M 100 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Richard Pulst Richard Pulst ('91) | 91 | EST | 10.88 | |||||||||||
2 | Markus Ellisaar Markus Ellisaar ('92) | 92 | EST | 11.04 | |||||||||||
3 | Allar Staškevitš Allar Staškevitš ('88) | 88 | EST | 11.10 | |||||||||||
4 | Mart Muru Mart Muru ('89) | 89 | EST | 11.22 | |||||||||||
5 | Ahto Kree Ahto Kree ('85) | 85 | EST | 11.28 | |||||||||||
6 | Janno Veeorg Janno Veeorg ('94) | 94 | EST | 11.48 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.2 | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Karl Kivi Karl Kivi ('97) | 97 | EST | 11.45 | SB | ||||||||||
2 | Kristen Petolai Kristen Petolai ('92) | 92 | EST | 11.48 | SB | ||||||||||
3 | Kristo Forsel Kristo Forsel ('99) | 99 | EST | 11.76 | SB | ||||||||||
4 | Sander Marguste Sander Marguste ('96) | 96 | EST | 12.02 | PB | ||||||||||
5 | Egert Sekk Egert Sekk | 00 | EST | 12.04 | SB | ||||||||||
6 | Taavi Rim Taavi Rim ('73) | 73 | EST | 12.32 | |||||||||||
M 200 m Vind: +1.8 Finale A Finale | Vind: +1.8 | ||||||||||||||
1 | Kristjan Rosenberg Kristjan Rosenberg ('94) | 94 | EST | 22.11 | PB | ||||||||||
2 | Allar Staškevitš Allar Staškevitš ('88) | 88 | EST | 22.29 | SB | ||||||||||
3 | Jaak-Heinrich Jagor Jaak-Heinrich Jagor ('90) | 90 | EST | 22.32 | |||||||||||
4 | Ahto Kree Ahto Kree ('85) | 85 | EST | 22.78 | SB | ||||||||||
5 | Janno Veeorg Janno Veeorg ('94) | 94 | EST | 22.83 | SB | ||||||||||
6 | Reimo Sepp Reimo Sepp | 00 | EST | 22.95 | |||||||||||
Finale B Vind: +1.3 | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
1 | Märt Riso Märt Riso | 00 | EST | 23.33 | |||||||||||
2 | Gert Glükmann Gert Glükmann ('90) | 90 | EST | 24.01 | SB | ||||||||||
3 | Egert Sekk Egert Sekk | 00 | EST | 24.48 | SB | ||||||||||
4 | Taavi Rim Taavi Rim ('73) | 73 | EST | 25.21 | SB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Rasmus Kisel Rasmus Kisel ('96) | 96 | EST | 1:51.60 | |||||||||||
2 | Sten Ütsmüts Sten Ütsmüts ('94) | 94 | EST | 1:51.65 | PB | ||||||||||
3 | Enari Tõnström Enari Tõnström ('94) | 94 | EST | 1:51.99 | PB | ||||||||||
4 | Deniss Salmijanov Deniss Salmijanov ('98) | 98 | EST | 1:56.03 | |||||||||||
5 | Martin Kivimaa Martin Kivimaa | 00 | EST | 2:00.74 | |||||||||||
6 | Arvi Alamaa Arvi Alamaa ('91) | 91 | EST | 2:05.41 | |||||||||||
M 110 m hæk Vind: +0.1 Finale A Finale | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Allar Staškevitš Allar Staškevitš ('88) | 88 | EST | 14.73 | SB | ||||||||||
2 | Kristjan Rosenberg Kristjan Rosenberg ('94) | 94 | EST | 14.97 | =PB | ||||||||||
3 | Steven Sepp Steven Sepp ('02) | 02 | EST | 15.97 | PB | ||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Karl Lumi Karl Lumi ('85) | 85 | EST | 2.08 | |||||||||||
2 | Kristjan Tafenau Kristjan Tafenau ('98) | 98 | EST | 2.04 | |||||||||||
3 | Markus Anvelt Markus Anvelt ('02) | 02 | EST | 1.90 | |||||||||||
4 | Reimo Sepp Reimo Sepp | 00 | EST | 1.80 | |||||||||||
5 | Albert Beilinson Albert Beilinson ('02) | 02 | EST | 1.80 | |||||||||||
6 | Egert Sekk Egert Sekk | 00 | EST | 1.75 | SB | ||||||||||
6 | David Jaanson David Jaanson ('03) | 03 | EST | 1.75 | |||||||||||
8 | Steven Sepp Steven Sepp ('02) | 02 | EST | 1.70 | =PB | ||||||||||
9 | Varmo Pärnpuu Varmo Pärnpuu ('04) | 04 | EST | 1.60 | |||||||||||
Erko-Hendrik Mõttus Erko-Hendrik Mõttus | 00 | EST | NH | ||||||||||||
Rasmus Roosleht Rasmus Roosleht ('02) | 02 | EST | NH | ||||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elmo Oidermaa Elmo Oidermaa ('49) | 49 | EST | 2.93 | PB | ||||||||||
Mareks Ārents Mareks Ārents ('86) | 86 | LAT | NH | ||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Meelis Siimson Meelis Siimson ('92) | 92 | EST | 7.78 | +1.1 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Hans-Christian Hausenberg Hans-Christian Hausenberg ('98) | 98 | EST | 7.32 | +1.1 | ||||||||||
3 | Kristjan Rosenberg Kristjan Rosenberg ('94) | 94 | EST | 7.17 | +1.4 | ||||||||||
4 | Mihkel Kase Mihkel Kase ('93) | 93 | EST | 7.12 | +1.7 | SB | |||||||||
5 | Kaspar Arusalu Kaspar Arusalu ('95) | 95 | EST | 7.03 | w | +4.2 | |||||||||
6 | Sander Arusalu Sander Arusalu ('99) | 99 | EST | 6.68 | +1.3 | =PB | |||||||||
7 | Sander Marguste Sander Marguste ('96) | 96 | EST | 6.63 | +0.4 | PB | |||||||||
8 | Djihad Abdoul Hamid Djihad Abdoul Hamid ('96) | 96 | FRA | 6.51 | +1.3 | PB | |||||||||
9 | Kristo Forsel Kristo Forsel ('99) | 99 | EST | 6.39 | +1.1 | ||||||||||
10 | Karl Kivi Karl Kivi ('97) | 97 | EST | 6.22 | +1.5 | ||||||||||
11 | Steven Sepp Steven Sepp ('02) | 02 | EST | 6.03 | +1.2 | ||||||||||
12 | Albert Beilinson Albert Beilinson ('02) | 02 | EST | 5.81 | +1.0 | ||||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Igor Syunin Igor Syunin ('90) | 90 | EST | 15.68 | 0.0 | ||||||||||
2 | Albert Beilinson Albert Beilinson ('02) | 02 | EST | 12.99 | +1.6 | PB | |||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Madis Paju Madis Paju ('86) | 86 | EST | 40.73 | |||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Erki Leppik Erki Leppik ('88) | 88 | EST | 76.34 | SB | ||||||||||
2 | Ergo Tamm Ergo Tamm ('92) | 92 | EST | 67.19 | SB | ||||||||||
3 | Eduard Ülevain Eduard Ülevain ('97) | 97 | EST | 56.46 | PB | ||||||||||
4 | Karmo Karu Karmo Karu | 00 | EST | 50.58 | |||||||||||
5 | Indrek Huopolainen Indrek Huopolainen ('99) | 99 | EST | 50.13 | |||||||||||
K 100 m Vind: +2.2 Finale A Finale | Vind: +2.2 | ||||||||||||||
1 | Diana Suumann Diana Suumann ('92) | 92 | EST | 11.89 | w | ||||||||||
2 | Kadi Kaart Kadi Kaart ('97) | 97 | EST | 12.62 | w | ||||||||||
3 | Hanna Sõnajalg Hanna Sõnajalg | 00 | EST | 12.69 | w | ||||||||||
4 | Dea Lepik Dea Lepik ('96) | 96 | EST | 13.11 | w | ||||||||||
5 | Mirjam Toom Mirjam Toom ('98) | 98 | EST | 13.54 | w | ||||||||||
Finale B Vind: +2.7 | Vind: +2.7 | ||||||||||||||
1 | Annika Sakkarias Annika Sakkarias ('91) | 91 | EST | 12.20 | w | ||||||||||
2 | Liis Roose Liis Roose ('96) | 96 | EST | 12.38 | w | ||||||||||
3 | Anet Maripuu Anet Maripuu | 00 | EST | 12.45 | w | ||||||||||
4 | Anette Alapert Anette Alapert ('01) | 01 | EST | 13.01 | w | ||||||||||
5 | Berit Kivisaar Berit Kivisaar ('99) | 99 | EST | 13.03 | w | ||||||||||
6 | Marilin Moor Marilin Moor ('99) | 99 | EST | 13.58 | w | ||||||||||
K 200 m Vind: +0.6 Finale A Finale | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Annika Sakkarias Annika Sakkarias ('91) | 91 | EST | 25.14 | PB | ||||||||||
2 | Liis Roose Liis Roose ('96) | 96 | EST | 25.33 | SB | ||||||||||
3 | Hanna Sõnajalg Hanna Sõnajalg | 00 | EST | 26.10 | |||||||||||
4 | Katre Sofia Palm Katre Sofia Palm | 00 | EST | 26.31 | |||||||||||
5 | Marielle Kleemeier Marielle Kleemeier ('96) | 96 | EST | 26.35 | PB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elina Leis Elina Leis ('92) | 92 | EST | 2:21.74 | SB | ||||||||||
2 | Kristel Metsla Kristel Metsla ('93) | 93 | EST | 2:22.74 | SB | ||||||||||
3 | Marika Turb Marika Turb ('89) | 89 | EST | 2:29.62 | SB | ||||||||||
4 | Nicole Maria Klais Nicole Maria Klais ('96) | 96 | EST | 3:04.17 | PB | ||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Katre Sofia Palm Katre Sofia Palm | 00 | EST | 1.72 | |||||||||||
2 | Reelika Pärnpuu Reelika Pärnpuu | 00 | EST | 1.60 | SB | ||||||||||
3 | Romi Neerot Romi Neerot | 00 | EST | 1.60 | PB | ||||||||||
4 | Meeri-Helena Kalamees Meeri-Helena Kalamees | 00 | EST | 1.55 | SB | ||||||||||
5 | Jaana Pärnpuu Jaana Pärnpuu ('99) | 99 | EST | 1.45 | PB | ||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ildze Bortaščenoka Ildze Bortaščenoka ('87) | 87 | LAT | 3.73 | |||||||||||
Reena Koll Reena Koll ('96) | 96 | EST | NH | ||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tähti Alver Tähti Alver ('94) | 94 | EST | 6.24 | w | +2.3 | |||||||||
2 | Kreete Verlin Kreete Verlin ('97) | 97 | EST | 6.09 | +1.2 | ||||||||||
3 | Diana Stahovskaja Diana Stahovskaja | 00 | EST | 5.70 | w | +2.2 | |||||||||
4 | Kadi Kaart Kadi Kaart ('97) | 97 | EST | 5.51 | 0.0 | PB | |||||||||
5 | Katre Sofia Palm Katre Sofia Palm | 00 | EST | 5.39 | 0.0 | ||||||||||
6 | Reelika Pärnpuu Reelika Pärnpuu | 00 | EST | 5.30 | +0.8 | ||||||||||
7 | Marta Okas Marta Okas ('01) | 01 | EST | 5.09 | +0.2 | ||||||||||
8 | Liisbeth Kallis Liisbeth Kallis ('97) | 97 | EST | 5.11 | +0.7 | ||||||||||
9 | Jaana Pärnpuu Jaana Pärnpuu ('99) | 99 | EST | 4.95 | +0.3 | SB | |||||||||
10 | Keiti Aasavelt Keiti Aasavelt ('98) | 98 | EST | 4.94 | w | +2.5 | |||||||||
11 | Anet Maripuu Anet Maripuu | 00 | EST | 4.85 | +0.7 | ||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Merilyn Uudmäe Merilyn Uudmäe ('91) | 91 | EST | 13.55 | 0.0 | ||||||||||
2 | Annabel Luuk Annabel Luuk ('96) | 96 | EST | 12.31 | +1.5 | ||||||||||
3 | Marilin Moor Marilin Moor ('99) | 99 | EST | 11.35 | +0.5 | ||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kätlin Piirimäe Kätlin Piirimäe ('95) | 95 | EST | 15.59 | |||||||||||
2 | Katre Uibo Katre Uibo ('99) | 99 | EST | 11.80 | |||||||||||
3 | Kristin Lass Kristin Lass | 00 | EST | 10.55 | |||||||||||
4 | Anna Maria Pajuste Anna Maria Pajuste | 00 | EST | 9.19 | PB | ||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tuule Müürsepp Tuule Müürsepp ('98) | 98 | EST | 39.48 | |||||||||||
2 | Kristel Loorits Kristel Loorits ('97) | 97 | EST | 35.22 | |||||||||||
3 | Kadi Kilgi Kadi Kilgi ('98) | 98 | EST | 32.17 | |||||||||||
4 | Katre Uibo Katre Uibo ('99) | 99 | EST | 31.51 | |||||||||||
5 | Kristin Lass Kristin Lass | 00 | EST | 28.74 | |||||||||||
6 | Gertu Küttmann Gertu Küttmann ('02) | 02 | EST | 27.55 | |||||||||||
7 | Küllike Puks Küllike Puks ('80) | 80 | EST | 26.71 | PB | ||||||||||
8 | Anna Maria Pajuste Anna Maria Pajuste | 00 | EST | 23.33 | PB | ||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Anna Maria Pajuste Anna Maria Pajuste | 00 | EST | 43.46 | |||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kadi Kaart Kadi Kaart ('97) | 97 | EST | 42.97 | |||||||||||
2 | Katre Uibo Katre Uibo ('99) | 99 | EST | 36.46 | |||||||||||
3 | Hanna-Liisa Peerna Hanna-Liisa Peerna ('01) | 01 | EST | 32.22 | |||||||||||
4 | Küllike Puks Küllike Puks ('80) | 80 | EST | 30.87 | SB | ||||||||||
P19 Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Merliis Mägi Merliis Mägi ('99) | 99 | EST | 40.06 | |||||||||||
D17 200 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Edward Henno Edward Henno ('01) | 01 | EST | 23.36 | |||||||||||
D17 Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Steven Sepp Steven Sepp ('02) | 02 | EST | 3.53 | PB | ||||||||||
Rasmus Roosleht Rasmus Roosleht ('02) | 02 | EST | NH | ||||||||||||
D17 Kuglestød 5.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Rasmus Roosleht Rasmus Roosleht ('02) | 02 | EST | 16.21 | PB | ||||||||||
2 | Steven Sepp Steven Sepp ('02) | 02 | EST | 12.94 | |||||||||||
P17 200 m Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Anette Alapert Anette Alapert ('01) | 01 | EST | 26.99 | PB | ||||||||||
2 | Kadi-Liis Hansen Kadi-Liis Hansen ('02) | 02 | EST | 27.78 | SB | ||||||||||
3 | Anette Hantson Anette Hantson ('02) | 02 | EST | 28.18 | PB | ||||||||||
P17 Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Johanna Mõtsar Johanna Mõtsar ('01) | 01 | EST | 1.50 | SB | ||||||||||
P17 Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Anette Hantson Anette Hantson ('02) | 02 | EST | 2.73 | PB | ||||||||||
P17 Kuglestød 3.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Gertu Küttmann Gertu Küttmann ('02) | 02 | EST | 13.76 | PB | ||||||||||
2 | Hanna-Liisa Peerna Hanna-Liisa Peerna ('01) | 01 | EST | 11.32 | |||||||||||
P17 Hammerkast 3.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Gertu Küttmann Gertu Küttmann ('02) | 02 | EST | 50.94 | |||||||||||
2 | Karmen Kink Karmen Kink ('01) | 01 | EST | 47.02 | |||||||||||
D15 200 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Kaspar HenriksenKaspar Henriksen ('03) | 03 | DEN | 25.05 | PB | ||||||||||
Finale B Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | David Jaanson David Jaanson ('03) | 03 | EST | 25.57 | PB | ||||||||||
2 | Marten Roasto Marten Roasto ('04) | 04 | EST | 26.06 | PB | ||||||||||
3 | Asser Kahro Kadaja Asser Kahro Kadaja ('04) | 04 | EST | 27.51 | PB | ||||||||||
4 | Andreas Hantson Andreas Hantson ('04) | 04 | EST | 28.51 | PB | ||||||||||
D15 Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Marten Roasto Marten Roasto ('04) | 04 | EST | 3.43 | |||||||||||
2 | Karl Orgusaar Karl Orgusaar ('04) | 04 | EST | 2.93 | |||||||||||
3 | Andreas Hantson Andreas Hantson ('04) | 04 | EST | 2.83 | PB | ||||||||||
D15 Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Varmo Pärnpuu Varmo Pärnpuu ('04) | 04 | EST | 13.64 | |||||||||||
2 | Marten Roasto Marten Roasto ('04) | 04 | EST | 10.63 | PB | ||||||||||
3 | Andreas Hantson Andreas Hantson ('04) | 04 | EST | 9.56 | PB | ||||||||||
4 | Karl Orgusaar Karl Orgusaar ('04) | 04 | EST | 9.42 | PB | ||||||||||
D15 Spydkast 500 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elari Tafenau Elari Tafenau ('03) | 03 | EST | 38.65 | PB | ||||||||||
P15 200 m Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Hanna Maria Fatkin Hanna Maria Fatkin ('04) | 04 | EST | 28.68 | |||||||||||
2 | Käroliina Kask Käroliina Kask ('03) | 03 | EST | 30.06 | |||||||||||
P15 Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Liset Kasepuu Liset Kasepuu ('04) | 04 | EST | 2.33 | PB | ||||||||||
Anna-Marii Lette Anna-Marii Lette ('03) | 03 | EST | NH | ||||||||||||
P15 Kuglestød 3.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kelly Heinpõld Kelly Heinpõld ('03) | 03 | EST | 14.51 | |||||||||||
2 | Gerli Endrekson Gerli Endrekson ('05) | 05 | EST | 10.02 | PB | ||||||||||
3 | Anna-Marii Lette Anna-Marii Lette ('03) | 03 | EST | 9.90 | PB | ||||||||||
4 | Liisi Lembit Liisi Lembit ('04) | 04 | EST | 9.01 | |||||||||||
P15 Diskoskast 0.75 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kelly Heinpõld Kelly Heinpõld ('03) | 03 | EST | 47.33 | |||||||||||
2 | Liisi Lembit Liisi Lembit ('04) | 04 | EST | 27.22 | PB | ||||||||||
P15 Hammerkast 3.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kelly Heinpõld Kelly Heinpõld ('03) | 03 | EST | 53.76 | |||||||||||
2 | Liisi Lembit Liisi Lembit ('04) | 04 | EST | 40.59 | |||||||||||
3 | Violetta Pohlasalu Violetta Pohlasalu ('03) | 03 | EST | 36.01 | PB | ||||||||||
D13 Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Erik Maksimov Erik Maksimov ('06) | 06 | EST | 2.23 | PB | ||||||||||
2 | Sigmard Aasa Sigmard Aasa ('05) | 05 | EST | 2.23 | |||||||||||
3 | Andreas Vaher Andreas Vaher ('08) | 08 | EST | 1.73 | PB | ||||||||||
P13 200 m Vind: +0.9 Finale A Finale | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Carmel Rebane Carmel Rebane ('06) | 06 | EST | 29.52 | PB | ||||||||||
P13 Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Katarina Verst Katarina Verst ('07) | 07 | EST | 2.73 | PB | ||||||||||
2 | Lisett Sarap Lisett Sarap ('05) | 05 | EST | 2.43 | |||||||||||
P13 Diskoskast 0.6 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Gerli Endrekson Gerli Endrekson ('05) | 05 | EST | 30.80 | |||||||||||
P13 Hammerkast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Gerli Endrekson Gerli Endrekson ('05) | 05 | EST | 26.41 |