Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Roskilde: DM Cross 8.3.2020 Cross

M Cross km    

Finale A

Finale
1Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik31:30
  
 
2Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91)Hvidovre AM31:56
  
 
3Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)Odense Atletik 32:16
  
 
4Axel Vang ChristensenAxel Vang Christensen ('04)FIF Hillerød32:26
  
 
5Jesper FaurschouJesper Faurschou ('83)Herning LK32:28
  
 
6
Johan Larsson
Johan Larsson ('83)
/ SWE32:34
  
 
7Marcus RønnMarcus Rønn ('93)Blovstrød Løverne32:50
  
 
8Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)HMRC32:55
  
 
9Alexander Krogh JohansenAlexander Krogh Johansen ('88)AGF Atletik32:57
  
 
10Jacob Ilbjerg StengaardJacob Ilbjerg Stengaard ('94)Odense Atletik 33:11
  
 
11Mark OlsenMark Olsen ('95)HMRC33:17
  
 
12Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Sparta33:19
  
 
13Simon Jørn HansenSimon Jørn Hansen ('91)Blovstrød Løverne33:26
  
 
14Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 33:34
  
 
15Alex MogensenAlex Mogensen ('94)SÅN33:35
  
 
16Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta33:35
  
 
17Anton HarrsenAnton Harrsen ('95)Aarhus 190033:44
  
 
18Benjamin SavillBenjamin Savill ('94)HMRC34:03
  
 
19Alexander Siedler NielsenAlexander Siedler Nielsen ('99)Hvidovre AM34:08
  
 
20Gerald Reed DolanGerald Reed Dolan ('98)Sparta34:17
  
 
21Thomas AndersenThomas Andersen ('95)Sparta34:18
  
 
22Jonas BirkkjærJonas Birkkjær ('90)Odense Atletik 34:21
  
 
23Morten LynghøjMorten Lynghøj ('86)SG Atletik34:29
  
 
24Jonas KristiansenJonas Kristiansen ('90)Sparta34:46
  
 
25Asbjørn Eller SkaarupAsbjørn Eller Skaarup ('95)Sparta35:11
  
 
26Kasper Pontoppidan JensenKasper Pontoppidan Jensen ('99)IK Hellas35:30
  
 
27Oliver KorfitsenOliver Korfitsen ('90)AGF Atletik35:41
  
 
28Patrick Fløe HansenPatrick Fløe Hansen Herning LK35:45
  
 
29Jesper Frederik AndersenJesper Frederik Andersen ('97)AGF Atletik35:50
  
 
30Martin Eisemann de AlmeidaMartin Eisemann de Almeida ('93)Odense Atletik 36:14
  
 
31Emil Lind-HolmEmil Lind-Holm ('92)Sparta36:40
  
 
32Mads HenriksenMads Henriksen ('94)Sparta36:49
  
 
33Micki Borgen MorellMicki Borgen Morell IK Olympia37:03
  
 
34Emil TønnersenEmil Tønnersen ('95)IK Hellas37:08
  
 
35Andreas Brasen KidmoseAndreas Brasen Kidmose ('91)Sparta37:15
  
 
36Alex PedersenAlex Pedersen ('93)klubløs37:52
  
 
37Jakob Worm BisfortJakob Worm Bisfort ('80)AGF Atletik38:28
  
 
August BrozAugust Broz ('96)AGF Atletik DNF
  
 
Daniel GravergaardDaniel Gravergaard ('97)AGF Atletik DNF
  
 
Emil Jønsson KristiansenEmil Jønsson Kristiansen ('96)Sparta DNF
  
 
Abdi BerthelsenAbdi Berthelsen ('98)IK Hellas DNF
  
 
Rasmus FutterupRasmus Futterup ('87)Herning LK DNF
  
 
K Cross km    

Finale A

Finale
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)Blovstrød Løverne35:00
  
 
2Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen Odense Atletik 36:53
  
 
3Helene SvaneHelene Svane ('91)Aarhus Fremad37:17
  
 
4Simone GladSimone Glad ('90)Sparta38:04
  
 
5Line Brandt PedersenLine Brandt Pedersen ('91)Aarhus 190038:17
  
 
6Nanna BovéNanna Bové ('95)Sparta38:31
  
 
7Emilie ChristiansenEmilie Christiansen ('97)Odense Atletik 38:53
  
 
8Stine Muldbak AndersenStine Muldbak Andersen ('91)Sparta39:22
  
 
9Kathrine Højgaard HansenKathrine Højgaard Hansen ('95)Sparta39:27
  
 
10Lise Kandborg SørensenLise Kandborg Sørensen ('85)AGF Atletik40:14
  
 
11Marie Holst MørchMarie Holst Mørch ('94)Sparta40:53
  
 
12Karen Krogh JohansenKaren Krogh Johansen ('87)AGF Atletik41:44
  
 
13Annika FabrinAnnika Fabrin ('96)Odense Atletik 42:10
  
 
14Camilla Balle BechCamilla Balle Bech ('94)Sparta43:10
  
 
15Henriette NygaardHenriette Nygaard ('96)Aarhus Fremad43:14
  
 
Susanne PallesenSusanne Pallesen ('67)Aarhus 1900 DNF
  
 
Anne-Sophie Bork-RasmussenAnne-Sophie Bork-Rasmussen ('97)Aabenraa IG DNF
  
 
D19 Cross km    

Finale A

Finale
1Anton ØstdalAnton Østdal ('01)BAC18:44
  
 
2Rasmus BaltzersenRasmus Baltzersen ('02)BAC20:12
  
 
3Gustav MørchGustav Mørch ('02)Blovstrød Løverne20:16
  
 
4Jeppe RisvigJeppe Risvig ('01)Skive AM20:21
  
 
5Christian Blom NassChristian Blom Nass ('01)Odense Atletik 20:59
  
 
6Rasmus JensenRasmus Jensen ('01)AK Holstebro21:56
  
 
7Markus Sterup MøllerMarkus Sterup Møller ('02)BAC22:14
  
 
8Anders MadsenAnders Madsen ('01)SG Atletik22:15
  
 
9Jan PedersenJan Pedersen ('02)SG Atletik23:06
  
 
10Sejr BergmanSejr Bergman ('01)Hvidovre AM23:33
  
 
11Kasper KreibergKasper Kreiberg ('02)SG Atletik25:13
  
 
12Viktor ElbækViktor Elbæk ('02)Aalborg Øst RRC26:56
  
 
D17 Cross km    

Finale A

Finale
1Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)BAC18:38
  
 
2Lucas JeppesenLucas Jeppesen ('04)Korsør AM21:25
  
 
3Laurits PantmannLaurits Pantmann ('03)BAC23:34
  
 
P17 Cross km    

Finale A

Finale
1Astrid My Rønde KristensenAstrid My Rønde Kristensen ('04)SG Atletik22:21
  
 
2Mathilde Meedom LarsenMathilde Meedom Larsen ('04)Viborg AM22:25
  
 
3Katrine RisvigKatrine Risvig ('03)Skive AM22:44
  
 
4Sophie Olivia KortnumSophie Olivia Kortnum ('04)Viborg AM24:16
  
 
5Amalie Bro PedersenAmalie Bro Pedersen ('04)Viborg AM25:34
  
 
6Elisabeth Møller RønnstadElisabeth Møller Rønnstad ('04)Sparta26:32
  
 
7Sarah GladSarah Glad ('03)Sparta27:04
  
 
8Kajsa Grønberg ChristensenKajsa Grønberg Christensen ('04)Blovstrød Løverne28:26
  
 
D15 Cross km    

Finale A

Finale
1Simon Worsøe ClausenSimon Worsøe Clausen ('05)Hvidovre AM21:28
  
 
2Christopher StrandgaardChristopher Strandgaard ('06)Sparta21:44
  
 
3William HvassWilliam Hvass ('06)Sparta22:33
  
 
4Laurits Gade Strøyer AndersenLaurits Gade Strøyer Andersen ('05)Blovstrød Løverne23:04
  
 
5Thomas Ek UdahlThomas Ek Udahl ('05)Hvidovre AM24:04
  
 
6Andrei-Stefan UrseaAndrei-Stefan Ursea ('05)Hvidovre AM24:19
  
 
P15 Cross km    

Finale A

Finale
1Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)Sparta21:39
  
 
2Clara SpaanhedenClara Spaanheden ('05)Korsør AM24:20
  
 
3Madeleine A. A. RasmussenMadeleine A. A. Rasmussen ('05)Sparta25:16
  
 
4Thilde Sigga Agger NielsenThilde Sigga Agger Nielsen ('05)Viborg AM28:47
  
 
M40 Cross km    

Finale A

Finale
1Jonas BransbjergJonas Bransbjerg ('76)Blovstrød Løverne20:31
  
 
2Morten Eklöf RisagerMorten Eklöf Risager ('80)Sparta20:37
  
 
3Anders GötzeAnders Götze ('77)Sparta21:26
  
 
4Mads HarderMads Harder ('76)Herning LK22:39
  
 
5Christian HaslundChristian Haslund ('77)Blovstrød Løverne27:00
  
 
K40 Cross km    

Finale A

Finale
1Bettina GuldbækBettina Guldbæk ('78)BAC27:03
  
 
M45 Cross km    

Finale A

Finale
1Signar RøsvikSignar Røsvik ('74)TRIF19:51
  
 
2Rene NielsenRene Nielsen ('74)Herning LK20:39
  
 
3Pelle GrønbergPelle Grønberg ('71)Blovstrød Løverne21:13
  
 
4Frank JensenFrank Jensen ('73)Herning LK21:17
  
 
5Henrik LauHenrik Lau ('71)Odense Atletik 21:29
  
 
6Kent NørmarkKent Nørmark ('71)Sparta21:35
  
 
7Henrik HansenHenrik Hansen ('75)BAC22:21
  
 
8Henrik N. JørgensenHenrik N. Jørgensen ('74)Sparta23:39
  
 
9Peder Østergaard HansenPeder Østergaard Hansen ('71)HGF AM24:03
  
 
M50 Cross km    

Finale A

Finale
1Frank LøvendahlFrank Løvendahl ('67)Herning LK22:26
  
 
2Brian GrønnegårdBrian Grønnegård ('70)Korsør AM22:38
  
 
3Thomas PetersenThomas Petersen ('68)Blovstrød Løverne22:50
  
 
4Peter JohansenPeter Johansen ('70)Aarhus Fremad22:53
  
 
5Michael Pilegaard HansenMichael Pilegaard Hansen ('67)BAC23:27
  
 
6Peter Kamp BuskPeter Kamp Busk ('68)BAC23:41
  
 
7Torben BilleTorben Bille ('67)Viking Atletik23:51
  
 
8Ebbe PrimdahlEbbe Primdahl ('68)Sparta23:55
  
 
9Henrik SørensenHenrik Sørensen ('70)BAC24:04
  
 
10Karl Boe NielsenKarl Boe Nielsen ('68)Aalborg Øst RRC27:05
  
 
11Jesper HøgsvigJesper Høgsvig ('69)IK Hellas29:36
  
 
12Lars RasmussenLars Rasmussen ('66)Aalborg Øst RRC30:20
  
 
K50 Cross km    

Finale A

Finale
1Lise Kongsbak PoulsenLise Kongsbak Poulsen ('69)Snik Atletik29:07
  
 
2Anni NøhrAnni Nøhr ('66)Snik Atletik29:54
  
 
3Tine Alexandra RigetTine Alexandra Riget ('66)Snik Atletik35:47
  
 
M55 Cross km    

Finale A

Finale
1Jeppe GardeJeppe Garde ('65)Aalborg AM23:01
  
 
2Jesper JohansenJesper Johansen ('65)Aarhus Fremad23:07
  
 
3Peter HøjbergPeter Højberg ('64)IK Hellas23:59
  
 
4Jens Peter NielsenJens Peter Nielsen ('62)Sparta24:31
  
 
5Lars WetcheLars Wetche ('63)BAC25:23
  
 
6Steffen FjellanderSteffen Fjellander ('65)BAC26:24
  
 
7Lars GonnsenLars Gonnsen ('64)BAC26:48
  
 
8René CiraklarRené Ciraklar ('64)IK Hellas27:43
  
 
9Lars SøndergaardLars Søndergaard ('65)IK Hellas28:03
  
 
M60 Cross km    

Finale A

Finale
1Peter RosendalPeter Rosendal ('60)Degnemoseløberen23:06
  
 
2Lars ØstergaardLars Østergaard ('58)Aarhus Fremad23:30
  
 
3Jens BuchJens Buch ('56)Esbjerg AM24:02
  
 
4Johnny MøllerJohnny Møller ('59)Sparta24:41
  
 
M65 Cross km    

Finale A

Finale
1Jørgen PilegårdJørgen Pilegård ('55)Holbæk LMK26:27
  
 
2Bjarne KristensenBjarne Kristensen ('52)Esbjerg AM2:00
  
 
3Henning HansenHenning Hansen ('51)Odense Atletik 29:22
  
 
K65 Cross km    

Finale A

Finale
1Vibeke HansenVibeke Hansen ('54)Snik Atletik28:47
  
 
M70 Cross km    

Finale A

Finale
1Rolf KøngerskovRolf Køngerskov ('50)BAC27:27
  
 
2Ole HjortshøjOle Hjortshøj ('46)Aarhus Fremad28:37
  
 
3Leif J. VincentsenLeif J. Vincentsen ('46)Snik Atletik29:25
  
 
4Jan N. J. PedersenJan N. J. Pedersen ('48)Snik Atletik29:58
  
 
5Alex HenriksenAlex Henriksen ('49)IK Hellas30:30
  
 
6Henrik Saaby ChristensenHenrik Saaby Christensen ('49)Blovstrød Løverne31:16
  
 
7Bjarne BergholtBjarne Bergholt ('47)Snik Atletik31:22
  
 
M75 Cross km    

Finale A

Finale
1Preben HammershøjPreben Hammershøj ('44)Nordtrim32:07
  
 

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020