M 100 m Vind: +3.1 Finale A Finale | Vind: +3.1 | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 11.08 | w | |||||
2 | Roland Jaamu Roland Jaamu ('92) | 92 | EST | 11.26 | w | |||||
3 | Severi Jõõras Severi Jõõras ('95) | 95 | EST | 11.35 | w | |||||
4 | Taavi Rim Taavi Rim ('73) | 73 | EST | 12.24 | w | |||||
M 400 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Sten Ütsmüts Sten Ütsmüts ('94) | 94 | EST | 51.29 | ||||||
2 | Olgerd Putškov Olgerd Putškov | 00 | EST | 53.25 | PB | |||||
M 1500 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Karol Hanga Karol Hanga | 00 | EST | 4:27.24 | ||||||
Armin Allmäe Armin Allmäe ('89) | 89 | EST | 4:28.27 | PB | ||||||
M Højdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Karl Lumi Karl Lumi ('85) | 85 | EST | 2.11 | SB | |||||
2 | Kristjan Tafenau Kristjan Tafenau ('98) | 98 | EST | 2.03 | ||||||
3 | Kevin Basov Kevin Basov ('96) | 96 | EST | 2.03 | PB | |||||
M Stangspring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Jaan Särg Jaan Särg ('92) | 92 | EST | 4.10 | PB | |||||
2 | Kaido Peterson Kaido Peterson ('71) | 71 | EST | 3.20 | SB | |||||
2 | Andi Nõmmela Andi Nõmmela | 00 | EST | 3.20 | SB | |||||
M Længdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Jan-Martin Vandrecht Jan-Martin Vandrecht ('97) | 97 | EST | 7.22 | w | +2.8 | ||||
2 | Severi Jõõras Severi Jõõras ('95) | 95 | EST | 6.92 | w | +2.9 | ||||
3 | Marken Murdla Marken Murdla ('96) | 96 | EST | 6.01 | w | +3.8 | ||||
Jan-Martin Vandrecht Jan-Martin Vandrecht ('97) | 97 | EST | 7.04 | +1.5 | SB | |||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Raido Kalbach Raido Kalbach ('81) | 81 | EST | 15.87 | SB | |||||
2 | Rivo Tamm Rivo Tamm ('80) | 80 | EST | 13.83 | ||||||
3 | Taavi Tšernjavski Taavi Tšernjavski ('95) | 95 | EST | 13.77 | ||||||
4 | Karl-Armand Kaber Karl-Armand Kaber ('97) | 97 | EST | 13.31 | SB | |||||
5 | Ats Kiisa Ats Kiisa ('95) | 95 | EST | 13.17 | SB | |||||
6 | Rait Raju Rait Raju | 00 | EST | 12.92 | PB | |||||
7 | Marc Vokk Marc Vokk ('77) | 77 | EST | 12.69 | SB | |||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Egert Miljan Egert Miljan ('92) | 92 | EST | 43.34 | SB | |||||
2 | Ats Kiisa Ats Kiisa ('95) | 95 | EST | 39.81 | SB | |||||
3 | Laur Kipper Laur Kipper ('95) | 95 | EST | 38.85 | SB | |||||
4 | Allar Saar Allar Saar ('89) | 89 | EST | 37.58 | SB | |||||
5 | Olev Kitvel Olev Kitvel ('73) | 73 | EST | 33.47 | SB | |||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | ||||||||||
1 | Allar Saar Allar Saar ('89) | 89 | EST | 49.08 | SB | |||||
2 | Henri Ojaperv Henri Ojaperv ('93) | 93 | EST | 46.89 | PB | |||||
3 | Egert Miljan Egert Miljan ('92) | 92 | EST | 44.57 | SB | |||||
4 | German Gulyakov German Gulyakov | 00 | EST | 42.35 | PB | |||||
Lauri Pever Lauri Pever ('88) | 88 | EST | 50.98 | SB | ||||||
K 100 m Vind: +3.8 Finale A Finale | Vind: +3.8 | |||||||||
1 | Marje Nurk Marje Nurk ('84) | 84 | EST | 11.54 | w | |||||
2 | Katre Sofia Palm Katre Sofia Palm | 00 | EST | 12.17 | w | |||||
3 | Elen Viikmann Elen Viikmann ('87) | 87 | EST | 12.22 | w | |||||
4 | Gerli Israel Gerli Israel ('95) | 95 | EST | 13.01 | w | |||||
5 | Mari Piir Mari Piir ('69) | 69 | EST | 13.23 | w | |||||
Ene Liis Lisovik Ene Liis Lisovik ('96) | 96 | EST | 12.54 | PB | ||||||
Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 12.56 | SB | ||||||
Mirjam Toom Mirjam Toom ('98) | 98 | EST | 12.97 | PB | ||||||
Dea Lepik Dea Lepik ('96) | 96 | EST | 12.98 | SB | ||||||
Laura Toom Laura Toom ('96) | 96 | EST | 13.40 | SB | ||||||
Evelina Kulikova Evelina Kulikova ('03) | 03 | EST | 13.86 | w | ||||||
Valeria Smirnova Valeria Smirnova ('06) | 06 | EST | 14.87 | w | ||||||
K Højdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Katre Sofia Palm Katre Sofia Palm | 00 | EST | 1.68 | ||||||
2 | Annika Teska Annika Teska ('98) | 98 | EST | 1.65 | ||||||
Marlen Millerman Marlen Millerman ('97) | 97 | EST | 1.59 | |||||||
Valeria Smirnova Valeria Smirnova ('06) | 06 | EST | 1.45 | PB | ||||||
K Længdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Elen Viikmann Elen Viikmann ('87) | 87 | EST | 5.85 | w | +4.5 | ||||
2 | Gerli Israel Gerli Israel ('95) | 95 | EST | 5.50 | w | +3.0 | ||||
3 | Katre Sofia Palm Katre Sofia Palm | 00 | EST | 5.45 | w | +2.1 | ||||
4 | Christyn Liiva Christyn Liiva ('98) | 98 | EST | 5.32 | w | +3.2 | ||||
Elen Viikmann Elen Viikmann ('87) | 87 | EST | 5.82 | +2.0 | SB | |||||
Diana Stahovskaja Diana Stahovskaja | 00 | EST | 5.50 | w | +5.0 | |||||
Diana Stahovskaja Diana Stahovskaja | 00 | EST | 5.40 | +2.0 | ||||||
Anette Alapert Anette Alapert ('01) | 01 | EST | 5.28 | w | +4.3 | |||||
Gerli Israel Gerli Israel ('95) | 95 | EST | 5.19 | 0.0 | PB | |||||
Christyn Liiva Christyn Liiva ('98) | 98 | EST | 5.13 | +1.9 | PB | |||||
Lisbeth Verk Lisbeth Verk ('01) | 01 | EST | 5.07 | w | +2.8 | |||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Katrin Pabbo Katrin Pabbo ('86) | 86 | EST | 11.03 | SB | |||||
2 | Gerli Israel Gerli Israel ('95) | 95 | EST | 10.60 | PB | |||||
3 | Mari Piir Mari Piir ('69) | 69 | EST | 10.01 | SB | |||||
Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 11.51 | SB | ||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Katrin Pabbo Katrin Pabbo ('86) | 86 | EST | 33.23 | SB | |||||
2 | Gerli Israel Gerli Israel ('95) | 95 | EST | 31.55 | SB | |||||
Hanna-Maria Kupper Hanna-Maria Kupper ('95) | 95 | EST | 47.80 | |||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | ||||||||||
1 | Gerli Israel Gerli Israel ('95) | 95 | EST | 46.90 | SB | |||||
D17 100 m Vind: +2.7 Finale A Finale | Vind: +2.7 | |||||||||
1 | Hugo Kallaste Hugo Kallaste ('02) | 02 | EST | 11.49 | w | |||||
2 | Markus Vaher Markus Vaher ('01) | 01 | EST | 11.73 | w | |||||
3 | Ats Kivimets Ats Kivimets ('02) | 02 | EST | 12.19 | w | |||||
4 | Robin Soone Robin Soone ('02) | 02 | EST | 12.29 | w | |||||
5 | Priidik Sõõrd Priidik Sõõrd ('01) | 01 | EST | 12.48 | w | |||||
6 | Kristian Otlot Kristian Otlot ('02) | 02 | EST | 12.49 | w | |||||
D17 400 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Hugo Kallaste Hugo Kallaste ('02) | 02 | EST | 53.40 | PB | |||||
2 | Kristian Otlot Kristian Otlot ('02) | 02 | EST | 53.85 | PB | |||||
3 | Robin Soone Robin Soone ('02) | 02 | EST | 55.81 | PB | |||||
4 | Argo Seljand Argo Seljand ('02) | 02 | EST | 1:01.30 | PB | |||||
D17 1500 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Reimo Gert Laaspere Reimo Gert Laaspere ('03) | 03 | EST | 4:57.63 | PB | |||||
D17 Højdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Rasmus Kuningas Rasmus Kuningas ('01) | 01 | EST | 1.88 | PB | |||||
2 | Ian Tänavsuu Ian Tänavsuu ('01) | 01 | EST | 1.82 | SB | |||||
3 | Argo Seljand Argo Seljand ('02) | 02 | EST | 1.65 | PB | |||||
D17 Længdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Rasmus Kuningas Rasmus Kuningas ('01) | 01 | EST | 6.37 | w | +2.4 | ||||
2 | Ian Tänavsuu Ian Tänavsuu ('01) | 01 | EST | 6.31 | w | +2.8 | ||||
3 | Ats Kivimets Ats Kivimets ('02) | 02 | EST | 5.64 | w | +2.1 | ||||
Rasmus Kuningas Rasmus Kuningas ('01) | 01 | EST | 6.25 | +1.9 | PB | |||||
Ian Tänavsuu Ian Tänavsuu ('01) | 01 | EST | 5.92 | +0.8 | PB | |||||
D17 Kuglestød 5.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Markus Vaher Markus Vaher ('01) | 01 | EST | 13.11 | PB | |||||
2 | Oskar Heinsaar Oskar Heinsaar ('02) | 02 | EST | 11.68 | PB | |||||
3 | Michael Helstein Michael Helstein ('01) | 01 | EST | 11.68 | PB | |||||
4 | Ats Kivimets Ats Kivimets ('02) | 02 | EST | 10.57 | PB | |||||
D17 Diskoskast 1.5 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Oskar Heinsaar Oskar Heinsaar ('02) | 02 | EST | 36.06 | PB | |||||
2 | Tony Ats Tamm Tony Ats Tamm ('02) | 02 | EST | 35.65 | PB | |||||
D17 Spydkast 700 gram Finale A Finale | ||||||||||
1 | Tony Ats Tamm Tony Ats Tamm ('02) | 02 | EST | 44.41 | PB | |||||
2 | Oskar Heinsaar Oskar Heinsaar ('02) | 02 | EST | 36.90 | PB | |||||
3 | Michael Helstein Michael Helstein ('01) | 01 | EST | 36.16 | PB | |||||
4 | Ako Randma Ako Randma ('02) | 02 | EST | 35.47 | PB | |||||
5 | Robin Obina Tuulik Robin Obina Tuulik ('01) | 01 | EST | 34.26 | ||||||
P17 100 m Vind: +0.5 Finale A Finale | Vind: +0.5 | |||||||||
1 | Karina Koort Karina Koort ('02) | 02 | EST | 13.53 | PB | |||||
2 | Egle Privoi Egle Privoi ('01) | 01 | EST | 13.80 | PB | |||||
3 | Birgit Veldi Birgit Veldi ('02) | 02 | EST | 14.06 | PB | |||||
4 | Karmen Langi Karmen Langi ('02) | 02 | EST | 14.51 | SB | |||||
P17 400 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Karmen Langi Karmen Langi ('02) | 02 | EST | 1:08.40 | PB | |||||
2 | Egle Privoi Egle Privoi ('01) | 01 | EST | 1:08.89 | PB | |||||
P17 800 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Birgit Veldi Birgit Veldi ('02) | 02 | EST | 2:43.12 | ||||||
P17 Længdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Birgit Veldi Birgit Veldi ('02) | 02 | EST | 4.89 | w | +3.2 | ||||
Birgit Veldi Birgit Veldi ('02) | 02 | EST | 4.75 | +1.9 | SB | |||||
P17 Kuglestød 3.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Laura Häling Laura Häling ('01) | 01 | EST | 10.74 | SB | |||||
P17 Spydkast 500 gram Finale A Finale | ||||||||||
1 | Laura Häling Laura Häling ('01) | 01 | EST | 34.05 | SB | |||||
2 | Birgit Veldi Birgit Veldi ('02) | 02 | EST | 28.99 | PB | |||||
3 | Karmen Langi Karmen Langi ('02) | 02 | EST | 27.82 | SB | |||||
D15 100 m Vind: +3.0 Finale A Finale | Vind: +3.0 | |||||||||
1 | Kristofer Vilhelm Viet Kristofer Vilhelm Viet ('03) | 03 | EST | 11.99 | w | |||||
2 | Karl Jaco Daniel Karl Jaco Daniel ('03) | 03 | EST | 12.12 | w | |||||
4 | Mart Ako Paris Mart Ako Paris ('04) | 04 | EST | 12.54 | w | |||||
5 | Kristo Mägi Kristo Mägi ('04) | 04 | EST | 12.79 | w | |||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende ? Vind: +1.8 | Vind: +1.8 | |||||||||
7 | Marc Mäger Marc Mäger ('04) | 04 | EST | 12.87 | PB | |||||
8 | Ralph Rupert Nigul Ralph Rupert Nigul ('03) | 03 | EST | 13.09 | PB | |||||
9 | Mattias Klais Mattias Klais ('04) | 04 | EST | 13.46 | w | |||||
10 | Steven Mihkelson Steven Mihkelson ('03) | 03 | EST | 13.53 | w | |||||
11 | Sten-Erik Krull Sten-Erik Krull ('03) | 03 | EST | 13.61 | PB | |||||
Kristofer Vilhelm Viet Kristofer Vilhelm Viet ('03) | 03 | EST | 12.15 | PB | ||||||
Karl Jaco Daniel Karl Jaco Daniel ('03) | 03 | EST | 12.25 | PB | ||||||
Kaspar HenriksenKaspar Henriksen ('03) | 03 | DEN | 12.27 | w | ||||||
Andrei Bekker Andrei Bekker ('03) | 03 | EST | 12.69 | w | ||||||
Kristo Mägi Kristo Mägi ('04) | 04 | EST | 12.76 | PB | ||||||
D15 300 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Kristo Mägi Kristo Mägi ('04) | 04 | EST | 42.09 | ||||||
2 | Romet Kolk Romet Kolk ('03) | 03 | EST | 42.73 | PB | |||||
3 | Andrei Bekker Andrei Bekker ('03) | 03 | EST | 43.93 | PB | |||||
4 | Mattias Klais Mattias Klais ('04) | 04 | EST | 44.96 | PB | |||||
D15 1500 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Reimo Gert Laaspere Reimo Gert Laaspere ('03) | 03 | EST | 5:57.80 | SB | |||||
2 | Ralph Rupert Nigul Ralph Rupert Nigul ('03) | 03 | EST | 5:06.02 | PB | |||||
D15 110 m hæk 84 cm, 8.5 m Vind: +1.9 Finale A Finale | Vind: +1.9 | |||||||||
1 | Mart Ako Paris Mart Ako Paris ('04) | 04 | EST | 19.21 | PB | |||||
D15 Højdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Mart Lehtma Mart Lehtma ('03) | 03 | EST | 1.70 | PB | |||||
2 | Marc Mäger Marc Mäger ('04) | 04 | EST | 1.61 | PB | |||||
3 | Klaus Laurik Klaus Laurik ('03) | 03 | EST | 1.55 | PB | |||||
4 | Andrei Bekker Andrei Bekker ('03) | 03 | EST | 1.50 | SB | |||||
5 | Ruudi Pirnpuu Ruudi Pirnpuu ('04) | 04 | EST | 1.50 | PB | |||||
D15 Stangspring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Andrei Bekker Andrei Bekker ('03) | 03 | EST | 2.90 | SB | |||||
2 | Paul Oskar Tomberg Paul Oskar Tomberg ('06) | 06 | EST | 2.20 | PB | |||||
D15 Længdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Mart Ako Paris Mart Ako Paris ('04) | 04 | EST | 5.53 | w | +2.1 | ||||
2 | Andrei Bekker Andrei Bekker ('03) | 03 | EST | 5.48 | w | +3.9 | ||||
3 | Kristofer Vilhelm Viet Kristofer Vilhelm Viet ('03) | 03 | EST | 5.48 | w | +4.9 | ||||
4 | Romet Kolk Romet Kolk ('03) | 03 | EST | 5.15 | w | +4.2 | ||||
5 | Mart Lehtma Mart Lehtma ('03) | 03 | EST | 4.96 | w | +3.4 | ||||
Andrei Bekker Andrei Bekker ('03) | 03 | EST | 5.27 | +1.3 | PB | |||||
D15 Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Taniel Kurg Taniel Kurg ('03) | 03 | EST | 12.30 | SB | |||||
2 | Mattias Klais Mattias Klais ('04) | 04 | EST | 10.30 | PB | |||||
D15 Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Roland Piperal Roland Piperal ('04) | 04 | EST | 34.02 | PB | |||||
2 | Fred Vaiknurme Fred Vaiknurme ('03) | 03 | EST | 33.42 | PB | |||||
3 | Reimond Hüvonen Reimond Hüvonen ('04) | 04 | EST | 31.52 | PB | |||||
4 | Klaus Laurik Klaus Laurik ('03) | 03 | EST | 29.32 | SB | |||||
D15 Spydkast 600 gram Finale A Finale | ||||||||||
1 | Fred Vaiknurme Fred Vaiknurme ('03) | 03 | EST | 38.86 | PB | |||||
2 | Klaus Laurik Klaus Laurik ('03) | 03 | EST | 33.04 | PB | |||||
3 | Andrei Bekker Andrei Bekker ('03) | 03 | EST | 32.62 | PB | |||||
P15 100 m Vind: +3.1 Finale A Finale | Vind: +3.1 | |||||||||
1 | Mariliis Kruve Mariliis Kruve ('03) | 03 | EST | 12.99 | w | |||||
2 | Mia Heleen Herman Mia Heleen Herman ('03) | 03 | EST | 13.29 | w | |||||
3 | Edlin Lisbeth Laur Edlin Lisbeth Laur ('04) | 04 | EST | 13.65 | w | |||||
4 | Liisi-Marleen Nikker Liisi-Marleen Nikker ('04) | 04 | EST | 13.77 | w | |||||
5 | Liismary Oks Liismary Oks ('04) | 04 | EST | 13.96 | w | |||||
7 | Trine Marie Varik Trine Marie Varik ('03) | 03 | EST | 14.05 | w | |||||
8 | Eliise Allik Eliise Allik ('03) | 03 | EST | 14.43 | w | |||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende ? Vind: +2.0 | Vind: +2.0 | |||||||||
9 | Karmeelia Saareoks Karmeelia Saareoks ('04) | 04 | EST | 14.73 | PB | |||||
10 | Eleriin Torjus Eleriin Torjus ('04) | 04 | EST | 14.79 | PB | |||||
11 | Karina Mihhailova Karina Mihhailova ('03) | 03 | EST | 14.99 | w | |||||
12 | Gerli Peet Gerli Peet ('04) | 04 | EST | 15.13 | PB | |||||
Mariliis Kruve Mariliis Kruve ('03) | 03 | EST | 13.09 | PB | ||||||
Edlin Lisbeth Laur Edlin Lisbeth Laur ('04) | 04 | EST | 13.77 | PB | ||||||
Elit-Marlene Agu Elit-Marlene Agu ('04) | 04 | EST | 14.22 | PB | ||||||
P15 300 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Mariliis Kruve Mariliis Kruve ('03) | 03 | EST | 45.65 | PB | |||||
2 | Liisbet Rümmel Liisbet Rümmel ('03) | 03 | EST | 46.20 | PB | |||||
3 | Rii Tartu Rii Tartu ('04) | 04 | EST | 47.28 | PB | |||||
4 | Eliise Allik Eliise Allik ('03) | 03 | EST | 49.59 | PB | |||||
5 | Elit-Marlene Agu Elit-Marlene Agu ('04) | 04 | EST | 49.80 | PB | |||||
6 | Carmen Pajuste Carmen Pajuste ('03) | 03 | EST | 50.50 | PB | |||||
7 | Kätlin Ööbik Kätlin Ööbik ('04) | 04 | EST | 51.88 | PB | |||||
P15 800 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Lotte Puusepp Lotte Puusepp ('03) | 03 | EST | 2:37.36 | SB | |||||
2 | Erika Stefani Zubkova Erika Stefani Zubkova ('04) | 04 | EST | 2:38.00 | PB | |||||
3 | Karmeelia Saareoks Karmeelia Saareoks ('04) | 04 | EST | 2:45.64 | SB | |||||
4 | Gerli Peet Gerli Peet ('04) | 04 | EST | 2:55.28 | PB | |||||
5 | Kertu Peegel Kertu Peegel ('03) | 03 | EST | 2:56.65 | PB | |||||
6 | Eliisbeth Lokk Eliisbeth Lokk ('04) | 04 | EST | 2:58.38 | PB | |||||
P15 100m Hurdles (76.2cm, 8m) Vind: +2.5 Finale A Finale | Vind: +2.5 | |||||||||
1 | Mariliis Kruve Mariliis Kruve ('03) | 03 | EST | 15.20 | w | |||||
2 | Laura-Liisa Väli Laura-Liisa Väli ('03) | 03 | EST | 15.75 | w | |||||
3 | Laura Lokotar Laura Lokotar ('03) | 03 | EST | 15.92 | w | |||||
4 | Edlin Lisbeth Laur Edlin Lisbeth Laur ('04) | 04 | EST | 16.38 | w | |||||
5 | Carmen Pajuste Carmen Pajuste ('03) | 03 | EST | 16.96 | w | |||||
P15 Højdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Lisandra Rannasto Lisandra Rannasto ('04) | 04 | EST | 1.62 | PB | |||||
2 | Edlin Lisbeth Laur Edlin Lisbeth Laur ('04) | 04 | EST | 1.59 | SB | |||||
3 | Laura Lokotar Laura Lokotar ('03) | 03 | EST | 1.59 | PB | |||||
4 | Laura-Liisa Väli Laura-Liisa Väli ('03) | 03 | EST | 1.56 | ||||||
5 | Maria Pivnik Maria Pivnik ('04) | 04 | EST | 1.45 | =PB | |||||
6 | Mella-Riin Rauam Mella-Riin Rauam ('04) | 04 | EST | 1.35 | PB | |||||
P15 Længdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Liia Bondarenko Liia Bondarenko ('03) | 03 | EST | 5.25 | +1.9 | PB | ||||
2 | Laura Lokotar Laura Lokotar ('03) | 03 | EST | 5.21 | +1.9 | PB | ||||
3 | Rii Tartu Rii Tartu ('04) | 04 | EST | 5.09 | +1.9 | PB | ||||
4 | Edlin Lisbeth Laur Edlin Lisbeth Laur ('04) | 04 | EST | 5.00 | w | +3.3 | ||||
5 | Laura-Liisa Väli Laura-Liisa Väli ('03) | 03 | EST | 4.96 | w | +4.4 | ||||
6 | Mia Heleen Herman Mia Heleen Herman ('03) | 03 | EST | 4.82 | w | +3.7 | ||||
7 | Maria Tammeaid Maria Tammeaid ('03) | 03 | EST | 4.65 | w | +5.2 | ||||
8 | Elit-Marlene Agu Elit-Marlene Agu ('04) | 04 | EST | 4.64 | w | +3.5 | ||||
9 | Carmen Pajuste Carmen Pajuste ('03) | 03 | EST | 4.45 | w | +3.0 | ||||
Maria Tammeaid Maria Tammeaid ('03) | 03 | EST | 4.55 | +2.0 | PB | |||||
P15 Kuglestød 3.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Eva-Maria Oberg Eva-Maria Oberg ('04) | 04 | EST | 9.34 | ||||||
2 | Mella-Riin Rauam Mella-Riin Rauam ('04) | 04 | EST | 8.89 | PB | |||||
3 | Liismary Oks Liismary Oks ('04) | 04 | EST | 8.67 | PB | |||||
P15 Diskoskast 0.75 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Eva-Maria Oberg Eva-Maria Oberg ('04) | 04 | EST | 25.26 | PB | |||||
2 | Liisi-Marleen Nikker Liisi-Marleen Nikker ('04) | 04 | EST | 22.00 | PB | |||||
3 | Johanna Övel Johanna Övel ('03) | 03 | EST | 21.34 | PB | |||||
P15 Spydkast 400 gram Finale A Finale | ||||||||||
1 | Laura Lokotar Laura Lokotar ('03) | 03 | EST | 34.76 | PB | |||||
2 | Laura-Liisa Väli Laura-Liisa Väli ('03) | 03 | EST | 30.31 | PB | |||||
3 | Maria Tammeaid Maria Tammeaid ('03) | 03 | EST | 28.32 | PB | |||||
D13 100 m Vind: +4.5 Finale A Finale | Vind: +4.5 | |||||||||
1 | Gregor Aab Gregor Aab ('05) | 05 | EST | 12.64 | w | |||||
2 | Gerrit Lehe Gerrit Lehe ('05) | 05 | EST | 13.20 | w | |||||
3 | Joonatan Jürimaa Joonatan Jürimaa ('05) | 05 | EST | 13.31 | w | |||||
4 | Toomas Kaasik Toomas Kaasik ('05) | 05 | EST | 13.52 | w | |||||
5 | Sten Tänavsuu Sten Tänavsuu ('05) | 05 | EST | 13.76 | w | |||||
6 | Rasmus Rabtšuk Rasmus Rabtšuk ('06) | 06 | EST | 13.78 | w | |||||
7 | Timo Kaarus Timo Kaarus ('05) | 05 | EST | 13.80 | w | |||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende ? Vind: +3.0 | Vind: +3.0 | |||||||||
Adrian Aio Adrian Aio ('06) | 06 | EST | 13.83 | w | ||||||
D13 1500 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Jesse Lauter Jesse Lauter ('06) | 06 | EST | 5:18.23 | PB | |||||
D13 Højdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Gerrit Lehe Gerrit Lehe ('05) | 05 | EST | 1.70 | PB | |||||
2 | Timo Kaarus Timo Kaarus ('05) | 05 | EST | 1.58 | PB | |||||
3 | Jaagup Kuuskla Jaagup Kuuskla ('05) | 05 | EST | 1.45 | PB | |||||
3 | Robin Rebane Robin Rebane ('05) | 05 | EST | 1.45 | ||||||
D13 Længdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Tristan Aik Sild Tristan Aik Sild ('05) | 05 | EST | 5.00 | w | +3.4 | ||||
2 | Gerrit Lehe Gerrit Lehe ('05) | 05 | EST | 4.96 | w | +2.4 | ||||
D13 Kuglestød 3.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Gerrit Lehe Gerrit Lehe ('05) | 05 | EST | 11.85 | PB | |||||
2 | Karl-Marti Kõivoste Karl-Marti Kõivoste ('05) | 05 | EST | 11.25 | PB | |||||
3 | Jaagup Kuuskla Jaagup Kuuskla ('05) | 05 | EST | 10.61 | PB | |||||
D13 Diskoskast 0.75 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Timo Kaarus Timo Kaarus ('05) | 05 | EST | 34.34 | PB | |||||
2 | Joonatan Jürimaa Joonatan Jürimaa ('05) | 05 | EST | 30.76 | PB | |||||
3 | Karl-Marti Kõivoste Karl-Marti Kõivoste ('05) | 05 | EST | 30.67 | PB | |||||
4 | Gerrit Lehe Gerrit Lehe ('05) | 05 | EST | 30.40 | PB | |||||
5 | Mihkel Kirtsi Mihkel Kirtsi ('05) | 05 | EST | 27.59 | PB | |||||
6 | Marko Gustavson Marko Gustavson ('06) | 06 | EST | 27.19 | PB | |||||
7 | Andri Rosin Andri Rosin ('05) | 05 | EST | 26.45 | ||||||
P13 100 m Vind: +2.5 Finale A Finale | Vind: +2.5 | |||||||||
1 | Marie Randala Marie Randala ('05) | 05 | EST | 12.97 | w | |||||
2 | Hege-Lee Pielberg Hege-Lee Pielberg ('05) | 05 | EST | 13.28 | w | |||||
3 | Miia Ott Miia Ott ('07) | 07 | EST | 13.58 | w | |||||
5 | Hanna-Liisa Kaarmann Hanna-Liisa Kaarmann ('05) | 05 | EST | 14.10 | w | |||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende ? Vind: +2.6 | Vind: +2.6 | |||||||||
9 | Anete Olkkonen Anete Olkkonen ('06) | 06 | EST | 14.55 | w | |||||
10 | Edeli Hain Edeli Hain ('05) | 05 | EST | 14.64 | w | |||||
11 | Elise Metsvaht Elise Metsvaht ('06) | 06 | EST | 14.73 | w | |||||
12 | Paula Nataly Parve Paula Nataly Parve ('06) | 06 | EST | 14.82 | w | |||||
13 | Lisette Moks Lisette Moks ('05) | 05 | EST | 15.08 | w | |||||
Marleen Kesamaa Marleen Kesamaa ('05) | 05 | EST | 13.77 | w | ||||||
Mariann Luise Trilljärv Mariann Luise Trilljärv ('05) | 05 | EST | 14.29 | w | ||||||
Liisi Kangro Liisi Kangro ('06) | 06 | EST | 14.29 | w | ||||||
Sofia Veskimägi Sofia Veskimägi ('06) | 06 | EST | 14.33 | w | ||||||
P13 800 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Christa-Liza Schuster Christa-Liza Schuster ('05) | 05 | EST | 2:39.87 | PB | |||||
2 | Berit Guzas Berit Guzas ('05) | 05 | EST | 2:47.18 | PB | |||||
3 | Heliise Kolk Heliise Kolk ('06) | 06 | EST | 2:51.07 | PB | |||||
4 | Annika Märtin Annika Märtin ('07) | 07 | EST | 2:53.65 | PB | |||||
5 | Mia Maria Lipsmäe Mia Maria Lipsmäe ('05) | 05 | EST | 2:55.67 | PB | |||||
6 | Katarina Greta Kask Katarina Greta Kask ('05) | 05 | EST | 2:56.11 | PB | |||||
P13 Højdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Edeli Hain Edeli Hain ('05) | 05 | EST | 1.35 | ||||||
2 | Jaana Kers Jaana Kers ('05) | 05 | EST | 1.35 | PB | |||||
P13 Længdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Marleen Kesamaa Marleen Kesamaa ('05) | 05 | EST | 4.83 | w | +5.1 | ||||
2 | Hege-Lee Pielberg Hege-Lee Pielberg ('05) | 05 | EST | 4.67 | w | +2.7 | ||||
3 | Miia Ott Miia Ott ('07) | 07 | EST | 4.54 | +2.0 | PB | ||||
4 | Edeli Hain Edeli Hain ('05) | 05 | EST | 4.41 | w | +2.9 | ||||
5 | Mariann Luise Trilljärv Mariann Luise Trilljärv ('05) | 05 | EST | 4.39 | w | +4.2 | ||||
6 | Valeria Smirnova Valeria Smirnova ('06) | 06 | EST | 4.54 | w | +3.6 | ||||
P13 Kuglestød 2.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Marlen Olivia Krull Marlen Olivia Krull ('05) | 05 | EST | 9.42 | ||||||
2 | Edeli Hain Edeli Hain ('05) | 05 | EST | 8.93 | ||||||
3 | Hanna-Liisa Kaarmann Hanna-Liisa Kaarmann ('05) | 05 | EST | 8.50 | PB |