Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Aarhus: DM kvalifikation 10000m 8.6.2021
Ceres Park
Vælg mænd discipliner
800 m
10000 m
Vælg kvinder discipliner
800 m
M 800 m
Finale A
Finale
1
Christian Abild Larsen
Christian Abild Larsen ('93)
93
Aarhus 1900
1:57.5h
SB
2
Andreas Nors Rebstrup
Andreas Nors Rebstrup
00
Aalborg AM
1:59.0h
SB
3
Samuel Ettrup Larsen
Samuel Ettrup Larsen
00
Esbjerg AM
1:59.9h
PB
4
Jakob Vase Johannessen
Jakob Vase Johannessen
00
Aarhus 1900
2:01.0h
PB
5
Tito Phiri
Tito Phiri ('82)
82
Aarhus 1900
2:01.7h
SB
6
Rasmus Bangsgaard Nielsen
Rasmus Bangsgaard Nielsen ('03)
03
AGF Atletik
2:03.3h
SB
7
Aksel Lylloff Qvortrup
Aksel Lylloff Qvortrup
00
SAK77
2:03.7h
SB
8
Esben Hansen
Esben Hansen ('99)
99
Aarhus 1900
2:04.8h
PB
9
Jeppe Thomsen
Jeppe Thomsen ('77)
77
Aarhus 1900
2:12.2h
SB
Finale B
1
Jonathan Birk Nielsen
Jonathan Birk Nielsen ('05)
05
Aalborg AM
2:07.7h
PB
2
Bertram Gitz-Johansen
Bertram Gitz-Johansen ('96)
96
Aalborg AM
2:07.9h
SB
3
Kenneth Holm Petersen
Kenneth Holm Petersen ('82)
82
Aarhus 1900
2:09.0h
SB
4
Andreas Sørensen
Andreas Sørensen ('02)
02
AGF Atletik
2:10.0h
PB
5
Mathilde Diekema Jensen
Mathilde Diekema Jensen ('94)
94
Aarhus 1900
2:10.8h
K 1
6
Line K Schulz
Line K Schulz ('96)
96
Aarhus 1900
2:12.5h
K 2
7
Nicolaj Præstiin Andersen
Nicolaj Præstiin Andersen ('03)
03
AGF Atletik
2:18.7h
SB
M 10000 m
Finale A
Finale
1
Jacob Rudjord Therkildsen
Jacob Rudjord Therkildsen ('91)
91
Aarhus Fremad
31:07.2h
PB
2
Jonas Fusager
Jonas Fusager ('81)
81
Aarhus Fremad
31:29.0h
PB
3
Michael Jensen
Michael Jensen ('87)
87
AGF Atletik
31:37.2h
PB
4
Ulrik Heitmann
Ulrik Heitmann ('84)
84
Aarhus 1900
31:42.8h
SB
5
Christian Østergaard Jørgensen
Christian Østergaard Jørgensen ('86)
86
Esbjerg AM
31:57.2h
PB
6
Daniel Vestergaard
Daniel Vestergaard ('80)
80
Aarhus Fremad
32:27.4h
PB
7
Jakob Riis
Jakob Riis ('82)
82
Aarhus 1900
33:51.3h
SB
8
Allan Lund
Allan Lund ('77)
77
Aarhus 1900
35:32.9h
PB
9
Anders Lade Nielsen
Anders Lade Nielsen ('66)
66
Aarhus 1900
35:42.8h
SB
10
Henriette Nygaard
Henriette Nygaard ('96)
96
Aarhus Fremad
39:26.6h
K 1
K 800 m
Finale A
Finale
1
Karen Krogh Johansen
Karen Krogh Johansen ('87)
87
AGF Atletik
2:17.8h
PB
2
Mille B. Olesen
Mille B. Olesen ('02)
02
Aalborg AM
2:19.7h
3
Laura Lund Nørgaard
Laura Lund Nørgaard ('98)
98
Aalborg AM
2:25.2h
PB
4
Anne Bonderup Andersen
Anne Bonderup Andersen ('01)
01
Aalborg AM
2:27.2h
SB
5
Frida Froberg
Frida Froberg ('05)
05
AGF Atletik
2:29.4h
PB
6
Camilla Huus Pedersen
Camilla Huus Pedersen ('02)
02
AGF Atletik
2:31.8h
PB
7
Freja Heuckendorff
Freja Heuckendorff ('02)
02
Aalborg AM
2:32.8h
PB
Head to head
×
Seneste resultater
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open
4.11
Randers
Regionsfinale Vest
3.11
Randers
Stangspring med musik
28.10
Silkeborg
Kastestævne
28.10
Aalborg
Regionsstævne Nordjylland