Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aalborg: AAM Stævne 6 19.6.2021
Skovdalen Atletikstadion

M 200 m    
Vind: -0.1

Finale A

Finale
Vind: -0.1
1Casper Spure PedersenCasper Spure Pedersen ('92)Randers Freja23.25
  
 SB
2Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM23.62
  
 
3Marie Qvist JensenMarie Qvist Jensen ('97)Aarhus Fremad26.54
  
  K Mixed competition
4Laura Kathrine KornumLaura Kathrine Kornum ('98)Aarhus Fremad27.26
  
  K Mixed competition
M 400 m    

Finale A

Finale
1Carl August AllerødCarl August Allerød ('03)Aalborg AM52.94
  
 SB
Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM DNF
  
 
M 800 m    

Finale A

Finale
1Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)Aalborg AM1:56.47
  
 PB
2Christian Abild LarsenChristian Abild Larsen ('93)Aarhus 19001:56.67
  
 SB
3Mathias LundkvistMathias Lundkvist ('93)Frederiksberg IF1:57.45
  
 SB
4Rasmus Meldgaard KristensenRasmus Meldgaard Kristensen ('96)Aalborg AM1:57.58
  
 PB
5Alexander Krogh JohansenAlexander Krogh Johansen ('88)AGF Atletik1:58.21
  
 SB
6Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM1:59.14
  
 
7Tito PhiriTito Phiri ('82)Aarhus 19002:04.07
  
 
Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM DNF
  
 
Finale B
1Nikolas KraglundNikolas Kraglund ('01)Aalborg AM2:03.21
  
 PB
2Jonathan Birk NielsenJonathan Birk Nielsen ('05)Aalborg AM2:08.49
  
 
3Mathias BøgelundMathias Bøgelund ('92)Aalborg AM2:20.33
  
 SB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Magnus DewettMagnus Dewett ('95)Randers Freja14:38.74
  
 SB
2Jacob Rudjord TherkildsenJacob Rudjord Therkildsen ('91)Aarhus Fremad14:40.53
  
 PB
3Jakob Gade PedersenJakob Gade Pedersen ('90)THS14:46.20
  
 PB
4Esben HornumEsben Hornum ('89)Aarhus Fremad14:48.09
  
 SB
5Jonas FusagerJonas Fusager ('81)Aarhus Fremad14:48.65
  
 PB
6Frederik Tronier KapperFrederik Tronier Kapper ('95)Sparta15:21.71
  
 
7Daniel VestergaardDaniel Vestergaard ('80)Aarhus Fremad15:40.35
  
 SB
Michael JensenMichael Jensen ('87)AGF Atletik DNF
  
 
Omar Hassan OmarOmar Hassan Omar ('90)AGF Atletik / ETH DNF
  
 
Lea TybirkLea Tybirk ('89)Aarhus Fremad DNF
  
  K Mixed competition
Finale B
1Bjørn HansenBjørn Hansen ('80)Aalborg AM16:32.79
  
 PB
2Sune AndersenSune Andersen ('80)VEXA HLM Running16:49.69
  
 SB
3Christian Nørgaard NielsenChristian Nørgaard Nielsen ('83)Aalborg AM17:15.41
  
 
4Christopher Guldbæk Andersson SørensenChristopher Guldbæk Andersson Sørensen ('91)Aalborg Øst RRC17:22.17
  
 PB
August Runge BengtsonAugust Runge Bengtson ('99)Aalborg Øst RRC DNF
  
 
Jacob Rudjord TherkildsenJacob Rudjord Therkildsen ('91)Aarhus Fremad DNF
  
 
Martin SzwedMartin Szwed ('80)Aalborg AM DNF
  
 
Finale C
1Anders Bøgh HedegaardAnders Bøgh Hedegaard ('98)Aalborg AM17:35.67
  
 PB
2Marko Birk NielsenMarko Birk Nielsen Aalborg AM17:39.34
  
 PB
3Kasper Arnholtz LarsenKasper Arnholtz Larsen ('90)Aarhus Fremad18:34.24
  
 SB
4Emily Greve SomersetEmily Greve Somerset ('98)Aalborg AM18:37.40
  
  K Mixed competition
5Rasmus Meldgaard KristensenRasmus Meldgaard Kristensen ('96)Aalborg AM18:37.66
  
 SB
6Jannie NielsenJannie Nielsen ('78)Aalborg AM20:17.51
  
  K Mixed competition
Mathias BøgelundMathias Bøgelund ('92)Aalborg AM DNF
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1Ida JørgensenIda Jørgensen ('01)Aalborg AM58.86
  
 SB
2Laura Kathrine KornumLaura Kathrine Kornum ('98)Aarhus Fremad1:01.51
  
 SB
K 800 m    

Finale A

Finale
1Laura G. AndersenLaura G. Andersen ('04)Aalborg AM2:16.81
  
 SB
2Karen Krogh JohansenKaren Krogh Johansen ('87)AGF Atletik2:18.12
  
 
3Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 19002:10.32
  
 SB
4Laura Lund NørgaardLaura Lund Nørgaard ('98)Aalborg AM2:25.41
  
 

Seneste resultater

19.9AabenraaSønderjysk Mesterskab
19.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
19.9KøbenhavnCPH Half
18.9AalborgDM-revanche stævne
15.9HerlevGert Kærlin Tribute 2021
11‐12.9HvidovreDM ungdom
7.9RandersNålestævne
7.9AarhusSensommerstævne
6.9StoholmKlubstævne Stoholm
6.9RønneDGI individuelle mesterskaber
5.9RønneDiskosstævne
5.9AarhusDM Hold 2021
4.9LyngbyØstdanske Holdmesterskaber for Ungdom
4.9GreveDT Master Finale
3‐4.9TórshavnFM Ung 2021
2.9OdenseSprintstævne
2.9KøbenhavnTorsdagskast
2.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9GrindstedJump event 2
30.8SilkeborgKastestævne
30.8HerlufsholmKlubstævne
29.8KøbenhavnSparta Springstævne
29.8AarhusAarhus springer i luften 3
29.8HerlevHerlevløbet
28.8HelsingørNordsjællandsk ungdomsstævne
28.8RandersSpring med musik 2
28‐29.8BallerupDM-Master
25.8OdenseNålestævne 2 - Odense
25.8Rønne5000m
25.8HerlevÅbne klubmesterskaber i Tre-kamp
24.8KøbenhavnSparta 5000 & 1 Nats PB
24.8FrederiksbergSprint og Stafetstævne
21.8AalborgAalborg stævne 8
21‐22.8BagsværdDM og DMU kastemangekamp og vægtkast
21‐22.8KøbenhavnDM Mangekamp
21‐22.8KøbenhavnDM Mangekamp U12
19.8FrederiksbergUP Stævne
19.8AarhusDMU Kval
19.8TårnbyTårnby TRACKS
18.8SkiveSkivekast 4-21
17.8SkiveAugust stævne
15.8VibyViby Open
14‐15.8KøbenhavnSparta Copenhagen Games 2021
14.8SilkeborgKastemangekamp
14.8BagsværdSunset 5000m
14‐15.8TórshavnFM vaksin 2021
13.8SlagelseFredags sprint
12.8AalborgAalborg stævne 7 (ny dato)
11.8Rønne2000m
11.8RønneDiskoskast
7.8RandersPå gensyn Anders
7.8AabenraaMichel Leinders Hammerkast
7.8AarhusOverspringsstævne
7.8HvidovreKastestævne
7.8KøbenhavnDM kapgang 20/30 km
7.8ValbyKapgangsstævne
4.8KøbenhavnTracks Østerbro
1.8HerlevSommerferiekast 5
1.8GreveSommerstævne
31.7EsbjergKastedag i Esbjerg