 SB
13
Pieterjan De Bosscher
Pieterjan De Bosscher ('90)
BEL3:49.77
  
 SB
14
Ward D'Hoore
Ward D'Hoore ('94)
BEL3:49.90
  
 PB
15
Cyril Vincent-Viry
Cyril Vincent-Viry ('89)
FRA3:51.88
  
 SB
Finale E
1
Rami Guerra
Rami Guerra ('98)
FRA3:48.01
  
 PB
2
Mohamed Elkarroui
Mohamed Elkarroui ('96)
MAR3:48.60
  
 PB
3
Mehdi Belhadj
Mehdi Belhadj ('95)
FRA3:49.43
  
 SB
4
Jabir Makhfaoui
Jabir Makhfaoui ('96)
ESP3:50.31
  
 PB
5
Roy van Eekelen
Roy van Eekelen ('95)
NED3:50.89
  
 SB
6
Bram Anderiessen
Bram Anderiessen ('99)
NED3:50.98
  
 
7
Fernando González-Mohino
Fernando González-Mohino ('90)
ESP3:51.61
  
 SB
8
Vincent Poczekajlo
Vincent Poczekajlo ('87)
FRA3:51.87
  
 PB
9
Yorben Ruiter
Yorben Ruiter ('95)
NED3:52.95
  
 SB
10
Adrien Szuscik
Adrien Szuscik ('89)
FRA3:53.69
  
 SB
11
Yannik Duppich
Yannik Duppich ('90)
GER3:53.73
  
 PB
12
Pascal Furtwängler
Pascal Furtwängler ('93)
SUI3:54.20
  
 SB
13
Leo Fontana
Leo Fontana ('95)
FRA3:55.11
  
 
14
Fidelio Klein
Fidelio Klein ('96)
FRA3:58.48
  
 SB
15
Simon De Vriendt
Simon De Vriendt ('84)
BEL3:58.69
  
 SB
16
Lorenz Baum
Lorenz Baum ('90)
GER4:00.06
  
 
Finale F
2
Alexis Jacq
Alexis Jacq ('95)
FRA3:51.20
  
 PB
3
Axel Draux
Axel Draux ('99)
BEL3:51.27
  
 PB
4
Jennen Mortier
Jennen Mortier ('97)
BEL3:52.19
  
 PB
5
Raphael Demarcq
Raphael Demarcq ('95)
FRA3:52.29
  
 PB
6
Jelmer van der Linden
Jelmer van der Linden ('96)
NED3:52.64
  
 PB
7
Dorian Louvet
Dorian Louvet ('89)
FRA3:52.98
  
 PB
8
Bas Van Hooren
Bas Van Hooren ('92)
NED3:54.34
  
 PB
9
Youssef Fateh
Youssef Fateh ('95)
ESP3:54.43
  
 PB
10
David Bascuñana
David Bascuñana ('95)
ESP3:55.34
  
 PB
11
Sander Verminck
Sander Verminck ('89)
BEL3:56.04
  
 PB
Finale G
1
Oussama Lonneux
Oussama Lonneux ('97)
BEL3:52.47
  
 PB
2
Kidane Tewolde
Kidane Tewolde ('96)
GER3:53.16
  
 PB
3
Julien Celis
Julien Celis ('88)
BEL3:53.66
  
 PB
4
Yeóryios-Panayiótis Miliarás
Yeóryios-Panayiótis Miliarás 
GRE3:54.70
  
 PB
5
Enzo Noel
Enzo Noel ('95)
BEL3:55.66
  
 PB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1
Awet Nftalem Kibrab
Awet Nftalem Kibrab ('95)
ERI13:22.90
  
 PB
2
Florian Orth
Florian Orth ('89)
GER13:23.67
  
 PB
3
Jonny Davies
Jonny Davies ('94)
GBR13:23.94
  
 PB
4
Fredrick Kipkosgei
Fredrick Kipkosgei ('96)
KEN13:26.91
  
 
5
Jonathan Taylor
Jonathan Taylor ('87)
GBR13:30.97
  
 PB
6
Aitor Fernández
Aitor Fernández ('91)
ESP13:38.82
  
 SB
7
Marcel Fehr
Marcel Fehr ('92)
GER13:39.83
  
 SB
8
Soufiane Bouchikhi
Soufiane Bouchikhi ('90)
BEL13:40.41
  
 SB
9
Richard Weir
Richard Weir ('84)
GBR13:41.83
  
 PB
10
David McCarthy
David McCarthy ('88)
IRL13:42.24
  
 SB
11
Kevin Batt
Kevin Batt ('91)
IRL13:42.82
  
 SB
12
Charlie Hulson
Charlie Hulson ('93)
GBR13:43.35
  
 PB
13
Marco Najibe Salami
Marco Najibe Salami ('85)
ITA13:44.38
  
 SB
14Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN13:44.99
  
 PB
15
Amanal Petros
Amanal Petros ('95)
GER13:46.23
  
 PB
16
Jean-Pierre Weerts
Jean-Pierre Weerts ('86)
BEL13:46.57
  
 PB
17
Ambrose Bore
Ambrose Bore ('95)
KEN13:46.62
  
 
18
Simon Debognies
Simon Debognies ('96)
BEL13:47.03
  
 PB
19
Wesley de Kerpel
Wesley de Kerpel ('88)
BEL13:47.97
  
 PB
20
Marouan Razine
Marouan Razine ('91)
ITA13:49.23
  
 SB
21
Eduard Mbengani
Eduard Mbengani ('85)
POR13:49.79
  
 SB
22
Daniel Mateo
Daniel Mateo ('89)
ESP13:51.95
  
 SB
23
Gladwin Mzazi
Gladwin Mzazi ('88)
RSA13:55.29
  
 
24
Jeroen Hendrikx
Jeroen Hendrikx ('86)
BEL13:55.34
  
 SB
25
Lukas Van Assche
Lukas Van Assche ('89)
BEL13:55.59
  
 PB
26
John Travers
John Travers ('91)
IRL13:59.58
  
 SB
27
Simon Stützel
Simon Stützel ('86)
GER14:00.73
  
 SB
28
Alberto Sánchez
Alberto Sánchez ('88)
ESP14:02.66
  
 SB
29
Tom Wiggers
Tom Wiggers ('87)
NED14:08.87
  
 SB
30
Steven Casteele
Steven Casteele ('94)
BEL14:09.91
  
 SB
31
Francois Barrer
Francois Barrer ('93)
FRA14:28.15
  
 SB
Julien Wanders
Julien Wanders ('96)
SUI DNF
  
 
Daniel da Silva
Daniel da Silva ('88)
BRA DNF
  
 
Finale B
1
Benjamin Pires
Benjamin Pires ('90)
FRA14:01.09
  
 SB
2
Benjamin Choquert
Benjamin Choquert ('86)
FRA14:02.35
  
 PB
4
Valentin Pfeil
Valentin Pfeil ('88)
AUT14:03.16
  
 PB
5
Ronald Schröer
Ronald Schröer ('84)
NED14:03.52
  
 SB
6
Dieter Kersten
Dieter Kersten ('96)
BEL14:03.66
  
 PB
7
Peter Lanziner
Peter Lanziner ('82)
ITA14:06.29
  
 SB
8
Nick Van Peborgh
Nick Van Peborgh ('84)
BEL14:07.49
  
 SB
9
Pietro Riva
Pietro Riva ('97)
ITA14:07.96
  
 PB
10
Dries Basemans
Dries Basemans ('92)
BEL14:08.49
  
 PB
11
Brandon Hargreaves
Brandon Hargreaves ('93)
IRL14:09.69
  
 SB
12
Emmanuel Roudolff
Emmanuel Roudolff ('95)
FRA14:10.91
  
 PB
13
Bart van Nunen
Bart van Nunen ('95)
NED14:11.01
  
 PB
14
Daniel Studley
Daniel Studley ('92)
GBR14:11.19
  
 SB
15
Michael Somers
Michael Somers ('95)
BEL14:13.69
  
 PB
16
Andrea Pranno
Andrea Pranno ('90)
ITA14:16.42
  
 SB
17
Jens Nerkamp
Jens Nerkamp ('89)
GER14:18.20
  
 SB
18
Lahsene Bouchikhi
Lahsene Bouchikhi ('93)
BEL14:21.67
  
 
19
Cédric Van De Putte
Cédric Van De Putte ('90)
BEL14:22.05
  
 PB
20
Jorrit Cleij
Jorrit Cleij ('87)
NED14:23.85
  
 SB
21
Edwin de Vries
Edwin de Vries ('92)
NED14:29.05
  
 SB
22
Frank Futselaar
Frank Futselaar ('91)
NED14:36.13
  
 PB
23
Abdelaziz Dahi
Abdelaziz Dahi ('86)
ALG14:36.34
  
 SB
24
Hicham Briki
Hicham Briki ('91)
MAR14:38.27
  
 SB
25
Dáire Bermingham
Dáire Bermingham ('87)
IRL14:38.58
  
 SB
26
Joeri Wolf
Joeri Wolf ('91)
NED14:38.88
  
 SB
Pierre Denays
Pierre Denays ('89)
BEL DNF
  
 
Jonas Beverungen
Jonas Beverungen ('90)
GER DNF
  
 
Paolo Zanatta
Paolo Zanatta ('82)
ITA DNF
  
 
Stijn de Vulder
Stijn de Vulder ('82)
BEL DNF
  
 
Jan Adriaansen
Jan Adriaansen ('91)
BEL DNF
  
 
Thomas De Bock
Thomas De Bock ('91)
BEL DNF
  
 
Mats Lunders
Mats Lunders ('91)
BEL DNF
  
 
Borja Jerónimo García
Borja Jerónimo García ('81)
ESP DNF
  
 
Pierre Urruty
Pierre Urruty ('86)
FRA DNF
  
 
Finale C
1
Samuel Barata
Samuel Barata ('93)
POR14:01.71
  
 PB
2
Thomas Moran
Thomas Moran ('93)
IRL14:12.71
  
 PB
3
Pierre Murchan
Pierre Murchan ('97)
IRL14:14.01
  
 PB
4
Benoit Goethals
Benoit Goethals ('91)
BEL14:16.57
  
 PB
5
Hans Kristian Fløystad
Hans Kristian Fløystad ('89)
NOR14:16.80
  
 PB
6
Kalid Amin
Kalid Amin ('97)
NED14:17.11
  
 PB
7
Mike Teekens
Mike Teekens ('88)
NED14:17.16
  
 PB
8
Tom Gröschel
Tom Gröschel ('91)
GER14:19.68
  
 SB
9
Martti Siikaluoma
Martti Siikaluoma ('92)
FIN14:19.96
  
 PB
10
Leif Gunkel
Leif Gunkel ('96)
GER14:20.69
  
 PB
11
Rubén Castrillo
Rubén Castrillo ('90)
ESP14:21.92
  
 PB
12
Florian Lussy
Florian Lussy ('94)
SUI14:28.62
  
 PB
13
Lucas Nieuweboer
Lucas Nieuweboer ('94)
NED14:29.15
  
 PB
14
Amin Boukebal
Amin Boukebal ('90)
FRA14:34.49
  
 PB
15
Younes Darrazi
Younes Darrazi ('96)
BEL14:35.22
  
 PB
16
Jack O'Leary
Jack O'Leary ('97)
IRL14:38.94
  
 SB
17
Jan Hense
Jan Hense ('90)
GER14:39.70
  
 SB
18
Julien Calandreau
Julien Calandreau ('87)
FRA14:40.17
  
 PB
19
Tim Bolink
Tim Bolink ('92)
NED14:42.83
  
 SB
20
Willem Van Schuerbeeck
Willem Van Schuerbeeck ('84)
BEL14:44.63
  
 SB
Finale D
1
Flores Weverling
Flores Weverling ('93)
NED14:39.55
  
 PB
2Jacob Sommer SimonsenJacob Sommer Simonsen ('95)DEN14:43.11
  
 PB
6
Jake O'Regan
Jake O'Regan ('93)
IRL14:51.15
  
 PB
Finale E
1Joachim Weel RosboJoachim Weel Rosbo ('97)DEN14:55.99
  
 SB
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Mohammed Boulama
Mohammed Boulama ('93)
MAR8:31.05
  
 SB
2
Rantso Mokopane
Rantso Mokopane ('94)
RSA8:31.72
  
 PB
3
Dikotsi Lekopa
Dikotsi Lekopa ('88)
RSA8:32.79
  
 SB
4
Tumisang Monnatlala
Tumisang Monnatlala ('95)
RSA8:33.61
  
 SB
5
Luke Gunn
Luke Gunn ('85)
GBR8:35.71
  
 SB
6
Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø ('89)
NOR8:35.84
  
 PB
7
Bjørnar Ustad Kristensen
Bjørnar Ustad Kristensen ('82)
NOR8:36.47
  
 SB
8
Fabian Clarkson
Fabian Clarkson ('90)
GER8:37.74
  
 PB
9Tom WadeTom Wade ('89)GBR8:38.41
  
 PB
10
Chris Dulhanty
Chris Dulhanty ('92)
CAN8:38.71
  
 
11
Hannes Liebach
Hannes Liebach ('87)
GER8:39.15
  
 PB
12
Jonathan Hopkins
Jonathan Hopkins ('92)
GBR8:40.28
  
 PB
13
Patrick Karl
Patrick Karl ('96)
GER8:41.51
  
 
14
Nico Sonnenberg
Nico Sonnenberg ('91)
GER8:42.32
  
 SB
15
Patrick Nasti
Patrick Nasti ('89)
ITA8:42.70
  
 SB
16
Rubén Palomeque
Rubén Palomeque ('80)
ESP8:42.78
  
 SB
18
Noam Neeman
Noam Neeman ('87)
ISR8:43.90
  
 SB
19
Christian Steinhammer
Christian Steinhammer ('88)
AUT8:47.10
  
 SB
20
Tomás Tajadura
Tomás Tajadura ('85)
ESP8:47.13
  
 SB
21
Jorge Blanco
Jorge Blanco ('93)
ESP8:47.38
  
 SB
22
Giuseppe Gerratana
Giuseppe Gerratana ('92)
ITA8:49.28
  
 SB
23
Philipp Reinhardt
Philipp Reinhardt ('94)
GER8:50.79
  
 SB
24
Konstantin Wedel
Konstantin Wedel ('93)
GER8:52.27
  
 SB
25
Alvaro Gutierrez
Alvaro Gutierrez ('88)
ESP8:54.34
  
 
26
Krijn Van Koolwyk
Krijn Van Koolwyk ('81)
BEL8:55.46
  
 SB
27
Felix Hentschel
Felix Hentschel ('88)
GER8:59.94
  
 
28
Christoph Sander
Christoph Sander ('88)
AUT9:00.21
  
 SB
29
Rory Chesser
Rory Chesser ('87)
IRL9:01.01
  
 SB
30
Ieuan Thomas
Ieuan Thomas ('89)
GBR9:05.94
  
 SB
31
Samater Farah
Samater Farah ('85)
GBR9:08.22
  
 SB
Karim Tahri
Karim Tahri ('84)
FRA DNF
  
 
Mohamed Beirouk
Mohamed Beirouk ('85)
MTN DNF
  
 
Finale B
1
Tim Stegemann
Tim Stegemann ('92)
GER8:41.74
  
 PB
2
Louis Gilavert
Louis Gilavert ('98)
FRA8:43.53
  
 PB
4
Guillaume Lonjou
Guillaume Lonjou ('95)
FRA8:49.15
  
 PB
5
Doug Musson
Doug Musson ('94)
GBR8:51.16
  
 PB
6
Nikolas Frangou
Nikolas Frangou ('94)
CYP8:54.34
  
 PB
7
Mehdi Kadri
Mehdi Kadri ('95)
FRA8:54.41
  
 SB
8
Jannik Seelhöfer
Jannik Seelhöfer ('97)
GER8:56.30
  
 PB
9
Valentin Unterholzner
Valentin Unterholzner ('92)
GER8:59.14
  
 SB
10
Simon Grannetia
Simon Grannetia ('94)
NED8:59.25
  
 PB
11
Francois Dupont
Francois Dupont ('85)
BEL9:01.00
  
 SB
12
Saul Castro
Saul Castro ('84)
ESP9:01.79
  
 SB
13
Mathijs Casteele
Mathijs Casteele ('89)
BEL9:01.89
  
 PB
14
Hannu Granberg
Hannu Granberg ('90)
FIN9:03.71
  
 PB
15
Felix Thum
Felix Thum ('87)
GER9:04.20
  
 SB
16
Tahar Semlali
Tahar Semlali ('88)
FRA9:05.39
  
 SB
17
Riken Ost
Riken Ost ('96)
FRA9:09.38
  
 PB
M 110 m hæk    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1
Yaqoub Al-Yoha
Yaqoub Al-Yoha ('93)
KUW13.75
  
 
2
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
NOR13.90
  
 SB
3
Amir Shaker
Amir Shaker ('89)
IRQ14.11
  
 SB
4
Stefan Nieuwland
Stefan Nieuwland ('88)
NED14.29
  
 SB
5
Job Beintema
Job Beintema ('95)
NED14.32
  
 
6
Matthew Brisson
Matthew Brisson ('88)
CAN14.37
  
 
Abdulaziz Al-Mandeel
Abdulaziz Al-Mandeel ('89)
KUW DQ
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -2.4
Vind: -2.4
2
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
NOR13.97
  
 SB
3
Amir Shaker
Amir Shaker ('89)
IRQ14.17
  
 SB
4
Stefan Nieuwland
Stefan Nieuwland ('88)
NED14.48
  
 
5
Richard Diawara
Richard Diawara ('95)
FRA14.62
  
 
Dario De Borger
Dario De Borger ('92)
BEL DQ
  
 
Indledende 2
Vind: -0.8
Vind: -0.8
1
Yaqoub Al-Yoha
Yaqoub Al-Yoha ('93)
KUW13.74
  
 
2
Abdulaziz Al-Mandeel
Abdulaziz Al-Mandeel ('89)
KUW13.89
  
 
3
Matthew Brisson
Matthew Brisson ('88)
CAN14.31
  
 
4
Peter Moreno
Peter Moreno ('90)
NGR14.69
  
 =SB
Kyler Martin
Kyler Martin ('91)
USA DQ
  
 
Dries Peeters
Dries Peeters ('91)
BEL DQ
  
 
Indledende 3
Vind: -0.5
Vind: -0.5
1
Job Beintema
Job Beintema ('95)
NED14.25
  
 PB
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Rhys Williams
Rhys Williams ('84)
GBR49.22
  
 SB
2
Tom Burton
Tom Burton ('88)
GBR49.81
  
 SB
3
Sebastian Rodger
Sebastian Rodger ('91)
GBR50.42
  
 
4
Oskari Mörö
Oskari Mörö ('93)
FIN50.59
  
 SB
5
Cornel Fredericks
Cornel Fredericks ('90)
RSA50.62
  
 
6
Yoan Décimus
Yoan Décimus ('87)
FRA51.07
  
 
7
Niall Flannery
Niall Flannery ('91)
GBR56.87
  
 
Finale B
1
Amadou N'Diaye
Amadou N'Diaye ('92)
SEN50.21
  
 SB
2
Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset ('91)
NOR50.39
  
 SB
3
Victor Coroller
Victor Coroller ('97)
FRA50.76
  
 SB
4
Cameron French
Cameron French ('92)
NZL51.01
  
 
5
Aramís Díaz
Aramís Díaz ('74)
ITA51.48
  
 SB
6
Mike Cochrane
Mike Cochrane ('91)
NZL51.99
  
 
Finale C
1
James Forman
James Forman ('91)
GBR51.18
  
 
2
Christian von Wrede
Christian von Wrede ('91)
GER51.21
  
 SB
3
Jacob Paul
Jacob Paul ('95)
GBR51.24
  
 
4
Chris McAlister
Chris McAlister ('95)
GBR51.32
  
 
5
Erik Heggen
Erik Heggen ('92)
BEL51.97
  
 SB
6
Jesper Arts
Jesper Arts ('92)
NED52.47
  
 
7
Mickaël Bertil
Mickaël Bertil ('94)
FRA52.62
  
 
Finale D
1
Zied Azizi
Zied Azizi ('91)
TUN51.00
  
 PB
2
Jack Lawrie
Jack Lawrie ('96)
GBR51.56
  
 
3
Paul Bennett
Paul Bennett ('92)
GBR51.76
  
 SB
4
Florian Handt
Florian Handt ('91)
GER51.93
  
 
5
Petteri Monni
Petteri Monni ('90)
FIN52.44
  
 SB
6
Brian Vriend
Brian Vriend ('90)
NED52.75
  
 SB
7
Damien Bourguin
Damien Bourguin ('92)
FRA53.30
  
 SB
Finale E
1
Cliff Ellsworth
Cliff Ellsworth ('93)
NED52.84
  
 SB
2
Stef van der Schaaf
Stef van der Schaaf ('92)
NED52.98
  
 SB
3
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR53.22
  
 
4
Thibaut Maudhuy
Thibaut Maudhuy ('95)
FRA53.37
  
 
5
Dylan Owusu
Dylan Owusu ('97)
BEL53.43
  
 SB
6
Gwilym Cooper
Gwilym Cooper ('91)
GBR53.98
  
 
Finale F
1
Carlos Fernandez
Carlos Fernandez ('91)
ESP54.39
  
 SB
M Højdespring    

Finale A

Finale
1
Bram Ghuys
Bram Ghuys ('93)
BEL2.18
  
 SB
2
Abdoulaye Diarra
Abdoulaye Diarra ('88)
MLI2.09
  
 
3
Bob Makani
Bob Makani ('99)
FRA2.09
  
 
4
Emile Verdonck
Emile Verdonck ('95)
BEL2.09
  
 
5
Brett Jacobs
Brett Jacobs ('94)
BEL1.99
  
 
6
Jasper Heesbeen
Jasper Heesbeen ('92)
NED1.99
  
 
M Stangspring    

Finale A

Finale
1
Nikandros Stylianou
Nikandros Stylianou ('89)
CYP5.51
  
 SB
 
5.11
XXO
5.31
  O
5.51 SB
  O
5.61
XXX
    
2
Ben Broeders
Ben Broeders ('95)
BEL5.51
  
 
 
5.31
  O
5.51
 XO
5.71
XXX
     
3
Thomas Van Der Plaetsen
Thomas Van Der Plaetsen ('90)
BEL5.41
  
 PB
 
5.01
  O
5.21 SB
 XO
5.31 SB
  O
5.41 PB
 XO
5.51
XXX
   
4
Timo De Water
Timo De Water ('91)
NED4.91
  
 
5
Frederik Ausloos
Frederik Ausloos ('96)
BEL4.81
  
 
7
Brian Ingelaere
Brian Ingelaere ('97)
BEL4.61
  
 PB
8
Mathias Leys
Mathias Leys ('96)
BEL4.61
  
 SB
9
Koen Koenders
Koen Koenders ('98)
NED4.61
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Cedric Nolf
Cedric Nolf ('89)
BEL7.76
+0.9
  
 SB
 
7.48 SB
 0.2
  X7.58 SB
 0.7
7.76 SB
 0.9
7.70
 1.6
7.16
 1.8
  
2
Tobias Capiau
Tobias Capiau ('97)
BEL7.74
+1.2
  
 PB
 
7.59 PB
 2.0
7.74 PB
 1.2
7.48
 1.8
  X7.60
 0.6
7.33
 0.1
  
3
Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund ('96)
NOR7.63
+0.3
  
 PB
4
Ignisious Gaisah
Ignisious Gaisah ('83)
NED7.61
+0.5
  
 
5
Jeroen Vanmulder
Jeroen Vanmulder ('91)
BEL7.55
-0.2
  
 
6
Robert Martey
Robert Martey ('84)
GHA7.50
+0.9
  
 SB
7
Wim Marynissen
Wim Marynissen ('88)
BEL7.43
-0.3
  
 
8
Rogério Bispo
Rogério Bispo ('85)
BRA7.35
+1.5
  
 
9
Saleh Abdelaziz Al-Haddad
Saleh Abdelaziz Al-Haddad ('86)
KUW7.22
+1.4
  
 
10
Bjorn De Decker
Bjorn De Decker ('89)
BEL7.03 w
+2.3
  
 
11
Steven Nuytinck
Steven Nuytinck ('91)
NED7.02
+0.7
  
 
12
Yoeri Stieglis
Yoeri Stieglis ('90)
NED6.89
+0.3
  
 SB
13
Colm Bourke
Colm Bourke ('94)
IRL6.87
-0.3
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Scott Lincoln
Scott Lincoln ('93)
GBR19.59
  
 PB
 
17.8618.5318.82  X18.8819.59 PB  
2
Patrick Cronie
Patrick Cronie ('89)
NED19.55
  
 PB
 
  X  X18.4318.4519.55 PB  X  
3
Remco Goetheer
Remco Goetheer ('92)
NED18.04
  
 PB
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Maarten Persoon
Maarten Persoon ('87)
NED55.71
  
 
2
Roland van Zuilen
Roland van Zuilen ('91)
NED55.44
  
 
3
Marco Pons
Marco Pons ('93)
IRL50.66
  
 
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Mart Ten Berge
Mart Ten Berge ('91)
NED77.43
  
 PB
 
67.4972.9569.4073.1669.7777.43 PB  
2
Neeraj Chopra
Neeraj Chopra ('97)
IND75.52
  
 
 
73.5474.2175.2075.52  X74.73  
3
Shivpal Singh
Shivpal Singh ('95)
IND73.42
  
 
4
Jarne Duchateau
Jarne Duchateau ('96)
BEL71.34
  
 SB
5
Rajender Singh Dalvir
Rajender Singh Dalvir ('89)
IND71.22
  
 SB
6
Lars Timmerman
Lars Timmerman ('91)
NED71.18
  
 
7
Julien Gourdier
Julien Gourdier ('76)
FRA62.76
  
 SB
K 100 m    
Vind: -1.6

Finale A

Finale
Vind: -1.6
1
Jamile Samuel
Jamile Samuel ('92)
NED11.50
  
 SB
2
Nediam Vargas
Nediam Vargas ('94)
VEN11.54
  
 
3
Phil Healy
Phil Healy ('94)
IRL11.85
  
 
4
Sacha Van Agt
Sacha Van Agt ('94)
NED11.97
  
 
5
Marit Dopheide
Marit Dopheide ('90)
NED12.00
  
 
6
Esther Akihary
Esther Akihary ('87)
NED12.03
  
 
7
Hanne Claes
Hanne Claes ('91)
BEL12.14
  
 SB
Finale B
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1
Tessa van Schagen
Tessa van Schagen ('94)
NED11.60
  
 PB
2
Marije van Hunenstijn
Marije van Hunenstijn ('95)
NED11.72
  
 
3
Eva Hovenkamp
Eva Hovenkamp ('96)
NED11.78
  
 
4
Niamh Whelan
Niamh Whelan ('90)
IRL11.78
  
 
5
Marijke Boogerd
Marijke Boogerd ('97)
NED11.80
  
 SB
6
Joan Healy
Joan Healy ('92)
IRL11.94
  
 
7
Loreanne Kuhurima
Loreanne Kuhurima ('91)
NED12.04
  
 SB
Finale C
Vind: -0.9
Vind: -0.9
1
Sarah Rutjens
Sarah Rutjens ('92)
BEL11.85
  
 
2
Tasa Jiya
Tasa Jiya ('97)
NED11.86
  
 
3
Sarah Murray
Sarah Murray ('93)
IRL11.96
  
 
4
Camille Laus
Camille Laus ('93)
BEL12.01
  
 
5
Janice Babel
Janice Babel ('92)
NED12.09
  
 SB
6
Alexandra Banti
Alexandra Banti ('89)
FRA12.17
  
 
7
Chinedu Monye
Chinedu Monye ('89)
GBR12.20
  
 
Finale D
Vind: -1.0
Vind: -1.0
1
Phil Healy
Phil Healy ('94)
IRL11.80
  
 
2
Sarah Murray
Sarah Murray ('93)
IRL11.87
  
 
3
Joan Healy
Joan Healy ('92)
IRL11.92
  
 
4
Janice Babel
Janice Babel ('92)
NED11.98
  
 SB
5
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR12.01
  
 
6
Catherine McManus
Catherine McManus ('92)
IRL12.03
  
 
7
Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak ('90)
NOR12.15
  
 
8
Steffi Wilson
Steffi Wilson ('94)
GBR12.28
  
 
Finale E
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1
Lauries Bauwens
Lauries Bauwens ('99)
BEL11.93
  
 SB
3
Janine Boyle
Janine Boyle ('99)
IRL12.03
  
 
4
Bowien Jansen
Bowien Jansen ('98)
NED12.05
  
 
5
Jazz Crawford
Jazz Crawford ('98)
GBR12.08
  
 
6
Judith Bosker
Judith Bosker ('90)
NED12.19
  
 SB
7
Phoebe Murphy
Phoebe Murphy ('98)
IRL12.37
  
 SB
Finale F
Vind: -0.9
Vind: -0.9
1
Chinedu Monye
Chinedu Monye ('89)
GBR12.10
  
 
2
Hanne Claus
Hanne Claus ('99)
BEL12.34
  
 
Finale G
Vind: -1.1
Vind: -1.1
1
Lieselotte Van Laere
Lieselotte Van Laere ('01)
BEL12.34
  
 PB
K 200 m    
Vind: -0.8

Finale A

Finale
Vind: -0.8
1
Jamile Samuel
Jamile Samuel ('92)
NED23.12
  
 SB
2
Sharlene Mawdsley
Sharlene Mawdsley ('98)
IRL23.55
  
 PB
3
Olivia Borlée
Olivia Borlée ('86)
BEL23.58
  
 SB
4
Anne Zagré
Anne Zagré ('90)
BEL23.67
  
 
5
Srabani Nanda
Srabani Nanda ('91)
IND23.84
  
 
6
Manon Depuydt
Manon Depuydt ('97)
BEL23.89
  
 
7
Niamh Whelan
Niamh Whelan ('90)
IRL24.16
  
 SB
Finale B
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1
Anyika Onuora
Anyika Onuora ('84)
GBR23.40
  
 SB
2
Charlotte Jeanne
Charlotte Jeanne ('95)
FRA23.65
  
 PB
3
Marie Gayot
Marie Gayot ('89)
FRA24.12
  
 SB
4
Sarah Rutjens
Sarah Rutjens ('92)
BEL24.13
  
 SB
5
Imke Vervaet
Imke Vervaet ('93)
BEL24.22
  
 
Finale C
Vind: -1.3
Vind: -1.3
1
Tessa van Schagen
Tessa van Schagen ('94)
NED23.35
  
 PB
2
Hanne Claes
Hanne Claes ('91)
BEL24.23
  
 
3
Astrid Mangen Cederkvist
Astrid Mangen Cederkvist ('94)
NOR24.25
  
 
4
Camille Laus
Camille Laus ('93)
BEL24.32
  
 =SB
5
Eva Bastmeijer
Eva Bastmeijer ('95)
NED24.92
  
 SB
Finale D
Vind: -1.2
Vind: -1.2
1
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED24.06
  
 SB
2
Manon Depuydt
Manon Depuydt ('97)
BEL24.10
  
 
3
Tasa Jiya
Tasa Jiya ('97)
NED24.14
  
 SB
4
Catherine McManus
Catherine McManus ('92)
IRL24.33
  
 
5
Janice Babel
Janice Babel ('92)
NED24.44
  
 SB
6
Steffi Wilson
Steffi Wilson ('94)
GBR24.62
  
 SB
7
Steffi Creaner
Steffi Creaner ('91)
IRL24.88
  
 
8
Susanna Banjo
Susanna Banjo ('89)
GBR25.10
  
 
Finale E
Vind: -1.1
Vind: -1.1
1
Lauries Bauwens
Lauries Bauwens ('99)
BEL24.36
  
 =PB
2
Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses ('99)
IRL24.51
  
 SB
3
Orphee Depuydt
Orphee Depuydt ('95)
BEL24.53
  
 SB
4
Ártemis-Melína Anastasíou
Ártemis-Melína Anastasíou 
GRE24.72
  
 
5
Hanne Claus
Hanne Claus ('99)
BEL24.98
  
 
6
Eve Williams
Eve Williams ('98)
GBR25.00
  
 SB
7
Alexandra Banti
Alexandra Banti ('89)
FRA25.02
  
 SB
Finale F
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1
Eva Bastmeijer
Eva Bastmeijer ('95)
NED24.33
  
 PB
2
Bowien Jansen
Bowien Jansen ('98)
NED24.38
  
 PB
3
Shianne Smith
Shianne Smith ('85)
BER24.48
  
 PB
4
Ine Hugaerts
Ine Hugaerts ('95)
BEL24.60
  
 PB
5
Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak ('90)
NOR24.75
  
 SB
6
Linda Van Rossum
Linda Van Rossum ('94)
NED24.92
  
 SB
Finale G
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Lieselotte Van Laere
Lieselotte Van Laere ('01)
BEL24.90
  
 PB
2
Bo Brasseur
Bo Brasseur ('98)
BEL25.08
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Carline Muir
Carline Muir ('87)
CAN52.15
  
 
2
Marie Gayot
Marie Gayot ('89)
FRA52.41
  
 SB
3
Lisanne de Witte
Lisanne de Witte ('92)
NED52.50
  
 PB
4
Nicky van Leuveren
Nicky van Leuveren ('90)
NED52.58
  
 SB
5
Laetitia Libert
Laetitia Libert ('79)
BEL53.89
  
 SB
6
Catherine Reid
Catherine Reid ('98)
GBR55.27
  
 
Finale B
1
Laura de Witte
Laura de Witte ('95)
NED53.51
  
 
2
Line Kloster
Line Kloster ('90)
NOR53.97
  
 SB
3
Hannah Williams
Hannah Williams ('98)
GBR54.22
  
 SB
4
Jessie Knight
Jessie Knight ('94)
GBR54.58
  
 SB
5
Louise-Anne Bertheau
Louise-Anne Bertheau ('92)
FRA54.99
  
 SB
Finale C
1
Brigitte Ntiamoah
Brigitte Ntiamoah ('94)
FRA54.16
  
 SB
2
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR54.72
  
 
3
Jenna Bromell
Jenna Bromell ('97)
IRL54.79
  
 SB
4
Katri Mustola
Katri Mustola ('92)
FIN54.92
  
 SB
5
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR55.45
  
 
6
Molly Connors
Molly Connors ('99)
FRA57.24
  
 PB
Finale D
1
Justien Grillet
Justien Grillet ('94)
BEL53.96
  
 SB
2
Elise Lasser
Elise Lasser 
BEL54.51
  
 PB
3
Ciara McCallion
Ciara McCallion ('89)
IRL54.71
  
 PB
4
Riet Vanfleteren
Riet Vanfleteren ('91)
BEL54.79
  
 PB
5
Laurine Xailly
Laurine Xailly ('97)
FRA55.15
  
 PB
6
Amy Hillyard
Amy Hillyard ('95)
GBR55.25
  
 SB
7
Margo Van Puyvelde
Margo Van Puyvelde ('95)
BEL55.31
  
 PB
8
Elisabeth Paulina
Elisabeth Paulina ('96)
NED55.33
  
 SB
Finale E
1
Susan Scallan
Susan Scallan ('90)
IRL55.23
  
 PB
2
Joyce Puts
Joyce Puts ('85)
NED55.55
  
 PB
3
Aisling Drumgoole
Aisling Drumgoole ('94)
IRL55.62
  
 PB
4
Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen ('94)
NOR56.43
  
 SB
5
Sophie Becker
Sophie Becker ('97)
IRL56.48
  
 PB
6
Susanna Banjo
Susanna Banjo ('89)
GBR56.87
  
 
Finale F
1
Messalina Pieroni
Messalina Pieroni ('98)
BEL56.97
  
 SB
2
Demi Van De Sande
Demi Van De Sande ('94)
BEL57.17
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Alison Leonard
Alison Leonard ('90)
GBR2:00.71
  
 SB
2
Esther Guerrero
Esther Guerrero ('90)
ESP2:01.61
  
 SB
3
Clarisse Moh
Clarisse Moh ('86)
FRA2:01.66
  
 SB
5
Katie Snowden
Katie Snowden ('94)
GBR2:01.98
  
 SB
8
Claudia Bobocea
Claudia Bobocea ('92)
ROU2:02.94
  
 
9
Maureen Koster
Maureen Koster ('92)
NED2:03.03
  
 SB
10
Rose-Anne Galligan
Rose-Anne Galligan ('87)
IRL2:03.45
  
 
11
Selma Kajan
Selma Kajan ('91)
AUS2:06.33
  
 
Jessica Turner
Jessica Turner ('95)
GBR DNF
  pace
 
Finale B
1
Revee Walcott-Nolan
Revee Walcott-Nolan ('95)
GBR2:03.33
  
 PB
2
Heifa El Tarchoun
Heifa El Tarchoun ('89)
TUN2:03.54
  
 SB
3
Jenny Blundell
Jenny Blundell ('94)
AUS2:03.73
  
 
4
Camille Laplace
Camille Laplace ('94)
FRA2:04.00
  
 SB
5
Eléni Filándra
Eléni Filándra ('84)
GRE2:04.01
  
 SB
6
Laura Crowe
Laura Crowe ('87)
IRL2:04.09
  
 SB
7
Leah Barrow
Leah Barrow ('93)
GBR2:04.29
  
 SB
8
Lisa Blameble
Lisa Blameble ('92)
FRA2:04.47
  
 SB
9
Elise Vanderelst
Elise Vanderelst ('98)
BEL2:06.13
  
 PB
10
Karin Storbacka
Karin Storbacka ('87)
FIN2:08.64
  
 SB
Finale C
1
Konstadína Yiannopoúlou
Konstadína Yiannopoúlou ('94)
GRE2:05.46
  
 PB
2
Suzanne Voorrips
Suzanne Voorrips ('93)
NED2:06.00
  
 PB
3
Zenitha Eriksson
Zenitha Eriksson ('92)
FIN2:06.15
  
 SB
4
Imane Boukharta
Imane Boukharta ('92)
FRA2:06.33
  
 
5
Emma Sextius
Emma Sextius ('94)
FRA2:07.00
  
 
6
Rachel McClay
Rachel McClay ('92)
GBR2:07.34
  
 SB
7
Anna Zielinkiewicz
Anna Zielinkiewicz ('89)
POL2:10.71
  
 SB
8
Gina Daubenfeld
Gina Daubenfeld ('91)
GER2:11.67
  
 
9
Sara Segers
Sara Segers ('85)
BEL2:13.22
  
 
Finale D
1Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:07.54
  
 PB
2
Alice Six
Alice Six ('90)
FRA2:08.11
  
 PB
3
Manon Fage
Manon Fage ('92)
FRA2:08.42
  
 PB
4
Febe Pardaens
Febe Pardaens ('98)
BEL2:09.13
  
 PB
5
Laura Hansen
Laura Hansen ('90)
GER2:09.54
  
 PB
6
Agathe Delahoutre
Agathe Delahoutre ('97)
FRA2:09.74
  
 PB
7
Janine Lins
Janine Lins ('94)
GER2:10.50
  
 SB
8
Mathilde Bourget
Mathilde Bourget ('89)
FRA2:11.31
  
 SB
9
Nanouk Stevens
Nanouk Stevens 
BEL2:11.38
  
 PB
10
Marije Wever
Marije Wever ('93)
NED2:11.95
  
 
11
Eline Deboth
Eline Deboth ('92)
BEL2:14.88
  
 
12
Danaïd Prinsen
Danaïd Prinsen ('97)
NED2:15.19
  
 
Finale E
1Josefine RytterJosefine Rytter ('94)DEN2:10.52
  
 SB
2
Céline Roelens
Céline Roelens ('99)
BEL2:11.46
  
 PB
3
Ylva Traxler
Ylva Traxler ('98)
AUT2:11.66
  
 PB
4
Elea Henrard
Elea Henrard ('99)
BEL2:11.87
  
 PB
5
Laura Schadron
Laura Schadron ('99)
BEL2:11.92
  
 PB
6
Caroline Baudinet
Caroline Baudinet ('99)
BEL2:12.55
  
 PB
7
Lize De Vlieger
Lize De Vlieger ('98)
BEL2:12.86
  
 PB
8
Roos Hop
Roos Hop 
NED2:13.18
  
 PB
9
Pauline Dardar
Pauline Dardar ('94)
FRA2:13.27
  
 SB
10
Marta Alexandra Chylinski
Marta Alexandra Chylinski ('86)
BEL2:14.30
  
 PB
11
Danielle Webb
Danielle Webb ('98)
GBR2:15.26
  
 PB
12
Hannah Cameron
Hannah Cameron ('97)
GBR2:15.27
  
 SB
Finale F
1
Jenipher Contois
Jenipher Contois ('99)
FRA2:13.55
  
 PB
2
Lise Thimon
Lise Thimon ('97)
FRA2:15.08
  
 PB
3
Charlotte Sijmens
Charlotte Sijmens ('95)
BEL2:15.26
  
 PB
4
Eva De Rooy
Eva De Rooy ('98)
BEL2:15.55
  
 PB
5
Leontine Versyck
Leontine Versyck 
BEL2:15.57
  
 PB
6
Carlijn Wagenaar
Carlijn Wagenaar ('95)
NED2:15.92
  
 PB
Finale G
1
Marguerite Richart
Marguerite Richart ('95)
FRA2:14.81
  
 PB
2
Celine Caquant
Celine Caquant ('91)
FRA2:15.11
  
 PB
Finale H
1
Helena Ponette
Helena Ponette 
BEL2:15.05
  
 PB
K 1500 m    

Finale A

Finale
1
Ciara Mageean
Ciara Mageean ('92)
IRL4:08.05
  
 SB
2
Sarah Lahti
Sarah Lahti ('95)
SWE4:08.91
  
 PB
3
Karoline Bjerkeli Grøvdal
Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90)
NOR4:09.03
  
 PB
4
Melissa Courtney
Melissa Courtney ('93)
GBR4:10.96
  
 SB
6
Sofie Van Accom
Sofie Van Accom ('89)
BEL4:13.74
  
 SB
7
Elina Sujew
Elina Sujew ('90)
GER4:14.77
  
 SB
8Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:15.39
  
 SB
9
Isabel Macías
Isabel Macías ('84)
ESP4:15.75
  
 SB
10
Anne Kesselring
Anne Kesselring ('89)
GER4:15.91
  
 SB
11
Manon Kruiver
Manon Kruiver ('88)
NED4:15.94
  
 SB
12
Maren Orth
Maren Orth ('90)
GER4:18.30
  
 
13
Stella Chesang
Stella Chesang ('96)
UGA4:20.79
  
 SB
14
Justine Tinck
Justine Tinck ('99)
BEL4:21.90
  
 PB
15
Zenobie Vangansbeke
Zenobie Vangansbeke ('92)
BEL4:22.14
  
 SB
16
Sinimole Markose
Sinimole Markose ('83)
IND4:31.97
  
 SB
Esther Guerrero
Esther Guerrero ('90)
ESP DNF
  pace
 
Finale B
2
Aurore Fleury
Aurore Fleury ('93)
FRA4:15.57
  
 PB
3
Johanna Geyer-Carles
Johanna Geyer-Carles ('95)
FRA4:15.59
  
 PB
4
Peruth Chemutai
Peruth Chemutai ('99)
UGA4:17.18
  
 PB
5
Stephanie Barnes
Stephanie Barnes ('88)
GBR4:17.61
  
 PB
6
Charlotte Jacobs
Charlotte Jacobs ('91)
BEL4:19.97
  
 PB
7
Stefanie Barmet
Stefanie Barmet ('92)
SUI4:21.47
  
 PB
8
Alice Rocquain
Alice Rocquain ('87)
FRA4:22.54
  
 SB
9
Mandie Brandt
Mandie Brandt ('82)
RSA4:22.91
  
 
10
Lisa Rooms
Lisa Rooms ('96)
BEL4:23.59
  
 PB
11
Jill Holterman
Jill Holterman ('91)
NED4:25.15
  
 SB
12
Merel van der Marel
Merel van der Marel ('99)
NED4:26.85
  
 SB
13
Jasmijn Bakker
Jasmijn Bakker ('99)
NED4:28.15
  
 SB
14
Léa Plumecocq
Léa Plumecocq ('91)
FRA4:32.22
  
 SB
15
Salome Lecoq
Salome Lecoq ('91)
FRA4:32.39
  
 SB
16
Vanessa Scaunet
Vanessa Scaunet ('96)
BEL4:38.67
  
 SB
Jenny Blundell
Jenny Blundell ('94)
AUS DNF
  pace
 
Finale C
1
Heidi Eriksson
Heidi Eriksson ('86)
FIN4:23.01
  
 SB
2
Camilla Richardsson
Camilla Richardsson ('93)
FIN4:26.52
  
 PB
3
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR4:26.96
  
 PB
4
Rachael Smyth
Rachael Smyth ('93)
IRL4:28.36
  
 
5
Patricia De Graat
Patricia De Graat ('98)
GER4:28.80
  
 SB
6
Aurelie Canu
Aurelie Canu ('95)
FRA4:29.69
  
 SB
7
Elise Decorte
Elise Decorte ('97)
FRA4:31.09
  
 PB
8
Lotte Krause
Lotte Krause ('92)
NED4:31.79
  
 SB
9
Femke Speelman-Rooms
Femke Speelman-Rooms ('99)
BEL4:33.36
  
 PB
10
Hanne Reynaert
Hanne Reynaert ('96)
BEL4:33.67
  
 PB
11
Esther Schouten
Esther Schouten ('93)
BEL4:34.58
  
 PB
12
Nina Lauwaert
Nina Lauwaert ('88)
BEL4:38.22
  
 PB
13
Carol Finn
Carol Finn ('88)
IRL4:39.18
  
 PB
Finale D
1
Paulien Nelissen
Paulien Nelissen ('99)
BEL4:34.88
  
 PB
2
Susan van Weperen
Susan van Weperen ('98)
NED4:36.21
  
 PB
3
Katinka Bassleer
Katinka Bassleer ('99)
BEL4:36.59
  
 PB
4
Marine Vaillant
Marine Vaillant ('88)
FRA4:36.77
  
 
5
Jenny Gloden
Jenny Gloden ('93)
LUX4:37.42
  
 PB
6
Isabeau Lenaerts
Isabeau Lenaerts ('01)
BEL4:39.91
  
 PB
7
Saskia Weinans
Saskia Weinans ('94)
NED4:40.65
  
 
K 3000 m forh.    

Finale A

Finale
2
Maeva Danois
Maeva Danois ('93)
FRA9:40.19
  
 PB
3
Matylda Kowal
Matylda Kowal ('89)
POL9:40.39
  
 SB
4
Sara Treacy
Sara Treacy ('89)
IRL9:44.56
  
 SB
5
Marie Bouchard
Marie Bouchard ('93)
FRA9:45.69
  
 PB
7
Aïssé Sow
Aïssé Sow ('91)
FRA9:52.24
  
 PB
8
Francesca Bertoni
Francesca Bertoni ('93)
ITA9:58.10
  
 PB
9
Rosie Clarke
Rosie Clarke ('91)
GBR10:00.66
  
 
10
Valentina Costanza
Valentina Costanza ('87)
ITA10:02.02
  
 SB
11
Claire Perraux
Claire Perraux ('87)
FRA10:03.11
  
 SB
13
Irene Sánchez
Irene Sánchez ('92)
ESP10:04.85
  
 SB
14
Molly Renfer
Molly Renfer ('93)
SUI10:05.50
  
 PB
15
Michelle Finn
Michelle Finn ('89)
IRL10:10.32
  
 
16
Louise Webb
Louise Webb ('91)
GBR10:11.89
  
 SB
17
Liane Weidner
Liane Weidner ('97)
GER10:15.09
  
 PB
18
Nolene Conrad
Nolene Conrad ('85)
RSA10:15.47
  
 SB
19
Lucie Lerebourg
Lucie Lerebourg ('94)
FRA10:17.12
  
 PB
20
Emma Oudiou
Emma Oudiou ('95)
FRA10:21.92
  
 
21
Martina Merlo
Martina Merlo ('93)
ITA10:25.07
  
 SB
23
Oona Kettunen
Oona Kettunen ('94)
FIN10:29.14
  
 SB
24
Mathilde Chachignon
Mathilde Chachignon ('82)
FRA10:29.32
  
 SB
25
Lea Meyer
Lea Meyer ('97)
GER10:35.96
  
 SB
26
Elisa Cova
Elisa Cova ('89)
ITA10:38.61
  
 SB
27
Veerle Bakker
Veerle Bakker ('97)
NED10:40.01
  
 SB
28
AnnMarie McGlynn
AnnMarie McGlynn ('80)
IRL10:43.08
  
 SB
29
Kristel van den Berg
Kristel van den Berg ('98)
NED10:46.60
  
 SB
Sanaa Koubaa
Sanaa Koubaa ('85)
GER DNF
  
 
Valeria Roffino
Valeria Roffino ('90)
ITA DNF
  
 
María José Pérez
María José Pérez ('92)
ESP DNF
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.5

Finale A

Finale
Vind: +0.5
1
Eefje Boons
Eefje Boons ('94)
NED13.19
  
 
2
Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen ('92)
NOR13.29
  
 SB
3
Emma Koistinen
Emma Koistinen ('96)
FIN13.46
  
 =PB
4
Sarah Lavin
Sarah Lavin ('94)
IRL13.75
  
 
5
Dorien Van Diest
Dorien Van Diest ('93)
BEL13.81
  
 
Rosina Hodde
Rosina Hodde ('83)
NED DNS
  
 
Elisa Girard-Mondoloni
Elisa Girard-Mondoloni ('95)
FRA DQ
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -0.8
Vind: -0.8
1
Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen ('92)
NOR13.38
  
 SB
2
Dorien Van Diest
Dorien Van Diest ('93)
BEL13.80
  
 
3
Yasmin Miller
Yasmin Miller ('95)
GBR13.87
  
 
4
Chloe Beaucarne
Chloe Beaucarne ('97)
BEL13.90
  
 
5
Siliane Van Cauwenberghe
Siliane Van Cauwenberghe ('96)
BEL14.01
  
 SB
6
Nicole Kroonenburg
Nicole Kroonenburg ('89)
NED14.17
  
 
7
Sarah Missinne
Sarah Missinne ('95)
BEL14.25
  
 
Indledende 2
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1
Rosina Hodde
Rosina Hodde ('83)
NED13.18
  
 =SB
2
Eefje Boons
Eefje Boons ('94)
NED13.25
  
 
3
Emma Koistinen
Emma Koistinen ('96)
FIN13.46
  
 PB
4
Sarah Lavin
Sarah Lavin ('94)
IRL13.67
  
 SB
5
Elisa Girard-Mondoloni
Elisa Girard-Mondoloni ('95)
FRA13.75
  
 
6
Maayke Tjin A-Lim
Maayke Tjin A-Lim ('98)
NED13.92
  
 
7
Stephanie Clitheroe
Stephanie Clitheroe ('95)
GBR13.93
  
 
Indledende 3
Vind: -0.7
Vind: -0.7
1
Nadine Broersen
Nadine Broersen ('90)
NED13.67
  
 SB
2
Jean-Marie Senekal
Jean-Marie Senekal ('92)
RSA14.18
  
 
3Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)DEN14.20
  
 SB
4
Chante Samuel
Chante Samuel ('96)
NED14.26
  
 SB
5
Tamara Bos
Tamara Bos ('96)
NED14.36
  
 
Indledende 4
Vind: -0.1
Vind: -0.1
1
Lily Ann O'Hora
Lily Ann O'Hora ('94)
IRL14.35
  
 PB
2
Justine Bulcke
Justine Bulcke ('98)
BEL14.60
  
 PB
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Jackie Baumann
Jackie Baumann ('95)
GER56.19
  
 PB
2
Bianca Baak
Bianca Baak ('92)
NED56.36
  
 PB
3Stina TroestStina Troest ('94)DEN56.52
  
 SB
4
Aurelie Chaboudez
Aurelie Chaboudez ('93)
FRA56.73
  
 SB
5
Maeva Contion
Maeva Contion ('92)
FRA57.47
  
 SB
6
Sharolyn Scott
Sharolyn Scott ('83)
CRC58.24
  
 SB
7
Hayley McLean
Hayley McLean ('94)
GBR58.81
  
 SB
Finale B
1
Jessica Turner
Jessica Turner ('95)
GBR57.34
  
 PB
2
Nenah De Coninck
Nenah De Coninck ('96)
BEL57.75
  
 SB
3
Kelsey Balkwill
Kelsey Balkwill ('92)
CAN57.85
  
 
4
Abigayle Fitzpatrick
Abigayle Fitzpatrick ('93)
GBR58.19
  
 SB
5
Joan Medjid
Joan Medjid ('95)
FRA58.30
  
 SB
6
Lyndsay Troode
Lyndsay Troode ('86)
AUS59.16
  
 
Finale C
1
Eva Duinslaeger
Eva Duinslaeger ('88)
BEL58.04
  
 PB
3
Jean-Marie Senekal
Jean-Marie Senekal ('92)
RSA58.78
  
 
4
Anniina Laitinen
Anniina Laitinen ('89)
FIN1:00.01
  
 
Finale D
1
Sonia Nasarre
Sonia Nasarre ('96)
ESP59.57
  
 PB
2
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
NOR1:00.08
  
 SB
3
Alejandra Gonzalez
Alejandra Gonzalez ('94)
CAN1:01.18
  
 PB
4
Nora Ritzen
Nora Ritzen ('93)
NED1:02.02
  
 PB
5
Inge Bellemans
Inge Bellemans ('95)
BEL1:02.03
  
 
6
Katrijn Boone
Katrijn Boone ('92)
BEL1:02.55
  
 
Finale E
1
Arlene Crossan
Arlene Crossan ('99)
IRL1:00.59
  
 PB
2
Valentine Debougnoux
Valentine Debougnoux ('98)
BEL1:00.61
  
 PB
3
Stephanie Carbonnelle
Stephanie Carbonnelle ('99)
BEL1:01.14
  
 PB
4
Alexandra Hill
Alexandra Hill ('93)
GBR1:01.57
  
 
5
Marta Pape-Garcia
Marta Pape-Garcia ('83)
NED1:03.31
  
 SB
Finale F
1
Vreni Roesems
Vreni Roesems ('89)
BEL1:03.10
  
 
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Hanne Van Hessche
Hanne Van Hessche ('91)
BEL1.72
  
 
K Stangspring    

Finale A

Finale
1
Fanny Smets
Fanny Smets ('86)
BEL4.20
  
 
2
Elien De Vocht
Elien De Vocht ('95)
BEL4.10
  
 PB
4
Chloé Henry
Chloé Henry ('87)
BEL4.10
  
 
5
Rianna Galiart
Rianna Galiart ('85)
NED4.10
  
 
6
Hanne De Baene
Hanne De Baene ('98)
BEL4.00
  
 SB
7
Anita Karregat
Anita Karregat ('91)
NED3.80
  
 =SB
8
Hanne Borstlap
Hanne Borstlap 
BEL3.60
  
 =PB
9
Steffi Dhont
Steffi Dhont ('92)
BEL3.60
  
 =SB
K Længdespring    

Finale A

Finale
1
Jolien Leemans
Jolien Leemans ('94)
BEL6.12
-0.5
  
 
2
Els De Wael
Els De Wael ('90)
BEL5.88
+0.1
  
 SB
3
Justine Bulcke
Justine Bulcke ('98)
BEL5.72
+0.2
  
 
4
Jesse Vercruysse
Jesse Vercruysse ('91)
BEL5.62
-2.4
  
 
5
Sabrine Vels
Sabrine Vels ('96)
NED5.60
+1.2
  
 SB
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
2
Melissa Boekelman
Melissa Boekelman ('89)
NED17.26
  
 
 
16.7517.26  X16.87  X17.13  
3
Jessica Cérival
Jessica Cérival ('82)
FRA16.95
  
 
 
  X16.9516.8816.72  X  X  
5
Nadine Broersen
Nadine Broersen ('90)
NED14.66
  
 SB
6
Yoika De Pauw
Yoika De Pauw ('95)
BEL13.11
  
 SB
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1
Annu Rani
Annu Rani ('92)
IND54.63
  
 
2
Kato Van Den Brulle
Kato Van Den Brulle ('96)
BEL52.38
  
 PB
3
Lisanne Schol
Lisanne Schol ('91)
NED50.55
  
 
4
Nadia-Marie Pasternack
Nadia-Marie Pasternack ('96)
SUI50.52
  
 
5
Sandrine Mezen
Sandrine Mezen ('94)
FRA47.40
  
 
6
Carolien van Royen
Carolien van Royen ('92)
BEL44.11
  
 SB
7
Pauline Smal
Pauline Smal ('98)
BEL41.65
  
 PB
Suman Devi
Suman Devi ('84)
IND NM
  
 
D19 110 m hæk 99.1 cm    
Vind: -0.8

Finale A

Finale
Vind: -0.8
1
Dylan Caty
Dylan Caty ('97)
FRA14.03
  
 SB
2
Cameron Fillery
Cameron Fillery ('98)
GBR14.37
  
 PB
3
Jordi van den Eynden
Jordi van den Eynden ('98)
BEL14.49
  
 PB
4
Dimitri Montilla
Dimitri Montilla ('98)
BEL14.60
  
 PB
5
Jack Murphy
Jack Murphy ('98)
IRL14.73
  
 

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020