Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: 18.8.2019

M 150 m    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik16.55
  
 PB
Simon MathiasenSimon Mathiasen ('96)Hvidovre AM16.86
  
 PB
Patrick Monga BifukoPatrick Monga Bifuko ('96)Aarhus 1900 / NOR16.98
  
 PB
Simon MathiasenSimon Mathiasen ('96)Hvidovre AM17.02
  
 SB
Patrick Monga BifukoPatrick Monga Bifuko ('96)Aarhus 1900 / NOR17.03
  
 PB
Sebastian Valentin BuschardtSebastian Valentin Buschardt ('97)BAC17.57
  
 SB
Sebastian Valentin BuschardtSebastian Valentin Buschardt ('97)BAC17.77
  
 
Sebastian S.P. GaarnSebastian S.P. Gaarn ('92)Frederiksberg IF18.05
  
 PB
Filmonm MerbhratomFilmonm Merbhratom ('99)Roar Atletik / FOR18.52
  
 PB
Jason OvergaardJason Overgaard ('01)Fremad Holbæk19.19
  
 PB
M 200 m    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas25.21
  
 PB
Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik25.22
  
 PB
Magnus Ravn HercheMagnus Ravn Herche ('03)Amager AC25.43
  
 
Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta26.28
  
 PB
Rasmus Ernst OvesenRasmus Ernst Ovesen ('02)HGATM 26.53
  
 PB
Kasper MørchKasper Mørch ('06)Holte Atletik28.98
  
 PB
August Juhl HorsgaardAugust Juhl Horsgaard ('07)KIF29.05
  
 
Hayden HodgeHayden Hodge ('06)CIS Sports Club29.16
  
 
Tobias Lykke NørgaardTobias Lykke Nørgaard ('06)Sparta29.37
  
 
Emil Zilmer LundEmil Zilmer Lund ('07)Amager AC30.73
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
Joachim Sieverts NielsenJoachim Sieverts Nielsen ('97)Frederiksberg IF2:01.54
  
 
Martin MøllgaardMartin Møllgaard ('03)Frederiksberg IF2:04.29
  
 
Nikolaj DonsNikolaj Dons ('02)Hvidovre AM2:06.89
  
 PB
Victor Tvistholm JørgensenVictor Tvistholm Jørgensen ('04)Greve Atletik2:07.31
  
 PB
Carl Emil HjorthCarl Emil Hjorth ('04)Frederiksberg IF2:08.53
  
 
Gustav Stetkaer BohrGustav Stetkaer Bohr ('05)Holte Atletik2:09.60
  
 PB
Sebastian BergmanSebastian Bergman ('01)Hvidovre AM2:09.81
  
 SB
Martin Højland NielsenMartin Højland Nielsen ('93)KIF2:10.47
  
 
Mikkel DystedMikkel Dysted ('91)DELTA2:11.31
  
 
Nassim BaiouNassim Baiou ('82)Sparta2:11.55
  
 PB
Andrei-Stefan UrseaAndrei-Stefan Ursea ('05)Hvidovre AM2:21.47
  
 PB
Simon-Ronaldo Baun L GonzalesSimon-Ronaldo Baun L Gonzales ('04)BAK2:27.98
  
 
Rasmus Eybye PetersenRasmus Eybye Petersen ('05)BAK2:31.20
  
 PB
Gustav Bodekær ThomsenGustav Bodekær Thomsen ('05)Fremad Holbæk2:37.39
  
 
Lucas SpuurLucas Spuur ('05)Hvidovre AM2:49.65
  
 
M 1000 m    

Finale A

Finale
Elias SkaarupElias Skaarup ('07)3:09.46
  
 PB
Theodor Reedtz LundsgaardTheodor Reedtz Lundsgaard ('07)Gentofte IK3:09.78
  
 PB
Anders SilleborgAnders Silleborg ('07)Sparta3:12.26
  
 
Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta3:20.21
  
 
Emil Zilmer LundEmil Zilmer Lund ('07)Amager AC3:27.44
  
 PB
Connor Joseph MikkelsenConnor Joseph Mikkelsen ('06)Sparta3:30.47
  
 PB
Lasse Cilius PedersenLasse Cilius Pedersen ('06)DELTA3:34.57
  
 PB
Mikkel Feldborg NielsenMikkel Feldborg Nielsen ('07)IK Hellas4:00.13
  
 
M 110 m hæk    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta15.68
  
 PB
M 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.1

Finale A

Finale
Vind: -0.1
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta14.71
  
 PB
Gustav Stetkaer BohrGustav Stetkaer Bohr ('05)Holte Atletik15.22
  
 
Sebastian Abildgaard GlybSebastian Abildgaard Glyb ('05)Holte Atletik15.46
  
 PB
Daniel BisgaardDaniel Bisgaard ('05)BAK15.67
  
 PB
M 80 m hæk 76.2 cm    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
Bertram Wolff LarsenBertram Wolff Larsen ('06)Helsingør IF13.99
  
 PB
Sophus Emil Ramsgaard JensenSophus Emil Ramsgaard Jensen ('06)Sparta14.07
  
 PB
Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta15.11
  
 PB
August Juhl HorsgaardAugust Juhl Horsgaard ('07)KIF15.76
  
 PB
Connor Joseph MikkelsenConnor Joseph Mikkelsen ('06)Sparta16.21
  
 PB
M Højdespring    

Finale A

Finale
Magnus ElstedMagnus Elsted ('01)Sparta1.95
  
 PB
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta1.77
  
 PB
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik1.77
  
 PB
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta1.70
  
 
Jonas StrungeJonas Strunge ('04)Hvidovre AM1.62
  
 
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 19001.62
  
 
Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta1.59
  
 
William NymannWilliam Nymann ('02)Frederiksberg IF1.56
  
 
Silas Klentz DahlSilas Klentz Dahl ('04)BAK1.51
  
 
Christian Thomas NymannChristian Thomas Nymann ('05)Frederiksberg IF1.36
  
 PB
Rasmus Eybye PetersenRasmus Eybye Petersen ('05)BAK1.26
  
 PB
M Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Valdemar KoppValdemar Kopp ('06)Sparta9.54
  
 PB
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta45.51
  
 
Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta35.82
  
 PB
Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik35.75
  
 PB
Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik32.74
  
 
Julius KleinJulius Klein ('04)BAC31.65
  
 
Jonas StrungeJonas Strunge ('04)Hvidovre AM28.96
  
 
Julius Haansbæk MortensenJulius Haansbæk Mortensen ('05)Helsingør IF28.48
  
 
David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF26.20
  
 PB
Carl Haansbæk MortensenCarl Haansbæk Mortensen ('05)Helsingør IF22.07
  
 
Alexander BergmanAlexander Bergman ('05)Hvidovre AM22.01
  
 PB
Kasper Schimmell SmithKasper Schimmell Smith ('05)Sparta20.12
  
 
M Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
Mikkel SimonsenMikkel Simonsen ('02)DELTA42.75
  
 PB
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta39.34
  
 
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta39.28
  
 PB
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik38.44
  
 
Viktor Bech PetersenViktor Bech Petersen ('03)Amager AC25.93
  
 
William NymannWilliam Nymann ('02)Frederiksberg IF23.50
  
 PB
M Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta48.58
  
 
Julius KleinJulius Klein ('04)BAC38.96
  
 
Carl Haansbæk MortensenCarl Haansbæk Mortensen ('05)Helsingør IF34.95
  
 
Christian Thomas NymannChristian Thomas Nymann ('05)Frederiksberg IF32.42
  
 =PB
Alexander BergmanAlexander Bergman ('05)Hvidovre AM27.07
  
 PB
Kasper Schimmell SmithKasper Schimmell Smith ('05)Sparta25.72
  
 
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
Mikkel SimonsenMikkel Simonsen ('02)DELTA55.66
  
 PB
Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas53.98
  
 PB
Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190052.20
  
 
Rasmus Ernst OvesenRasmus Ernst Ovesen ('02)HGATM 33.56
  
 
William NymannWilliam Nymann ('02)Frederiksberg IF27.34
  
 PB
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
Jason OvergaardJason Overgaard ('01)Fremad Holbæk40.09
  
 
K 150 m    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
4
Olivia Jensfelt
Olivia Jensfelt ('05)
/ SWE19.85
  
 PB
K 60 m hæk 76.2 cm    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
Ada Nissen ThyrstedAda Nissen Thyrsted ('06)Amager AC11.07
  
 PB
Lotte Grevy EjstrupLotte Grevy Ejstrup ('07)Sparta13.80
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta15.07
  
 
Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta15.16
  
 
K Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
Anne Juul JensenAnne Juul Jensen ('06)Viking Atletik34.78
  
 
Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)KIF27.78
  
 PB
Caroline JørgensenCaroline Jørgensen ('05)Amager AC25.60
  
 PB
Ingrid Gram JensenIngrid Gram Jensen ('05)Sparta24.06
  
 
Ida Hørdum NielsenIda Hørdum Nielsen ('05)Trongårdens IF 22.60
  
 
Asta Ellermann-KingombeAsta Ellermann-Kingombe ('04)Sparta22.24
  
 PB
Emilie Aimée Nielsen KirstEmilie Aimée Nielsen Kirst ('04)Sparta21.66
  
 
Laura Bollerslev AndreasenLaura Bollerslev Andreasen ('05)Amager AC20.94
  
 
Clara Ruud HansenClara Ruud Hansen ('05)Helsingør IF18.35
  
 
Mie SühlerMie Sühler ('06)IK Olympia18.27
  
 
K Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
Søs SühlerSøs Sühler ('04)IK Olympia38.97
  
 
Josephine Houlbjerg HansenJosephine Houlbjerg Hansen ('04)Sparta29.52
  
 
Eva Tsinat KrauseEva Tsinat Krause ('04)Sparta29.19
  
 
Martine Rørbøl MarkussenMartine Rørbøl Markussen ('05)BAC28.38
  
 =PB
Clara Ruud HansenClara Ruud Hansen ('05)Helsingør IF25.99
  
 =PB
Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta25.28
  
 PB
Marie AgergaardMarie Agergaard ('05)Helsingør IF22.31
  
 
Nanna Rye GefkeNanna Rye Gefke ('05)Helsingør IF20.89
  
 
Johanna C.B. JessenJohanna C.B. Jessen ('05)Sparta19.14
  
 
Laura Zarp JensenLaura Zarp Jensen ('05)IK Olympia15.22
  
 =PB
D17 800 m    

Finale A

Finale
2
Morgan Åkerblom
Morgan Åkerblom ('02)
/ SWE2:04.35
  
 PB
3
Albin Lago
Albin Lago ('03)
/ SWE2:05.61
  
 PB
P15 80 m hæk 76.2 cm    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
2
Lisa Engdahl
Lisa Engdahl ('06)
/ SWE12.27
  
 PB
P15 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
3
Hilda Lindell
Hilda Lindell ('04)
/ SWE31.50
  
 PB

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020