Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Viborg: Tracks 6 1.9.2020
Viborg Atletik Stadion
Vælg mænd discipliner
100 m
200 m
800 m
3000 m
Vælg kvinder discipliner
100 m
200 m
M 100 m
Vind: -1.8
Finale A
Finale
Vind: -1.8
1
Steffen Udengaard Knudsen
Steffen Udengaard Knudsen ('98)
98
Aarhus 1900
11.13
2
Jakub Sikorski
Jakub Sikorski ('01)
01
Aarhus 1900 / POL
11.34
3
Mikkel David Marklund
Mikkel David Marklund ('04)
04
Skive AM
11.84
SB
4
Ali Basim Al-Timimi
Ali Basim Al-Timimi ('03)
03
Skive AM
12.12
SB
Finale B
Vind: -2.3
Vind: -2.3
1
Ammer Alalawi
Ammer Alalawi ('02)
02
Skive AM
12.25
PB
2
Juan José Acevedo Rodriguez
Juan José Acevedo Rodriguez ('04)
04
Skive AM
12.27
3
Harry Thiruchelvam
Harry Thiruchelvam ('97)
97
Aarhus Fremad
12.30
PB
4
Cornelius Birk Meissner
Cornelius Birk Meissner ('06)
06
Skive AM
12.72
PB
5
Anders Balle Rasmussen
Anders Balle Rasmussen ('75)
75
VEXA HLM Running
14.64
PB
M 200 m
Vind: -0.6
Finale A
Finale
Vind: -0.6
1
Simon Hansen
Simon Hansen ('98)
98
Aarhus 1900
21.78
2
Dennis Mägi
Dennis Mägi ('95)
95
AGF Atletik
23.33
=PB
3
Carl August Allerød
Carl August Allerød ('03)
03
Aalborg AM
23.85
PB
Harry Thiruchelvam
Harry Thiruchelvam ('97)
97
Aarhus Fremad
25.53
PB
Finale B
Vind: -0.8
Vind: -0.8
1
Ammer Alalawi
Ammer Alalawi ('02)
02
Skive AM
24.98
PB
2
Juan José Acevedo Rodriguez
Juan José Acevedo Rodriguez ('04)
04
Skive AM
25.68
SB
3
Niklas Haupt
Niklas Haupt ('03)
03
Viborg AM
27.14
PB
M 800 m
Finale A
Finale
1
Mikael Johnsen
Mikael Johnsen ('92)
92
AGF Atletik
1:51.00
2
Markus Kirk Kjeldsen
Markus Kirk Kjeldsen ('01)
01
SAK77
1:52.81
PB
3
Elias Shifris
Elias Shifris ('02)
02
Viborg AM
1:54.44
PB
4
Alexander Krogh Johansen
Alexander Krogh Johansen ('88)
88
AGF Atletik
1:57.48
5
Jonathan Drechsler Sigvardsen
Jonathan Drechsler Sigvardsen ('04)
04
Viborg AM
1:58.22
6
Samuel Emil Gobina Sigala
Samuel Emil Gobina Sigala ('03)
03
AK Holstebro
1:58.78
PB
7
Jeppe Kejser Dahl Jensen
Jeppe Kejser Dahl Jensen
00
Aarhus 1900
1:59.26
PB
8
Michael Jensen
Michael Jensen ('87)
87
AGF Atletik
1:59.47
9
Tito Phiri
Tito Phiri ('82)
82
Aarhus 1900
2:00.51
10
Oliver Bjørslev
Oliver Bjørslev
00
Aalborg AM
2:01.83
SB
11
Aksel Lylloff Qvortrup
Aksel Lylloff Qvortrup
00
SAK77
2:04.45
Finale B
1
Laurits Berntsen
Laurits Berntsen ('02)
02
Viborg AM
1:59.43
PB
2
Andreas Eidorff Madsen
Andreas Eidorff Madsen
00
Viborg AM
2:00.18
SB
3
Samuel Ettrup Larsen
Samuel Ettrup Larsen
00
Esbjerg AM
2:02.46
4
Klaus Præst Jaqué
Klaus Præst Jaqué ('92)
92
Aalborg AM
2:02.52
5
Sebastian Busk Mouritzen
Sebastian Busk Mouritzen ('02)
02
SAK77
2:04.11
PB
6
Mia Helene Mørck
Mia Helene Mørck ('99)
99
BAC
2:05.19
K 1
7
Esben Hansen
Esben Hansen ('99)
99
Aarhus 1900
2:06.18
SB
8
Mathilde Diekema Jensen
Mathilde Diekema Jensen ('94)
94
Aarhus 1900
2:06.92
K 2
Andreas Nors Rebstrup
Andreas Nors Rebstrup
00
Aalborg AM
DNF
Mikael Johnsen
Mikael Johnsen ('92)
92
AGF Atletik
DNF
Finale C
1
Jakob Vase Johannessen
Jakob Vase Johannessen
00
Aarhus 1900
2:03.13
PB
2
Line K Schulz
Line K Schulz ('96)
96
Aarhus 1900
2:14.26
K 1
3
Jonathan Birk Nielsen
Jonathan Birk Nielsen ('05)
05
Aalborg AM
2:16.88
PB
4
Karen Krogh Johansen
Karen Krogh Johansen ('87)
87
AGF Atletik
2:17.81
K 2
5
Emma Stentz Hansen
Emma Stentz Hansen ('03)
03
Aalborg AM
2:18.25
K 3
6
Jan Hybner-Pedersen
Jan Hybner-Pedersen ('63)
63
Skive AM
2:17.88
SB
7
Mille B. Olesen
Mille B. Olesen ('02)
02
Aalborg AM
2:19.19
K 4
8
Mads Tudvad Jensen
Mads Tudvad Jensen ('60)
60
Aarhus 1900
2:20.41
SB
Finale D
1
Niklas Haupt
Niklas Haupt ('03)
03
Viborg AM
2:30.19
PB
2
Frida Froberg
Frida Froberg ('05)
05
Aarhus 1900
2:30.24
K 1
3
Emil Møller Schmidt
Emil Møller Schmidt ('06)
06
Viborg AM
2:32.53
PB
4
Thilde Sigga Agger Nielsen
Thilde Sigga Agger Nielsen ('05)
05
Viborg AM
2:32.65
K 2
5
Nikolaj Madsen
Nikolaj Madsen ('06)
06
Viborg AM
2:34.20
PB
6
Nicoline Vejen Østergaard
Nicoline Vejen Østergaard ('06)
06
Skive AM
2:34.45
K 3
7
Alberte Kilsmark
Alberte Kilsmark ('05)
05
SAK77
2:41.70
K 4
8
Caroline Nordentoft
Caroline Nordentoft ('08)
08
Viborg AM
2:46.30
K 5
M 3000 m
Finale A
Finale
1
Thijs Nijhuis
Thijs Nijhuis ('92)
92
Viborg AM
8:24.94
SB
2
Noah Kurzmann Skibsted
Noah Kurzmann Skibsted ('99)
99
Aalborg AM
8:29.84
PB
3
Theophile Bigirimana
Theophile Bigirimana ('93)
93
Aalborg AM / RWA
8:45.69
SB
4
Mathias Kristensen
Mathias Kristensen ('94)
94
AGF Atletik
8:55.86
SB
5
Simon Høberg Olesen
Simon Høberg Olesen
00
Aalborg AM
8:57.14
PB
6
Lasse Bo Ladewig
Lasse Bo Ladewig ('97)
97
/ GER
8:56.98
PB
7
Michael Jensen
Michael Jensen ('87)
87
AGF Atletik
9:02.00
SB
8
Martin Skytte Glerup
Martin Skytte Glerup ('03)
03
SAK77
9:01.94
PB
9
Eskild Espenhain Landgrebe
Eskild Espenhain Landgrebe ('90)
90
Esbjerg AM
9:08.63
PB
10
Rasmus Mouridsen
Rasmus Mouridsen ('97)
97
Esbjerg AM
9:18.05
PB
11
Daniel Graversgaard
Daniel Graversgaard ('97)
97
AGF Atletik
9:19.27
PB
12
Christian Møller Nielsen
Christian Møller Nielsen ('97)
97
AGF Atletik
9:20.86
PB
13
Rasmus Futterup
Rasmus Futterup ('87)
87
Herning LK
9:36.58
PB
14
Michael Berg
Michael Berg ('85)
85
Randers Freja
9:43.72
PB
15
Jakob Worm Bisfort
Jakob Worm Bisfort ('80)
80
AGF Atletik
9:52.72
PB
Finale B
1
Jens Loff
Jens Loff ('90)
90
Aarhus 1900
9:27.95
SB
2
Steffan Andersen
Steffan Andersen ('81)
81
Esbjerg AM
9:29.20
PB
3
Jens Dohn Thomsen
Jens Dohn Thomsen ('86)
86
AGF Atletik
9:32.49
PB
4
Sune Andersen
Sune Andersen ('80)
80
VEXA HLM Running
9:34.54
PB
5
Frederik Mangor Madsen
Frederik Mangor Madsen ('02)
02
Viborg AM
9:40.16
PB
6
Oscar Gladney Rundqvist
Oscar Gladney Rundqvist
00
Viborg AM
9:40.65
PB
7
Mathilde Meedom Larsen
Mathilde Meedom Larsen ('04)
04
Viborg AM
9:44.16
K 2
8
Mie Gam Nielsen
Mie Gam Nielsen ('01)
01
Viborg AM
9:43.86
K 3
9
Hans-Henrik Schmidt
Hans-Henrik Schmidt ('74)
74
Esbjerg AM
9:49.94
PB
10
Sara Schou Kristensen
Sara Schou Kristensen ('97)
97
Blovstrød Løverne
9:52.02
K 4
11
Lasse Boesenbæk
Lasse Boesenbæk ('05)
05
Viborg AM
10:00.69
SB
12
Christian Lysdahl
Christian Lysdahl ('96)
96
AGF Atletik
10:00.94
Finale C
1
Rune Mcleod Winther
Rune Mcleod Winther ('80)
80
VEXA HLM Running
9:58.32
PB
2
Peter Hoe
Peter Hoe ('70)
70
Randers Freja
10:06.16
PB
3
Rasmus Sigvardsen
Rasmus Sigvardsen ('74)
74
VEXA HLM Running
10:06.65
PB
4
Lynge Mejlvang Hansen
Lynge Mejlvang Hansen ('06)
06
Viborg AM
10:07.88
PB
5
Jeppe Norup
Jeppe Norup ('79)
79
VEXA HLM Running
10:10.46
PB
6
Laura Astrup
Laura Astrup
00
Aarhus 1900
10:10.82
K 1
7
Kasper Søgaard-Kristensen
Kasper Søgaard-Kristensen ('85)
85
VEXA HLM Running
10:10.94
PB
8
Dennis Lybæk Hansen
Dennis Lybæk Hansen ('75)
75
VEXA HLM Running
10:12.57
PB
9
Freja Riegels Jakobsen
Freja Riegels Jakobsen ('04)
04
Esbjerg AM
10:19.64
K 2
10
Katrine Risvig
Katrine Risvig ('03)
03
Skive AM
10:23.42
K 3
11
Henning Jensen
Henning Jensen ('69)
69
Viborg AM
10:24.02
PB
12
Richard Dewhurst
Richard Dewhurst ('80)
80
/ GBR
10:29.23
PB
13
Sophie Olivia Kortnum
Sophie Olivia Kortnum ('04)
04
Viborg AM
10:32.97
K 4
14
Dennis Dyhrberg
Dennis Dyhrberg ('83)
83
VEXA HLM Running
10:34.24
PB
Finale D
1
Ida Tveen Høgsberg
Ida Tveen Høgsberg ('04)
04
Skive AM
10:38.17
K 1
2
Jens Buch
Jens Buch ('56)
56
Esbjerg AM
10:48.35
PB
3
Patricia Poulsen
Patricia Poulsen ('91)
91
AGF Atletik
10:51.09
K 2
4
Anja Overlund Kristensen
Anja Overlund Kristensen ('75)
75
Esbjerg AM
10:51.67
K 3
5
Peter Laursen
Peter Laursen ('67)
67
Viborg AM
11:01.21
PB
6
Laurids Jakobsen
Laurids Jakobsen ('52)
52
Viborg AM
11:22.17
SB
7
Kristina Elkjær Jessen
Kristina Elkjær Jessen ('84)
84
Esbjerg AM
11:32.01
K 4
8
Thomas Kaldahl
Thomas Kaldahl ('82)
82
VEXA HLM Running
11:41.17
PB
9
Elias Hindbo Nielsen
Elias Hindbo Nielsen
00
Viborg AM
11:43.43
PB
10
Amalie Bro Pedersen
Amalie Bro Pedersen ('04)
04
Viborg AM
11:49.21
K 5
Henrik Gehlert
Henrik Gehlert ('94)
94
AGF Atletik
DNF
K 100 m
Vind: -1.5
Finale A
Finale
Vind: -1.5
1
Emma Molte Korsgaard Schmidt
Emma Molte Korsgaard Schmidt ('97)
97
Aarhus 1900
13.30
2
Sarah Kristensen
Sarah Kristensen
00
Skive AM
13.47
SB
3
Nanna Tveen Høgsberg
Nanna Tveen Høgsberg ('03)
03
Skive AM
13.79
SB
4
Benedicte Skytte Vosegaard
Benedicte Skytte Vosegaard ('03)
03
Aarhus Fremad
13.93
PB
K 200 m
Vind: -0.4
Finale A
Finale
Vind: -0.4
1
Terese Salling Hansen
Terese Salling Hansen ('01)
01
Aarhus 1900
26.14
2
Laura Kathrine Kornum
Laura Kathrine Kornum ('98)
98
Aarhus Fremad
27.04
PB
3
Emma Molte Korsgaard Schmidt
Emma Molte Korsgaard Schmidt ('97)
97
Aarhus 1900
27.46
4
Benedicte Skytte Vosegaard
Benedicte Skytte Vosegaard ('03)
03
Aarhus Fremad
28.57
PB
5
Marie B. Olesen
Marie B. Olesen ('07)
07
Aalborg AM
30.39
PB
6
Emma Giovanna Vitale
Emma Giovanna Vitale ('93)
93
Aarhus 1900
28.96
SB
Head to head
×
Seneste resultater
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open
4.11
Randers
Regionsfinale Vest
3.11
Randers
Stangspring med musik
28.10
Silkeborg
Kastestævne