M 100 m 10.9. Vind: +0.1 Finale A Finale | 10.9. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Even Meinseth Even Meinseth ('96) | 96 | NOR | 10.43 | |||||||||||
2 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.47 | |||||||||||
3 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 10.49 | |||||||||||
4 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 10.65 | |||||||||||
5 | Per-Tinius Fremstad-Waldron Per-Tinius Fremstad-Waldron | 00 | NOR | 10.75 | |||||||||||
6 | Sondre Lindaas Gjesdal Sondre Lindaas Gjesdal ('98) | 98 | NOR | 10.95 | |||||||||||
7 | Soban Mortaza Inayat Soban Mortaza Inayat ('97) | 97 | NOR | 10.99 | |||||||||||
8 | Jonas Berggård Skåden Jonas Berggård Skåden ('02) | 02 | NOR | 11.01 | |||||||||||
Finale B 10.9. Vind: -0.1 | 10.9. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.87 | Q | ||||||||||
2 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 10.97 | Q | ||||||||||
3 | Christian Mensah Christian Mensah ('96) | 96 | NOR | 11.21 | Q | ||||||||||
4 | Sander Steen Myrvang Sander Steen Myrvang | 00 | NOR | 11.24 | Q | ||||||||||
5 | Sander Werge Nilsen Sander Werge Nilsen ('03) | 03 | NOR | 11.26 | q | ||||||||||
6 | Erik Mikkeljord Erik Mikkeljord ('99) | 99 | NOR | 11.49 | |||||||||||
7 | Tobias Kvamme Myhr Tobias Kvamme Myhr ('03) | 03 | NOR | 14.27 | |||||||||||
Semifinale | 10.9. | ||||||||||||||
Semi 1 10.9. Vind: +0.5 | 10.9. | Vind: +0.5 | |||||||||||||
1 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 10.59 | Q | ||||||||||
2 | Per-Tinius Fremstad-Waldron Per-Tinius Fremstad-Waldron | 00 | NOR | 10.69 | Q | PB | |||||||||
3 | Jonas Berggård Skåden Jonas Berggård Skåden ('02) | 02 | NOR | 10.93 | q | ||||||||||
4 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 10.98 | |||||||||||
5 | Tormod Hjortnæs Larsen Tormod Hjortnæs Larsen ('86) | 86 | NOR | 11.06 | |||||||||||
6 | August Hemstad August Hemstad ('02) | 02 | NOR | 11.18 | |||||||||||
Christian Mensah Christian Mensah ('96) | 96 | NOR | DNF | ||||||||||||
Didrik Grøm Didrik Grøm ('02) | 02 | NOR | DQ | ||||||||||||
Semi 2 10.9. Vind: -0.3 | 10.9. | Vind: -0.3 | |||||||||||||
1 | Even Meinseth Even Meinseth ('96) | 96 | NOR | 10.69 | Q | ||||||||||
2 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 10.70 | Q | ||||||||||
3 | Sondre Lindaas Gjesdal Sondre Lindaas Gjesdal ('98) | 98 | NOR | 10.87 | q | PB | |||||||||
4 | Alexander Skrede Alexander Skrede ('05) | 05 | NOR | 10.95 | PB | ||||||||||
5 | Vegard Dragsund Sverd Vegard Dragsund Sverd ('99) | 99 | NOR | 11.09 | PB | ||||||||||
6 | Hallgeir Martinsen Hallgeir Martinsen ('89) | 89 | NOR | 11.15 | |||||||||||
7 | Jonas André Ose Jonas André Ose ('02) | 02 | NOR | 11.24 | |||||||||||
8 | Khoa Henrik Luong Khoa Henrik Luong ('93) | 93 | NOR | 11.45 | |||||||||||
Semi 3 10.9. Vind: -0.3 | 10.9. | Vind: -0.3 | |||||||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.69 | Q | ||||||||||
2 | Soban Mortaza Inayat Soban Mortaza Inayat ('97) | 97 | NOR | 10.96 | Q | ||||||||||
3 | Edem Schaanning Agbo Edem Schaanning Agbo ('99) | 99 | NOR | 10.98 | |||||||||||
4 | Gjert Høie Sjursen Gjert Høie Sjursen | 00 | NOR | 11.16 | |||||||||||
5 | Einar Johannes Rye Einar Johannes Rye ('01) | 01 | NOR | 11.28 | |||||||||||
6 | Sondre Matias Rudi Sondre Matias Rudi | 00 | NOR | 11.29 | |||||||||||
7 | Sander Steen Myrvang Sander Steen Myrvang | 00 | NOR | 11.34 | |||||||||||
8 | Sander Werge Nilsen Sander Werge Nilsen ('03) | 03 | NOR | 11.34 | |||||||||||
Indledende heats | 10.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 10.9. Vind: -1.2 | 10.9. | Vind: -1.2 | |||||||||||||
1 | Even Meinseth Even Meinseth ('96) | 96 | NOR | 11.08 | Q | ||||||||||
2 | Soban Mortaza Inayat Soban Mortaza Inayat ('97) | 97 | NOR | 11.16 | Q | ||||||||||
3 | Hallgeir Martinsen Hallgeir Martinsen ('89) | 89 | NOR | 11.21 | Q | ||||||||||
4 | Vegard Dragsund Sverd Vegard Dragsund Sverd ('99) | 99 | NOR | 11.25 | Q | ||||||||||
5 | Jonathan Holen Jonathan Holen ('01) | 01 | NOR | 11.51 | |||||||||||
6 | Emil Gundersen Emil Gundersen ('04) | 04 | NOR | 11.55 | |||||||||||
7 | Erik Artelius Erik Artelius ('01) | 01 | SWE | 11.59 | |||||||||||
Indledende 3 10.9. Vind: +1.2 | 10.9. | Vind: +1.2 | |||||||||||||
1 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 10.79 | Q | ||||||||||
2 | Per-Tinius Fremstad-Waldron Per-Tinius Fremstad-Waldron | 00 | NOR | 10.89 | Q | ||||||||||
3 | Tormod Hjortnæs Larsen Tormod Hjortnæs Larsen ('86) | 86 | NOR | 11.06 | Q | ||||||||||
4 | Sondre Matias Rudi Sondre Matias Rudi | 00 | NOR | 11.20 | Q | ||||||||||
5 | Khoa Henrik Luong Khoa Henrik Luong ('93) | 93 | NOR | 11.22 | q | ||||||||||
6 | Erlend Hognestad Nilsen Erlend Hognestad Nilsen ('98) | 98 | NOR | 11.32 | |||||||||||
Indledende 4 10.9. Vind: +0.5 | 10.9. | Vind: +0.5 | |||||||||||||
1 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 10.78 | Q | ||||||||||
2 | Sondre Lindaas Gjesdal Sondre Lindaas Gjesdal ('98) | 98 | NOR | 10.97 | Q | ||||||||||
3 | Alexander Skrede Alexander Skrede ('05) | 05 | NOR | 11.03 | Q | ||||||||||
4 | Jonas André Ose Jonas André Ose ('02) | 02 | NOR | 11.15 | Q | ||||||||||
5 | Einar Johannes Rye Einar Johannes Rye ('01) | 01 | NOR | 11.20 | q | ||||||||||
6 | Ole Martin Moritsgård Flatjord Ole Martin Moritsgård Flatjord ('94) | 94 | NOR | 11.30 | |||||||||||
7 | Sander Dalbu Sander Dalbu ('02) | 02 | NOR | 11.55 | |||||||||||
Indledende 5 10.9. Vind: -0.2 | 10.9. | Vind: -0.2 | |||||||||||||
1 | Edem Schaanning Agbo Edem Schaanning Agbo ('99) | 99 | NOR | 10.87 | Q | ||||||||||
2 | Gjert Høie Sjursen Gjert Høie Sjursen | 00 | NOR | 11.04 | Q | ||||||||||
3 | Jonas Berggård Skåden Jonas Berggård Skåden ('02) | 02 | NOR | 11.08 | Q | ||||||||||
4 | August Hemstad August Hemstad ('02) | 02 | NOR | 11.15 | Q | PB | |||||||||
5 | Didrik Grøm Didrik Grøm ('02) | 02 | NOR | 11.19 | q | ||||||||||
6 | Mats Rossland Hjørnevik Mats Rossland Hjørnevik ('03) | 03 | NOR | 11.30 | |||||||||||
7 | Marcus Langjord Marcus Langjord ('96) | 96 | NOR | 11.50 | SB | ||||||||||
M 200 m 12.9. Vind: -0.2 Finale A Finale | 12.9. | Vind: -0.2 | |||||||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 20.87 | SB | ||||||||||
2 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 21.04 | |||||||||||
3 | Håvard Bentdal Ingvaldsen Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02) | 02 | NOR | 21.42 | |||||||||||
4 | Kenny Emi Tijani-Ajayi Kenny Emi Tijani-Ajayi ('03) | 03 | NOR | 21.54 | |||||||||||
5 | Andreas Haara Bakketun Andreas Haara Bakketun ('01) | 01 | NOR | 21.60 | |||||||||||
6 | Andreas Ofstad Kulseng Andreas Ofstad Kulseng ('01) | 01 | NOR | 21.91 | |||||||||||
7 | Jonas Berggård Skåden Jonas Berggård Skåden ('02) | 02 | NOR | 21.95 | |||||||||||
8 | Carl Emil Kåshagen Carl Emil Kåshagen ('91) | 91 | NOR | 22.36 | |||||||||||
Finale B 11.9. Vind: -1.3 | 11.9. | Vind: -1.3 | |||||||||||||
1 | Andreas Haara Bakketun Andreas Haara Bakketun ('01) | 01 | NOR | 22.04 | |||||||||||
2 | Alexander Skrede Alexander Skrede ('05) | 05 | NOR | 22.61 | |||||||||||
3 | Didrik Grøm Didrik Grøm ('02) | 02 | NOR | 22.79 | |||||||||||
4 | Mats Rossland Hjørnevik Mats Rossland Hjørnevik ('03) | 03 | NOR | 23.16 | |||||||||||
5 | Sander Werge Nilsen Sander Werge Nilsen ('03) | 03 | NOR | 23.30 | |||||||||||
6 | Khoa Henrik Luong Khoa Henrik Luong ('93) | 93 | NOR | 23.71 | SB | ||||||||||
Semifinale | 11.9. | ||||||||||||||
Semi 1 11.9. Vind: +0.3 | 11.9. | Vind: +0.3 | |||||||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 21.33 | |||||||||||
2 | Andreas Haara Bakketun Andreas Haara Bakketun ('01) | 01 | NOR | 21.54 | |||||||||||
3 | Kenny Emi Tijani-Ajayi Kenny Emi Tijani-Ajayi ('03) | 03 | NOR | 21.62 | |||||||||||
4 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 22.28 | |||||||||||
5 | Tor-Junor Kringstad Vedde Tor-Junor Kringstad Vedde ('97) | 97 | NOR | 22.43 | |||||||||||
6 | Jonas André Ose Jonas André Ose ('02) | 02 | NOR | 22.59 | |||||||||||
7 | Didrik Grøm Didrik Grøm ('02) | 02 | NOR | 22.94 | |||||||||||
8 | Sigurd Clementsen Sigurd Clementsen ('03) | 03 | NOR | 23.53 | |||||||||||
Semi 2 11.9. Vind: -0.5 | 11.9. | Vind: -0.5 | |||||||||||||
1 | Håvard Bentdal Ingvaldsen Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02) | 02 | NOR | 21.54 | |||||||||||
2 | Carl Emil Kåshagen Carl Emil Kåshagen ('91) | 91 | NOR | 22.19 | |||||||||||
3 | Alexander Skrede Alexander Skrede ('05) | 05 | NOR | 22.27 | |||||||||||
4 | Tormod Hjortnæs Larsen Tormod Hjortnæs Larsen ('86) | 86 | NOR | 22.38 | |||||||||||
5 | Andreas Grimerud Andreas Grimerud ('03) | 03 | NOR | 22.41 | |||||||||||
6 | Hallgeir Martinsen Hallgeir Martinsen ('89) | 89 | NOR | 22.99 | |||||||||||
7 | Aiden Floyd Vincent Aiden Floyd Vincent ('04) | 04 | NOR | 23.13 | |||||||||||
Filip Bøe Filip Bøe | 00 | NOR | DQ | ||||||||||||
Semi 3 11.9. Vind: -0.1 | 11.9. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 21.57 | |||||||||||
2 | Andreas Ofstad Kulseng Andreas Ofstad Kulseng ('01) | 01 | NOR | 21.89 | |||||||||||
3 | Jonas Berggård Skåden Jonas Berggård Skåden ('02) | 02 | NOR | 21.93 | |||||||||||
4 | Sondre Lindaas Gjesdal Sondre Lindaas Gjesdal ('98) | 98 | NOR | 22.08 | |||||||||||
5 | Sebastian Berntsen Sebastian Berntsen ('05) | 05 | NOR | 22.62 | =PB | ||||||||||
6 | Kristian Drabløs Kristian Drabløs ('05) | 05 | NOR | 22.90 | |||||||||||
August Hemstad August Hemstad ('02) | 02 | NOR | DNF | ||||||||||||
Indledende heats | 11.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 11.9. Vind: -0.8 | 11.9. | Vind: -0.8 | |||||||||||||
1 | Andreas Ofstad Kulseng Andreas Ofstad Kulseng ('01) | 01 | NOR | 22.08 | |||||||||||
2 | Carl Emil Kåshagen Carl Emil Kåshagen ('91) | 91 | NOR | 22.11 | SB | ||||||||||
3 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 22.31 | |||||||||||
4 | Jonas André Ose Jonas André Ose ('02) | 02 | NOR | 22.66 | |||||||||||
5 | Sebastian Berntsen Sebastian Berntsen ('05) | 05 | NOR | 22.89 | |||||||||||
6 | Sander Steen Myrvang Sander Steen Myrvang | 00 | NOR | 23.09 | PB | ||||||||||
7 | Emil Gundersen Emil Gundersen ('04) | 04 | NOR | 23.18 | PB | ||||||||||
Indledende 3 11.9. Vind: -1.4 | 11.9. | Vind: -1.4 | |||||||||||||
1 | Sondre Lindaas Gjesdal Sondre Lindaas Gjesdal ('98) | 98 | NOR | 22.10 | |||||||||||
2 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 22.47 | |||||||||||
3 | Andreas Grimerud Andreas Grimerud ('03) | 03 | NOR | 22.73 | |||||||||||
4 | Aiden Floyd Vincent Aiden Floyd Vincent ('04) | 04 | NOR | 22.97 | |||||||||||
5 | Philip Jason Omollo Philip Jason Omollo ('01) | 01 | NOR | 23.32 | |||||||||||
6 | Sander Dalbu Sander Dalbu ('02) | 02 | NOR | 23.36 | |||||||||||
7 | Sergejs Kononovs Sergejs Kononovs ('89) | 89 | LAT | 23.66 | SB | ||||||||||
Indledende 4 11.9. Vind: -1.3 | 11.9. | Vind: -1.3 | |||||||||||||
1 | Filip Bøe Filip Bøe | 00 | NOR | 22.05 | |||||||||||
2 | Kenny Emi Tijani-Ajayi Kenny Emi Tijani-Ajayi ('03) | 03 | NOR | 22.09 | |||||||||||
3 | Soban Mortaza Inayat Soban Mortaza Inayat ('97) | 97 | NOR | 22.55 | SB | ||||||||||
4 | Hallgeir Martinsen Hallgeir Martinsen ('89) | 89 | NOR | 22.70 | |||||||||||
5 | Sigurd Clementsen Sigurd Clementsen ('03) | 03 | NOR | 23.02 | |||||||||||
Indledende 5 11.9. Vind: -0.9 | 11.9. | Vind: -0.9 | |||||||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 22.48 | |||||||||||
2 | Tor-Junor Kringstad Vedde Tor-Junor Kringstad Vedde ('97) | 97 | NOR | 22.64 | |||||||||||
3 | Kristian Drabløs Kristian Drabløs ('05) | 05 | NOR | 22.71 | |||||||||||
4 | August Hemstad August Hemstad ('02) | 02 | NOR | 22.77 | PB | ||||||||||
5 | Sondre Matias Rudi Sondre Matias Rudi | 00 | NOR | 23.05 | |||||||||||
Indledende 6 11.9. Vind: -0.8 | 11.9. | Vind: -0.8 | |||||||||||||
1 | Håvard Bentdal Ingvaldsen Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02) | 02 | NOR | 22.17 | |||||||||||
2 | Jonas Berggård Skåden Jonas Berggård Skåden ('02) | 02 | NOR | 22.37 | |||||||||||
3 | Tormod Hjortnæs Larsen Tormod Hjortnæs Larsen ('86) | 86 | NOR | 22.51 | |||||||||||
4 | Magnus Reigstad Magnus Reigstad ('03) | 03 | NOR | 23.12 | |||||||||||
5 | Ole Martin Moritsgård Flatjord Ole Martin Moritsgård Flatjord ('94) | 94 | NOR | 23.21 | PB | ||||||||||
M 400 m 10.9. Finale A Finale | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Håvard Bentdal Ingvaldsen Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02) | 02 | NOR | 45.94 | NU20R | PB | |||||||||
2 | Fredrik Øvereng Fredrik Øvereng ('99) | 99 | NOR | 47.28 | =SB | ||||||||||
3 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 48.12 | |||||||||||
4 | Andreas Grimerud Andreas Grimerud ('03) | 03 | NOR | 48.17 | |||||||||||
5 | Thomas Strønstad-Løseth Thomas Strønstad-Løseth ('03) | 03 | NOR | 48.31 | |||||||||||
6 | Timofej Porjajev Timofej Porjajev ('03) | 03 | EST | 48.89 | |||||||||||
7 | Andreas Haara Bakketun Andreas Haara Bakketun ('01) | 01 | NOR | 49.19 | |||||||||||
Finale B 10.9. | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Bastian Elnan Aurstad Bastian Elnan Aurstad ('05) | 05 | NOR | 47.17 | NU18R | PB | |||||||||
2 | Aiden Floyd Vincent Aiden Floyd Vincent ('04) | 04 | NOR | 49.39 | PB | ||||||||||
3 | Tobias Johansen Tobias Johansen ('03) | 03 | NOR | 49.62 | |||||||||||
4 | Sindre Strønstad-Løseth Sindre Strønstad-Løseth ('05) | 05 | NOR | 49.85 | PB | ||||||||||
5 | Snorre Sliper Bonesmo Snorre Sliper Bonesmo ('01) | 01 | NOR | 50.61 | |||||||||||
6 | Jonatan Greni Bjerkaas Jonatan Greni Bjerkaas ('99) | 99 | NOR | 50.82 | SB | ||||||||||
M 800 m 12.9. Finale A Finale | 12.9. | ||||||||||||||
1 | Tobias Grønstad Tobias Grønstad ('02) | 02 | NOR | 1:48.33 | |||||||||||
2 | Sigurd Tveit Sigurd Tveit | 00 | NOR | 1:48.85 | |||||||||||
3 | Markus Einan Markus Einan ('97) | 97 | NOR | 1:48.96 | |||||||||||
4 | Ole Jakob Høsteland Solbu Ole Jakob Høsteland Solbu ('03) | 03 | NOR | 1:49.62 | |||||||||||
5 | Kjetil Brenno Gagnås Kjetil Brenno Gagnås | 00 | NOR | 1:50.12 | |||||||||||
6 | Luca Thompson Luca Thompson | 00 | NOR | 1:50.41 | |||||||||||
7 | Snorre Sliper Bonesmo Snorre Sliper Bonesmo ('01) | 01 | NOR | 1:52.95 | PB | ||||||||||
8 | Leon Samuel Douglas Mjaaland Leon Samuel Douglas Mjaaland | 00 | NOR | 1:54.61 | |||||||||||
9 | Esten Hansen-Møllerud Hauen Esten Hansen-Møllerud Hauen ('03) | 03 | NOR | 1:55.55 | |||||||||||
Indledende heats | 11.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 11.9. | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Tobias Grønstad Tobias Grønstad ('02) | 02 | NOR | 1:53.16 | |||||||||||
2 | Luca Thompson Luca Thompson | 00 | NOR | 1:53.41 | |||||||||||
3 | Snorre Sliper Bonesmo Snorre Sliper Bonesmo ('01) | 01 | NOR | 1:54.02 | |||||||||||
4 | Andreas Fjeld Halvorsen Andreas Fjeld Halvorsen ('05) | 05 | NOR | 1:54.38 | |||||||||||
5 | Sondre Rishøi Sondre Rishøi | 00 | NOR | 1:54.90 | |||||||||||
6 | Sondre Arne Hoff Sondre Arne Hoff ('93) | 93 | NOR | 1:55.89 | |||||||||||
7 | Timmi Brandvik Anderl Timmi Brandvik Anderl ('99) | 99 | NOR | 1:57.63 | |||||||||||
Indledende 2 11.9. | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Markus Einan Markus Einan ('97) | 97 | NOR | 1:52.40 | |||||||||||
2 | Kjetil Brenno Gagnås Kjetil Brenno Gagnås | 00 | NOR | 1:52.76 | |||||||||||
3 | Leon Samuel Douglas Mjaaland Leon Samuel Douglas Mjaaland | 00 | NOR | 1:53.07 | |||||||||||
4 | Magnar Fossbakken Lundberg Magnar Fossbakken Lundberg ('97) | 97 | NOR | 1:53.08 | PB | ||||||||||
5 | Kristoffer Janson Grindedal Kristoffer Janson Grindedal ('89) | 89 | NOR | 1:53.38 | SB | ||||||||||
6 | Phillip Morken Phillip Morken ('04) | 04 | NOR | 1:53.71 | |||||||||||
7 | Matias Andersen Førde Matias Andersen Førde ('98) | 98 | NOR | 1:56.58 | |||||||||||
8 | Trym Fjøsne-Hexeberg Trym Fjøsne-Hexeberg ('03) | 03 | NOR | 1:57.41 | |||||||||||
Indledende 3 11.9. | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Sigurd Tveit Sigurd Tveit | 00 | NOR | 1:52.88 | |||||||||||
2 | Ole Jakob Høsteland Solbu Ole Jakob Høsteland Solbu ('03) | 03 | NOR | 1:53.49 | |||||||||||
3 | Esten Hansen-Møllerud Hauen Esten Hansen-Møllerud Hauen ('03) | 03 | NOR | 1:53.61 | |||||||||||
4 | Robin Wathne Nedrehagen Robin Wathne Nedrehagen ('99) | 99 | NOR | 1:54.20 | |||||||||||
5 | Sander Dybwad Mathiesen Sander Dybwad Mathiesen ('03) | 03 | NOR | 1:55.19 | |||||||||||
6 | Martin Mæle Martin Mæle | 00 | NOR | 1:56.71 | |||||||||||
7 | Tobias Johansen Tobias Johansen ('03) | 03 | NOR | 1:57.30 | |||||||||||
8 | Ole Sivert Røyrhus Ole Sivert Røyrhus ('03) | 03 | NOR | 2:02.24 | |||||||||||
M 1500 m 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Jakob Ingebrigtsen Jakob Ingebrigtsen | 00 | NOR | 3:33.26 | |||||||||||
2 | Ferdinand Kvan Edman Ferdinand Kvan Edman ('93) | 93 | NOR | 3:41.47 | |||||||||||
3 | Mats Hauge Mats Hauge ('97) | 97 | NOR | 3:49.15 | |||||||||||
4 | Even Brøndbo Dahl Even Brøndbo Dahl ('94) | 94 | NOR | 3:49.21 | SB | ||||||||||
5 | Anders Bjørndal Anders Bjørndal ('95) | 95 | NOR | 3:51.54 | |||||||||||
6 | Simon Nebijo Steinshamn Simon Nebijo Steinshamn ('99) | 99 | NOR | 3:51.58 | |||||||||||
7 | Benjamin Olsen Benjamin Olsen ('04) | 04 | NOR | 3:51.86 | |||||||||||
8 | Johannes Teigland Johannes Teigland ('95) | 95 | NOR | 3:51.97 | PB | ||||||||||
9 | Trygve Feidje Mjelde Trygve Feidje Mjelde ('94) | 94 | NOR | 3:52.04 | |||||||||||
10 | Ånung Viken Ånung Viken ('93) | 93 | NOR | 3:52.13 | |||||||||||
11 | Esten Hansen-Møllerud Hauen Esten Hansen-Møllerud Hauen ('03) | 03 | NOR | 3:52.54 | |||||||||||
12 | Simon Østreng Veland Simon Østreng Veland | 00 | NOR | 3:53.73 | |||||||||||
13 | Halvor Nymoen Winberg Halvor Nymoen Winberg ('99) | 99 | NOR | 3:54.21 | |||||||||||
Finale B 10.9. | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Mats Hauge Mats Hauge ('97) | 97 | NOR | 4:01.23 | Q | ||||||||||
2 | Esten Hansen-Møllerud Hauen Esten Hansen-Møllerud Hauen ('03) | 03 | NOR | 4:01.29 | Q | ||||||||||
3 | Benjamin Olsen Benjamin Olsen ('04) | 04 | NOR | 4:01.64 | Q | ||||||||||
4 | Anders Bjørndal Anders Bjørndal ('95) | 95 | NOR | 4:02.05 | Q | ||||||||||
5 | Simon Østreng Veland Simon Østreng Veland | 00 | NOR | 4:02.40 | Q | ||||||||||
6 | Johannes Teigland Johannes Teigland ('95) | 95 | NOR | 4:02.51 | Q | ||||||||||
7 | Jonatan Andersen Vedvik Jonatan Andersen Vedvik | 00 | NOR | 4:02.74 | |||||||||||
8 | Andreas Fjeld Halvorsen Andreas Fjeld Halvorsen ('05) | 05 | NOR | 4:03.39 | |||||||||||
9 | Matias Andersen Førde Matias Andersen Førde ('98) | 98 | NOR | 4:03.41 | |||||||||||
10 | Martin Mæle Martin Mæle | 00 | NOR | 4:04.12 | |||||||||||
11 | Trym Fjøsne-Hexeberg Trym Fjøsne-Hexeberg ('03) | 03 | NOR | 4:10.34 | |||||||||||
12 | Elmer Mulleri Skalle Elmer Mulleri Skalle ('02) | 02 | NOR | 4:17.62 | |||||||||||
Indledende heats | 10.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 10.9. | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Ferdinand Kvan Edman Ferdinand Kvan Edman ('93) | 93 | NOR | 3:53.82 | Q | ||||||||||
2 | Halvor Nymoen Winberg Halvor Nymoen Winberg ('99) | 99 | NOR | 3:53.95 | Q | ||||||||||
3 | Trygve Feidje Mjelde Trygve Feidje Mjelde ('94) | 94 | NOR | 3:53.98 | Q | ||||||||||
4 | Simon Nebijo Steinshamn Simon Nebijo Steinshamn ('99) | 99 | NOR | 3:54.01 | Q | ||||||||||
5 | Ånung Viken Ånung Viken ('93) | 93 | NOR | 3:54.04 | Q | ||||||||||
6 | Even Brøndbo Dahl Even Brøndbo Dahl ('94) | 94 | NOR | 3:54.06 | Q | SB | |||||||||
7 | Sondre Rishøi Sondre Rishøi | 00 | NOR | 3:54.13 | |||||||||||
8 | Sondre Arne Hoff Sondre Arne Hoff ('93) | 93 | NOR | 3:54.45 | |||||||||||
9 | Sander Dybwad Mathiesen Sander Dybwad Mathiesen ('03) | 03 | NOR | 3:54.97 | |||||||||||
10 | Oliver Andersen Vedvik Oliver Andersen Vedvik ('98) | 98 | NOR | 3:56.48 | |||||||||||
11 | Ulrik Hovig Ulrik Hovig ('90) | 90 | NOR | 3:57.08 | SB | ||||||||||
12 | Mikkel Blikstad Thomassen Mikkel Blikstad Thomassen ('03) | 03 | NOR | 3:57.23 | PB | ||||||||||
13 | Eldar Thomassen Fagerbakke Eldar Thomassen Fagerbakke ('97) | 97 | NOR | 3:57.96 | SB | ||||||||||
M 5000 m 10.9. Finale A Finale | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Narve Gilje Nordås Narve Gilje Nordås ('98) | 98 | NOR | 13:55.86 | |||||||||||
2 | Zerei Mezngi Zerei Mezngi ('86) | 86 | NOR | 13:58.47 | SB | ||||||||||
3 | Sigurd Ruud Skjeseth Sigurd Ruud Skjeseth ('96) | 96 | NOR | 14:01.80 | |||||||||||
4 | Bjørnar Sandnes Lillefosse Bjørnar Sandnes Lillefosse ('92) | 92 | NOR | 14:02.85 | SB | ||||||||||
5 | Marius Øyre Vedvik Marius Øyre Vedvik ('92) | 92 | NOR | 14:04.38 | |||||||||||
6 | Erik Udø Pedersen Erik Udø Pedersen ('94) | 94 | NOR | 14:12.28 | |||||||||||
7 | Senay Amlesom Fissehatsion Senay Amlesom Fissehatsion ('95) | 95 | ERI | 14:20.32 | |||||||||||
8 | Per Svela Per Svela ('92) | 92 | NOR | 14:27.82 | |||||||||||
9 | Marius Garmann Sørli Marius Garmann Sørli ('97) | 97 | NOR | 14:35.84 | |||||||||||
10 | Mathias Flak Mathias Flak ('99) | 99 | NOR | 14:38.47 | |||||||||||
11 | Philip Anders Anthelme Massacand Philip Anders Anthelme Massacand ('02) | 02 | NOR | 14:38.76 | |||||||||||
12 | Marius Liljeberg Wang Marius Liljeberg Wang ('01) | 01 | NOR | 14:38.79 | |||||||||||
13 | Simen Hernes Ellingsdalen Simen Hernes Ellingsdalen ('96) | 96 | NOR | 14:40.68 | |||||||||||
14 | Mathias Moen Mathias Moen ('88) | 88 | NOR | 14:45.00 | |||||||||||
15 | Tord Franke Ulset Tord Franke Ulset ('03) | 03 | NOR | 14:47.92 | |||||||||||
16 | Trond Einar Moen Pedersli Trond Einar Moen Pedersli ('94) | 94 | NOR | 14:51.89 | |||||||||||
Finale B 10.9. | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Awet Nftalem Kibrab Awet Nftalem Kibrab ('95) | 95 | ERI | 14:05.86 | SB | ||||||||||
2 | Ibrahim Buras Ibrahim Buras ('01) | 01 | NOR | 14:20.24 | PB | ||||||||||
3 | Rune SolliRune Solli ('92) | 92 | NOR | 14:36.63 | PB | ||||||||||
4 | Filip Meo Filip Meo ('02) | 02 | NOR | 14:38.67 | PB | ||||||||||
5 | Ulrik Grevle Lolland Ulrik Grevle Lolland ('92) | 92 | NOR | 14:40.91 | PB | ||||||||||
6 | Lars Lunde Lars Lunde ('97) | 97 | NOR | 14:41.18 | SB | ||||||||||
7 | Ole Mikal Tørsdal Ole Mikal Tørsdal ('91) | 91 | NOR | 14:47.55 | PB | ||||||||||
8 | Iver Matias Linge Glomnes Iver Matias Linge Glomnes ('96) | 96 | NOR | 14:50.02 | PB | ||||||||||
9 | Tore Akerlie Tore Akerlie ('99) | 99 | NOR | 14:50.39 | |||||||||||
10 | Børge Larsson Christensen Børge Larsson Christensen ('92) | 92 | NOR | 14:52.35 | PB | ||||||||||
11 | Andreas Biørnstad Schwencke Andreas Biørnstad Schwencke ('88) | 88 | NOR | 14:53.40 | PB | ||||||||||
12 | Robert Bergstå Robert Bergstå ('91) | 91 | NOR | 14:56.10 | |||||||||||
13 | Karl Jørgen Giercksky Russnes Karl Jørgen Giercksky Russnes ('98) | 98 | NOR | 14:59.31 | PB | ||||||||||
14 | Kristian Tjørnhom Kristian Tjørnhom ('95) | 95 | NOR | 15:02.70 | SB | ||||||||||
15 | Endre Wigaard Endre Wigaard ('96) | 96 | NOR | 15:15.96 | PB | ||||||||||
16 | Fredrik Biørnstad Schwencke Fredrik Biørnstad Schwencke ('92) | 92 | NOR | 15:21.38 | |||||||||||
17 | Kristian Ulriksen Kristian Ulriksen ('86) | 86 | NOR | 15:23.94 | SB | ||||||||||
18 | Erik Fossen Nilsen Erik Fossen Nilsen ('87) | 87 | NOR | 15:31.10 | PB | ||||||||||
Alexander Skurve Alexander Skurve ('92) | 92 | NOR | DNF | ||||||||||||
M 10000 m 12.9. Finale A Finale | 12.9. | ||||||||||||||
1 | Zerei Mezngi Zerei Mezngi ('86) | 86 | NOR | 28:09.89 | |||||||||||
2 | Narve Gilje Nordås Narve Gilje Nordås ('98) | 98 | NOR | 28:47.19 | SB | ||||||||||
3 | Sigurd Ruud Skjeseth Sigurd Ruud Skjeseth ('96) | 96 | NOR | 29:11.78 | |||||||||||
4 | Bjørnar Sandnes Lillefosse Bjørnar Sandnes Lillefosse ('92) | 92 | NOR | 29:22.91 | SB | ||||||||||
5 | Marius Øyre Vedvik Marius Øyre Vedvik ('92) | 92 | NOR | 29:33.13 | SB | ||||||||||
6 | Petter Johansen Petter Johansen ('98) | 98 | NOR | 29:56.95 | |||||||||||
7 | Frew Zenebe Frew Zenebe ('84) | 84 | ETH | 30:03.98 | SB | ||||||||||
8 | Trond Ørjan Eide Trond Ørjan Eide ('90) | 90 | NOR | 30:20.76 | SB | ||||||||||
9 | Marius Garmann Sørli Marius Garmann Sørli ('97) | 97 | NOR | 30:22.02 | |||||||||||
10 | Halfdan-Emil FærøHalfdan-Emil Færø ('91) | 91 | NOR | 30:24.09 | PB | ||||||||||
11 | Petter M. Rypdal Petter M. Rypdal ('93) | 93 | NOR | 30:30.78 | SB | ||||||||||
12 | Vebjørn Hovdejord Vebjørn Hovdejord ('03) | 03 | NOR | 30:38.53 | PB | ||||||||||
13 | Ebrahim Abdulaziz Ebrahim Abdulaziz ('78) | 78 | NOR | 30:46.43 | |||||||||||
14 | Simen Hernes Ellingsdalen Simen Hernes Ellingsdalen ('96) | 96 | NOR | 30:50.88 | |||||||||||
15 | Weldu Negash Gebretsadik Weldu Negash Gebretsadik ('86) | 86 | NOR | 30:52.36 | SB | ||||||||||
16 | Senay Amlesom Fissehatsion Senay Amlesom Fissehatsion ('95) | 95 | ERI | 30:53.70 | |||||||||||
17 | Filip Meo Filip Meo ('02) | 02 | NOR | 30:54.21 | PB | ||||||||||
18 | Sverre Solligård Sverre Solligård ('91) | 91 | NOR | 30:54.41 | SB | ||||||||||
19 | Yousif Abdalla Yousif Yousif Abdalla Yousif ('96) | 96 | SUD | 31:34.33 | SB | ||||||||||
20 | Andreas Penne Nygård Andreas Penne Nygård ('82) | 82 | NOR | 31:34.88 | |||||||||||
21 | Philip Anders Anthelme Massacand Philip Anders Anthelme Massacand ('02) | 02 | NOR | 31:58.03 | |||||||||||
Magnus Tuv Myhre Magnus Tuv Myhre | 00 | NOR | DNF | ||||||||||||
Tord Franke Ulset Tord Franke Ulset ('03) | 03 | NOR | DNF | ||||||||||||
Mathias Flak Mathias Flak ('99) | 99 | NOR | DNF | ||||||||||||
Lars Lunde Lars Lunde ('97) | 97 | NOR | DNF | ||||||||||||
Erik Udø Pedersen Erik Udø Pedersen ('94) | 94 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale B 12.9. | 12.9. | ||||||||||||||
1 | Rune SolliRune Solli ('92) | 92 | NOR | 30:43.05 | PB | ||||||||||
2 | Mathias Moen Mathias Moen ('88) | 88 | NOR | 30:50.35 | PB | ||||||||||
3 | Roger Øye Pollen Roger Øye Pollen ('94) | 94 | NOR | 31:00.73 | PB | ||||||||||
4 | Magnus Sirnes Hjellum Magnus Sirnes Hjellum ('94) | 94 | NOR | 31:02.00 | PB | ||||||||||
5 | Ole Mikal Tørsdal Ole Mikal Tørsdal ('91) | 91 | NOR | 31:15.72 | SB | ||||||||||
6 | Mathias Høgenes Oppegaard Mathias Høgenes Oppegaard ('90) | 90 | NOR | 31:36.01 | PB | ||||||||||
7 | Andreas Biørnstad Schwencke Andreas Biørnstad Schwencke ('88) | 88 | NOR | 31:38.04 | PB | ||||||||||
8 | Børge Larsson Christensen Børge Larsson Christensen ('92) | 92 | NOR | 31:38.35 | PB | ||||||||||
9 | Tore Akerlie Tore Akerlie ('99) | 99 | NOR | 31:41.95 | |||||||||||
10 | Endre Wigaard Endre Wigaard ('96) | 96 | NOR | 31:50.42 | PB | ||||||||||
11 | Mads Kristoffer Waaler Mads Kristoffer Waaler ('94) | 94 | NOR | 31:53.27 | PB | ||||||||||
12 | Øyvind Ytterhus Utengen Øyvind Ytterhus Utengen ('89) | 89 | NOR | 31:53.82 | |||||||||||
13 | Henrik Husdal Henrik Husdal ('98) | 98 | NOR | 32:03.21 | |||||||||||
M 3000 m forh. 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Tom Erling Kårbø Tom Erling Kårbø ('89) | 89 | NOR | 8:33.06 | SB | ||||||||||
2 | Fredrik Sandvik Fredrik Sandvik ('98) | 98 | NOR | 8:49.11 | |||||||||||
3 | Yousif Abdalla Yousif Yousif Abdalla Yousif ('96) | 96 | SUD | 8:57.88 | SB | ||||||||||
4 | Vebjørn Hovdejord Vebjørn Hovdejord ('03) | 03 | NOR | 9:01.34 | PB | ||||||||||
5 | Jesper Lundin Jesper Lundin ('02) | 02 | NOR | 9:15.56 | PB | ||||||||||
6 | Vegard Warnes Vegard Warnes ('03) | 03 | NOR | 9:15.74 | PB | ||||||||||
7 | Mathias Vanem Aas Mathias Vanem Aas ('04) | 04 | NOR | 9:24.91 | |||||||||||
M 110 m hæk 10.9. Vind: -1.9 Finale A Finale | 10.9. | Vind: -1.9 | |||||||||||||
1 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 13.93 | |||||||||||
2 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 14.94 | |||||||||||
3 | Herman Ellingsen Herman Ellingsen ('02) | 02 | NOR | 15.05 | |||||||||||
4 | Gjert Høie Sjursen Gjert Høie Sjursen | 00 | NOR | 15.09 | |||||||||||
M 400 m hæk 12.9. Finale A Finale | 12.9. | ||||||||||||||
1 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 51.13 | SB | ||||||||||
2 | Bastian Elnan Aurstad Bastian Elnan Aurstad ('05) | 05 | NOR | 51.83 | PB | ||||||||||
3 | Oscar Alm Harestad Oscar Alm Harestad | 00 | NOR | 53.46 | PB | ||||||||||
4 | Olav Gissinger Olav Gissinger | 00 | NOR | 54.61 | PB | ||||||||||
5 | Christian Frich Mæhlum Christian Frich Mæhlum ('02) | 02 | NOR | 55.02 | PB | ||||||||||
6 | Sigurd Clementsen Sigurd Clementsen ('03) | 03 | NOR | 56.62 | |||||||||||
7 | Alfred Hauane Alfred Hauane ('01) | 01 | NOR | 56.72 | |||||||||||
8 | Kristian Trigueno Steen Kristian Trigueno Steen ('01) | 01 | NOR | 57.20 | |||||||||||
Finale B 11.9. | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 55.85 | |||||||||||
2 | Oscar Alm Harestad Oscar Alm Harestad | 00 | NOR | 55.98 | PB | ||||||||||
3 | Christian Frich Mæhlum Christian Frich Mæhlum ('02) | 02 | NOR | 56.01 | PB | ||||||||||
4 | Olav Gissinger Olav Gissinger | 00 | NOR | 56.02 | |||||||||||
5 | Kristian Trigueno Steen Kristian Trigueno Steen ('01) | 01 | NOR | 56.33 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 11.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 11.9. | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Bastian Elnan Aurstad Bastian Elnan Aurstad ('05) | 05 | NOR | 52.69 | PB | ||||||||||
2 | Alfred Hauane Alfred Hauane ('01) | 01 | NOR | 55.58 | |||||||||||
3 | Sigurd Clementsen Sigurd Clementsen ('03) | 03 | NOR | 56.15 | |||||||||||
4 | Simon Holstad Grimstad Simon Holstad Grimstad ('99) | 99 | NOR | 56.64 | PB | ||||||||||
M Højdespring 12.9. Finale A Finale | 12.9. | ||||||||||||||
1 | Vetle Raa Ellingsen Vetle Raa Ellingsen | 00 | NOR | 2.08 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Abraham Sandvin Vogelsang Abraham Sandvin Vogelsang ('03) | 03 | NOR | 2.08 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Erlend Bolstad Raa Erlend Bolstad Raa | 00 | NOR | 2.06 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Simen Guttormsen Simen Guttormsen ('01) | 01 | NOR | 5.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Pål Haugen Lillefosse Pål Haugen Lillefosse ('01) | 01 | NOR | 5.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Markus Rooth Markus Rooth ('01) | 01 | NOR | 4.90 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Abraham Sandvin Vogelsang Abraham Sandvin Vogelsang ('03) | 03 | NOR | 4.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Andreas F. T. Gjesdal Andreas F. T. Gjesdal ('95) | 95 | NOR | 4.70 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Christian Vik Pettersen Christian Vik Pettersen ('02) | 02 | NOR | 4.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sander Oppen Sander Oppen ('04) | 04 | NOR | 4.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Sebastian Røed Hovland Sebastian Røed Hovland ('04) | 04 | NOR | 4.40 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring 10.9. Finale A Finale | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 7.73 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Aanund Olavson Tveitå Aanund Olavson Tveitå ('03) | 03 | NOR | 7.52 | +1.8 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Abraham Sandvin Vogelsang Abraham Sandvin Vogelsang ('03) | 03 | NOR | 7.23 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Gjert Høie Sjursen Gjert Høie Sjursen | 00 | NOR | 6.99 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Markus Rooth Markus Rooth ('01) | 01 | NOR | 6.91 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sebastian Berntsen Sebastian Berntsen ('05) | 05 | NOR | 6.85 | +1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Christian Thomassen Christian Thomassen ('03) | 03 | NOR | 6.67 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Carl Erik Landsvik Carl Erik Landsvik ('01) | 01 | NOR | 6.62 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Magnus Reigstad Magnus Reigstad ('03) | 03 | NOR | 6.61 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Sondre Jahren Sondre Jahren ('04) | 04 | NOR | 6.52 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Olav Gissinger Olav Gissinger | 00 | NOR | 6.24 | 0.0 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 15.51 | +1.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Elias Sanden Søvik Elias Sanden Søvik | 00 | NOR | 14.97 | +0.5 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Viljar Helgestad Gjerde Viljar Helgestad Gjerde | 00 | NOR | 14.66 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Oscar Stuhr Oscar Stuhr ('05) | 05 | NOR | 14.02 | 0.0 | =PB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Christian Thomassen Christian Thomassen ('03) | 03 | NOR | 13.77 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sondre Jahren Sondre Jahren ('04) | 04 | NOR | 13.57 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Gjert Høie Sjursen Gjert Høie Sjursen | 00 | NOR | 13.56 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 12.9. Finale A Finale | 12.9. | ||||||||||||||
1 | Eivind Prestegård Henriksen Eivind Prestegård Henriksen ('90) | 90 | NOR | 15.47 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mathias Andreas Reksten Dale Mathias Andreas Reksten Dale ('03) | 03 | NOR | 15.15 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Stig Ove Dahlen Selnes Stig Ove Dahlen Selnes ('94) | 94 | NOR | 15.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Erik Johannes Rosvold Erik Johannes Rosvold ('98) | 98 | NOR | 13.88 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sondre Alexander Høyland Sondre Alexander Høyland ('98) | 98 | NOR | 13.37 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Markus Rooth Markus Rooth ('01) | 01 | NOR | 12.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 10.9. Finale A Finale | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 61.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Eivind Prestegård Henriksen Eivind Prestegård Henriksen ('90) | 90 | NOR | 53.41 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Fabian Weinberg Fabian Weinberg ('01) | 01 | NOR | 50.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Steffen Melheim Steffen Melheim ('03) | 03 | NOR | 50.24 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Erik Johannes Rosvold Erik Johannes Rosvold ('98) | 98 | NOR | 49.30 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Thor Olav Rosvold Thor Olav Rosvold ('96) | 96 | NOR | 48.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Vebjørn Kaldahl Bottenvik Vebjørn Kaldahl Bottenvik ('95) | 95 | NOR | 45.07 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Stig Ove Dahlen Selnes Stig Ove Dahlen Selnes ('94) | 94 | NOR | 43.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sondre Jahren Sondre Jahren ('04) | 04 | NOR | 39.81 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Markus Rooth Markus Rooth ('01) | 01 | NOR | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Eivind Prestegård Henriksen Eivind Prestegård Henriksen ('90) | 90 | NOR | 75.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Håkon Eik Litland Håkon Eik Litland ('01) | 01 | NOR | 63.61 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Evald Osnes Devik Evald Osnes Devik ('95) | 95 | NOR | 60.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kjetil Røste Ringen Kjetil Røste Ringen ('93) | 93 | NOR | 59.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Arne Osnes Devik Arne Osnes Devik ('01) | 01 | NOR | 58.45 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Håkon Hjelle Roset Håkon Hjelle Roset | 00 | NOR | 54.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Truls Engen Olsen Truls Engen Olsen ('03) | 03 | NOR | 53.62 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 12.9. Finale A Finale | 12.9. | ||||||||||||||
1 | Sondre Alexander Høyland Sondre Alexander Høyland ('98) | 98 | NOR | 73.14 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Myron Weinberg Myron Weinberg ('99) | 99 | NOR | 69.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Alexander Skorpen Alexander Skorpen ('98) | 98 | NOR | 65.49 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Vebjørn Kaldahl Bottenvik Vebjørn Kaldahl Bottenvik ('95) | 95 | NOR | 64.13 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Marcus Henriksen Marcus Henriksen ('02) | 02 | NOR | 63.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Daniel Thrana Daniel Thrana ('02) | 02 | NOR | 63.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Iver Saunes Moldskred Iver Saunes Moldskred | 00 | NOR | 62.05 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Benjamin Gressløs Benjamin Gressløs ('02) | 02 | NOR | 59.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Markus Rooth Markus Rooth ('01) | 01 | NOR | 59.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Sebastian Wichstrøm Rolland Sebastian Wichstrøm Rolland ('02) | 02 | NOR | 58.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Elias Hovden Nilsen Elias Hovden Nilsen ('01) | 01 | NOR | 56.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Christer Stenersrød Christer Stenersrød ('91) | 91 | NOR | 56.65 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Teemu Pasanen Teemu Pasanen ('77) | 77 | FIN | 56.22 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Bendik Espenes Bendik Espenes ('01) | 01 | NOR | 49.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M 5000 m kapgang 10.9. Finale A Finale | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Magnus Græsli Magnus Græsli ('05) | 05 | NOR | 23:23.39 | PB | ||||||||||
2 | Andreas Døske Andreas Døske ('03) | 03 | NOR | 24:58.38 | SB | ||||||||||
K 100 m 10.9. Vind: -0.1 Finale A Finale | 10.9. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 12.00 | |||||||||||
2 | Marte Pettersen Marte Pettersen ('97) | 97 | NOR | 12.02 | |||||||||||
3 | Christine Bjelland Jensen Christine Bjelland Jensen ('94) | 94 | NOR | 12.02 | SB | ||||||||||
4 | Maren Bakke Amundsen Maren Bakke Amundsen ('03) | 03 | NOR | 12.06 | |||||||||||
5 | Hanne Berit Irgens Hanne Berit Irgens ('94) | 94 | NOR | 12.14 | |||||||||||
6 | Vilde Humstad Aasmo Vilde Humstad Aasmo ('98) | 98 | NOR | 12.21 | |||||||||||
7 | Laura Tietje Johanna Van Der Veen Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03) | 03 | NOR | 12.29 | |||||||||||
8 | Alice Ulla Berg Alice Ulla Berg ('97) | 97 | NOR | 12.31 | |||||||||||
Semifinale | 10.9. | ||||||||||||||
Semi 1 10.9. Vind: +0.4 | 10.9. | Vind: +0.4 | |||||||||||||
1 | Hanne Berit Irgens Hanne Berit Irgens ('94) | 94 | NOR | 12.07 | Q | ||||||||||
2 | Christine Bjelland Jensen Christine Bjelland Jensen ('94) | 94 | NOR | 12.12 | Q | ||||||||||
3 | Nora Aune Nora Aune ('04) | 04 | NOR | 12.26 | |||||||||||
4 | Solveig Bustgård Gran Solveig Bustgård Gran ('02) | 02 | NOR | 12.33 | |||||||||||
5 | Pernille Sina Lund Pernille Sina Lund ('93) | 93 | NOR | 12.41 | SB | ||||||||||
6 | Maja Emilia Medic Maja Emilia Medic | 00 | NOR | 12.66 | |||||||||||
7 | Marin Stray Gautadottir Marin Stray Gautadottir ('03) | 03 | NOR | 13.00 | |||||||||||
8 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 13.80 | |||||||||||
Semi 2 10.9. Vind: +0.2 | 10.9. | Vind: +0.2 | |||||||||||||
1 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 11.95 | Q | ||||||||||
2 | Marte Pettersen Marte Pettersen ('97) | 97 | NOR | 12.00 | Q | ||||||||||
3 | Laura Tietje Johanna Van Der Veen Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03) | 03 | NOR | 12.25 | q | ||||||||||
4 | Tora Bøgeberg Lilleaas Tora Bøgeberg Lilleaas ('05) | 05 | NOR | 12.33 | |||||||||||
5 | Ingrid Sortland Ingrid Sortland ('99) | 99 | NOR | 12.37 | |||||||||||
6 | Miranda Lauvstad Miranda Lauvstad ('03) | 03 | NOR | 12.60 | |||||||||||
7 | Angelica Okparaebo Angelica Okparaebo ('97) | 97 | NOR | 12.91 | |||||||||||
Semi 3 10.9. Vind: +0.3 | 10.9. | Vind: +0.3 | |||||||||||||
1 | Maren Bakke Amundsen Maren Bakke Amundsen ('03) | 03 | NOR | 12.08 | Q | ||||||||||
2 | Vilde Humstad Aasmo Vilde Humstad Aasmo ('98) | 98 | NOR | 12.22 | Q | ||||||||||
3 | Alice Ulla Berg Alice Ulla Berg ('97) | 97 | NOR | 12.23 | q | ||||||||||
4 | Hedda Ekrem Johansen Hedda Ekrem Johansen ('03) | 03 | NOR | 12.31 | PB | ||||||||||
5 | Kajsa Rooth Kajsa Rooth ('03) | 03 | NOR | 12.42 | |||||||||||
6 | Emma Dahl Sørbo Emma Dahl Sørbo ('03) | 03 | NOR | 12.42 | |||||||||||
7 | Live Haugstad Hilton Live Haugstad Hilton ('99) | 99 | NOR | 12.44 | |||||||||||
Stine Grong Ruud Stine Grong Ruud ('94) | 94 | NOR | DQ | ||||||||||||
Indledende heats | 10.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 10.9. Vind: +1.1 | 10.9. | Vind: +1.1 | |||||||||||||
1 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 11.97 | Q | ||||||||||
2 | Hanne Berit Irgens Hanne Berit Irgens ('94) | 94 | NOR | 12.04 | Q | PB | |||||||||
3 | Nora Aune Nora Aune ('04) | 04 | NOR | 12.28 | Q | ||||||||||
4 | Malin Furuhaug Malin Furuhaug ('02) | 02 | NOR | 12.38 | Q | ||||||||||
5 | Synne Eikeland Synne Eikeland ('02) | 02 | NOR | 12.84 | PB | ||||||||||
6 | Kornelia Roppen Kornelia Roppen ('02) | 02 | NOR | 12.86 | |||||||||||
7 | Una Haukanes Una Haukanes ('03) | 03 | NOR | 13.06 | |||||||||||
Indledende 2 10.9. Vind: -0.3 | 10.9. | Vind: -0.3 | |||||||||||||
1 | Maren Bakke Amundsen Maren Bakke Amundsen ('03) | 03 | NOR | 12.14 | Q | ||||||||||
2 | Live Haugstad Hilton Live Haugstad Hilton ('99) | 99 | NOR | 12.41 | Q | SB | |||||||||
3 | Hedda Ekrem Johansen Hedda Ekrem Johansen ('03) | 03 | NOR | 12.49 | Q | ||||||||||
4 | Maja Emilia Medic Maja Emilia Medic | 00 | NOR | 12.52 | Q | SB | |||||||||
5 | Miranda Lauvstad Miranda Lauvstad ('03) | 03 | NOR | 12.62 | q | ||||||||||
Indledende 3 10.9. Vind: -0.6 | 10.9. | Vind: -0.6 | |||||||||||||
1 | Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | 11.81 | Q | ||||||||||
2 | Christine Bjelland Jensen Christine Bjelland Jensen ('94) | 94 | NOR | 12.14 | Q | ||||||||||
3 | Solveig Bustgård Gran Solveig Bustgård Gran ('02) | 02 | NOR | 12.35 | Q | ||||||||||
4 | Angelica Okparaebo Angelica Okparaebo ('97) | 97 | NOR | 12.68 | Q | ||||||||||
5 | Ane Skjetne Ane Skjetne ('04) | 04 | NOR | 12.71 | PB | ||||||||||
Indledende 4 10.9. Vind: +1.6 | 10.9. | Vind: +1.6 | |||||||||||||
1 | Vilde Humstad Aasmo Vilde Humstad Aasmo ('98) | 98 | NOR | 12.06 | Q | SB | |||||||||
2 | Ingrid Sortland Ingrid Sortland ('99) | 99 | NOR | 12.17 | Q | PB | |||||||||
3 | Tora Bøgeberg Lilleaas Tora Bøgeberg Lilleaas ('05) | 05 | NOR | 12.21 | Q | ||||||||||
4 | Emma Dahl Sørbo Emma Dahl Sørbo ('03) | 03 | NOR | 12.36 | Q | ||||||||||
5 | Stine Grong Ruud Stine Grong Ruud ('94) | 94 | NOR | 12.61 | q | PB | |||||||||
6 | Marin Stray Gautadottir Marin Stray Gautadottir ('03) | 03 | NOR | 12.69 | q | PB | |||||||||
7 | Claudia Maria Hastie Foss Claudia Maria Hastie Foss ('05) | 05 | NOR | 12.72 | |||||||||||
8 | Agathe Holtan Wathne Agathe Holtan Wathne ('94) | 94 | NOR | 12.74 | SB | ||||||||||
Indledende 5 10.9. Vind: -0.7 | 10.9. | Vind: -0.7 | |||||||||||||
1 | Marte Pettersen Marte Pettersen ('97) | 97 | NOR | 12.19 | Q | ||||||||||
2 | Alice Ulla Berg Alice Ulla Berg ('97) | 97 | NOR | 12.34 | Q | ||||||||||
3 | Laura Tietje Johanna Van Der Veen Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03) | 03 | NOR | 12.44 | Q | ||||||||||
4 | Pernille Sina Lund Pernille Sina Lund ('93) | 93 | NOR | 12.52 | Q | SB | |||||||||
5 | Kajsa Rooth Kajsa Rooth ('03) | 03 | NOR | 12.55 | q | ||||||||||
K 200 m 12.9. Vind: -0.4 Finale A Finale | 12.9. | Vind: -0.4 | |||||||||||||
1 | Elisabeth Slettum Elisabeth Slettum ('86) | 86 | NOR | 23.71 | |||||||||||
2 | Linn Oppegaard Linn Oppegaard ('98) | 98 | NOR | 24.25 | |||||||||||
3 | Maren Bakke Amundsen Maren Bakke Amundsen ('03) | 03 | NOR | 24.32 | |||||||||||
4 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 24.34 | |||||||||||
5 | Nora Aune Nora Aune ('04) | 04 | NOR | 24.91 | PB | ||||||||||
6 | Laura Tietje Johanna Van Der Veen Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03) | 03 | NOR | 25.13 | |||||||||||
7 | Sigrid Kongssund Amlie Sigrid Kongssund Amlie ('02) | 02 | NOR | 25.25 | |||||||||||
Ingrid Pernille Rismark Ingrid Pernille Rismark ('01) | 01 | NOR | DNF | ||||||||||||
Semifinale | 11.9. | ||||||||||||||
Semi 1 11.9. Vind: +0.3 | 11.9. | Vind: +0.3 | |||||||||||||
1 | Elisabeth Slettum Elisabeth Slettum ('86) | 86 | NOR | 24.12 | |||||||||||
2 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 24.56 | |||||||||||
3 | Sigrid Kongssund Amlie Sigrid Kongssund Amlie ('02) | 02 | NOR | 24.78 | |||||||||||
4 | Ingrid Pernille Rismark Ingrid Pernille Rismark ('01) | 01 | NOR | 24.80 | PB | ||||||||||
5 | Christine Bjelland Jensen Christine Bjelland Jensen ('94) | 94 | NOR | 24.81 | |||||||||||
6 | Miranda Lauvstad Miranda Lauvstad ('03) | 03 | NOR | 25.34 | =SB | ||||||||||
7 | Tonje Nedberg Tonje Nedberg ('99) | 99 | NOR | 25.67 | PB | ||||||||||
Semi 2 11.9. Vind: +1.1 | 11.9. | Vind: +1.1 | |||||||||||||
1 | Linn Oppegaard Linn Oppegaard ('98) | 98 | NOR | 24.32 | |||||||||||
2 | Maren Bakke Amundsen Maren Bakke Amundsen ('03) | 03 | NOR | 24.94 | |||||||||||
3 | Nora Aune Nora Aune ('04) | 04 | NOR | 24.99 | |||||||||||
4 | Laura Tietje Johanna Van Der Veen Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03) | 03 | NOR | 25.21 | |||||||||||
5 | Ingrid Sortland Ingrid Sortland ('99) | 99 | NOR | 25.40 | |||||||||||
6 | Nora Haugen Nora Haugen ('03) | 03 | NOR | 25.45 | |||||||||||
7 | Pernille Sina Lund Pernille Sina Lund ('93) | 93 | NOR | 25.90 | SB | ||||||||||
Indledende heats | 11.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 11.9. Vind: -0.7 | 11.9. | Vind: -0.7 | |||||||||||||
1 | Elisabeth Slettum Elisabeth Slettum ('86) | 86 | NOR | 24.43 | |||||||||||
2 | Ingrid Pernille Rismark Ingrid Pernille Rismark ('01) | 01 | NOR | 24.90 | |||||||||||
3 | Nora Aune Nora Aune ('04) | 04 | NOR | 25.34 | |||||||||||
Indledende 2 11.9. Vind: -0.4 | 11.9. | Vind: -0.4 | |||||||||||||
1 | Linn Oppegaard Linn Oppegaard ('98) | 98 | NOR | 24.79 | |||||||||||
2 | Laura Tietje Johanna Van Der Veen Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03) | 03 | NOR | 25.52 | |||||||||||
3 | Nora Haugen Nora Haugen ('03) | 03 | NOR | 25.62 | |||||||||||
4 | Pernille Sina Lund Pernille Sina Lund ('93) | 93 | NOR | 25.99 | SB | ||||||||||
5 | Agnes Elisabeth Morud Agnes Elisabeth Morud ('03) | 03 | NOR | 26.25 | |||||||||||
Sofia Aamillom Sofia Aamillom ('06) | 06 | NOR | DNF | ||||||||||||
Indledende 3 11.9. Vind: -0.6 | 11.9. | Vind: -0.6 | |||||||||||||
1 | Maren Bakke Amundsen Maren Bakke Amundsen ('03) | 03 | NOR | 25.04 | |||||||||||
2 | Ingrid Sortland Ingrid Sortland ('99) | 99 | NOR | 25.28 | |||||||||||
3 | Sigrid Kongssund Amlie Sigrid Kongssund Amlie ('02) | 02 | NOR | 25.32 | |||||||||||
4 | Live Haugstad Hilton Live Haugstad Hilton ('99) | 99 | NOR | 25.97 | SB | ||||||||||
5 | Claudia Maria Hastie Foss Claudia Maria Hastie Foss ('05) | 05 | NOR | 26.38 | |||||||||||
Indledende 4 11.9. Vind: -0.4 | 11.9. | Vind: -0.4 | |||||||||||||
1 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 25.25 | |||||||||||
2 | Christine Bjelland Jensen Christine Bjelland Jensen ('94) | 94 | NOR | 25.61 | |||||||||||
3 | Miranda Lauvstad Miranda Lauvstad ('03) | 03 | NOR | 25.62 | |||||||||||
4 | Tonje Nedberg Tonje Nedberg ('99) | 99 | NOR | 25.81 | PB | ||||||||||
K 400 m 10.9. Finale A Finale | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Amalie Hammild Iuel Amalie Hammild Iuel ('94) | 94 | NOR | 52.67 | |||||||||||
2 | Linn Oppegaard Linn Oppegaard ('98) | 98 | NOR | 52.84 | PB | ||||||||||
3 | Line Kloster Line Kloster ('90) | 90 | NOR | 53.41 | SB | ||||||||||
4 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 54.33 | PB | ||||||||||
5 | Astri Ayo Lakeri Ertzgaard Astri Ayo Lakeri Ertzgaard ('02) | 02 | NOR | 54.36 | |||||||||||
6 | Sigrid Kongssund Amlie Sigrid Kongssund Amlie ('02) | 02 | NOR | 55.54 | |||||||||||
7 | Nora Haugen Nora Haugen ('03) | 03 | NOR | 56.49 | |||||||||||
Finale B 10.9. | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Solveig Bustgård Gran Solveig Bustgård Gran ('02) | 02 | NOR | 56.20 | PB | ||||||||||
2 | Line Al-Saiddi Line Al-Saiddi ('06) | 06 | NOR | 56.96 | PB | ||||||||||
3 | June Sæbøe Tveit June Sæbøe Tveit ('99) | 99 | NOR | 57.12 | |||||||||||
4 | Lisa Maylen Stensøy Lisa Maylen Stensøy ('04) | 04 | NOR | 58.03 | |||||||||||
5 | Anna Bogunovic Larsen Anna Bogunovic Larsen ('93) | 93 | NOR | 58.04 | PB | ||||||||||
6 | Elisabella Hjelpdahl Elisabella Hjelpdahl ('02) | 02 | NOR | 59.26 | |||||||||||
K 800 m 12.9. Finale A Finale | 12.9. | ||||||||||||||
1 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:02.04 | |||||||||||
2 | Ingeborg Østgård Ingeborg Østgård ('03) | 03 | NOR | 2:03.30 | PB | ||||||||||
3 | Amanda Marie Grefstad Frøynes Amanda Marie Grefstad Frøynes ('98) | 98 | NOR | 2:03.92 | PB | ||||||||||
4 | Malin Nyfors Malin Nyfors ('97) | 97 | NOR | 2:08.13 | |||||||||||
5 | Sigrid Jervell Våg Sigrid Jervell Våg ('92) | 92 | NOR | 2:08.72 | |||||||||||
6 | Sigrid Bjørnsdatter Wahlberg Sigrid Bjørnsdatter Wahlberg ('03) | 03 | NOR | 2:08.76 | |||||||||||
7 | Astri Ayo Lakeri Ertzgaard Astri Ayo Lakeri Ertzgaard ('02) | 02 | NOR | 2:10.04 | SB | ||||||||||
8 | Solveig Hernandez Vråle Solveig Hernandez Vråle ('99) | 99 | NOR | 2:17.18 | |||||||||||
Indledende heats | 11.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 11.9. | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:11.88 | |||||||||||
2 | Sigrid Bjørnsdatter Wahlberg Sigrid Bjørnsdatter Wahlberg ('03) | 03 | NOR | 2:12.05 | |||||||||||
3 | Solveig Hernandez Vråle Solveig Hernandez Vråle ('99) | 99 | NOR | 2:12.54 | |||||||||||
4 | Astri Ayo Lakeri Ertzgaard Astri Ayo Lakeri Ertzgaard ('02) | 02 | NOR | 2:12.63 | SB | ||||||||||
5 | Josefin Heier Josefin Heier ('96) | 96 | SWE | 2:13.53 | |||||||||||
6 | Line Al-Saiddi Line Al-Saiddi ('06) | 06 | NOR | 2:14.59 | PB | ||||||||||
7 | Ingrid Kilvær Nilssen Ingrid Kilvær Nilssen ('03) | 03 | NOR | 2:15.11 | |||||||||||
8 | Leona Andersen Vedvik Leona Andersen Vedvik ('04) | 04 | NOR | 2:16.94 | |||||||||||
9 | Mathea Melberg Mathea Melberg ('02) | 02 | NOR | 2:23.05 | SB | ||||||||||
Indledende 2 11.9. | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Amanda Marie Grefstad Frøynes Amanda Marie Grefstad Frøynes ('98) | 98 | NOR | 2:14.48 | |||||||||||
2 | Ingeborg Østgård Ingeborg Østgård ('03) | 03 | NOR | 2:14.77 | |||||||||||
3 | Malin Nyfors Malin Nyfors ('97) | 97 | NOR | 2:14.88 | |||||||||||
4 | Sigrid Jervell Våg Sigrid Jervell Våg ('92) | 92 | NOR | 2:14.91 | |||||||||||
5 | Margrete Jørgensen Baustad Margrete Jørgensen Baustad | 00 | NOR | 2:15.03 | |||||||||||
6 | Marie Kristine Malmgren Marie Kristine Malmgren ('95) | 95 | NOR | 2:17.47 | PB | ||||||||||
7 | Maike Verhofstad Maike Verhofstad ('98) | 98 | NOR | 2:26.45 | SB | ||||||||||
K 1500 m 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Ingeborg Østgård Ingeborg Østgård ('03) | 03 | NOR | 4:12.60 | PB | ||||||||||
2 | Amalie M. Sæten Amalie M. Sæten ('97) | 97 | NOR | 4:15.38 | |||||||||||
3 | Trine Mjåland Trine Mjåland ('90) | 90 | NOR | 4:15.95 | PB | ||||||||||
4 | Ina Halle Haugen Ina Halle Haugen ('03) | 03 | NOR | 4:17.73 | |||||||||||
5 | Christina Maria Toogood Christina Maria Toogood ('89) | 89 | NOR | 4:18.75 | PB | ||||||||||
6 | Christine Næss Christine Næss | 00 | NOR | 4:20.88 | PB | ||||||||||
7 | Ingrid Emilsen Kristiansen Ingrid Emilsen Kristiansen ('92) | 92 | NOR | 4:21.21 | PB | ||||||||||
8 | Sara Busic Sara Busic ('02) | 02 | NOR | 4:22.29 | |||||||||||
9 | Mari Roligheten Ruud Mari Roligheten Ruud ('02) | 02 | NOR | 4:24.49 | |||||||||||
10 | Selma Løchen Engdahl Selma Løchen Engdahl ('01) | 01 | NOR | 4:27.28 | |||||||||||
11 | Kristine Lande Dommersnes Kristine Lande Dommersnes ('99) | 99 | NOR | 4:29.97 | =SB | ||||||||||
12 | Hedda Leirvik Hedda Leirvik ('02) | 02 | NOR | 4:42.68 | |||||||||||
Indledende heats | 10.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 10.9. | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Sara Busic Sara Busic ('02) | 02 | NOR | 4:29.15 | Q | ||||||||||
2 | Amalie M. Sæten Amalie M. Sæten ('97) | 97 | NOR | 4:29.56 | Q | ||||||||||
3 | Christine Næss Christine Næss | 00 | NOR | 4:29.67 | Q | ||||||||||
4 | Kristine Lande Dommersnes Kristine Lande Dommersnes ('99) | 99 | NOR | 4:29.97 | Q | SB | |||||||||
5 | Christina Maria Toogood Christina Maria Toogood ('89) | 89 | NOR | 4:30.02 | Q | ||||||||||
6 | Mari Roligheten Ruud Mari Roligheten Ruud ('02) | 02 | NOR | 4:30.48 | Q | ||||||||||
7 | Josefin Heier Josefin Heier ('96) | 96 | SWE | 4:33.81 | PB | ||||||||||
8 | Marie Kristine Malmgren Marie Kristine Malmgren ('95) | 95 | NOR | 4:46.09 | |||||||||||
9 | Kristine Alne Kristine Alne ('02) | 02 | NOR | 4:49.73 | |||||||||||
Indledende 2 10.9. | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Trine Mjåland Trine Mjåland ('90) | 90 | NOR | 4:43.86 | Q | SB | |||||||||
2 | Ina Halle Haugen Ina Halle Haugen ('03) | 03 | NOR | 4:44.66 | Q | ||||||||||
3 | Ingrid Emilsen Kristiansen Ingrid Emilsen Kristiansen ('92) | 92 | NOR | 4:45.37 | Q | ||||||||||
4 | Selma Løchen Engdahl Selma Løchen Engdahl ('01) | 01 | NOR | 4:45.71 | Q | ||||||||||
5 | Ingeborg Østgård Ingeborg Østgård ('03) | 03 | NOR | 4:45.95 | Q | ||||||||||
6 | Hedda Leirvik Hedda Leirvik ('02) | 02 | NOR | 4:46.34 | Q | ||||||||||
7 | Guro Bakke Johnsen Guro Bakke Johnsen | 00 | NOR | 4:46.99 | |||||||||||
8 | Mathea Melberg Mathea Melberg ('02) | 02 | NOR | 4:50.71 | |||||||||||
9 | Maike Verhofstad Maike Verhofstad ('98) | 98 | NOR | 4:51.93 | SB | ||||||||||
K 5000 m 10.9. Finale A Finale | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Karoline Bjerkeli Grøvdal Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90) | 90 | NOR | 14:47.95 | |||||||||||
2 | Ida Meli Narbuvoll Ida Meli Narbuvoll ('95) | 95 | NOR | 15:54.42 | |||||||||||
3 | Vienna Søyland Dahle Vienna Søyland Dahle ('92) | 92 | NOR | 16:04.48 | PB | ||||||||||
4 | Sigrid Jervell Våg Sigrid Jervell Våg ('92) | 92 | NOR | 16:04.89 | |||||||||||
5 | Mathilde Theisen Mathilde Theisen ('93) | 93 | NOR | 16:08.04 | PB | ||||||||||
6 | Ine Bakken Ine Bakken ('96) | 96 | NOR | 16:14.48 | |||||||||||
7 | Hanne Mjøen Maridal Hanne Mjøen Maridal ('96) | 96 | NOR | 16:33.66 | |||||||||||
8 | Kjersti Fresvik Kjersti Fresvik ('92) | 92 | NOR | 16:49.95 | PB | ||||||||||
9 | Sigrun Gjølberg Sigrun Gjølberg ('91) | 91 | NOR | 16:52.91 | |||||||||||
10 | Anne Bjerke Årrestad Anne Bjerke Årrestad ('89) | 89 | NOR | 16:54.02 | PB | ||||||||||
11 | Pernilla Epland Pernilla Epland ('90) | 90 | NOR | 16:59.69 | SB | ||||||||||
12 | Kristin Vabø Kristin Vabø ('93) | 93 | NOR | 17:11.73 | PB | ||||||||||
13 | Delphine Catherine Poirot Delphine Catherine Poirot ('95) | 95 | NOR | 17:34.50 | PB | ||||||||||
14 | Ida Tjørsvaag Ida Tjørsvaag ('89) | 89 | NOR | 17:42.59 | PB | ||||||||||
15 | Ingrid Helene Nyhus Ingrid Helene Nyhus ('97) | 97 | NOR | 17:51.32 | |||||||||||
16 | Elin Farestveit Elin Farestveit ('96) | 96 | NOR | 18:02.04 | PB | ||||||||||
17 | Ingrid Revheim Ingrid Revheim ('92) | 92 | NOR | 18:08.84 | SB | ||||||||||
Marie Kloster Marie Kloster ('81) | 81 | NOR | DNF | ||||||||||||
Nora Bergan Nora Bergan ('04) | 04 | NOR | DNF | ||||||||||||
K 10000 m 12.9. Finale A Finale | 12.9. | ||||||||||||||
1 | Ida Meli Narbuvoll Ida Meli Narbuvoll ('95) | 95 | NOR | 33:08.42 | PB | ||||||||||
2 | Mathilde Theisen Mathilde Theisen ('93) | 93 | NOR | 33:50.18 | PB | ||||||||||
3 | Ine Bakken Ine Bakken ('96) | 96 | NOR | 33:56.19 | |||||||||||
4 | Maria Sagnes Wågan Maria Sagnes Wågan ('92) | 92 | NOR | 34:02.66 | SB | ||||||||||
5 | Adele Norheim Henriksen Adele Norheim Henriksen ('02) | 02 | NOR | 34:05.36 | NU20R | PB | |||||||||
6 | Vienna Søyland Dahle Vienna Søyland Dahle ('92) | 92 | NOR | 34:27.41 | SB | ||||||||||
7 | Kjersti Fresvik Kjersti Fresvik ('92) | 92 | NOR | 35:41.82 | PB | ||||||||||
8 | Kristin Vabø Kristin Vabø ('93) | 93 | NOR | 37:12.94 | |||||||||||
9 | Amalie Joensen Amalie Joensen ('96) | 96 | NOR | 37:36.65 | PB | ||||||||||
Ida Tjørsvaag Ida Tjørsvaag ('89) | 89 | NOR | DNF | ||||||||||||
Annie Bersagel Annie Bersagel ('83) | 83 | NOR | DNF | ||||||||||||
Runa Skrove Falch Runa Skrove Falch ('90) | 90 | NOR | DNF | ||||||||||||
K 3000 m forh. 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Ingeborg Løvnes Ingeborg Løvnes ('92) | 92 | NOR | 10:15.34 | SB | ||||||||||
2 | Thea Charlotte Knutsen Thea Charlotte Knutsen ('04) | 04 | NOR | 10:20.76 | PB | ||||||||||
3 | Kristin Svendby Otervik Kristin Svendby Otervik ('01) | 01 | NOR | 10:29.95 | |||||||||||
4 | Anna Marie Nordengen Sirevåg Anna Marie Nordengen Sirevåg ('04) | 04 | NOR | 10:31.62 | PB | ||||||||||
5 | Kristine Alne Kristine Alne ('02) | 02 | NOR | 11:21.87 | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 12.9. Vind: -0.2 Finale A Finale | 12.9. | Vind: -0.2 | |||||||||||||
1 | Andrea Rooth Andrea Rooth ('02) | 02 | NOR | 13.40 | |||||||||||
2 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 13.83 | |||||||||||
3 | Ingrid Pernille Rismark Ingrid Pernille Rismark ('01) | 01 | NOR | 13.88 | |||||||||||
4 | Elea Jørstad Bock Elea Jørstad Bock ('02) | 02 | NOR | 14.01 | |||||||||||
5 | Kajsa Rooth Kajsa Rooth ('03) | 03 | NOR | 14.07 | |||||||||||
6 | Tonje Nedberg Tonje Nedberg ('99) | 99 | NOR | 14.12 | PB | ||||||||||
7 | Elise Grong Ruud Elise Grong Ruud ('96) | 96 | NOR | 14.29 | PB | ||||||||||
8 | Vilde Marstein Vilde Marstein ('02) | 02 | NOR | 14.50 | |||||||||||
Indledende heats | 12.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 12.9. Vind: +0.6 | 12.9. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Andrea Rooth Andrea Rooth ('02) | 02 | NOR | 13.51 | |||||||||||
2 | Ingrid Pernille Rismark Ingrid Pernille Rismark ('01) | 01 | NOR | 14.13 | |||||||||||
3 | Elise Grong Ruud Elise Grong Ruud ('96) | 96 | NOR | 14.36 | |||||||||||
4 | Vilde Marstein Vilde Marstein ('02) | 02 | NOR | 14.39 | |||||||||||
5 | Agathe Holtan Wathne Agathe Holtan Wathne ('94) | 94 | NOR | 14.45 | |||||||||||
Indledende 2 12.9. Vind: -0.4 | 12.9. | Vind: -0.4 | |||||||||||||
1 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 13.77 | PB | ||||||||||
2 | Elea Jørstad Bock Elea Jørstad Bock ('02) | 02 | NOR | 14.10 | |||||||||||
3 | Kajsa Rooth Kajsa Rooth ('03) | 03 | NOR | 14.19 | |||||||||||
4 | Tonje Nedberg Tonje Nedberg ('99) | 99 | NOR | 14.22 | PB | ||||||||||
5 | Helene Oulie Helene Oulie ('01) | 01 | NOR | 14.64 | |||||||||||
K 400 m hæk 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Nora Kollerød Wold Nora Kollerød Wold ('97) | 97 | NOR | 56.98 | PB | ||||||||||
2 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 57.47 | PB | ||||||||||
3 | Andrea Rooth Andrea Rooth ('02) | 02 | NOR | 59.17 | |||||||||||
4 | Hanne Arstein Hanne Arstein ('01) | 01 | NOR | 1:00.04 | PB | ||||||||||
5 | Marin Stray Gautadottir Marin Stray Gautadottir ('03) | 03 | NOR | 1:01.13 | |||||||||||
6 | Synne Eikeland Synne Eikeland ('02) | 02 | NOR | 1:02.97 | |||||||||||
7 | Emma Skibstad Bekkevik Emma Skibstad Bekkevik ('04) | 04 | NOR | 1:04.23 | |||||||||||
8 | Tina Helen Bergem Tina Helen Bergem ('94) | 94 | NOR | 1:04.48 | |||||||||||
Indledende heats | 11.9. | ||||||||||||||
Indledende 1 11.9. | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Nora Kollerød Wold Nora Kollerød Wold ('97) | 97 | NOR | 1:03.42 | |||||||||||
2 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 1:03.49 | |||||||||||
3 | Tina Helen Bergem Tina Helen Bergem ('94) | 94 | NOR | 1:03.96 | |||||||||||
4 | Synne Eikeland Synne Eikeland ('02) | 02 | NOR | 1:04.46 | |||||||||||
Indledende 2 11.9. | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Andrea Rooth Andrea Rooth ('02) | 02 | NOR | 1:00.31 | |||||||||||
2 | Hanne Arstein Hanne Arstein ('01) | 01 | NOR | 1:00.74 | |||||||||||
3 | Marin Stray Gautadottir Marin Stray Gautadottir ('03) | 03 | NOR | 1:00.78 | |||||||||||
4 | Emma Skibstad Bekkevik Emma Skibstad Bekkevik ('04) | 04 | NOR | 1:05.15 | |||||||||||
5 | Una Haukanes Una Haukanes ('03) | 03 | NOR | 1:08.65 | |||||||||||
K Højdespring 10.9. Finale A Finale | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Caroline Fleischer Caroline Fleischer ('96) | 96 | NOR | 1.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Madelen Haaheim Sveinungsen Madelen Haaheim Sveinungsen ('02) | 02 | NOR | 1.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Hedvik Kallåk Hedvik Kallåk ('04) | 04 | NOR | 1.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Telma Eid Telma Eid ('98) | 98 | NOR | 1.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Thea Leirfall Bremset Thea Leirfall Bremset ('99) | 99 | NOR | 1.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring 10.9. Finale A Finale | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Lene Onsrud Retzius Lene Onsrud Retzius ('96) | 96 | NOR | 4.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kitty Augusta Friele Faye Kitty Augusta Friele Faye ('02) | 02 | NOR | 4.00 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Agnes Elisabeth Morud Agnes Elisabeth Morud ('03) | 03 | NOR | 3.50 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mathilde Handeland Mathilde Handeland ('05) | 05 | NOR | 3.30 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sarah Saunes Moldskred Sarah Saunes Moldskred ('04) | 04 | NOR | 3.30 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Nora Eikeng Nora Eikeng ('06) | 06 | NOR | 3.20 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tiril Malm Sunde Tiril Malm Sunde ('97) | 97 | NOR | 3.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Thale Leirfall Bremset Thale Leirfall Bremset ('99) | 99 | NOR | 6.00 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lisa Wilker Lisa Wilker ('03) | 03 | NOR | 5.82 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kornelia Roppen Kornelia Roppen ('02) | 02 | NOR | 5.67 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Thea Leirfall Bremset Thea Leirfall Bremset ('99) | 99 | NOR | 5.65 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Telma Eid Telma Eid ('98) | 98 | NOR | 5.56 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring 12.9. Finale A Finale | 12.9. | ||||||||||||||
1 | Hedda Kronstrand Kvalvåg Hedda Kronstrand Kvalvåg ('02) | 02 | NOR | 12.91 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Rachel Ombeni Rachel Ombeni ('01) | 01 | NOR | 12.64 | -1.1 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Elise Sanden Søvik Elise Sanden Søvik ('97) | 97 | NOR | 12.23 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mathilde Sofie Klokseth Mathilde Sofie Klokseth ('03) | 03 | NOR | 12.04 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Caroline Fleischer Caroline Fleischer ('96) | 96 | NOR | 11.75 | 0.0 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kristine Moland Leiknes Kristine Moland Leiknes ('03) | 03 | NOR | 11.46 | 0.0 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Marianne Rabbe Husby Marianne Rabbe Husby ('94) | 94 | NOR | 11.24 | 0.0 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Sofie Olsvold Hausberg Sofie Olsvold Hausberg | 00 | NOR | 11.24 | +1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Telma Eid Telma Eid ('98) | 98 | NOR | 10.88 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Mathilde Handeland Mathilde Handeland ('05) | 05 | NOR | 10.73 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 10.9. Finale A Finale | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Hanna Emilie Hjeltnes Hanna Emilie Hjeltnes ('04) | 04 | NOR | 13.46 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mariell Morken Mariell Morken ('03) | 03 | NOR | 13.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Emelia Tveitå Emelia Tveitå ('02) | 02 | NOR | 12.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ellevine Kathleen Artesia Octavia Svensen Skare Ellevine Kathleen Artesia Octavia Svensen Skare ('05) | 05 | NOR | 11.47 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Hanna Haugsvær Hanna Haugsvær ('05) | 05 | NOR | 11.32 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Marit Jørgenrud Marit Jørgenrud ('95) | 95 | NOR | 11.22 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Solveig Fredriksen Solveig Fredriksen ('92) | 92 | NOR | 11.11 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Inga Rabben Reimers Inga Rabben Reimers ('05) | 05 | NOR | 10.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Marianne Rabbe Husby Marianne Rabbe Husby ('94) | 94 | NOR | 10.74 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 12.9. Finale A Finale | 12.9. | ||||||||||||||
1 | Lotta Flatum Lotta Flatum ('02) | 02 | NOR | 50.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Else Lundestad Bakkelid Else Lundestad Bakkelid ('76) | 76 | NOR | 45.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Solveig Fredriksen Solveig Fredriksen ('92) | 92 | NOR | 44.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Berit Stunes Isene Berit Stunes Isene ('98) | 98 | NOR | 43.84 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Hanna Emilie Hjeltnes Hanna Emilie Hjeltnes ('04) | 04 | NOR | 41.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Julie Noraberg Nilsen Julie Noraberg Nilsen | 00 | NOR | 40.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 10.9. Finale A Finale | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Beatrice Nedberge Llano Beatrice Nedberge Llano ('97) | 97 | NOR | 65.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Oda Marie Myklebust Oda Marie Myklebust ('01) | 01 | NOR | 55.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Solveig Fredriksen Solveig Fredriksen ('92) | 92 | NOR | 54.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ruth-Magrethe Austad Nilsen Ruth-Magrethe Austad Nilsen ('03) | 03 | NOR | 52.34 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tiril Lappegård Tiril Lappegård ('03) | 03 | NOR | 51.04 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mari Hytten Skyvang Mari Hytten Skyvang ('03) | 03 | NOR | 49.17 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Mia Ribe Brun Mia Ribe Brun ('04) | 04 | NOR | 47.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Aurora Fremnesvik Aurora Fremnesvik ('03) | 03 | NOR | 47.53 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Henrikke Antonsen Henrikke Antonsen ('03) | 03 | NOR | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Hedda Aasgaard Hedda Aasgaard ('01) | 01 | NOR | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 11.9. Finale A Finale | 11.9. | ||||||||||||||
1 | Kaja Mørch Pettersen Kaja Mørch Pettersen ('01) | 01 | NOR | 54.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sigrid Borge Sigrid Borge ('95) | 95 | NOR | 52.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Emilie Ingerø Emilie Ingerø ('95) | 95 | NOR | 51.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Maria Børstad Jensen Maria Børstad Jensen ('94) | 94 | NOR | 50.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mali Ingeborg Vollan Marstad Mali Ingeborg Vollan Marstad ('97) | 97 | NOR | 49.12 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ellevine Kathleen Artesia Octavia Svensen Skare Ellevine Kathleen Artesia Octavia Svensen Skare ('05) | 05 | NOR | 44.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Julie Heiervang Johnsen Julie Heiervang Johnsen ('96) | 96 | NOR | 42.95 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Inga Rabben Reimers Inga Rabben Reimers ('05) | 05 | NOR | 42.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Linnea Greiff Linnea Greiff ('98) | 98 | NOR | 41.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Tonje Sundal Tonje Sundal ('02) | 02 | NOR | 31.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 3000 m kapgang 10.9. Finale A Finale | 10.9. | ||||||||||||||
1 | Siri Gamst Glittenberg Siri Gamst Glittenberg ('02) | 02 | NOR | 13:41.76 | =SB | ||||||||||
2 | Maren Karlsen Bekkestad Maren Karlsen Bekkestad ('03) | 03 | NOR | 13:45.26 | PB | ||||||||||
3 | Fride Møller Flatin Fride Møller Flatin ('97) | 97 | NOR | 14:15.32 | PB | ||||||||||
4 | Malin Opdahl Malin Opdahl ('03) | 03 | NOR | 15:31.39 |