M 100 m Vind: +0.2 Finale A Finale | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 10.47 | SB | ||||||||||
2 | Desmond Rogo Desmond Rogo ('96) | 96 | SWE | 10.60 | |||||||||||
3 | Anders Pihlblad Anders Pihlblad ('98) | 98 | SWE | 10.70 | =PB | ||||||||||
4 | Nils Thornberg Nils Thornberg ('94) | 94 | SWE | 10.75 | SB | ||||||||||
5 | Tarley Allison Tarley Allison ('97) | 97 | SWE | 10.84 | |||||||||||
6 | Omar Chaaban Omar Chaaban | 00 | SWE | 10.97 | |||||||||||
7 | Marcus Berggren Marcus Berggren ('96) | 96 | SWE | 11.15 | |||||||||||
Filip Schwartz Filip Schwartz ('98) | 98 | SWE | DNS | ||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Desmond Rogo Desmond Rogo ('96) | 96 | SWE | 10.67 | q | ||||||||||
2 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 10.72 | q | ||||||||||
3 | Nils Thornberg Nils Thornberg ('94) | 94 | SWE | 10.81 | q | SB | |||||||||
4 | Marcus Berggren Marcus Berggren ('96) | 96 | SWE | 11.12 | q | ||||||||||
5 | Björn Boström Björn Boström ('87) | 87 | SWE | 11.13 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Anders Pihlblad Anders Pihlblad ('98) | 98 | SWE | 10.78 | q | ||||||||||
2 | Tarley Allison Tarley Allison ('97) | 97 | SWE | 10.94 | q | ||||||||||
3 | Filip Schwartz Filip Schwartz ('98) | 98 | SWE | 10.98 | q | SB | |||||||||
4 | Omar Chaaban Omar Chaaban | 00 | SWE | 11.03 | q | ||||||||||
5 | Raymond Solomon Mpanga Raymond Solomon Mpanga ('99) | 99 | SWE | 11.35 | SB | ||||||||||
6 | Sebastian Kadestål Sebastian Kadestål ('96) | 96 | SWE | 11.44 | SB | ||||||||||
M 200 m Vind: -1.2 Finale A Finale | Vind: -1.2 | ||||||||||||||
1 | Anders Pihlblad Anders Pihlblad ('98) | 98 | SWE | 21.09 | PB | ||||||||||
2 | Desmond Rogo Desmond Rogo ('96) | 96 | SWE | 21.37 | |||||||||||
3 | Nils Thornberg Nils Thornberg ('94) | 94 | SWE | 21.61 | |||||||||||
4 | Martin Selin Martin Selin ('95) | 95 | SWE | 22.27 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89) | 89 | SWE | 21.67 | SB | ||||||||||
2 | Viktor Bondesson Viktor Bondesson ('98) | 98 | SWE | 21.91 | PB | ||||||||||
3 | Marcus Berggren Marcus Berggren ('96) | 96 | SWE | 22.57 | |||||||||||
4 | Sebastian Kadestål Sebastian Kadestål ('96) | 96 | SWE | 23.09 | SB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89) | 89 | SWE | 47.85 | |||||||||||
2 | Anton Sigurdsson Anton Sigurdsson ('96) | 96 | SWE | 48.68 | |||||||||||
3 | Warsame Doley Warsame Doley ('98) | 98 | SWE | 49.48 | SB | ||||||||||
4 | Erik Lindahl Erik Lindahl ('90) | 90 | SWE | 51.60 | |||||||||||
5 | Andreas Jönsson Andreas Jönsson ('02) | 02 | SWE | 53.31 | |||||||||||
6 | Albin Lago Albin Lago ('03) | 03 | SWE | 54.97 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Michael Hansson Michael Hansson ('96) | 96 | SWE | 1:56.06 | |||||||||||
2 | Jakob Zäll Jakob Zäll ('01) | 01 | SWE | 1:56.85 | SB | ||||||||||
3 | Aleksej Pirgholizadeh Aleksej Pirgholizadeh ('94) | 94 | SWE | 1:57.07 | |||||||||||
4 | Erik Albin Erik Albin ('02) | 02 | SWE | 2:01.16 | |||||||||||
5 | Daniel Lundborg Daniel Lundborg ('97) | 97 | SWE | 2:02.45 | |||||||||||
6 | Finn Grindal Finn Grindal ('07) | 07 | SWE | 2:04.26 | |||||||||||
Warsame Doley Warsame Doley ('98) | 98 | SWE | DNF | ||||||||||||
M 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hampus Börjesson Hampus Börjesson ('94) | 94 | SWE | 8:20.87 | PB | ||||||||||
2 | Rickard Emilsson Rickard Emilsson ('89) | 89 | SWE | 8:28.42 | PB | ||||||||||
3 | Petter Svensson Petter Svensson ('90) | 90 | SWE | 8:36.62 | PB | ||||||||||
4 | Daniel Gleimar Daniel Gleimar ('92) | 92 | SWE | 8:36.83 | |||||||||||
5 | Conrad LindConrad Lind ('01) | 01 | DEN | 8:46.96 | PB | ||||||||||
6 | Khavaquiah RasmusenKhavaquiah Rasmusen ('92) | 92 | DEN | 8:55.51 | SB | ||||||||||
Abdul Majiid Musse Abdul Majiid Musse | 00 | SWE | DNF | ||||||||||||
Damian Nevins Damian Nevins ('80) | 80 | GBR | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk Vind: -0.8 Finale A Finale | Vind: -0.8 | ||||||||||||||
1 | Max Hrelja Max Hrelja ('98) | 98 | SWE | 14.20 | |||||||||||
2 | Fredrick Ekholm Fredrick Ekholm ('94) | 94 | SWE | 14.52 | |||||||||||
3 | Marvin Tay Marvin Tay ('90) | 90 | SWE | 14.89 | |||||||||||
4 | Oscar Hjerm Oscar Hjerm ('97) | 97 | SWE | 15.13 | |||||||||||
5 | Max Rosquist-Larsson Max Rosquist-Larsson ('01) | 01 | SWE | 15.51 | |||||||||||
6 | Sidrak Afework Sidrak Afework ('01) | 01 | SWE | 15.57 | |||||||||||
M 110 m hæk extra Vind: +1.2 Finale A Finale | Vind: +1.2 | ||||||||||||||
1 | Max Hrelja Max Hrelja ('98) | 98 | SWE | 13.92 | |||||||||||
2 | Fredrick Ekholm Fredrick Ekholm ('94) | 94 | SWE | 14.27 | SB | ||||||||||
3 | Sidrak Afework Sidrak Afework ('01) | 01 | SWE | 15.14 | |||||||||||
4 | Oscar Hjerm Oscar Hjerm ('97) | 97 | SWE | 15.24 | |||||||||||
5 | Max Rosquist-Larsson Max Rosquist-Larsson ('01) | 01 | SWE | 15.44 | |||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Oskar Lundqvist Oskar Lundqvist ('97) | 97 | SWE | 2.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Adam Svensson Adam Svensson ('03) | 03 | SWE | 2.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Andreas Carlsson Andreas Carlsson ('95) | 95 | SWE | 7.42 | -1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Caleb Conable Caleb Conable ('01) | 01 | SWE | 7.03 | -1.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93) | 93 | DEN | 7.02 | +1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Melker Jensfelt Melker Jensfelt ('06) | 06 | SWE | 6.53 | -0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Wictor Petersson Wictor Petersson ('98) | 98 | SWE | 19.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Arvid Mägi Theorin Arvid Mägi Theorin ('01) | 01 | SWE | 15.12 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Jesper Arbinge Jesper Arbinge ('97) | 97 | SWE | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99) | 99 | DEN | 51.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Victor Visén Victor Visén ('01) | 01 | SWE | 47.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: -1.2 Finale A Finale | Vind: -1.2 | ||||||||||||||
1 | Daniella Busk Daniella Busk ('93) | 93 | SWE | 11.72 | SB | ||||||||||
2 | Lisa Lilja Lisa Lilja ('96) | 96 | SWE | 11.86 | |||||||||||
3 | Emelie Rantzow Emelie Rantzow ('98) | 98 | SWE | 12.14 | |||||||||||
4 | Elise Legzdins Elise Legzdins ('02) | 02 | SWE | 12.64 | |||||||||||
5 | Hannah Hansson Hannah Hansson | 00 | SWE | 12.86 | |||||||||||
6 | Tilda Lilja Tilda Lilja ('03) | 03 | SWE | 13.05 | |||||||||||
7 | Lina Carlsson Lina Carlsson ('96) | 96 | SWE | 13.47 | |||||||||||
K 100 m extra Vind: +0.1 Finale A Finale | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Emelie Rantzow Emelie Rantzow ('98) | 98 | SWE | 11.94 | |||||||||||
2 | Elise Legzdins Elise Legzdins ('02) | 02 | SWE | 12.65 | |||||||||||
3 | Hannah Hansson Hannah Hansson | 00 | SWE | 12.85 | SB | ||||||||||
4 | Lina Carlsson Lina Carlsson ('96) | 96 | SWE | 13.40 | |||||||||||
K 200 m Vind: -0.8 Finale A Finale | Vind: -0.8 | ||||||||||||||
1 | Daniella Busk Daniella Busk ('93) | 93 | SWE | 24.05 | |||||||||||
2 | Milla Svanberg Milla Svanberg ('03) | 03 | SWE | 25.43 | |||||||||||
3 | Joy Thulin Joy Thulin ('03) | 03 | SWE | 25.71 | |||||||||||
4 | Felicia Ascard Felicia Ascard ('96) | 96 | SWE | 26.15 | SB | ||||||||||
5 | Elise Legzdins Elise Legzdins ('02) | 02 | SWE | 26.24 | |||||||||||
6 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 26.42 | SB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Matilda Hellqvist Matilda Hellqvist ('93) | 93 | SWE | 54.98 | SB | ||||||||||
2 | Josephine Risberg Thoor Josephine Risberg Thoor ('95) | 95 | SWE | 57.45 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Maria Freij Maria Freij ('98) | 98 | SWE | 2:09.89 | PB | ||||||||||
2 | Sara Liljegren Sara Liljegren ('81) | 81 | SWE | 2:11.25 | NR40 | PB | |||||||||
K 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96) | 96 | DEN | 9:56.45 | SB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -0.2 Finale A Finale | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Thea HaahrThea Haahr ('91) | 91 | DEN | 13.85 | q | ||||||||||
2 | Jonna Lindéen Jonna Lindéen ('96) | 96 | SWE | 14.06 | q | SB | |||||||||
3 | Elin Lindeblad Elin Lindeblad ('95) | 95 | SWE | 14.06 | q | ||||||||||
4 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 14.46 | q | SB | |||||||||
5 | Tilda Lilja Tilda Lilja ('03) | 03 | SWE | 17.04 | q | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm extra Vind: +1.2 Finale A Finale | Vind: +1.2 | ||||||||||||||
1 | Thea HaahrThea Haahr ('91) | 91 | DEN | 13.62 | |||||||||||
2 | Elin Lindeblad Elin Lindeblad ('95) | 95 | SWE | 13.93 | =PB | ||||||||||
3 | Jonna Lindéen Jonna Lindéen ('96) | 96 | SWE | 13.98 | PB | ||||||||||
4 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 14.33 | SB | ||||||||||
Tilda Lilja Tilda Lilja ('03) | 03 | SWE | DNF | ||||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Linnea Jönsson Linnea Jönsson ('99) | 99 | SWE | 4.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Gabriella Jönsson Gabriella Jönsson ('01) | 01 | SWE | 3.97 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Frida Åkerström Frida Åkerström ('90) | 90 | SWE | 16.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Victoria Quainoo Victoria Quainoo ('02) | 02 | SWE | 13.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Erika Wärff Erika Wärff | 00 | SWE | 12.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Julia Scharnell Julia Scharnell ('03) | 03 | SWE | 12.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96) | 96 | DEN | 57.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Caisa-Marie Lindfors Caisa-Marie Lindfors | 00 | SWE | 54.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Emma Ljungberg Emma Ljungberg ('94) | 94 | SWE | 52.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mathilda Eriksson Mathilda Eriksson ('98) | 98 | SWE | 51.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Daniella Persson Daniella Persson | 00 | SWE | 50.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ellen Pettersson Ellen Pettersson ('97) | 97 | SWE | 47.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jennifer Rudberg Jennifer Rudberg ('98) | 98 | SWE | 46.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Emilia Wamsler Emilia Wamsler ('03) | 03 | SWE | 46.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Molly Broback Molly Broback ('01) | 01 | SWE | 44.69 | |||||||||||
|