M Kuglestød 7.26 kg 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mesud Pezer Mesud Pezer ('94) | 94 | BIH | 20.79 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Wictor Petersson Wictor Petersson ('98) | 98 | SWE | 18.99 | |||||||||||
3 | Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98) | 98 | NOR | 18.49 | |||||||||||
4 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 18.03 | |||||||||||
5 | Arwid Koskinen Arwid Koskinen ('92) | 92 | SWE | 17.47 | |||||||||||
6 | Gustav Liberg Gustav Liberg ('95) | 95 | SWE | 17.09 | PB | ||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl ('92) | 92 | SWE | 67.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Fedrick Dacres Fedrick Dacres ('94) | 94 | JAM | 67.18 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 65.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Simon Pettersson Simon Pettersson ('94) | 94 | SWE | 63.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Niklas Arrhenius Niklas Arrhenius ('82) | 82 | SWE | 61.72 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Axel Härstedt Axel Härstedt ('87) | 87 | SWE | 61.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Gustav Liberg Gustav Liberg ('95) | 95 | SWE | 55.27 | |||||||||||
8 | Jakob Gardenkrans Jakob Gardenkrans ('97) | 97 | SWE | 54.85 | |||||||||||
Finale B 16.6. | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93) | 93 | DEN | 55.32 | |||||||||||
2 | Andreas Riber ThordahlAndreas Riber Thordahl ('91) | 91 | DEN | 50.75 | |||||||||||
3 | Thor Olav Rosvold Thor Olav Rosvold ('96) | 96 | NOR | 48.39 | |||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 17.6. Finale A Finale | 17.6. | ||||||||||||||
1 | Eivind Prestegård Henriksen Eivind Prestegård Henriksen ('90) | 90 | NOR | 76.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mattias Lindberg Mattias Lindberg ('90) | 90 | SWE | 69.39 | SB | ||||||||||
3 | Oscar Vestlund Oscar Vestlund ('93) | 93 | SWE | 69.05 | |||||||||||
4 | Ryan McCullough Ryan McCullough ('89) | 89 | IRL | 67.72 | SB | ||||||||||
5 | Elias Håkansson Elias Håkansson ('92) | 92 | SWE | 66.52 | SB | ||||||||||
6 | Tim Söderqvist Tim Söderqvist ('95) | 95 | SWE | 66.10 | SB | ||||||||||
7 | Stefan Kvist Stefan Kvist ('87) | 87 | SWE | 64.00 | SB | ||||||||||
8 | Alexander Larsson Alexander Larsson ('94) | 94 | SWE | 62.90 | |||||||||||
M Spydkast 800 gram 17.6. Finale A Finale | 17.6. | ||||||||||||||
1 | Jiannis Smalios Jiannis Smalios ('87) | 87 | SWE | 75.03 | |||||||||||
2 | Bobur Shokirjonov Bobur Shokirjonov ('90) | 90 | UZB | 71.97 | |||||||||||
3 | Sebastian Thörngren Sebastian Thörngren ('93) | 93 | SWE | 67.96 | SB | ||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Paulina Guba Paulina Guba ('91) | 91 | POL | 18.94 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 17.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Frida Åkerström Frida Åkerström ('90) | 90 | SWE | 16.04 | SB | ||||||||||
4 | Sara Lennman Sara Lennman ('96) | 96 | SWE | 15.93 | PB | ||||||||||
5 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir ('85) | 85 | ISL | 15.14 | SB | ||||||||||
6 | Maria Nilsson Maria Nilsson ('95) | 95 | SWE | 14.71 | PB | ||||||||||
7 | Axelina Johansson Axelina Johansson | 00 | SWE | 14.47 | |||||||||||
8 | Thea JensenThea Jensen ('99) | 99 | DEN | 14.45 | |||||||||||
9 | Victoria Engström Kindmark Victoria Engström Kindmark ('97) | 97 | SWE | 13.31 | SB | ||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Kathrine BebeKathrine Bebe ('91) | 91 | DEN | 54.47 | |||||||||||
2 | Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96) | 96 | DEN | 52.52 | |||||||||||
3 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 51.59 | |||||||||||
4 | Caisa-Marie Lindfors Caisa-Marie Lindfors | 00 | SWE | 51.26 | PB | ||||||||||
5 | Anna Karlsson Anna Karlsson ('98) | 98 | SWE | 48.99 | |||||||||||
6 | Erica Larsson Erica Larsson ('90) | 90 | SWE | 46.87 | |||||||||||
7 | Mathilda Eriksson Mathilda Eriksson ('98) | 98 | SWE | 46.04 | |||||||||||
Finale B 16.6. | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Heidi Schmidt Heidi Schmidt ('93) | 93 | SWE | 50.34 | SB | ||||||||||
2 | Lydia Sundin Lydia Sundin ('94) | 94 | SWE | 47.49 | SB | ||||||||||
3 | Matilde Roe Matilde Roe ('96) | 96 | NOR | 47.22 | |||||||||||
4 | Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen | 00 | DEN | 47.16 | |||||||||||
5 | Ellen Pettersson Ellen Pettersson ('97) | 97 | SWE | 46.90 | |||||||||||
6 | Moa Eskilsson Moa Eskilsson ('93) | 93 | SWE | 46.36 | SB | ||||||||||
7 | Elisabeth Thon Rosvold Elisabeth Thon Rosvold ('02) | 02 | NOR | 45.41 | |||||||||||
8 | Daniella Persson Daniella Persson | 00 | SWE | 43.15 | |||||||||||
Finale C 16.6. | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir ('85) | 85 | ISL | 52.19 | PB | ||||||||||
2 | Tenna Riber ThordahlTenna Riber Thordahl ('95) | 95 | DEN | 43.38 | SB | ||||||||||
3 | Jennifer Rudberg Jennifer Rudberg ('98) | 98 | SWE | 43.14 | PB | ||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 17.6. Finale A Finale | 17.6. | ||||||||||||||
1 | Ida Storm Ida Storm ('91) | 91 | SWE | 70.62 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Anna Maria Orel Anna Maria Orel ('96) | 96 | EST | 68.86 | |||||||||||
3 | Tracey Andersson Tracey Andersson ('84) | 84 | SWE | 67.06 | SB | ||||||||||
4 | Beatrice Nedberge Llano Beatrice Nedberge Llano ('97) | 97 | NOR | 66.80 | SB | ||||||||||
5 | Marinda Petersson Marinda Petersson ('95) | 95 | SWE | 66.63 | |||||||||||
6 | Grete Ahlberg Grete Ahlberg ('98) | 98 | SWE | 63.78 | |||||||||||
7 | Kajsa Wennberg Kajsa Wennberg ('96) | 96 | SWE | 59.85 | SB | ||||||||||
Finale B 17.6. | 17.6. | ||||||||||||||
1 | Rebecka Hallerth Rebecka Hallerth ('96) | 96 | SWE | 58.06 | PB | ||||||||||
2 | Jennifer Quick Jennifer Quick | 00 | SWE | 57.12 | PB | ||||||||||
3 | Cecilia Larsson Cecilia Larsson ('99) | 99 | SWE | 56.53 | PB | ||||||||||
4 | Louise OdgaardLouise Odgaard ('93) | 93 | DEN | 55.69 | |||||||||||
5 | Maja Eklund Maja Eklund ('94) | 94 | SWE | 50.65 | |||||||||||
6 | Sabine Steen Sabine Steen ('97) | 97 | SWE | 50.27 | |||||||||||
7 | Sara Forssell Sara Forssell | 00 | SWE | 49.97 | |||||||||||
Finale C 17.6. | 17.6. | ||||||||||||||
1 | Ida Stenbäck Ida Stenbäck ('99) | 99 | SWE | 48.35 | |||||||||||
K Spydkast 600 gram 17.6. Finale A Finale | 17.6. | ||||||||||||||
1 | Matilda Elfgaard Matilda Elfgaard ('92) | 92 | SWE | 44.97 | |||||||||||
2 | Linn Peura Linn Peura ('97) | 97 | SWE | 43.05 | SB | ||||||||||
3 | Eunice Nilsson Eunice Nilsson ('98) | 98 | SWE | 39.18 | PB | ||||||||||
M22 Hammerkast 7.26 kg 17.6. Finale A Finale | 17.6. | ||||||||||||||
1 | Tobias Hagström Tobias Hagström ('96) | 96 | SWE | 60.95 | PB | ||||||||||
2 | Anton Andersson Anton Andersson ('96) | 96 | SWE | 59.48 | SB | ||||||||||
D19 Diskoskast 1.75 kg 16.6. Finale A Finale | 16.6. | ||||||||||||||
1 | Alexander Sjögren Alexander Sjögren ('99) | 99 | SWE | 54.32 | PB | ||||||||||
D19 Hammerkast 6.0 kg 17.6. Finale A Finale | 17.6. | ||||||||||||||
1 | Ragnar Carlsson Ragnar Carlsson | 00 | SWE | 76.07 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ivar Moisander Ivar Moisander | 00 | SWE | 61.05 | PB | ||||||||||
D17 Hammerkast 5.0 kg 17.6. Finale A Finale | 17.6. | ||||||||||||||
1 | Håkon Eik Litland Håkon Eik Litland ('01) | 01 | NOR | 62.91 | |||||||||||
2 | Andreas Henriksson Andreas Henriksson ('02) | 02 | SWE | 62.91 | |||||||||||
3 | Hampus Wallin Hampus Wallin ('02) | 02 | SWE | 61.00 | PB | ||||||||||
P17 Hammerkast 3.0 kg 17.6. Finale A Finale | 17.6. | ||||||||||||||
1 | Hillevi Carlsson Hillevi Carlsson ('02) | 02 | SWE | 60.07 | |||||||||||
2 | Anna Götberg Anna Götberg ('01) | 01 | SWE | 59.61 | |||||||||||
3 | Victoria Quainoo Victoria Quainoo ('02) | 02 | SWE | 57.87 | |||||||||||
4 | Jennifer Andersson Jennifer Andersson ('01) | 01 | SWE | 57.16 | |||||||||||
5 | Emma Holmgren Löf Emma Holmgren Löf ('02) | 02 | SWE | 51.93 | PB | ||||||||||
6 | Amanda Myhrman Amanda Myhrman ('01) | 01 | SWE | 49.01 |