M 100 m 27.4. Vind: +0.8 Finale A Finale | 27.4. | Vind: +0.8 | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ivan Mach di Palmstein Ivan Mach di Palmstein ('92) | 92 | ITA | 10.65 | PB | ||||||||||||
M Tikamp 28.4. Finale A Finale | 28.4. | ||||||||||||||||
1 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 8228 | NR | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Yury Yaremich Yury Yaremich ('95) | 95 | BLR | 7985 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 7873 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 7863 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | José Gregorio Lemos José Gregorio Lemos ('91) | 91 | COL | 7775 | NR | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 7600 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Vasyl Ivanytskyy Vasyl Ivanytskyy ('91) | 91 | UKR | 7404 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Rafał Abramowski Rafał Abramowski ('95) | 95 | POL | 7348 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Juuso Hassi Juuso Hassi ('93) | 93 | FIN | 7272 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Rafał Horbowicz Rafał Horbowicz ('98) | 98 | POL | 7154 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
11 | Andrew Murphy Andrew Murphy ('94) | 94 | GBR | 7111 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Sutthisak Singkhon Sutthisak Singkhon ('96) | 96 | THA | 7069 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Paweł Wiesiołek Paweł Wiesiołek ('91) | 91 | POL | 6871 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Mikołaj Jakóbczak Mikołaj Jakóbczak ('98) | 98 | POL | 6807 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Jefferson dos Santos Jefferson dos Santos ('95) | 95 | BRA | 6761 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Pierre Joseph-Parfaite Pierre Joseph-Parfaite ('94) | 94 | FRA | 6722 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Razvan George Roman Razvan George Roman ('93) | 93 | ROU | 6707 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Alex Verginer Alex Verginer ('94) | 94 | ITA | 6690 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Vitaliy Hayuk Vitaliy Hayuk ('99) | 99 | UKR | 5797 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Patryk Baran Patryk Baran ('98) | 98 | POL | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Demetz Alexander Demetz Alexander ('94) | 94 | ITA | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
James Finney James Finney ('96) | 96 | GBR | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Fabian Marugg Fabian Marugg ('95) | 95 | SUI | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Samuel Remédios Samuel Remédios ('92) | 92 | POR | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Jeremy Taiwo Jeremy Taiwo ('90) | 90 | USA | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 27.4. Finale A Finale | 27.4. | ||||||||||||||||
1 | Carolina Visca Carolina Visca | 00 | ITA | 56.79 | NU20R | PB | |||||||||||
2 | Zahra Bani Zahra Bani ('79) | 79 | ITA | 56.28 | |||||||||||||
3 | Eleonora Bacciotti Eleonora Bacciotti ('89) | 89 | ITA | 53.25 | SB | ||||||||||||
K Syvkamp 28.4. Finale A Finale | 28.4. | ||||||||||||||||
1 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 6327 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Alex Gochenour Alex Gochenour ('93) | 93 | USA | 6063 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Lecabela Quaresma Lecabela Quaresma ('89) | 89 | POR | 5886 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 5804 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Allison Reaser Allison Reaser ('92) | 92 | USA | 5799 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 5762 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
7 | Nada Cheroudi Nada Cheroudi ('87) | 87 | TUN | 5686 | NR | PB | |||||||||||
| |||||||||||||||||
8 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 5601 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
9 | Annie Kunz Annie Kunz ('93) | 93 | USA | 5565 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 5564 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
10 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 5564 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 | Jade O'Dowda Jade O'Dowda ('99) | 99 | GBR | 5504 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
13 | Liksy Joseph Liksy Joseph ('90) | 90 | IND | 5443 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
14 | Eleonora Ferrero Eleonora Ferrero ('94) | 94 | ITA | 5423 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
15 | Elise Lovell Elise Lovell ('92) | 92 | GBR | 5400 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
16 | Vanessa Spínola Vanessa Spínola ('90) | 90 | BRA | 5367 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
17 | Murugan Sowmiya Murugan Sowmiya ('96) | 96 | IND | 5310 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
18 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 5268 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
19 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 5187 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
20 | Sofia Montagna Sofia Montagna ('99) | 99 | ITA | 5145 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
21 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 4994 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
22 | Alice Boasso Alice Boasso ('99) | 99 | ITA | 4957 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
23 | Ashleigh Spiliopoulou Ashleigh Spiliopoulou ('99) | 99 | GBR | 4738 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
24 | Gilialce de Assis Gilialce de Assis ('89) | 89 | BRA | 4713 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
25 | Sara Elena Bianchi Bazzi Sara Elena Bianchi Bazzi ('91) | 91 | ITA | 4703 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
26 | Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | 4695 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
27 | Mariaelena Agostini Mariaelena Agostini ('97) | 97 | ITA | 4466 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
Ellen Barber Ellen Barber ('97) | 97 | GBR | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Carolina Bocciolini Carolina Bocciolini ('89) | 89 | ITA | DNF | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
P17 100 m hæk 76.2 cm 28.4. Vind: +0.7 Finale A Finale | 28.4. | Vind: +0.7 | |||||||||||||||
1 | Larissa Iapichino Larissa Iapichino ('02) | 02 | ITA | 13.92 | PB | ||||||||||||
M 100 m | |||||||||||||||||
Indledende heats | 27.4. | ||||||||||||||||
Indledende 1 27.4. Vind: 0.0 | 27.4. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||
1 | Pierre Joseph-Parfaite Pierre Joseph-Parfaite ('94) | 94 | FRA | 11.30 | SB | ||||||||||||
2 | Demetz Alexander Demetz Alexander ('94) | 94 | ITA | 11.39 | PB | ||||||||||||
3 | Alex Verginer Alex Verginer ('94) | 94 | ITA | 11.46 | PB | ||||||||||||
4 | Rafał Horbowicz Rafał Horbowicz ('98) | 98 | POL | 11.54 | =PB | ||||||||||||
5 | Vitaliy Hayuk Vitaliy Hayuk ('99) | 99 | UKR | 12.14 | PB | ||||||||||||
Indledende 2 27.4. Vind: -0.4 | 27.4. | Vind: -0.4 | |||||||||||||||
1 | Patryk Baran Patryk Baran ('98) | 98 | POL | 11.11 | SB | ||||||||||||
2 | Fabian Marugg Fabian Marugg ('95) | 95 | SUI | 11.20 | SB | ||||||||||||
3 | Andrew Murphy Andrew Murphy ('94) | 94 | GBR | 11.27 | =PB | ||||||||||||
4 | Vasyl Ivanytskyy Vasyl Ivanytskyy ('91) | 91 | UKR | 11.44 | SB | ||||||||||||
5 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 11.51 | SB | ||||||||||||
6 | Mikołaj Jakóbczak Mikołaj Jakóbczak ('98) | 98 | POL | 11.57 | SB | ||||||||||||
7 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 11.58 | SB | ||||||||||||
8 | Razvan George Roman Razvan George Roman ('93) | 93 | ROU | 11.67 | SB | ||||||||||||
Indledende 3 27.4. Vind: -0.5 | 27.4. | Vind: -0.5 | |||||||||||||||
1 | Samuel Remédios Samuel Remédios ('92) | 92 | POR | 11.21 | SB | ||||||||||||
2 | James Finney James Finney ('96) | 96 | GBR | 11.22 | SB | ||||||||||||
3 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 11.27 | SB | ||||||||||||
4 | Sutthisak Singkhon Sutthisak Singkhon ('96) | 96 | THA | 11.28 | SB | ||||||||||||
5 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 11.29 | SB | ||||||||||||
6 | José Gregorio Lemos José Gregorio Lemos ('91) | 91 | COL | 11.39 | SB | ||||||||||||
7 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 11.52 | SB | ||||||||||||
Indledende 4 27.4. Vind: -0.9 | 27.4. | Vind: -0.9 | |||||||||||||||
1 | Rafał Abramowski Rafał Abramowski ('95) | 95 | POL | 10.81 | PB | ||||||||||||
2 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 10.82 | SB | ||||||||||||
3 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 10.92 | PB | ||||||||||||
4 | Yury Yaremich Yury Yaremich ('95) | 95 | BLR | 10.96 | SB | ||||||||||||
5 | Paweł Wiesiołek Paweł Wiesiołek ('91) | 91 | POL | 11.12 | SB | ||||||||||||
6 | Juuso Hassi Juuso Hassi ('93) | 93 | FIN | 11.20 | SB | ||||||||||||
7 | Jeremy Taiwo Jeremy Taiwo ('90) | 90 | USA | 11.26 | SB | ||||||||||||
8 | Jefferson dos Santos Jefferson dos Santos ('95) | 95 | BRA | 11.29 | SB | ||||||||||||
M 400 m | |||||||||||||||||
Indledende heats | 27.4. | ||||||||||||||||
Indledende 1 27.4. | 27.4. | ||||||||||||||||
1 | José Gregorio Lemos José Gregorio Lemos ('91) | 91 | COL | 50.72 | PB | ||||||||||||
2 | Andrew Murphy Andrew Murphy ('94) | 94 | GBR | 51.21 | SB | ||||||||||||
3 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 52.14 | SB | ||||||||||||
4 | Rafał Horbowicz Rafał Horbowicz ('98) | 98 | POL | 53.09 | PB | ||||||||||||
5 | Vitaliy Hayuk Vitaliy Hayuk ('99) | 99 | UKR | 54.31 | PB | ||||||||||||
Indledende 2 27.4. | 27.4. | ||||||||||||||||
1 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 50.37 | SB | ||||||||||||
2 | Rafał Abramowski Rafał Abramowski ('95) | 95 | POL | 50.57 | PB | ||||||||||||
3 | Vasyl Ivanytskyy Vasyl Ivanytskyy ('91) | 91 | UKR | 51.79 | SB | ||||||||||||
4 | Alex Verginer Alex Verginer ('94) | 94 | ITA | 51.82 | SB | ||||||||||||
5 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 54.43 | SB | ||||||||||||
Indledende 3 27.4. | 27.4. | ||||||||||||||||
1 | Paweł Wiesiołek Paweł Wiesiołek ('91) | 91 | POL | 50.48 | SB | ||||||||||||
2 | Yury Yaremich Yury Yaremich ('95) | 95 | BLR | 51.14 | SB | ||||||||||||
3 | Juuso Hassi Juuso Hassi ('93) | 93 | FIN | 51.39 | SB | ||||||||||||
4 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 51.40 | SB | ||||||||||||
5 | Razvan George Roman Razvan George Roman ('93) | 93 | ROU | 51.50 | SB | ||||||||||||
6 | Mikołaj Jakóbczak Mikołaj Jakóbczak ('98) | 98 | POL | 51.56 | SB | ||||||||||||
7 | Jefferson dos Santos Jefferson dos Santos ('95) | 95 | BRA | 52.05 | SB | ||||||||||||
Fabian Marugg Fabian Marugg ('95) | 95 | SUI | DNF | ||||||||||||||
Indledende 4 27.4. | 27.4. | ||||||||||||||||
1 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 49.25 | SB | ||||||||||||
2 | James Finney James Finney ('96) | 96 | GBR | 49.31 | SB | ||||||||||||
3 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 49.70 | SB | ||||||||||||
4 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 49.78 | SB | ||||||||||||
5 | Pierre Joseph-Parfaite Pierre Joseph-Parfaite ('94) | 94 | FRA | 49.90 | SB | ||||||||||||
6 | Jeremy Taiwo Jeremy Taiwo ('90) | 90 | USA | 50.23 | SB | ||||||||||||
7 | Sutthisak Singkhon Sutthisak Singkhon ('96) | 96 | THA | 52.22 | SB | ||||||||||||
M 1500 m 28.4. Finale A Finale | 28.4. | ||||||||||||||||
1 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 4:35.79 | SB | ||||||||||||
2 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 4:37.07 | SB | ||||||||||||
3 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 4:40.97 | SB | ||||||||||||
4 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 4:46.95 | SB | ||||||||||||
5 | José Gregorio Lemos José Gregorio Lemos ('91) | 91 | COL | 4:47.44 | PB | ||||||||||||
6 | Alex Verginer Alex Verginer ('94) | 94 | ITA | 4:50.07 | SB | ||||||||||||
7 | Vasyl Ivanytskyy Vasyl Ivanytskyy ('91) | 91 | UKR | 4:50.76 | SB | ||||||||||||
8 | Juuso Hassi Juuso Hassi ('93) | 93 | FIN | 4:51.66 | SB | ||||||||||||
9 | Rafał Horbowicz Rafał Horbowicz ('98) | 98 | POL | 4:51.75 | SB | ||||||||||||
10 | Mikołaj Jakóbczak Mikołaj Jakóbczak ('98) | 98 | POL | 4:52.80 | SB | ||||||||||||
11 | Yury Yaremich Yury Yaremich ('95) | 95 | BLR | 4:55.53 | SB | ||||||||||||
12 | Vitaliy Hayuk Vitaliy Hayuk ('99) | 99 | UKR | 4:55.59 | PB | ||||||||||||
13 | Rafał Abramowski Rafał Abramowski ('95) | 95 | POL | 4:56.25 | SB | ||||||||||||
14 | Andrew Murphy Andrew Murphy ('94) | 94 | GBR | 4:58.32 | SB | ||||||||||||
15 | Razvan George Roman Razvan George Roman ('93) | 93 | ROU | 4:59.57 | SB | ||||||||||||
16 | Sutthisak Singkhon Sutthisak Singkhon ('96) | 96 | THA | 5:22.94 | SB | ||||||||||||
Jefferson dos Santos Jefferson dos Santos ('95) | 95 | BRA | DNF | ||||||||||||||
Pierre Joseph-Parfaite Pierre Joseph-Parfaite ('94) | 94 | FRA | DNF | ||||||||||||||
Paweł Wiesiołek Paweł Wiesiołek ('91) | 91 | POL | DNF | ||||||||||||||
M 110 m hæk | |||||||||||||||||
Indledende heats | 28.4. | ||||||||||||||||
Indledende 1 28.4. Vind: -0.4 | 28.4. | Vind: -0.4 | |||||||||||||||
1 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 15.15 | =PB | ||||||||||||
2 | Razvan George Roman Razvan George Roman ('93) | 93 | ROU | 15.35 | SB | ||||||||||||
3 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 15.74 | SB | ||||||||||||
4 | Alex Verginer Alex Verginer ('94) | 94 | ITA | 15.87 | PB | ||||||||||||
5 | Vitaliy Hayuk Vitaliy Hayuk ('99) | 99 | UKR | 17.22 | PB | ||||||||||||
Indledende 2 28.4. Vind: +0.1 | 28.4. | Vind: +0.1 | |||||||||||||||
1 | Rafał Horbowicz Rafał Horbowicz ('98) | 98 | POL | 14.78 | PB | ||||||||||||
2 | Andrew Murphy Andrew Murphy ('94) | 94 | GBR | 15.06 | SB | ||||||||||||
3 | Juuso Hassi Juuso Hassi ('93) | 93 | FIN | 15.38 | SB | ||||||||||||
4 | Rafał Abramowski Rafał Abramowski ('95) | 95 | POL | 15.42 | SB | ||||||||||||
5 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 15.67 | SB | ||||||||||||
6 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 16.39 | SB | ||||||||||||
Indledende 3 28.4. Vind: +0.6 | 28.4. | Vind: +0.6 | |||||||||||||||
1 | Yury Yaremich Yury Yaremich ('95) | 95 | BLR | 14.36 | PB | ||||||||||||
2 | Pierre Joseph-Parfaite Pierre Joseph-Parfaite ('94) | 94 | FRA | 14.51 | SB | ||||||||||||
3 | James Finney James Finney ('96) | 96 | GBR | 14.85 | SB | ||||||||||||
4 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 14.98 | SB | ||||||||||||
5 | Paweł Wiesiołek Paweł Wiesiołek ('91) | 91 | POL | 15.19 | SB | ||||||||||||
6 | Sutthisak Singkhon Sutthisak Singkhon ('96) | 96 | THA | 15.45 | SB | ||||||||||||
Indledende 4 28.4. Vind: 0.0 | 28.4. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||
1 | José Gregorio Lemos José Gregorio Lemos ('91) | 91 | COL | 14.52 | PB | ||||||||||||
2 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 14.69 | SB | ||||||||||||
3 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 14.78 | SB | ||||||||||||
4 | Mikołaj Jakóbczak Mikołaj Jakóbczak ('98) | 98 | POL | 15.06 | PB | ||||||||||||
5 | Jefferson dos Santos Jefferson dos Santos ('95) | 95 | BRA | 15.10 | SB | ||||||||||||
6 | Vasyl Ivanytskyy Vasyl Ivanytskyy ('91) | 91 | UKR | 15.34 | SB | ||||||||||||
7 | Jeremy Taiwo Jeremy Taiwo ('90) | 90 | USA | 15.47 | SB | ||||||||||||
M Højdespring 27.4. Finale A Finale | 27.4. | ||||||||||||||||
1 | Jeremy Taiwo Jeremy Taiwo ('90) | 90 | USA | 2.10 | SB | ||||||||||||
2 | Yury Yaremich Yury Yaremich ('95) | 95 | BLR | 2.07 | PB | ||||||||||||
3 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 2.01 | SB | ||||||||||||
4 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 1.98 | SB | ||||||||||||
4 | Rafał Horbowicz Rafał Horbowicz ('98) | 98 | POL | 1.98 | PB | ||||||||||||
6 | José Gregorio Lemos José Gregorio Lemos ('91) | 91 | COL | 1.95 | PB | ||||||||||||
6 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 1.95 | =PB | ||||||||||||
9 | Jefferson dos Santos Jefferson dos Santos ('95) | 95 | BRA | 1.95 | SB | ||||||||||||
9 | Vasyl Ivanytskyy Vasyl Ivanytskyy ('91) | 91 | UKR | 1.95 | SB | ||||||||||||
9 | James Finney James Finney ('96) | 96 | GBR | 1.95 | SB | ||||||||||||
9 | Razvan George Roman Razvan George Roman ('93) | 93 | ROU | 1.95 | SB | ||||||||||||
12 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 1.92 | SB | ||||||||||||
12 | Mikołaj Jakóbczak Mikołaj Jakóbczak ('98) | 98 | POL | 1.92 | PB | ||||||||||||
14 | Sutthisak Singkhon Sutthisak Singkhon ('96) | 96 | THA | 1.92 | SB | ||||||||||||
14 | Alex Verginer Alex Verginer ('94) | 94 | ITA | 1.92 | SB | ||||||||||||
14 | Andrew Murphy Andrew Murphy ('94) | 94 | GBR | 1.92 | SB | ||||||||||||
17 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 1.89 | SB | ||||||||||||
17 | Juuso Hassi Juuso Hassi ('93) | 93 | FIN | 1.89 | SB | ||||||||||||
19 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 1.89 | SB | ||||||||||||
19 | Paweł Wiesiołek Paweł Wiesiołek ('91) | 91 | POL | 1.89 | SB | ||||||||||||
19 | Pierre Joseph-Parfaite Pierre Joseph-Parfaite ('94) | 94 | FRA | 1.89 | SB | ||||||||||||
22 | Fabian Marugg Fabian Marugg ('95) | 95 | SUI | 1.86 | SB | ||||||||||||
22 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 1.86 | SB | ||||||||||||
24 | Rafał Abramowski Rafał Abramowski ('95) | 95 | POL | 1.86 | SB | ||||||||||||
25 | Samuel Remédios Samuel Remédios ('92) | 92 | POR | 1.83 | SB | ||||||||||||
26 | Vitaliy Hayuk Vitaliy Hayuk ('99) | 99 | UKR | 1.80 | PB | ||||||||||||
M Stangspring 28.4. Finale A Finale | 28.4. | ||||||||||||||||
1 | Yury Yaremich Yury Yaremich ('95) | 95 | BLR | 5.15 | PB | ||||||||||||
2 | Pierre Joseph-Parfaite Pierre Joseph-Parfaite ('94) | 94 | FRA | 5.05 | SB | ||||||||||||
3 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 4.85 | PB | ||||||||||||
4 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 4.75 | PB | ||||||||||||
5 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 4.65 | SB | ||||||||||||
5 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 4.65 | SB | ||||||||||||
7 | Vasyl Ivanytskyy Vasyl Ivanytskyy ('91) | 91 | UKR | 4.65 | SB | ||||||||||||
8 | Vitaliy Hayuk Vitaliy Hayuk ('99) | 99 | UKR | 4.55 | SB | ||||||||||||
9 | Juuso Hassi Juuso Hassi ('93) | 93 | FIN | 4.55 | SB | ||||||||||||
10 | Andrew Murphy Andrew Murphy ('94) | 94 | GBR | 4.45 | SB | ||||||||||||
11 | Jefferson dos Santos Jefferson dos Santos ('95) | 95 | BRA | 4.45 | SB | ||||||||||||
11 | Paweł Wiesiołek Paweł Wiesiołek ('91) | 91 | POL | 4.45 | SB | ||||||||||||
13 | Rafał Horbowicz Rafał Horbowicz ('98) | 98 | POL | 4.35 | PB | ||||||||||||
13 | Rafał Abramowski Rafał Abramowski ('95) | 95 | POL | 4.35 | PB | ||||||||||||
15 | Mikołaj Jakóbczak Mikołaj Jakóbczak ('98) | 98 | POL | 4.15 | PB | ||||||||||||
16 | Sutthisak Singkhon Sutthisak Singkhon ('96) | 96 | THA | 4.05 | SB | ||||||||||||
16 | Alex Verginer Alex Verginer ('94) | 94 | ITA | 4.05 | PB | ||||||||||||
16 | José Gregorio Lemos José Gregorio Lemos ('91) | 91 | COL | 4.05 | SB | ||||||||||||
19 | Razvan George Roman Razvan George Roman ('93) | 93 | ROU | 3.95 | SB | ||||||||||||
Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | NH | ||||||||||||||
M Længdespring 27.4. Finale A Finale | 27.4. | ||||||||||||||||
1 | Yury Yaremich Yury Yaremich ('95) | 95 | BLR | 7.62 | -0.6 | SB | |||||||||||
2 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 7.53 | +0.6 | PB | |||||||||||
3 | Sutthisak Singkhon Sutthisak Singkhon ('96) | 96 | THA | 7.44 | +0.2 | SB | |||||||||||
4 | Vasyl Ivanytskyy Vasyl Ivanytskyy ('91) | 91 | UKR | 7.40 | -0.6 | SB | |||||||||||
5 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 7.26 | +0.2 | SB | |||||||||||
6 | Demetz Alexander Demetz Alexander ('94) | 94 | ITA | 7.24 | +1.3 | PB | |||||||||||
7 | Rafał Abramowski Rafał Abramowski ('95) | 95 | POL | 7.19 | +1.2 | SB | |||||||||||
8 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 7.17 | -0.1 | SB | |||||||||||
9 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 7.15 | +0.4 | =PB | |||||||||||
10 | James Finney James Finney ('96) | 96 | GBR | 7.10 | +0.7 | PB | |||||||||||
11 | Jeremy Taiwo Jeremy Taiwo ('90) | 90 | USA | 7.10 | -0.1 | SB | |||||||||||
12 | Jefferson dos Santos Jefferson dos Santos ('95) | 95 | BRA | 7.07 | -1.1 | SB | |||||||||||
13 | Samuel Remédios Samuel Remédios ('92) | 92 | POR | 7.01 | +1.7 | SB | |||||||||||
14 | Andrew Murphy Andrew Murphy ('94) | 94 | GBR | 6.96 | +0.7 | SB | |||||||||||
15 | Patryk Baran Patryk Baran ('98) | 98 | POL | 6.92 | +0.1 | SB | |||||||||||
16 | Paweł Wiesiołek Paweł Wiesiołek ('91) | 91 | POL | 6.89 | -0.8 | SB | |||||||||||
17 | Fabian Marugg Fabian Marugg ('95) | 95 | SUI | 6.88 | -1.2 | SB | |||||||||||
18 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 6.87 | -0.3 | SB | |||||||||||
19 | Razvan George Roman Razvan George Roman ('93) | 93 | ROU | 6.87 | +0.1 | SB | |||||||||||
20 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 6.83 | -0.7 | SB | |||||||||||
21 | Juuso Hassi Juuso Hassi ('93) | 93 | FIN | 6.80 | -0.4 | SB | |||||||||||
22 | Rafał Horbowicz Rafał Horbowicz ('98) | 98 | POL | 6.72 | +0.8 | SB | |||||||||||
23 | Mikołaj Jakóbczak Mikołaj Jakóbczak ('98) | 98 | POL | 6.66 | +1.1 | SB | |||||||||||
24 | Alex Verginer Alex Verginer ('94) | 94 | ITA | 6.61 | +1.0 | SB | |||||||||||
25 | José Gregorio Lemos José Gregorio Lemos ('91) | 91 | COL | 6.51 | +0.9 | SB | |||||||||||
26 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 6.48 | -0.3 | SB | |||||||||||
27 | Pierre Joseph-Parfaite Pierre Joseph-Parfaite ('94) | 94 | FRA | 6.35 | -0.5 | SB | |||||||||||
28 | Vitaliy Hayuk Vitaliy Hayuk ('99) | 99 | UKR | 6.28 | +0.9 | PB | |||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 27.4. Finale A Finale | 27.4. | ||||||||||||||||
1 | José Gregorio Lemos José Gregorio Lemos ('91) | 91 | COL | 16.20 | SB | ||||||||||||
2 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 15.46 | SB | ||||||||||||
3 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 15.06 | PB | ||||||||||||
4 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 14.84 | SB | ||||||||||||
5 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 14.29 | PB | ||||||||||||
6 | Paweł Wiesiołek Paweł Wiesiołek ('91) | 91 | POL | 14.12 | SB | ||||||||||||
7 | Rafał Horbowicz Rafał Horbowicz ('98) | 98 | POL | 14.07 | PB | ||||||||||||
8 | Sutthisak Singkhon Sutthisak Singkhon ('96) | 96 | THA | 14.03 | SB | ||||||||||||
9 | Jeremy Taiwo Jeremy Taiwo ('90) | 90 | USA | 13.86 | SB | ||||||||||||
10 | Jefferson dos Santos Jefferson dos Santos ('95) | 95 | BRA | 13.58 | SB | ||||||||||||
11 | Fabian Marugg Fabian Marugg ('95) | 95 | SUI | 13.55 | SB | ||||||||||||
12 | Pierre Joseph-Parfaite Pierre Joseph-Parfaite ('94) | 94 | FRA | 13.50 | PB | ||||||||||||
13 | Samuel Remédios Samuel Remédios ('92) | 92 | POR | 13.29 | PB | ||||||||||||
14 | Rafał Abramowski Rafał Abramowski ('95) | 95 | POL | 13.18 | SB | ||||||||||||
15 | Juuso Hassi Juuso Hassi ('93) | 93 | FIN | 13.15 | SB | ||||||||||||
16 | Vasyl Ivanytskyy Vasyl Ivanytskyy ('91) | 91 | UKR | 13.12 | SB | ||||||||||||
17 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 13.04 | SB | ||||||||||||
18 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 12.99 | SB | ||||||||||||
19 | Yury Yaremich Yury Yaremich ('95) | 95 | BLR | 12.98 | PB | ||||||||||||
20 | Mikołaj Jakóbczak Mikołaj Jakóbczak ('98) | 98 | POL | 12.92 | PB | ||||||||||||
21 | Andrew Murphy Andrew Murphy ('94) | 94 | GBR | 12.63 | SB | ||||||||||||
22 | Razvan George Roman Razvan George Roman ('93) | 93 | ROU | 12.42 | PB | ||||||||||||
23 | Luca Dell'acqua Luca Dell'acqua ('95) | 95 | ITA | 12.27 | PB | ||||||||||||
24 | James Finney James Finney ('96) | 96 | GBR | 12.06 | PB | ||||||||||||
25 | Alex Verginer Alex Verginer ('94) | 94 | ITA | 11.55 | SB | ||||||||||||
26 | Vitaliy Hayuk Vitaliy Hayuk ('99) | 99 | UKR | 11.04 | PB | ||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 28.4. Finale A Finale | 28.4. | ||||||||||||||||
1 | José Gregorio Lemos José Gregorio Lemos ('91) | 91 | COL | 51.21 | SB | ||||||||||||
2 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 48.26 | SB | ||||||||||||
3 | Jefferson dos Santos Jefferson dos Santos ('95) | 95 | BRA | 46.04 | SB | ||||||||||||
4 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 44.94 | SB | ||||||||||||
5 | Paweł Wiesiołek Paweł Wiesiołek ('91) | 91 | POL | 44.64 | SB | ||||||||||||
6 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 44.61 | SB | ||||||||||||
7 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 44.17 | SB | ||||||||||||
8 | Vasyl Ivanytskyy Vasyl Ivanytskyy ('91) | 91 | UKR | 42.88 | SB | ||||||||||||
9 | Pascal Magyar Pascal Magyar ('95) | 95 | SUI | 42.48 | SB | ||||||||||||
10 | Mikołaj Jakóbczak Mikołaj Jakóbczak ('98) | 98 | POL | 41.08 | PB | ||||||||||||
11 | Juuso Hassi Juuso Hassi ('93) | 93 | FIN | 40.77 | SB | ||||||||||||
12 | Rafał Horbowicz Rafał Horbowicz ('98) | 98 | POL | 40.68 | SB | ||||||||||||
13 | Rafał Abramowski Rafał Abramowski ('95) | 95 | POL | 40.16 | SB | ||||||||||||
14 | Jeremy Taiwo Jeremy Taiwo ('90) | 90 | USA | 39.64 | SB | ||||||||||||
15 | Yury Yaremich Yury Yaremich ('95) | 95 | BLR | 39.49 | PB | ||||||||||||
16 | Pierre Joseph-Parfaite Pierre Joseph-Parfaite ('94) | 94 | FRA | 38.75 | PB | ||||||||||||
17 | Sutthisak Singkhon Sutthisak Singkhon ('96) | 96 | THA | 37.54 | SB | ||||||||||||
18 | Andrew Murphy Andrew Murphy ('94) | 94 | GBR | 37.12 | SB | ||||||||||||
19 | Axel Hubert Axel Hubert ('96) | 96 | FRA | 36.39 | SB | ||||||||||||
20 | Alex Verginer Alex Verginer ('94) | 94 | ITA | 35.71 | SB | ||||||||||||
21 | Razvan George Roman Razvan George Roman ('93) | 93 | ROU | 34.11 | SB | ||||||||||||
22 | James Finney James Finney ('96) | 96 | GBR | 32.76 | SB | ||||||||||||
23 | Vitaliy Hayuk Vitaliy Hayuk ('99) | 99 | UKR | 24.36 | PB | ||||||||||||
M Spydkast 800 gram 28.4. Finale A Finale | 28.4. | ||||||||||||||||
1 | Martin Roe Martin Roe ('92) | 92 | NOR | 66.64 | SB | ||||||||||||
2 | José Gregorio Lemos José Gregorio Lemos ('91) | 91 | COL | 65.83 | SB | ||||||||||||
3 | Yury Yaremich Yury Yaremich ('95) | 95 | BLR | 59.30 | PB | ||||||||||||
4 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 57.75 | SB | ||||||||||||
5 | Sutthisak Singkhon Sutthisak Singkhon ('96) | 96 | THA | 57.25 | SB | ||||||||||||
6 | Juuso Hassi Juuso Hassi ('93) | 93 | FIN | 56.63 | SB | ||||||||||||
7 | Paweł Wiesiołek Paweł Wiesiołek ('91) | 91 | POL | 56.36 | SB | ||||||||||||
8 | Rafał Abramowski Rafał Abramowski ('95) | 95 | POL | 55.84 | SB | ||||||||||||
9 | Lars Vikan Rise Lars Vikan Rise ('88) | 88 | NOR | 52.67 | SB | ||||||||||||
10 | Vasyl Ivanytskyy Vasyl Ivanytskyy ('91) | 91 | UKR | 51.56 | SB | ||||||||||||
11 | Andrew Murphy Andrew Murphy ('94) | 94 | GBR | 51.25 | PB | ||||||||||||
12 | Maksim Andraloits Maksim Andraloits ('97) | 97 | BLR | 50.65 | SB | ||||||||||||
13 | Alex Verginer Alex Verginer ('94) | 94 | ITA | 50.02 | PB | ||||||||||||
14 | Rafał Horbowicz Rafał Horbowicz ('98) | 98 | POL | 49.96 | SB | ||||||||||||
15 | Jefferson dos Santos Jefferson dos Santos ('95) | 95 | BRA | 49.35 | SB | ||||||||||||
16 | Pierre Joseph-Parfaite Pierre Joseph-Parfaite ('94) | 94 | FRA | 48.50 | SB | ||||||||||||
17 | Razvan George Roman Razvan George Roman ('93) | 93 | ROU | 47.43 | SB | ||||||||||||
18 | Mikołaj Jakóbczak Mikołaj Jakóbczak ('98) | 98 | POL | 37.64 | SB | ||||||||||||
19 | Vitaliy Hayuk Vitaliy Hayuk ('99) | 99 | UKR | 37.53 | PB | ||||||||||||
K 200 m | |||||||||||||||||
Indledende heats | 28.4. | ||||||||||||||||
Indledende 1 28.4. Vind: +0.5 | 28.4. | Vind: +0.5 | |||||||||||||||
1 | Sofia Montagna Sofia Montagna ('99) | 99 | ITA | 24.98 | PB | ||||||||||||
2 | Eleonora Ferrero Eleonora Ferrero ('94) | 94 | ITA | 25.24 | PB | ||||||||||||
3 | Murugan Sowmiya Murugan Sowmiya ('96) | 96 | IND | 25.50 | PB | ||||||||||||
4 | Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | 26.26 | SB | ||||||||||||
5 | Ashleigh Spiliopoulou Ashleigh Spiliopoulou ('99) | 99 | GBR | 26.43 | PB | ||||||||||||
6 | Carolina Bocciolini Carolina Bocciolini ('89) | 89 | ITA | 27.21 | SB | ||||||||||||
7 | Mariaelena Agostini Mariaelena Agostini ('97) | 97 | ITA | 29.01 | SB | ||||||||||||
Indledende 2 28.4. Vind: +1.7 | 28.4. | Vind: +1.7 | |||||||||||||||
1 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 25.34 | PB | ||||||||||||
2 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 25.42 | PB | ||||||||||||
3 | Alice Boasso Alice Boasso ('99) | 99 | ITA | 25.84 | SB | ||||||||||||
4 | Nada Cheroudi Nada Cheroudi ('87) | 87 | TUN | 25.91 | SB | ||||||||||||
5 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 26.12 | SB | ||||||||||||
6 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 26.21 | SB | ||||||||||||
Gilialce de Assis Gilialce de Assis ('89) | 89 | BRA | DQ | ||||||||||||||
Indledende 3 28.4. Vind: +0.6 | 28.4. | Vind: +0.6 | |||||||||||||||
1 | Elise Lovell Elise Lovell ('92) | 92 | GBR | 24.99 | SB | ||||||||||||
2 | Liksy Joseph Liksy Joseph ('90) | 90 | IND | 25.24 | SB | ||||||||||||
3 | Jade O'Dowda Jade O'Dowda ('99) | 99 | GBR | 25.44 | SB | ||||||||||||
4 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 25.46 | SB | ||||||||||||
5 | Lecabela Quaresma Lecabela Quaresma ('89) | 89 | POR | 25.49 | SB | ||||||||||||
6 | Sara Elena Bianchi Bazzi Sara Elena Bianchi Bazzi ('91) | 91 | ITA | 25.97 | SB | ||||||||||||
7 | Margit Kalk Margit Kalk ('99) | 99 | EST | 26.44 | SB | ||||||||||||
8 | Ellen Barber Ellen Barber ('97) | 97 | GBR | 26.56 | SB | ||||||||||||
Indledende 4 28.4. Vind: +2.0 | 28.4. | Vind: +2.0 | |||||||||||||||
1 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 23.62 | SB | ||||||||||||
2 | Allison Reaser Allison Reaser ('92) | 92 | USA | 24.16 | |||||||||||||
3 | Alex Gochenour Alex Gochenour ('93) | 93 | USA | 24.19 | SB | ||||||||||||
4 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 24.27 | =PB | ||||||||||||
5 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 24.66 | SB | ||||||||||||
6 | Annie Kunz Annie Kunz ('93) | 93 | USA | 25.37 | SB | ||||||||||||
7 | Vanessa Spínola Vanessa Spínola ('90) | 90 | BRA | 25.44 | SB | ||||||||||||
8 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 25.58 | SB | ||||||||||||
K 800 m | |||||||||||||||||
Indledende heats | 28.4. | ||||||||||||||||
Indledende 1 28.4. | 28.4. | ||||||||||||||||
1 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 2:17.37 | SB | ||||||||||||
2 | Alice Boasso Alice Boasso ('99) | 99 | ITA | 2:17.93 | SB | ||||||||||||
3 | Mariaelena Agostini Mariaelena Agostini ('97) | 97 | ITA | 2:21.56 | SB | ||||||||||||
4 | Ashleigh Spiliopoulou Ashleigh Spiliopoulou ('99) | 99 | GBR | 2:22.10 | PB | ||||||||||||
5 | Sofia Montagna Sofia Montagna ('99) | 99 | ITA | 2:23.00 | PB | ||||||||||||
6 | Sara Elena Bianchi Bazzi Sara Elena Bianchi Bazzi ('91) | 91 | ITA | 2:23.56 | SB | ||||||||||||
7 | Gilialce de Assis Gilialce de Assis ('89) | 89 | BRA | 2:25.06 | PB | ||||||||||||
8 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 2:29.14 | SB | ||||||||||||
9 | Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | 2:45.11 | SB | ||||||||||||
Indledende 2 28.4. | 28.4. | ||||||||||||||||
1 | Liksy Joseph Liksy Joseph ('90) | 90 | IND | 2:14.73 | SB | ||||||||||||
2 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 2:17.19 | SB | ||||||||||||
3 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 2:20.41 | PB | ||||||||||||
4 | Elise Lovell Elise Lovell ('92) | 92 | GBR | 2:20.81 | SB | ||||||||||||
5 | Vanessa Spínola Vanessa Spínola ('90) | 90 | BRA | 2:21.22 | SB | ||||||||||||
6 | Jade O'Dowda Jade O'Dowda ('99) | 99 | GBR | 2:21.40 | PB | ||||||||||||
7 | Murugan Sowmiya Murugan Sowmiya ('96) | 96 | IND | 2:22.80 | |||||||||||||
8 | Eleonora Ferrero Eleonora Ferrero ('94) | 94 | ITA | 2:22.97 | SB | ||||||||||||
9 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 2:24.63 | SB | ||||||||||||
Indledende 3 28.4. | 28.4. | ||||||||||||||||
1 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 2:11.35 | SB | ||||||||||||
2 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 2:11.92 | SB | ||||||||||||
3 | Lecabela Quaresma Lecabela Quaresma ('89) | 89 | POR | 2:13.29 | SB | ||||||||||||
4 | Allison Reaser Allison Reaser ('92) | 92 | USA | 2:16.24 | SB | ||||||||||||
5 | Alex Gochenour Alex Gochenour ('93) | 93 | USA | 2:16.99 | SB | ||||||||||||
6 | Nada Cheroudi Nada Cheroudi ('87) | 87 | TUN | 2:20.18 | PB | ||||||||||||
7 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 2:20.61 | PB | ||||||||||||
8 | Annie Kunz Annie Kunz ('93) | 93 | USA | 2:23.71 | |||||||||||||
9 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 2:27.89 | SB | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm | |||||||||||||||||
Indledende heats | 28.4. | ||||||||||||||||
Indledende 1 28.4. Vind: -0.5 | 28.4. | Vind: -0.5 | |||||||||||||||
1 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 14.74 | PB | ||||||||||||
2 | Sofia Montagna Sofia Montagna ('99) | 99 | ITA | 14.80 | SB | ||||||||||||
3 | Sara Elena Bianchi Bazzi Sara Elena Bianchi Bazzi ('91) | 91 | ITA | 15.12 | SB | ||||||||||||
4 | Ellen Barber Ellen Barber ('97) | 97 | GBR | 15.74 | SB | ||||||||||||
5 | Ashleigh Spiliopoulou Ashleigh Spiliopoulou ('99) | 99 | GBR | 15.83 | PB | ||||||||||||
6 | Carolina Bocciolini Carolina Bocciolini ('89) | 89 | ITA | 15.98 | SB | ||||||||||||
7 | Mariaelena Agostini Mariaelena Agostini ('97) | 97 | ITA | 16.44 | SB | ||||||||||||
Indledende 2 28.4. Vind: +0.4 | 28.4. | Vind: +0.4 | |||||||||||||||
1 | Gilialce de Assis Gilialce de Assis ('89) | 89 | BRA | 14.19 | SB | ||||||||||||
2 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 14.42 | SB | ||||||||||||
3 | Murugan Sowmiya Murugan Sowmiya ('96) | 96 | IND | 14.47 | SB | ||||||||||||
4 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 14.57 | SB | ||||||||||||
5 | Nada Cheroudi Nada Cheroudi ('87) | 87 | TUN | 14.58 | SB | ||||||||||||
6 | Liksy Joseph Liksy Joseph ('90) | 90 | IND | 14.74 | SB | ||||||||||||
7 | Alice Boasso Alice Boasso ('99) | 99 | ITA | 14.76 | SB | ||||||||||||
Indledende 3 28.4. Vind: +0.4 | 28.4. | Vind: +0.4 | |||||||||||||||
1 | Eleonora Ferrero Eleonora Ferrero ('94) | 94 | ITA | 14.07 | =PB | ||||||||||||
2 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 14.08 | SB | ||||||||||||
3 | Elise Lovell Elise Lovell ('92) | 92 | GBR | 14.24 | SB | ||||||||||||
4 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 14.52 | =SB | ||||||||||||
5 | Jade O'Dowda Jade O'Dowda ('99) | 99 | GBR | 14.62 | SB | ||||||||||||
5 | Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | 14.62 | SB | ||||||||||||
7 | Vanessa Spínola Vanessa Spínola ('90) | 90 | BRA | 14.67 | SB | ||||||||||||
8 | Margit Kalk Margit Kalk ('99) | 99 | EST | 28.73 | SB | ||||||||||||
Indledende 4 28.4. Vind: +0.4 | 28.4. | Vind: +0.4 | |||||||||||||||
1 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 13.26 | |||||||||||||
2 | Alex Gochenour Alex Gochenour ('93) | 93 | USA | 13.40 | SB | ||||||||||||
3 | Allison Reaser Allison Reaser ('92) | 92 | USA | 13.72 | SB | ||||||||||||
4 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 13.75 | SB | ||||||||||||
5 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 13.96 | SB | ||||||||||||
6 | Lecabela Quaresma Lecabela Quaresma ('89) | 89 | POR | 14.09 | SB | ||||||||||||
7 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 14.20 | SB | ||||||||||||
8 | Annie Kunz Annie Kunz ('93) | 93 | USA | 14.26 | =SB | ||||||||||||
K Højdespring 28.4. Finale A Finale | 28.4. | ||||||||||||||||
1 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 1.84 | SB | ||||||||||||
2 | Gilialce de Assis Gilialce de Assis ('89) | 89 | BRA | 1.75 | =PB | ||||||||||||
2 | Lecabela Quaresma Lecabela Quaresma ('89) | 89 | POR | 1.75 | SB | ||||||||||||
4 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 1.72 | PB | ||||||||||||
4 | Jade O'Dowda Jade O'Dowda ('99) | 99 | GBR | 1.72 | =PB | ||||||||||||
6 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 1.72 | SB | ||||||||||||
6 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 1.72 | SB | ||||||||||||
6 | Annie Kunz Annie Kunz ('93) | 93 | USA | 1.72 | SB | ||||||||||||
6 | Eleonora Ferrero Eleonora Ferrero ('94) | 94 | ITA | 1.72 | =PB | ||||||||||||
10 | Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | 1.69 | =SB | ||||||||||||
11 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 1.69 | SB | ||||||||||||
12 | Nada Cheroudi Nada Cheroudi ('87) | 87 | TUN | 1.66 | PB | ||||||||||||
12 | Elise Lovell Elise Lovell ('92) | 92 | GBR | 1.66 | PB | ||||||||||||
12 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 1.66 | PB | ||||||||||||
12 | Alex Gochenour Alex Gochenour ('93) | 93 | USA | 1.66 | SB | ||||||||||||
16 | Liksy Joseph Liksy Joseph ('90) | 90 | IND | 1.66 | |||||||||||||
16 | Ellen Barber Ellen Barber ('97) | 97 | GBR | 1.66 | SB | ||||||||||||
16 | Margit Kalk Margit Kalk ('99) | 99 | EST | 1.66 | SB | ||||||||||||
16 | Vanessa Spínola Vanessa Spínola ('90) | 90 | BRA | 1.66 | SB | ||||||||||||
16 | Ashleigh Spiliopoulou Ashleigh Spiliopoulou ('99) | 99 | GBR | 1.66 | PB | ||||||||||||
21 | Murugan Sowmiya Murugan Sowmiya ('96) | 96 | IND | 1.63 | =PB | ||||||||||||
21 | Allison Reaser Allison Reaser ('92) | 92 | USA | 1.63 | SB | ||||||||||||
23 | Mariaelena Agostini Mariaelena Agostini ('97) | 97 | ITA | 1.63 | SB | ||||||||||||
23 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 1.63 | SB | ||||||||||||
25 | Sara Elena Bianchi Bazzi Sara Elena Bianchi Bazzi ('91) | 91 | ITA | 1.60 | PB | ||||||||||||
25 | Sofia Montagna Sofia Montagna ('99) | 99 | ITA | 1.60 | SB | ||||||||||||
27 | Alice Boasso Alice Boasso ('99) | 99 | ITA | 1.57 | SB | ||||||||||||
27 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 1.57 | SB | ||||||||||||
29 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 1.51 | SB | ||||||||||||
Carolina Bocciolini Carolina Bocciolini ('89) | 89 | ITA | NH | ||||||||||||||
K Længdespring 28.4. Finale A Finale | 28.4. | ||||||||||||||||
1 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 6.23 | +1.0 | PB | |||||||||||
2 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 6.12 | -1.6 | SB | |||||||||||
3 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 6.08 | +1.0 | SB | |||||||||||
4 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 6.03 | +1.3 | PB | |||||||||||
5 | Alex Gochenour Alex Gochenour ('93) | 93 | USA | 6.02 | +1.5 | SB | |||||||||||
6 | Elise Lovell Elise Lovell ('92) | 92 | GBR | 6.00 | -0.5 | SB | |||||||||||
7 | Gilialce de Assis Gilialce de Assis ('89) | 89 | BRA | 5.99 | +0.1 | ||||||||||||
8 | Lecabela Quaresma Lecabela Quaresma ('89) | 89 | POR | 5.97 | +1.3 | SB | |||||||||||
9 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 5.91 | +0.4 | SB | |||||||||||
10 | Liksy Joseph Liksy Joseph ('90) | 90 | IND | 5.90 | -0.3 | ||||||||||||
11 | Allison Reaser Allison Reaser ('92) | 92 | USA | 5.89 | +0.3 | SB | |||||||||||
12 | Jade O'Dowda Jade O'Dowda ('99) | 99 | GBR | 5.87 | +0.1 | SB | |||||||||||
13 | Nada Cheroudi Nada Cheroudi ('87) | 87 | TUN | 5.84 | +0.6 | SB | |||||||||||
14 | Eleonora Ferrero Eleonora Ferrero ('94) | 94 | ITA | 5.75 | -0.7 | SB | |||||||||||
15 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 5.69 | -0.4 | SB | |||||||||||
16 | Murugan Sowmiya Murugan Sowmiya ('96) | 96 | IND | 5.64 | +0.1 | PB | |||||||||||
17 | Sofia Montagna Sofia Montagna ('99) | 99 | ITA | 5.59 | -0.3 | SB | |||||||||||
18 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 5.57 | +0.9 | SB | |||||||||||
19 | Annie Kunz Annie Kunz ('93) | 93 | USA | 5.56 | -0.8 | SB | |||||||||||
20 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 5.56 | -1.4 | SB | |||||||||||
21 | Vanessa Spínola Vanessa Spínola ('90) | 90 | BRA | 5.54 | +0.1 | SB | |||||||||||
22 | Ashleigh Spiliopoulou Ashleigh Spiliopoulou ('99) | 99 | GBR | 5.48 | +1.1 | PB | |||||||||||
23 | Sara Elena Bianchi Bazzi Sara Elena Bianchi Bazzi ('91) | 91 | ITA | 5.48 | +0.8 | SB | |||||||||||
24 | Ellen Barber Ellen Barber ('97) | 97 | GBR | 5.35 | -1.0 | SB | |||||||||||
25 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 5.31 | +0.1 | SB | |||||||||||
26 | Alice Boasso Alice Boasso ('99) | 99 | ITA | 5.23 | +0.6 | SB | |||||||||||
27 | Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | 5.08 | +0.2 | SB | |||||||||||
28 | Mariaelena Agostini Mariaelena Agostini ('97) | 97 | ITA | 5.02 | +0.2 | SB | |||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 28.4. Finale A Finale | 28.4. | ||||||||||||||||
1 | Alex Gochenour Alex Gochenour ('93) | 93 | USA | 14.54 | PB | ||||||||||||
2 | Nada Cheroudi Nada Cheroudi ('87) | 87 | TUN | 13.96 | SB | ||||||||||||
3 | Annie Kunz Annie Kunz ('93) | 93 | USA | 13.79 | |||||||||||||
4 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 13.62 | SB | ||||||||||||
5 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 13.25 | PB | ||||||||||||
6 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 13.06 | SB | ||||||||||||
7 | Lecabela Quaresma Lecabela Quaresma ('89) | 89 | POR | 12.85 | SB | ||||||||||||
8 | Allison Reaser Allison Reaser ('92) | 92 | USA | 12.42 | SB | ||||||||||||
9 | Ellen Barber Ellen Barber ('97) | 97 | GBR | 12.11 | PB | ||||||||||||
10 | Murugan Sowmiya Murugan Sowmiya ('96) | 96 | IND | 12.00 | PB | ||||||||||||
11 | Vanessa Spínola Vanessa Spínola ('90) | 90 | BRA | 11.91 | SB | ||||||||||||
12 | Jade O'Dowda Jade O'Dowda ('99) | 99 | GBR | 11.88 | PB | ||||||||||||
13 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 11.76 | SB | ||||||||||||
14 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 11.33 | SB | ||||||||||||
15 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 11.27 | SB | ||||||||||||
16 | Gilialce de Assis Gilialce de Assis ('89) | 89 | BRA | 11.07 | |||||||||||||
17 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 10.62 | SB | ||||||||||||
18 | Liksy Joseph Liksy Joseph ('90) | 90 | IND | 10.61 | |||||||||||||
19 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 10.54 | SB | ||||||||||||
20 | Margit Kalk Margit Kalk ('99) | 99 | EST | 10.36 | SB | ||||||||||||
21 | Mariaelena Agostini Mariaelena Agostini ('97) | 97 | ITA | 10.12 | SB | ||||||||||||
22 | Elise Lovell Elise Lovell ('92) | 92 | GBR | 10.09 | SB | ||||||||||||
23 | Sofia Montagna Sofia Montagna ('99) | 99 | ITA | 10.05 | PB | ||||||||||||
24 | Ashleigh Spiliopoulou Ashleigh Spiliopoulou ('99) | 99 | GBR | 10.05 | PB | ||||||||||||
25 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 9.98 | PB | ||||||||||||
26 | Eleonora Ferrero Eleonora Ferrero ('94) | 94 | ITA | 9.97 | SB | ||||||||||||
27 | Alice Boasso Alice Boasso ('99) | 99 | ITA | 9.87 | PB | ||||||||||||
28 | Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | 9.71 | SB | ||||||||||||
29 | Sara Elena Bianchi Bazzi Sara Elena Bianchi Bazzi ('91) | 91 | ITA | 9.14 | SB | ||||||||||||
30 | Carolina Bocciolini Carolina Bocciolini ('89) | 89 | ITA | 9.11 | SB | ||||||||||||
K Spydkast 600 gram 28.4. Finale A Finale | 28.4. | ||||||||||||||||
1 | Nada Cheroudi Nada Cheroudi ('87) | 87 | TUN | 45.04 | SB | ||||||||||||
2 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 42.99 | SB | ||||||||||||
3 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 42.63 | PB | ||||||||||||
4 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 41.45 | SB | ||||||||||||
5 | Lecabela Quaresma Lecabela Quaresma ('89) | 89 | POR | 41.10 | PB | ||||||||||||
6 | Rimma Hordiyenko Rimma Hordiyenko ('95) | 95 | UKR | 40.77 | PB | ||||||||||||
7 | Alex Gochenour Alex Gochenour ('93) | 93 | USA | 40.57 | PB | ||||||||||||
8 | Paulina Ligarska Paulina Ligarska ('96) | 96 | POL | 40.37 | SB | ||||||||||||
9 | Allison Reaser Allison Reaser ('92) | 92 | USA | 39.88 | SB | ||||||||||||
10 | Daryna Sloboda Daryna Sloboda ('95) | 95 | UKR | 39.85 | SB | ||||||||||||
11 | Vanessa Spínola Vanessa Spínola ('90) | 90 | BRA | 39.31 | SB | ||||||||||||
12 | Gilialce de Assis Gilialce de Assis ('89) | 89 | BRA | 38.71 | PB | ||||||||||||
13 | Ellen Barber Ellen Barber ('97) | 97 | GBR | 38.31 | SB | ||||||||||||
14 | Eleonora Ferrero Eleonora Ferrero ('94) | 94 | ITA | 37.86 | SB | ||||||||||||
15 | Annie Kunz Annie Kunz ('93) | 93 | USA | 37.54 | SB | ||||||||||||
16 | Jade O'Dowda Jade O'Dowda ('99) | 99 | GBR | 37.44 | SB | ||||||||||||
17 | Liksy Joseph Liksy Joseph ('90) | 90 | IND | 37.08 | SB | ||||||||||||
18 | Sofia Montagna Sofia Montagna ('99) | 99 | ITA | 37.02 | PB | ||||||||||||
19 | Murugan Sowmiya Murugan Sowmiya ('96) | 96 | IND | 36.31 | |||||||||||||
20 | Federica Palumbo Federica Palumbo ('95) | 95 | ITA | 35.36 | SB | ||||||||||||
21 | Mariaelena Agostini Mariaelena Agostini ('97) | 97 | ITA | 35.29 | SB | ||||||||||||
22 | Alice Boasso Alice Boasso ('99) | 99 | ITA | 35.19 | PB | ||||||||||||
23 | Elise Lovell Elise Lovell ('92) | 92 | GBR | 34.56 | SB | ||||||||||||
24 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 34.20 | PB | ||||||||||||
25 | Lucia Quaglieri Lucia Quaglieri ('96) | 96 | ITA | 34.15 | SB | ||||||||||||
26 | Kateřina Dvořáková Kateřina Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 33.13 | SB | ||||||||||||
27 | Ashleigh Spiliopoulou Ashleigh Spiliopoulou ('99) | 99 | GBR | 26.75 | PB | ||||||||||||
28 | Sara Elena Bianchi Bazzi Sara Elena Bianchi Bazzi ('91) | 91 | ITA | 25.82 | SB |