Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Esbjerg: National Championships 26‐28.7.2019
Esbjerg Stadion

M 100 m    
27.7. Vind: -2.7

Finale A

Finale
27.7.Vind: -2.7
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta11.00
  
 
2Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta11.00
  
 
3Albert RanningAlbert Ranning ('98)KIF11.09
  
 
4Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190011.13
  
 
5Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik11.15
  
 
6Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM11.18
  
 
7Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta11.34
  
 
8Emil FrændeEmil Frænde Sparta11.34
  
 
Indledende heats27.7.
Indledende 1
27.7. Vind: -2.4
27.7.Vind: -2.4
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta11.02
  
 
2Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190011.09
  
 
3Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta11.09
  
 SB
4Patrick Monga BifukoPatrick Monga Bifuko ('96)Aarhus 1900 / NOR11.56
  
 
5Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF11.60
  
 SB
6Jacob Chua ZiskaJacob Chua Ziska ('97)Hvidovre AM11.67
  
 SB
7Kasper FilsøKasper Filsø ('90)Vejle IF11.83
  
 
Indledende 2
27.7. Vind: -0.2
27.7.Vind: -0.2
1Albert RanningAlbert Ranning ('98)KIF11.06
  
 
2Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik11.10
  
 
3Emil FrændeEmil Frænde Sparta11.17
  
 
4Simon MathiasenSimon Mathiasen ('96)Hvidovre AM11.39
  
 
5Andri Snær ÓlafssonAndri Snær Ólafsson ('89)Odense Atletik / ISL11.60
  
 PB
6Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Odense Atletik 11.63
  
 
7Jonas Bruun GregersenJonas Bruun Gregersen ('01)Skive AM12.25
  
 
Indledende 3
27.7. Vind: -3.0
27.7.Vind: -3.0
1Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM11.10
  
 
1Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta11.10
  
 
3Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik11.58
  
 
4Rasmus Overgaard MadsenRasmus Overgaard Madsen ('92)Randers Freja11.61
  
 PB
5Thomas MølgaardThomas Mølgaard ('03)Randers Freja11.71
  
 
6Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta11.72
  
 
M 200 m    
28.7. Vind: -0.6

Finale A

Finale
28.7.Vind: -0.6
1Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190021.50
  
 
2Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190021.65
  
 SB
3Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta21.84
  
 SB
5Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190022.21
  
 
6Casper Spure PedersenCasper Spure Pedersen ('92)Randers Freja22.88
  
 
Indledende heats28.7.
Indledende 1
28.7. Vind: +2.5
28.7.Vind: +2.5
1Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190022.04 w
  
 
2Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik22.28 w
  
 
3Emil SøndergaardEmil Søndergaard ('96)Aarhus 190022.78 w
  
 
4Iasonas KoniarisIasonas Koniaris ('97)Hvidovre AM22.99 w
  
 
5Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Odense Atletik 23.10 w
  
 
Indledende 2
28.7. Vind: -1.8
28.7.Vind: -1.8
1Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190022.78
  
 
2Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik22.95
  
 
3Johan Böcher HanehøjJohan Böcher Hanehøj ('99)FIF Hillerød24.04
  
 PB
4David ChristiansenDavid Christiansen ('82)Aalborg AM24.05
  
 SB
Indledende 3
28.7. Vind: -1.7
28.7.Vind: -1.7
1Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190021.78
  
 
3Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta21.98
  
 SB
5Casper Spure PedersenCasper Spure Pedersen ('92)Randers Freja22.73
  
 SB
6Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM23.14
  
 
M 400 m    
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
3Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM48.47
  
 SB
4Philip BraunPhilip Braun ('90)Sparta48.90
  
 
5Iasonas KoniarisIasonas Koniaris ('97)Hvidovre AM49.44
  
 PB
6Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta49.85
  
 
7Lasse Møller AlmLasse Møller Alm ('91)Aarhus 190050.37
  
 
Finale B
27.7.
27.7.
1Mikkel KlejnstrupMikkel Klejnstrup ('86)Hvidovre AM51.19
  
 
2Sebastian LarvadSebastian Larvad ('01)Hvidovre AM51.84
  
 
M 800 m    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1Andreas BubeAndreas Bube ('87)BAC2:01.37
  
 
3William DevantierWilliam Devantier Sparta2:02.01
  
 
4Jacob Ilbjerg StengaardJacob Ilbjerg Stengaard ('94)Odense Atletik 2:02.79
  
 
5Theis LæssøeTheis Læssøe ('93)Amager AC2:02.79
  
 
6Christian Abild LarsenChristian Abild Larsen ('93)Aarhus 19002:03.78
  
 
7Andreas Holst LangeAndreas Holst Lange ('02)KIF2:05.38
  
 
Indledende heats27.7.
Indledende 1
27.7.
27.7.
1Andreas BubeAndreas Bube ('87)BAC2:02.83
  
 
2William DevantierWilliam Devantier Sparta2:03.08
  
 
3Theis LæssøeTheis Læssøe ('93)Amager AC2:03.65
  
 
4Frederik FürstenbergFrederik Fürstenberg ('93)Sparta2:04.58
  
 
6Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM2:05.01
  
 
7Christoffer MadsenChristoffer Madsen ('92)KIF2:07.29
  
 
Indledende 2
27.7.
27.7.
2Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96)Sparta1:58.36
  
 
3Jacob Ilbjerg StengaardJacob Ilbjerg Stengaard ('94)Odense Atletik 1:58.44
  
 
4Christian Abild LarsenChristian Abild Larsen ('93)Aarhus 19002:01.10
  
 
5Andreas Holst LangeAndreas Holst Lange ('02)KIF2:02.75
  
 
6Jeppe Kejser Dahl JensenJeppe Kejser Dahl Jensen Aarhus 19002:07.42
  
 
M 1500 m    
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
1Nick JensenNick Jensen ('91)Sparta3:55.54
  
 
2Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik3:55.86
  
 
3Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta3:56.46
  
 
4Christoffer BollChristoffer Boll ('92)Sparta3:57.98
  
 
5Jacob Ilbjerg StengaardJacob Ilbjerg Stengaard ('94)Odense Atletik 3:58.75
  
 
6Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik4:00.03
  
 
7Rasmus GregersenRasmus Gregersen ('95)Odense Atletik 4:00.08
  
 
8Theis LæssøeTheis Læssøe ('93)Amager AC4:00.63
  
 
9Magnus DewettMagnus Dewett ('95)Herning LK4:01.71
  
 
10Alexander Krogh JohansenAlexander Krogh Johansen ('88)AGF Atletik4:07.23
  
 
11Theophile BigirimanaTheophile Bigirimana ('93)Aalborg AM / RWA4:09.91
  
 PB
12Noel MonoNoel Mono ('98)Aalborg AM4:13.67
  
 
13Jesper PedersenJesper Pedersen ('75)Aalborg AM4:18.19
  
 
M 5000 m    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik14:26.35
  
 PB
2Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)Odense Atletik 14:26.90
  
 SB
3Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)Viborg AM14:27.79
  
 SB
5Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 190014:32.99
  
 
6Omar Hassan OmarOmar Hassan Omar ('90)AGF Atletik / ETH14:33.52
  
 
7Christoffer BollChristoffer Boll ('92)Sparta14:37.74
  
 PB
8Magnus DewettMagnus Dewett ('95)Herning LK14:38.15
  
 
9Rasmus GregersenRasmus Gregersen ('95)Odense Atletik 14:43.31
  
 
10Theophile BigirimanaTheophile Bigirimana ('93)Aalborg AM / RWA14:45.79
  
 PB
11Marcus RønnMarcus Rønn ('93)Blovstrød Løverne14:51.02
  
 PB
12Christian Birch OkkelsChristian Birch Okkels ('89)HMRC15:11.10
  
 
13Mads SkaaningMads Skaaning ('95)Sparta15:36.65
  
 
14Morten StillingMorten Stilling ('87)VEXA HLM Running15:38.45
  
 
15Henrik Strange BrokHenrik Strange Brok ('89)VEXA HLM Running15:39.81
  
 
17Jesper GreveJesper Greve ('77)PI – KBH17:01.89
  
 PB
18Martin PatwaryMartin Patwary ('97)AGF Atletik17:05.64
  
 
19Jesper Frederik AndersenJesper Frederik Andersen ('97)AGF Atletik17:55.24
  
 
M 10000 m    
26.7.

Finale A

Finale
26.7.
1Jacob Sommer SimonsenJacob Sommer Simonsen ('95)AGF Atletik30:39.07
  
 PB
2Jesper FaurschouJesper Faurschou ('83)Herning LK30:58.72
  
 SB
3Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)Odense Atletik 31:10.09
  
 SB
4Christian Birch OkkelsChristian Birch Okkels ('89)HMRC31:12.83
  
 
5Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)HMRC31:32.18
  
 PB
6Morten GreenMorten Green ('87)Sparta31:57.03
  
 PB
7Niels Peter NielsenNiels Peter Nielsen ('87)AGF Atletik32:00.62
  
 PB
8Emil AhlbeckEmil Ahlbeck ('93)Herning LK / NOR32:07.13
  
 PB
9Benjamin SavillBenjamin Savill ('94)Hvidovre AM32:17.75
  
 SB
10Joachim Weel RosboJoachim Weel Rosbo ('97)BAC32:42.86
  
 SB
11Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta32:44.01
  
 
14Henrik AalingHenrik Aaling ('83)Herning LK35:25.19
  
 PB
15Jakob Worm BisfortJakob Worm Bisfort ('80)AGF Atletik38:04.97
  
 SB
M 3000 m forh.    
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
1Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 19009:11.99
  
 
2Kasper SkovKasper Skov ('92)AGF Atletik9:38.17
  
 SB
3Martin Eisemann de AlmeidaMartin Eisemann de Almeida ('93)Odense Atletik 9:50.63
  
 PB
4Jeppe Kejser Dahl JensenJeppe Kejser Dahl Jensen Aarhus 190010:22.43
  
 
5Micki Borgen MorellMicki Borgen Morell IK Olympia10:31.03
  
 
M 110 m hæk    
28.7. Vind: +0.6

Finale A

Finale
28.7.Vind: +0.6
1Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)Aarhus 190014.06
  
 
2Oliver ChabertOliver Chabert ('99)Sparta14.81
  
 
3Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM15.22
  
 
4Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta15.29
  
 
5Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta16.04
  
 
M 400 m hæk    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta51.03
  
 
2Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta54.62
  
 PB
3Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF54.87
  
 PB
4Alexandre GuidjeAlexandre Guidje ('94)Hvidovre AM56.63
  
 SB
5Navid BazgirNavid Bazgir ('95)Hvidovre AM58.91
  
 SB
M Højdespring    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1Janick KlausenJanick Klausen ('93)Aarhus 19002.20
  
 
2Andreas AsklundAndreas Asklund ('98)Kolding KFUM 1.80
  
 SB
M Stangspring    
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
1Toke Staub JørgensenToke Staub Jørgensen Odense Atletik 4.75
  
 PB
2Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta4.65
  
 PB
3Aske Valdemar PetersenAske Valdemar Petersen ('98)Sparta4.55
  
 SB
4Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM4.15
  
 SB
5Mathias ClausenMathias Clausen ('01)Aarhus 19004.05
  
 
Jens SørensenJens Sørensen ('91)Randers Freja NH
  
 
Oliver ChabertOliver Chabert ('99)Sparta NH
  
 
M Længdespring    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta7.51
+1.0
  
 
2Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta7.43
-0.1
  
 
3Kasper LarsenKasper Larsen ('99)Aarhus 19007.34
+0.2
  
 
4Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta7.03
+0.1
  
 PB
5Mikkel RingstedMikkel Ringsted ('96)KIF6.94
+0.6
  
 PB
6Nicolai Lind AndersenNicolai Lind Andersen ('98)Sparta6.68
+0.6
  
 SB
7William KorsgaardWilliam Korsgaard ('01)Aarhus 19006.65
+1.0
  
 
8Emil FrændeEmil Frænde Sparta6.62
+0.6
  
 
9Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik6.57 w
+2.4
  
 
10Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM6.47
+1.4
  
 
11Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta6.40
+1.0
  
 
12Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik6.33
+0.3
  
 
13Andri Snær ÓlafssonAndri Snær Ólafsson ('89)Odense Atletik / ISL6.29
-0.3
  
 
14Dennis MägiDennis Mägi ('95)Sparta6.12
-1.2
  
 SB
M Trespring    
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
1Jannick BaggeJannick Bagge ('94)KIF15.45
+1.8
  
 PB
2Dennis MägiDennis Mägi ('95)Sparta15.28 w
+2.9
  
 
3Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta14.98 w
+3.5
  
 
4Peder P. NielsenPeder P. Nielsen ('88)Sparta14.71 w
+3.5
  
 
5Mikkel RingstedMikkel Ringsted ('96)KIF14.47 w
+2.2
  
 
6Andri Snær ÓlafssonAndri Snær Ólafsson ('89)Odense Atletik / ISL13.57 w
+2.5
  
 
7Mads LunøMads Lunø ('99)Kolding KFUM 12.96
+1.4
  
 
Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF NM
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
1Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96)Aarhus 190017.20
  
 
2Thor SørensenThor Sørensen ('89)Aalborg AM15.69
  
 
3Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Frederiksberg IF15.30
  
 SB
4Steffen MertovSteffen Mertov ('94)Odense Atletik 13.70
  
 
5Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK12.91
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
1Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)Odense Atletik 55.36
  
 
2Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta55.17
  
 
3Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)Sparta54.28
  
 
4Andreas Riber ThordahlAndreas Riber Thordahl ('91)Køge Atletik50.93
  
 
5Alexander BertelsenAlexander Bertelsen ('91)Aarhus 190050.40
  
 
6Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM44.45
  
 PB
8Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK37.13
  
 
M Vægtkast 15.89 kg    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
2Mathias Aastrup JørgensenMathias Aastrup Jørgensen ('99)IK Olympia16.52
  
 
3Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK15.77
  
 PB
4Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK15.10
  
 SB
5Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)Hvidovre AM14.03
  
 
M Hammerkast 7.26 kg    
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
1Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM62.66
  
 
3Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK53.59
  
 
4Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)Hvidovre AM52.85
  
 
5Mathias Aastrup JørgensenMathias Aastrup Jørgensen ('99)IK Olympia52.01
  
 
6Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK49.56
  
 
7Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF47.29
  
 
8Steffen MertovSteffen Mertov ('94)Odense Atletik 39.55
  
 
M Spydkast 800 gram    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)Sparta65.81
  
 
2Mikkel Bach GarbrechtMikkel Bach Garbrecht ('96)Aarhus 190063.87
  
 SB
3Jacob SlipsagerJacob Slipsager ('93)Sparta63.78
  
 PB
4Andreas BertelsenAndreas Bertelsen ('94)Aarhus 190062.36
  
 SB
6Jes EthelbergJes Ethelberg ('99)Esbjerg AM51.20
  
 PB
7Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM50.25
  
 
8Bjørn MalskærBjørn Malskær ('65)Hvidovre AM48.24
  
 
9Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM47.47
  
 
10Mikkel HansenMikkel Hansen ('93)KIF46.01
  
 
M 5000 m kapgang    
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
1Andreas NielsenAndreas Nielsen ('88)Aarhus 190023:44.52
  
 
2Asbjørn BirkelundAsbjørn Birkelund ('02)KIF26:43.48
  
 PB
K 100 m    
27.7. Vind: -2.3

Finale A

Finale
27.7.Vind: -2.3
1Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)KIF11.83
  
 
2Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja12.06
  
 
3Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190012.28
  
 
4Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta12.29
  
 
5Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)Frederiksberg IF12.63
  
 
6Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta12.66
  
 
7Louise MalmqvistLouise Malmqvist ('96)Odense Atletik 12.69
  
 
8Fredrikke Dam LarsenFredrikke Dam Larsen ('91)Randers Freja12.91
  
 
Indledende heats27.7.
Indledende 1
27.7. Vind: +0.7
27.7.Vind: +0.7
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190012.08
  
 
2Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)Frederiksberg IF12.31
  
 
3Fredrikke Dam LarsenFredrikke Dam Larsen ('91)Randers Freja12.56
  
 
4Alberte Riber JakobsenAlberte Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM12.97
  
 
5Bjørk NørremarkBjørk Nørremark ('02)Hvidovre AM13.50
  
 
Indledende 2
27.7. Vind: -1.1
27.7.Vind: -1.1
1Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)KIF11.79
  
 
2Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta12.42
  
 
3Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM12.63
  
 
4Signe BoelsmandSigne Boelsmand ('91)KIF13.07
  
 
5Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta13.07
  
 
6Amalie MontaserAmalie Montaser ('01)Esbjerg AM13.90
  
 PB
Indledende 3
27.7. Vind: -0.6
27.7.Vind: -0.6
1Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja12.03
  
 
2Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta12.18
  
 
3Louise MalmqvistLouise Malmqvist ('96)Odense Atletik 12.54
  
 =SB
4Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)Odense Atletik 12.71
  
 
5Aranya KanakalingamAranya Kanakalingam ('03)Aalborg AM13.13
  
 
6Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF13.17
  
 
K 200 m    
28.7. Vind: -0.1

Finale A

Finale
28.7.Vind: -0.1
1Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)KIF24.06
  
 
2Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta24.62
  
 
3Louise MalmqvistLouise Malmqvist ('96)Odense Atletik 25.03
  
 =PB
5Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta25.42
  
 PB
6Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)Frederiksberg IF25.56
  
 
7Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM25.78
  
 
8Fredrikke Dam LarsenFredrikke Dam Larsen ('91)Randers Freja26.19
  
 SB
Indledende heats28.7.
Indledende 1
28.7. Vind: -1.9
28.7.Vind: -1.9
1Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta24.77
  
 
2Louise MalmqvistLouise Malmqvist ('96)Odense Atletik 25.34
  
 SB
3Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)Frederiksberg IF25.36
  
 
4Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta25.50
  
 
5Alberte Riber JakobsenAlberte Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM26.79
  
 
6Signe BoelsmandSigne Boelsmand ('91)KIF27.05
  
 SB
7Mette B. JepsenMette B. Jepsen ('70)Hvidovre AM27.37
  
 SB
Indledende 2
28.7. Vind: +1.5
28.7.Vind: +1.5
1Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)KIF24.17
  
 
3Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM25.90
  
 
4Fredrikke Dam LarsenFredrikke Dam Larsen ('91)Randers Freja26.51
  
 
5Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta27.02
  
 
6Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)Treysti27.52
  
 
7Emma Giovanna VitaleEmma Giovanna Vitale ('93)Aarhus 190027.69
  
 
K 400 m    
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
1Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta56.59
  
 PB
2Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190057.18
  
 PB
3Louise JørgensenLouise Jørgensen ('91)KIF57.71
  
 
4Sarah SækmoseSarah Sækmose ('02)Vejle IF57.76
  
 
5Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)KIF58.58
  
 
6Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM58.96
  
 
7Marie Falkebo JensenMarie Falkebo Jensen ('03)Sparta59.86
  
 
Finale B
27.7.
27.7.
1Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)Treysti59.87
  
 
2Bettina MeyerBettina Meyer ('88)KIF / SUI59.90
  
 PB
3Katrine LundKatrine Lund ('90)KIF59.92
  
 PB
4Caroline EckertCaroline Eckert ('97)Odense Atletik / GER1:00.94
  
 PB
5Victoria BjerreVictoria Bjerre ('03)Randers Freja1:03.16
  
 
6Emma Giovanna VitaleEmma Giovanna Vitale ('93)Aarhus 19001:03.17
  
 PB
7Maria VenborgMaria Venborg ('91)KIF1:04.61
  
 PB
K 800 m    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 19002:05.32
  
 PB
2Louise JørgensenLouise Jørgensen ('91)KIF2:13.09
  
 
3Dagmar OlsenDagmar Olsen ('94)Sparta2:13.36
  
 
4Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC2:13.81
  
 
5Nina Marie KrarupNina Marie Krarup ('99)Aarhus 19002:17.56
  
 
6Marie Falkebo JensenMarie Falkebo Jensen ('03)Sparta2:26.58
  
 
K 1500 m    
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)Blovstrød Løverne4:18.76
  
 
3Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC4:32.93
  
 
4Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19004:34.15
  
 
5Maria LarsenMaria Larsen ('96)Sparta4:44.49
  
 SB
6Ellen Nørding ChristensenEllen Nørding Christensen ('03)Frederiksberg IF4:45.34
  
 
7Dagmar ClausenDagmar Clausen ('91)AGF Atletik4:57.37
  
 PB
8Nanna WeyeNanna Weye ('92)AGF Atletik5:01.78
  
 SB
K 5000 m    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)Blovstrød Løverne15:35.04
  
 
2Maja AlmMaja Alm ('88)AGF Atletik16:03.16
  
 
3Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen Odense Atletik 16:24.86
  
 
4Simone GladSimone Glad ('90)Sparta16:55.22
  
 SB
5Karen EhrenreichKaren Ehrenreich ('84)Aarhus 190017:09.01
  
 
6Maria LarsenMaria Larsen ('96)Sparta17:57.87
  
 
7Kathrine Højgaard HansenKathrine Højgaard Hansen ('95)Sparta18:34.57
  
 PB
K 10000 m    
26.7.

Finale A

Finale
26.7.
2Stine Muldbak AndersenStine Muldbak Andersen ('91)Sparta38:00.77
  
 PB
3Lise Kandborg SørensenLise Kandborg Sørensen ('85)AGF Atletik38:06.82
  
 SB
4Laura Victoria SchulzLaura Victoria Schulz ('99)Sparta41:54.70
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
28.7. Vind: -2.6

Finale A

Finale
28.7.Vind: -2.6
1Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta13.73
  
 
2Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF14.17
  
 
4Mila LazarovaMila Lazarova ('98)Hvidovre AM / BUL15.43
  
 
5Bettina MeyerBettina Meyer ('88)KIF / SUI15.94
  
 
6Caroline EckertCaroline Eckert ('97)Odense Atletik / GER21.15
  
 
Indledende heats28.7.
Indledende 1
28.7. Vind: -1.8
28.7.Vind: -1.8
1Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta13.86
  
 
3Caroline EckertCaroline Eckert ('97)Odense Atletik / GER16.90
  
 
Indledende 2
28.7. Vind: +0.3
28.7.Vind: +0.3
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190013.89
  
 
2Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF13.91
  
 
3Mila LazarovaMila Lazarova ('98)Hvidovre AM / BUL15.20
  
 
4Bettina MeyerBettina Meyer ('88)KIF / SUI16.15
  
 
K 400 m hæk    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190056.99
  
 
2Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta1:01.78
  
 
3Sarah SækmoseSarah Sækmose ('02)Vejle IF1:02.93
  
 PB
4Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)Treysti1:06.98
  
 
K Højdespring    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1Rikke AndersenRikke Andersen ('98)Sparta1.72
  
 SB
2Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta1.66
  
 
3Maja Hjorth AntvorskovMaja Hjorth Antvorskov ('02)Frederiksberg IF1.55
  
 
5Ida Lønne JespersenIda Lønne Jespersen BAK1.55
  
 
K Stangspring    
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
1Caroline Bonde HolmCaroline Bonde Holm ('90)Sparta4.05
  
 
2Caroline RannersCaroline Ranners ('95)Sparta3.95
  
 SB
3Line R JensenLine R Jensen ('92)Sparta3.75
  
 
4Ida Lønne JespersenIda Lønne Jespersen BAK3.45
  
 
6Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)KIF3.45
  
 
7Alberte Riber JakobsenAlberte Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM3.15
  
 PB
K Længdespring    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
4Stella JørgensenStella Jørgensen ('96)Aarhus 19005.67 w
+3.2
  
 
5Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)KIF5.65 w
+3.2
  
 
6Aranya KanakalingamAranya Kanakalingam ('03)Aalborg AM5.52
+2.0
  
 
7Mathilde Zeuthen PedersenMathilde Zeuthen Pedersen ('99)KIF5.46
+0.4
  
 =PB
8Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF5.44
+1.4
  
 
9Victoria LendalVictoria Lendal ('02)Sparta5.31
+0.9
  
 SB
10Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta5.16
+0.3
  
 
11Caroline EckertCaroline Eckert ('97)Odense Atletik / GER5.13
+1.0
  
 
12Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta5.12
+1.2
  
 
14Bjørk NørremarkBjørk Nørremark ('02)Hvidovre AM4.89
+1.4
  
 
15Mila LazarovaMila Lazarova ('98)Hvidovre AM / BUL4.86 w
+2.3
  
 
Hannah Illum PetersenHannah Illum Petersen Sparta NM
  
 
K Trespring     
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
3May ZerzutMay Zerzut ('94)Hvidovre AM / POL12.61
+1.6
  
 PB
4Katrine Holten WintherKatrine Holten Winther ('89)KIF12.38
+1.8
  
 SB
5Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)KIF11.70
+0.8
  
 SB
6Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF11.67 w
+2.6
  
 
8Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta11.42
+1.9
  
 SB
K Kuglestød 4.0 kg    
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
2Anna Sofia MikkelsenAnna Sofia Mikkelsen ('91)Odense Atletik 14.65
  
 
3Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM14.11
  
 
4Marie AagaardMarie Aagaard ('96)Odense Atletik 13.41
  
 
5Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM13.13
  
 PB
7Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta11.87
  
 
K Diskoskast 1.0 kg    
27.7.

Finale A

Finale
27.7.
1Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)Sparta54.09
  
 
 
54.0952.2551.8952.7252.4549.86  
3Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM47.87
  
 
4Marie AagaardMarie Aagaard ('96)Odense Atletik 46.25
  
 
6Tenna Riber ThordahlTenna Riber Thordahl ('95)Køge Atletik42.22
  
 
7Cathrine TrodsøeCathrine Trodsøe ('99)Odense Atletik 38.66
  
 
8Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)Sparta38.36
  
 
9Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 190033.63
  
 
10Kristel Høj WaltherKristel Høj Walther ('87)Odense Atletik 32.71
  
 
K Vægtkast 9.08 kg    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1Lise Lotte JepsenLise Lotte Jepsen Aabenraa IG 18.16
  
 PB
3Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM15.97
  
 
4Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM15.37
  
 PB
K Hammerkast 4.0 kg    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1Lise Lotte JepsenLise Lotte Jepsen Aabenraa IG 59.88
  
 
3Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta55.00
  
 PB
6Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM48.77
  
 
8Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM44.17
  
 
9Marie AagaardMarie Aagaard ('96)Odense Atletik 44.07
  
 
K Spydkast 600 gram    
28.7.

Finale A

Finale
28.7.
1Marie VestergaardMarie Vestergaard ('91)Aarhus 190050.22
  
 
3Liv CantbyLiv Cantby ('99)Korsør AM42.88
  
 
5Signe BoelsmandSigne Boelsmand ('91)KIF31.10
  
 PB

Seneste resultater

10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020
28.12SkiveSkivekast 7-20
19.12SkiveSkivekast 6-20
15.12SæbyKlubmesterskaber SIK 80