Gældende danske rekorder
Rekorder der står i kursiv afventer godkendelse. Det skyldes oftest, at de endnu ikke er anmeldt.
Mænd senior ude | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | 10.14 | Kojo Musah | 96 | Aarhus 1900 Atletik og Løb | Odense | 26.6.21 |
200 m | 20.49 | Simon Hansen | 98 | Aarhus 1900 Atletik og Løb | Aarhus | 5.9.21 |
400 m | 45.50 | Nick Ekelund-Arenander | 89 | Københavns IF | Madrid, ESP | 13.7.13 |
45.50 | Benjamin Lobo | 97 | Sparta Atletik og Løb | München, GER | 15.8.22 | |
800 m | 1:41.11 | Wilson Kipketer | 72 | Sparta AM | Köln, GER | 24.8.97 |
1000 m | 2:16.29 | Wilson Kipketer | 72 | Sparta AM | København | 23.8.95 |
1500 m | 3:31.17 | Robert K. Andersen | 72 | Sparta AM | Zürich, SUI | 13.8.97 |
1 mile | 3:50.79 | Robert K. Andersen | 72 | Sparta AM | Berlin, GER | 26.8.97 |
2000 m | 4:59.56 | Mogens Guldberg | 63 | Sparta AM | Lausanne, SUI | 15.9.87 |
3000 m | 7:43.78 | Mogens Guldberg | 63 | Sparta AM | Jerez de la Frontera, ESP | 13.9.89 |
5000 m | 13:25.39 | Dennis Jensen | 69 | Sparta AM | Heusden, BEL | 5.8.00 |
10000 m | 27:54.76 | Carsten Jørgensen | 70 | Blovstrød Løverne | Lisboa, POR | 4.4.98 |
1 times løb | 19985 | Abdi Hakin Ulad | 91 | Hvidovre Atletik & Motion | Bruxelles, BEL | 4.9.20 |
5 km | 13:48 | Thijs Nijhuis | 92 | Viborg Atletik og Motionsforening | Monaco, MON | 14.2.21 |
10 km | 28:21 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Valencia, ESP | 14.1.24 |
28:25 | Klaus Hansen | 66 | Skovbakken | Bonn, GER | 14.5.95 | |
15 km | 43:42 | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | Holbæk | 1.5.86 |
20 km | 59:07 | Abdi Hakin Ulad | 91 | Hvidovre AM | Valencia, ESP | 24.3.18 |
Halvmaraton | 1:01:55 | Carsten Jørgensen | 70 | Blovstrød Løverne | Uster, SUI | 27.9.98 |
Maraton | 2:09:43 | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | London, GBR | 21.4.85 |
100 km | 6:57:35 | Kenneth Munk | 81 | Hvidovre AM | Albertslund | 25.4.10 |
24 timer | 257753 | Kim Hansen | 75 | Viborg AM | Torino, ITA | 11.4.15 |
3000 m forh. | 8:20.42 | Ole Hesselbjerg | 90 | Sparta Atletik og Løb | Turku, FIN | 8.6.21 |
110 m hæk | 13.50 | Andreas Martinsen | 90 | Aarhus 1900 | København | 20.6.17 |
400 m hæk | 50.01 | Nicolai Trock Hartling | 94 | Sparta AM | Varaždin, CRO | 10.8.19 |
Højdespring | 2.28 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Essen, GER | 20.6.19 |
Stangspring | 5.75 | Piotr Buciarski | 75 | Sparta AM | Fort-de-France, FRA | 27.4.02 |
Længdespring | 8.25 | Morten Jensen | 82 | Sparta AM | Göteborg/U, SWE | 2.7.05 |
Trespring | 16.88 | Anders Möller | 77 | Sparta AM | København | 7.8.11 |
Kuglestød 7.26 kg | 21.61 | Joachim Olsen | 77 | Århus 1900 | København | 13.6.07 |
Diskoskast 2.0 kg | 61.30 | Steen Hedegaard | 45 | Holte Atletik | Tårnby | 30.8.77 |
Vægtkast 15.89 kg | 21.95 | Jan Bielecki | 71 | Sparta AM | København | 8.8.04 |
Hammerkast 7.26 kg | 77.02 | Jan Bielecki | 71 | Sparta AM | Bad Köstritz, GER | 8.9.02 |
Spydkast 800 gram | 81.22 | Kenneth Petersen | 65 | Københavns IF | København | 5.8.89 |
Tikamp | 7994 | Lars Warming | 63 | Århus 1900 | Götzis, AUT | 19.6.88 |
11.08 7.31 13.54 1.93 48.03 14.34 42.60 4.70 51.94 4:17.35 | ||||||
5000 m kapgang | 19:56.6h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Moss, NOR | 6.6.98 |
10000 m kapgang | 40:03.5h | Claus Jørgensen | 74 | Sdr. Omme IF | Sødre Omme | 22.5.99 |
10 km kapgang | 40:58.0h+ | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Eisenhüttenstadt, GER | 11.5.96 |
20 km kapgang | 1:22:18 | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Eisenhüttenstadt, GER | 11.5.96 |
30 km kapgang | 2:15:52.0h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Valby | 24.9.94 |
50 km kapgang | 3:51:46 | Jacob Sørensen | 74 | Sdr. Omme IF | Dublin, IRL | 15.6.02 |
4 x 100 m stafet | 38.16 | Sparta Atletik og Løb | Tokyo, JPN | 5.8.21 | ||
39.06 | Sparta Atletik og Løb | Chorzów, POL | 1.5.21 | |||
39.61 | Danmark | Paris, FRA | 24.8.19 | |||
40.24 | Aarhus 1900 Atletik og Løb | Aarhus | 6.9.20 | |||
4 x 200 m stafet | 1:25.53 | Sparta AM | København | 3.6.89 | ||
1:25.53 | Sparta AM | København | 19.5.90 | |||
4 x 400 m stafet | 3:07.08 | Danmark | Uden, NED | 2.7.11 | ||
3:09.80 | Sparta AM | Amsterdam, NED | 24.5.14 | |||
4 x 400 m stafet mix | 3:24.72 | Danmark | Minsk, BLR | 25.6.19 | ||
4 x 1500 m stafet | 15:18.5h | Sparta AM | Esbjerg | 2.8.86 | ||
1000 m stafet | 1:52.49 | Sparta AM | Lyngby | 8.7.90 | ||
Kaste 5-kamp | 4845 | Jan Cordius | 66 | Sparta AM | Randers | 4.6.95 |
70.54 16.43 59.84 63.02 21.10 | ||||||
Kvinder senior ude | ||||||
100 m | 11.32 | Ida Kathrine Karstoft | 95 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 11.6.22 |
200 m | 22.67 | Ida Kathrine Karstoft | 95 | Sparta Atletik og Løb | Madrid, ESP | 18.6.22 |
400 m | 52.84 | Rikke Rønholt | 76 | Sparta AM | Aarhus | 6.7.06 |
800 m | 2:00.10 | Annemarie Nissen | 94 | Sparta Atletik og Løb | Tampere, FIN | 8.8.23 |
2:00.58 | Annemarie Nissen | 94 | Sparta Atletik og Løb | Pápa, HUN | 6.9.22 | |
1000 m | 2:41.83 | Stina Troest | 94 | Sparta Atletik og Løb | Edegem, BEL | 28.8.22 |
1500 m | 4:05.34 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Budapest, HUN | 19.8.23 |
4:07.18 | Heidi Jensen | 66 | Sparta AM | Kassel, GER | 14.6.02 | |
1 mile | 4:30.2h | Loa Olafsson | 58 | Københavns IF | København | 25.5.78 |
3000 m | 8:42.3h | Loa Olafsson | 58 | Københavns IF | Oslo, NOR | 27.6.78 |
5000 m | 15:07.70 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Gävle, SWE | 14.7.19 |
10000 m | 31:45.4h | Loa Olafsson | 58 | Københavns IF | København | 6.4.78 |
5 km | 15:36 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Monaco, MON | 17.2.19 |
10 km | 32:06 | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | Miami FL, USA | 9.1.83 |
15 km | 49:08 | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | Portland OR, USA | 23.6.91 |
20 km | 1:07:06 | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | Esbjerg | 28.11.82 |
Halvmarathon | 1:11:07 | Sara Schou Kristensen | 97 | Aarhus Gymnastikforening af 1880 | Barcelona, ESP | 11.2.24 |
Marathon | 2:29:34 | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | London, GBR | 23.4.89 |
100 km | 7:53:15 | Anni Lønstad | 53 | IK Olympia | Hanau, GER | 16.4.94 |
24 timer | 248049 | Katja Lykke Tonstad | 81 | AC Pain | Taipei, TPE | 2.12.23 |
243749 | Stine Rex | 79 | SIK 80 | Albi, FRA | 27.10.19 | |
3000 m forh. | 9:13.46 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Doha, QAT | 30.9.19 |
100 m hæk 84.0 cm | 12.83 | Mette Graversgaard | 95 | Aarhus 1900 Atletik og Løb | Savona, ITA | 24.5.23 |
12.84 | Mette Graversgaard | 95 | Aarhus 1900 Atletik og Løb | Aalborg | 25.6.22 | |
400 m hæk | 53.55 | Sara Slott Petersen | 87 | Århus 1900 | Rio de Janeiro, BRA | 18.8.16 |
Højdespring | 1.94 | Pia Zinck | 71 | Århus 1900 | Athína, GRE | 8.8.97 |
Stangspring | 4.55 | Caroline Bonde Holm | 90 | Sparta Atletik og Løb | München, GER | 17.8.22 |
Længdespring | 6.96 | Renata Nielsen | 66 | Århus 1900 | Sevilla, ESP | 5.6.94 |
Trespring | 13.99 | Janne Nielsen | 93 | Aarhus 1900 Atletik og Løb | Albi, FRA | 13.9.20 |
Kuglestød 4.0 kg | 16.97 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre Atletik & Motion | Bloomington IN, USA | 26.5.22 |
Diskoskast 1.0 kg | 62.22 | Lisa Brix Pedersen | 96 | Sparta Atletik og Løb | Aalborg | 24.6.23 |
61.29 | Lisa Brix Pedersen | 96 | Sparta Atletik og Løb | Vagos, POR | 19.2.22 | |
Vægtkast 9.08 kg | 18.74 | Lise Lotte Jepsen | 00 | Odense Atletik - O.G.F. | Bagsværd | 21.8.21 |
Hammerkast 4.0 kg | 74.22 | Katrine Koch Jacobsen | 99 | Sparta Atletik og Løb | Trnava, SVK | 8.6.22 |
Spydkast 600 gram | 64.83 | Christina Scherwin | 76 | Sparta AM | Stuttgart, GER | 9.9.06 |
Syvkamp | 5722 | Dorte Bæk Klein | 60 | Esbjerg AM | Århus | 28.8.83 |
14.5h 1.77 11.07 25.5h 5.89 5.89 48.38 2:18.9h | ||||||
5000 m kapgang | 23:25.4h | Gunhild Kristiansen | 63 | Sdr. Omme IF | Taastrup | 21.9.85 |
10 km kapgang | 48:31 | Karin Jensen | 61 | Sdr. Omme IF | Trosa, SWE | 19.9.91 |
20 km kapgang | 1:45:28 | Gunhild Kristiansen | 63 | Sdr. Omme IF | Värnamo, SWE | 8.5.86 |
4 x 100 m stafet | 43.46 | Danmark | Eugene OR, USA | 22.7.22 | ||
46.43 | FIF atletik og motion | Aarhus | 6.9.20 | |||
4 x 200 m stafet | 1:37.80 | Danmark | Chorzów, POL | 2.5.21 | ||
1:39.35 | Århus 1900 | Tårnby | 29.8.92 | |||
4 x 400 m stafet | 3:36.2h | Danmark | Athína, GRE | 19.9.69 | ||
3:38.65 | Sparta AM | Rīga, LAT | 23.6.01 | |||
4 x 800 m stafet | 8:51.54 | Århus 1900 | Herlev | 5.8.90 | ||
1000 m stafet | 2:09.6h | Hvidovre IF | Hvidovre | 21.8.72 | ||
Kaste 5-kamp | 3778 | Annesofie Hartmann Nielsen | 00 | Hvidovre Atletik & Motion | Hvidovre | 26.8.23 |
53.43 14.12 55.22 30.74 16.25 | ||||||
3554 | Lise Lotte Jepsen | 00 | Odense Atletik - O.G.F. | Bagsværd | 21.8.21 | |
60.78 11.62 35.36 34.75 18.74 | ||||||
Mænd senior inde | ||||||
50 m | 5.75 | Martin Krabbe | 85 | AK Holstebro | Aarhus | 18.2.10 |
60 m | 6.56 | Kojo Musah | 96 | Aarhus 1900 Atletik og Løb | Randers | 30.1.22 |
200 m | 20.97 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Fayetteville AR, USA | 22.2.19 |
400 m | 45.67 | Benjamin Lobo | 97 | Sparta Atletik og Løb | Beograd, SRB | 19.3.22 |
800 m | 1:42.67 | Wilson Kipketer | 72 | Sparta AM | Paris, FRA | 9.3.97 |
1000 m | 2:14.96 | Wilson Kipketer | 72 | Sparta AM | Birmingham, GBR | 20.2.00 |
1500 m | 3:38.54 | Kristian Uldbjerg Hansen | 96 | Aarhus Gymnastikforening af 1880 | Metz, FRA | 3.2.24 |
3:38.85 | Mogens Guldberg | 63 | Sparta AM | Sevilla, ESP | 28.2.91 | |
1 mile | 3:59.13 | Mogens Guldberg | 63 | Sparta AM | Zaragoza, ESP | 26.2.88 |
3000 m | 7:44.76 | Mogens Guldberg | 63 | Sparta AM | Sevilla, ESP | 10.3.91 |
50 m hæk | 6.77 | Andreas Martinsen | 90 | Århus 1900 | Aarhus | 12.2.15 |
60 m hæk | 7.68 | Andreas Martinsen | 90 | Århus 1900 | Beograd, SRB | 3.3.17 |
7.68 | Andreas Martinsen | 90 | Århus 1900 | Beograd, SRB | 3.3.17 | |
Højdespring | 2.27 | Michael Mikkelsen | 66 | Sparta AM | Glasgow, GBR | 4.3.90 |
2.27 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Paris, FRA | 4.3.11 | |
Stangspring | 5.72 | Martin Voss | 67 | Århus 1900 | Malmö/A, SWE | 25.2.95 |
Længdespring | 8.18 | Morten Jensen | 82 | Sparta AM | Göteborg/Sc, SWE | 8.2.06 |
Trespring | 17.01 | Anders Möller | 77 | Århus 1900 | Malmö/A, SWE | 25.2.06 |
Kuglestød 7.26 kg | 21.63 | Joachim Olsen | 77 | Århus 1900 | Tallinn, EST | 25.2.04 |
Syvkamp | 5613 | Christian Gundersen | 99 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 4.2.24 |
7.12 6.86 13.38 1.83 8.25 4.80 2:39.40 | ||||||
5000 m kapgang | 20:11.0h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Århus | 1.3.97 |
4 x 200 m stafet | 1:25.10 | Danmark | Bærum, NOR | 14.2.15 | ||
1:26.50 | Sparta AM | Skive | 21.2.15 | |||
Kvinder senior inde | ||||||
50 m | 6.33 | Dorthe A. Wolfsberg | 58 | Frederiksberg IF | Grenoble, FRA | 22.2.81 |
60 m | 7.24 | Ida Kathrine Karstoft | 95 | Sparta Atletik og Løb | Aarhus | 2.3.22 |
200 m | 23.22 | Ida Kathrine Karstoft | 95 | Sparta Atletik og Løb | Uppsala, SWE | 13.2.22 |
400 m | 52.59 | Sara Slott Petersen | 87 | Århus 1900 | Växjö, SWE | 13.2.16 |
800 m | 2:02.33 | Heidi Jensen | 66 | Sparta AM | Stockholm/G, SWE | 17.2.00 |
1000 m | 2:44.90 | Tina Krebs Bahn | 63 | Fremad Holbæk | Clemson SC, USA | 1.3.86 |
1500 m | 4:10.20 | Tina Krebs Bahn | 63 | Fremad Holbæk | East Rutherford NJ, USA | 9.2.85 |
1 mile | 4:29.31 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Ostrava, CZE | 30.1.24 |
4:36.66 | Anna Juul | 98 | Sparta Atletik og Løb | Boston MA, USA | 11.2.22 | |
3000 m | 8:50.26 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Metz, FRA | 3.2.24 |
9:00.80 | Alberte Kjær Pedersen | 98 | Aarhus Gymnastikforening af 1880 | Toruń, POL | 4.3.21 | |
50 m hæk 76.2 cm | 7.28 | Mette Graversgaard | 95 | Århus 1900 | Aarhus | 28.12.15 |
60 m hæk 84.0 cm | 7.92 | Mette Graversgaard | 95 | Aarhus 1900 Atletik og Løb | Istanbul, TUR | 5.3.23 |
Højdespring | 1.90 | Pia Zinck | 71 | Århus 1900 | Paris, FRA | 7.3.97 |
1.90 | Pia Zinck | 71 | Århus 1900 | Arnstadt, GER | 31.1.98 | |
Stangspring | 4.50 | Caroline Bonde Holm | 90 | Sparta Atletik og Løb | Kalmar, SWE | 19.2.22 |
Længdespring | 6.77 | Renata Nielsen | 66 | Århus 1900 | Barcelona, ESP | 12.3.95 |
Trespring | 13.72 | Janne Nielsen | 93 | Aarhus 1900 Atletik og Løb | Liévin, FRA | 29.2.20 |
Kuglestød 4.0 kg | 16.76 | Trine Mulbjerg | 90 | Sparta AM | Växjö, SWE | 28.2.15 |
Femkamp | 4072 | Tine Bach Ejlersen | 85 | Århus 1900 | Aarhus | 3.2.13 |
8.67 1.76 10.92 5.90 2:25.28 | ||||||
3000 m kapgang | 14:11.0h | Gunhild Kristiansen | 63 | Sdr. Omme IF | Aarhus | 24.2.91 |
4 x 200 m stafet | 1:38.08 | Sparta Atletik og Løb | Odense | 17.2.24 | ||
1:38.55 | Danmark | Skive | 17.2.19 | |||
Mænd U23 ude | ||||||
100 m | 10.22A | Tazana Kamanga-Dyrbak | 02 | Sparta Atletik og Løb | Sestriere, ITA | 31.7.22 |
200 m | 20.48A | Tazana Kamanga-Dyrbak | 02 | Sparta Atletik og Løb | Lusaka, ZAM | 11.4.21 |
400 m | 45.85 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Bydgoszcz, POL | 14.7.17 |
800 m | 1:47.9h | Ruben Sørensen | 54 | Randers Freja | Warszawa, POL | 14.7.75 |
1000 m | 2:18.5h | Sven-Erik Nielsen | 51 | Helsingør IF | Lyngby | 15.8.73 |
1500 m | 3:40.1h | Ruben Sørensen | 54 | Randers Freja | Aarhus | 9.7.75 |
3000 m | 7:55.92 | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | København | 5.8.82 |
5000 m | 13:29.58 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Manchester, GBR | 3.6.22 |
10000 m | 28:06.74 | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | Helsinki, FIN | 7.8.83 |
5 km | 13:42 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Monaco, MON | 13.2.22 |
10 km | 28:21 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Valencia, ESP | 14.1.24 |
28:38 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Hole, NOR | 22.10.22 | |
Halvmaraton | 1:02:07 | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | Den Haag, NED | 19.3.83 |
Maraton | 2:10:47 | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | London, GBR | 17.4.83 |
3000 m forh. | 8:29.12 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Bergen, NOR | 8.6.22 |
110 m hæk | 13.96 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Aarhus | 21.7.10 |
400 m hæk | 50.02 | Nicolai Trock Hartling | 94 | Sparta AM | Tallinn, EST | 12.7.15 |
Højdespring | 2.26 | Jonas Kløjgaard Jensen | 96 | Århus 1900 | Skive | 19.5.18 |
Stangspring | 5.50 | Rasmus Wejnold Jørgensen | 89 | Sparta AM | Barcelona, ESP | 29.7.10 |
Længdespring | 8.03 | Morten Jensen | 82 | FIF Hillerød | København | 7.8.04 |
Trespring | 16.18 | Peder Dalby | 62 | AGF Atletik | København | 5.8.82 |
Kuglestød 7.26 kg | 19.75 | Joachim Olsen | 77 | Aalborg AM | Helsingborg, SWE | 10.7.99 |
Diskoskast 2.0 kg | 58.73 | Joachim Olsen | 77 | Aalborg AM | Helsingborg, SWE | 11.7.99 |
Vægtkast 15.89 kg | 18.98 | Nicco Hattesen | 02 | Esbjerg Atletik og Motion | Aabenraa | 17.9.22 |
Hammerkast 7.26 kg | 70.72 | Jan Bielecki | 71 | Holte Atletik | Athína, GRE | 1.12.93 |
Spydkast 800 gram | 78.11 | Arthur Wiborg Petersen | 99 | Sparta Atletik og Løb | Bålsta, SWE | 18.7.20 |
Tikamp | 7493 | Oliver Chabert | 99 | Sparta AM | København | 1.9.19 |
10.96 6.47 11.49 1.94 49.08 35.61 5.10 55.76 4:43.32 | ||||||
3000 m kapgang | 11:58.5h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Lisleby, NOR | 6.6.93 |
5000 m kapgang | 20:17.3h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Sdr. Omme | 25.5.96 |
10000 m kapgang | 40:29.0h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Sdr. Omme | 25.5.96 |
4 x 100 m stafet | 40.07 | Sparta Atletik og Løb | Jerusalem, ISR | 10.8.23 | ||
40.12 | Danmark | Bydgoszcz, POL | 16.7.17 | |||
41.47 | Sparta AM | Castellón, ESP | 15.9.18 | |||
4 x 400 m stafet | 3:11.10 | Danmark | Tampere, FIN | 9.7.08 | ||
3:16.03 | Sparta Atletik og Løb | Aarhus | 6.9.20 | |||
Kaste 5-kamp | 4259 | Torben Wolf | 78 | Aalborg AM | København | 19.8.00 |
63.70 14.23 49.14 19.24 62.88 | ||||||
Kvinder U23 ude | ||||||
100 m | 11.67 | Celina Hagihara | 06 | KIF - København | Göteborg/S, SWE | 1.7.23 |
200 m | 23.91 | Mette Graversgaard | 95 | Århus 1900 | Espoo, FIN | 21.8.16 |
400 m | 53.68 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | København | 3.9.16 |
800 m | 2:02.07 | Tina Krebs Bahn | 63 | Fremad Holbæk | Knoxville TN, USA | 21.5.83 |
1000 m | 2:44.9h | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | Hvidovre | 21.7.81 |
1500 m | 4:05.34 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Budapest, HUN | 19.8.23 |
4:09.12 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Watford, GBR | 29.6.19 | |
3000 m | 8:42.3h | Loa Olafsson | 58 | Københavns IF | Oslo, NOR | 27.6.78 |
5000 m | 15:07.70 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Gävle, SWE | 14.7.19 |
10000 m | 31:45.4h | Loa Olafsson | 58 | Københavns IF | København | 6.4.78 |
5 km | 15:36 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Monaco, MON | 17.2.19 |
10 km | 32:33 mix | Loa Olafsson | 58 | Københavns IF | København | 25.2.78 |
Halvmarathon | 1:12:03 | Astrid My Rønde Kristensen | 04 | Odense Atletik - O.G.F. | København | 18.9.22 |
Marathon | 2:40:35 | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | Miami FL, USA | 12.1.80 |
3000 m forh. | 9:13.46 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Doha, QAT | 30.9.19 |
100 m hæk 84.0 cm | 13.45 | Mette Graversgaard | 95 | Århus 1900 | Espoo, FIN | 21.8.16 |
400 m hæk | 55.56 | Stina Troest | 94 | Amager AC | Beijing, CHN | 23.8.15 |
Højdespring | 1.85 | Grith Ejstrup | 53 | Skovbakken | København | 12.8.72 |
1.85 | Grith Ejstrup | 53 | Skovbakken | København | 9.8.75 | |
Stangspring | 4.36 | Caroline Bonde Holm | 90 | Sparta AM | Cardiff, GBR | 18.7.12 |
Længdespring | 6.45 | Martha Traoré | 95 | Sparta AM | Tallinn, EST | 12.7.15 |
Trespring | 13.29 | Janne Nielsen | 93 | Århus 1900 | Stara Zagora, BUL | 20.6.15 |
Kuglestød 4.0 kg | 16.42 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre Atletik & Motion | College Station TX, USA | 14.5.21 |
Diskoskast 1.0 kg | 57.57 | Annesofie Hartmann Nielsen | 00 | Hvidovre Atletik & Motion | Ballerup | 26.5.22 |
Vægtkast 9.08 kg | 18.23 | Celina Julin | 94 | Sparta AM | Aarhus | 8.8.15 |
Hammerkast 4.0 kg | 71.09A | Katrine Koch Jacobsen | 99 | Sparta Atletik og Løb | Nairobi, KEN | 18.9.21 |
Spydkast 600 gram | 53.14 | Nina Otto | 92 | Sparta AM | Tampere, FIN | 13.7.13 |
Syvkamp | 5652 | Karla Schärfe | 03 | Sparta Atletik og Løb | København | 13.8.23 |
14.09/0.0 1.71 12.61 26.62/-1.0 5.69/+0.9 50.16 2:25.25 | ||||||
3000 m kapgang | 14:09.0h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Århus | 1.9.90 |
5000 m kapgang | 23:25.4h | Gunhild Kristiansen | 63 | Sdr. Omme IF | Taastrup | 21.9.85 |
4 x 100 m stafet | 46.31 | Danmark | Tampere, FIN | 7.9.08 | ||
46.61 | Sparta Atletik og Løb | Aarhus | 6.9.20 | |||
4 x 400 m stafet | 3:42.73 | Danmark | Frederiksberg | 6.8.83 | ||
3:46.23 | Sparta AM | Mersin, TUR | 30.5.15 | |||
Kaste 5-kamp | 3673 | Annesofie Hartmann Nielsen | 00 | Hvidovre Atletik & Motion | Hvidovre | 24.9.22 |
50.04 13.76 51.93 32.56 16.41 | ||||||
Mænd U20 ude | ||||||
100 m | 10.33 | Tazana Kamanga-Dyrbak | 02 | Sparta Atletik og Løb | Greve | 30.5.21 |
10.33 | Valentin Jensen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Oslo, NOR | 28.6.23 | |
200 m | 20.48A | Tazana Kamanga-Dyrbak | 02 | Sparta Atletik og Løb | Lusaka, ZAM | 11.4.21 |
400 m | 45.86 | Jónas Gunnleivsson Isaksen | 05 | Bragdið | Jerusalem, ISR | 9.8.23 |
800 m | 1:49.2h | Ruben Sørensen | 54 | Randers Freja | Århus | 12.9.73 |
1000 m | 2:21.2h | Ruben Sørensen | 54 | Randers Freja | Lyngby | 15.8.73 |
1500 m | 3:42.65 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | København | 16.6.22 |
3000 m | 7:49.61 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Jessheim, NOR | 6.8.21 |
5000 m | 13:29.58 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Manchester, GBR | 3.6.22 |
10000 m | 29:00.3h | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | Glostrup | 29.5.80 |
5 km | 13:42 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Monaco, MON | 13.2.22 |
10 km | 28:38 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Hole, NOR | 22.10.22 |
29:18 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Hole, NOR | 21.10.23 | |
3000 m forh. | 8:29.12 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Bergen, NOR | 8.6.22 |
110 m hæk 99.1 cm | 13.49 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Novi Sad, SRB | 24.7.09 |
400 m hæk | 52.15 | Kristian Strømgaard | 70 | Gundsømagle IF-77 | Varaždin, YUG | 25.8.89 |
Højdespring | 2.25 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Tallinn, EST | 23.7.11 |
Stangspring | 5.20 | Rasmus Wejnold Jørgensen | 89 | Sparta AM | Potsdam, GER | 7.6.08 |
5.20 | Rasmus Wejnold Jørgensen | 89 | Sparta AM | Bydgoszcz, POL | 12.7.08 | |
Længdespring | 7.82 | Andreas Trajkovski | 93 | Københavns IF | Barcelona, ESP | 11.7.12 |
Trespring | 15.76 | Peder Dalby | 62 | AGF Atletik | København | 15.8.81 |
Kuglestød 6.0 kg | 18.90 | Mads Krogsgaard Nielsen | 04 | Esbjerg Atletik og Motion | Haderslev | 3.6.23 |
Diskoskast 1.75 kg | 59.25 | Casper Jørgensen | 99 | Sparta AM | København | 26.6.18 |
Vægtkast 12.5 kg | 23.35 | Torben Wolf | 78 | Esbjerg AM | Randers | 7.6.97 |
Hammerkast 6.0 kg | 69.14 | Hans Barrett | 99 | Sparta AM | Aarhus | 5.6.18 |
Spydkast 800 gram | 69.34 | Torben Wolf | 78 | Esbjerg AM | Ljubljana, SLO | 24.7.97 |
Tikamp U20 | 7669 | Sofus Olivarius Vølund | 04 | Sparta Atletik og Løb | København | 21.5.23 |
10.91/+0.4 6.84/+0.9 15.05 1.97 49.02 14.10/-0.5 38.69 4.20 56.17 4:48.16 | ||||||
7538 | Mads Lund | 00 | Sparta AM | Viby | 12.5.19 | |
11.09w/+2.2 7.11/+1.1 14.35 1.90 50.73 14.76/+1.2 35.83 4.20 57.57 4:24.85 | ||||||
3000 m kapgang | 11:58.5h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Lisleby, NOR | 6.6.93 |
5000 m kapgang | 20:21.7h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Århus | 5.9.92 |
10000 m kapgang | 41:55.0h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Vejle | 7.8.93 |
20 km kapgang | 1:30:58 | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Harridslev | 20.3.93 |
4 x 100 m stafet | 40.07 | Sparta Atletik og Løb | Jerusalem, ISR | 10.8.23 | ||
40.60 | Danmark | Barcelona, ESP | 13.7.12 | |||
41.47 | Sparta AM | Castellón, ESP | 15.9.18 | |||
4 x 400 m stafet | 3:13.78 | Sparta Atletik og Løb | København | 28.5.23 | ||
3:16.23 | Danmark | Kristiansand, NOR | 28.8.05 | |||
3:19.55 | Århus 1900 | Aabenraa | 6.9.14 | |||
Kaste 5-kamp D19 | 4451 | Torben Wolf | 78 | Esbjerg AM | Esbjerg | 7.8.97 |
66.46 14.96 45.64 22.27 62.62 | ||||||
Kvinder U20 ude | ||||||
100 m | 11.67 | Celina Hagihara | 06 | KIF - København | Göteborg/S, SWE | 1.7.23 |
200 m | 24.02 | Sofie Abildtrup | 80 | Herning GF | Espoo, FIN | 29.8.99 |
400 m | 53.68 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | København | 3.9.16 |
800 m | 2:03.23 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Trier, GER | 8.9.23 |
1000 m | 2:45.09 | Mia Helene Mørck | 99 | Bagsværd Atletik Club | Holbæk | 29.8.17 |
1500 m | 4:05.34 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Budapest, HUN | 19.8.23 |
4:11.08 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Chorzów, POL | 22.6.23 | |
4:12.2h | Loa Olafsson | 58 | Københavns IF | København | 21.6.77 | |
3000 m | 8:47.83 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Zagreb, CRO | 6.9.16 |
5000 m | 15:44.29 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Karlsruhe, GER | 20.5.23 |
10000 m | 33:09.5h mix | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | Øbro | 20.9.78 |
5 km | 15:53 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Aarhus | 23.4.22 |
10 km | 33:13 | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | Aabenraa | 7.4.79 |
2000 m forh. | 6:24.51 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 11.9.21 |
3000 m forh. | 9:32.68 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Rio de Janeiro, BRA | 13.8.16 |
100 m hæk 84.0 cm | 13.62 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Malmö/S, SWE | 17.7.22 |
400 m hæk | 57.41 | Stina Troest | 94 | Amager AC | Rieti, ITA | 21.7.13 |
Højdespring | 1.85 | Grith Ejstrup | 53 | Skovbakken | København | 12.8.72 |
Stangspring | 4.20 | Caroline Bonde Holm | 90 | Sparta AM | Dubnica, SVK | 31.5.09 |
Længdespring | 6.37 | Betty Marie Ramsgaard Jensen | 04 | Sparta Atletik og Løb | Aalborg | 25.6.23 |
Trespring | 12.66 | Kathrine Holst Hahn | 04 | FIF atletik og motion | Ballerup | 20.8.22 |
Kuglestød 4.0 kg | 14.78 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | København | 26.6.18 |
Diskoskast 1.0 kg | 51.87 | Vivian Kraft | 66 | Trongårdens IF | København | 21.5.85 |
Hammerkast 4.0 kg | 61.10 | Lise Lotte Jepsen | 00 | Aabenraa IG | Borås, SWE | 19.7.19 |
Spydkast 600 gram | 49.99 | Maria L. Jensen | 90 | Ballerup AK | Sarajevo, BIH | 20.6.09 |
Syvkamp | 5441 | Betty Marie Ramsgaard Jensen | 04 | Sparta Atletik og Løb | Borås, SWE | 11.6.23 |
14.61/-2.8 1.55 11.73 25.59/-2.4 6.20w/+2.7 37.64 2:17.39 | ||||||
3000 m kapgang | 14:09.0h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Århus | 1.9.90 |
5000 m kapgang | 24:04.35 | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Thessaloníki, GRE | 8.8.91 |
10 km kapgang | 49:37 | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Harridslev | 20.3.93 |
4 x 100 m stafet | 46.76 | Danmark | Duisburg, FRG | 26.8.73 | ||
47.72 | Sparta AM | Aabenraa | 6.9.14 | |||
4 x 400 m stafet | 3:42.73 | Danmark | Frederiksberg | 6.8.83 | ||
3:52.5h | Aalborg FF | Glostrup | 27.6.82 | |||
Kaste 5-kamp P19 | 3758 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | Maribo | 30.9.18 |
13.40 42.57 51.26 42.57 20.01 | ||||||
Mænd U18 ude | ||||||
100 m | 10.37 | Kristoffer Hari | 97 | Hvidovre AM | Schweinfurt, GER | 22.6.13 |
200 m | 20.99 | Tazana Kamanga-Dyrbak | 02 | Sparta AM | Hvidovre | 12.8.18 |
400 m | 47.06 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | København | 6.8.14 |
800 m | 1:50.63 | William Devantier | 00 | Sparta AM | København | 20.6.17 |
1500 m | 3:48.4h | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | København | 16.7.20 |
3000 m | 8:26.7h | Bent Povlsen | 61 | AK 73 | København | 17.5.78 |
5000 m | 13:44.52 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Oordegem, BEL | 29.5.21 |
5 km | 15:02 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | København | 8.8.19 |
10 km | 29:43 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Værløse | 24.4.21 |
2000 m forh. | 5:56.0h | Torben Petersen | 71 | AK Brøndby | Glostrup | 14.9.88 |
110 m hæk 91.4 cm | 13.86 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Ostrava, CZE | 12.7.07 |
400 m hæk 84.0 cm | 51.79 | Joel Frederik von d'Ahe | 06 | Sparta Atletik og Løb | Maribor, SLO | 28.7.23 |
Højdespring | 2.21 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | København | 12.9.09 |
2.21 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | København | 4.6.10 | |
Stangspring | 5.05 | Rasmus Wejnold Jørgensen | 89 | Københavns IF | Hässleholm, SWE | 30.7.06 |
Længdespring | 7.69 | Benjamin Gabrielsen | 95 | Sparta AM | Rieti, ITA | 18.7.13 |
Trespring | 14.69 | Peder Dalby | 62 | AGF | Aalborg | 19.8.79 |
Kuglestød 5.0 kg | 18.44 | Mads Krogsgaard Nielsen | 04 | Aaig - Atletik & Triathlon | Aabenraa | 27.9.21 |
Diskoskast 1.5 kg | 56.88 | Joachim Olsen | 77 | Aalborg AK | Frederiksberg | 11.9.94 |
Vægtkast 11.34 kg | 22.02 | Simon Corlin Jensen | 76 | Viking Atletik | Aalborg | 5.9.93 |
Hammerkast 5.0 kg | 67.20 | Simon Corlin Jensen | 76 | Viking Atletik | Rønne | 9.8.93 |
Spydkast 700 gram | 69.03 | Sebastian Skovhauge | 03 | HI Skanderborg Atletik | Silkeborg | 4.10.20 |
Tikamp U18 | 7161 | Mads Lund | 00 | Sparta AM | Aalborg | 13.5.17 |
3000 m kapgang | 12:21.4h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Århus | 7.9.91 |
5000 m kapgang | 20:53.6h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Moss, NOR | 3.8.91 |
4 x 100 m stafet | 42.53 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 2.9.23 | ||
42.68 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 11.9.21 | |||
1000 m stafet | 1:58.60 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 3.9.23 | ||
1:59.79 | Sparta AM | Hvidovre | 27.8.17 | |||
Kaste 5-kamp D17 | 4235 | Torben Wolf | 78 | Esbjerg AM | Esbjerg | 23.9.95 |
64.00 15.30 46.30 18.92 61.60 | ||||||
Kvinder U18 ude | ||||||
100 m | 11.67 | Celina Hagihara | 06 | KIF - København | Göteborg/S, SWE | 1.7.23 |
200 m | 24.2h | Else Hadrup | 48 | Viborg AM | Hvidovre | 21.7.63 |
24.47 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | København | 21.5.23 | |
400 m | 54.17 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | Göteborg/U, SWE | 4.7.15 |
800 m | 2:04.14 | Heidi Jensen | 66 | Køge Atletik | Lyngby | 24.7.83 |
1000 m | 2:45.5h | Heidi Jensen | 66 | Køge Atletik | København | 2.8.83 |
1500 m | 4:13.5h | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | København | 11.8.77 |
3000 m | 9:16.43 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Tallinn, EST | 17.7.21 |
5000 m | 16:28.85 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Allerød | 11.10.14 |
5 km | 15:53 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Aarhus | 23.4.22 |
10 km | 34:44 | Anna Emilie Møller | 97 | Lillebælt i Løb | København | 15.6.14 |
2000 m forh. | 6:24.51 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 11.9.21 |
100 m hæk 76.2 cm | 13.83 | Amanda Sondrup Henriques | 04 | Randers Sportsklub Freja | Randers | 31.5.20 |
400 m hæk | 57.88 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | Cali, COL | 18.7.15 |
Højdespring | 1.82 | Dorthe A. Wolfsberg | 58 | Frederiksberg IF | København | 10.8.75 |
Stangspring | 3.95 | Iben Høgh-Pedersen | 90 | Randers Atletik Freja | Odense | 22.7.06 |
Længdespring | 6.08 | Martha Traoré | 95 | Sparta AM | Göteborg/U, SWE | 9.7.12 |
Trespring | 12.29 | Laetitia Bruun | 94 | Sparta AM | Villeneuve d'Ascq, FRA | 6.7.11 |
Kuglestød 3.0 kg | 16.37 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | Tbilisi, GEO | 15.7.16 |
Diskoskast 1.0 kg | 51.41 | Anne Juul Jensen | 06 | Viking Atletik | Odense | 27.6.23 |
Hammerkast 3.0 kg | 63.58 | Lise Lotte Jepsen | 00 | Aabenraa IG | Esbjerg | 17.6.17 |
Spydkast 500 gram | 48.31 | Camilla Urup Colstrup | 05 | Haderslev Idræts-forening | Hvidovre | 10.9.22 |
Syvkamp U18 | 5381 | Anna Øbakke Lange | 99 | Greve Atletik | Tbilisi, GEO | 15.7.16 |
14.47/+0.2 1.58 14.04 25.74/+1.2 5.23/+0.9 46.57 2:27.68 | ||||||
3000 m kapgang | 14:09.0h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Århus | 1.9.90 |
5000 m kapgang | 24:04.35 | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Thessaloníki, GRE | 8.8.91 |
4 x 100 m stafet | 47.52 | Danmark | Kristiansand, NOR | 17.8.19 | ||
48.66 | Herning GF | Odense | 16.8.97 | |||
1000 m stafet | 2:14.57 | Sparta AM | Hvidovre | 23.8.15 | ||
Kaste 5-kamp P17 | 4071 | Vicki Dahl | 00 | Stoholm IF | Holstebro | 5.6.16 |
59.78 12.89 33.57 19.27 36.53 | ||||||
M22 ude | ||||||
100 m | 10.26 | Kristoffer Hari | 97 | Hvidovre AM | Waco TX, USA | 20.4.19 |
10.26 | Kristoffer Hari | 97 | Hvidovre AM | Sacramento CA, USA | 24.5.19 | |
200 m | 20.52A | Jens Smedegaard | 57 | Glostrup IC | Ciudad de México, MEX | 12.9.79 |
400 m | 46.18 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Jacksonville FL, USA | 24.5.19 |
800 m | 1:48.0h | Sven-Erik Nielsen | 51 | Helsingør IF | Oslo, NOR | 26.7.73 |
1000 m | 2:18.5h | Sven-Erik Nielsen | 51 | Helsingør IF | Lyngby | 15.8.73 |
1500 m | 3:40.28 | Ruben Sørensen | 54 | Randers Freja | Köln, GER | 16.5.76 |
3:40.3h | Ruben Sørensen | 54 | Randers Freja | Köln, GER | 21.5.76 | |
3000 m | 8:01.2h | Gert Kærlin | 50 | Københavns IF | Århus | 23.8.72 |
5000 m | 13:45.0h | Gert Kærlin | 50 | Københavns IF | Oslo, NOR | 4.7.72 |
5 km | 14:09 | Andreas Holst Lindgreen | 98 | Sparta Atletik og Løb | Flakkebjerg | 20.6.20 |
10 km | 28:46 | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | Rødovre | 8.10.83 |
Maraton | 2:10:47 | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | London, GBR | 17.4.83 |
3000 m forh. | 8:34.04 | Jakob Dybdal Abrahamsen | 94 | Århus 1900 | Jacksonville FL, USA | 27.5.16 |
110 m hæk | 14.16 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Ried, AUT | 16.6.12 |
400 m hæk | 50.51 | Nicolai Trock Hartling | 94 | Sparta AM | Aarhus | 25.6.16 |
Højdespring | 2.26 | Jonas Kløjgaard Jensen | 96 | Århus 1900 | Skive | 19.5.18 |
Stangspring | 5.40 | Piotr Buciarski | 75 | Sparta AM | Eugene OR, USA | 17.5.97 |
5.40 | Piotr Buciarski | 75 | Sparta AM | Frederiksberg | 20.7.97 | |
5.40 | Rasmus Wejnold Jørgensen | 89 | Sparta AM | Jockgrim, GER | 26.7.11 | |
Længdespring | 8.03 | Morten Jensen | 82 | FIF Hillerød | København | 7.8.04 |
Trespring | 16.04 | Peder P. Nielsen | 88 | Århus 1900 | Odense | 8.8.10 |
Kuglestød 7.26 kg | 19.75 | Joachim Olsen | 77 | Aalborg AM | Helsingborg, SWE | 10.7.99 |
Diskoskast 2.0 kg | 58.73 | Joachim Olsen | 77 | Aalborg AM | Helsingborg, SWE | 11.7.99 |
Vægtkast 15.89 kg | 18.89 | Mathias Aastrup Jørgensen | 99 | Idrætsklubben Olympia | Bagsværd | 21.8.21 |
Spydkast 800 gram | 77.75 | Arthur Wiborg Petersen | 99 | Sparta Atletik og Løb | Austin TX, USA | 25.3.21 |
Tikamp | 7410 | Christian Gundersen | 99 | Sparta Atletik og Løb | København | 16.5.21 |
11.06/+1.3 6.40/0.0 13.51 1.88 49.79 15.36/-2.2 42.72 4.40 56.44 4:32.55 | ||||||
3000 m kapgang | 12:47.47 | Andreas Nielsen | 88 | GK Frem 2000 | , ??? | 5.9.10 |
5000 m kapgang | 20:17.3h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Sdr. Omme | 25.5.96 |
10000 m kapgang | 40:29.0h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Sdr. Omme | 25.5.96 |
4 x 100 m stafet | 40.25 | Sparta Atletik og Løb | Malmö/S, SWE | 16.7.22 | ||
41.71 | Greve Atletik | Holte | 8.9.19 | |||
4 x 400 m stafet | 3:16.03 | Sparta Atletik og Løb | Aarhus | 6.9.20 | ||
K22 ude | ||||||
100 m | 11.82 | Klara Skriver Loessl | 02 | Sparta Atletik og Løb | Canberra, AUS | 2.3.24 |
11.84 | Dorthe A. Wolfsberg | 58 | Frederiksberg IF | Glostrup | 9.8.80 | |
200 m | 24.02 | Dorthe A. Wolfsberg | 58 | Frederiksberg IF | København | 30.7.80 |
400 m | 54.16 | Sofie Abildtrup | 80 | Sparta AM | Randers | 17.8.02 |
800 m | 2:04.68 | Tina Krebs Bahn | 63 | Fremad Holbæk | Esbjerg | 18.8.85 |
1000 m | 2:50.22 | Line K Schulz | 96 | Århus 1900 | Pliezhausen, GER | 13.5.18 |
1500 m | 4:09.12 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Watford, GBR | 29.6.19 |
3000 m | 9:12.59 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Varaždin, CRO | 10.8.19 |
5000 m | 15:07.70 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Gävle, SWE | 14.7.19 |
10000 m | 34:37.2h | Aino Slej | 63 | Århus 1900 | Århus | 23.10.85 |
5 km | 15:36 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Monaco, MON | 17.2.19 |
10 km | 32:43 | Dorthe Rasmussen | 60 | Palo Alto CA, USA | 1.1.82 | |
Halvmarathon | 1:14:36 | Mette Holm Hansen | 62 | Herlev Atletik | Örebro, SWE | 30.6.84 |
Marathon | 2:44:41 | Mette Holm Hansen | 62 | Herlev Atletik | Minneapolis MN, USA | 4.10.84 |
3000 m forh. | 9:13.46 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Doha, QAT | 30.9.19 |
100 m hæk 84.0 cm | 13.60 | Dorthe A. Wolfsberg | 58 | Frederiksberg IF | København | 31.7.80 |
400 m hæk | 56.00 | Stina Troest | 94 | Amager AC | Rio de Janeiro, BRA | 16.8.16 |
Højdespring | 1.85 | Grith Ejstrup | 53 | Skovbakken | København | 9.8.75 |
Stangspring | 4.36 | Caroline Bonde Holm | 90 | Sparta AM | Cardiff, GBR | 18.7.12 |
Længdespring | 6.33 | Dorthe A. Wolfsberg | 58 | Frederiksberg IF | Hvidovre | 10.5.80 |
Trespring | 13.29 | Janne Nielsen | 93 | Århus 1900 | Stara Zagora, BUL | 20.6.15 |
Kuglestød 4.0 kg | 16.42 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre Atletik & Motion | College Station TX, USA | 14.5.21 |
Diskoskast 1.0 kg | 57.57 | Annesofie Hartmann Nielsen | 00 | Hvidovre Atletik & Motion | Ballerup | 26.5.22 |
Vægtkast 9.08 kg | 17.95 | Celina Julin | 94 | Sparta AM | Aarhus | 27.8.16 |
Hammerkast 4.0 kg | 71.09A | Katrine Koch Jacobsen | 99 | Sparta Atletik og Løb | Nairobi, KEN | 18.9.21 |
Spydkast 600 gram | 53.14 | Nina Otto | 92 | Sparta AM | Tampere, FIN | 13.7.13 |
Syvkamp | 5549 | Dorte Bæk Klein | 60 | Esbjerg AM | Århus | 18.7.82 |
3000 m kapgang | 14:11.0h | Gunhild Kristiansen | 63 | Sdr. Omme IF | Pori, FIN | 7.9.85 |
5000 m kapgang | 23:25.4h | Gunhild Kristiansen | 63 | Sdr. Omme IF | Taastrup | 21.9.85 |
4 x 100 m stafet | 46.61 | Sparta Atletik og Løb | Aarhus | 6.9.20 | ||
4 x 400 m stafet | 3:52.05 | Århus 1900 | Aarhus | 28.8.16 | ||
Kaste 5-kamp | 3673 | Annesofie Hartmann Nielsen | 00 | Hvidovre Atletik & Motion | Hvidovre | 24.9.22 |
50.04 13.76 51.93 32.56 16.41 | ||||||
M21 ude | ||||||
100 m | 10.23 | Tazana Kamanga-Dyrbak | 02 | Sparta Atletik og Løb | Kuortane, FIN | 17.6.23 |
200 m | 21.09 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Tallahassee FL, USA | 23.3.18 |
400 m | 46.20 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Gainesville FL, USA | 30.3.18 |
800 m | 1:47.9h | Ruben Sørensen | 54 | Randers Freja | Warszawa, POL | 14.7.75 |
1000 m | 2:19.4h | Ruben Sørensen | 54 | Randers Freja | København | 13.8.75 |
1500 m | 3:40.1h | Ruben Sørensen | 54 | Randers Freja | Aarhus | 9.7.75 |
3000 m | 7:55.92 | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | København | 5.8.82 |
5000 m | 13:30.06 | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | Oslo, NOR | 7.7.82 |
10000 m | 28:17.22 | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | Frankfurt, GER | 11.6.82 |
5 km | 14:50 | Elias Shifris | 02 | Viborg Atletik og Motionsforening | Odense | 26.3.23 |
10 km | 28:57 | Abdi Hakin Ulad | 91 | Korsør AM | Brunssum, NED | 1.4.12 |
Halvmaraton | 1:05:24 | Thijs Nijhuis | 92 | Viborg AM | USA, USA | 17.3.13 |
Maraton | 2:19:50 | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | Seoul, KOR | 28.3.82 |
3000 m forh. | 8:40.44 | Jakob Dybdal Abrahamsen | 94 | Århus 1900 | Stanford CA, USA | 2.5.15 |
110 m hæk | 14.08 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Ostrava, CZE | 15.7.11 |
400 m hæk | 50.02 | Nicolai Trock Hartling | 94 | Sparta AM | Tallinn, EST | 12.7.15 |
Højdespring | 2.20 | Michael Mikkelsen | 66 | Sparta AM | Århus | 20.9.87 |
2.20 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | København | 26.7.14 | |
Stangspring | 5.50 | Rasmus Wejnold Jørgensen | 89 | Sparta AM | Barcelona, ESP | 29.7.10 |
Længdespring | 7.97 | Morten Jensen | 82 | FIF Hillerød | Bydgoszcz, POL | 19.7.03 |
Trespring | 15.92 | Peder Dalby | 62 | AGF Atletik | Odense | 15.5.83 |
Kuglestød 7.26 kg | 18.68 | Nick Petersen | 87 | Københavns IF | Helsingborg, SWE | 29.6.08 |
Diskoskast 2.0 kg | 55.90 | Casper Jørgensen | 99 | Sparta Atletik og Løb | Ballerup | 20.6.20 |
Vægtkast 15.89 kg | 18.24 | Nicco Hattesen | 02 | Esbjerg Atletik og Motion | Esbjerg | 17.7.23 |
Hammerkast 7.26 kg | 68.02 | Jan Bielecki | 71 | Holte Atletik | Athens GA, USA | 8.12.92 |
Spydkast 800 gram | 78.11 | Arthur Wiborg Petersen | 99 | Sparta Atletik og Løb | Bålsta, SWE | 18.7.20 |
Tikamp | 7270 | Mikkel Sørensen | 57 | Holte Atletik | København | 30.7.78 |
3000 m kapgang | 13:07.2h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | København | 15.5.95 |
5000 m kapgang | 21:26.9h | Karsten Godtfredsen | 78 | Postens MF | Sdr. Omme | 22.5.99 |
10000 m kapgang | 42:57.3h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Sdr. Omme | 3.6.95 |
4 x 400 m stafet | 3:17.47 | Sparta AM | Greve | 25.8.19 | ||
K21 ude | ||||||
100 m | 11.6h | Else Hadrup | 48 | Viborg AM | Zürich, SUI | 4.7.69 |
200 m | 23.91 | Mette Graversgaard | 95 | Århus 1900 | Espoo, FIN | 21.8.16 |
400 m | 54.22 | Rikke Rønholt | 76 | Trongårdens IF | Atlanta GA, USA | 19.4.97 |
800 m | 2:02.86 | Tina Krebs Bahn | 63 | Fremad Holbæk | Chapel Hill NC, USA | 21.4.84 |
1000 m | 2:44.9h | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | Hvidovre | 21.7.81 |
1500 m | 4:11.08 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | København | 2.8.18 |
3000 m | 8:52.73 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Bergen, NOR | 22.8.18 |
5000 m | 15:44.95 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Ballerup | 15.5.18 |
10000 m | 34:03.37 | Lotte Strøyberg | 66 | AFF Aalborg | Glostrup | 8.8.87 |
5 km | 17:02 | Klara Hansen | 03 | Sparta Atletik og Løb | Odense | 10.3.24 |
17:17 | Klara Hansen | 03 | Sparta Atletik og Løb | København | 3.3.24 | |
17:31 | Sara Schou Kristensen | 97 | Blovstrød Løverne | Odense | 24.4.18 | |
10 km | 33:53 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | København | 31.12.18 |
Halvmarathon | 1:17:48 | Alberte Kjær Pedersen | 98 | AGF Atletik | Aarhus | 16.6.19 |
Marathon | 2:41:42 | Mette Holm Hansen | 62 | Herlev Atletik | London, GBR | 17.4.83 |
3000 m forh. | 9:31.66 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Berlin, GER | 12.8.18 |
100 m hæk 84.0 cm | 13.45 | Mette Graversgaard | 95 | Århus 1900 | Espoo, FIN | 21.8.16 |
400 m hæk | 55.56 | Stina Troest | 94 | Amager AC | Beijing, CHN | 23.8.15 |
Højdespring | 1.84 | Pia Zinck | 71 | AaFF | Aalborg | 16.8.92 |
Stangspring | 4.30 | Caroline Bonde Holm | 90 | Sparta AM | Szczecin, POL | 25.6.11 |
Længdespring | 6.32 | Dorthe A. Wolfsberg | 58 | Frederiksberg IF | Aalborg | 19.8.79 |
Trespring | 12.67 | Dorthe Jensen | 73 | Aalborg FF | Lyngby | 20.8.94 |
Kuglestød 4.0 kg | 15.85 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre Atletik & Motion | Hvidovre | 2.8.20 |
Vægtkast 9.08 kg | 18.74 | Lise Lotte Jepsen | 00 | Odense Atletik - O.G.F. | Bagsværd | 21.8.21 |
Hammerkast 4.0 kg | 63.79 | Liv Winther | 02 | Sparta Atletik og Løb | Karlstad, SWE | 5.7.23 |
Spydkast 600 gram | 50.63 | Marie Vestergaard | 91 | Skive AM | Skive | 23.6.12 |
Syvkamp | 5424 | Dorte Bæk Klein | 60 | Esbjerg | Ålborg | 30.8.81 |
3000 m kapgang | 14:16.0h | Gunhild Kristiansen | 63 | Sdr. Omme IF | Fana, NOR | 5.5.84 |
5000 m kapgang | 24:12.0h | Gunhild Kristiansen | 63 | Sdr. Omme IF | Fana, NOR | 5.5.84 |
4 x 100 m stafet | 47.61 | Sparta AM | Aarhus | 8.8.15 | ||
4 x 400 m stafet | 3:51.31 | Sparta AM | Aarhus | 9.8.15 | ||
M20 ude | ||||||
100 m | 10.22A | Tazana Kamanga-Dyrbak | 02 | Sparta Atletik og Løb | Sestriere, ITA | 31.7.22 |
200 m | 20.74 | Tazana Kamanga-Dyrbak | 02 | Sparta Atletik og Løb | Genève, SUI | 11.6.22 |
400 m | 45.85 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Bydgoszcz, POL | 14.7.17 |
800 m | 1:48.92 | Jens Østengaard | 62 | Sparta AM | Stockholm, SWE | 6.7.82 |
1000 m | 2:21.22 | Jens Østengaard | 62 | Sparta AM | København | 5.8.82 |
1500 m | 3:41.56 | Andreas Holst Lindgreen | 98 | Sparta AM | Sollentuna, SWE | 28.6.18 |
3000 m | 8:07.2h | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | København | 23.7.81 |
5000 m | 13:45.17 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Aarhus | 1.9.23 |
10000 m | 29:40.87 | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | Villeneuve d'Ascq, FRA | 4.7.81 |
5 km | 13:46 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Rīga, LAT | 1.10.23 |
10 km | 28:21 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Valencia, ESP | 14.1.24 |
30:20 | Mohammed Bashir | 84 | Kolding KFUM | Maribo | 18.4.04 | |
Halvmaraton | 1:06:13 | Mohammed Bashir | 84 | Kolding KFUM | Lyngby | 2.5.04 |
Maraton | 2:18:45 | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | Hamburg, GER | 8.11.81 |
3000 m forh. | 8:48.74 | Jakob Dybdal Abrahamsen | 94 | Århus 1900 | Oordegem, BEL | 31.5.14 |
110 m hæk | 13.96 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Aarhus | 21.7.10 |
400 m hæk | 50.94 | Nicolai Trock Hartling | 94 | Sparta AM | Odense | 3.8.14 |
Højdespring | 2.15 | Leon Axen | 61 | Hvidovre AK | København | 16.8.81 |
2.15 | René Tyranski Nielsen | 64 | Odense Freja | Aalborg | 1.7.84 | |
Stangspring | 5.32 | Rasmus Wejnold Jørgensen | 89 | Sparta AM | København | 6.8.09 |
Længdespring | 7.76 | Benjamin Gabrielsen | 95 | Sparta AM | København | 5.8.15 |
Trespring | 16.18 | Peder Dalby | 62 | AGF Atletik | København | 5.8.82 |
Kuglestød 7.26 kg | 17.69 | Nick Petersen | 87 | Københavns IF | Aarhus | 29.6.07 |
Diskoskast 2.0 kg | 56.58 | Casper Jørgensen | 99 | Sparta AM | Helsingborg, SWE | 7.7.19 |
Vægtkast 15.89 kg | 18.98 | Nicco Hattesen | 02 | Esbjerg Atletik og Motion | Aabenraa | 17.9.22 |
Hammerkast 7.26 kg | 64.50 | Torben Wolf | 78 | Esbjerg AM | Randers | 9.8.98 |
Tikamp | 7493 | Oliver Chabert | 99 | Sparta AM | København | 1.9.19 |
10.96 6.47 11.49 1.94 49.08 35.61 5.10 55.76 4:43.32 | ||||||
3000 m kapgang | 12:48.59 | Andreas Nielsen | 88 | GK Frem 2000 | Hvidovre | 14.9.08 |
5000 m kapgang | 20:48.3h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Sdr. Omme | 14.5.94 |
10000 m kapgang | 41:17.5h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Sdr. Omme | 14.5.94 |
4 x 100 m stafet | 41.49 | Århus 1900 | Aarhus | 8.8.15 | ||
4 x 400 m stafet | 3:24.17 | KTA | København | 10.8.78 | ||
K20 ude | ||||||
200 m | 24.1h | Betina Wilhjelm | 66 | Amager IF | København | 9.8.86 |
400 m | 54.44 | Sara Slott Petersen | 87 | Århus 1900 | Aarhus | 9.6.07 |
800 m | 2:02.07 | Tina Krebs Bahn | 63 | Fremad Holbæk | Knoxville TN, USA | 21.5.83 |
1000 m | 2:47.8h | Line K Schulz | 96 | Aalborg AM | Aalborg | 20.4.16 |
3000 m | 8:42.3h | Loa Olafsson | 58 | Københavns IF | Oslo, NOR | 27.6.78 |
10000 m | 31:45.4h | Loa Olafsson | 58 | Københavns IF | København | 6.4.78 |
5 km | 16:59 | Katrine Risvig | 03 | Skive A.M. | Odense | 26.3.23 |
10 km | 32:33 mix | Loa Olafsson | 58 | Københavns IF | København | 25.2.78 |
Halvmarathon | 1:12:29 | Laura Valgreen Petersen | 00 | Odense Atletik - O.G.F. | Barcelona, ESP | 16.2.20 |
3000 m forh. | 9:34.30 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Oslo, NOR | 15.6.17 |
100 m hæk 84.0 cm | 13.62 | Annika Baun Haldbo | 03 | Sparta Atletik og Løb | Espoo, FIN | 14.7.23 |
400 m hæk | 56.55 | Stina Troest | 94 | Amager AC | Namur, BEL | 28.5.14 |
Højdespring | 1.83 | Grith Ejstrup | 53 | Skovbakken | Tårnby | 13.5.73 |
1.83 | Pia Zinck | 71 | Aalborg FF | Aalborg | 14.9.91 | |
Stangspring | 4.19 | Iben Høgh-Pedersen | 90 | Randers Atletik Freja | Halmstad, SWE | 18.7.10 |
Længdespring | 6.45 | Martha Traoré | 95 | Sparta AM | Tallinn, EST | 12.7.15 |
Trespring | 12.68 | Janne Nielsen | 93 | Århus 1900 | Kaunas, LTU | 22.6.13 |
Kuglestød 4.0 kg | 14.44 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | Ballerup | 11.5.19 |
Diskoskast 1.0 kg | 53.17 | Annesofie Hartmann Nielsen | 00 | Hvidovre Atletik & Motion | København | 15.8.20 |
Vægtkast 9.08 kg | 18.12 | Lise Lotte Jepsen | 00 | Odense Atletik - O.G.F. | Bagsværd | 29.8.20 |
Hammerkast 4.0 kg | 61.72 | Lise Lotte Jepsen | 00 | Odense Atletik - O.G.F. | Bagsværd | 29.8.20 |
Spydkast 600 gram | 51.19 | Karla Schärfe | 03 | Sparta Atletik og Løb | Aarhus | 9.9.23 |
Syvkamp | 5652 | Karla Schärfe | 03 | Sparta Atletik og Løb | København | 13.8.23 |
14.09/0.0 1.71 12.61 26.62/-1.0 5.69/+0.9 50.16 2:25.25 | ||||||
3000 m kapgang | 14:35.5h | Gunhild Kristiansen | 63 | Sdr. Omme IF | Vejle | 28.8.83 |
5000 m kapgang | 24:37.5h | Gunhild Kristiansen | 63 | Sdr. Omme IF | Sdr. Omme | 26.6.83 |
4 x 100 m stafet | 48.60 | Sparta AM | Vila Real de Santo Antonio, POR | 24.5.14 | ||
4 x 400 m stafet | 3:46.23 | Sparta AM | Mersin, TUR | 30.5.15 | ||
D19 ude | ||||||
100 m | 10.33 | Tazana Kamanga-Dyrbak | 02 | Sparta Atletik og Løb | Greve | 30.5.21 |
200 m | 20.48A | Tazana Kamanga-Dyrbak | 02 | Sparta Atletik og Løb | Lusaka, ZAM | 11.4.21 |
400 m | 47.00 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Aarhus | 27.8.16 |
800 m | 1:49.2h | Ruben Sørensen | 54 | Randers Freja | Århus | 12.9.73 |
1000 m | 2:21.2h | Ruben Sørensen | 54 | Randers Freja | Lyngby | 15.8.73 |
1500 m | 3:42.65 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | København | 16.6.22 |
3000 m | 7:56.40 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Cali, COL | 5.8.22 |
5000 m | 13:29.58 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Manchester, GBR | 3.6.22 |
5 km | 15:08 | Elias Shifris | 02 | Viborg Atletik og Motionsforening | Ejby | 10.4.21 |
10 km | 28:38 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Hole, NOR | 22.10.22 |
3000 m forh. | 8:59.58 | Jakob Dybdal Abrahamsen | 94 | Århus 1900 | Rieti, ITA | 21.7.13 |
110 m hæk 99.1 cm | 13.49 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Novi Sad, SRB | 24.7.09 |
400 m hæk | 52.15 | Kristian Strømgaard | 70 | Gundsømagle IF-77 | Varaždin, YUG | 25.8.89 |
Højdespring | 2.23 | Jonas Kløjgaard Jensen | 96 | Århus 1900 | Eskilstuna, SWE | 18.7.15 |
Stangspring | 5.20 | Rasmus Wejnold Jørgensen | 89 | Sparta AM | Potsdam, GER | 7.6.08 |
Længdespring | 7.82 | Andreas Trajkovski | 93 | Københavns IF | Barcelona, ESP | 11.7.12 |
Trespring | 15.76 | Peder Dalby | 62 | AGF Atletik | København | 15.8.81 |
Kuglestød 6.0 kg | 18.90 | Mads Krogsgaard Nielsen | 04 | Esbjerg Atletik og Motion | Haderslev | 3.6.23 |
Diskoskast 1.75 kg | 59.25 | Casper Jørgensen | 99 | Sparta AM | København | 26.6.18 |
Vægtkast 12.5 kg | 23.35 | Torben Wolf | 78 | Esbjerg AM | Randers | 7.6.97 |
Hammerkast 6.0 kg | 69.14 | Hans Barrett | 99 | Sparta AM | Aarhus | 5.6.18 |
Spydkast 800 gram | 69.34 | Torben Wolf | 78 | Esbjerg AM | Ljubljana, SLO | 24.7.97 |
Tikamp U20 | 7669 | Sofus Olivarius Vølund | 04 | Sparta Atletik og Løb | København | 21.5.23 |
10.91/+0.4 6.84/+0.9 15.05 1.97 49.02 14.10/-0.5 38.69 4.20 56.17 4:48.16 | ||||||
3000 m kapgang | 11:58.5h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Lisleby, NOR | 6.6.93 |
5000 m kapgang | 21:31.0h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Søfteland, NOR | 8.5.93 |
10000 m kapgang | 41:55.0h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Vejle | 7.8.93 |
20 km kapgang | 1:30:58 | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Harridslev | 20.3.93 |
4 x 100 m stafet | 40.07 | Sparta Atletik og Løb | Jerusalem, ISR | 10.8.23 | ||
41.47 | Sparta AM | Castellón, ESP | 15.9.18 | |||
4 x 400 m stafet | 3:13.78 | Sparta Atletik og Løb | København | 28.5.23 | ||
3:19.55 | Århus 1900 | Aabenraa | 6.9.14 | |||
P19 ude | ||||||
100 m | 11.84 | Sofie Abildtrup | 80 | Herning GF | Espoo, FIN | 28.8.99 |
200 m | 24.02 | Sofie Abildtrup | 80 | Herning GF | Espoo, FIN | 29.8.99 |
400 m | 54.70 | Sara Slott Petersen | 87 | Århus 1900 | Odense | 22.7.06 |
800 m | 2:04.29 | Stina Troest | 94 | Amager AC | Greve | 28.9.13 |
1000 m | 2:48.19 | Line K Schulz | 96 | Aalborg AM | Aalborg | 22.4.15 |
1500 m | 4:12.2h | Loa Olafsson | 58 | Københavns IF | København | 21.6.77 |
3000 m | 8:47.83 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Zagreb, CRO | 6.9.16 |
5000 m | 15:48.8h mix | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | København | 2.5.79 |
10000 m | 33:15.8h | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | København | 25.4.79 |
5 km | 16:50 | Klara Hansen | 03 | Hechmann Racing Club | Aarhus | 23.4.22 |
10 km | 33:13 | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | Aabenraa | 7.4.79 |
3000 m forh. | 9:32.68 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Rio de Janeiro, BRA | 13.8.16 |
100 m hæk 84.0 cm | 13.62 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Malmö/S, SWE | 17.7.22 |
400 m hæk | 57.41 | Stina Troest | 94 | Amager AC | Rieti, ITA | 21.7.13 |
Højdespring | 1.85 | Grith Ejstrup | 53 | Skovbakken | København | 12.8.72 |
Stangspring | 4.20 | Caroline Bonde Holm | 90 | Sparta AM | Dubnica, SVK | 31.5.09 |
Længdespring | 6.37 | Betty Marie Ramsgaard Jensen | 04 | Sparta Atletik og Løb | Aalborg | 25.6.23 |
Trespring | 12.31 | Kathrine Holst Hahn | 04 | FIF atletik og motion | Lübeck, GER | 17.7.23 |
12.31 | Kathrine Holst Hahn | 04 | FIF atletik og motion | Oslo, NOR | 22.7.23 | |
Kuglestød 4.0 kg | 14.78 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | København | 26.6.18 |
Vægtkast 7.26 kg | 21.28 | Lise Lotte Jepsen | 00 | Aabenraa IG | Stoholm | 27.4.19 |
Hammerkast 4.0 kg | 61.10 | Lise Lotte Jepsen | 00 | Aabenraa IG | Borås, SWE | 19.7.19 |
Spydkast 600 gram | 49.99 | Maria L. Jensen | 90 | Ballerup AK | Sarajevo, BIH | 20.6.09 |
Syvkamp | 5441 | Betty Marie Ramsgaard Jensen | 04 | Sparta Atletik og Løb | Borås, SWE | 11.6.23 |
14.61/-2.8 1.55 11.73 25.59/-2.4 6.20w/+2.7 37.64 2:17.39 | ||||||
3000 m kapgang | 14:22.71 | Josefine Klausen | 91 | GK Frem 2000 | Glostrup | 4.9.10 |
5000 m kapgang | 25:22.90 | Josefine Klausen | 91 | GK Frem 2000 | Tuusula, FIN | 4.9.10 |
10 km kapgang | 54:37 | Josefine Klausen | 91 | GK Frem 2000 | Odense | 17.4.10 |
4 x 100 m stafet | 47.72 | Sparta AM | Aabenraa | 6.9.14 | ||
4 x 400 m stafet | 3:47.74 | Oslo, NOR | 23.7.23 | |||
3:55.35 | Sparta AM | Aabenraa | 6.9.14 | |||
Kaste 5-kamp P19 | 3758 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | Maribo | 30.9.18 |
13.40 42.57 51.26 42.57 20.01 | ||||||
D18 ude | ||||||
100 m | 10.33 | Valentin Jensen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Oslo, NOR | 28.6.23 |
200 m | 20.61A | Tazana Kamanga-Dyrbak | 02 | Sparta Atletik og Løb | Nairobi, KEN | 3.10.20 |
400 m | 45.86 | Jónas Gunnleivsson Isaksen | 05 | Bragdið | Jerusalem, ISR | 9.8.23 |
800 m | 1:49.57 | Kristian Uldbjerg Hansen | 96 | Aalborg AM | Kortrijk, BEL | 12.7.14 |
1000 m | 2:24.3h | Jens Østengaard | 62 | Sparta AM | København | 19.8.80 |
1500 m | 3:45.31 | William Devantier | 00 | Sparta AM | København | 12.6.18 |
3000 m | 7:49.61 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Jessheim, NOR | 6.8.21 |
5000 m | 13:40.09 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Oordegem, BEL | 29.5.21 |
10000 m | 29:36.6h | Henrik Jørgensen | 61 | Herlev Atletik | København | 4.9.79 |
5 km | 13:42 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Monaco, MON | 13.2.22 |
10 km | 29:01 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Aarhus | 23.4.22 |
3000 m forh. | 8:29.12 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Bergen, NOR | 8.6.22 |
110 m hæk 99.1 cm | 13.83 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Mannheim, GER | 22.6.08 |
400 m hæk | 52.61 | Andreas Bube | 87 | Bagsværd Atletik Club | Skive | 3.9.05 |
Højdespring | 2.25 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Tallinn, EST | 23.7.11 |
Stangspring | 4.90 | Thor Torp | 79 | Sparta AM | Frederiksberg | 20.7.97 |
Længdespring | 7.69 | Benjamin Gabrielsen | 95 | Sparta AM | Rieti, ITA | 18.7.13 |
Trespring | 15.19 | Henry Knudsen | 61 | AGF Atletik | Århus | 15.8.79 |
Kuglestød 6.0 kg | 17.84 | Mads Krogsgaard Nielsen | 04 | Esbjerg Atletik og Motion | Esbjerg | 18.6.22 |
Diskoskast 1.75 kg | 56.72 | Casper Jørgensen | 99 | Sparta AM | Ballerup | 28.5.17 |
Vægtkast 12.5 kg | 22.69 | Bjarke Brøns | 75 | Skive AM | Aalborg | 5.9.93 |
Hammerkast 6.0 kg | 65.06 | Hans Barrett | 99 | Stoholm IF | Umeå, SWE | 19.8.17 |
Spydkast 800 gram | 66.51 | Lukas Bjørnvad | 95 | Roar Atletik | Helsingør | 8.6.13 |
Tikamp U20 | 6982 | Nikolaj Grønbech | 02 | Sparta Atletik og Løb | København | 30.8.20 |
11.34/+0.6 6.61/-0.9 14.16 1.85 52.46 15.17/+1.0 32.00 4.60 52.34 4:50.78 | ||||||
5000 m kapgang | 20:21.7h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Århus | 5.9.92 |
10000 m kapgang | 41:57.48 | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Seoul, KOR | 16.9.92 |
20 km kapgang | 1:33:54 | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Århus | 28.3.92 |
4 x 100 m stafet | 42.73 | Århus 1900 | Aalborg | 13.9.14 | ||
4 x 400 m stafet | 3:27.6h | Holte Atletik | Århus | 29.6.75 | ||
P18 ude | ||||||
100 m | 11.78 | Sille Søndergaard | 83 | Sparta AM | Lillehammer, NOR | 19.8.01 |
200 m | 24.12 | Sofie Abildtrup | 80 | Herning GF | Diekirch, LUX | 26.9.98 |
400 m | 53.68 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | København | 3.9.16 |
800 m | 2:03.23 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Trier, GER | 8.9.23 |
1000 m | 2:45.09 | Mia Helene Mørck | 99 | Bagsværd Atletik Club | Holbæk | 29.8.17 |
1500 m | 4:05.34 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Budapest, HUN | 19.8.23 |
4:11.08 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Chorzów, POL | 22.6.23 | |
4:16.02 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | København | 27.5.23 | |
4:17.45 | Maria Larsen | 96 | Københavns IF | Watford, GBR | 17.5.14 | |
3000 m | 8:53.39 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | København | 7.6.23 |
9:10.30mix | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Frederiksberg | 25.6.15 | |
5000 m | 15:44.29 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Karlsruhe, GER | 20.5.23 |
16:07.43 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Eskilstuna, SWE | 19.7.15 | |
10000 m | 33:09.5h mix | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | Øbro | 20.9.78 |
5 km | 16:59 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Blovstrød | 8.10.15 |
10 km | 34:29 | Hanne Kjærsgård | 68 | Glostrup IC | Holstebro | 8.3.86 |
3000 m forh. | 10:09.58 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Hvidovre | 22.8.15 |
100 m hæk 84.0 cm | 13.89 | Annika Baun Haldbo | 03 | Sparta Atletik og Løb | Odense | 26.6.21 |
400 m hæk | 58.21 | Sara Slott Petersen | 87 | Århus 1900 | Odense | 31.7.05 |
Højdespring | 1.80 | Lise Wilbek | 58 | Trongårdens IF | Lyngby | 3.7.76 |
1.80 | Rikke Andersen | 98 | Sparta AM | København | 10.9.16 | |
Stangspring | 4.10 | Caroline Bonde Holm | 90 | Sparta AM | Hvidovre | 30.8.08 |
Længdespring | 6.25 | Dorthe A. Wolfsberg | 58 | Frederiksberg IF | Berlin, FRG | 7.8.76 |
Trespring | 12.66 | Kathrine Holst Hahn | 04 | FIF atletik og motion | Ballerup | 20.8.22 |
Kuglestød 4.0 kg | 14.05 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | Helsingborg, SWE | 8.7.17 |
Diskoskast 1.0 kg | 50.28 | Vivian Kraft | 66 | Trongårdens IF | Verden, GER | 8.9.84 |
50.28 | Lisa Brix Pedersen | 96 | Amager AC | Malmö/S-K, SWE | 18.6.14 | |
Vægtkast 7.26 kg | 21.39 | Lise Lotte Jepsen | 00 | Aaig - Atletik & Triathlon | Aalborg | 2.9.18 |
Hammerkast 4.0 kg | 60.09 | Lise Lotte Jepsen | 00 | Aabenraa IG | København | 23.6.18 |
Spydkast 600 gram | 49.09 | Maria L. Jensen | 90 | Ballerup AK | København | 2.8.08 |
Syvkamp | 5037 | Lone Nielsen | 71 | Ringkøbing AM | Århus | 20.8.89 |
3000 m kapgang | 15:26.74 | Josefine Klausen | 91 | GK Frem 2000 | Odense | 30.8.09 |
5000 m kapgang | 25:17.6h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Oslo, NOR | 2.4.93 |
10 km kapgang | 49:37 | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Harridslev | 20.3.93 |
4 x 100 m stafet | 48.86 | Sparta AM | Brno, CZE | 16.9.17 | ||
4 x 400 m stafet | 3:52.5h | Aalborg FF | Glostrup | 27.6.82 | ||
D17 ude | ||||||
100 m | 10.47 | Kristoffer Hari | 97 | Sparta AM | Tårnby | 3.5.14 |
200 m | 21.05 | Tazana Kamanga-Dyrbak | 02 | Sparta AM | Karlstad, SWE | 3.7.19 |
400 m | 47.06 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | København | 6.8.14 |
800 m | 1:50.63 | William Devantier | 00 | Sparta AM | København | 20.6.17 |
1000 m | 2:27.35 | Eddie M Andersen | 88 | FIF Hillerød | Holbæk | 21.6.05 |
1500 m | 3:44.50 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Aalborg | 22.8.20 |
3000 m | 8:26.7h | Bent Povlsen | 61 | AK 73 | København | 17.5.78 |
5000 m | 13:44.52 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Oordegem, BEL | 29.5.21 |
5 km | 13:59 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Flakkebjerg | 20.6.20 |
10 km | 29:43 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Værløse | 24.4.21 |
2000 m forh. | 5:56.0h | Torben Petersen | 71 | AK Brøndby | Glostrup | 14.9.88 |
110 m hæk 91.4 cm | 13.86 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Ostrava, CZE | 12.7.07 |
400 m hæk 84.0 cm | 51.79 | Joel Frederik von d'Ahe | 06 | Sparta Atletik og Løb | Maribor, SLO | 28.7.23 |
Højdespring | 2.21 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | København | 4.6.10 |
Stangspring | 5.05 | Rasmus Wejnold Jørgensen | 89 | Københavns IF | Hässleholm, SWE | 30.7.06 |
Længdespring | 7.56 | Andreas Trajkovski | 93 | Københavns IF | Singapore, SGP | 17.8.10 |
Trespring | 14.69 | Peder Dalby | 62 | AGF | Aalborg | 19.8.79 |
Kuglestød 5.0 kg | 18.44 | Mads Krogsgaard Nielsen | 04 | Aaig - Atletik & Triathlon | Aabenraa | 27.9.21 |
Diskoskast 1.5 kg | 56.88 | Joachim Olsen | 77 | Aalborg AK | Frederiksberg | 11.9.94 |
Vægtkast 11.34 kg | 22.02 | Simon Corlin Jensen | 76 | Viking Atletik | Aalborg | 5.9.93 |
Hammerkast 5.0 kg | 67.20 | Simon Corlin Jensen | 76 | Viking Atletik | Rønne | 9.8.93 |
Spydkast 700 gram | 69.03 | Sebastian Skovhauge | 03 | HI Skanderborg Atletik | Silkeborg | 4.10.20 |
Tikamp U18 | 7161 | Mads Lund | 00 | Sparta AM | Aalborg | 13.5.17 |
3000 m kapgang | 12:21.4h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Århus | 7.9.91 |
5000 m kapgang | 20:53.6h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Moss, NOR | 3.8.91 |
10 km kapgang | 43:39 | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Sdr. Omme | 20.4.91 |
4 x 100 m stafet | 42.53 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 2.9.23 | ||
42.68 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 11.9.21 | |||
1000 m stafet | 1:58.60 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 3.9.23 | ||
1:59.79 | Sparta AM | Hvidovre | 27.8.17 | |||
P17 ude | ||||||
100 m | 11.67 | Celina Hagihara | 06 | KIF - København | Göteborg/S, SWE | 1.7.23 |
200 m | 24.51 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | Göteborg/S, SWE | 14.8.15 |
400 m | 54.17 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | Göteborg/U, SWE | 4.7.15 |
800 m | 2:04.14 | Heidi Jensen | 66 | Køge Atletik | Lyngby | 24.7.83 |
1000 m | 2:45.5h | Heidi Jensen | 66 | Køge Atletik | København | 2.8.83 |
1500 m | 4:13.5h | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | København | 11.8.77 |
3000 m | 9:18.57 mix | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Herlev | 14.9.22 |
9:19.65 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | København | 16.6.22 | |
5000 m | 16:28.85 | Anna Emilie Møller | 97 | Blovstrød Løverne | Allerød | 11.10.14 |
5 km | 15:53 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Aarhus | 23.4.22 |
10 km | 34:44 | Anna Emilie Møller | 97 | Lillebælt i Løb | København | 15.6.14 |
2000 m forh. | 6:27.74 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 10.9.22 |
100 m hæk 76.2 cm | 13.94 | Louise B. Biede | 93 | SAK-77 | Glostrup | 4.9.10 |
400 m hæk | 57.88 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | Cali, COL | 18.7.15 |
Højdespring | 1.82 | Dorthe A. Wolfsberg | 58 | Frederiksberg IF | København | 10.8.75 |
Stangspring | 3.85 | Klara Skriver Loessl | 02 | Sparta AM | Baku, AZE | 25.7.19 |
Længdespring | 6.08 | Martha Traoré | 95 | Sparta AM | Göteborg/U, SWE | 9.7.12 |
Trespring | 12.29 | Laetitia Bruun | 94 | Sparta AM | Villeneuve d'Ascq, FRA | 6.7.11 |
Kuglestød 3.0 kg | 16.05 | Thea Jensen | 99 | Århus 1900 | Tbilisi, GEO | 16.7.16 |
Diskoskast 1.0 kg | 51.41 | Anne Juul Jensen | 06 | Viking Atletik | Odense | 27.6.23 |
Vægtkast 7.26 kg | 19.01 | Katrine Fjerbæk Olsen | 01 | Skive AM | Skive | 24.6.18 |
Hammerkast 3.0 kg | 63.58 | Lise Lotte Jepsen | 00 | Aabenraa IG | Esbjerg | 17.6.17 |
Spydkast 500 gram | 48.31 | Camilla Urup Colstrup | 05 | Haderslev Idræts-forening | Hvidovre | 10.9.22 |
Syvkamp U18 | 5381 | Anna Øbakke Lange | 99 | Greve Atletik | Tbilisi, GEO | 15.7.16 |
14.47/+0.2 1.58 14.04 25.74/+1.2 5.23/+0.9 46.57 2:27.68 | ||||||
3000 m kapgang | 14:51.5h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | København | 27.9.92 |
5000 m kapgang | 24:27.0h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Sdr. Omme | 27.6.92 |
10 km kapgang | 51:44 | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Århus | 28.3.92 |
4 x 100 m stafet | 48.08 | Aalborg Atletik og Motion | Hvidovre | 2.9.23 | ||
48.52 | KIF - København | Ballerup | 17.6.23 | |||
48.66 | Herning GF | Odense | 16.8.97 | |||
1000 m stafet | 2:14.57 | Sparta AM | Hvidovre | 23.8.15 | ||
D16 ude | ||||||
100 m | 10.37 | Kristoffer Hari | 97 | Hvidovre AM | Schweinfurt, GER | 22.6.13 |
200 m | 20.99 | Tazana Kamanga-Dyrbak | 02 | Sparta AM | Hvidovre | 12.8.18 |
400 m | 48.37 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Utrecht, NED | 17.7.13 |
800 m | 1:51.8h | Anders Vedel | 65 | Aalborg FF | Aalborg | 28.6.81 |
1000 m | 2:22.8h | Anders Vedel | 65 | AFF Aalborg | København | 6.8.81 |
1500 m | 3:57.06 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Holte | 8.9.19 |
3000 m | 8:15.87 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Tårnby | 2.10.20 |
5000 m | 14:06.51 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Aalborg | 13.6.20 |
5 km | 15:02 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | København | 8.8.19 |
10 km | 30:35 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | København | 10.6.19 |
2000 m forh. | 6:03.4h | Torben Petersen | 71 | AK Brøndby | Århus | 5.9.87 |
110 m hæk 91.4 cm | 14.13 | Mathias Mørk | 97 | Helsingør IF | Helsingør | 9.6.13 |
400 m hæk 84.0 cm | 53.92 | Nicolai Trock Hartling | 94 | Sparta AM | Glostrup | 4.9.10 |
Højdespring | 2.21 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | København | 12.9.09 |
Stangspring | 4.60 | Peter S Clausen | 65 | Hvidovre IF | København | 6.8.81 |
Længdespring | 7.41 | Andreas Trajkovski | 93 | Københavns IF | Odense | 29.8.09 |
Trespring | 14.37 | Philip Akrofi | 97 | Århus 1900 | Aalborg | 27.7.13 |
Kuglestød 5.0 kg | 16.54 | Søren Børsting Nielsen | 93 | Skive AM | Helsingborg, SWE | 10.7.09 |
Diskoskast 1.5 kg | 54.02 | Jesper Jensen | 66 | KTA | Malmö, SWE | 25.8.82 |
Vægtkast 11.34 kg | 19.06 | Jan Strøm Sørensen | 71 | Skive AM | Skive | 8.8.87 |
Hammerkast 5.0 kg | 61.04 5.5kg | Jan Strøm Sørensen | 71 | Skive AM | Skive | 20.9.87 |
Spydkast 700 gram | 65.89 | Matthias Hagen | 97 | Hvidovre Atletik & Motion | København | 24.8.13 |
Tikamp U18 | 6760 | Mads Lund | 00 | Sparta AM | Huddinge, SWE | 12.6.16 |
11.82/-0.8 6.68/+0.2 15.20 1.86 51.38 37.47 3.48 46.53 4:49.27 | ||||||
3000 m kapgang | 12:37.0h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Vantaa, FIN | 9.6.90 |
5000 m kapgang | 22:03.4h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Vantaa, FIN | 8.6.90 |
10 km kapgang | 46:10 | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Harridslev | 16.6.90 |
4 x 100 m stafet | 44.26 | Århus 1900 | Herning | 27.9.14 | ||
1000 m stafet | 2:04.08 | Greve Atletik | Hvidovre | 23.8.15 | ||
P16 ude | ||||||
100 m | 11.8h | Christina Schnohr | 75 | Frederiksberg IF | Frederiksberg | 11.5.91 |
200 m | 24.93 | Josephine Koch Jacobsen | 03 | Sparta AM | Leiria, POR | 21.9.19 |
400 m | 55.0h | Birgitte Jennes | 53 | Trongårdens IF | Berlin, FRG | 24.9.69 |
55.43 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | Göteborg/U, SWE | 28.6.14 | |
800 m | 2:04.9h | Tina Krebs Bahn | 63 | Fremad Holbæk | København | 2.8.79 |
1000 m | 2:47.5h | Loa Olafsson | 58 | Københavns IF | Lyngby | 19.6.74 |
1500 m | 4:19.18mix | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Frederiksberg | 13.5.21 |
3000 m | 9:16.43 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Tallinn, EST | 17.7.21 |
5000 m | 16:45.2h | Anna Holm Jørgensen | 87 | Viking Atletik | Rønne | 12.10.03 |
5 km | 15:55 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Herlev | 29.8.21 |
10 km | 36:51 | Dorthea Jørgensen | 98 | Kolding KFUM | København | 9.3.14 |
2000 m forh. | 6:24.51 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 11.9.21 |
100 m hæk 76.2 cm | 13.83 | Amanda Sondrup Henriques | 04 | Randers Sportsklub Freja | Randers | 31.5.20 |
400 m hæk | 58.60 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | Nanjing, CHN | 25.8.14 |
Højdespring | 1.76 | Birgitte K Kristensen | 60 | AK Brøndby | København | 29.8.76 |
Stangspring | 3.95 | Iben Høgh-Pedersen | 90 | Randers Atletik Freja | Odense | 22.7.06 |
Længdespring | 5.99 | Lone Nielsen | 71 | Ringkøbing AM | Fredrikstad, NOR | 28.6.87 |
Trespring | 12.25 | Laetitia Bruun | 94 | Sparta AM | Odense | 7.8.10 |
Kuglestød 3.0 kg | 15.59 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | Ballerup | 20.6.15 |
Diskoskast 1.0 kg | 47.72 | Anne Juul Jensen | 06 | Viking Atletik | Aalborg | 26.6.22 |
Vægtkast 7.26 kg | 19.27 | Vicki Dahl | 00 | Stoholm Idrætsforening | Holstebro | 5.6.16 |
Hammerkast 3.0 kg | 61.24 | Vicki Dahl | 00 | Stoholm IF | Holstebro | 11.5.16 |
Spydkast 500 gram | 46.87 | Anna Øbakke Lange | 99 | Greve Atletik | Maribo | 15.8.15 |
Syvkamp U18 | 5093 | Josefine Skifter Andersen | 03 | Slagelse Atletik DELTA | København | 1.9.19 |
10 km kapgang | 50:40 | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Sdr. Omme | 20.4.91 |
4 x 100 m stafet | 49.12 | Herning GF | Århus | 1.6.96 | ||
1000 m stafet | 2:17.99 | Herning GF | Århus | 6.8.96 | ||
D15 ude | ||||||
100 m | 10.90 | Kristoffer Hari | 97 | Hvidovre AM | Hvidovre | 1.9.12 |
200 m | 22.33 | Kristoffer Hari | 97 | Hvidovre AM | Hvidovre | 12.9.12 |
300 m | 35.10 | Tobias Gorgone Larsen | 00 | Holte Atletik | Göteborg/U, SWE | 3.7.15 |
800 m | 1:54.6h | Anders Vedel | 65 | Aalborg FF | Aalborg | 24.9.80 |
1000 m | 2:32.6h | Søren B. Jørgensen | 64 | Ballerup AK | Ballerup | 16.8.79 |
1500 m | 3:59.34 | Sebastian Smed Grønkjær | 08 | Vejle Idrætsforening | Aarhus | 23.8.23 |
3000 m | 8:33.83 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Greve | 25.8.19 |
10 km | 30:12 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Hamburg, GER | 8.9.19 |
2000 m forh. | 5:56.99 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Greve | 24.8.19 |
300 m hæk 76.2 cm | 39.65 | Vilhelm Krüger | 04 | Sparta AM | Greve | 24.8.19 |
39.65 | Vilhelm Krüger | 04 | Sparta AM | Greve | 22.9.19 | |
100 m hæk 84.0 cm | 13.52 | Sebastian Abildgaard Glyb | 05 | Holte Atletik | København | 4.7.20 |
Højdespring | 2.13 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Herning | 27.9.08 |
Stangspring | 4.34 | Peter S Clausen | 65 | Hvidovre IF | Helsingborg, SWE | 13.7.80 |
Længdespring | 7.00 | Andreas Trajkovski | 93 | Københavns IF | København | 2.8.08 |
Trespring | 13.72 | Henry Knudsen | 61 | AGF Atletik | Aabenraa | 14.8.76 |
Kuglestød 4.0 kg | 16.38 | Casper Jørgensen | 99 | Amager AC | København | 30.8.14 |
Diskoskast 1.0 kg | 59.36 | Casper Jørgensen | 99 | Amager AC | Göteborg, SWE | 27.6.14 |
Vægtkast 9.08 kg | 18.21 | Nicco Hattesen | 02 | Esbjerg AM | Skive | 9.12.17 |
Hammerkast 4.0 kg | 61.51 | Dren Meri | 02 | Idrætsklubben Olympia | Maribo | 26.11.17 |
Spydkast 600 gram | 60.55 | Mads Lund | 00 | Sparta AM | Greve | 26.9.15 |
2000 m kapgang | 9:00.0h | Ronnie Kristiansen | 79 | Sdr. Omme IF | Lisleby, NOR | 5.6.94 |
3000 m kapgang | 12:52.06 | Ronnie Kristiansen | 79 | Sdr. Omme IF | Erfurt, GER | 10.9.94 |
4 x 100 m stafet | 43.91 | Sparta AM | Aalborg | 14.9.19 | ||
1000 m stafet | 2:03.67 | Sparta AM | Greve | 25.8.19 | ||
Nikamp U16 | 6338 | Samuel Kirk-Haugstrup | 94 | Århus 1900 | Skive | 9.9.09 |
P15 ude | ||||||
100 m | 11.7h | Else Hadrup | 48 | Viborg AM | Hvidovre | 21.7.63 |
200 m | 24.2h | Else Hadrup | 48 | Viborg AM | Hvidovre | 21.7.63 |
300 m | 39.45 | Stina Troest | 94 | Amager AC | , ??? | 11.7.09 |
800 m | 2:06.9h | Loa Olafsson | 58 | Københavns IF | Lyngby | 15.8.73 |
1000 m | 2:55.8h | Heidi Jensen | 66 | Køge Atletik | Hvidovre | 21.7.81 |
1500 m | 4:19.90 | Loa Olafsson | 58 | Københavns IF | Duisburg, FRG | 26.8.73 |
3000 m | 9:30.6h | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | Hillerød | 19.6.75 |
5 km | 17:45 | Anna Mark Helwigh | 00 | Sparta AM | Skovlunde | 18.4.15 |
10 km | 36:22 | Sif Bendix Madsen | 01 | Sparta AM | København | 31.12.16 |
2000 m forh. | 6:50.26 | Anna Mark Helwigh | 00 | Sparta AM | Ballerup | 20.6.15 |
300 m hæk | 42.31 | Stina Troest | 94 | Amager AC | Frederiksberg | 20.6.09 |
80 m hæk 76.2 cm, 8 m | 11.30 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Göteborg/U, SWE | 29.6.18 |
Højdespring | 1.74 | Lone Pleth Sørensen | 66 | Skovbakken | Århus | 12.9.81 |
Stangspring | 3.85 | Rebecka Krüeger | 03 | Sparta AM | Ystad, SWE | 22.7.18 |
Længdespring | 5.87 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Aalborg | 2.9.18 |
Trespring | 11.91 | Hanne Sørensen | 80 | Hvidovre AK | Aabenraa | 23.9.95 |
Kuglestød 3.0 kg | 15.10 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | København | 16.8.14 |
Diskoskast 0.75 kg | 52.23 | Anne Juul Jensen | 06 | Viking Atletik | Rønne | 13.7.21 |
Vægtkast 5.44 kg | 20.09 | Katrine Fjerbæk Olsen | 01 | Skive AM | Stoholm | 27.6.16 |
Hammerkast 3.0 kg | 58.02 | Vicki Dahl | 00 | Stoholm IF | Hvidovre | 13.6.15 |
Spydkast 500 gram | 48.20 | Viola Lei Hansgaard | 08 | Trongårdens Idræts Forening | København | 21.5.23 |
3000 m kapgang | 14:09.0h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Århus | 1.9.90 |
4 x 100 m stafet | 49.53 | Sparta AM | Århus | 31.8.13 | ||
1000 m stafet | 2:17.81 | Sparta AM | Århus | 1.9.13 | ||
D14 ude | ||||||
100 m | 11.36 | Peter Andersson | 99 | Greve Atletik | Göteborg/U, SWE | 28.6.13 |
11.36 | Daniel Nielsen | 09 | GIC - Atletik & Motion | Göteborg/S, SWE | 1.7.23 | |
200 m | 23.36 | Tobias Gorgone Larsen | 00 | Holte Atletik | Jönköping, SWE | 7.9.14 |
300 m | 36.52 | Vilhelm Krüger | 04 | Sparta AM | Aalborg | 1.9.18 |
800 m | 1:58.8h | Anders Vedel | 65 | Aalborg FF | Århus | 20.5.79 |
1000 m | 2:37.75 | Markus Kirk Kjeldsen | 01 | SAK-77 | Silkeborg | 21.9.15 |
1500 m | 4:07.4h | Søren B. Jørgensen | 64 | Ballerup AK | København | 25.7.78 |
3000 m | 8:51.92 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Tårnby | 5.10.18 |
5 km | 15:28 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | København | 31.12.18 |
10 km | 32:16 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Odense | 30.9.18 |
2000 m forh. | 6:25.86 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Aalborg | 1.9.18 |
300 m hæk 76.2 cm | 40.81 | Andreas Sandfeld Hansen | 99 | Sparta AM | Aarhus | 31.8.13 |
100 m hæk 84.0 cm | 13.88 | Nicolai Trock Hartling | 94 | Sparta AM | Halmstad, SWE | 20.7.08 |
Højdespring | 1.95 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Aarhus | 9.9.07 |
Stangspring | 3.85 | Thomas Jørgensen | 70 | Køge Atletik | Glostrup | 17.8.84 |
Længdespring | 6.52 | Vilhelm Krüger | 04 | Sparta AM | Frederiksberg | 23.8.18 |
6.52 | Vilhelm Krüger | 04 | Sparta AM | Aalborg | 2.9.18 | |
Trespring | 12.99 | Jannick Bagge | 94 | Hvidovre AM | Glostrup | 9.10.08 |
Kuglestød 4.0 kg | 15.86 | Jan Holger Hansen | 61 | IK Hellas | Aabenraa | 2.8.75 |
Diskoskast 1.0 kg | 49.73 | Andreas Riber Thordahl | 91 | Køge Atletik | Skive | 4.9.05 |
Vægtkast 9.08 kg | 16.25 | Dren Meri | 02 | IK Olympia | Maribo | 6.10.16 |
Hammerkast 4.0 kg | 57.94 | Dren Meri | 02 | IK Olympia | Greve | 1.10.16 |
Spydkast 600 gram | 52.80 | Nikolaj Grønbech | 02 | Slagelse Atletik DELTA | Göteborg, SWE | 1.7.16 |
2000 m kapgang | 9:18.7h | Ronnie Kristiansen | 79 | Sdr. Omme IF | Lisleby, NOR | 6.6.93 |
3000 m kapgang | 13:59.0h | Brian Niemann | 58 | Sdr. Omme IF | Sdr. Omme | 8.8.72 |
13:59.0h | Ronnie Kristiansen | 79 | Sdr. Omme IF | Sdr. Omme | 26.6.93 | |
4 x 100 m stafet | 47.03 | Sparta AM | Hvidovre | 9.6.18 | ||
1000 m stafet | 2:08.43 | Sparta AM | Greve | 30.9.18 | ||
Nikamp U16 | 5906 | Mads Lund | 00 | Sparta AM | Holte | 23.8.14 |
P14 ude | ||||||
100 m | 11.78 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 10.6.23 |
200 m | 24.47 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | København | 21.5.23 |
300 m | 39.54 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Göteborg/S, SWE | 2.7.23 |
800 m | 2:11.3h | Tina Krebs Bahn | 63 | Fremad Holbæk | Greve | 14.8.77 |
1000 m | 2:56.1h | Shannet Nielsen | 66 | Gullfoss | København | 1.10.80 |
1500 m | 4:27.0h | Dorthe Rasmussen | 60 | Glostrup IC | Lyngby | 11.8.74 |
3000 m | 9:53.0h | Lis Møller Nielsen | 59 | Vojens AF | Århus | 8.5.73 |
10 km | 37:13 | Helle Ø Thomassen | 73 | Randers Real | Svendborg | 5.4.87 |
2000 m forh. | 6:52.90 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta AM | Helsingør | 15.6.19 |
300 m hæk | 43.77 | Louise B. Biede | 93 | SAK-77 | Silkeborg | 6.10.07 |
80 m hæk 76.2 cm, 8 m | 11.20 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Helsingborg, SWE | 8.7.17 |
Højdespring | 1.72 | Karla Schärfe | 03 | Sparta AM | Helsingør | 9.9.17 |
Stangspring | 3.50 | Amalie Bang Petersen | 98 | Randers Atletik Freja | Skive | 23.6.12 |
Længdespring | 5.97 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Tårnby | 7.5.23 |
Trespring | 11.67 | Nickoline Skifter Andersen | 98 | Slagelse Atletik DELTA | Hvidovre | 1.9.12 |
Kuglestød 3.0 kg | 13.59 | Thea Jensen | 99 | Glostrup IC | Glostrup | 27.4.13 |
Diskoskast 0.75 kg | 47.13 | Anne Juul Jensen | 06 | Viking Atletik | Rønne | 30.7.20 |
Vægtkast 5.44 kg | 18.88 | Iben Pusle Dahl | 05 | Stoholm IF | Randers | 16.6.19 |
Hammerkast 3.0 kg | 50.88 | Iben Pusle Dahl | 05 | Stoholm IF | Stoholm | 3.6.19 |
Spydkast 500 gram | 45.42 | Viola Lei Hansgaard | 08 | Trongårdens Idræts Forening | Hvidovre | 10.9.22 |
3000 m kapgang | 15:05.0h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Sønderborg | 12.8.89 |
4 x 100 m stafet | 50.73 | Aalborg AM | Aabenraa | 6.9.14 | ||
1000 m stafet | 2:22.2h | Køge Atletik | København | 25.9.80 | ||
Mænd U23 inde | ||||||
50 m | 5.92 | Hossein Asgari | 80 | Frederiksberg IF | Hvidovre | 2.2.00 |
60 m | 6.65 | Benjamin Hecht | 78 | Sparta AM | Malmö, SWE | 20.2.99 |
6.65 | Kristoffer Hari | 97 | Hvidovre AM | Skive | 19.2.17 | |
200 m | 20.97 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Fayetteville AR, USA | 22.2.19 |
400 m | 46.07 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Birmingham AL, USA | 9.3.19 |
800 m | 1:50.26 | Nicolai Trock Hartling | 94 | Sparta AM | Växjö, SWE | 13.2.16 |
1000 m | 2:28.53 | Jakob Rose-Hansen | 02 | Skive A.M. | Skive | 14.3.24 |
2:30.84 | Lucas Søgaard Hjortkjær | 02 | Idrætsklubben Hellas, Roskilde | Brookings SD, USA | 10.2.24 | |
2:31.26 | Jacob Ejby Stengaard | 94 | Skive AM | Skive | 9.4.16 | |
1500 m | 3:43.60 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Apeldoorn, NED | 27.1.24 |
3:44.21 | Thijs Nijhuis | 92 | Viborg AM | Athlone, IRL | 2.2.14 | |
3000 m | 7:48.34 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Sollentuna, SWE | 29.1.22 |
50 m hæk | 6.80 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Aarhus | 16.2.12 |
60 m hæk | 7.90 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Skive | 25.2.12 |
Højdespring | 2.27 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Paris, FRA | 4.3.11 |
Stangspring | 5.43 | Rasmus Wejnold Jørgensen | 89 | Sparta AM | Aubière, FRA | 6.3.10 |
Længdespring | 7.70 | Benjamin Gabrielsen | 95 | Sparta AM | Skive | 21.2.15 |
Trespring | 15.87 | Peder P. Nielsen | 88 | Århus 1900 | København | 21.2.10 |
Kuglestød 7.26 kg | 19.41 | Joachim Olsen | 77 | Aalborg AM | Indianapolis IN, USA | 5.3.99 |
Syvkamp | 5504 | Lars Warming | 63 | Århus 1900 | Århus | 16.2.85 |
6.9h 7.22 13.14 1.95 8.1h 4.30 2:49.5h | ||||||
5000 m kapgang | 20:14.9h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Aarhus | 19.2.94 |
4 x 200 m stafet | 1:28.99 | Århus 1900 | Skive | 26.2.17 | ||
Kvinder U23 inde | ||||||
50 m | 6.61 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 17.3.24 |
6.63 | Sille Søndergaard | 83 | Sparta AM | Hvidovre | 2.2.00 | |
60 m | 7.44 | Marie Høgh Larsen | 03 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 26.2.22 |
200 m | 23.99 | Mette Graversgaard | 95 | Århus 1900 | Växjö, SWE | 13.2.16 |
400 m | 53.85 | Sara Slott Petersen | 87 | Århus 1900 | Torino, ITA | 6.3.09 |
800 m | 2:02.64 | Tina Krebs Bahn | 63 | Fremad Holbæk | Boston MA, USA | 10.2.84 |
1000 m | 2:50.87 | Anna Mark Helwigh | 00 | Sparta Atletik og Løb | Staten Island NY, USA | 1.2.20 |
2:54.93 | Emma Kiplagat Kondrup | 04 | Kolding KFUM | Malmö/A, SWE | 10.2.19 | |
1500 m | 4:10.20 | Tina Krebs Bahn | 63 | Fremad Holbæk | East Rutherford NJ, USA | 9.2.85 |
1 mile | 4:29.31 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Ostrava, CZE | 30.1.24 |
3000 m | 8:50.26 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Metz, FRA | 3.2.24 |
9:10.01 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 19.2.23 | |
60 m hæk 84.0 cm | 8.31 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Randers | 30.1.22 |
Højdespring | 1.84 | Grith Ejstrup | 53 | Skovbakken | Malente, GER | 11.2.73 |
Stangspring | 4.42 | Caroline Bonde Holm | 90 | Sparta AM | Potsdam, GER | 17.2.12 |
Længdespring | 6.40 | Lene S. Demsitz | 59 | Hundested AF | Grenoble, FRA | 22.2.81 |
Trespring | 13.14 | Janne Nielsen | 93 | Århus 1900 | Bærum, NOR | 14.2.15 |
Kuglestød 4.0 kg | 16.56 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre Atletik & Motion | Fayetteville AR, USA | 27.2.21 |
Femkamp | 4018 | Betty Marie Ramsgaard Jensen | 04 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 4.2.24 |
8.80 1.64 12.66 5.63 2:18.79 | ||||||
3000 m kapgang | 14:24.0h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Århus | 28.2.93 |
4 x 200 m stafet | 1:40.17 | Sparta AM | Odense | 23.2.20 | ||
Mænd U20 inde | ||||||
50 m | 5.99 | Hossein Asgari | 80 | Frederiksberg IF | Hvidovre | 3.2.99 |
5.99 | Frederik Thomsen | 93 | Ballerup AK | Aarhus | 16.2.12 | |
5.99 | Simon Hansen | 98 | Århus 1900 | Aarhus | 30.12.16 | |
60 m | 6.76 | Lars Pedersen | 66 | Sparta AM | Stockholm, SWE | 9.2.85 |
200 m | 21.51 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Växjö, SWE | 18.1.15 |
400 m | 47.46 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Växjö, SWE | 13.2.16 |
800 m | 1:50.96 | Laust Kaastrup Kjær | 05 | Silkeborg Atletik Klub 77 | Bærum, NOR | 11.2.24 |
1:51.97 | Kristian Uldbjerg Hansen | 96 | Aalborg AM | Sätra, SWE | 31.1.15 | |
1000 m | 2:32.82 | Simon Mortensen Kirkeby | 06 | Skive A.M. | Skive | 14.3.24 |
2:37.80 | William Thøgersen | 08 | Sparta Atletik og Løb | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | |
2:41.92 | Joel Frederik von d'Ahe | 06 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 4.2.23 | |
1500 m | 3:51.29 | Andreas Holst Lindgreen | 98 | Sparta AM | Skive | 18.2.17 |
3000 m | 7:48.34 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Sollentuna, SWE | 29.1.22 |
7:52.47 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Gent, BEL | 13.2.21 | |
7:54.44 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Manchester, GBR | 22.1.22 | |
7:57.39 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Skive | 16.1.21 | |
50 m hæk 99.1 cm | 7.12 | Henrik Baker | 80 | Trongårdens IF | Hvidovre | 1.2.98 |
60 m hæk 99.1 cm | 7.91 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Florø, NOR | 21.2.09 |
7.91 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Skive | 28.2.09 | |
Højdespring | 2.27 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Paris, FRA | 4.3.11 |
Stangspring | 5.00 | Andreas Rønning | 93 | Ballerup AK | Aarhus | 16.2.12 |
5.00 | Nikolaj Grønbech | 02 | Sparta Atletik og Løb | København | 6.2.21 | |
Længdespring | 7.60 | Frederik Thomsen | 93 | Ballerup AK | Skive | 4.3.12 |
Trespring | 14.93 | Thomas Flensborg Madsen | 82 | Sparta AM | Malmö/A, SWE | 25.2.01 |
Kuglestød 6.0 kg | 18.60 | Lasse Larsen | 90 | Sparta AM | Helsingør | 12.12.09 |
Syvkamp U20 | 5438 | Mads Lund | 00 | Sparta AM | Randers | 4.2.18 |
7.19 7.10 12.94 1.92 8.29 4.20 2:46.38 | ||||||
4 x 200 m stafet | 1:31.57 | Sparta AM | Skive | 4.3.12 | ||
Kvinder U20 inde | ||||||
50 m | 6.61 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 17.3.24 |
6.63 | Sille Søndergaard | 83 | Sparta AM | Hvidovre | 2.2.00 | |
60 m | 7.44 | Marie Høgh Larsen | 03 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 26.2.22 |
200 m | 24.65 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 3.3.24 |
24.69 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | Skive | 5.3.16 | |
400 m | 54.92 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | Skive | 6.3.16 |
800 m | 2:06.55 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Bærum, NOR | 11.2.24 |
2:07.75 | Stina Troest | 94 | Amager AC | Skive | 24.2.13 | |
1000 m | 2:53.75 | Naomi Toft | 04 | Sparta Atletik og Løb | Boston MA, USA | 4.3.23 |
2:54.93 | Emma Kiplagat Kondrup | 04 | Kolding KFUM | Malmö/A, SWE | 10.2.19 | |
1500 m | 4:12.95+ | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Ostrava, CZE | 30.1.24 |
4:18.04 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 30.1.22 | |
1 mile | 4:29.31 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Ostrava, CZE | 30.1.24 |
3000 m | 8:50.26 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Metz, FRA | 3.2.24 |
9:10.01 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 19.2.23 | |
60 m hæk 84.0 cm | 8.31 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Randers | 30.1.22 |
Højdespring | 1.78 | Grith Ejstrup | 53 | Skovbakken | Ollerup | 27.2.71 |
1.78 | Sandra B. Christensen | 95 | Amager AC | Skive | 1.3.14 | |
Stangspring | 4.20 | Caroline Bonde Holm | 90 | Sparta AM | Göteborg/N, SWE | 25.1.09 |
Længdespring | 6.24 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Skive | 27.2.22 |
Trespring | 12.84 | Kathrine Holst Hahn | 04 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 18.2.23 |
12.77 | Kathrine Holst Hahn | 04 | FIF atletik og motion | Aarhus | 25.1.23 | |
Kuglestød 4.0 kg | 14.71 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | Skive | 18.2.18 |
Femkamp | 3849 | Betty Marie Ramsgaard Jensen | 04 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 5.2.23 |
8.90 1.56 11.36 5.92 2:22.83 | ||||||
3000 m kapgang | 14:24.0h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Århus | 28.2.93 |
4 x 200 m stafet | 1:41.90 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 1.3.20 | ||
Mænd U18 inde | ||||||
50 m | 6.09 | Martin Krabbe | 85 | AK Holstebro | Århus | 28.12.02 |
60 m | 6.91 | Valentin Jensen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Hvam, NOR | 3.12.22 |
200 m | 21.92 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Skive | 1.3.14 |
400 m | 48.41 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Skive | 1.3.14 |
800 m | 1:52.85 | Jonathan Drechsler Sigvardsen | 04 | Viborg Atletik og Motionsforening | Randers | 20.2.21 |
1000 m | 2:33.67 | Sebastian Smed Grønkjær | 08 | Vejle Idrætsforening | Skive | 14.3.24 |
2:37.80 | William Thøgersen | 08 | Sparta Atletik og Løb | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | |
1500 m | 3:54.6h | Jonathan Drechsler Sigvardsen | 04 | Viborg Atletik og Motionsforening | Randers | 9.2.21 |
3000 m | 7:59.30 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Skive | 16.1.21 |
50 m hæk 91.4 cm | 6.82 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Århus | 29.12.07 |
60 m hæk 91.4 cm | 8.00 | Mathias Mørk | 97 | Helsingør IF | Skive | 1.3.14 |
Højdespring | 2.22 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Aarhus | 11.12.10 |
Stangspring | 4.72 | Rasmus Wejnold Jørgensen | 89 | Københavns IF | Göteborg/FH, SWE | 18.2.06 |
Længdespring | 7.25 | Andreas Trajkovski | 93 | Københavns IF | Malmö/A, SWE | 31.1.10 |
Trespring | 14.41 | Philip Akrofi | 97 | Århus 1900 | Skive | 1.3.14 |
14.41 | Jonathan Sass Møller | 06 | Randers Sportsklub Freja | Aarhus | 28.12.23 | |
Kuglestød 5.0 kg | 18.36 | Christoffer Mikkelsen | 94 | Randers Atletik Freja | Århus | 10.12.11 |
Femkamp D17 | 3617 | Max Kørner Andersen | 03 | Frederiksberg IF | Randers | 1.2.20 |
8.23 3.90 14.46 1.87 3:00.69 | ||||||
4 x 200 m stafet | 1:31.61 | Sparta AM | Skive | 26.2.17 | ||
Kvinder U18 inde | ||||||
50 m | 6.61 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 17.3.24 |
6.63 | Sille Søndergaard | 83 | Sparta AM | Hvidovre | 2.2.00 | |
60 m | 7.54 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Malmö/A, SWE | 10.2.24 |
7.54 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 2.3.24 | |
200 m | 24.65 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 3.3.24 |
24.75 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Malmö/A, SWE | 11.2.24 | |
400 m | 55.59 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | Malmö/A, SWE | 24.1.15 |
800 m | 2:09.6h | Heidi Jensen | 66 | Køge Atletik | Rødovre | 22.1.83 |
1000 m | 2:54.93 | Emma Kiplagat Kondrup | 04 | Kolding KFUM | Malmö/A, SWE | 10.2.19 |
1500 m | 4:18.04 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 30.1.22 |
3000 m | 9:16.09 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Uppsala, SWE | 13.2.22 |
50 m hæk 76.2 cm | 7.37 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Hvidovre | 5.1.19 |
60 m hæk 76.2 cm | 8.55 | Annika Baun Haldbo | 03 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 1.3.20 |
Højdespring | 1.76 | Lone Pleth Sørensen | 66 | Skovbakken | Århus | 19.2.83 |
Stangspring | 3.90 | Iben Høgh-Pedersen | 90 | Randers Atletik Freja | Malmö/A, SWE | 4.2.07 |
3.90 | Rebecka Krüeger | 03 | Malmö AI | Växjö, SWE | 4.3.18 | |
Længdespring | 6.09 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 2.3.24 |
5.92 | Josefine Skifter Andersen | 03 | Slagelse Atletik DELTA | Skive | 23.2.19 | |
Trespring | 12.26 | Laetitia Bruun | 94 | Sparta AM | Skive | 5.3.11 |
Kuglestød 3.0 kg | 15.41 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | Malmö/A, SWE | 13.2.16 |
Femkamp U18 | 3816 | Karla Schärfe | 03 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 1.2.20 |
8.89 1.73 12.62 5.30 2:33.73 | ||||||
3000 m kapgang | 14:25.0h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Århus | 24.2.91 |
4 x 200 m stafet | 1:41.90 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 1.3.20 | ||
M22 inde | ||||||
50 m | 5.95 | Martin Krabbe | 85 | AK Holstebro | Århus | 4.3.07 |
60 m | 6.73 | Henrik Paulsen | 63 | Sparta AM | Stockholm, SWE | 9.2.85 |
200 m | 20.97 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Fayetteville AR, USA | 22.2.19 |
400 m | 46.07 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Birmingham AL, USA | 9.3.19 |
800 m | 1:50.26 | Nicolai Trock Hartling | 94 | Sparta AM | Växjö, SWE | 13.2.16 |
1000 m | 2:28.53 | Jakob Rose-Hansen | 02 | Skive A.M. | Skive | 14.3.24 |
2:30.84 | Lucas Søgaard Hjortkjær | 02 | Idrætsklubben Hellas, Roskilde | Brookings SD, USA | 10.2.24 | |
2:31.26 | Jacob Ejby Stengaard | 94 | Skive AM | Skive | 9.4.16 | |
1500 m | 3:44.21 | Thijs Nijhuis | 92 | Viborg AM | Athlone, IRL | 2.2.14 |
3000 m | 8:09.39 | Kenneth Andreasen | 63 | Odense Freja | Rødovre | 2.2.85 |
50 m hæk | 6.80 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Aarhus | 16.2.12 |
60 m hæk | 7.90 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Skive | 25.2.12 |
Højdespring | 2.21 | Michael Mikkelsen | 66 | Sparta AM | Gent, BEL | 21.2.88 |
2.21 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Bærum, NOR | 14.2.15 | |
Stangspring | 5.35A | Piotr Buciarski | 75 | Sparta AM | Reno NV, USA | 25.1.97 |
Længdespring | 7.68A | Andreas Trajkovski | 93 | Sparta AM | Albuquerque NM, USA | 6.3.15 |
Trespring | 15.87 | Peder P. Nielsen | 88 | Århus 1900 | København | 21.2.10 |
Kuglestød 7.26 kg | 19.41 | Joachim Olsen | 77 | Aalborg AM | Indianapolis IN, USA | 5.3.99 |
Syvkamp | 5504 | Lars Warming | 63 | Århus 1900 | Århus | 16.2.85 |
6.9h 7.22 13.14 1.95 8.1h 4.30 2:49.5h | ||||||
5000 m kapgang | 21:48.0h | Rasmus G. Friis | 71 | Sdr. Omme IF | Århus | 28.2.93 |
4 x 200 m stafet | 1:28.99 | Århus 1900 | Skive | 26.2.17 | ||
K22 inde | ||||||
50 m | 6.68 | Louise Østergård | 94 | Randers Atletik Freja | Aarhus | 30.12.16 |
60 m | 7.52 | Line Holm Jensen | 00 | Aalborg Atletik og Motion | Randers | 30.1.22 |
200 m | 24.13 | Sara Slott Petersen | 87 | Århus 1900 | Birmingham, GBR | 1.2.09 |
400 m | 53.85 | Sara Slott Petersen | 87 | Århus 1900 | Torino, ITA | 6.3.09 |
800 m | 2:02.81 | Stina Troest | 94 | Amager AC | Wien, AUT | 30.1.16 |
1000 m | Vakant | |||||
1500 m | 4:10.20 | Tina Krebs Bahn | 63 | Fremad Holbæk | East Rutherford NJ, USA | 9.2.85 |
3000 m | 9:19.64 | Rikke Ulslev Degn | 75 | Trongårdens IF | Indianapolis IN, USA | 8.3.97 |
60 m hæk 84.0 cm | 8.39 | Ida Beiter Bomme | 01 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 18.2.23 |
Højdespring | 1.81 | Pia Zinck | 71 | Aalborg FF | Rødovre | 10.1.93 |
Stangspring | 4.42 | Caroline Bonde Holm | 90 | Sparta AM | Potsdam, GER | 17.2.12 |
Længdespring | 6.40 | Lene S. Demsitz | 59 | Hundested AF | Grenoble, FRA | 22.2.81 |
Trespring | 13.14 | Janne Nielsen | 93 | Århus 1900 | Bærum, NOR | 14.2.15 |
Kuglestød 4.0 kg | 16.56 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre Atletik & Motion | Fayetteville AR, USA | 27.2.21 |
Femkamp | 3689 | Nickoline Skifter Andersen | 98 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 1.2.20 |
9.76 9.76 13.39 5.49 2:25.88 | ||||||
3000 m kapgang | 19:34.7h | Lone Kondrup | 74 | MK Nørrevang | Aarhus | 2.3.96 |
4 x 200 m stafet | 1:40.17 | Sparta AM | Odense | 23.2.20 | ||
M21 inde | ||||||
50 m | 5.99 | Martin Krabbe | 85 | AK Holstebro | Århus | 30.12.06 |
60 m | 6.65 | Benjamin Hecht | 78 | Sparta AM | Malmö, SWE | 20.2.99 |
200 m | 21.02 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Clemson SC, USA | 20.1.18 |
400 m | 46.14 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Fayetteville AR, USA | 27.1.18 |
800 m | 1:51.35A | Kristian Uldbjerg Hansen | 96 | Aalborg AM | Albuquerque NM, USA | 11.2.17 |
1000 m | 2:32.76 | Lucas Søgaard Hjortkjær | 02 | Idrætsklubben Hellas, Roskilde | Seward NE, USA | 9.12.23 |
1500 m | 3:43.60 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Apeldoorn, NED | 27.1.24 |
3:44.7h | William Devantier | 00 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 26.1.21 | |
3000 m | 7:49.02 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Metz, FRA | 3.2.24 |
50 m hæk | 6.87 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Aarhus | 27.12.11 |
60 m hæk | 8.00 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Aarhus | 27.12.11 |
Højdespring | 2.14 | Martin Gärtner | 78 | IK Hellas | Malmö/A, SWE | 21.2.99 |
Stangspring | 5.43 | Rasmus Wejnold Jørgensen | 89 | Sparta AM | Aubière, FRA | 6.3.10 |
Længdespring | 7.49 | Andreas Trajkovski | 93 | Københavns IF | Fayetteville AR, USA | 14.2.14 |
7.49 | Andreas Trajkovski | 93 | Københavns IF | New York NY, USA | 7.3.14 | |
Trespring | 15.38 | Thomas Flensborg Madsen | 82 | Sparta AM | Ames IA, USA | 15.2.03 |
Kuglestød 7.26 kg | 18.15 | Joachim Olsen | 77 | Aalborg AM | Malmö, SWE | 8.3.98 |
Syvkamp | 5286 | Nikolaj Grønbech | 02 | Sparta Atletik og Løb | Lubbock TX, USA | 27.1.23 |
7.34 6.40 13.06 1.86 8.62 5.00 2:51.12 | ||||||
5000 m kapgang | 20:34.9h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Vejle | 11.2.95 |
4 x 200 m stafet | 1:30.17 | Sparta AM | Skive | 24.2.19 | ||
K21 inde | ||||||
50 m | 6.74 | Line Holm Jensen | 00 | Aalborg Atletik og Motion | Aalborg | 14.2.21 |
60 m | 7.50 | Marie Høgh Larsen | 03 | Sparta Atletik og Løb | Odense | 16.2.24 |
200 m | 23.99 | Mette Graversgaard | 95 | Århus 1900 | Växjö, SWE | 13.2.16 |
400 m | 55.77 | Martha Danneskjold Rasmussen | 02 | Aarhus 1900 Atletik og Løb | Budapest, HUN | 12.2.23 |
800 m | 2:02.64 | Tina Krebs Bahn | 63 | Fremad Holbæk | Boston MA, USA | 10.2.84 |
1000 m | 2:52.33 | Majken Lützen | 03 | Sparta Atletik og Løb | Boston MA, USA | 3.2.24 |
1500 m | 4:26.55 | Line K Schulz | 96 | Aalborg AM | Skive | 18.2.17 |
3000 m | 9:46.27 | Maria Larsen | 96 | Københavns IF | Skive | 19.2.17 |
60 m hæk 84.0 cm | 8.44 | Anne Møller | 87 | Aabenraa IG | Göteborg/FH, SWE | 9.2.08 |
Højdespring | 1.80 | Grith Ejstrup | 53 | Skovbakken | Göteborg/Sc, SWE | 10.3.74 |
1.80 | Pia Zinck | 71 | AFF Aalborg | Göteborg/FH, SWE | 18.1.92 | |
Stangspring | 4.40 | Caroline Bonde Holm | 90 | Sparta AM | Potsdam, GER | 18.2.11 |
Længdespring | 6.12 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Aarhus | 23.1.24 |
Trespring | 12.87 | Janne Nielsen | 93 | Århus 1900 | Skive | 23.2.14 |
Kuglestød 4.0 kg | 15.75 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre Atletik & Motion | Fayetteville AR, USA | 1.2.20 |
Femkamp | 3906 | Sofie Albrechtsen | 95 | Århus 1900 | Geneva OH, USA | 26.2.16 |
9.05 1.73 12.04 5.31 2:21.33 | ||||||
3000 m kapgang | 15:26.0h | Gunhild Kristiansen | 63 | Sdr. Omme IF | Odense | 17.3.84 |
4 x 200 m stafet | 1:42.95 | Odense Atletik - O.G.F. | Skive | 3.3.24 | ||
1:43.19 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 6.3.22 | |||
M20 inde | ||||||
50 m | 5.92 | Hossein Asgari | 80 | Frederiksberg IF | Hvidovre | 2.2.00 |
60 m | 6.65 | Kristoffer Hari | 97 | Hvidovre AM | Skive | 19.2.17 |
200 m | 21.54 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Växjö, SWE | 22.1.17 |
400 m | 46.33 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Beograd, SRB | 4.3.17 |
800 m | 1:51.82 | Nick Jensen | 91 | Sparta AM | Stockholm/G, SWE | 22.2.11 |
1000 m | 2:40.31 | Christian Gundersen | 99 | Sparta AM | Randers | 3.2.19 |
1500 m | 3:49.3h | Alexander Tengblad Nikolaisen | 01 | Viborg Atletik og Motionsforening | Randers | 9.2.21 |
3000 m | 7:51.41 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Karlstad, SWE | 12.2.23 |
50 m hæk | 7.05 | Christian Lind Nielsen | 91 | Århus 1900 | Aarhus | 27.12.11 |
60 m hæk | 8.15 | Sofus Olivarius Vølund | 04 | Sparta Atletik og Løb | Odense | 17.2.24 |
Højdespring | 2.15 | Leon Axen | 61 | Hvidovre AK | Rødovre | 1.1.81 |
Stangspring | 5.36 | Rasmus Wejnold Jørgensen | 89 | Sparta AM | Göteborg/FH, SWE | 14.2.09 |
Længdespring | 7.70 | Benjamin Gabrielsen | 95 | Sparta AM | Skive | 21.2.15 |
Trespring | 15.67 | Peder Dalby | 62 | AGF Atletik | Göteborg, SWE | 7.2.82 |
Kuglestød 7.26 kg | 16.71 | Kim Christensen | 84 | Århus 1900 | Malmö/A, SWE | 29.2.04 |
Syvkamp | 5400 | Sofus Olivarius Vølund | 04 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 4.2.24 |
7.10 6.69 13.18 1.98 8.24 4.20 2:51.13 | ||||||
5000 m kapgang | 20:14.9h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Aarhus | 19.2.94 |
4 x 200 m stafet | 1:30.19 | Greve Atletik | Skive | 19.2.17 | ||
K20 inde | ||||||
50 m | 6.73 | Louise Højland | 80 | Hvidovre AM | Hvidovre | 2.2.00 |
60 m | 7.3h | Else Hadrup | 48 | Viborg AM | Wien, AUT | 23.3.69 |
7.55 | Klara Skriver Loessl | 02 | Sparta Atletik og Løb | Aarhus | 17.2.22 | |
200 m | 24.43 | Sara Slott Petersen | 87 | Århus 1900 | Malmö/A, SWE | 28.1.07 |
400 m | 54.67 | Stina Troest | 94 | Amager AC | Skive | 22.2.14 |
800 m | 2:02.95 | Stina Troest | 94 | Amager AC | Sopot, POL | 7.3.14 |
1000 m | 2:50.87 | Anna Mark Helwigh | 00 | Sparta Atletik og Løb | Staten Island NY, USA | 1.2.20 |
1500 m | 4:17.84 | Line K Schulz | 96 | Aalborg AM | Växjö, SWE | 13.2.16 |
3000 m | 9:22.75 | Line K Schulz | 96 | Aalborg AM | Göteborg/FH, SWE | 30.1.16 |
60 m hæk 84.0 cm | 8.42 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Randers | 18.2.23 |
Højdespring | 1.84 | Grith Ejstrup | 53 | Skovbakken | Malente, GER | 11.2.73 |
Stangspring | 4.33 | Caroline Bonde Holm | 90 | Sparta Copenhagen | Aubière, FRA | 6.3.10 |
Længdespring | 6.14 | Martha Traoré | 95 | Sparta AM | Malmö/A, SWE | 25.1.15 |
Trespring | 12.69 | Kathrine Holst Hahn | 04 | Sparta Atletik og Løb | Odense | 16.2.24 |
Kuglestød 4.0 kg | 15.08 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | Skive | 23.2.19 |
Femkamp | 4018 | Betty Marie Ramsgaard Jensen | 04 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 4.2.24 |
8.80 1.64 12.66 5.63 2:18.79 | ||||||
3000 m kapgang | Vakant | |||||
4 x 200 m stafet | 1:45.73 | Aalborg Atletik Og Motion | Odense | 23.2.20 | ||
D19 inde | ||||||
50 m | 5.99 | Hossein Asgari | 80 | Frederiksberg IF | Hvidovre | 3.2.99 |
5.99 | Frederik Thomsen | 93 | Ballerup AK | Aarhus | 16.2.12 | |
60 m | 6.76 | Lars Pedersen | 66 | Sparta AM | Stockholm, SWE | 9.2.85 |
200 m | 21.60 | Jónas Gunnleivsson Isaksen | 05 | Bragdið | Malmö/A, SWE | 28.1.24 |
400 m | 47.46 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Växjö, SWE | 13.2.16 |
800 m | 1:50.96 | Laust Kaastrup Kjær | 05 | Silkeborg Atletik Klub 77 | Bærum, NOR | 11.2.24 |
1:51.97 | Kristian Uldbjerg Hansen | 96 | Aalborg AM | Sätra, SWE | 31.1.15 | |
1000 m | 2:38.06 | Sebastian Højriis Monneret | 03 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 6.2.22 |
1500 m | 3:51.29 | Andreas Holst Lindgreen | 98 | Sparta AM | Skive | 18.2.17 |
3000 m | 7:48.34 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Sollentuna, SWE | 29.1.22 |
50 m hæk 99.1 cm | 7.32 | Christian Laugesen | 86 | Korsør AM | Hvidovre | 15.1.05 |
60 m hæk 99.1 cm | 7.91 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Florø, NOR | 21.2.09 |
7.91 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Skive | 28.2.09 | |
Højdespring | 2.25 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Malmö/A, SWE | 29.1.12 |
Stangspring | 5.00 | Andreas Rønning | 93 | Ballerup AK | Aarhus | 16.2.12 |
5.00 | Nikolaj Grønbech | 02 | Sparta Atletik og Løb | København | 6.2.21 | |
Længdespring | 7.60 | Frederik Thomsen | 93 | Ballerup AK | Skive | 4.3.12 |
Trespring | 14.93 | Thomas Flensborg Madsen | 82 | Sparta AM | Malmö/A, SWE | 25.2.01 |
Kuglestød 6.0 kg | 18.60 | Lasse Larsen | 90 | Sparta AM | Helsingør | 12.12.09 |
Syvkamp U20 | 5305 | Sofus Olivarius Vølund | 04 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 5.2.23 |
7.19 6.56 14.09 1.91 8.38 4.20 2:50.53 | ||||||
5000 m kapgang | 20:52.0h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Århus | 28.2.93 |
4 x 200 m stafet | 1:30.98 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 6.3.22 | ||
P19 inde | ||||||
50 m | 6.83 | Sille Søndergaard | 83 | Sparta AM | Hvidovre | 5.2.02 |
60 m | 7.44 | Marie Høgh Larsen | 03 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 26.2.22 |
200 m | 24.86 | Camilla Voigt | 78 | Trongårdens IF | Malmö, SWE | 1.3.97 |
400 m | 55.36 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | Växjö, SWE | 21.1.17 |
800 m | 2:06.55 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Bærum, NOR | 11.2.24 |
2:07.75 | Stina Troest | 94 | Amager AC | Skive | 24.2.13 | |
1000 m | 2:53.75 | Naomi Toft | 04 | Sparta Atletik og Løb | Boston MA, USA | 4.3.23 |
1500 m | 4:12.95+ | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Ostrava, CZE | 30.1.24 |
4:20.95 | Line K Schulz | 96 | Aalborg AM | Skive | 29.12.15 | |
3000 m | 8:50.26 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Metz, FRA | 3.2.24 |
9:19.56 | Maria Larsen | 96 | Københavns IF | Skive | 22.2.15 | |
50 m hæk 76.2 cm | 7.79 | Anne Sofie Vermund | 93 | Sparta AM | Aarhus | 28.12.12 |
60 m hæk 84.0 cm | 8.31 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Randers | 30.1.22 |
Højdespring | 1.78 | Sandra B. Christensen | 95 | Amager AC | Skive | 1.3.14 |
Stangspring | 4.20 | Caroline Bonde Holm | 90 | Sparta AM | Göteborg/N, SWE | 25.1.09 |
Længdespring | 6.24 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Skive | 27.2.22 |
Trespring | 12.84 | Kathrine Holst Hahn | 04 | FIF atletik og motion | Randers | 18.2.23 |
Kuglestød 4.0 kg | 14.71 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | Skive | 18.2.18 |
Femkamp | 3849 | Betty Marie Ramsgaard Jensen | 04 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 5.2.23 |
8.90 1.56 11.36 5.92 2:22.83 | ||||||
3000 m kapgang | 14:56.5h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Århus | 19.2.94 |
4 x 200 m stafet | 1:42.52 | Sparta AM | Skive | 23.2.14 | ||
D18 inde | ||||||
50 m | 5.99 | Simon Hansen | 98 | Århus 1900 | Aarhus | 30.12.16 |
60 m | 6.79 | Valentin Jensen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Bærum, NOR | 25.11.23 |
200 m | 21.51 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Växjö, SWE | 18.1.15 |
400 m | 47.47 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Växjö, SWE | 17.1.15 |
800 m | 1:53.23 | Karl-Gustav Brockdorff | 99 | Aalborg AM | Göteborg/FH, SWE | 21.1.17 |
1000 m | 2:32.82 | Simon Mortensen Kirkeby | 06 | Skive A.M. | Skive | 14.3.24 |
2:44.67 | Gustav Vad Thomsen | 94 | Skive AM | Skive | 22.3.12 | |
1500 m | 3:52.95 | William Devantier | 00 | Sparta AM | Uppsala, SWE | 11.2.18 |
3000 m | 7:52.47 | Joel Ibler Lillesø | 03 | Bagsværd Atletik Club | Gent, BEL | 13.2.21 |
50 m hæk 99.1 cm | 7.12 | Henrik Baker | 80 | Trongårdens IF | Hvidovre | 1.2.98 |
60 m hæk 99.1 cm | 8.09 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Göteborg/FH, SWE | 9.2.08 |
Højdespring | 2.27 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Paris, FRA | 4.3.11 |
Stangspring | 4.95 | Rasmus Wejnold Jørgensen | 89 | Københavns IF | Malmö/A, SWE | 27.1.07 |
Længdespring | 7.49 | Andreas Trajkovski | 93 | Københavns IF | Skive | 6.3.11 |
Trespring | 14.67 | Jannick Bagge | 94 | Hvidovre AM | Skive | 26.2.12 |
Kuglestød 6.0 kg | 17.92 | Mads Krogsgaard Nielsen | 04 | Esbjerg Atletik og Motion | Skive | 10.12.22 |
Syvkamp U20 | 5438 | Mads Lund | 00 | Sparta AM | Randers | 4.2.18 |
7.19 7.10 12.94 1.92 8.29 4.20 2:46.38 | ||||||
5000 m kapgang | 21:22.0h | Claus Jørgensen | 74 | MK Nørrevang | Århus | 1.3.92 |
4 x 200 m stafet | 1:35.79 | Greve Atletik | Skive | 8.3.15 | ||
P18 inde | ||||||
50 m | 6.78 | Louise Højland | 80 | Hvidovre AM | Hvidovre | 31.1.98 |
60 m | 7.47 | Marie Høgh Larsen | 03 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 16.1.21 |
200 m | 24.69 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | Skive | 5.3.16 |
400 m | 54.92 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | Skive | 6.3.16 |
800 m | 2:09.79 | Mia Helene Mørck | 99 | Bagsværd Atletik Club | Malmö/A, SWE | 29.1.17 |
1500 m | 4:18.07 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Gent, BEL | 4.2.23 |
3000 m | 9:10.01 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 19.2.23 |
50 m hæk 84.0 cm | 8.01 | Cecilie F. Sørensen | 86 | Århus 1900 | Århus | 6.3.04 |
60 m hæk 84.0 cm | 8.59 | Annika Baun Haldbo | 03 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 20.2.21 |
Højdespring | 1.78 | Grith Ejstrup | 53 | Skovbakken | Ollerup | 27.2.71 |
Stangspring | 3.87 | Klara Skriver Loessl | 02 | Sparta Atletik og Løb | Odense | 23.2.20 |
Længdespring | 5.94 | Martha Traoré | 95 | Sparta AM | Sätra, SWE | 3.2.13 |
Trespring | 12.33 | Laetitia Bruun | 94 | Sparta AM | Skive | 26.2.12 |
Kuglestød 4.0 kg | 14.19 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | Skive | 25.2.17 |
Femkamp | 3717 | Ida Beiter Bomme | 01 | Sparta AM | Randers | 3.2.19 |
8.83 1.61 11.33 5.68 2:33.18 | ||||||
3000 m kapgang | 14:24.0h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Århus | 28.2.93 |
4 x 200 m stafet | Vakant | |||||
D17 inde | ||||||
50 m | 6.09 | Martin Krabbe | 85 | AK Holstebro | Århus | 28.12.02 |
60 m | 6.91 | Valentin Jensen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Hvam, NOR | 3.12.22 |
200 m | 21.92 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Skive | 1.3.14 |
400 m | 48.41 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Skive | 1.3.14 |
800 m | 1:52.85 | Jonathan Drechsler Sigvardsen | 04 | Viborg Atletik og Motionsforening | Randers | 20.2.21 |
1000 m | 2:41.92 | Joel Frederik von d'Ahe | 06 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 4.2.23 |
1500 m | 3:54.6h | Jonathan Drechsler Sigvardsen | 04 | Viborg Atletik og Motionsforening | Randers | 9.2.21 |
3000 m | 7:59.30 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Skive | 16.1.21 |
50 m hæk 91.4 cm | 6.82 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Århus | 29.12.07 |
60 m hæk 91.4 cm | 8.00 | Mathias Mørk | 97 | Helsingør IF | Skive | 1.3.14 |
Højdespring | 2.18 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Göteborg/FH, SWE | 13.2.10 |
Stangspring | 4.72 | Rasmus Wejnold Jørgensen | 89 | Københavns IF | Göteborg/FH, SWE | 18.2.06 |
Længdespring | 7.25 | Andreas Trajkovski | 93 | Københavns IF | Malmö/A, SWE | 31.1.10 |
Trespring | 14.41 | Philip Akrofi | 97 | Århus 1900 | Skive | 1.3.14 |
14.41 | Jonathan Sass Møller | 06 | Randers Sportsklub Freja | Aarhus | 28.12.23 | |
Kuglestød 5.0 kg | 18.36 | Christoffer Mikkelsen | 94 | Randers Atletik Freja | Århus | 10.12.11 |
Femkamp D17 | 3503 | August Skytte Christensen | 07 | Ballerup Atletik Klub | Randers | 3.2.24 |
8.44 4.20 14.15 1.85 3:12.38 | ||||||
3000 m kapgang | Vakant | |||||
4 x 200 m stafet | 1:31.61 | Sparta AM | Skive | 26.2.17 | ||
P17 inde | ||||||
50 m | 6.63 | Sille Søndergaard | 83 | Sparta AM | Hvidovre | 2.2.00 |
60 m | 7.57 | Sille Søndergaard | 83 | Sparta AM | Göteborg/FH, SWE | 19.2.00 |
200 m | 25.03 | Josephine Koch Jacobsen | 03 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 1.3.20 |
400 m | 55.59 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | Malmö/A, SWE | 24.1.15 |
800 m | 2:09.6h | Heidi Jensen | 66 | Køge Atletik | Rødovre | 22.1.83 |
1000 m | Vakant | |||||
1500 m | 4:18.04 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 30.1.22 |
3000 m | 9:16.09 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Uppsala, SWE | 13.2.22 |
50 m hæk 76.2 cm | 7.49 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Hvidovre | 16.2.20 |
60 m hæk 76.2 cm | 8.55 | Annika Baun Haldbo | 03 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 1.3.20 |
Højdespring | 1.76 | Lone Pleth Sørensen | 66 | Skovbakken | Århus | 19.2.83 |
Stangspring | 3.90 | Iben Høgh-Pedersen | 90 | Randers Atletik Freja | Malmö/A, SWE | 4.2.07 |
Længdespring | 5.87 | Martha Traoré | 95 | Sparta AM | Skive | 4.3.12 |
Trespring | 12.26 | Laetitia Bruun | 94 | Sparta AM | Skive | 5.3.11 |
Kuglestød 3.0 kg | 15.41 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | Malmö/A, SWE | 13.2.16 |
Femkamp U18 | 3816 | Karla Schärfe | 03 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 1.2.20 |
8.89 1.73 12.62 5.30 2:33.73 | ||||||
3000 m kapgang | 14:42.0h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Århus | 1.3.92 |
4 x 200 m stafet | 1:41.90 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 1.3.20 | ||
D16 inde | ||||||
50 m | 6.20 | Daniel Andersen | 01 | Vejle IF | Aarhus | 30.12.17 |
60 m | 7.04 | Morten Dalgaard Madsen | 95 | Skive AM | Skive | 5.3.11 |
200 m | 22.41 | Vilhelm Krüger | 04 | Sparta Atletik og Løb | Odense | 23.2.20 |
400 m | 50.06 | Benjamin Lobo | 97 | Aalborg AM | Skive | 10.3.13 |
800 m | 1:54.54 | Victor Thomsen | 99 | Amager AC | Göteborg/FH, SWE | 7.2.15 |
1000 m | 2:33.67 | Sebastian Smed Grønkjær | 08 | Vejle Idrætsforening | Skive | 14.3.24 |
2:46.73 | Joel Frederik von d'Ahe | 06 | Sparta Atletik og Løb | Randers | 5.2.22 | |
1500 m | 4:04.29 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Göteborg/FH, SWE | 23.2.20 |
3000 m | 8:38.02 | Elias Shifris | 02 | Viborg AM | Skive | 15.12.18 |
50 m hæk 91.4 cm | 7.04 | Andreas Martinsen | 90 | AK Holstebro | Århus | 30.12.06 |
60 m hæk 91.4 cm | 8.13 | Max Kørner Andersen | 03 | Randers Freja Atletik | Aarhus | 28.12.19 |
Højdespring | 2.11 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Skive | 1.3.09 |
Stangspring | 4.40 | Jacob Papsø | 71 | Skovbakken | Århus | 12.12.87 |
Længdespring | 7.21 | Andreas Trajkovski | 93 | Københavns IF | Malmö/A, SWE | 1.2.09 |
Trespring | 13.87 | Philip Akrofi | 97 | Århus 1900 | Skive | 9.3.13 |
Kuglestød 5.0 kg | 16.92 | Kenneth Mertz | 89 | Køge Atletik | Hvidovre | 11.12.05 |
Femkamp D17 | 3265 | Samuel Kirk-Haugstrup | 94 | Århus 1900 | Helsingør | 5.2.10 |
8.66 3.40 14.24 1.78 3:03.38 | ||||||
3000 m kapgang | Vakant | |||||
4 x 200 m stafet | 1:33.74 | Sparta AM | Skive | 1.3.20 | ||
P16 inde | ||||||
50 m | 6.70 | Annelouise Villum Jensen | 96 | Århus 1900 | Aarhus | 28.12.12 |
60 m | 7.67 | Laura Juul Lassen | 08 | Aalborg Atletik og Motion | Aarhus | 27.1.24 |
200 m | 25.00 | Laura Juul Lassen | 08 | Aalborg Atletik og Motion | Odense | 17.2.24 |
400 m | 55.88 | Anne Sofie Kirkegaard | 98 | Sparta AM | Skive | 2.3.14 |
800 m | 2:10.73 | Nathalie Richter-Mikkelsen | 00 | Aalborg AM | Skive | 10.12.16 |
1000 m | 3:13.03 | Christine H. Garder | 96 | Skive AM | Skive | 22.3.12 |
1500 m | 4:28.17 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Odense | 21.2.21 |
3000 m | 9:28.55 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Odense | 20.2.21 |
50 m hæk 76.2 cm | 7.37 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Hvidovre | 5.1.19 |
60 m hæk 76.2 cm | 8.59 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Malmö/A, SWE | 27.1.19 |
Højdespring | 1.74 | Pernille Frederiksen | 77 | Randers Atletik Freja | Århus | 27.2.93 |
Stangspring | 3.85 | Josephine Skipper | 98 | Randers Atletik Freja | Skive | 22.2.14 |
Længdespring | 5.92 | Josefine Skifter Andersen | 03 | Slagelse Atletik DELTA | Skive | 23.2.19 |
Trespring | 11.93 | Nickoline Skifter Andersen | 98 | Slagelse Atletik DELTA | Malmö/A, SWE | 25.1.14 |
Kuglestød 3.0 kg | 14.79 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | Skive | 7.3.15 |
Femkamp U18 | 3766 | Josefine Skifter Andersen | 03 | Slagelse Atletik DELTA | Randers | 3.2.19 |
9.24 1.58 12.76 5.63 2:25.94 | ||||||
3000 m kapgang | 14:25.0h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Århus | 24.2.91 |
4 x 200 m stafet | 1:46.68 | Aarhus 1900 Atletik og Løb | Skive | 3.3.24 | ||
1:47.29 | Aalborg Atletik og Motion | Skive | 6.3.22 | |||
D15 inde | ||||||
50 m | 6.19 | Andreas Trajkovski | 93 | Københavns IF | Århus | 27.12.08 |
60 m | 7.13 | Andreas Trajkovski | 93 | Københavns IF | Århus | 27.12.08 |
200 m | 23.01 | Vilhelm Krüger | 04 | Sparta AM | Malmö/A, SWE | 14.12.19 |
800 m | 1:57.21 | Victor Thomsen | 99 | Amager AC | Malmö/A, SWE | 6.12.14 |
1000 m | 2:37.80 | William Thøgersen | 08 | Sparta Atletik og Løb | Malmö/A, SWE | 11.2.23 |
1500 m | 4:02.21 | Victor Thomsen | 99 | Amager AC | Karlskrona, SWE | 14.12.14 |
3000 m | 8:48.21 | Sebastian Smed Grønkjær | 08 | Vejle Idrætsforening | Skive | 16.12.23 |
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m | 8.44 | Sofus Peter Lassen | 03 | Sparta AM | Skive | 25.2.18 |
50 m hæk 84 cm | 7.13 | Nicolai Trock Hartling | 94 | Sparta AM | Hvidovre | 15.2.09 |
Højdespring | 2.06 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Aarhus | 1.3.08 |
Stangspring | 4.25 | Peter S Clausen | 65 | Hvidovre IF | Rødovre | 1.3.80 |
Længdespring | 6.62 | Andreas Trajkovski | 93 | Københavns IF | Ballerup | 19.1.08 |
6.62 | Samuel Kirk-Haugstrup | 94 | Århus 1900 | Århus | 29.12.09 | |
Trespring | 13.50 | Jannick Bagge | 94 | Hvidovre AM | Skive | 28.2.09 |
Kuglestød 4.0 kg | 16.63 | Søren Børsting Nielsen | 93 | Skive AM | Århus | 27.12.08 |
3000 m kapgang | 14:08.0h | Dan Kondrup | 77 | MK Nørrevang | Århus | 1.3.92 |
4 x 200 m stafet | 1:37.83 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 5.3.23 | ||
Femkamp D15 | 3246 | Max Kørner Andersen | 03 | Randers Atletik Freja | Randers | 3.2.18 |
8.53 3.30 14.82 1.75 3:06.96 | ||||||
P15 inde | ||||||
50 m | 6.61 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Hvidovre | 17.3.24 |
6.77 | Sille Søndergaard | 83 | Viking Atletik | Hvidovre | 31.1.98 | |
60 m | 7.54 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Malmö/A, SWE | 10.2.24 |
7.54 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 2.3.24 | |
200 m | 24.65 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 3.3.24 |
24.75 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Malmö/A, SWE | 11.2.24 | |
800 m | 2:11.90 | Emma Kiplagat Kondrup | 04 | Kolding KFUM | Skive | 12.1.19 |
1000 m | 2:54.93 | Emma Kiplagat Kondrup | 04 | Kolding KFUM | Malmö/A, SWE | 10.2.19 |
1500 m | 4:33.80 | Emma Kiplagat Kondrup | 04 | Kolding KFUM | Skive | 2.2.19 |
3000 m | 9:54.75 | Sofia Thøgersen | 05 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 29.2.20 |
50 m hæk 76.2 cm, 8 m | 7.58 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Hvidovre | 7.1.18 |
60 m hæk 76.2 cm, 8 m | 8.78 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Skive | 25.2.18 |
Højdespring | 1.75 | Karla Schärfe | 03 | Sparta AM | Skive | 24.2.18 |
Stangspring | 3.90 | Rebecka Krüeger | 03 | Malmö AI | Växjö, SWE | 4.3.18 |
Længdespring | 6.09 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 2.3.24 |
5.78 | Josefine Skifter Andersen | 03 | Slagelse Atletik DELTA | Skive | 24.2.18 | |
Trespring | 11.71 | Josefine Skifter Andersen | 03 | Slagelse Atletik DELTA | Skive | 25.2.18 |
Kuglestød 3.0 kg | 13.77 | Thea Jensen | 99 | Hvidovre AM | Ballerup | 28.12.14 |
3000 m kapgang | 15:45.0h | Ania Kondrup | 75 | MK Nørrevang | Herning | 10.2.90 |
Firekamp | 2962 | Karla Schärfe | 03 | Sparta AM | Randers | 3.2.18 |
1.72 10.96 2:37.62 | ||||||
4 x 200 m stafet | 1:45.68 | Sparta AM | Skive | 10.3.13 | ||
D14 inde | ||||||
50 m | 6.40 | Simon Mathiasen | 96 | Hvidovre AM | Hvidovre | 12.12.10 |
60 m | 7.31 | Daniel Nielsen | 09 | Greve Atletik | Göteborg/FH, SWE | 2.12.23 |
200 m | 23.58 | Simon Hansen | 98 | Herning GF | Skive | 3.3.12 |
800 m | 2:02.30 | Magnus Abildgaard Kofoed | 09 | Atletikforeningen Fremad Holbæk | Skive | 4.3.23 |
1000 m | 2:42.89 | Markus Kirk Kjeldsen | 01 | SAK-77 | Göteborg/FH, SWE | 5.12.15 |
1500 m | 4:15.89 | Victor Thomsen | 99 | Amager AC | Karlskrona, SWE | 14.12.13 |
3000 m | 8:58.72 | Axel Vang Christensen | 04 | FIF Hillerød | Örebro, SWE | 17.11.18 |
60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m | 8.34 | Simon Traoré | 98 | Sparta AM | Skive | 3.3.12 |
50 m hæk 84 cm | 7.29 | Simon Traoré | 98 | Sparta AM | Aarhus | 16.2.12 |
Højdespring | 1.97 | Janick Klausen | 93 | Århus 1900 | Aarhus | 8.12.07 |
Stangspring | 4.00 | Peter S Clausen | 65 | Rødovre AC | Rødovre | 29.11.79 |
Længdespring | 6.29 | Vilhelm Krüger | 04 | Sparta AM | Hvidovre | 16.12.18 |
Trespring | 13.27 | Johannes Glue | 00 | Randers Atletik Freja | Aarhus | 29.12.14 |
Kuglestød 4.0 kg | 15.58 | Gert Skals | 83 | Randers Real | Århus | 6.12.97 |
3000 m kapgang | 15:20.0h | Ronnie Kristiansen | 79 | Sdr. Omme IF | Århus | 28.2.93 |
4 x 200 m stafet | Vakant | |||||
Femkamp D15 | 2637 | Max Kørner Andersen | 03 | Randers Atletik Freja | Aalborg | 4.2.17 |
9.14 2.30 13.18 1.72 3:19.63 | ||||||
P14 inde | ||||||
50 m | 6.72 | Sophie Roessler | 96 | Odense Atletik | Aarhus | 11.12.10 |
60 m | 7.55 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 4.3.23 |
200 m | 25.07 | Alma Børregaard Ravn | 09 | Sparta Atletik og Løb | Skive | 5.3.23 |
800 m | 2:14.47 | Emma Kiplagat Kondrup | 04 | Kolding KFUM | Skive | 15.12.18 |
1000 m | 3:02.19 | Majken Lützen | 03 | Ballerup AK | Malmö/A, SWE | 12.2.17 |
1500 m | 4:42.4h | Tina Lagermann | 68 | Gullfoss | Rødovre | 28.2.82 |
3000 m | 10:08.66 | Anastacia Damm Nielsen | 01 | Kolding KFUM | Skive | 7.3.15 |
50 m hæk 76.2 cm, 8 m | 7.64 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Hvidovre | 17.12.17 |
60 m hæk 76.2 cm, 8 m | 8.77 | Louise B. Biede | 93 | SAK-77 | Göteborg/FH, SWE | 8.12.07 |
Højdespring | 1.68 | Liv T Selmer | 04 | SAK-77 | Skive | 24.2.18 |
Stangspring | 3.60 | Amalie Bang Petersen | 98 | Randers Atletik Freja | Skive | 4.3.12 |
Længdespring | 5.55 | Ida Boe Rasmussen | 03 | Greve Atletik | Hvidovre | 17.12.17 |
Trespring | 11.34 | Josefine Skifter Andersen | 03 | Slagelse Atletik DELTA | Skive | 26.2.17 |
Kuglestød 3.0 kg | 13.48 | Thea Jensen | 99 | Glostrup IC | Malmö/A, SWE | 27.1.13 |
Firekamp | 2566 | Karla Schärfe | 03 | Sparta AM | Aalborg | 4.2.17 |
9.35 1.57 9.42 2:43.35 | ||||||
4 x 200 m stafet | 1:50.47 | Randers Freja AM | Randers | 10.12.20 |