M 100 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bruno Artur Rojas Bruno Artur Rojas ('93) | 93 | BOL | 10.57 | ||||||
2 | Mateo Vargas Mateo Vargas ('02) | 02 | PAR | 10.60 | PB | |||||
3 | Julián Sebastián Vargas Julián Sebastián Vargas | 00 | BOL | 10.78 | ||||||
4 | Tito Ariel Hinojosa Tito Ariel Hinojosa ('97) | 97 | BOL | 10.88 | ||||||
5 | Alberto Antelo Alberto Antelo ('98) | 98 | BOL | 11.00 | ||||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | |||||||||
1 | Julián Sebastián Vargas Julián Sebastián Vargas | 00 | BOL | 10.76 | ||||||
2 | Tito Ariel Hinojosa Tito Ariel Hinojosa ('97) | 97 | BOL | 10.84 | ||||||
Indledende 2 Vind: -1.2 | Vind: -1.2 | |||||||||
1 | Bruno Artur Rojas Bruno Artur Rojas ('93) | 93 | BOL | 10.58 | ||||||
2 | Mateo Vargas Mateo Vargas ('02) | 02 | PAR | 10.72 | SB | |||||
M 400 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Fernando David Copa Fernando David Copa ('96) | 96 | BOL | 48.42 | SB | |||||
2 | Alberto Antelo Alberto Antelo ('98) | 98 | BOL | 48.82 | PB | |||||
3 | Omar Andres Omar Andres ('02) | 02 | BOL | 49.53 | PB | |||||
4 | Nery Peñaloza Nery Peñaloza ('98) | 98 | BOL | 49.67 | ||||||
M 5000 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Vidal Basco Vidal Basco ('96) | 96 | BOL | 14:43.55 | ||||||
M Længdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | José Luís Mandros José Luís Mandros ('98) | 98 | PER | 7.96 | +1.7 | PB | ||||
2 | Federico GuerreroFederico Guerrero ('91) | 91 | ARG | 7.01 | -1.2 | SB | ||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Aldo González Aldo González ('84) | 84 | BOL | 18.14 | SB | |||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | ||||||||||
2 | Antonio Gabriel Ortiz Antonio Gabriel Ortiz ('01) | 01 | PAR | 64.06 | ||||||
3 | Eynar Arancibia Eynar Arancibia | 00 | BOL | 60.90 | ||||||
Melbin Soto Melbin Soto ('97) | 97 | BOL | 67.93 | NR | PB | |||||
M 20000 m kapgang Finale A Finale | ||||||||||
1 | Ronal Quispe Ronal Quispe ('89) | 89 | BOL | 1:33:38.6h | SB | |||||
2 | Pablo Armando Rodríguez Pablo Armando Rodríguez ('97) | 97 | BOL | 1:37:34.7h | SB | |||||
K 100 m Vind: +2.2 Finale A Finale | Vind: +2.2 | |||||||||
1 | Leticia Arispe Leticia Arispe ('99) | 99 | BOL | 11.76 | w | |||||
2 | Guadalupe Torrez Guadalupe Torrez ('01) | 01 | BOL | 11.97 | w | |||||
3 | Silva Alinny Akarlet Delgadillo Silva Alinny Akarlet Delgadillo ('97) | 97 | BOL | 12.00 | w | |||||
4 | Nilsa Mariana Arce Nilsa Mariana Arce ('93) | 93 | BOL | 12.21 | w | |||||
5 | Tania Norelia Guasace Tania Norelia Guasace ('01) | 01 | BOL | 12.28 | w | |||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | |||||||||
1 | Leticia Arispe Leticia Arispe ('99) | 99 | BOL | 11.95 | ||||||
Indledende 2 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | |||||||||
1 | Silva Alinny Akarlet Delgadillo Silva Alinny Akarlet Delgadillo ('97) | 97 | BOL | 12.17 | SB | |||||
2 | Guadalupe Torrez Guadalupe Torrez ('01) | 01 | BOL | 12.28 | SB | |||||
K 400 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Cecilia Evangelina Gómez Cecilia Evangelina Gómez ('93) | 93 | BOL | 55.38 | ||||||
2 | Lucia Sotomayor Lucia Sotomayor | 00 | BOL | 56.47 | ||||||
Finale B | ||||||||||
1 | Tania Norelia Guasace Tania Norelia Guasace ('01) | 01 | BOL | 57.52 | PB | |||||
K 5000 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Jhoselyn Jéssica Camargo Jhoselyn Jéssica Camargo ('96) | 96 | BOL | 16:56.7h | ||||||
2 | Tatiana Jahuira Poma Tatiana Jahuira Poma ('98) | 98 | BOL | 17:20.1h | SB | |||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | |||||||||
1 | Diana Bazalar Diana Bazalar ('95) | 95 | PER | 13.97 | ||||||
Thaynara Zoch Thaynara Zoch | 00 | BOL | 15.12 | NR | PB | |||||
K Længdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Paola Mautino Paola Mautino ('90) | 90 | PER | 6.22 | 0.0 | |||||
2 | Valeria Quispe Valeria Quispe ('97) | 97 | BOL | 5.95 | 0.0 | =SB | ||||
3 | Thaynara Zoch Thaynara Zoch | 00 | BOL | 5.81 | 0.0 | PB | ||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Fedra Florentín Fedra Florentín ('01) | 01 | PAR | 12.72 |