D17 100 m 12.7. Vind: -0.3 Finale A Finale | 12.7. | Vind: -0.3 | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tshenolo Lemao Tshenolo Lemao | 00 | RSA | 10.57 | 0.186 | ||||||||||||||||||
2 | Retshiditswe Mlenga Retshiditswe Mlenga | 00 | RSA | 10.61 | 0.195 | ||||||||||||||||||
3 | Tyreke Wilson Tyreke Wilson | 00 | JAM | 10.65 | 0.213 | ||||||||||||||||||
4 | Arielton Dos Santos Arielton Dos Santos | 00 | BRA | 10.73 | 0.205 | ||||||||||||||||||
5 | Nick Kočevar Nick Kočevar | 00 | GER | 10.83 | 0.233 | ||||||||||||||||||
6 | Adrian Curry Adrian Curry ('01) | 01 | BAH | 10.86 | 0.288 | ||||||||||||||||||
7 | Ahmed Marzouk Abdu Ahmed Marzouk Abdu | 00 | KSA | 11.01 | 0.211 | ||||||||||||||||||
8 | Luis Brandner Luis Brandner | 00 | GER | 11.13 | 0.244 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 12.7. Vind: +0.7 | 12.7. | Vind: +0.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Arielton Dos Santos Arielton Dos Santos | 00 | BRA | 10.56 | Q 0.184 | PB | |||||||||||||||||
2 | Luis Brandner Luis Brandner | 00 | GER | 10.62 | Q 0.171 | ||||||||||||||||||
3 | Mohammed Mehdi Zakraoui Mohammed Mehdi Zakraoui | 00 | ALG | 10.67 | 0.225 | ||||||||||||||||||
4 | Joel Johnson Joel Johnson | 00 | BAH | 10.68 | 0.376 | PB | |||||||||||||||||
5 | Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen | 00 | DEN | 10.74 | 0.196 | ||||||||||||||||||
6 | Rico Tse Yee Hin Rico Tse Yee Hin | 00 | HKG | 10.77 | 0.191 | ||||||||||||||||||
7 | Oleksandr Savenko Oleksandr Savenko | 00 | UKR | 10.82 | 0.213 | ||||||||||||||||||
8 | Rodrigo Guzman Rodrigo Guzman | 00 | MEX | 10.86 | 0.180 | PB | |||||||||||||||||
Semi 2 12.7. Vind: +1.1 | 12.7. | Vind: +1.1 | |||||||||||||||||||||
1 | Retshiditswe Mlenga Retshiditswe Mlenga | 00 | RSA | 10.37 | Q 0.182 | PB | |||||||||||||||||
2 | Adrian Curry Adrian Curry ('01) | 01 | BAH | 10.59 | Q 0.203 | ||||||||||||||||||
3 | Suo Hanbo Suo Hanbo | 00 | CHN | 10.65 | 0.200 | PB | |||||||||||||||||
4 | Danelson Mahautiere Danelson Mahautiere | 00 | DMA | 10.67 | 0.240 | PB | |||||||||||||||||
5 | Muh.Aiedel Sa´adon Muh.Aiedel Sa´adon | 00 | MAS | 10.80 | 0.183 | ||||||||||||||||||
6 | Theron Human Theron Human | 00 | NAM | 10.84 | 0.168 | PB | |||||||||||||||||
7 | Vasyl Makukh Vasyl Makukh | 00 | UKR | 11.41 | 0.326 | ||||||||||||||||||
Mojela Koneshe Mojela Koneshe ('01) | 01 | LES | DQ | ||||||||||||||||||||
Semi 3 12.7. Vind: +1.5 | 12.7. | Vind: +1.5 | |||||||||||||||||||||
1 | Tyreke Wilson Tyreke Wilson | 00 | JAM | 10.47 | Q 0.169 | ||||||||||||||||||
2 | Tshenolo Lemao Tshenolo Lemao | 00 | RSA | 10.50 | Q 0.246 | ||||||||||||||||||
3 | Nick Kočevar Nick Kočevar | 00 | GER | 10.57 | q 0.194 | PB | |||||||||||||||||
4 | Ahmed Marzouk Abdu Ahmed Marzouk Abdu | 00 | KSA | 10.61 | q 0.153 | PB | |||||||||||||||||
5 | Huang Yonglian Huang Yonglian | 00 | CHN | 10.62 | 0.179 | PB | |||||||||||||||||
6 | Elijah Onkware Elijah Onkware | 00 | KEN | 10.74 | 0.291 | PB | |||||||||||||||||
7 | Mehdi Nait Abdelaziz Mehdi Nait Abdelaziz | 00 | ALG | 10.97 | 0.175 | ||||||||||||||||||
8 | Joshua Chua Hanwei Joshua Chua Hanwei | 00 | SGP | 11.05 | 0.156 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 12.7. Vind: -1.3 | 12.7. | Vind: -1.3 | |||||||||||||||||||||
1 | Retshiditswe Mlenga Retshiditswe Mlenga | 00 | RSA | 10.48 | Q 0.174 | ||||||||||||||||||
2 | Arielton Dos Santos Arielton Dos Santos | 00 | BRA | 10.73 | Q 0.176 | ||||||||||||||||||
3 | Joel Johnson Joel Johnson | 00 | BAH | 10.77 | Q 0.224 | ||||||||||||||||||
4 | Suo Hanbo Suo Hanbo | 00 | CHN | 10.85 | Q 0.180 | ||||||||||||||||||
5 | Theron Human Theron Human | 00 | NAM | 11.03 | q 0.190 | PB | |||||||||||||||||
6 | Tajarie Arthurton Tajarie Arthurton | 00 | SKN | 11.12 | 0.185 | ||||||||||||||||||
7 | Daniel William Tajar Daniel William Tajar | 00 | SSD | 11.82 | 0.188 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 2 12.7. Vind: +0.6 | 12.7. | Vind: +0.6 | |||||||||||||||||||||
1 | Luis Brandner Luis Brandner | 00 | GER | 10.54 | Q 0.165 | PB | |||||||||||||||||
2 | Vasyl Makukh Vasyl Makukh | 00 | UKR | 10.59 | Q 0.191 | PB | |||||||||||||||||
3 | Mojela Koneshe Mojela Koneshe ('01) | 01 | LES | 10.80 | Q 0.161 | PB | |||||||||||||||||
4 | Muh.Aiedel Sa´adon Muh.Aiedel Sa´adon | 00 | MAS | 10.89 | Q 0.165 | ||||||||||||||||||
5 | Mehdi Nait Abdelaziz Mehdi Nait Abdelaziz | 00 | ALG | 10.92 | q 0.170 | ||||||||||||||||||
6 | Fabrizio Aquino Fabrizio Aquino ('01) | 01 | PAR | 11.09 | 0.167 | ||||||||||||||||||
7 | Jean Clarck Ngoma Toko Wasala Jean Clarck Ngoma Toko Wasala ('01) | 01 | CGO | 11.27 | 0.198 | PB | |||||||||||||||||
Enoch Adegoke Enoch Adegoke | 00 | NGR | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende 3 12.7. Vind: -0.4 | 12.7. | Vind: -0.4 | |||||||||||||||||||||
1 | Tshenolo Lemao Tshenolo Lemao | 00 | RSA | 10.54 | Q 0.175 | ||||||||||||||||||
2 | Nick Kočevar Nick Kočevar | 00 | GER | 10.68 | Q 0.198 | PB | |||||||||||||||||
3 | Oleksandr Savenko Oleksandr Savenko | 00 | UKR | 10.79 | Q 0.167 | ||||||||||||||||||
4 | Huang Yonglian Huang Yonglian | 00 | CHN | 10.79 | Q 0.207 | ||||||||||||||||||
5 | Ch.Palender Kumar Ch.Palender Kumar | 00 | IND | 11.10 | 0.175 | ||||||||||||||||||
6 | Mohamed Mouigni Dahalane Mohamed Mouigni Dahalane ('01) | 01 | COM | 11.49 | 0.209 | PB | |||||||||||||||||
7 | Yusufjon Bekmurodov Yusufjon Bekmurodov | 00 | TJK | 11.61 | 0.209 | PB | |||||||||||||||||
Gershon Omubo Gershon Omubo | 00 | NGR | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende 4 12.7. Vind: -0.6 | 12.7. | Vind: -0.6 | |||||||||||||||||||||
1 | Mohammed Mehdi Zakraoui Mohammed Mehdi Zakraoui | 00 | ALG | 10.59 | Q 0.167 | PB | |||||||||||||||||
2 | Adrian Curry Adrian Curry ('01) | 01 | BAH | 10.61 | Q 0.214 | ||||||||||||||||||
3 | Ahmed Marzouk Abdu Ahmed Marzouk Abdu | 00 | KSA | 10.68 | Q 0.145 | PB | |||||||||||||||||
4 | Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen | 00 | DEN | 10.73 | Q 0.173 | PB | |||||||||||||||||
5 | Rodrigo Guzman Rodrigo Guzman | 00 | MEX | 10.89 | q 0.186 | PB | |||||||||||||||||
6 | Rico Tse Yee Hin Rico Tse Yee Hin | 00 | HKG | 10.89 | q 0.218 | ||||||||||||||||||
7 | Issiaka Djire Issiaka Djire | 00 | MLI | 11.41 | 0.236 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 5 12.7. Vind: +0.6 | 12.7. | Vind: +0.6 | |||||||||||||||||||||
1 | Tyreke Wilson Tyreke Wilson | 00 | JAM | 10.60 | Q 0.279 | ||||||||||||||||||
2 | Danelson Mahautiere Danelson Mahautiere | 00 | DMA | 10.74 | Q 0.186 | PB | |||||||||||||||||
3 | Elijah Onkware Elijah Onkware | 00 | KEN | 10.78 | Q 0.176 | PB | |||||||||||||||||
4 | Joshua Chua Hanwei Joshua Chua Hanwei | 00 | SGP | 10.94 | Q 0.175 | ||||||||||||||||||
5 | Gurinder Vir Singh Gurinder Vir Singh | 00 | IND | 11.07 | 0.208 | ||||||||||||||||||
6 | Erik Felipe Cardoso Erik Felipe Cardoso | 00 | BRA | 11.20 | 0.214 | ||||||||||||||||||
7 | Francesco Sansovini Francesco Sansovini | 00 | SMR | 11.38 | 0.180 | ||||||||||||||||||
D17 200 m 16.7. Vind: -0.7 Finale A Finale | 16.7. | Vind: -0.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Retshiditswe Mlenga Retshiditswe Mlenga | 00 | RSA | 21.03 | 0.166 | SB | |||||||||||||||||
2 | Tshenolo Lemao Tshenolo Lemao | 00 | RSA | 21.12 | 0.151 | PB | |||||||||||||||||
3 | Luis Brandner Luis Brandner | 00 | GER | 21.23 | 0.176 | =PB | |||||||||||||||||
4 | Mohammed Mehdi Zakraoui Mohammed Mehdi Zakraoui | 00 | ALG | 21.39 | 0.186 | ||||||||||||||||||
5 | Daniel Vejražka Daniel Vejražka | 00 | CZE | 21.40 | 0.163 | ||||||||||||||||||
6 | Paul Tritenne Paul Tritenne | 00 | FRA | 21.47 | 0.189 | ||||||||||||||||||
7 | Arielton Dos Santos Arielton Dos Santos | 00 | BRA | 21.71 | 0.153 | ||||||||||||||||||
8 | Mitja Kordež Mitja Kordež ('01) | 01 | SLO | 21.89 | 0.185 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 15.7. Vind: -0.9 | 15.7. | Vind: -0.9 | |||||||||||||||||||||
1 | Tshenolo Lemao Tshenolo Lemao | 00 | RSA | 21.30 | Q 0.184 | ||||||||||||||||||
2 | Luis Brandner Luis Brandner | 00 | GER | 21.32 | Q 0.175 | ||||||||||||||||||
3 | Daniel Vejražka Daniel Vejražka | 00 | CZE | 21.44 | Q 0.162 | ||||||||||||||||||
4 | Szymon Kreft Szymon Kreft | 00 | POL | 21.78 | 0.207 | ||||||||||||||||||
5 | Philemon Mopia Philemon Mopia | 00 | KEN | 21.79 | 0.198 | =PB | |||||||||||||||||
6 | Xavier Nairne Xavier Nairne | 00 | JAM | 21.82 | 0.172 | ||||||||||||||||||
7 | Shalika S.Weerasinghe Shalika S.Weerasinghe ('01) | 01 | SRI | 22.04 | 0.170 | ||||||||||||||||||
Theron Human Theron Human | 00 | NAM | DNS | ||||||||||||||||||||
Semi 2 15.7. Vind: -1.4 | 15.7. | Vind: -1.4 | |||||||||||||||||||||
1 | Retshiditswe Mlenga Retshiditswe Mlenga | 00 | RSA | 21.10 | Q 0.174 | SB | |||||||||||||||||
2 | Paul Tritenne Paul Tritenne | 00 | FRA | 21.26 | Q 0.197 | ||||||||||||||||||
3 | Mohammed Mehdi Zakraoui Mohammed Mehdi Zakraoui | 00 | ALG | 21.47 | Q 0.176 | ||||||||||||||||||
4 | Arielton Dos Santos Arielton Dos Santos | 00 | BRA | 21.60 | q 0.169 | ||||||||||||||||||
5 | Mitja Kordež Mitja Kordež ('01) | 01 | SLO | 21.66 | q 0.201 | PB | |||||||||||||||||
6 | Vasyl Makukh Vasyl Makukh | 00 | UKR | 21.71 | 0.194 | ||||||||||||||||||
7 | Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen | 00 | DEN | 21.85 | 0.148 | ||||||||||||||||||
Ch.Palender Kumar Ch.Palender Kumar | 00 | IND | DQ | 0.182 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. Vind: 0.0 | 14.7. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Arielton Dos Santos Arielton Dos Santos | 00 | BRA | 21.29 | Q 0.173 | PB | |||||||||||||||||
2 | Retshiditswe Mlenga Retshiditswe Mlenga | 00 | RSA | 21.31 | Q 0.171 | ||||||||||||||||||
3 | Mohammed Mehdi Zakraoui Mohammed Mehdi Zakraoui | 00 | ALG | 21.33 | Q 0.171 | NU20R | PB | ||||||||||||||||
4 | Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen | 00 | DEN | 21.35 | q 0.154 | PB | |||||||||||||||||
5 | Shalika S.Weerasinghe Shalika S.Weerasinghe ('01) | 01 | SRI | 21.72 | q 0.175 | PB | |||||||||||||||||
6 | Theron Human Theron Human | 00 | NAM | 21.75 | q 0.148 | PB | |||||||||||||||||
7 | Ma Chi Fai Ma Chi Fai ('01) | 01 | HKG | 22.57 | 0.161 | ||||||||||||||||||
8 | Mohamed Yoni Kamara Mohamed Yoni Kamara | SLE | 23.05 | 0.217 | PB | ||||||||||||||||||
Indledende 2 14.7. Vind: +0.6 | 14.7. | Vind: +0.6 | |||||||||||||||||||||
1 | Tshenolo Lemao Tshenolo Lemao | 00 | RSA | 21.27 | Q 0.166 | ||||||||||||||||||
2 | Daniel Vejražka Daniel Vejražka | 00 | CZE | 21.57 | Q 0.148 | ||||||||||||||||||
3 | Szymon Kreft Szymon Kreft | 00 | POL | 21.65 | Q 0.181 | PB | |||||||||||||||||
4 | Emmanuel Nuwagaba Emmanuel Nuwagaba | 00 | UGA | 22.07 | 0.174 | ||||||||||||||||||
5 | Akshay Nain Akshay Nain | 00 | IND | 22.22 | 0.177 | ||||||||||||||||||
6 | Demitri Browne Demitri Browne | 00 | SKN | 22.26 | 0.165 | PB | |||||||||||||||||
7 | Phodiso Rampa Phodiso Rampa | 00 | BOT | 22.39 | 0.165 | PB | |||||||||||||||||
Tapiwa Makarawu Tapiwa Makarawu | 00 | ZIM | DQ | 0.160 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 14.7. Vind: -0.4 | 14.7. | Vind: -0.4 | |||||||||||||||||||||
1 | Luis Brandner Luis Brandner | 00 | GER | 21.23 | Q 0.167 | PB | |||||||||||||||||
2 | Vasyl Makukh Vasyl Makukh | 00 | UKR | 21.62 | Q 0.200 | PB | |||||||||||||||||
3 | Philemon Mopia Philemon Mopia | 00 | KEN | 21.79 | Q 0.174 | PB | |||||||||||||||||
4 | Suriya Taemchan Suriya Taemchan | 00 | THA | 22.10 | 0.174 | ||||||||||||||||||
5 | Donovan Mutariswe Donovan Mutariswe ('01) | 01 | RSA | 22.12 | 0.164 | ||||||||||||||||||
6 | Yasir Yahya Hazazi Yasir Yahya Hazazi | KSA | 22.27 | 0.191 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Tajarie Arthurton Tajarie Arthurton | 00 | SKN | 22.54 | 0.147 | ||||||||||||||||||
Matias Pellegrino Matias Pellegrino | USA | DQ | 0.179 | ||||||||||||||||||||
Indledende 4 14.7. Vind: -1.0 | 14.7. | Vind: -1.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Paul Tritenne Paul Tritenne | 00 | FRA | 21.08 | Q 0.215 | PB | |||||||||||||||||
2 | Xavier Nairne Xavier Nairne | 00 | JAM | 21.59 | Q 0.194 | ||||||||||||||||||
3 | Mitja Kordež Mitja Kordež ('01) | 01 | SLO | 21.85 | Q 0.193 | ||||||||||||||||||
4 | Ch.Palender Kumar Ch.Palender Kumar | 00 | IND | 21.90 | q 0.180 | =PB | |||||||||||||||||
5 | Vesselin Jivkov Vesselin Jivkov ('01) | 01 | BUL | 21.93 | 0.168 | PB | |||||||||||||||||
6 | Mothusi Boitshwarelo Mothusi Boitshwarelo | 00 | BOT | 22.25 | 0.230 | PB | |||||||||||||||||
7 | Mehdi Nait Abdelaziz Mehdi Nait Abdelaziz | 00 | ALG | 22.44 | 0.150 | ||||||||||||||||||
8 | Omar El Aida Chaffey Omar El Aida Chaffey ('01) | 01 | MLT | 22.46 | 0.154 | PB | |||||||||||||||||
D17 400 m 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Antonio Watson Antonio Watson ('01) | 01 | JAM | 46.59 | 0.174 | PB | |||||||||||||||||
2 | Daniel Williams Daniel Williams | 00 | GUY | 46.72 | 0.200 | PB | |||||||||||||||||
3 | Colby Jennings Colby Jennings | 00 | TKS | 46.77 | 0.213 | NR NU20R | PB | ||||||||||||||||
4 | Anthony Cox Anthony Cox | 00 | JAM | 46.77 | 0.210 | ||||||||||||||||||
5 | Melkamu Assefa Melkamu Assefa ('01) | 01 | ETH | 47.05 | 0.249 | PB | |||||||||||||||||
6 | Bruno da Silva Bruno da Silva | 00 | BRA | 47.15 | 0.231 | ||||||||||||||||||
7 | Ivan Danny Geldenhuys Ivan Danny Geldenhuys ('01) | 01 | NAM | 47.17 | 0.192 | PB | |||||||||||||||||
8 | Gregor Grahovac Gregor Grahovac | 00 | SLO | 48.88 | 0.157 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Colby Jennings Colby Jennings | 00 | TKS | 47.36 | Q 0.224 | NU20R | PB | ||||||||||||||||
2 | Melkamu Assefa Melkamu Assefa ('01) | 01 | ETH | 47.43 | Q 0.214 | ||||||||||||||||||
3 | Kelvin Sawe Kelvin Sawe | 00 | KEN | 47.55 | 0.370 | ||||||||||||||||||
4 | Elvin Josué Canales Elvin Josué Canales ('01) | 01 | HON | 48.21 | 0.243 | ||||||||||||||||||
5 | Rajan Thiruben Thana Rajan Thiruben Thana | 00 | SGP | 48.40 | 0.171 | ||||||||||||||||||
6 | Moussa Ali Issa Moussa Ali Issa | 00 | BRN | 48.43 | 0.187 | ||||||||||||||||||
7 | Xu Bo Xu Bo | 00 | CHN | 48.90 | 0.226 | ||||||||||||||||||
8 | Bernard Olesitse Bernard Olesitse | 00 | BOT | 50.54 | 0.161 | ||||||||||||||||||
Semi 2 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Anthony Cox Anthony Cox | 00 | JAM | 46.86 | Q 0.266 | ||||||||||||||||||
2 | Ivan Danny Geldenhuys Ivan Danny Geldenhuys ('01) | 01 | NAM | 47.24 | Q 0.181 | PB | |||||||||||||||||
3 | Daniel Williams Daniel Williams | 00 | GUY | 47.46 | q 0.186 | ||||||||||||||||||
4 | David Sanayek David Sanayek | 00 | KEN | 47.66 | 0.199 | ||||||||||||||||||
5 | Mohammad Jahir Rayhan Mohammad Jahir Rayhan ('01) | 01 | BAN | 48.22 | 0.198 | ||||||||||||||||||
6 | José Álvarez José Álvarez | 00 | VEN | 48.79 | 0.160 | ||||||||||||||||||
7 | Deng Hantao Deng Hantao | 00 | CHN | 49.12 | 0.185 | ||||||||||||||||||
8 | Tyrell Simms Tyrell Simms | 00 | BAH | 49.38 | 0.167 | ||||||||||||||||||
Semi 3 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Bruno da Silva Bruno da Silva | 00 | BRA | 46.87 | Q 0.215 | PB | |||||||||||||||||
2 | Antonio Watson Antonio Watson ('01) | 01 | JAM | 47.05 | Q 0.000 | =PB | |||||||||||||||||
3 | Gregor Grahovac Gregor Grahovac | 00 | SLO | 47.34 | q 0.183 | NU18R | PB | ||||||||||||||||
4 | Yaroslav Demchenko Yaroslav Demchenko | 00 | UKR | 47.96 | 0.178 | PB | |||||||||||||||||
5 | Reuben Nichols Reuben Nichols ('01) | 01 | LCA | 48.01 | 0.215 | PB | |||||||||||||||||
6 | Correy Sherrod Correy Sherrod | 00 | BAH | 48.56 | 0.211 | ||||||||||||||||||
7 | Thiran K. Pathiranna Thiran K. Pathiranna | 00 | SRI | 48.89 | 0.188 | ||||||||||||||||||
Antonio Grant Antonio Grant | 00 | PAN | DQ | 0.203 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Anthony Cox Anthony Cox | 00 | JAM | 46.53 | Q 0.229 | PB | |||||||||||||||||
2 | Gregor Grahovac Gregor Grahovac | 00 | SLO | 47.74 | Q 0.181 | ||||||||||||||||||
3 | Mohammad Jahir Rayhan Mohammad Jahir Rayhan ('01) | 01 | BAN | 48.00 | Q 0.178 | PB | |||||||||||||||||
4 | Thiran K. Pathiranna Thiran K. Pathiranna | 00 | SRI | 48.72 | Q 0.200 | ||||||||||||||||||
5 | Correy Sherrod Correy Sherrod | 00 | BAH | 48.79 | q 0.235 | ||||||||||||||||||
6 | Xu Bo Xu Bo | 00 | CHN | 48.87 | q 0.220 | ||||||||||||||||||
7 | Patrice Remandro Patrice Remandro | 00 | MAD | 48.89 | 0.372 | PB | |||||||||||||||||
8 | Ali Soleymani Ali Soleymani | 00 | IRI | 49.24 | 0.212 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Melkamu Assefa Melkamu Assefa ('01) | 01 | ETH | 47.23 | Q 0.209 | PB | |||||||||||||||||
2 | Daniel Williams Daniel Williams | 00 | GUY | 47.41 | Q 0.208 | PB | |||||||||||||||||
3 | Antonio Grant Antonio Grant | 00 | PAN | 47.54 | Q 0.189 | PB | |||||||||||||||||
4 | Elvin Josué Canales Elvin Josué Canales ('01) | 01 | HON | 47.85 | Q 0.160 | NU20R | PB | ||||||||||||||||
5 | Rajan Thiruben Thana Rajan Thiruben Thana | 00 | SGP | 47.91 | q 0.188 | PB | |||||||||||||||||
6 | José Álvarez José Álvarez | 00 | VEN | 48.77 | q 0.195 | PB | |||||||||||||||||
Eric Layeng Eric Layeng | UGA | DQ | |||||||||||||||||||||
Indledende 3 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kelvin Sawe Kelvin Sawe | 00 | KEN | 47.36 | Q 0.387 | PB | |||||||||||||||||
2 | Moussa Ali Issa Moussa Ali Issa | 00 | BRN | 47.91 | Q 0.182 | ||||||||||||||||||
3 | Yaroslav Demchenko Yaroslav Demchenko | 00 | UKR | 48.11 | Q 0.162 | PB | |||||||||||||||||
4 | Reuben Nichols Reuben Nichols ('01) | 01 | LCA | 49.22 | Q 0.279 | ||||||||||||||||||
5 | Manish Manish Manish Manish | IND | 50.78 | 0.220 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Elián Larregina Elián Larregina | 00 | ARG | 59.05 | 0.182 | PB | |||||||||||||||||
Mohamed Naail Mohamed Naail | 00 | MDV | DQ | 0.192 | |||||||||||||||||||
Nsikak Francis Okon Nsikak Francis Okon | 00 | NGR | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende 4 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Antonio Watson Antonio Watson ('01) | 01 | JAM | 47.22 | Q 0.247 | ||||||||||||||||||
2 | David Sanayek David Sanayek | 00 | KEN | 47.29 | Q 0.203 | PB | |||||||||||||||||
3 | Ivan Danny Geldenhuys Ivan Danny Geldenhuys ('01) | 01 | NAM | 47.60 | Q 0.187 | PB | |||||||||||||||||
4 | Deng Hantao Deng Hantao | 00 | CHN | 48.95 | Q 0.238 | PB | |||||||||||||||||
5 | Yaroslav Holub Yaroslav Holub ('01) | 01 | UKR | 49.02 | 0.172 | PB | |||||||||||||||||
6 | Alexandru Vlad Alexandru Vlad | 00 | ROU | 49.24 | 0.379 | ||||||||||||||||||
7 | Mohammadreza Dehghani Mohammadreza Dehghani | 00 | IRI | 49.40 | 0.200 | PB | |||||||||||||||||
8 | Akshay Nain Akshay Nain | 00 | IND | 50.24 | 0.169 | ||||||||||||||||||
Indledende 5 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Bruno da Silva Bruno da Silva | 00 | BRA | 47.90 | Q 0.186 | ||||||||||||||||||
2 | Colby Jennings Colby Jennings | 00 | TKS | 48.33 | Q 0.388 | ||||||||||||||||||
3 | Bernard Olesitse Bernard Olesitse | 00 | BOT | 48.92 | Q 0.164 | PB | |||||||||||||||||
4 | Tyrell Simms Tyrell Simms | 00 | BAH | 49.15 | Q 0.179 | ||||||||||||||||||
5 | Diego Camacho Diego Camacho | 00 | VEN | 49.42 | 0.222 | PB | |||||||||||||||||
Emmanuel Goni Emmanuel Goni | 00 | UGA | DQ | 0.243 | |||||||||||||||||||
Kennedy Luchembe Kennedy Luchembe ('01) | 01 | ZAM | DQ | 0.208 | |||||||||||||||||||
D17 800 m 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Melese Nberet Melese Nberet ('01) | 01 | ETH | 1:47.12 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Tolesa Bodena Tolesa Bodena | 00 | ETH | 1:47.16 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Japheth Kibiwott Japheth Kibiwott | 00 | KEN | 1:47.82 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Juan Diego Castro Juan Diego Castro | 00 | CRC | 1:49.76 | NR NU20R | PB | |||||||||||||||||
5 | Noah Kiprono Noah Kiprono ('01) | 01 | KEN | 1:50.31 | |||||||||||||||||||
6 | Charaf Zahir Charaf Zahir ('01) | 01 | MAR | 1:51.87 | |||||||||||||||||||
7 | Rimas Eduardas Survilas Rimas Eduardas Survilas | 00 | LTU | 2:02.15 | |||||||||||||||||||
Abdellah Mouzlib Abdellah Mouzlib | 00 | MAR | DQ | ||||||||||||||||||||
Semifinale | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Melese Nberet Melese Nberet ('01) | 01 | ETH | 1:51.50 | Q | PB | |||||||||||||||||
2 | Charaf Zahir Charaf Zahir ('01) | 01 | MAR | 1:51.66 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Juan Diego Castro Juan Diego Castro | 00 | CRC | 1:51.68 | Q | PB | |||||||||||||||||
4 | Noah Kiprono Noah Kiprono ('01) | 01 | KEN | 1:51.72 | q | ||||||||||||||||||
5 | Joshua Kibet Joshua Kibet ('01) | 01 | UGA | 1:52.31 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Jan Vukovič Jan Vukovič | 00 | SLO | 1:52.89 | |||||||||||||||||||
7 | William DevantierWilliam Devantier | 00 | DEN | 1:53.07 | |||||||||||||||||||
8 | Takunda Alfred Chawonza Takunda Alfred Chawonza | 00 | ZIM | 1:55.77 | |||||||||||||||||||
Semi 2 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tolesa Bodena Tolesa Bodena | 00 | ETH | 1:49.37 | Q | PB | |||||||||||||||||
2 | Japheth Kibiwott Japheth Kibiwott | 00 | KEN | 1:50.03 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Abdellah Mouzlib Abdellah Mouzlib | 00 | MAR | 1:50.56 | Q | PB | |||||||||||||||||
4 | Rimas Eduardas Survilas Rimas Eduardas Survilas | 00 | LTU | 1:51.41 | q | PB | |||||||||||||||||
5 | Marco Vilca Marco Vilca | 00 | PER | 1:51.95 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Cristian Gabriel Voicu Cristian Gabriel Voicu ('01) | 01 | ROU | 1:52.19 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Rok Markelj Rok Markelj | 00 | SLO | 1:52.39 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Jenito Acirio Guezane Jenito Acirio Guezane ('01) | 01 | MOZ | 1:53.40 | PB | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tolesa Bodena Tolesa Bodena | 00 | ETH | 1:52.91 | Q | PB | |||||||||||||||||
2 | William DevantierWilliam Devantier | 00 | DEN | 1:53.82 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Cristian Gabriel Voicu Cristian Gabriel Voicu ('01) | 01 | ROU | 1:53.87 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Jenito Acirio Guezane Jenito Acirio Guezane ('01) | 01 | MOZ | 1:54.68 | q | ||||||||||||||||||
5 | Tyrese Reid Tyrese Reid | 00 | JAM | 1:56.99 | |||||||||||||||||||
6 | Mikhail Soloshenko Mikhail Soloshenko | 00 | KGZ | 1:58.32 | PB | ||||||||||||||||||
Antonio José Peñalver Antonio José Peñalver | 00 | VEN | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Juan Diego Castro Juan Diego Castro | 00 | CRC | 1:53.19 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Abdellah Mouzlib Abdellah Mouzlib | 00 | MAR | 1:53.22 | Q | PB | |||||||||||||||||
3 | Noah Kiprono Noah Kiprono ('01) | 01 | KEN | 1:54.10 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Mihai Razvan Vasiliu Mihai Razvan Vasiliu | 00 | ROU | 1:56.58 | |||||||||||||||||||
5 | Fredd Ponce Fredd Ponce ('01) | 01 | NCA | 1:56.85 | NU20R | PB | |||||||||||||||||
6 | Kimar Farquharson Kimar Farquharson ('01) | 01 | JAM | 1:57.66 | |||||||||||||||||||
7 | Erdem Öz Erdem Öz | 00 | TUR | 1:58.84 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 3 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Melese Nberet Melese Nberet ('01) | 01 | ETH | 1:52.53 | Q | PB | |||||||||||||||||
2 | Rimas Eduardas Survilas Rimas Eduardas Survilas | 00 | LTU | 1:53.01 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Rok Markelj Rok Markelj | 00 | SLO | 1:53.23 | Q | PB | |||||||||||||||||
4 | Joshua Kibet Joshua Kibet ('01) | 01 | UGA | 1:53.31 | q | PB | |||||||||||||||||
5 | Marco Vilca Marco Vilca | 00 | PER | 1:53.57 | q | ||||||||||||||||||
6 | Takunda Alfred Chawonza Takunda Alfred Chawonza | 00 | ZIM | 1:53.74 | q | SB | |||||||||||||||||
Oussama Cherrad Oussama Cherrad | 00 | ALG | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende 4 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Japheth Kibiwott Japheth Kibiwott | 00 | KEN | 1:53.91 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Charaf Zahir Charaf Zahir ('01) | 01 | MAR | 1:54.22 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Jan Vukovič Jan Vukovič | 00 | SLO | 1:54.38 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Ntuthuko Ndimande Ntuthuko Ndimande ('01) | 01 | RSA | 1:56.16 | |||||||||||||||||||
5 | Bekele Apenyo Bekele Apenyo | 00 | UGA | 1:57.22 | |||||||||||||||||||
6 | Stavros Spyrou Stavros Spyrou | 00 | CYP | 2:00.11 | |||||||||||||||||||
7 | Facundo Alegre Facundo Alegre | 00 | ARG | 2:05.74 | |||||||||||||||||||
D17 1500 m 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | George Manangoi George Manangoi | 00 | KEN | 3:47.53 | |||||||||||||||||||
2 | Abebe Desasa Abebe Desasa | ETH | 3:48.65 | SB | |||||||||||||||||||
3 | Belete Mekonen Belete Mekonen | 00 | ETH | 3:50.64 | |||||||||||||||||||
4 | Daniel Kiprop Daniel Kiprop | 00 | UGA | 3:51.82 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Anass Essayi Anass Essayi ('01) | 01 | MAR | 3:54.54 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Seyed Amir Zamanpour Seyed Amir Zamanpour | 00 | IRI | 3:54.59 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Hosea Kiplangat Hosea Kiplangat | 00 | UGA | 3:55.48 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Elias Schreml Elias Schreml | 00 | GER | 3:55.94 | |||||||||||||||||||
9 | Abdelilah Zahir Abdelilah Zahir | 00 | MAR | 3:57.79 | PB | ||||||||||||||||||
10 | Bereket Tedros Bereket Tedros | 00 | ERI | 4:01.41 | |||||||||||||||||||
Oussama Cherrad Oussama Cherrad | 00 | ALG | DQ | ||||||||||||||||||||
Rabie Deliba Rabie Deliba | 00 | ALG | DQ | ||||||||||||||||||||
Dominic Kipkemboi Dominic Kipkemboi | KEN | DNS | |||||||||||||||||||||
Indledende heats | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Dominic Kipkemboi Dominic Kipkemboi | KEN | 3:48.77 | Q | |||||||||||||||||||
2 | Oussama Cherrad Oussama Cherrad | 00 | ALG | 3:48.93 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Abebe Desasa Abebe Desasa | ETH | 3:49.58 | Q | SB | ||||||||||||||||||
4 | Hosea Kiplangat Hosea Kiplangat | 00 | UGA | 3:56.44 | Q | PB | |||||||||||||||||
5 | Rabie Deliba Rabie Deliba | 00 | ALG | 4:01.70 | q | ||||||||||||||||||
6 | Carlos Alberto Vilches Carlos Alberto Vilches ('01) | 01 | PUR | 4:02.48 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Shomari Mtalim Shomari Mtalim | TAN | 4:05.84 | ||||||||||||||||||||
8 | Yan Wei Yan Wei | 00 | CHN | 4:06.16 | PB | ||||||||||||||||||
9 | Nassim Ben Omrane Nassim Ben Omrane | TUN | 4:08.86 | PB | |||||||||||||||||||
10 | Bereket Tedros Bereket Tedros | 00 | ERI | 4:09.91 | q | ||||||||||||||||||
11 | Ali Mhanna Ali Mhanna | LBN | 4:56.71 | PB | |||||||||||||||||||
Burhan Görüroglu Burhan Görüroglu | 00 | TUR | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | George Manangoi George Manangoi | 00 | KEN | 3:55.00 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Belete Mekonen Belete Mekonen | 00 | ETH | 3:56.31 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Daniel Kiprop Daniel Kiprop | 00 | UGA | 3:58.68 | Q | PB | |||||||||||||||||
4 | Anass Essayi Anass Essayi ('01) | 01 | MAR | 3:58.84 | Q | PB | |||||||||||||||||
5 | Abdelilah Zahir Abdelilah Zahir | 00 | MAR | 3:59.60 | q | PB | |||||||||||||||||
6 | Elias Schreml Elias Schreml | 00 | GER | 4:00.60 | q | ||||||||||||||||||
7 | Seyed Amir Zamanpour Seyed Amir Zamanpour | 00 | IRI | 4:01.38 | q | PB | |||||||||||||||||
8 | Oussama Slimani Oussama Slimani ('01) | 01 | TUN | 4:08.19 | PB | ||||||||||||||||||
9 | Zhang Dayu Zhang Dayu | 00 | CHN | 4:09.33 | |||||||||||||||||||
10 | Avdesh Nagar Avdesh Nagar | 00 | IND | 4:10.86 | |||||||||||||||||||
11 | Mohamed Muhidin Yalahow Mohamed Muhidin Yalahow | SOM | 4:16.28 | PB | |||||||||||||||||||
12 | Mohammed Ahmed Abubakar Mohammed Ahmed Abubakar | ART | 4:23.38 | PB | |||||||||||||||||||
D17 3000 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Selemon Barega Selemon Barega | 00 | ETH | 7:47.16 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Edward Zakayo Edward Zakayo ('01) | 01 | KEN | 7:49.17 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Stanley Waithaka Stanley Waithaka | 00 | KEN | 7:50.64 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Milkesa Mengesha Milkesa Mengesha | 00 | ETH | 7:55.29 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Oscar Chelimo Oscar Chelimo ('01) | 01 | UGA | 8:17.57 | |||||||||||||||||||
6 | Léonce Bukuru Léonce Bukuru ('01) | 01 | BDI | 8:24.59 | |||||||||||||||||||
7 | Meron Goitom Meron Goitom ('01) | 01 | ERI | 8:31.24 | |||||||||||||||||||
8 | Sharif El Atawneh Sharif El Atawneh | 00 | JOR | 8:31.99 | PB | ||||||||||||||||||
9 | Titus Kwemoi Titus Kwemoi | 00 | UGA | 8:37.71 | |||||||||||||||||||
10 | Tao Zelang Tao Zelang | 00 | CHN | 8:43.82 | |||||||||||||||||||
11 | Fouad Messaoudi Fouad Messaoudi ('01) | 01 | MAR | 8:57.18 | |||||||||||||||||||
12 | Belmin Mrkanovic Belmin Mrkanovic | 00 | BIH | 9:30.92 | |||||||||||||||||||
Bereket Michael Bereket Michael | 00 | ERI | DQ | ||||||||||||||||||||
Noor Aldeen Al-Humaidha Noor Aldeen Al-Humaidha | 00 | YEM | DNF | ||||||||||||||||||||
Saber Abed Saber Abed | 00 | ALG | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende heats | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Selemon Barega Selemon Barega | 00 | ETH | 7:55.73 | Q | PB | |||||||||||||||||
2 | Stanley Waithaka Stanley Waithaka | 00 | KEN | 7:59.54 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Oscar Chelimo Oscar Chelimo ('01) | 01 | UGA | 8:08.09 | Q | PB | |||||||||||||||||
4 | Meron Goitom Meron Goitom ('01) | 01 | ERI | 8:08.88 | Q | PB | |||||||||||||||||
5 | Léonce Bukuru Léonce Bukuru ('01) | 01 | BDI | 8:16.87 | Q | PB | |||||||||||||||||
6 | Fouad Messaoudi Fouad Messaoudi ('01) | 01 | MAR | 8:34.43 | q | ||||||||||||||||||
7 | Sharif El Atawneh Sharif El Atawneh | 00 | JOR | 8:45.59 | q | ||||||||||||||||||
8 | Tao Zelang Tao Zelang | 00 | CHN | 8:47.23 | q | ||||||||||||||||||
9 | Yazid Slim Yazid Slim | 00 | ALG | 8:55.09 | |||||||||||||||||||
10 | Ayetullah Aslanhan Ayetullah Aslanhan ('01) | 01 | TUR | 8:59.75 | PB | ||||||||||||||||||
Indledende 2 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Edward Zakayo Edward Zakayo ('01) | 01 | KEN | 8:04.85 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Milkesa Mengesha Milkesa Mengesha | 00 | ETH | 8:05.87 | Q | PB | |||||||||||||||||
3 | Bereket Michael Bereket Michael | 00 | ERI | 8:24.54 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Titus Kwemoi Titus Kwemoi | 00 | UGA | 8:37.67 | Q | ||||||||||||||||||
5 | Noor Aldeen Al-Humaidha Noor Aldeen Al-Humaidha | 00 | YEM | 8:43.73 | Q | ||||||||||||||||||
6 | Saber Abed Saber Abed | 00 | ALG | 8:49.97 | q | ||||||||||||||||||
7 | Belmin Mrkanovic Belmin Mrkanovic | 00 | BIH | 8:50.75 | q | ||||||||||||||||||
8 | Kbashi Mohamedkhir Ahmed Kbashi Mohamedkhir Ahmed ('01) | 01 | SUD | 9:00.99 | PB | ||||||||||||||||||
9 | Zemenu Muchie Zemenu Muchie | 00 | ISR | 9:01.06 | PB | ||||||||||||||||||
10 | Oliver BjørslevOliver Bjørslev | 00 | DEN | 9:04.81 | |||||||||||||||||||
11 | Muhammed Taha Tanas Muhammed Taha Tanas | TUR | 9:26.37 | PB | |||||||||||||||||||
D17 2000 m forh. 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Leonard Bett Leonard Bett | 00 | KEN | 5:32.52 | |||||||||||||||||||
2 | Cleophas Kandie Cleophas Kandie | 00 | KEN | 5:33.07 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Alemu Kitessa Alemu Kitessa | 00 | ETH | 5:42.10 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Girma Diriba Girma Diriba | 00 | ETH | 5:45.77 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Murat Yalçınkaya Murat Yalçınkaya | 00 | TUR | 5:49.27 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Saba Khvichava Saba Khvichava | 00 | GEO | 5:52.64 | NU18R | PB | |||||||||||||||||
7 | Joel Kiplangat Joel Kiplangat ('01) | 01 | UGA | 5:55.25 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Hamza Sekhmani Hamza Sekhmani ('01) | 01 | MAR | 5:56.70 | |||||||||||||||||||
9 | Hamdani Benahmed Hamdani Benahmed ('01) | 01 | ALG | 5:58.11 | PB | ||||||||||||||||||
10 | Mohammed Al-Suleimani Mohammed Al-Suleimani ('01) | 01 | OMA | 5:59.72 | |||||||||||||||||||
11 | Robert De Villiers Robert De Villiers | 00 | RSA | 6:05.23 | |||||||||||||||||||
12 | Aleksander Wiącek Aleksander Wiącek | 00 | POL | 6:06.22 | |||||||||||||||||||
13 | Anıl Kalaycı Anıl Kalaycı | 00 | TUR | 6:07.85 | |||||||||||||||||||
14 | Toni Baños Toni Baños | 00 | ESP | 6:15.32 | |||||||||||||||||||
Aziz Jdai Aziz Jdai | 00 | TUN | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Alemu Kitessa Alemu Kitessa | 00 | ETH | 5:49.79 | Q | PB | |||||||||||||||||
2 | Cleophas Kandie Cleophas Kandie | 00 | KEN | 5:51.83 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Murat Yalçınkaya Murat Yalçınkaya | 00 | TUR | 5:54.33 | Q | PB | |||||||||||||||||
4 | Joel Kiplangat Joel Kiplangat ('01) | 01 | UGA | 5:56.54 | Q | ||||||||||||||||||
5 | Mohammed Al-Suleimani Mohammed Al-Suleimani ('01) | 01 | OMA | 5:58.89 | Q | PB | |||||||||||||||||
6 | Aleksander Wiącek Aleksander Wiącek | 00 | POL | 6:00.34 | q | ||||||||||||||||||
7 | Aziz Jdai Aziz Jdai | 00 | TUN | 6:09.85 | q | PB | |||||||||||||||||
8 | Toni Baños Toni Baños | 00 | ESP | 6:13.28 | q | ||||||||||||||||||
9 | Ayoub Basraoui Ayoub Basraoui | MAR | 6:14.44 | ||||||||||||||||||||
10 | Samuel Morales Samuel Morales | 00 | PUR | 6:26.92 | PB | ||||||||||||||||||
11 | Akram Abed Akram Abed | 00 | ALG | 6:28.44 | PB | ||||||||||||||||||
Hasan Saad Al-Asdi Hasan Saad Al-Asdi | 00 | IRQ | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Leonard Bett Leonard Bett | 00 | KEN | 5:46.66 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Girma Diriba Girma Diriba | 00 | ETH | 5:47.86 | Q | PB | |||||||||||||||||
3 | Anıl Kalaycı Anıl Kalaycı | 00 | TUR | 5:52.64 | Q | PB | |||||||||||||||||
4 | Saba Khvichava Saba Khvichava | 00 | GEO | 5:56.21 | Q | ||||||||||||||||||
5 | Hamza Sekhmani Hamza Sekhmani ('01) | 01 | MAR | 5:56.50 | Q | PB | |||||||||||||||||
6 | Robert De Villiers Robert De Villiers | 00 | RSA | 5:59.82 | q | ||||||||||||||||||
7 | Hamdani Benahmed Hamdani Benahmed ('01) | 01 | ALG | 6:06.57 | q | PB | |||||||||||||||||
8 | Vincent Chemutai Vincent Chemutai ('01) | 01 | UGA | 6:15.15 | |||||||||||||||||||
9 | Alex Salas Alex Salas | 00 | ESP | 6:25.07 | |||||||||||||||||||
10 | Patricio Pinto Patricio Pinto | 00 | CHI | 6:26.34 | |||||||||||||||||||
Felix Laurent Felix Laurent | 00 | FRA | DQ | ||||||||||||||||||||
Jakob Mali Jakob Mali | 00 | SLO | DQ | ||||||||||||||||||||
D17 110 m hæk 91.4 cm 14.7. Vind: +0.1 Finale A Finale | 14.7. | Vind: +0.1 | |||||||||||||||||||||
1 | Dejour Russell Dejour Russell | 00 | JAM | 13.04 | 0.227 | PB | |||||||||||||||||
2 | Lu Hao-Hua Lu Hao-Hua | 00 | TPE | 13.41 | 0.156 | ||||||||||||||||||
3 | Thomas Wanaverbecq Thomas Wanaverbecq | 00 | FRA | 13.55 | 0.170 | ||||||||||||||||||
4 | Enrique Llopis Enrique Llopis | 00 | ESP | 13.58 | 0.231 | ||||||||||||||||||
5 | Alexandru Ionut Iconaru Alexandru Ionut Iconaru | 00 | ROU | 13.69 | 0.247 | ||||||||||||||||||
6 | Saoud Al Humaidi Saoud Al Humaidi | 00 | QAT | 13.73 | 0.178 | ||||||||||||||||||
7 | Stefan Volzer Stefan Volzer | 00 | GER | 13.90 | 0.200 | ||||||||||||||||||
8 | Rasheem Brown Rasheem Brown | 00 | CAY | 14.62 | 0.286 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 14.7. Vind: +0.7 | 14.7. | Vind: +0.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Lu Hao-Hua Lu Hao-Hua | 00 | TPE | 13.32 | Q 0.150 | PB | |||||||||||||||||
2 | Enrique Llopis Enrique Llopis | 00 | ESP | 13.53 | Q 0.161 | ||||||||||||||||||
3 | Alexandru Ionut Iconaru Alexandru Ionut Iconaru | 00 | ROU | 13.62 | Q 0.183 | ||||||||||||||||||
4 | Filip Jakob Demšar Filip Jakob Demšar | 00 | SLO | 13.85 | 0.174 | ||||||||||||||||||
5 | Robert Witkowski Robert Witkowski | 00 | GER | 13.93 | 0.238 | ||||||||||||||||||
6 | Jose Radilla Jose Radilla | 00 | MEX | 14.03 | 0.234 | ||||||||||||||||||
7 | Brithton Senior Brithton Senior | 00 | JAM | 14.05 | 0.167 | ||||||||||||||||||
Semi 2 14.7. Vind: -0.5 | 14.7. | Vind: -0.5 | |||||||||||||||||||||
1 | Dejour Russell Dejour Russell | 00 | JAM | 13.16 | Q 0.223 | ||||||||||||||||||
2 | Thomas Wanaverbecq Thomas Wanaverbecq | 00 | FRA | 13.52 | Q 0.177 | PB | |||||||||||||||||
3 | Rasheem Brown Rasheem Brown | 00 | CAY | 13.61 | Q 0.179 | PB | |||||||||||||||||
4 | Saoud Al Humaidi Saoud Al Humaidi | 00 | QAT | 13.78 | q 0.194 | ||||||||||||||||||
5 | Stefan Volzer Stefan Volzer | 00 | GER | 13.78 | q 0.241 | ||||||||||||||||||
6 | Alin Ionut Anton Alin Ionut Anton | 00 | ROU | 13.79 | 0.185 | PB | |||||||||||||||||
7 | Denvaughn Whymns Denvaughn Whymns | 00 | BAH | 14.25 | 0.183 | ||||||||||||||||||
8 | Julian Bogner Julian Bogner | 00 | RSA | 14.10 | 0.177 | ||||||||||||||||||
8 | Carlos Esquer Carlos Esquer | 00 | MEX | 14.26 | 0.211 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 13.7. Vind: +0.5 | 13.7. | Vind: +0.5 | |||||||||||||||||||||
1 | Dejour Russell Dejour Russell | 00 | JAM | 13.08 | Q 0.221 | PB | |||||||||||||||||
2 | Denvaughn Whymns Denvaughn Whymns | 00 | BAH | 13.56 | Q 0.167 | PB | |||||||||||||||||
3 | Carlos Esquer Carlos Esquer | 00 | MEX | 13.81 | Q 0.186 | PB | |||||||||||||||||
4 | Stefan Volzer Stefan Volzer | 00 | GER | 13.81 | q 0.225 | ||||||||||||||||||
5 | Filip Jakob Demšar Filip Jakob Demšar | 00 | SLO | 13.83 | q 0.182 | ||||||||||||||||||
6 | Daniyil Kashchenko Daniyil Kashchenko | 00 | UKR | 13.92 | 0.186 | PB | |||||||||||||||||
7 | Punga Soren Punga Soren ('01) | 01 | IND | 14.34 | 0.223 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 13.7. Vind: -0.4 | 13.7. | Vind: -0.4 | |||||||||||||||||||||
1 | Enrique Llopis Enrique Llopis | 00 | ESP | 13.47 | Q 0.181 | PB | |||||||||||||||||
2 | Alexandru Ionut Iconaru Alexandru Ionut Iconaru | 00 | ROU | 13.66 | Q 0.202 | ||||||||||||||||||
3 | Thomas Wanaverbecq Thomas Wanaverbecq | 00 | FRA | 13.73 | Q 0.188 | ||||||||||||||||||
4 | Brithton Senior Brithton Senior | 00 | JAM | 13.83 | q 0.194 | ||||||||||||||||||
5 | Rasheem Brown Rasheem Brown | 00 | CAY | 13.89 | q 0.202 | =PB | |||||||||||||||||
6 | Zhu Shenglong Zhu Shenglong | 00 | CHN | 13.96 | 0.166 | ||||||||||||||||||
7 | Xu Xin Xu Xin | 00 | MAC | 14.10 | 0.174 | PB | |||||||||||||||||
8 | Mohamed Bader Al-Enezi Mohamed Bader Al-Enezi | 00 | KUW | 14.41 | 0.194 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 3 13.7. Vind: +0.4 | 13.7. | Vind: +0.4 | |||||||||||||||||||||
1 | Lu Hao-Hua Lu Hao-Hua | 00 | TPE | 13.57 | Q 0.177 | ||||||||||||||||||
2 | Jose Radilla Jose Radilla | 00 | MEX | 13.86 | Q 0.183 | =PB | |||||||||||||||||
3 | Robert Witkowski Robert Witkowski | 00 | GER | 13.87 | Q 0.249 | ||||||||||||||||||
4 | Roelof Van Der Walt Roelof Van Der Walt | 00 | RSA | 13.97 | 0.185 | ||||||||||||||||||
5 | Abhishek Ubhe Abhishek Ubhe | 00 | IND | 14.09 | 0.175 | ||||||||||||||||||
6 | Chong Wei Guan Chong Wei Guan | 00 | SGP | 14.10 | 0.180 | ||||||||||||||||||
Ning Xiaohan Ning Xiaohan | 00 | CHN | DNF | 0.194 | |||||||||||||||||||
Indledende 4 13.7. Vind: +1.3 | 13.7. | Vind: +1.3 | |||||||||||||||||||||
1 | Saoud Al Humaidi Saoud Al Humaidi | 00 | QAT | 13.72 | Q 0.186 | ||||||||||||||||||
2 | Alin Ionut Anton Alin Ionut Anton | 00 | ROU | 14.07 | Q 0.178 | ||||||||||||||||||
3 | Julian Bogner Julian Bogner | 00 | RSA | 14.12 | Q 0.178 | ||||||||||||||||||
4 | Antonín Wijas Antonín Wijas ('01) | 01 | CZE | 14.18 | 0.153 | ||||||||||||||||||
5 | Wong Lok Hei Wong Lok Hei ('01) | 01 | HKG | 14.42 | 0.197 | ||||||||||||||||||
6 | Zayed Al Shamsi Zayed Al Shamsi | UAE | 14.70 | 0.193 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Peter Wambua Peter Wambua | KEN | 14.86 | 0.193 | PB | ||||||||||||||||||
Atakan Güneş Atakan Güneş | 00 | TUR | DQ | ||||||||||||||||||||
D17 400 m hæk 84.0 cm 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sokwakhana Zazini Sokwakhana Zazini | 00 | RSA | 49.27 | 0.191 | ||||||||||||||||||
2 | Moitalel Mpoke Moitalel Mpoke ('01) | 01 | KEN | 52.06 | 0.352 | PB | |||||||||||||||||
3 | Baptiste Christophe Baptiste Christophe | 00 | FRA | 52.21 | 0.210 | PB | |||||||||||||||||
4 | Fabien Laroppe Fabien Laroppe | 00 | FRA | 53.81 | 0.190 | ||||||||||||||||||
5 | Alison dos Santos Alison dos Santos | 00 | BRA | 53.98 | 0.188 | ||||||||||||||||||
6 | Luis Elespuru Luis Elespuru ('01) | 01 | PER | 54.56 | 0.205 | ||||||||||||||||||
7 | Rovane Williams Rovane Williams | 00 | JAM | 55.48 | 0.281 | ||||||||||||||||||
8 | Wang Daojun Wang Daojun | 00 | CHN | 1:06.27 | 0.204 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Rovane Williams Rovane Williams | 00 | JAM | 51.94 | Q 0.304 | PB | |||||||||||||||||
2 | Moitalel Mpoke Moitalel Mpoke ('01) | 01 | KEN | 52.40 | Q 0.303 | PB | |||||||||||||||||
3 | Wang Daojun Wang Daojun | 00 | CHN | 53.21 | q 0.245 | ||||||||||||||||||
4 | Baptiste Christophe Baptiste Christophe | 00 | FRA | 53.24 | q 0.190 | ||||||||||||||||||
5 | Tihomir Djordjević Tihomir Djordjević | 00 | SRB | 54.30 | |||||||||||||||||||
6 | Ayoub Mahrou Ayoub Mahrou | 00 | ALG | 54.83 | 0.175 | PB | |||||||||||||||||
7 | Matthew Thompson Matthew Thompson ('01) | 01 | BAH | 57.78 | 0.201 | ||||||||||||||||||
8 | Edwin Binsar Holomuan Edwin Binsar Holomuan | 00 | INA | 1:08.62 | 0.184 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sokwakhana Zazini Sokwakhana Zazini | 00 | RSA | 49.63 | Q 0.199 | ||||||||||||||||||
2 | Luis Elespuru Luis Elespuru ('01) | 01 | PER | 53.57 | Q 0.168 | ||||||||||||||||||
3 | Huang Ting-Hsuan Huang Ting-Hsuan | 00 | TPE | 53.74 | 0.208 | ||||||||||||||||||
4 | Jahnaza Francis Jahnaza Francis | 00 | SKN | 54.67 | 0.201 | ||||||||||||||||||
5 | Rusleen Zikry Putra Roseli Rusleen Zikry Putra Roseli | 00 | MAS | 55.46 | 0.236 | PB | |||||||||||||||||
6 | Oussama Hammi Oussama Hammi | 00 | MAR | 55.80 | 0.258 | ||||||||||||||||||
7 | Aleksandrs Kucs Aleksandrs Kucs | 00 | LAT | 56.22 | 0.218 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Alison dos Santos Alison dos Santos | 00 | BRA | 52.95 | Q 0.193 | ||||||||||||||||||
2 | Fabien Laroppe Fabien Laroppe | 00 | FRA | 53.06 | Q 0.176 | PB | |||||||||||||||||
3 | Ding Chenggui Ding Chenggui | 00 | CHN | 54.02 | 0.223 | ||||||||||||||||||
4 | Yacine Khedim Yacine Khedim | 00 | ALG | 54.87 | 0.209 | PB | |||||||||||||||||
5 | Andriy Vasylevskyy Andriy Vasylevskyy | 00 | UKR | 55.10 | 0.198 | ||||||||||||||||||
6 | Ismail Manyani Ismail Manyani | 00 | MAR | 55.62 | 0.168 | ||||||||||||||||||
David Saruni David Saruni | 00 | KEN | DQ | 0.200 | |||||||||||||||||||
Filip Ličman Filip Ličman | 00 | CZE | DNS | ||||||||||||||||||||
D17 Højdespring 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Breyton Poole Breyton Poole | 00 | RSA | 2.24 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Chima Ihenetu Chima Ihenetu | 00 | GER | 2.14 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Vladyslav Lavskyy Vladyslav Lavskyy | 00 | UKR | 2.11 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Piotr Sztandur Piotr Sztandur | 00 | POL | 2.11 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Shaun Miller Shaun Miller ('01) | 01 | BAH | 2.11 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Wuill Vrolijk Wuill Vrolijk | 00 | ARU | 2.07 | NR NU20R | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Devon Bender Devon Bender | 00 | GER | 2.07 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Erik Portillo Erik Portillo | 00 | MEX | 2.02 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Cao Vo Ngoc Long Cao Vo Ngoc Long | 00 | VIE | 2.02 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Samuel Batista Samuel Batista | 00 | BRA | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Evans Kipchirchir Evans Kipchirchir | KEN | NH | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
D17 Stangspring 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Matthias Orban Matthias Orban | 00 | FRA | 5.00 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Christos Tamanis Christos Tamanis | 00 | CYP | 4.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Illya Kravchenko Illya Kravchenko | 00 | UKR | 4.70 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Daniel Breinl Daniel Breinl | 00 | GER | 4.70 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Valco Van Wyk Valco Van Wyk | 00 | RSA | 4.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Maksim Goldovskiy Maksim Goldovskiy | 00 | ISR | 4.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Wilfrid Bambock Wilfrid Bambock | 00 | FRA | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Filip Bartoněk Filip Bartoněk | 00 | CZE | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Yang Lucheng Yang Lucheng | 00 | CHN | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Pablo Zaffaroni Pablo Zaffaroni ('01) | 01 | ARG | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
D17 Længdespring 13.7. Finale A Finale | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Maykel Vidal Maykel Vidal | 00 | CUB | 7.88 | -0.5 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Lester Lescay Lester Lescay ('01) | 01 | CUB | 7.79 | +1.3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Andreas-Samuel Bucsa Andreas-Samuel Bucsa | 00 | ROU | 7.47 | w | +2.8 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Julian Bogner Julian Bogner | 00 | RSA | 7.40 | +1.4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | He Xilong He Xilong | 00 | CHN | 7.38 | +0.2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Wayne Pinnock Wayne Pinnock | 00 | JAM | 7.27 | +0.9 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Marko Čeko Marko Čeko | 00 | CRO | 7.24 | -1.2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Denvaughn Whymns Denvaughn Whymns | 00 | BAH | 7.20 | +0.1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Ole Grammann Ole Grammann | 00 | GER | 7.12 | +0.8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Juan David Moreno Juan David Moreno | 00 | COL | 7.10 | +0.3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Mohd Muslim Nazri Mohd Muslim Nazri | 00 | MAS | 7.08 | w | +3.4 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Matias Pellegrino Matias Pellegrino | 00 | ARG | 7.04 | -1.7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Musyoka Mwema Musyoka Mwema | 00 | KEN | 6.95 | w | +2.4 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Luka Herden Luka Herden | 00 | GER | 6.75 | +0.3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
D17 Trespring 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jordan Alejandro Díaz Jordan Alejandro Díaz ('01) | 01 | CUB | 17.30 | +0.6 | WU18B | PB | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Frixon David Frixon David | 00 | ECU | 15.92 | +0.4 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Arnovis Dalmero Arnovis Dalmero | 00 | COL | 15.89 | +0.7 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Yusniel Jorrín Yusniel Jorrín ('01) | 01 | CUB | 15.88 | -0.3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Owayne Owens Owayne Owens | 00 | JAM | 15.55 | +2.0 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Adire Gur Adire Gur | 00 | ETH | 15.42 | +0.7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Artem Konovalenko Artem Konovalenko | 00 | UKR | 15.34 | +1.6 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Taeco Ogarro Taeco Ogarro ('01) | 01 | ANT | 15.06 | +0.7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Kilel Kipkoech Kilel Kipkoech | 00 | KEN | 14.89 | +0.8 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Wan Hanchen Wan Hanchen ('01) | 01 | CHN | 14.81 | -0.8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Mohd Muslim Nazri Mohd Muslim Nazri | 00 | MAS | 14.64 | +1.7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Thomas Gogois Thomas Gogois | 00 | FRA | 14.46 | +1.0 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval A 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jordan Alejandro Díaz Jordan Alejandro Díaz ('01) | 01 | CUB | 15.95 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Adire Gur Adire Gur | 00 | ETH | 15.35 | +0.9 Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Mohd Muslim Nazri Mohd Muslim Nazri | 00 | MAS | 14.99 | +1.1 q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Arnovis Dalmero Arnovis Dalmero | 00 | COL | 14.92 | -0.8 q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Wan Hanchen Wan Hanchen ('01) | 01 | CHN | 14.88 | -0.2 q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Taeco Ogarro Taeco Ogarro ('01) | 01 | ANT | 14.76 | +0.7 q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Kilel Kipkoech Kilel Kipkoech | 00 | KEN | 14.68 | 0.0 q | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Hamid Reza Kia Hamid Reza Kia ('01) | 01 | IRI | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Safin Wills Safin Wills | 00 | JAM | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kval B 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Frixon David Frixon David | 00 | ECU | 15.60 | -0.8 Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Yusniel Jorrín Yusniel Jorrín ('01) | 01 | CUB | 15.50 | -0.2 Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Artem Konovalenko Artem Konovalenko | 00 | UKR | 15.21 | +0.2 q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Owayne Owens Owayne Owens | 00 | JAM | 14.75 | +0.9 q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Thomas Gogois Thomas Gogois | 00 | FRA | 14.70 | +0.2 q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Marian Petre Marian Petre | 00 | ROU | 14.65 | -0.4 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Musyoka Mwema Musyoka Mwema | 00 | KEN | 14.63 | +0.8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Adrian Henrique Vieira Adrian Henrique Vieira ('01) | 01 | BRA | 13.91 | -2.1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Geiner Moreno Geiner Moreno | 00 | COL | 13.84 | +0.6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
D17 Kuglestød 5.0 kg 13.7. Finale A Finale | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Timo Northoff Timo Northoff | 00 | GER | 20.72 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Mikhail Samuseu Mikhail Samuseu | 00 | BLR | 19.99 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Jonathan De Lacey Jonathan De Lacey | 00 | RSA | 19.93 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Claudio Romero Claudio Romero | 00 | CHI | 19.22 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Nermin Štitkovac Nermin Štitkovac | 00 | BIH | 19.06 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Alperen Karahan Alperen Karahan | 00 | TUR | 18.57 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Zhu Yingxu Zhu Yingxu | 00 | CHN | 18.53 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Gao Jian Gao Jian | 00 | CHN | 18.51 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Mohit Mohit | 00 | IND | 18.41 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Jakub Héža Jakub Héža | 00 | CZE | 18.40 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Kartikay Kartikay ('01) | 01 | IND | 16.95 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Michał Skopiński Michał Skopiński | 00 | POL | 16.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval A 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Nermin Štitkovac Nermin Štitkovac | 00 | BIH | 19.60 | Q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Timo Northoff Timo Northoff | 00 | GER | 19.37 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Jakub Héža Jakub Héža | 00 | CZE | 18.41 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Jonathan De Lacey Jonathan De Lacey | 00 | RSA | 18.29 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Kartikay Kartikay ('01) | 01 | IND | 17.87 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Michał Skopiński Michał Skopiński | 00 | POL | 17.86 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Gao Jian Gao Jian | 00 | CHN | 17.76 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Mohammad Taghi Mehrali Mohammad Taghi Mehrali | 00 | IRI | 16.31 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Samuel Ling Jeng Yi Samuel Ling Jeng Yi | MAS | 15.89 | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kval B 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Alperen Karahan Alperen Karahan | 00 | TUR | 19.00 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Zhu Yingxu Zhu Yingxu | 00 | CHN | 18.87 | q | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Mikhail Samuseu Mikhail Samuseu | 00 | BLR | 18.79 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Claudio Romero Claudio Romero | 00 | CHI | 18.02 | q | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Mohit Mohit | 00 | IND | 17.55 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Amir Hossein Darvishi Amir Hossein Darvishi | 00 | IRI | 17.33 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Risto Drobnjak Risto Drobnjak | 00 | MNE | 17.13 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Kornel Warszawski Kornel Warszawski | 00 | POL | 16.81 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Joseph Nyaanga Joseph Nyaanga | KEN | 13.02 | PB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Jonas Tesch Jonas Tesch | 00 | GER | DNS | ||||||||||||||||||||
D17 Diskoskast 1.5 kg 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Claudio Romero Claudio Romero | 00 | CHI | 64.33 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Oleksiy Kyrylin Oleksiy Kyrylin ('01) | 01 | UKR | 63.98 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Morne Brandon Morne Brandon | 00 | RSA | 58.34 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Vitor Motin Vitor Motin ('01) | 01 | BRA | 58.27 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Angel E. Alvarez Angel E. Alvarez | 00 | CUB | 57.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Jakub Forejt Jakub Forejt | 00 | CZE | 57.44 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Aleks Khristov Aleks Khristov | 00 | BUL | 57.07 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Abhay Gupta Abhay Gupta | 00 | IND | 57.04 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Burak Dertli Burak Dertli | 00 | TUR | 54.82 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Jonathan De Lacey Jonathan De Lacey | 00 | RSA | 54.02 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Kornel Warszawski Kornel Warszawski | 00 | POL | 53.78 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Nermin Štitkovac Nermin Štitkovac | 00 | BIH | 53.02 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval A 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Claudio Romero Claudio Romero | 00 | CHI | 59.08 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Abhay Gupta Abhay Gupta | 00 | IND | 57.45 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Nermin Štitkovac Nermin Štitkovac | 00 | BIH | 57.36 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Jakub Forejt Jakub Forejt | 00 | CZE | 57.32 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Morne Brandon Morne Brandon | 00 | RSA | 56.53 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Kornel Warszawski Kornel Warszawski | 00 | POL | 54.93 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Constantin Zanfir Constantin Zanfir | 00 | ROU | 52.62 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Wang Ziheng Wang Ziheng | 00 | CHN | 49.97 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Daniel Cope Daniel Cope | 00 | JAM | 49.61 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Joseph Nyaanga Joseph Nyaanga | KEN | 30.45 | PB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Ahmed Al-Haj Ahmed Al-Haj ('01) | 01 | QAT | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kval B 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Oleksiy Kyrylin Oleksiy Kyrylin ('01) | 01 | UKR | 60.30 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Aleks Khristov Aleks Khristov | 00 | BUL | 57.08 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Vitor Motin Vitor Motin ('01) | 01 | BRA | 56.24 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Angel E. Alvarez Angel E. Alvarez | 00 | CUB | 55.78 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Jonathan De Lacey Jonathan De Lacey | 00 | RSA | 55.00 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Burak Dertli Burak Dertli | 00 | TUR | 54.59 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Michal Forejt Michal Forejt | 00 | CZE | 54.29 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Ryan Williams Ryan Williams | 00 | NAM | 53.83 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Jiao Lishan Jiao Lishan | 00 | CHN | 50.43 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Jakub Lewoszewski Jakub Lewoszewski | 00 | POL | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
D17 Hammerkast 5.0 kg 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mykhaylo Kokhan Mykhaylo Kokhan ('01) | 01 | UKR | 82.31 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Damneet Singh Damneet Singh | 00 | IND | 74.20 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Raphael Winkelvoss Raphael Winkelvoss ('01) | 01 | GER | 71.78 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Batuhan Hızal Batuhan Hızal | 00 | TUR | 70.39 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Vladut Gabriel Caus Vladut Gabriel Caus | 00 | ROU | 68.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Daniel Danáč Daniel Danáč | 00 | SVK | 68.09 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Liu Yuxuan Liu Yuxuan | 00 | CHN | 68.03 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Vladislav Trambovich Vladislav Trambovich | 00 | BLR | 67.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Wang Qi Wang Qi ('01) | 01 | CHN | 66.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Nitesh Poonia Nitesh Poonia | 00 | IND | 65.79 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | J. Pablo J. Pablo | 00 | ARG | 65.33 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Ali Hesham Mohamed Ahmed Ali Hesham Mohamed Ahmed | 00 | EGY | 65.22 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Bohdan Potrus Bohdan Potrus ('01) | 01 | UKR | 64.07 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Dorin Juncu Dorin Juncu | 00 | MDA | 63.68 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Dzianis Shabasau Dzianis Shabasau | 00 | BLR | 63.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Victor Kiplimo Victor Kiplimo | KEN | 43.61 | PB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Mohamed Tarek Ismail Mohamed Tarek Ismail ('01) | 01 | EGY | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Oliver Tomann Oliver Tomann | 00 | GER | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
D17 Spydkast 700 gram 13.7. Finale A Finale | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Liu Zhekai Liu Zhekai | 00 | CHN | 77.54 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Johannes Schlebusch Johannes Schlebusch | 00 | RSA | 75.68 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Song Qingshu Song Qingshu | 00 | CHN | 73.64 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Dawid Wegner Dawid Wegner | 00 | POL | 70.56 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Jaime Arroyo Jaime Arroyo | 00 | MEX | 69.81 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Agustín Osorio Agustín Osorio ('01) | 01 | ARG | 69.01 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Teuraiterai Tupaia Teuraiterai Tupaia | 00 | FRA | 68.54 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Krišjānis Suntažs Krišjānis Suntažs | 00 | LAT | 66.90 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Ita Leshan Ita Leshan ('01) | 01 | KEN | 64.66 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Denis Cristian Ticle Denis Cristian Ticle | 00 | ROU | 64.06 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Ömer Faruk Avan Ömer Faruk Avan | 00 | TUR | 63.38 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Avinash Yadav Avinash Yadav | 00 | IND | 61.62 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Abdullah Karataş Abdullah Karataş | 00 | TUR | 60.77 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Joshua Maas Joshua Maas | 00 | RSA | 59.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Oskar Trejgo Oskar Trejgo | 00 | POL | 57.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Edgar Fernando Edgar Fernando | 00 | ARG | 55.86 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
D17 Tikamp U18 13.7. Finale A Finale | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Steven Fauvel Clinch Steven Fauvel Clinch | 00 | FRA | 7559 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Oļegs Kozjakovs Oļegs Kozjakovs ('01) | 01 | LAT | 7377 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Leo Neugebauer Leo Neugebauer | 00 | GER | 7204 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Florian Fourre Florian Fourre | 00 | FRA | 7099 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Sun Qihao Sun Qihao | 00 | CHN | 6959 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Lex Damit Lex Damit | 00 | LUX | 6805 | NU20R NU18R | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Tomas Sabašinskas Tomas Sabašinskas | 00 | LTU | 6757 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Damián Moretta Damián Moretta | 00 | ARG | 6755 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Jorge Dávila Jorge Dávila | 00 | ESP | 6234 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Roman Voytseshuk Roman Voytseshuk | 00 | UKR | 5609 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Reza Kefayati Reza Kefayati | 00 | IRI | 5381 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Hussein Ali Mohammedawi Hussein Ali Mohammedawi | IRQ | 5320 | PB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Maximilian KluthMaximilian Kluth | 00 | GER | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Georgios Kanaris Georgios Kanaris | 00 | CYP | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
D17 10000 m kapgang 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Zhang Yao Zhang Yao | 00 | CHN | 41:12.01 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Salavat Ilkayev Salavat Ilkayev | 00 | RUS | 41:24.17 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Dominic Ndingiti Dominic Ndingiti | 00 | KEN | 41:25.78 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Sergey Kozhevnikov Sergey Kozhevnikov ('01) | 01 | RUS | 41:26.65 | PB | ||||||||||||||||||
5 | José Ortíz José Ortíz | 00 | GUA | 42:07.47 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Łukasz Niedziałek Łukasz Niedziałek | 00 | POL | 42:40.02 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Sebastián Felipe Merchán Sebastián Felipe Merchán | 00 | COL | 42:41.07 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Mikita Kaliada Mikita Kaliada | 00 | BLR | 43:17.46 | NU18R | PB | |||||||||||||||||
9 | Carlos Mercenario Carlos Mercenario | 00 | MEX | 43:49.65 | |||||||||||||||||||
10 | Anderson Callejas Anderson Callejas | 00 | COL | 43:51.85 | PB | ||||||||||||||||||
11 | Saúl Mena Saúl Mena | 00 | MEX | 43:55.76 | PB | ||||||||||||||||||
12 | Qian Haifeng Qian Haifeng | 00 | CHN | 43:57.13 | PB | ||||||||||||||||||
13 | José Gilberto Menjivar José Gilberto Menjivar ('01) | 01 | ESA | 44:14.02 | PB | ||||||||||||||||||
14 | Hilmar Díaz Hilmar Díaz | PER | 44:30.56 | PB | |||||||||||||||||||
15 | Selman Ilhan Selman Ilhan | 00 | TUR | 45:33.70 | PB | ||||||||||||||||||
16 | Kevin Andrés Kevin Andrés | ECU | 45:47.58 | PB | |||||||||||||||||||
17 | Pavel Alkhovik Pavel Alkhovik | 00 | BLR | 46:02.22 | |||||||||||||||||||
18 | Jan Moreu Jan Moreu ('01) | 01 | PUR | 46:38.16 | |||||||||||||||||||
19 | Azat Ertaş Azat Ertaş | 00 | TUR | 46:40.96 | |||||||||||||||||||
20 | Darwin Omar Coarita Darwin Omar Coarita | 00 | BOL | 46:58.05 | PB | ||||||||||||||||||
21 | Ľubomír Kubiš Ľubomír Kubiš ('01) | 01 | SVK | 47:03.32 | PB | ||||||||||||||||||
22 | Mehdi Abidi Mehdi Abidi | 00 | ALG | 47:12.56 | PB | ||||||||||||||||||
23 | Ryan Gognies Ryan Gognies | 00 | FRA | 47:16.04 | PB | ||||||||||||||||||
24 | Abdelrahman Tolba Abdelrahman Tolba | EGY | 47:25.41 | PB | |||||||||||||||||||
25 | Johannes Frenzl Johannes Frenzl ('01) | 01 | GER | 47:31.73 | PB | ||||||||||||||||||
26 | Yuriy Zamryha Yuriy Zamryha ('01) | 01 | UKR | 50:23.48 | PB | ||||||||||||||||||
27 | Armin Shahmaleki Armin Shahmaleki | 00 | IRI | 53:15.46 | PB | ||||||||||||||||||
Daniel Kováč Daniel Kováč ('01) | 01 | SVK | DQ | ||||||||||||||||||||
Sanjay Kumar Sanjay Kumar ('01) | 01 | IND | DQ | ||||||||||||||||||||
Meseret Ayelign Meseret Ayelign | 00 | ETH | DNF | ||||||||||||||||||||
Minda Lagide Minda Lagide | ETH | DNF | |||||||||||||||||||||
Jan Stramka Jan Stramka | 00 | GER | DNF | ||||||||||||||||||||
P17 100 m 13.7. Vind: +0.5 Finale A Finale | 13.7. | Vind: +0.5 | |||||||||||||||||||||
1 | Mizgin Ay Mizgin Ay | 00 | TUR | 11.62 | 0.169 | NU18R | |||||||||||||||||
2 | Magdalena Stefanowicz Magdalena Stefanowicz | 00 | POL | 11.62 | 0.158 | PB | |||||||||||||||||
3 | Kevona Davis Kevona Davis ('01) | 01 | JAM | 11.67 | 0.150 | ||||||||||||||||||
4 | Lorraine Martins Lorraine Martins | 00 | BRA | 11.80 | 0.186 | ||||||||||||||||||
5 | Tami Ščančar Tami Ščančar | 00 | SLO | 11.91 | 0.209 | ||||||||||||||||||
6 | Iza Obal Iza Obal | 00 | SLO | 12.00 | 0.193 | ||||||||||||||||||
7 | Rose Xeyi Rose Xeyi ('01) | 01 | RSA | 12.01 | 0.163 | ||||||||||||||||||
8 | Martha Méndez Martha Méndez | 00 | DOM | 12.06 | 0.172 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 13.7. Vind: +2.0 | 13.7. | Vind: +2.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Lorraine Martins Lorraine Martins | 00 | BRA | 11.69 | Q 0.177 | ||||||||||||||||||
2 | Magdalena Stefanowicz Magdalena Stefanowicz | 00 | POL | 11.69 | Q 0.146 | PB | |||||||||||||||||
3 | Rose Xeyi Rose Xeyi ('01) | 01 | RSA | 11.83 | Q 0.144 | ||||||||||||||||||
4 | Martha Méndez Martha Méndez | 00 | DOM | 11.85 | q 0.168 | PB | |||||||||||||||||
5 | Iza Obal Iza Obal | 00 | SLO | 11.92 | q 0.168 | PB | |||||||||||||||||
6 | Sade Amore De Sousa Sade Amore De Sousa ('01) | 01 | NAM | 12.03 | 0.183 | ||||||||||||||||||
7 | Beauty Somuah Beauty Somuah ('01) | 01 | GER | 12.07 | 0.155 | ||||||||||||||||||
8 | Suwilanji Mpondela Suwilanji Mpondela | 00 | ZAM | 12.33 | 0.180 | ||||||||||||||||||
Semi 2 13.7. Vind: +1.3 | 13.7. | Vind: +1.3 | |||||||||||||||||||||
1 | Kevona Davis Kevona Davis ('01) | 01 | JAM | 11.45 | Q 0.167 | ||||||||||||||||||
2 | Mizgin Ay Mizgin Ay | 00 | TUR | 11.57 | Q 0.158 | NU18R | PB | ||||||||||||||||
3 | Tami Ščančar Tami Ščančar | 00 | SLO | 11.93 | Q 0.202 | ||||||||||||||||||
5 | Joviale Mbisha Joviale Mbisha | 00 | RSA | 11.99 | 0.152 | PB | |||||||||||||||||
6 | Guillermina Cossio Guillermina Cossio | 00 | ARG | 12.13 | 0.151 | ||||||||||||||||||
7 | Gal Kadmon Gal Kadmon | 00 | ISR | 12.17 | 0.159 | ||||||||||||||||||
Gong Luying Gong Luying | 00 | CHN | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende heats | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 12.7. Vind: -0.4 | 12.7. | Vind: -0.4 | |||||||||||||||||||||
1 | Rose Xeyi Rose Xeyi ('01) | 01 | RSA | 12.18 | Q 0.188 | ||||||||||||||||||
2 | Beauty Somuah Beauty Somuah ('01) | 01 | GER | 12.22 | Q 0.201 | ||||||||||||||||||
3 | Gal Kadmon Gal Kadmon | 00 | ISR | 12.25 | Q 0.140 | ||||||||||||||||||
4 | Yelena Pekhtireva Yelena Pekhtireva ('01) | 01 | AZE | 12.28 | q 0.266 | ||||||||||||||||||
5 | Suwilanji Mpondela Suwilanji Mpondela | 00 | ZAM | 12.28 | q 0.184 | ||||||||||||||||||
6 | Melike Malkoç Melike Malkoç | 00 | TUR | 12.42 | 0.204 | ||||||||||||||||||
7 | Jordanie Ngrekoudou Jordanie Ngrekoudou | CAF | 13.60 | PB | |||||||||||||||||||
8 | Erica Mouwangui Erica Mouwangui ('01) | 01 | GEQ | 13.92 | 0.336 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 2 12.7. Vind: -0.1 | 12.7. | Vind: -0.1 | |||||||||||||||||||||
1 | Lorraine Martins Lorraine Martins | 00 | BRA | 11.85 | Q 0.204 | ||||||||||||||||||
2 | Tami Ščančar Tami Ščančar | 00 | SLO | 12.10 | Q 0.192 | ||||||||||||||||||
3 | Guillermina Cossio Guillermina Cossio | 00 | ARG | 12.15 | Q 0.173 | ||||||||||||||||||
4 | Gayane Chiloyan Gayane Chiloyan | 00 | ARM | 12.29 | 0.197 | ||||||||||||||||||
5 | Katherine Chillambo Katherine Chillambo | 00 | ECU | 12.38 | 0.262 | ||||||||||||||||||
6 | Chloe Chan Pui Kei Chloe Chan Pui Kei | 00 | HKG | 12.44 | 0.214 | ||||||||||||||||||
7 | Beatrice Onyango Beatrice Onyango | KEN | 12.50 | 0.304 | PB | ||||||||||||||||||
Agate De Sousa Agate De Sousa | 00 | STP | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende 3 12.7. Vind: -2.2 | 12.7. | Vind: -2.2 | |||||||||||||||||||||
1 | Mizgin Ay Mizgin Ay | 00 | TUR | 11.92 | Q 0.224 | ||||||||||||||||||
2 | Magdalena Stefanowicz Magdalena Stefanowicz | 00 | POL | 12.01 | Q 0.161 | ||||||||||||||||||
3 | Iza Obal Iza Obal | 00 | SLO | 12.19 | Q 0.256 | ||||||||||||||||||
4 | Martha Méndez Martha Méndez | 00 | DOM | 12.20 | q 0.272 | ||||||||||||||||||
5 | Joviale Mbisha Joviale Mbisha | 00 | RSA | 12.27 | q 0.167 | ||||||||||||||||||
6 | Jeany Nuraini Amelia Jeany Nuraini Amelia | 00 | INA | 13.01 | 0.344 | ||||||||||||||||||
7 | Faith Morris Faith Morris | 00 | BIZ | 13.13 | 0.334 | PB | |||||||||||||||||
Nancy Saah Nancy Saah | LBR | DNS | |||||||||||||||||||||
Indledende 4 12.7. Vind: -0.4 | 12.7. | Vind: -0.4 | |||||||||||||||||||||
1 | Kevona Davis Kevona Davis ('01) | 01 | JAM | 11.88 | Q 0.243 | ||||||||||||||||||
2 | Gong Luying Gong Luying | 00 | CHN | 12.03 | Q 0.220 | ||||||||||||||||||
3 | Sade Amore De Sousa Sade Amore De Sousa ('01) | 01 | NAM | 12.12 | Q 0.198 | ||||||||||||||||||
4 | Scarlet Reyes Scarlet Reyes | 00 | DOM | 12.33 | 0.235 | ||||||||||||||||||
5 | Marie Ann-Loa Leopold Marie Ann-Loa Leopold | MRI | 12.54 | 0.193 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Jana Mitovska Jana Mitovska ('01) | 01 | MKD | 12.67 | 0.306 | ||||||||||||||||||
7 | Akouvi Judith Koumedzina Akouvi Judith Koumedzina ('01) | 01 | TOG | 12.71 | 0.211 | PB | |||||||||||||||||
Rosemary Chukwuma Rosemary Chukwuma ('01) | 01 | NGR | DNS | ||||||||||||||||||||
P17 200 m 16.7. Vind: -0.7 Finale A Finale | 16.7. | Vind: -0.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Talea Prepens Talea Prepens ('01) | 01 | GER | 23.51 | 0.151 | PB | |||||||||||||||||
2 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 23.61 | 0.194 | NU18R | PB | ||||||||||||||||
3 | Mizgin Ay Mizgin Ay | 00 | TUR | 23.76 | 0.216 | NU18R | PB | ||||||||||||||||
4 | Lorraine Martins Lorraine Martins | 00 | BRA | 23.89 | 0.184 | ||||||||||||||||||
5 | Hima Das Hima Das | 00 | IND | 24.39 | 0.219 | ||||||||||||||||||
6 | Magdalena Stefanowicz Magdalena Stefanowicz | 00 | POL | 24.46 | 0.186 | ||||||||||||||||||
7 | Tao Yanan Tao Yanan | 00 | CHN | 24.52 | 0.198 | ||||||||||||||||||
8 | Gayane Chiloyan Gayane Chiloyan | 00 | ARM | 24.62 | 0.138 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 15.7. Vind: +0.6 | 15.7. | Vind: +0.6 | |||||||||||||||||||||
1 | Talea Prepens Talea Prepens ('01) | 01 | GER | 23.64 | Q 0.165 | PB | |||||||||||||||||
2 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 23.81 | Q 0.203 | ||||||||||||||||||
3 | Magdalena Stefanowicz Magdalena Stefanowicz | 00 | POL | 24.45 | Q 0.165 | ||||||||||||||||||
4 | Tami Ščančar Tami Ščančar | 00 | SLO | 24.68 | 0.221 | ||||||||||||||||||
5 | Leticia Maria Lima Leticia Maria Lima ('01) | 01 | BRA | 24.73 | 0.183 | ||||||||||||||||||
6 | Rajashree Prasad Rajashree Prasad | 00 | IND | 24.85 | 0.193 | ||||||||||||||||||
7 | Tshosa Oarabile Tshosa Oarabile ('01) | 01 | BOT | 25.07 | 0.217 | ||||||||||||||||||
Sade Amore De Sousa Sade Amore De Sousa ('01) | 01 | NAM | DNS | ||||||||||||||||||||
Semi 2 15.7. Vind: +1.0 | 15.7. | Vind: +1.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Mizgin Ay Mizgin Ay | 00 | TUR | 23.85 | Q 0.196 | ||||||||||||||||||
2 | Lorraine Martins Lorraine Martins | 00 | BRA | 23.96 | Q 0.182 | ||||||||||||||||||
3 | Hima Das Hima Das | 00 | IND | 24.31 | Q 0.177 | PB | |||||||||||||||||
4 | Tao Yanan Tao Yanan | 00 | CHN | 24.43 | q 0.216 | ||||||||||||||||||
5 | Gayane Chiloyan Gayane Chiloyan | 00 | ARM | 24.53 | q 0.171 | SB | |||||||||||||||||
6 | Orangy Jiménez Orangy Jiménez ('01) | 01 | VEN | 24.59 | 0.220 | PB | |||||||||||||||||
7 | Tetyana Kaysen Tetyana Kaysen | 00 | UKR | 24.78 | 0.174 | ||||||||||||||||||
8 | Gal Kadmon Gal Kadmon | 00 | ISR | 25.29 | 0.162 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. Vind: +0.1 | 14.7. | Vind: +0.1 | |||||||||||||||||||||
1 | Gayane Chiloyan Gayane Chiloyan | 00 | ARM | 24.64 | Q 0.168 | SB | |||||||||||||||||
2 | Leticia Maria Lima Leticia Maria Lima ('01) | 01 | BRA | 24.74 | Q 0.206 | ||||||||||||||||||
3 | Gal Kadmon Gal Kadmon | 00 | ISR | 24.83 | Q 0.159 | ||||||||||||||||||
4 | Tetyana Kaysen Tetyana Kaysen | 00 | UKR | 24.85 | q 0.224 | ||||||||||||||||||
5 | Piibe Kirke Aljas Piibe Kirke Aljas | 00 | EST | 25.25 | 0.213 | ||||||||||||||||||
6 | Mary Moraa Mary Moraa | 00 | KEN | 25.48 | 0.310 | PB | |||||||||||||||||
Kevona Davis Kevona Davis ('01) | 01 | JAM | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 14.7. Vind: 0.0 | 14.7. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Lorraine Martins Lorraine Martins | 00 | BRA | 23.90 | Q 0.160 | ||||||||||||||||||
2 | Magdalena Stefanowicz Magdalena Stefanowicz | 00 | POL | 24.33 | Q 0.162 | ||||||||||||||||||
3 | Tao Yanan Tao Yanan | 00 | CHN | 24.58 | Q 0.199 | ||||||||||||||||||
4 | Orangy Jiménez Orangy Jiménez ('01) | 01 | VEN | 24.74 | q 0.230 | PB | |||||||||||||||||
5 | Guillermina Cossio Guillermina Cossio | 00 | ARG | 24.94 | 0.165 | ||||||||||||||||||
6 | Vanessa Evelyna Balaci Vanessa Evelyna Balaci ('01) | 01 | ROU | 25.08 | 0.155 | ||||||||||||||||||
7 | Winfrida Mweya Makenji Winfrida Mweya Makenji ('01) | 01 | TAN | 26.07 | 0.177 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 3 14.7. Vind: -1.6 | 14.7. | Vind: -1.6 | |||||||||||||||||||||
1 | Talea Prepens Talea Prepens ('01) | 01 | GER | 23.93 | Q 0.179 | ||||||||||||||||||
2 | Mizgin Ay Mizgin Ay | 00 | TUR | 24.22 | Q 0.164 | ||||||||||||||||||
3 | Tshosa Oarabile Tshosa Oarabile ('01) | 01 | BOT | 24.82 | Q 0.177 | ||||||||||||||||||
4 | Rajashree Prasad Rajashree Prasad | 00 | IND | 24.87 | q 0.182 | ||||||||||||||||||
5 | Zhu Cuiwei Zhu Cuiwei | 00 | CHN | 24.89 | |||||||||||||||||||
6 | Tessy Macdalena Bristol Tessy Macdalena Bristol ('01) | 01 | SEY | 26.99 | 0.203 | PB | |||||||||||||||||
Nicole Caicedo Nicole Caicedo | 00 | ECU | DQ | 0.210 | |||||||||||||||||||
Indledende 4 14.7. Vind: +0.3 | 14.7. | Vind: +0.3 | |||||||||||||||||||||
1 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 24.05 | Q 0.179 | ||||||||||||||||||
2 | Hima Das Hima Das | 00 | IND | 24.52 | Q 0.197 | PB | |||||||||||||||||
3 | Tami Ščančar Tami Ščančar | 00 | SLO | 24.79 | Q 0.162 | ||||||||||||||||||
4 | Sade Amore De Sousa Sade Amore De Sousa ('01) | 01 | NAM | 24.83 | q 0.170 | PB | |||||||||||||||||
5 | Chloe Chan Pui Kei Chloe Chan Pui Kei | 00 | HKG | 25.22 | 0.177 | ||||||||||||||||||
6 | Angel Kivido Angel Kivido | 00 | RSA | 25.93 | 0.224 | ||||||||||||||||||
7 | Nancy Saah Nancy Saah | LBR | 26.99 | NU20R | PB | ||||||||||||||||||
P17 400 m 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Barbora Malíková Barbora Malíková ('01) | 01 | CZE | 52.74 | 0.230 | PB | |||||||||||||||||
2 | Mary Moraa Mary Moraa | 00 | KEN | 53.31 | 0.215 | PB | |||||||||||||||||
3 | Giovana Dos Santos Giovana Dos Santos | 00 | BRA | 53.57 | 0.220 | PB | |||||||||||||||||
4 | Doneisha Anderson Doneisha Anderson | 00 | BAH | 53.59 | 0.280 | PB | |||||||||||||||||
5 | Shaquena Foote Shaquena Foote ('01) | 01 | JAM | 54.05 | 0.217 | ||||||||||||||||||
6 | Milagros Duran Milagros Duran | 00 | DOM | 54.08 | 0.173 | PB | |||||||||||||||||
7 | Niddy Mingilishi Niddy Mingilishi ('01) | 01 | ZAM | 55.33 | 0.193 | ||||||||||||||||||
8 | Katarina Sekulić Katarina Sekulić | 00 | SRB | 56.22 | 0.235 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Doneisha Anderson Doneisha Anderson | 00 | BAH | 54.37 | Q 0.283 | ||||||||||||||||||
2 | Niddy Mingilishi Niddy Mingilishi ('01) | 01 | ZAM | 54.58 | Q 0.200 | ||||||||||||||||||
3 | Katarina Sekulić Katarina Sekulić | 00 | SRB | 54.68 | Q 0.224 | PB | |||||||||||||||||
4 | Milagros Duran Milagros Duran | 00 | DOM | 54.84 | q 0.214 | SB | |||||||||||||||||
5 | Sharon Jebet Sharon Jebet ('96) | 96 | KEN | 55.34 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Maria Scrob Maria Scrob ('01) | 01 | ROU | 55.88 | 0.212 | PB | |||||||||||||||||
7 | Hana Amsalu Hana Amsalu ('01) | 01 | ETH | 55.90 | 0.174 | ||||||||||||||||||
8 | Elena Georgieva Elena Georgieva ('01) | 01 | BUL | 56.22 | 0.197 | ||||||||||||||||||
Semi 2 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Barbora Malíková Barbora Malíková ('01) | 01 | CZE | 53.77 | Q 0.209 | PB | |||||||||||||||||
2 | Mary Moraa Mary Moraa | 00 | KEN | 53.88 | Q 0.215 | PB | |||||||||||||||||
3 | Giovana Dos Santos Giovana Dos Santos | 00 | BRA | 54.55 | Q 0.218 | ||||||||||||||||||
4 | Shaquena Foote Shaquena Foote ('01) | 01 | JAM | 55.21 | q 0.202 | ||||||||||||||||||
5 | Laura Kaufmann Laura Kaufmann | 00 | GER | 55.70 | 0.209 | ||||||||||||||||||
6 | Bianca-Georgiana Anton Bianca-Georgiana Anton | 00 | ROU | 56.53 | 0.219 | ||||||||||||||||||
7 | Maryam Mohebbi Maryam Mohebbi | 00 | IRI | 56.68 | 0.222 | ||||||||||||||||||
8 | Aliya Khattab Omar Boshnak Aliya Khattab Omar Boshnak | 00 | JOR | 57.88 | 0.000 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Doneisha Anderson Doneisha Anderson | 00 | BAH | 54.36 | Q 0.345 | ||||||||||||||||||
2 | Niddy Mingilishi Niddy Mingilishi ('01) | 01 | ZAM | 54.51 | Q 0.217 | PB | |||||||||||||||||
3 | Bianca-Georgiana Anton Bianca-Georgiana Anton | 00 | ROU | 55.45 | Q 0.210 | PB | |||||||||||||||||
4 | Hana Amsalu Hana Amsalu ('01) | 01 | ETH | 55.67 | q 0.246 | PB | |||||||||||||||||
5 | Elena Georgieva Elena Georgieva ('01) | 01 | BUL | 55.93 | q 0.266 | PB | |||||||||||||||||
6 | Maryam Mohebbi Maryam Mohebbi | 00 | IRI | 56.13 | q 0.208 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mary Moraa Mary Moraa | 00 | KEN | 54.07 | Q 0.208 | PB | |||||||||||||||||
2 | Giovana Dos Santos Giovana Dos Santos | 00 | BRA | 54.29 | Q 0.227 | PB | |||||||||||||||||
3 | Katarina Sekulić Katarina Sekulić | 00 | SRB | 54.86 | Q | PB | |||||||||||||||||
4 | Aliya Khattab Omar Boshnak Aliya Khattab Omar Boshnak | 00 | JOR | 55.38 | q | NR NU20R | PB | ||||||||||||||||
5 | D.Jyothika Sri D.Jyothika Sri | 00 | IND | 57.15 | |||||||||||||||||||
6 | Wendria Moss Wendria Moss ('01) | 01 | BAH | 57.68 | 0.221 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Milagros Duran Milagros Duran | 00 | DOM | 55.05 | Q 0.205 | SB | |||||||||||||||||
2 | Shaquena Foote Shaquena Foote ('01) | 01 | JAM | 55.18 | Q 0.215 | ||||||||||||||||||
3 | Maria Scrob Maria Scrob ('01) | 01 | ROU | 55.99 | Q 0.208 | PB | |||||||||||||||||
4 | Liang Yina Liang Yina ('01) | 01 | CHN | 56.22 | 0.229 | ||||||||||||||||||
5 | Linda Philip Mamun Linda Philip Mamun | ART | 1:07.55 | 0.170 | PB | ||||||||||||||||||
Naledi Lopang Naledi Lopang | 00 | BOT | DQ | 0.000 | |||||||||||||||||||
Knowledge Omovoh Knowledge Omovoh | 00 | NGR | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende 4 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Barbora Malíková Barbora Malíková ('01) | 01 | CZE | 55.56 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Sharon Jebet Sharon Jebet ('96) | 96 | KEN | 55.91 | Q | PB | |||||||||||||||||
3 | Laura Kaufmann Laura Kaufmann | 00 | GER | 56.40 | Q 0.193 | ||||||||||||||||||
4 | Maryana Shostak Maryana Shostak | 00 | UKR | 57.52 | 0.303 | ||||||||||||||||||
5 | Valery Montenegro Valery Montenegro | 00 | VEN | 58.17 | 0.285 | ||||||||||||||||||
Abasiono Akpan Abasiono Akpan | 00 | NGR | DNS | ||||||||||||||||||||
Johanna Bangala Ikabu Johanna Bangala Ikabu | COD | DNS | |||||||||||||||||||||
P17 800 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jackline Wambui Jackline Wambui | 00 | KEN | 2:01.46 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Lydia Lagat Lydia Lagat | 00 | KEN | 2:02.06 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Hirut Meshesha Hirut Meshesha ('01) | 01 | ETH | 2:06.32 | |||||||||||||||||||
4 | Milena Korbut Milena Korbut | 00 | POL | 2:08.45 | |||||||||||||||||||
5 | Chaimae Smaili Chaimae Smaili | 00 | MAR | 2:09.78 | |||||||||||||||||||
6 | Vimbai Maisvorewa Vimbai Maisvorewa | 00 | ZIM | 2:12.79 | |||||||||||||||||||
7 | Lena Kieffer Lena Kieffer ('01) | 01 | LUX | 2:13.18 | |||||||||||||||||||
8 | Sivan Aurbach Sivan Aurbach | 00 | ISR | 2:19.51 | |||||||||||||||||||
Semifinale | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Lydia Lagat Lydia Lagat | 00 | KEN | 2:10.47 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Milena Korbut Milena Korbut | 00 | POL | 2:11.31 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Lena Kieffer Lena Kieffer ('01) | 01 | LUX | 2:11.95 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Vimbai Maisvorewa Vimbai Maisvorewa | 00 | ZIM | 2:12.08 | q | ||||||||||||||||||
5 | Sivan Aurbach Sivan Aurbach | 00 | ISR | 2:12.20 | q | ||||||||||||||||||
6 | Tuğba Toptaş Tuğba Toptaş | 00 | TUR | 2:12.39 | |||||||||||||||||||
7 | Relaksa Dauti Relaksa Dauti ('01) | 01 | ALB | 2:12.41 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Andreea Raissa Hojda Andreea Raissa Hojda ('01) | 01 | ROU | 2:13.88 | |||||||||||||||||||
Semi 2 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jackline Wambui Jackline Wambui | 00 | KEN | 2:14.18 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Hirut Meshesha Hirut Meshesha ('01) | 01 | ETH | 2:14.45 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Chaimae Smaili Chaimae Smaili | 00 | MAR | 2:14.80 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Klara Lukan Klara Lukan | 00 | SLO | 2:15.51 | |||||||||||||||||||
5 | Monika Šaltenytė Monika Šaltenytė | 00 | LTU | 2:15.85 | |||||||||||||||||||
6 | Kateryna Koval Kateryna Koval | 00 | UKR | 2:15.91 | |||||||||||||||||||
7 | Katarina Lemez Katarina Lemez | 00 | BIH | 2:17.68 | |||||||||||||||||||
María De L. Calderín María De L. Calderín | 00 | CUB | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende heats | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Lydia Lagat Lydia Lagat | 00 | KEN | 2:10.37 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Chaimae Smaili Chaimae Smaili | 00 | MAR | 2:13.15 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Andreea Raissa Hojda Andreea Raissa Hojda ('01) | 01 | ROU | 2:14.42 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Louris Danoun Louris Danoun ('01) | 01 | SYR | 2:18.69 | |||||||||||||||||||
5 | Arage Mutombo Arage Mutombo | ZIM | 2:19.19 | PB | |||||||||||||||||||
6 | Medine Ökte Medine Ökte | 00 | TUR | 2:21.72 | |||||||||||||||||||
Aleksandra Roljic Aleksandra Roljic ('01) | 01 | BIH | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Vimbai Maisvorewa Vimbai Maisvorewa | 00 | ZIM | 2:11.09 | Q | PB | |||||||||||||||||
2 | Lena Kieffer Lena Kieffer ('01) | 01 | LUX | 2:11.35 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Katarina Lemez Katarina Lemez | 00 | BIH | 2:16.83 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Sunday Kamisa Peter Sunday Kamisa Peter | ART | 2:32.76 | PB | |||||||||||||||||||
Netsanet Desta Netsanet Desta | 00 | ETH | DQ | ||||||||||||||||||||
Adanelys Rodríguez Adanelys Rodríguez ('01) | 01 | PUR | DQ | ||||||||||||||||||||
Cemore Donald Cemore Donald ('01) | 01 | JAM | DNF | ||||||||||||||||||||
Indledende 3 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jackline Wambui Jackline Wambui | 00 | KEN | 2:08.24 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Hirut Meshesha Hirut Meshesha ('01) | 01 | ETH | 2:09.74 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Klara Lukan Klara Lukan | 00 | SLO | 2:11.66 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Relaksa Dauti Relaksa Dauti ('01) | 01 | ALB | 2:13.01 | q | SB | |||||||||||||||||
5 | Tuğba Toptaş Tuğba Toptaş | 00 | TUR | 2:13.50 | q | ||||||||||||||||||
Ankita Chahal Ankita Chahal | 00 | IND | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende 4 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Milena Korbut Milena Korbut | 00 | POL | 2:11.67 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Sivan Aurbach Sivan Aurbach | 00 | ISR | 2:11.97 | Q | SB | |||||||||||||||||
3 | María De L. Calderín María De L. Calderín | 00 | CUB | 2:12.01 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Kateryna Koval Kateryna Koval | 00 | UKR | 2:12.58 | q | ||||||||||||||||||
5 | Monika Šaltenytė Monika Šaltenytė | 00 | LTU | 2:13.84 | q | ||||||||||||||||||
6 | Tan Jinlian Tan Jinlian | 00 | CHN | 2:15.77 | |||||||||||||||||||
P17 1500 m 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Lemlem Hailu Lemlem Hailu ('01) | 01 | ETH | 4:20.80 | |||||||||||||||||||
2 | Sindu Girma Sindu Girma ('01) | 01 | ETH | 4:22.14 | |||||||||||||||||||
3 | Edina Jebitok Edina Jebitok ('01) | 01 | KEN | 4:23.16 | |||||||||||||||||||
4 | Rachel Nzangi Rachel Nzangi | 00 | KEN | 4:24.70 | |||||||||||||||||||
5 | Nicole Louw Nicole Louw ('01) | 01 | RSA | 4:33.40 | |||||||||||||||||||
6 | Liliana Georgieva Liliana Georgieva | 00 | BUL | 4:33.58 | |||||||||||||||||||
7 | Lyndi Roelofse Lyndi Roelofse ('01) | 01 | RSA | 4:36.34 | |||||||||||||||||||
8 | Yasmine Bidkani Yasmine Bidkani ('01) | 01 | MAR | 4:37.67 | |||||||||||||||||||
9 | Angela Veronica Olenici Angela Veronica Olenici | 00 | ROU | 4:40.69 | |||||||||||||||||||
10 | Nyat Tesfay Nyat Tesfay | 00 | ERI | 4:42.54 | |||||||||||||||||||
11 | Zhang Guiping Zhang Guiping ('01) | 01 | CHN | 4:47.51 | |||||||||||||||||||
12 | Ceng Ting Ceng Ting ('01) | 01 | CHN | 5:01.92 | |||||||||||||||||||
13 | Khanyisile Hlatshwako Khanyisile Hlatshwako ('01) | 01 | SWZ | 5:05.36 | PB | ||||||||||||||||||
P17 3000 m 12.7. Finale A Finale | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Aberash Minsewo Aberash Minsewo ('01) | 01 | ETH | 9:24.62 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Imaculata Chepkurui Imaculata Chepkurui | 00 | KEN | 9:24.69 | |||||||||||||||||||
3 | Yitayish Mekonene Yitayish Mekonene | 00 | ETH | 9:28.46 | |||||||||||||||||||
4 | Beatrice Chebet Beatrice Chebet | 00 | KEN | 9:33.26 | |||||||||||||||||||
5 | Sarah Chelangat Sarah Chelangat ('01) | 01 | UGA | 9:40.18 | |||||||||||||||||||
6 | Esther Chekwemoi Esther Chekwemoi ('01) | 01 | UGA | 9:40.21 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Claire Carrere Claire Carrere | 00 | FRA | 10:00.69 | |||||||||||||||||||
8 | Berenice Fulchiron Berenice Fulchiron | 00 | FRA | 10:02.05 | |||||||||||||||||||
9 | Micheline Niyomahoro Micheline Niyomahoro ('01) | 01 | BDI | 10:02.33 | PB | ||||||||||||||||||
10 | Sophie SøefeldtSophie Søefeldt | 00 | DEN | 10:04.93 | |||||||||||||||||||
11 | Souhaila Bahtar Souhaila Bahtar | MAR | 10:20.33 | ||||||||||||||||||||
12 | Dipuo Mashishi Dipuo Mashishi ('01) | 01 | RSA | 11:06.60 | |||||||||||||||||||
13 | Téna Tchammou Téna Tchammou | 00 | BEN | 12:13.63 | PB | ||||||||||||||||||
Mercy Malembo Mercy Malembo | MAW | DNS | |||||||||||||||||||||
P17 2000 m forh. 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Caren Chebet Caren Chebet | 00 | KEN | 6:24.80 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Mercy Chepkurui Mercy Chepkurui | 00 | KEN | 6:26.10 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Etalemahu Sintayehu Etalemahu Sintayehu ('01) | 01 | ETH | 6:35.79 | |||||||||||||||||||
4 | Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh | 00 | DEN | 6:47.69 | |||||||||||||||||||
5 | Klaudia Pawlus Klaudia Pawlus | 00 | POL | 6:47.87 | |||||||||||||||||||
6 | Shanley Koekemoer Shanley Koekemoer | 00 | RSA | 6:54.27 | |||||||||||||||||||
7 | Karin Gošek Karin Gošek | 00 | SLO | 7:00.43 | |||||||||||||||||||
8 | Josina Papenfuß Josina Papenfuß | 00 | GER | 7:00.45 | |||||||||||||||||||
9 | Yonca Kutluk Yonca Kutluk | 00 | TUR | 7:02.20 | |||||||||||||||||||
10 | Daniela Vasile Daniela Vasile ('01) | 01 | ROU | 7:06.54 | |||||||||||||||||||
11 | Emilie Renaud Emilie Renaud | 00 | FRA | 7:08.08 | |||||||||||||||||||
12 | Wiktoria Klębowska Wiktoria Klębowska | 00 | POL | 7:13.34 | |||||||||||||||||||
13 | Georgiana Spiridon Georgiana Spiridon ('01) | 01 | ROU | 7:28.76 | PB | ||||||||||||||||||
14 | H.M.B.Asmika Herath H.M.B.Asmika Herath ('01) | 01 | SRI | 8:09.23 | |||||||||||||||||||
Houda Ahteou Houda Ahteou | 00 | MAR | DQ | ||||||||||||||||||||
Meswat Asmare Meswat Asmare ('01) | 01 | ETH | DQ | ||||||||||||||||||||
Verónica Hilario Verónica Hilario ('01) | 01 | PER | DQ | ||||||||||||||||||||
P17 100 m hæk 76.2 cm 16.7. Vind: +4.1 Finale A Finale | 16.7. | Vind: +4.1 | |||||||||||||||||||||
1 | Britany Anderson Britany Anderson ('01) | 01 | JAM | 12.72 | w | 0.216 | |||||||||||||||||
2 | Cyrena Samba-Mayela Cyrena Samba-Mayela | 00 | FRA | 12.80 | w | 0.216 | |||||||||||||||||
3 | Daszay Freeman Daszay Freeman | 00 | JAM | 13.09 | w | 0.224 | |||||||||||||||||
4 | Yoveiny Mota Yoveiny Mota | 00 | VEN | 13.28 | w | 0.186 | |||||||||||||||||
5 | Mathilde Coquillaud Salomon Mathilde Coquillaud Salomon | 00 | FRA | 13.37 | w | 0.207 | |||||||||||||||||
6 | Markéta Štolová Markéta Štolová | 00 | CZE | 13.52 | w | 0.201 | |||||||||||||||||
7 | Micaela de Mello Micaela de Mello | 00 | BRA | 13.76 | w | 0.190 | |||||||||||||||||
Şevval Ayaz Şevval Ayaz | 00 | TUR | DNF | w | 0.202 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 15.7. Vind: +0.3 | 15.7. | Vind: +0.3 | |||||||||||||||||||||
1 | Britany Anderson Britany Anderson ('01) | 01 | JAM | 13.10 | Q 0.207 | ||||||||||||||||||
2 | Yoveiny Mota Yoveiny Mota | 00 | VEN | 13.18 | Q 0.208 | PB | |||||||||||||||||
3 | Micaela de Mello Micaela de Mello | 00 | BRA | 13.56 | q 0.176 | PB | |||||||||||||||||
4 | Antonia Buschendorf Antonia Buschendorf ('01) | 01 | GER | 13.60 | 0.192 | ||||||||||||||||||
5 | Shing Cho Yan Shing Cho Yan ('01) | 01 | HKG | 14.29 | 0.172 | ||||||||||||||||||
6 | Andreea Mihaela Caracuda Andreea Mihaela Caracuda | 00 | ROU | 14.34 | 0.177 | ||||||||||||||||||
7 | Nusra Rukia Nusra Rukia ('01) | 01 | KEN | 15.96 | 0.183 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 2 15.7. Vind: +0.4 | 15.7. | Vind: +0.4 | |||||||||||||||||||||
1 | Şevval Ayaz Şevval Ayaz | 00 | TUR | 13.20 | Q 0.162 | NU18R | PB | ||||||||||||||||
2 | Markéta Štolová Markéta Štolová | 00 | CZE | 13.41 | Q 0.203 | ||||||||||||||||||
3 | Mathilde Coquillaud Salomon Mathilde Coquillaud Salomon | 00 | FRA | 13.50 | q 0.213 | PB | |||||||||||||||||
4 | Nika Glojnarič Nika Glojnarič | 00 | SLO | 13.58 | 0.191 | SB | |||||||||||||||||
5 | Nikol Andonova Nikol Andonova | 00 | BUL | 13.79 | 0.150 | PB | |||||||||||||||||
6 | Bianca Elena Toader Bianca Elena Toader ('01) | 01 | ROU | 14.15 | 0.154 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 3 15.7. Vind: +1.2 | 15.7. | Vind: +1.2 | |||||||||||||||||||||
1 | Cyrena Samba-Mayela Cyrena Samba-Mayela | 00 | FRA | 12.98 | Q 0.235 | NU18R | PB | ||||||||||||||||
2 | Daszay Freeman Daszay Freeman | 00 | JAM | 13.07 | Q 0.222 | PB | |||||||||||||||||
3 | Carla Garcia Carla Garcia ('01) | 01 | ESP | 13.77 | |||||||||||||||||||
4 | Keidy Morales Keidy Morales | 00 | VEN | 13.81 | 0.160 | PB | |||||||||||||||||
5 | Nefise Karatay Nefise Karatay | 00 | TUR | 13.96 | 0.154 | ||||||||||||||||||
6 | Mariani Otaño Mariani Otaño | 00 | DOM | 14.23 | 0.172 | PB | |||||||||||||||||
P17 400 m hæk 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Zeney Van Der Walt Zeney Van Der Walt | 00 | RSA | 58.23 | 0.244 | ||||||||||||||||||
2 | Sanique Walker Sanique Walker | 00 | JAM | 58.27 | 0.190 | ||||||||||||||||||
3 | Gisèle Wender Gisèle Wender ('01) | 01 | GER | 59.17 | 0.215 | PB | |||||||||||||||||
4 | Gabija Galvydytė Gabija Galvydytė | 00 | LTU | 59.49 | 0.231 | ||||||||||||||||||
5 | Shana Grebo Shana Grebo | 00 | FRA | 1:00.75 | 0.179 | ||||||||||||||||||
6 | Valeria Cabezas Valeria Cabezas ('01) | 01 | COL | 1:00.80 | 0.139 | ||||||||||||||||||
7 | Mo Jiadie Mo Jiadie | 00 | CHN | 1:01.13 | 0.195 | ||||||||||||||||||
8 | Chayenne da Silva Chayenne da Silva | 00 | BRA | 1:02.17 | 0.234 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Chayenne da Silva Chayenne da Silva | 00 | BRA | 1:00.05 | Q 0.197 | PB | |||||||||||||||||
2 | Shana Grebo Shana Grebo | 00 | FRA | 1:00.11 | Q 0.160 | PB | |||||||||||||||||
3 | Mo Jiadie Mo Jiadie | 00 | CHN | 1:00.28 | q 0.241 | ||||||||||||||||||
4 | Gontse Morake Gontse Morake ('01) | 01 | RSA | 1:00.59 | 0.203 | ||||||||||||||||||
5 | Piibe Kirke Aljas Piibe Kirke Aljas | 00 | EST | 1:00.74 | 0.202 | PB | |||||||||||||||||
6 | Kristýna Korelová Kristýna Korelová ('01) | 01 | CZE | 1:01.26 | 0.177 | PB | |||||||||||||||||
7 | Tetyana Bezshyyko Tetyana Bezshyyko | 00 | UKR | 1:02.74 | 0.166 | ||||||||||||||||||
8 | Fatoumata Koala Fatoumata Koala | 00 | BUR | 1:05.42 | 0.274 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Zeney Van Der Walt Zeney Van Der Walt | 00 | RSA | 59.60 | Q 0.231 | ||||||||||||||||||
2 | Gisèle Wender Gisèle Wender ('01) | 01 | GER | 59.76 | Q 0.258 | ||||||||||||||||||
3 | Leah Cheruto Leah Cheruto | 00 | KEN | 1:01.11 | 0.216 | PB | |||||||||||||||||
4 | Loubna Benhadja Loubna Benhadja ('01) | 01 | ALG | 1:01.41 | 0.421 | ||||||||||||||||||
5 | Le Thi Hong Nan Le Thi Hong Nan | 00 | VIE | 1:01.73 | 0.194 | ||||||||||||||||||
6 | Alejandra Zuluaga Alejandra Zuluaga | 00 | MEX | 1:02.23 | 0.243 | ||||||||||||||||||
7 | Jessica Moreira Jessica Moreira ('01) | 01 | BRA | 1:08.87 | 0.217 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sanique Walker Sanique Walker | 00 | JAM | 58.74 | Q 0.184 | ||||||||||||||||||
2 | Gabija Galvydytė Gabija Galvydytė | 00 | LTU | 58.94 | Q 0.206 | NU18R | PB | ||||||||||||||||
3 | Valeria Cabezas Valeria Cabezas ('01) | 01 | COL | 59.90 | q 0.195 | ||||||||||||||||||
4 | Valiantsina Chymbar Valiantsina Chymbar | 00 | BLR | 1:00.38 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Sara El Hachimi Sara El Hachimi | 00 | MAR | 1:00.79 | 0.198 | ||||||||||||||||||
6 | Ma Xuejie Ma Xuejie ('01) | 01 | CHN | 1:03.61 | 0.292 | ||||||||||||||||||
7 | Irene Akinyi Irene Akinyi | 00 | KEN | 1:04.31 | |||||||||||||||||||
P17 Højdespring 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Yaroslava Mahuchikh Yaroslava Mahuchikh ('01) | 01 | UKR | 1.92 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Martyna Lewandowska Martyna Lewandowska | 00 | POL | 1.82 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Lavinja Jürgens Lavinja Jürgens | 00 | GER | 1.79 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Rümeysa Ökdem Rümeysa Ökdem | 00 | TUR | 1.79 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Bianca Stichling Bianca Stichling | 00 | GER | 1.79 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Sara Lucić Sara Lucić | 00 | BIH | 1.75 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Luīze Katrīna Zeļģe Luīze Katrīna Zeļģe | 00 | LAT | 1.75 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Janique Burgher Janique Burgher | 00 | JAM | 1.75 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Katre Sofia Palm Katre Sofia Palm | 00 | EST | 1.70 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Mariam Abdelhameed Abdulelah Mariam Abdelhameed Abdulelah | 00 | IRQ | 1.70 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Lucie Sedláčková Lucie Sedláčková ('01) | 01 | CZE | 1.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Gintare Tirevičiūtė Gintare Tirevičiūtė | 00 | LTU | 1.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Faith Kipsang Faith Kipsang ('01) | 01 | KEN | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
P17 Stangspring 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Niu Chunge Niu Chunge | 00 | CHN | 4.20 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Freiya Leni Wildgrube Freiya Leni Wildgrube ('01) | 01 | GER | 4.15 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Anna Airault Anna Airault | 00 | FRA | 4.10 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Mesure Tutku Yılmaz Mesure Tutku Yılmaz | 00 | TUR | 4.00 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Lauré Scheutzow Lauré Scheutzow | 00 | GER | 4.00 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Lara Zupanc Lara Zupanc | 00 | SLO | 3.90 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Karolina Wejman Karolina Wejman ('01) | 01 | POL | 3.90 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Anna Łyko Anna Łyko ('01) | 01 | POL | 3.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
She Chenyao She Chenyao | 00 | CHN | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
P17 Længdespring 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Gong Luying Gong Luying | 00 | CHN | 6.37 | +0.4 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Lea Sophie Klik Lea Sophie Klik | 00 | GER | 6.30 | w | +2.2 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Diane Mouillac Diane Mouillac ('01) | 01 | FRA | 6.28 | +1.4 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Kitija Paula Melnbārde Kitija Paula Melnbārde ('01) | 01 | LAT | 6.28 | -0.2 | NU18R | PB | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Chantoba Bright Chantoba Bright | 00 | GUY | 6.14 | +0.5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Kristīne Blaževiča Kristīne Blaževiča ('01) | 01 | LAT | 6.08 | -0.8 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Pan Youqi Pan Youqi | 00 | CHN | 6.08 | w | +2.2 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Diana Ana Maria Ion Diana Ana Maria Ion | 00 | ROU | 5.95 | +0.6 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Maelly Dalmat Maelly Dalmat ('01) | 01 | FRA | 5.90 | -0.3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Annia Ashley Annia Ashley | 00 | JAM | 5.82 | w | +2.9 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | María Parra María Parra | 00 | VEN | 5.81 | +1.5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Nika Ude Nika Ude | 00 | SLO | 5.72 | -1.8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Gloria Mulei Gloria Mulei | 00 | KEN | 5.67 | +1.7 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Yana Sargsyan Yana Sargsyan | 00 | ARM | 5.53 | +0.1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Pia Preis Pia Preis ('01) | 01 | GER | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
P17 Trespring 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tan Qiujiao Tan Qiujiao | 00 | CHN | 13.64 | 0.0 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Aleksandra Nacheva Aleksandra Nacheva ('01) | 01 | BUL | 13.54 | +0.5 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Zulia Hernández Zulia Hernández ('01) | 01 | CUB | 13.29 | +1.6 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Pan Youqi Pan Youqi | 00 | CHN | 13.11 | +0.4 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Victoria Josse Victoria Josse | 00 | FRA | 12.99 | w | +2.7 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Eva Pepelnak Eva Pepelnak | 00 | SLO | 12.79 | -0.1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Tene Cisse Tene Cisse | 00 | FRA | 12.73 | -0.8 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Diana Ana Maria Ion Diana Ana Maria Ion | 00 | ROU | 12.55 | +0.9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Gloria Mulei Gloria Mulei | 00 | KEN | 12.46 | w | +2.3 | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Emma Maštalířová Emma Maštalířová | 00 | CZE | 12.44 | -0.8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Nerisnelia Sousa Nerisnelia Sousa ('01) | 01 | BRA | 12.44 | +0.8 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Yana Sargsyan Yana Sargsyan | 00 | ARM | 12.12 | -1.1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval A 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Zulia Hernández Zulia Hernández ('01) | 01 | CUB | 12.92 | -0.2 Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Victoria Josse Victoria Josse | 00 | FRA | 12.74 | +1.0 q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Yana Sargsyan Yana Sargsyan | 00 | ARM | 12.57 | -0.9 q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Pan Youqi Pan Youqi | 00 | CHN | 12.50 | -0.5 q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Nerisnelia Sousa Nerisnelia Sousa ('01) | 01 | BRA | 12.46 | -1.2 q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Emma Maštalířová Emma Maštalířová | 00 | CZE | 12.45 | +0.7 q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Neja Omanovič Neja Omanovič | 00 | SLO | 12.33 | +0.6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Mariya Adamchuk Mariya Adamchuk | 00 | UKR | 12.29 | +0.9 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Lizbeth Karoline Joseph Lizbeth Karoline Joseph | 00 | IND | 12.19 | -0.1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kval B 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tan Qiujiao Tan Qiujiao | 00 | CHN | 13.16 | +0.9 Q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Aleksandra Nacheva Aleksandra Nacheva ('01) | 01 | BUL | 12.76 | +0.6 Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Eva Pepelnak Eva Pepelnak | 00 | SLO | 12.73 | -0.2 q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Tene Cisse Tene Cisse | 00 | FRA | 12.60 | -0.5 q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Diana Ana Maria Ion Diana Ana Maria Ion | 00 | ROU | 12.55 | +0.3 q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Gloria Mulei Gloria Mulei | 00 | KEN | 12.46 | -0.2 q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Lotavia Brown Lotavia Brown | 00 | JAM | 12.45 | -0.2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Esra Yilmaz Esra Yilmaz | 00 | TUR | 12.36 | +0.6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Ioana Georgiana Zorila Ioana Georgiana Zorila | 00 | ROU | 11.86 | +0.7 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
P17 Kuglestød 3.0 kg 12.7. Finale A Finale | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Selina Dantzler Selina Dantzler | 00 | GER | 17.64 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Yu Tianxiao Yu Tianxiao ('01) | 01 | CHN | 17.62 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Sun Yue Sun Yue ('01) | 01 | CHN | 17.59 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Jule Steuer Jule Steuer | 00 | GER | 17.03 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Meike Strydom Meike Strydom | 00 | RSA | 16.40 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Ewa Różańska Ewa Różańska | 00 | POL | 15.79 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Tetyana Kravchenko Tetyana Kravchenko | 00 | UKR | 15.71 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Gleice de Castro Gleice de Castro | 00 | BRA | 15.40 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Denisa Přečková Denisa Přečková | 00 | CZE | 14.76 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Urtė Bačianskaitė Urtė Bačianskaitė | 00 | LTU | 14.74 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Ashley Bologna Ashley Bologna | 00 | FRA | 14.72 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Amanda Ngandu-Ntumba Amanda Ngandu-Ntumba | 00 | FRA | 14.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Ioana Diana Tiganasu Ioana Diana Tiganasu | 00 | ROU | 14.38 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Karina Yehinian Karina Yehinian ('01) | 01 | BLR | 14.28 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Peninah Akoth Peninah Akoth | 00 | KEN | 10.91 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
P17 Diskoskast 1.0 kg 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Silinda Morales Silinda Morales | 00 | CUB | 52.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Leia Braunagel Leia Braunagel | 00 | GER | 51.29 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Liu Quantong Liu Quantong ('01) | 01 | CHN | 50.10 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Tharina Van Der Walt Tharina Van Der Walt | 00 | RSA | 47.27 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Yin Yuanyuan Yin Yuanyuan | 00 | CHN | 46.78 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Sandy Uhlig Sandy Uhlig | 00 | GER | 46.36 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Amanda Ngandu-Ntumba Amanda Ngandu-Ntumba | 00 | FRA | 46.22 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Ewa Różańska Ewa Różańska | 00 | POL | 45.31 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Ioana Diana Tiganasu Ioana Diana Tiganasu | 00 | ROU | 44.63 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Rana Khalid Mehmood Rana Khalid Mehmood ('01) | 01 | EGY | 42.42 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Darya Harkusha Darya Harkusha | 00 | UKR | 40.13 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Melany Matheus Melany Matheus ('01) | 01 | CUB | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Leia Braunagel Leia Braunagel | 00 | GER | 51.33 | Q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Silinda Morales Silinda Morales | 00 | CUB | 50.54 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Tharina Van Der Walt Tharina Van Der Walt | 00 | RSA | 48.81 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Melany Matheus Melany Matheus ('01) | 01 | CUB | 48.30 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Sandy Uhlig Sandy Uhlig | 00 | GER | 46.76 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Ewa Różańska Ewa Różańska | 00 | POL | 46.68 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Liu Quantong Liu Quantong ('01) | 01 | CHN | 46.65 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Amanda Ngandu-Ntumba Amanda Ngandu-Ntumba | 00 | FRA | 46.42 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Ioana Diana Tiganasu Ioana Diana Tiganasu | 00 | ROU | 45.63 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Darya Harkusha Darya Harkusha | 00 | UKR | 44.24 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Rana Khalid Mehmood Rana Khalid Mehmood ('01) | 01 | EGY | 43.56 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Yin Yuanyuan Yin Yuanyuan | 00 | CHN | 43.53 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Reema Ahmed Abdullah Reema Ahmed Abdullah | 00 | EGY | 42.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen | 00 | DEN | 41.18 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Kimone Reid Kimone Reid | 00 | JAM | 40.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Dahiana López Dahiana López ('01) | 01 | URU | 40.12 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Vivian Cheptoo Vivian Cheptoo | KEN | DNS | |||||||||||||||||||||
P17 Hammerkast 3.0 kg 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Amanda Armendáris Amanda Armendáris | 00 | CUB | 71.12 | NU18R | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Yaritza Martínez Yaritza Martínez | 00 | CUB | 69.75 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Katsiaryna Valadkevich Katsiaryna Valadkevich | 00 | BLR | 68.17 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Juliette Ciofani Juliette Ciofani | 00 | FRA | 67.54 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Tatsiana Ramanovich Tatsiana Ramanovich | 00 | BLR | 66.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Ezgi Sayan Ezgi Sayan | 00 | TUR | 65.05 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Natalia Sánchez Natalia Sánchez | 00 | ESP | 64.59 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Gema Marti Gema Marti | 00 | ESP | 64.43 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Tharina Van Der Walt Tharina Van Der Walt | 00 | RSA | 61.45 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Ximena Zorrilla Ximena Zorrilla | 00 | PER | 60.72 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Lina Čater Lina Čater | 00 | SLO | 58.70 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Aleksandra Kufel Aleksandra Kufel ('01) | 01 | POL | 57.97 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval A 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Amanda Armendáris Amanda Armendáris | 00 | CUB | 66.92 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Gema Marti Gema Marti | 00 | ESP | 66.20 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Katsiaryna Valadkevich Katsiaryna Valadkevich | 00 | BLR | 65.31 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Ezgi Sayan Ezgi Sayan | 00 | TUR | 64.61 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Ximena Zorrilla Ximena Zorrilla | 00 | PER | 63.77 | q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Aleksandra Kufel Aleksandra Kufel ('01) | 01 | POL | 62.85 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Lina Čater Lina Čater | 00 | SLO | 62.10 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Rebecca Tomann Rebecca Tomann | 00 | GER | 61.86 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Antonella Creazzola Antonella Creazzola | 00 | VEN | 60.98 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Christabel Abuti Christabel Abuti | KEN | NM | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Ana Adela Stanciu Ana Adela Stanciu | 00 | ROU | NM | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kval B 13.7. | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Yaritza Martínez Yaritza Martínez | 00 | CUB | 67.90 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Natalia Sánchez Natalia Sánchez | 00 | ESP | 64.34 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Tatsiana Ramanovich Tatsiana Ramanovich | 00 | BLR | 63.29 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Tharina Van Der Walt Tharina Van Der Walt | 00 | RSA | 63.10 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Juliette Ciofani Juliette Ciofani | 00 | FRA | 62.65 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Ji Li Ji Li | 00 | CHN | 61.87 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Grace Wong Xiu Mei Grace Wong Xiu Mei | 00 | MAS | 61.28 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Lise Lotte JepsenLise Lotte Jepsen | 00 | DEN | 59.28 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Diana Jacobo Diana Jacobo | 00 | MEX | 56.05 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Valeriia Ivanenko Valeriia Ivanenko ('01) | 01 | UKR | 55.91 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Angelika Wożniak Angelika Wożniak | 00 | POL | 54.86 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
P17 Spydkast 500 gram 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marisleisys Duarthe Marisleisys Duarthe | 00 | CUB | 62.92 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Cai Qing Cai Qing | 00 | CHN | 57.01 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Dai Qianqian Dai Qianqian | 00 | CHN | 54.96 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Julia Ulbricht Julia Ulbricht | 00 | GER | 54.77 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Melissa M. Hernández Melissa M. Hernández ('01) | 01 | CUB | 53.02 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Yuliya Makeyeva Yuliya Makeyeva | 00 | BLR | 51.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Maria Szramiak Maria Szramiak | 00 | POL | 51.53 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Yulesy Angulo Yulesy Angulo ('01) | 01 | ECU | 51.43 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Lea Wipper Lea Wipper ('01) | 01 | GER | 50.68 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Karyna Butkevich Karyna Butkevich ('01) | 01 | BLR | 49.33 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Alana Maranhão Alana Maranhão ('01) | 01 | BRA | 47.81 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Jana Van Schalkwyk Jana Van Schalkwyk ('01) | 01 | RSA | 47.64 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kvalifikation | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
Kval A 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Cai Qing Cai Qing | 00 | CHN | 54.87 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Jana Van Schalkwyk Jana Van Schalkwyk ('01) | 01 | RSA | 53.69 | Q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Julia Ulbricht Julia Ulbricht | 00 | GER | 53.32 | Q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Alana Maranhão Alana Maranhão ('01) | 01 | BRA | 50.97 | q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Melissa M. Hernández Melissa M. Hernández ('01) | 01 | CUB | 50.96 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Yulesy Angulo Yulesy Angulo ('01) | 01 | ECU | 49.44 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Karyna Butkevich Karyna Butkevich ('01) | 01 | BLR | 48.92 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Małgorzata Maślak Małgorzata Maślak ('01) | 01 | POL | 41.46 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Cynthia Chebet Cynthia Chebet | 00 | KEN | 40.78 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Mayela Orozco Mayela Orozco | 00 | MEX | 40.66 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kval B 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marisleisys Duarthe Marisleisys Duarthe | 00 | CUB | 57.29 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Yuliya Makeyeva Yuliya Makeyeva | 00 | BLR | 56.47 | Q | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Dai Qianqian Dai Qianqian | 00 | CHN | 54.96 | Q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Lea Wipper Lea Wipper ('01) | 01 | GER | 52.75 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Maria Szramiak Maria Szramiak | 00 | POL | 51.42 | q | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Yiset Magalí Jimenez Yiset Magalí Jimenez | 00 | COL | 47.56 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Zoja Šušteršič Zoja Šušteršič | 00 | SLO | 46.81 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Nikola Ozola Nikola Ozola ('01) | 01 | LAT | 44.49 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Marianna Savdzhy Marianna Savdzhy ('01) | 01 | UKR | 42.64 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
P17 Syvkamp U18 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 5612 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Johanna Siebler Johanna Siebler | 00 | GER | 5602 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Urtė Bačianskaitė Urtė Bačianskaitė | 00 | LTU | 5467 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Marshella Foreshaw Marshella Foreshaw | 00 | GER | 5430 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Beatričė Juškevičiūtė Beatričė Juškevičiūtė | 00 | LTU | 5408 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Elīza Marija Kraule Elīza Marija Kraule ('01) | 01 | LAT | 5360 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Lara Krnc Lara Krnc | 00 | SLO | 5243 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Liu Jingyi Liu Jingyi | 00 | CHN | 5113 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Margot Temines Margot Temines | 00 | FRA | 5085 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Daria Dikhanova Daria Dikhanova | 00 | UKR | 5044 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Asma Baya Araibia Asma Baya Araibia | 00 | ALG | 4962 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Tetyana Bilyk Tetyana Bilyk | 00 | UKR | 4939 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Luīze Opolā Luīze Opolā ('01) | 01 | LAT | 4427 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
P17 5000 m kapgang 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Glenda Estefanía Morejón Glenda Estefanía Morejón | 00 | ECU | 22:32.30 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Meryem Bekmez Meryem Bekmez | 00 | TUR | 22:32.79 | NU18R | SB | |||||||||||||||||
3 | Elvira Khasanova Elvira Khasanova | 00 | RUS | 22:35.72 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Zhang Xiaole Zhang Xiaole | 00 | CHN | 23:05.61 | PB | ||||||||||||||||||
5 | Yekaterina Gorshenina Yekaterina Gorshenina | 00 | RUS | 23:05.77 | PB | ||||||||||||||||||
6 | María Luz Andia María Luz Andia | 00 | PER | 23:39.64 | |||||||||||||||||||
7 | Laura Cristina Laura Cristina | 00 | COL | 23:54.01 | PB | ||||||||||||||||||
8 | Rachelle De Orbeta Rachelle De Orbeta | 00 | PUR | 23:55.37 | |||||||||||||||||||
9 | Bai Xueying Bai Xueying | 00 | CHN | 23:56.00 | PB | ||||||||||||||||||
10 | Paula Milena Torres Paula Milena Torres | 00 | ECU | 24:15.31 | PB | ||||||||||||||||||
11 | Hanna Zubkova Hanna Zubkova ('01) | 01 | BLR | 24:29.52 | |||||||||||||||||||
12 | Mariona Garcia Mariona Garcia | 00 | ESP | 24:42.55 | |||||||||||||||||||
13 | Yenny Valeria Yenny Valeria | COL | 24:44.98 | PB | |||||||||||||||||||
14 | Lenah Nanjala Lenah Nanjala | KEN | 25:23.97 | PB | |||||||||||||||||||
15 | Noelia Vargas Noelia Vargas | 00 | CRC | 25:27.15 | NR NU20R | PB | |||||||||||||||||
16 | Josephine Alisa Grandi Josephine Alisa Grandi | 00 | GER | 25:28.30 | PB | ||||||||||||||||||
17 | Mare Betwe Mare Betwe | 00 | ETH | 25:31.68 | PB | ||||||||||||||||||
18 | Karima Gouider Karima Gouider | 00 | TUN | 25:34.41 | PB | ||||||||||||||||||
19 | Emily Villafuerte Emily Villafuerte | 00 | PER | 25:37.71 | PB | ||||||||||||||||||
20 | Manon Lefresne Manon Lefresne | 00 | FRA | 25:43.33 | PB | ||||||||||||||||||
21 | Brenda Palma Brenda Palma | 00 | ARG | 25:51.64 | |||||||||||||||||||
22 | Austėja Kavaliauskaitė Austėja Kavaliauskaitė | 00 | LTU | 26:10.66 | SB | ||||||||||||||||||
23 | Sintayehu Masire Sintayehu Masire ('01) | 01 | ETH | 26:47.42 | PB | ||||||||||||||||||
24 | Andra Elena Botez Andra Elena Botez | 00 | ROU | 26:54.06 | SB | ||||||||||||||||||
25 | Rihem Bouzid Rihem Bouzid | 00 | TUN | 27:18.78 | PB | ||||||||||||||||||
Kader Dost Kader Dost | 00 | TUR | DNF | ||||||||||||||||||||
D17 100 m | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 12.7. Vind: +0.7 | 12.7. | Vind: +0.7 | |||||||||||||||||||||
1 | Lex Damit Lex Damit | 00 | LUX | 11.35 | 0.164 | PB | |||||||||||||||||
2 | Oļegs Kozjakovs Oļegs Kozjakovs ('01) | 01 | LAT | 11.56 | 0.206 | PB | |||||||||||||||||
3 | Georgios Kanaris Georgios Kanaris | 00 | CYP | 11.58 | 0.151 | PB | |||||||||||||||||
4 | Reza Kefayati Reza Kefayati | 00 | IRI | 11.67 | 0.169 | PB | |||||||||||||||||
5 | Sun Qihao Sun Qihao | 00 | CHN | 11.77 | 0.174 | ||||||||||||||||||
6 | Roman Voytseshuk Roman Voytseshuk | 00 | UKR | 11.83 | 0.188 | PB | |||||||||||||||||
7 | Hussein Ali Mohammedawi Hussein Ali Mohammedawi | IRQ | 11.99 | 0.186 | PB | ||||||||||||||||||
Indledende 2 12.7. Vind: +1.3 | 12.7. | Vind: +1.3 | |||||||||||||||||||||
1 | Steven Fauvel Clinch Steven Fauvel Clinch | 00 | FRA | 10.82 | 0.165 | PB | |||||||||||||||||
2 | Damián Moretta Damián Moretta | 00 | ARG | 11.19 | 0.174 | SB | |||||||||||||||||
3 | Florian Fourre Florian Fourre | 00 | FRA | 11.32 | 0.202 | ||||||||||||||||||
4 | Jorge Dávila Jorge Dávila | 00 | ESP | 11.43 | 0.187 | PB | |||||||||||||||||
5 | Maximilian KluthMaximilian Kluth | 00 | GER | 11.44 | 0.159 | ||||||||||||||||||
6 | Leo Neugebauer Leo Neugebauer | 00 | GER | 11.46 | 0.206 | ||||||||||||||||||
7 | Tomas Sabašinskas Tomas Sabašinskas | 00 | LTU | 11.53 | 0.188 | ||||||||||||||||||
D17 400 m | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Reza Kefayati Reza Kefayati | 00 | IRI | 51.93 | 0.190 | ||||||||||||||||||
2 | Lex Damit Lex Damit | 00 | LUX | 52.93 | 0.178 | PB | |||||||||||||||||
3 | Sun Qihao Sun Qihao | 00 | CHN | 53.61 | 0.180 | PB | |||||||||||||||||
4 | Roman Voytseshuk Roman Voytseshuk | 00 | UKR | 53.79 | 0.199 | PB | |||||||||||||||||
5 | Hussein Ali Mohammedawi Hussein Ali Mohammedawi | IRQ | 54.91 | 0.181 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Tomas Sabašinskas Tomas Sabašinskas | 00 | LTU | 55.04 | 0.180 | PB | |||||||||||||||||
Georgios Kanaris Georgios Kanaris | 00 | CYP | DQ | 0.186 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 12.7. | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Steven Fauvel Clinch Steven Fauvel Clinch | 00 | FRA | 49.09 | 0.164 | PB | |||||||||||||||||
2 | Damián Moretta Damián Moretta | 00 | ARG | 50.05 | 0.168 | PB | |||||||||||||||||
3 | Jorge Dávila Jorge Dávila | 00 | ESP | 51.36 | 0.198 | PB | |||||||||||||||||
4 | Oļegs Kozjakovs Oļegs Kozjakovs ('01) | 01 | LAT | 51.39 | 0.193 | PB | |||||||||||||||||
5 | Florian Fourre Florian Fourre | 00 | FRA | 51.72 | 0.200 | PB | |||||||||||||||||
6 | Leo Neugebauer Leo Neugebauer | 00 | GER | 52.41 | 0.204 | PB | |||||||||||||||||
D17 1500 m 13.7. Finale A Finale | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Steven Fauvel Clinch Steven Fauvel Clinch | 00 | FRA | 4:48.61 | |||||||||||||||||||
2 | Damián Moretta Damián Moretta | 00 | ARG | 4:48.63 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Florian Fourre Florian Fourre | 00 | FRA | 4:54.48 | |||||||||||||||||||
4 | Lex Damit Lex Damit | 00 | LUX | 4:55.29 | |||||||||||||||||||
5 | Leo Neugebauer Leo Neugebauer | 00 | GER | 4:59.67 | |||||||||||||||||||
6 | Jorge Dávila Jorge Dávila | 00 | ESP | 5:01.42 | |||||||||||||||||||
7 | Hussein Ali Mohammedawi Hussein Ali Mohammedawi | IRQ | 5:12.21 | PB | |||||||||||||||||||
8 | Reza Kefayati Reza Kefayati | 00 | IRI | 5:12.24 | |||||||||||||||||||
9 | Oļegs Kozjakovs Oļegs Kozjakovs ('01) | 01 | LAT | 5:12.82 | |||||||||||||||||||
10 | Tomas Sabašinskas Tomas Sabašinskas | 00 | LTU | 5:29.47 | |||||||||||||||||||
11 | Sun Qihao Sun Qihao | 00 | CHN | 5:32.63 | |||||||||||||||||||
Roman Voytseshuk Roman Voytseshuk | 00 | UKR | DQ | ||||||||||||||||||||
D17 110 m hæk 91.4 cm | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 13.7. Vind: -0.2 | 13.7. | Vind: -0.2 | |||||||||||||||||||||
1 | Hussein Ali Mohammedawi Hussein Ali Mohammedawi | IRQ | 15.25 | 0.160 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Sun Qihao Sun Qihao | 00 | CHN | 15.51 | 0.185 | ||||||||||||||||||
3 | Jorge Dávila Jorge Dávila | 00 | ESP | 15.80 | 0.197 | PB | |||||||||||||||||
4 | Tomas Sabašinskas Tomas Sabašinskas | 00 | LTU | 16.08 | 0.200 | PB | |||||||||||||||||
5 | Reza Kefayati Reza Kefayati | 00 | IRI | 16.77 | 0.187 | ||||||||||||||||||
Georgios Kanaris Georgios Kanaris | 00 | CYP | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 13.7. Vind: +0.1 | 13.7. | Vind: +0.1 | |||||||||||||||||||||
1 | Steven Fauvel Clinch Steven Fauvel Clinch | 00 | FRA | 13.94 | 0.165 | ||||||||||||||||||
2 | Damián Moretta Damián Moretta | 00 | ARG | 14.18 | 0.186 | PB | |||||||||||||||||
3 | Lex Damit Lex Damit | 00 | LUX | 14.64 | 0.201 | ||||||||||||||||||
4 | Leo Neugebauer Leo Neugebauer | 00 | GER | 14.86 | 0.250 | PB | |||||||||||||||||
5 | Florian Fourre Florian Fourre | 00 | FRA | 14.98 | 0.185 | PB | |||||||||||||||||
6 | Roman Voytseshuk Roman Voytseshuk | 00 | UKR | 15.39 | 0.203 | ||||||||||||||||||
7 | Oļegs Kozjakovs Oļegs Kozjakovs ('01) | 01 | LAT | 15.46 | 0.281 | ||||||||||||||||||
D17 Højdespring 12.7. Finale A Finale | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Oļegs Kozjakovs Oļegs Kozjakovs ('01) | 01 | LAT | 1.99 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Sun Qihao Sun Qihao | 00 | CHN | 1.96 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Leo Neugebauer Leo Neugebauer | 00 | GER | 1.93 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Jorge Dávila Jorge Dávila | 00 | ESP | 1.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Roman Voytseshuk Roman Voytseshuk | 00 | UKR | 1.90 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Steven Fauvel Clinch Steven Fauvel Clinch | 00 | FRA | 1.87 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Georgios Kanaris Georgios Kanaris | 00 | CYP | 1.87 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Tomas Sabašinskas Tomas Sabašinskas | 00 | LTU | 1.84 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Reza Kefayati Reza Kefayati | 00 | IRI | 1.81 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Lex Damit Lex Damit | 00 | LUX | 1.81 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Florian Fourre Florian Fourre | 00 | FRA | 1.78 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Damián Moretta Damián Moretta | 00 | ARG | 1.78 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Hussein Ali Mohammedawi Hussein Ali Mohammedawi | IRQ | 1.75 | PB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
D17 Stangspring 13.7. Finale A Finale | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Florian Fourre Florian Fourre | 00 | FRA | 4.70 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
1 | Damián Moretta Damián Moretta | 00 | ARG | 3.80 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Sun Qihao Sun Qihao | 00 | CHN | 4.50 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Oļegs Kozjakovs Oļegs Kozjakovs ('01) | 01 | LAT | 3.70 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Steven Fauvel Clinch Steven Fauvel Clinch | 00 | FRA | 4.50 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Roman Voytseshuk Roman Voytseshuk | 00 | UKR | 3.70 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Lex Damit Lex Damit | 00 | LUX | 4.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Tomas Sabašinskas Tomas Sabašinskas | 00 | LTU | 3.40 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Leo Neugebauer Leo Neugebauer | 00 | GER | 4.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Reza Kefayati Reza Kefayati | 00 | IRI | 2.90 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Jorge Dávila Jorge Dávila | 00 | ESP | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Georgios Kanaris Georgios Kanaris | 00 | CYP | DNS | ||||||||||||||||||||
Hussein Ali Mohammedawi Hussein Ali Mohammedawi | IRQ | NH | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
D17 Længdespring 12.7. Finale A Finale | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Steven Fauvel Clinch Steven Fauvel Clinch | 00 | FRA | 7.38 | +0.3 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Leo Neugebauer Leo Neugebauer | 00 | GER | 7.25 | +0.2 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Oļegs Kozjakovs Oļegs Kozjakovs ('01) | 01 | LAT | 6.89 | -0.5 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Jorge Dávila Jorge Dávila | 00 | ESP | 6.88 | +0.7 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Tomas Sabašinskas Tomas Sabašinskas | 00 | LTU | 6.70 | +0.6 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Lex Damit Lex Damit | 00 | LUX | 6.69 | +0.4 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Florian Fourre Florian Fourre | 00 | FRA | 6.67 | -0.3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Sun Qihao Sun Qihao | 00 | CHN | 6.63 | +0.3 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Georgios Kanaris Georgios Kanaris | 00 | CYP | 6.36 | +0.5 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Damián Moretta Damián Moretta | 00 | ARG | 6.25 | +0.4 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Reza Kefayati Reza Kefayati | 00 | IRI | 6.11 | -1.0 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Roman Voytseshuk Roman Voytseshuk | 00 | UKR | 6.05 | +0.8 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Hussein Ali Mohammedawi Hussein Ali Mohammedawi | IRQ | 5.51 | +0.4 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
D17 Kuglestød 5.0 kg 12.7. Finale A Finale | 12.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Oļegs Kozjakovs Oļegs Kozjakovs ('01) | 01 | LAT | 18.06 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Georgios Kanaris Georgios Kanaris | 00 | CYP | 16.21 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Tomas Sabašinskas Tomas Sabašinskas | 00 | LTU | 15.86 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Sun Qihao Sun Qihao | 00 | CHN | 15.26 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Jorge Dávila Jorge Dávila | 00 | ESP | 15.10 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Leo Neugebauer Leo Neugebauer | 00 | GER | 14.51 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Steven Fauvel Clinch Steven Fauvel Clinch | 00 | FRA | 14.09 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Roman Voytseshuk Roman Voytseshuk | 00 | UKR | 13.87 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Florian Fourre Florian Fourre | 00 | FRA | 12.94 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Reza Kefayati Reza Kefayati | 00 | IRI | 12.83 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Damián Moretta Damián Moretta | 00 | ARG | 12.66 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Lex Damit Lex Damit | 00 | LUX | 12.42 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Hussein Ali Mohammedawi Hussein Ali Mohammedawi | IRQ | 11.55 | PB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Maximilian KluthMaximilian Kluth | 00 | GER | DNS | ||||||||||||||||||||
D17 Diskoskast 1.5 kg 13.7. Finale A Finale | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tomas Sabašinskas Tomas Sabašinskas | 00 | LTU | 48.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Oļegs Kozjakovs Oļegs Kozjakovs ('01) | 01 | LAT | 48.17 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Leo Neugebauer Leo Neugebauer | 00 | GER | 45.02 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Sun Qihao Sun Qihao | 00 | CHN | 42.16 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Lex Damit Lex Damit | 00 | LUX | 39.21 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Florian Fourre Florian Fourre | 00 | FRA | 38.62 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Damián Moretta Damián Moretta | 00 | ARG | 37.71 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Hussein Ali Mohammedawi Hussein Ali Mohammedawi | IRQ | 37.08 | PB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Jorge Dávila Jorge Dávila | 00 | ESP | 35.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Steven Fauvel Clinch Steven Fauvel Clinch | 00 | FRA | 34.14 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Roman Voytseshuk Roman Voytseshuk | 00 | UKR | 33.21 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Reza Kefayati Reza Kefayati | 00 | IRI | 29.13 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Georgios Kanaris Georgios Kanaris | 00 | CYP | DNS | ||||||||||||||||||||
Jorge Dávila Jorge Dávila | 00 | ESP | NM | ||||||||||||||||||||
D17 Spydkast 700 gram 13.7. Finale A Finale | 13.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tomas Sabašinskas Tomas Sabašinskas | 00 | LTU | 60.31 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Oļegs Kozjakovs Oļegs Kozjakovs ('01) | 01 | LAT | 55.76 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Sun Qihao Sun Qihao | 00 | CHN | 54.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Florian Fourre Florian Fourre | 00 | FRA | 54.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Steven Fauvel Clinch Steven Fauvel Clinch | 00 | FRA | 48.08 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Lex Damit Lex Damit | 00 | LUX | 45.62 | NU18R | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Jorge Dávila Jorge Dávila | 00 | ESP | 44.27 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Hussein Ali Mohammedawi Hussein Ali Mohammedawi | IRQ | 44.08 | PB | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Leo Neugebauer Leo Neugebauer | 00 | GER | 43.47 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Damián Moretta Damián Moretta | 00 | ARG | 41.81 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Roman Voytseshuk Roman Voytseshuk | 00 | UKR | 35.59 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Reza Kefayati Reza Kefayati | 00 | IRI | 16.45 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
P17 200 m | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marshella Foreshaw Marshella Foreshaw | 00 | GER | 24.86 | 0.202 | SB | |||||||||||||||||
2 | Beatričė Juškevičiūtė Beatričė Juškevičiūtė | 00 | LTU | 25.18 | 0.181 | PB | |||||||||||||||||
3 | Johanna Siebler Johanna Siebler | 00 | GER | 25.53 | 0.201 | SB | |||||||||||||||||
4 | Elīza Marija Kraule Elīza Marija Kraule ('01) | 01 | LAT | 25.58 | 0.206 | PB | |||||||||||||||||
5 | Urtė Bačianskaitė Urtė Bačianskaitė | 00 | LTU | 26.06 | 0.177 | PB | |||||||||||||||||
6 | Liu Jingyi Liu Jingyi | 00 | CHN | 26.71 | 0.233 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 2 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 24.00 | 0.202 | PB | |||||||||||||||||
2 | Margot Temines Margot Temines | 00 | FRA | 25.29 | 0.216 | ||||||||||||||||||
3 | Asma Baya Araibia Asma Baya Araibia | 00 | ALG | 25.62 | 0.185 | PB | |||||||||||||||||
4 | Lara Krnc Lara Krnc | 00 | SLO | 25.63 | 0.180 | PB | |||||||||||||||||
5 | Daria Dikhanova Daria Dikhanova | 00 | UKR | 25.93 | 0.222 | =PB | |||||||||||||||||
6 | Luīze Opolā Luīze Opolā ('01) | 01 | LAT | 26.05 | 0.205 | PB | |||||||||||||||||
7 | Tetyana Bilyk Tetyana Bilyk | 00 | UKR | 26.13 | 0.203 | ||||||||||||||||||
P17 800 m 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tetyana Bilyk Tetyana Bilyk | 00 | UKR | 2:22.09 | |||||||||||||||||||
2 | Daria Dikhanova Daria Dikhanova | 00 | UKR | 2:23.05 | |||||||||||||||||||
3 | Beatričė Juškevičiūtė Beatričė Juškevičiūtė | 00 | LTU | 2:24.19 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Marshella Foreshaw Marshella Foreshaw | 00 | GER | 2:28.10 | |||||||||||||||||||
5 | Luīze Opolā Luīze Opolā ('01) | 01 | LAT | 2:29.72 | |||||||||||||||||||
6 | Johanna Siebler Johanna Siebler | 00 | GER | 2:33.19 | |||||||||||||||||||
7 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 2:33.22 | |||||||||||||||||||
8 | Elīza Marija Kraule Elīza Marija Kraule ('01) | 01 | LAT | 2:36.21 | |||||||||||||||||||
9 | Urtė Bačianskaitė Urtė Bačianskaitė | 00 | LTU | 2:36.87 | |||||||||||||||||||
10 | Asma Baya Araibia Asma Baya Araibia | 00 | ALG | 2:37.44 | PB | ||||||||||||||||||
11 | Liu Jingyi Liu Jingyi | 00 | CHN | 2:38.39 | |||||||||||||||||||
12 | Lara Krnc Lara Krnc | 00 | SLO | 2:41.10 | |||||||||||||||||||
13 | Margot Temines Margot Temines | 00 | FRA | 2:41.64 | |||||||||||||||||||
P17 100 m hæk 76.2 cm | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 14.7. Vind: -1.0 | 14.7. | Vind: -1.0 | |||||||||||||||||||||
1 | Elīza Marija Kraule Elīza Marija Kraule ('01) | 01 | LAT | 13.86 | 0.195 | PB | |||||||||||||||||
2 | Lara Krnc Lara Krnc | 00 | SLO | 14.62 | 0.154 | PB | |||||||||||||||||
3 | Urtė Bačianskaitė Urtė Bačianskaitė | 00 | LTU | 15.07 | 0.164 | PB | |||||||||||||||||
4 | Liu Jingyi Liu Jingyi | 00 | CHN | 15.11 | 0.217 | ||||||||||||||||||
5 | Daria Dikhanova Daria Dikhanova | 00 | UKR | 15.25 | 0.227 | ||||||||||||||||||
6 | Luīze Opolā Luīze Opolā ('01) | 01 | LAT | 22.93 | 0.182 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 14.7. Vind: +0.4 | 14.7. | Vind: +0.4 | |||||||||||||||||||||
1 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 13.74 | 0.192 | ||||||||||||||||||
2 | Johanna Siebler Johanna Siebler | 00 | GER | 13.82 | 0.244 | PB | |||||||||||||||||
3 | Asma Baya Araibia Asma Baya Araibia | 00 | ALG | 13.83 | 0.158 | PB | |||||||||||||||||
4 | Marshella Foreshaw Marshella Foreshaw | 00 | GER | 13.94 | 0.177 | SB | |||||||||||||||||
5 | Margot Temines Margot Temines | 00 | FRA | 14.26 | 0.196 | ||||||||||||||||||
6 | Beatričė Juškevičiūtė Beatričė Juškevičiūtė | 00 | LTU | 14.50 | 0.158 | ||||||||||||||||||
7 | Tetyana Bilyk Tetyana Bilyk | 00 | UKR | 14.69 | 0.211 | PB | |||||||||||||||||
P17 Højdespring 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Elīza Marija Kraule Elīza Marija Kraule ('01) | 01 | LAT | 1.79 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 1.73 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Margot Temines Margot Temines | 00 | FRA | 1.70 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Daria Dikhanova Daria Dikhanova | 00 | UKR | 1.70 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Urtė Bačianskaitė Urtė Bačianskaitė | 00 | LTU | 1.67 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Tetyana Bilyk Tetyana Bilyk | 00 | UKR | 1.67 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Luīze Opolā Luīze Opolā ('01) | 01 | LAT | 1.67 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Lara Krnc Lara Krnc | 00 | SLO | 1.64 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Asma Baya Araibia Asma Baya Araibia | 00 | ALG | 1.64 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Marshella Foreshaw Marshella Foreshaw | 00 | GER | 1.61 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Liu Jingyi Liu Jingyi | 00 | CHN | 1.58 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Johanna Siebler Johanna Siebler | 00 | GER | 1.58 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Beatričė Juškevičiūtė Beatričė Juškevičiūtė | 00 | LTU | 1.58 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
P17 Længdespring 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 6.05 | +1.4 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Margot Temines Margot Temines | 00 | FRA | 5.88 | +0.1 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Urtė Bačianskaitė Urtė Bačianskaitė | 00 | LTU | 5.83 | +0.3 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Johanna Siebler Johanna Siebler | 00 | GER | 5.78 | +0.7 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Lara Krnc Lara Krnc | 00 | SLO | 5.77 | +0.6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Asma Baya Araibia Asma Baya Araibia | 00 | ALG | 5.77 | -0.3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Marshella Foreshaw Marshella Foreshaw | 00 | GER | 5.71 | +1.4 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Elīza Marija Kraule Elīza Marija Kraule ('01) | 01 | LAT | 5.70 | +0.4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Daria Dikhanova Daria Dikhanova | 00 | UKR | 5.61 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Luīze Opolā Luīze Opolā ('01) | 01 | LAT | 5.60 | +1.5 | =PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Liu Jingyi Liu Jingyi | 00 | CHN | 5.48 | +0.2 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Tetyana Bilyk Tetyana Bilyk | 00 | UKR | 5.27 | +0.5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Beatričė Juškevičiūtė Beatričė Juškevičiūtė | 00 | LTU | 5.26 | +0.3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
P17 Kuglestød 3.0 kg 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Urtė Bačianskaitė Urtė Bačianskaitė | 00 | LTU | 15.65 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Johanna Siebler Johanna Siebler | 00 | GER | 14.94 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Beatričė Juškevičiūtė Beatričė Juškevičiūtė | 00 | LTU | 13.58 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Liu Jingyi Liu Jingyi | 00 | CHN | 13.51 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Marshella Foreshaw Marshella Foreshaw | 00 | GER | 12.81 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 12.79 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Tetyana Bilyk Tetyana Bilyk | 00 | UKR | 12.37 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Asma Baya Araibia Asma Baya Araibia | 00 | ALG | 12.29 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Lara Krnc Lara Krnc | 00 | SLO | 12.19 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Margot Temines Margot Temines | 00 | FRA | 12.03 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Luīze Opolā Luīze Opolā ('01) | 01 | LAT | 11.58 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Elīza Marija Kraule Elīza Marija Kraule ('01) | 01 | LAT | 11.32 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Daria Dikhanova Daria Dikhanova | 00 | UKR | 10.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
P17 Spydkast 500 gram 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||||||||||
1 | Liu Jingyi Liu Jingyi | 00 | CHN | 46.47 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Johanna Siebler Johanna Siebler | 00 | GER | 44.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Beatričė Juškevičiūtė Beatričė Juškevičiūtė | 00 | LTU | 44.47 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Lara Krnc Lara Krnc | 00 | SLO | 42.93 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Urtė Bačianskaitė Urtė Bačianskaitė | 00 | LTU | 42.45 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Luīze Opolā Luīze Opolā ('01) | 01 | LAT | 39.23 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Marshella Foreshaw Marshella Foreshaw | 00 | GER | 36.58 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Elīza Marija Kraule Elīza Marija Kraule ('01) | 01 | LAT | 34.92 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | María Vicente María Vicente ('01) | 01 | ESP | 30.90 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Daria Dikhanova Daria Dikhanova | 00 | UKR | 30.85 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Margot Temines Margot Temines | 00 | FRA | 25.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Tetyana Bilyk Tetyana Bilyk | 00 | UKR | 22.56 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Asma Baya Araibia Asma Baya Araibia | 00 | ALG | 19.62 | PB | ||||||||||||||||||
|