M 100 m | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Indledende heats | ||||||||||
Indledende 1 Vind: -2.1 | Vind: -2.1 | |||||||||
8 | Ats Kivimets Ats Kivimets ('02) | 02 | EST | 11.52 | ||||||
9 | Marko Kaare Marko Kaare ('99) | 99 | EST | 11.67 | SB | |||||
10 | Jakob Keller Jakob Keller | 00 | EST | 11.69 | SB | |||||
11 | Ott Martens Ott Martens ('98) | 98 | EST | 11.79 | ||||||
12 | Martin Paakspuu Martin Paakspuu ('96) | 96 | EST | 11.86 | SB | |||||
13 | Märt Riso Märt Riso | 00 | EST | 12.11 | ||||||
14 | Kevin Koik Kevin Koik | 00 | EST | 12.23 | SB | |||||
Indledende 2 Vind: -1.5 | Vind: -1.5 | |||||||||
1 | Henri Sai Henri Sai | 00 | EST | 10.89 | SB | |||||
2 | Sten Ander Sepp Sten Ander Sepp ('98) | 98 | EST | 10.97 | SB | |||||
3 | Tanel Visnap Tanel Visnap ('92) | 92 | EST | 11.01 | PB | |||||
4 | Kristen Petolai Kristen Petolai ('92) | 92 | EST | 11.09 | ||||||
5 | Teet Meerits Teet Meerits ('89) | 89 | EST | 11.34 | ||||||
6 | Janno Veeorg Janno Veeorg ('94) | 94 | EST | 11.40 | ||||||
7 | Karel Sarv Karel Sarv ('98) | 98 | EST | 11.41 | ||||||
M 200 m | ||||||||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende 1 Vind: -0.3 | Vind: -0.3 | |||||||||
6 | Janno Veeorg Janno Veeorg ('94) | 94 | EST | 22.53 | SB | |||||
8 | Teet Meerits Teet Meerits ('89) | 89 | EST | 22.90 | SB | |||||
9 | Jakob Keller Jakob Keller | 00 | EST | 23.03 | SB | |||||
10 | Ott Martens Ott Martens ('98) | 98 | EST | 23.96 | PB | |||||
Indledende 2 Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | |||||||||
1 | Marek Niit Marek Niit ('87) | 87 | EST | 21.49 | SB | |||||
2 | Henri Sai Henri Sai | 00 | EST | 21.50 | SB | |||||
3 | Kristjan Rosenberg Kristjan Rosenberg ('94) | 94 | EST | 21.79 | ||||||
4 | Sten Ander Sepp Sten Ander Sepp ('98) | 98 | EST | 21.86 | SB | |||||
5 | Kristen Petolai Kristen Petolai ('92) | 92 | EST | 22.05 | PB | |||||
7 | Johannes Treiel Johannes Treiel ('98) | 98 | EST | 22.79 | PB | |||||
M 400 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Jaak-Heinrich Jagor Jaak-Heinrich Jagor ('90) | 90 | EST | 47.98 | SB | |||||
2 | Rasmus Kisel Rasmus Kisel ('96) | 96 | EST | 48.88 | PB | |||||
3 | Sten Ütsmüts Sten Ütsmüts ('94) | 94 | EST | 50.30 | SB | |||||
4 | Kevin Ervald Kevin Ervald ('98) | 98 | EST | 50.64 | SB | |||||
5 | Joonas Mattias Laur Joonas Mattias Laur ('99) | 99 | EST | 50.98 | PB | |||||
6 | Martin Kivimaa Martin Kivimaa | 00 | EST | 52.80 | SB | |||||
7 | Mikk Talpsepp Mikk Talpsepp ('84) | 84 | EST | 53.95 | SB | |||||
M 1500 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Enari Tõnström Enari Tõnström ('94) | 94 | EST | 3:56.46 | PB | |||||
2 | Deniss Šalkauskas Deniss Šalkauskas ('98) | 98 | EST | 3:59.44 | SB | |||||
3 | Andry Soo Andry Soo ('99) | 99 | EST | 4:00.00 | PB | |||||
4 | Igor Skatško Igor Skatško ('96) | 96 | EST | 4:05.39 | PB | |||||
5 | Mardo Lundver Mardo Lundver ('92) | 92 | EST | 4:06.01 | PB | |||||
6 | Margus Hanni Margus Hanni ('97) | 97 | EST | 4:32.96 | ||||||
M 3000 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Robert Telpt Robert Telpt ('01) | 01 | EST | 8:56.75 | PB | |||||
2 | Artur Djatšuk Artur Djatšuk ('04) | 04 | EST | 11:13.98 | PB | |||||
M 110 m hæk 99.1 cm Vind: -1.0 Finale A Finale | Vind: -1.0 | |||||||||
1 | Kenro Tohter Kenro Tohter ('01) | 01 | EST | 14.81 | SB | |||||
2 | Romet Vahter Romet Vahter ('02) | 02 | EST | 14.89 | PB | |||||
3 | Tony Ats Tamm Tony Ats Tamm ('02) | 02 | EST | 15.11 | ||||||
4 | Eerik Oolup Eerik Oolup ('02) | 02 | EST | 15.21 | PB | |||||
5 | Rinat Raisp Rinat Raisp ('01) | 01 | EST | 18.83 | PB | |||||
M 110 m hæk Vind: +1.4 Finale A Finale | Vind: +1.4 | |||||||||
1 | Keiso Pedriks Keiso Pedriks ('94) | 94 | EST | 14.06 | PB | |||||
2 | Johannes Treiel Johannes Treiel ('98) | 98 | EST | 14.30 | SB | |||||
3 | Risto Lillemets Risto Lillemets ('97) | 97 | EST | 14.32 | PB | |||||
4 | Martin Täht Martin Täht ('99) | 99 | EST | 14.49 | PB | |||||
5 | Jakob Ristimets Jakob Ristimets ('99) | 99 | EST | 14.93 | SB | |||||
6 | Kevin Koik Kevin Koik | 00 | EST | 15.58 | PB | |||||
M 400 m hæk Finale A Finale | ||||||||||
1 | Mikk Talpsepp Mikk Talpsepp ('84) | 84 | EST | 1:02.89 | SB | |||||
M Højdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Kristjan Tafenau Kristjan Tafenau ('98) | 98 | EST | 2.08 | SB | |||||
2 | Hendrik Lillemets Hendrik Lillemets ('99) | 99 | EST | 2.07 | SB | |||||
3 | Karl Lumi Karl Lumi ('85) | 85 | EST | 2.07 | SB | |||||
4 | Mikk Meerents Mikk Meerents ('91) | 91 | EST | 1.98 | SB | |||||
5 | Kevin Basov Kevin Basov ('96) | 96 | EST | 1.95 | SB | |||||
6 | Deniss Tšernobajev Deniss Tšernobajev ('90) | 90 | EST | 1.95 | SB | |||||
7 | Martin Paakspuu Martin Paakspuu ('96) | 96 | EST | 1.89 | ||||||
M Stangspring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Robin Nool Robin Nool ('98) | 98 | EST | 5.20 | ||||||
2 | Risto Lillemets Risto Lillemets ('97) | 97 | EST | 4.90 | =PB | |||||
3 | Hans-Christian Hausenberg Hans-Christian Hausenberg ('98) | 98 | EST | 4.80 | SB | |||||
4 | Jaan Särg Jaan Särg ('92) | 92 | EST | 4.20 | =PB | |||||
5 | Raul-Alar Haak Raul-Alar Haak ('98) | 98 | EST | 4.20 | SB | |||||
M Længdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Hans-Christian Hausenberg Hans-Christian Hausenberg ('98) | 98 | EST | 7.28 | -0.3 | |||||
2 | Jaak Joonas Uudmäe Jaak Joonas Uudmäe ('94) | 94 | EST | 7.27 | +0.4 | SB | ||||
3 | Dmitri Mosendz Dmitri Mosendz ('93) | 93 | EST | 7.24 | -0.5 | SB | ||||
4 | Henrik Kutberg Henrik Kutberg ('92) | 92 | EST | 7.18 | +0.3 | |||||
5 | Tanel Visnap Tanel Visnap ('92) | 92 | EST | 7.14 | +0.2 | PB | ||||
6 | Igor Syunin Igor Syunin ('90) | 90 | EST | 6.89 | -0.9 | SB | ||||
7 | Robin Nool Robin Nool ('98) | 98 | EST | 6.82 | +0.6 | SB | ||||
8 | Kristo Forsel Kristo Forsel ('99) | 99 | EST | 6.50 | +0.1 | SB | ||||
9 | Mihkel Talivee Mihkel Talivee ('99) | 99 | EST | 5.67 | -0.2 | |||||
M Trespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Igor Syunin Igor Syunin ('90) | 90 | EST | 15.86 | +0.8 | SB | ||||
2 | Jaak Joonas Uudmäe Jaak Joonas Uudmäe ('94) | 94 | EST | 15.69 | +0.5 | SB | ||||
3 | Dmitri Mosendz Dmitri Mosendz ('93) | 93 | EST | 15.19 | +0.5 | SB | ||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Jander Heil Jander Heil ('97) | 97 | EST | 19.25 | PB | |||||
2 | Karl Koha Karl Koha ('94) | 94 | EST | 16.06 | ||||||
3 | Raido Kalbach Raido Kalbach ('81) | 81 | EST | 15.08 | SB | |||||
4 | Rait Raju Rait Raju | 00 | EST | 14.21 | ||||||
5 | Kristjan Maripuu Kristjan Maripuu | 00 | EST | 12.97 | PB | |||||
6 | Henri Loose Henri Loose ('95) | 95 | EST | 11.66 | ||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Priidu Niit Priidu Niit ('90) | 90 | EST | 56.08 | ||||||
2 | Gevin Genro Paas Gevin Genro Paas | 00 | EST | 48.61 | PB | |||||
3 | Tanel Saatman Tanel Saatman ('98) | 98 | EST | 46.30 | SB | |||||
4 | Jan Henri Tälli Jan Henri Tälli ('99) | 99 | EST | 42.58 | ||||||
5 | Egert Miljan Egert Miljan ('92) | 92 | EST | 39.92 | ||||||
6 | Henri Loose Henri Loose ('95) | 95 | EST | 33.72 | ||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Adam Paul Kelly Adam Paul Kelly ('97) | 97 | EST | 64.87 | ||||||
2 | Toomas Tankler Toomas Tankler ('98) | 98 | EST | 61.83 | ||||||
3 | Mart Olman Mart Olman ('89) | 89 | EST | 60.51 | SB | |||||
4 | Indrek Teras Indrek Teras ('85) | 85 | EST | 51.59 | ||||||
5 | Mark Kristohver Emmerich Mark Kristohver Emmerich ('97) | 97 | EST | 48.24 | ||||||
6 | Martin Puškin Martin Puškin | 00 | EST | 45.69 | PB | |||||
7 | Gevin Genro Paas Gevin Genro Paas | 00 | EST | 41.79 | ||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | ||||||||||
1 | Ergo Tamm Ergo Tamm ('92) | 92 | EST | 66.95 | ||||||
2 | Erki Mitman Erki Mitman ('99) | 99 | EST | 64.67 | ||||||
3 | Rauno Liitmäe Rauno Liitmäe ('94) | 94 | EST | 61.61 | SB | |||||
4 | Hans-Christian Hausenberg Hans-Christian Hausenberg ('98) | 98 | EST | 59.05 | SB | |||||
5 | Indrek Huopolainen Indrek Huopolainen ('99) | 99 | EST | 53.76 | ||||||
6 | Kristjan Maripuu Kristjan Maripuu | 00 | EST | 52.46 | ||||||
7 | Henri Loose Henri Loose ('95) | 95 | EST | 50.62 | ||||||
8 | Jako Lindrop Jako Lindrop ('91) | 91 | EST | 50.34 | ||||||
9 | Peeter Paul Kollist Peeter Paul Kollist ('99) | 99 | EST | 45.10 | SB | |||||
K 100 m | ||||||||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | |||||||||
3 | Annika Sakkarias Annika Sakkarias ('91) | 91 | EST | 12.24 | PB | |||||
6 | Anete Siman Anete Siman ('99) | 99 | EST | 12.56 | SB | |||||
7 | Kadi Kaart Kadi Kaart ('97) | 97 | EST | 12.73 | PB | |||||
9 | Berit Kivisaar Berit Kivisaar ('99) | 99 | EST | 12.86 | PB | |||||
10 | Annabel Kutman Annabel Kutman ('97) | 97 | EST | 12.96 | =SB | |||||
11 | Liiljan Neerot Liiljan Neerot ('99) | 99 | EST | 13.02 | SB | |||||
12 | Dea Lepik Dea Lepik ('96) | 96 | EST | 13.20 | SB | |||||
Indledende 2 Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | |||||||||
1 | Ksenija Balta Ksenija Balta ('86) | 86 | EST | 11.62 | SB | |||||
2 | Karoli Käärt Karoli Käärt | 00 | EST | 11.87 | PB | |||||
4 | Liisa-Maria Truupõld Liisa-Maria Truupõld ('01) | 01 | EST | 12.46 | SB | |||||
5 | Anna-Liisa Saks Anna-Liisa Saks ('98) | 98 | EST | 12.47 | ||||||
8 | Anet Maripuu Anet Maripuu | 00 | EST | 12.77 | SB | |||||
13 | Pärl Eelma Pärl Eelma ('98) | 98 | EST | 13.21 | SB | |||||
K 200 m Vind: +0.7 Finale A Finale | Vind: +0.7 | |||||||||
1 | Kreete Verlin Kreete Verlin ('97) | 97 | EST | 24.38 | SB | |||||
2 | Karoli Käärt Karoli Käärt | 00 | EST | 24.74 | PB | |||||
3 | Margit Kalk Margit Kalk ('99) | 99 | EST | 25.45 | SB | |||||
4 | Anna-Liisa Saks Anna-Liisa Saks ('98) | 98 | EST | 25.95 | ||||||
5 | Anete Siman Anete Siman ('99) | 99 | EST | 26.05 | SB | |||||
6 | Berit Kivisaar Berit Kivisaar ('99) | 99 | EST | 26.35 | PB | |||||
7 | Kätlin Kruus Kätlin Kruus ('99) | 99 | EST | 27.64 | SB | |||||
K 400 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Helin Meier Helin Meier ('92) | 92 | EST | 56.84 | SB | |||||
2 | Dane Must Dane Must ('87) | 87 | EST | 57.97 | SB | |||||
3 | Kristel Luik Kristel Luik ('93) | 93 | EST | 59.37 | SB | |||||
4 | Elina Leis Elina Leis ('92) | 92 | EST | 1:02.08 | SB | |||||
K 1500 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Kelly Nevolihhin Kelly Nevolihhin ('92) | 92 | EST | 4:29.14 | SB | |||||
2 | Maria Veskla Maria Veskla ('87) | 87 | EST | 4:53.91 | PB | |||||
3 | Triin Gede Triin Gede ('92) | 92 | EST | 4:56.47 | PB | |||||
4 | Vanessa Rätsep Vanessa Rätsep ('96) | 96 | EST | 5:07.36 | ||||||
5 | Marie-Elisabeth Martinson Marie-Elisabeth Martinson | 00 | EST | 5:07.72 | SB | |||||
6 | Kätlin Jakk Kätlin Jakk ('79) | 79 | EST | 5:14.04 | PB | |||||
7 | Saina Mamedova Saina Mamedova | 00 | EST | 5:20.18 | SB | |||||
8 | Jelizaveta Ševtsova Jelizaveta Ševtsova | 00 | EST | 5:23.69 | SB | |||||
K 3000 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Anete Randma Anete Randma ('03) | 03 | EST | 11:10.83 | ||||||
2 | Teele Olgo Teele Olgo ('02) | 02 | EST | 12:29.42 | SB | |||||
3 | Julia Kisseljova Julia Kisseljova ('04) | 04 | EST | 12:37.28 | PB | |||||
K 100 m hæk 84.0 cm | ||||||||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | |||||||||
5 | Kristin Lass Kristin Lass | 00 | EST | 14.87 | PB | |||||
7 | Kirsi Pruudel Kirsi Pruudel ('96) | 96 | EST | 15.17 | ||||||
8 | Liiljan Neerot Liiljan Neerot ('99) | 99 | EST | 15.83 | ||||||
9 | Laura Kaur Laura Kaur ('98) | 98 | EST | 16.08 | SB | |||||
10 | Jennifer Veismann Jennifer Veismann | 00 | EST | 16.16 | PB | |||||
Eliise Anijalg Eliise Anijalg ('01) | 01 | EST | DNF | |||||||
Indledende 2 Vind: +1.9 | Vind: +1.9 | |||||||||
1 | Diana Suumann Diana Suumann ('92) | 92 | EST | 13.81 | SB | |||||
2 | Kristella Jurkatamm Kristella Jurkatamm ('96) | 96 | EST | 14.22 | SB | |||||
3 | Johanna Ilves Johanna Ilves ('99) | 99 | EST | 14.39 | SB | |||||
4 | Katre Sofia Palm Katre Sofia Palm | 00 | EST | 14.67 | ||||||
6 | Anna-Maria Vjazemski Anna-Maria Vjazemski | 00 | EST | 15.16 | SB | |||||
Kristi Pappel Kristi Pappel | 00 | EST | DQ | |||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | ||||||||||
1 | Marielle Kleemeier Marielle Kleemeier ('96) | 96 | EST | 1:00.82 | PB | |||||
2 | Annika Sakkarias Annika Sakkarias ('91) | 91 | EST | 1:00.85 | SB | |||||
K Højdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Annika Teska Annika Teska ('98) | 98 | EST | 1.73 | SB | |||||
2 | Marite Ennuste Marite Ennuste ('99) | 99 | EST | 1.70 | SB | |||||
3 | Marlen Ambur Marlen Ambur ('97) | 97 | EST | 1.64 | ||||||
4 | Anna-Maria Vjazemski Anna-Maria Vjazemski | 00 | EST | 1.58 | SB | |||||
5 | Romi Neerot Romi Neerot | 00 | EST | 1.50 | ||||||
6 | Kerttu Jänes Kerttu Jänes ('99) | 99 | EST | 1.45 | ||||||
K Stangspring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Maria Kytölä Maria Kytölä ('97) | 97 | FIN | 3.60 | ||||||
2 | Marin Lõo Marin Lõo ('99) | 99 | EST | 3.50 | PB | |||||
K Længdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Kreete Verlin Kreete Verlin ('97) | 97 | EST | 6.22 | -0.9 | SB | ||||
2 | Merilyn Uudmäe Merilyn Uudmäe ('91) | 91 | EST | 6.07 | +0.5 | SB | ||||
3 | Katre Sofia Palm Katre Sofia Palm | 00 | EST | 5.92 | +0.5 | PB | ||||
4 | Lishanna Ilves Lishanna Ilves | 00 | EST | 5.85 | -0.5 | |||||
5 | Liisa-Maria Truupõld Liisa-Maria Truupõld ('01) | 01 | EST | 5.82 | -0.9 | SB | ||||
6 | Margit Kalk Margit Kalk ('99) | 99 | EST | 5.73 | -0.4 | SB | ||||
7 | Kirsi Pruudel Kirsi Pruudel ('96) | 96 | EST | 5.53 | +0.4 | |||||
8 | Kristin Lass Kristin Lass | 00 | EST | 5.36 | -0.3 | PB | ||||
9 | Liiljan Neerot Liiljan Neerot ('99) | 99 | EST | 5.32 | -1.5 | |||||
10 | Anet Maripuu Anet Maripuu | 00 | EST | 4.79 | +0.8 | SB | ||||
K Trespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Merilyn Uudmäe Merilyn Uudmäe ('91) | 91 | EST | 13.05 | +0.3 | SB | ||||
2 | Eliise Anijalg Eliise Anijalg ('01) | 01 | EST | 12.03 | +0.9 | SB | ||||
3 | Annabel Luuk Annabel Luuk ('96) | 96 | EST | 11.88 | +1.0 | SB | ||||
4 | Zarina Netšiporuk Zarina Netšiporuk ('99) | 99 | EST | 10.44 | +1.2 | |||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Valeria Radajeva Valeria Radajeva ('98) | 98 | EST | 13.53 | SB | |||||
2 | Monica Vainola Monica Vainola ('96) | 96 | EST | 13.01 | SB | |||||
3 | Katre Uibo Katre Uibo ('99) | 99 | EST | 11.50 | ||||||
4 | Airike Kapp Airike Kapp ('99) | 99 | EST | 11.02 | ||||||
5 | Carina Pullerits Carina Pullerits ('99) | 99 | EST | 10.25 | ||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Hanna-Maria Kupper Hanna-Maria Kupper ('95) | 95 | EST | 50.07 | ||||||
2 | Monica Vainola Monica Vainola ('96) | 96 | EST | 40.59 | ||||||
3 | Valeria Radajeva Valeria Radajeva ('98) | 98 | EST | 38.13 | ||||||
4 | Carina Pullerits Carina Pullerits ('99) | 99 | EST | 37.93 | ||||||
5 | Airike Kapp Airike Kapp ('99) | 99 | EST | 36.66 | ||||||
6 | Katre Uibo Katre Uibo ('99) | 99 | EST | 35.15 | ||||||
7 | Kristel Loorits Kristel Loorits ('97) | 97 | EST | 34.49 | ||||||
8 | Kadi Kilgi Kadi Kilgi ('98) | 98 | EST | 32.85 | ||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Anna Maria Orel Anna Maria Orel ('96) | 96 | EST | 64.83 | ||||||
2 | Rael Kalda Rael Kalda ('98) | 98 | EST | 46.66 | ||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | ||||||||||
1 | Gerli Israel Gerli Israel ('95) | 95 | EST | 51.34 | SB | |||||
2 | Mirell Luik Mirell Luik ('97) | 97 | EST | 50.66 | SB | |||||
3 | Kadi Kaart Kadi Kaart ('97) | 97 | EST | 42.98 | ||||||
4 | Linda Katariina Grents Linda Katariina Grents ('98) | 98 | EST | 41.32 | SB | |||||
5 | Katre Uibo Katre Uibo ('99) | 99 | EST | 35.58 | ||||||
D19 100 m | ||||||||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | |||||||||
28 | Feldbach German Feldbach German ('04) | 04 | EST | 12.07 | ||||||
32 | Mihhail Korobko Mihhail Korobko ('04) | 04 | EST | 12.22 | PB | |||||
35 | Reimo Trei Reimo Trei ('02) | 02 | EST | 12.35 | PB | |||||
38 | Orm Leopold Lukas Orm Leopold Lukas ('04) | 04 | EST | 12.57 | PB | |||||
39 | Paul Robert Pütsepp Paul Robert Pütsepp ('04) | 04 | EST | 12.78 | PB | |||||
Indledende 2 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | |||||||||
5 | Karl Hendrik Freiberg Karl Hendrik Freiberg ('01) | 01 | EST | 11.46 | PB | |||||
18 | Henry Bammer Henry Bammer ('02) | 02 | EST | 11.80 | PB | |||||
26 | Mattias Joosep Mõis Mattias Joosep Mõis ('04) | 04 | EST | 12.05 | PB | |||||
29 | Kaspar HenriksenKaspar Henriksen ('03) | 03 | DEN | 12.09 | PB | |||||
30 | Ingomar Lelov Ingomar Lelov ('04) | 04 | EST | 12.11 | PB | |||||
34 | Oliver Otlot Oliver Otlot ('05) | 05 | EST | 12.30 | =SB | |||||
36 | Erik Johannes Keldrima Erik Johannes Keldrima ('01) | 01 | EST | 12.37 | SB | |||||
Indledende 3 Vind: -0.1 | Vind: -0.1 | |||||||||
21 | Karl-Martin Krapp Karl-Martin Krapp ('03) | 03 | EST | 11.88 | PB | |||||
24 | Simon Teiss Simon Teiss ('02) | 02 | EST | 12.02 | PB | |||||
25 | Sven-Marti Pajuri Sven-Marti Pajuri ('04) | 04 | EST | 12.04 | SB | |||||
27 | Harry Richard Jääger Harry Richard Jääger ('05) | 05 | EST | 12.06 | PB | |||||
31 | Jaroslav Sivuha Jaroslav Sivuha ('04) | 04 | EST | 12.18 | ||||||
33 | Arthur Haudsaar Arthur Haudsaar ('03) | 03 | EST | 12.28 | ||||||
37 | Madis Voitk Madis Voitk ('03) | 03 | EST | 12.49 | SB | |||||
Indledende 4 Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | |||||||||
9 | Karl Kristjan Kajak Karl Kristjan Kajak ('01) | 01 | EST | 11.59 | PB | |||||
14 | Jan Jürgen Luzgin Jan Jürgen Luzgin ('02) | 02 | EST | 11.73 | PB | |||||
15 | Jako Marten Reilson Jako Marten Reilson ('03) | 03 | EST | 11.75 | PB | |||||
16 | Jan Erko Keldrima Jan Erko Keldrima ('03) | 03 | EST | 11.78 | PB | |||||
19 | Mattias Kala Mattias Kala ('02) | 02 | EST | 11.82 | ||||||
20 | Ramon Vilde Ramon Vilde ('03) | 03 | EST | 11.86 | PB | |||||
23 | Dan Šemeljov Dan Šemeljov ('04) | 04 | EST | 11.92 | PB | |||||
Indledende 5 Vind: -0.3 | Vind: -0.3 | |||||||||
8 | Raul Randma Raul Randma ('03) | 03 | EST | 11.56 | ||||||
10 | Pert-Emil Raun Pert-Emil Raun ('04) | 04 | EST | 11.64 | =PB | |||||
11 | Jaakob Lambot Jaakob Lambot ('01) | 01 | EST | 11.67 | PB | |||||
13 | Kris Markus Aaslaid Kris Markus Aaslaid ('03) | 03 | EST | 11.69 | PB | |||||
17 | Aleks Kris Koppel Aleks Kris Koppel ('02) | 02 | EST | 11.80 | ||||||
22 | Keio Essa Keio Essa ('05) | 05 | EST | 11.91 | ||||||
Indledende 6 Vind: -1.1 | Vind: -1.1 | |||||||||
1 | Ken-Mark Minkovski Ken-Mark Minkovski ('01) | 01 | EST | 10.90 | ||||||
2 | Robin Sapar Robin Sapar ('01) | 01 | EST | 10.92 | ||||||
3 | Karl August Kalamees Karl August Kalamees ('03) | 03 | EST | 11.35 | SB | |||||
4 | Mark Heidmets Mark Heidmets ('01) | 01 | EST | 11.42 | ||||||
6 | Kristjan Markus Eelmaa Kristjan Markus Eelmaa ('02) | 02 | EST | 11.47 | ||||||
7 | Andreas Laksberg Andreas Laksberg ('02) | 02 | EST | 11.48 | ||||||
12 | Hanno Tamm Hanno Tamm ('03) | 03 | EST | 11.68 | SB | |||||
D19 200 m | ||||||||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende 1 Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | |||||||||
24 | Rinat Raisp Rinat Raisp ('01) | 01 | EST | 25.17 | PB | |||||
26 | Tõnis Lees Tõnis Lees ('04) | 04 | EST | 25.37 | PB | |||||
27 | Randar Vahtrik Randar Vahtrik ('03) | 03 | EST | 25.42 | PB | |||||
28 | Jass Johannes Leis Jass Johannes Leis ('03) | 03 | EST | 25.49 | PB | |||||
Indledende 2 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | |||||||||
6 | Karl Hendrik Freiberg Karl Hendrik Freiberg ('01) | 01 | EST | 23.35 | PB | |||||
16 | Karl-Markus Purason Karl-Markus Purason ('04) | 04 | EST | 23.85 | SB | |||||
18 | Raul Mikker Raul Mikker ('02) | 02 | EST | 24.07 | PB | |||||
21 | Simon Teiss Simon Teiss ('02) | 02 | EST | 24.43 | PB | |||||
23 | Martin Moistus Martin Moistus ('03) | 03 | EST | 24.61 | SB | |||||
29 | Aron Liske Aron Liske ('03) | 03 | EST | 25.86 | PB | |||||
Indledende 3 Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | |||||||||
7 | Kris Markus Aaslaid Kris Markus Aaslaid ('03) | 03 | EST | 23.35 | PB | |||||
12 | Erko Räiss Erko Räiss ('03) | 03 | EST | 23.57 | SB | |||||
13 | Ramon Vilde Ramon Vilde ('03) | 03 | EST | 23.64 | PB | |||||
15 | Henry Bammer Henry Bammer ('02) | 02 | EST | 23.73 | PB | |||||
19 | Kaspar HenriksenKaspar Henriksen ('03) | 03 | DEN | 24.08 | PB | |||||
20 | Sven-Marti Pajuri Sven-Marti Pajuri ('04) | 04 | EST | 24.17 | PB | |||||
22 | Mattias Joosep Mõis Mattias Joosep Mõis ('04) | 04 | EST | 24.48 | ||||||
Indledende 4 Vind: +1.8 | Vind: +1.8 | |||||||||
3 | Madis Kaare Madis Kaare ('03) | 03 | EST | 22.90 | PB | |||||
5 | Jaakob Lambot Jaakob Lambot ('01) | 01 | EST | 23.23 | PB | |||||
9 | Jako Marten Reilson Jako Marten Reilson ('03) | 03 | EST | 23.39 | PB | |||||
10 | Jan Jürgen Luzgin Jan Jürgen Luzgin ('02) | 02 | EST | 23.44 | PB | |||||
11 | Mattias Kala Mattias Kala ('02) | 02 | EST | 23.52 | PB | |||||
14 | Aleks Kris Koppel Aleks Kris Koppel ('02) | 02 | EST | 23.73 | ||||||
17 | Dan Šemeljov Dan Šemeljov ('04) | 04 | EST | 23.94 | PB | |||||
Indledende 5 Vind: +1.8 | Vind: +1.8 | |||||||||
1 | Ken-Mark Minkovski Ken-Mark Minkovski ('01) | 01 | EST | 21.54 | SB | |||||
2 | Robin Sapar Robin Sapar ('01) | 01 | EST | 21.55 | PB | |||||
4 | Pert-Emil Raun Pert-Emil Raun ('04) | 04 | EST | 22.97 | PB | |||||
8 | Markus-Taiyo Toiger Markus-Taiyo Toiger ('02) | 02 | EST | 23.37 | ||||||
25 | Kristjan Murro Kristjan Murro ('02) | 02 | EST | 25.35 | SB | |||||
D19 400 m | ||||||||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende 1 | ||||||||||
7 | Jan Alar Alesmaa Jan Alar Alesmaa ('03) | 03 | EST | 53.42 | PB | |||||
9 | Avakjan German Avakjan German | EST | 53.81 | PB | ||||||
11 | Ilja Saikonen Ilja Saikonen ('02) | 02 | EST | 54.82 | PB | |||||
12 | Henri Haugas Henri Haugas ('02) | 02 | EST | 55.50 | PB | |||||
13 | Andreas Toomas Kuusk Andreas Toomas Kuusk ('02) | 02 | EST | 55.50 | PB | |||||
14 | Madis Voitk Madis Voitk ('03) | 03 | EST | 55.95 | ||||||
15 | Ott Erik Õunapuu Ott Erik Õunapuu ('04) | 04 | EST | 59.43 | PB | |||||
Indledende 2 | ||||||||||
1 | Mark Heidmets Mark Heidmets ('01) | 01 | EST | 49.91 | PB | |||||
2 | Andreas Laksberg Andreas Laksberg ('02) | 02 | EST | 49.99 | PB | |||||
3 | Karl-Hendrik Palu Karl-Hendrik Palu ('02) | 02 | EST | 50.62 | PB | |||||
4 | Otto Kase Otto Kase ('01) | 01 | EST | 51.89 | PB | |||||
5 | Jaroslav Sivuha Jaroslav Sivuha ('04) | 04 | EST | 52.68 | PB | |||||
6 | Jan Jorke Ellam Jan Jorke Ellam ('04) | 04 | EST | 53.05 | ||||||
8 | Rasmus Käsper Rasmus Käsper ('02) | 02 | EST | 53.56 | SB | |||||
10 | Arthur Haudsaar Arthur Haudsaar ('03) | 03 | EST | 54.26 | ||||||
D19 1500 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Uko Mihkel Pallum Uko Mihkel Pallum ('03) | 03 | EST | 4:20.27 | PB | |||||
2 | Eric-Richard Pening Eric-Richard Pening ('02) | 02 | EST | 4:21.05 | PB | |||||
3 | Artur Skatškov Artur Skatškov ('03) | 03 | EST | 4:27.09 | PB | |||||
4 | Risto Pernits Risto Pernits ('05) | 05 | EST | 4:30.42 | PB | |||||
5 | Artjom Tšitšerin Artjom Tšitšerin ('04) | 04 | EST | 4:40.62 | ||||||
6 | Ilja Rõzenkov Ilja Rõzenkov ('02) | 02 | EST | 4:43.92 | PB | |||||
7 | Hardi Voomets Hardi Voomets ('03) | 03 | EST | 4:49.56 | PB | |||||
8 | Geron Vidder Geron Vidder ('05) | 05 | EST | 4:53.62 | ||||||
D19 400 m hæk | ||||||||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende 1 | ||||||||||
1 | Karl-Oskar Pajus Karl-Oskar Pajus ('01) | 01 | EST | 55.37 | PB | |||||
2 | Eerik Oolup Eerik Oolup ('02) | 02 | EST | 57.16 | SB | |||||
3 | Romet Vahter Romet Vahter ('02) | 02 | EST | 57.81 | PB | |||||
Indledende 2 | ||||||||||
4 | Kaido Kossas Kaido Kossas ('01) | 01 | EST | 58.33 | PB | |||||
5 | Märten Tropp Märten Tropp ('03) | 03 | EST | 58.91 | PB | |||||
6 | Märten Kala Märten Kala ('02) | 02 | EST | 59.22 | PB | |||||
Robert Pekin Robert Pekin ('02) | 02 | EST | DNF | |||||||
D19 Højdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Markus Anvelt Markus Anvelt ('02) | 02 | EST | 1.98 | SB | |||||
2 | Steven Sepp Steven Sepp ('02) | 02 | EST | 1.86 | ||||||
3 | Pert-Emil Raun Pert-Emil Raun ('04) | 04 | EST | 1.86 | PB | |||||
4 | Hanno Tamm Hanno Tamm ('03) | 03 | EST | 1.83 | SB | |||||
5 | Mart Lehtma Mart Lehtma ('03) | 03 | EST | 1.80 | ||||||
6 | Märten Kala Märten Kala ('02) | 02 | EST | 1.75 | SB | |||||
7 | Jasper Haamer Jasper Haamer ('04) | 04 | EST | 1.70 | SB | |||||
D19 Stangspring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Eerik Haamer Eerik Haamer ('01) | 01 | EST | 5.05 | SB | |||||
2 | Marcus Kytölä Marcus Kytölä ('01) | 01 | FIN | 4.60 | ||||||
3 | Deniel Kedrov Deniel Kedrov ('01) | 01 | EST | 4.40 | SB | |||||
4 | Tony Ats Tamm Tony Ats Tamm ('02) | 02 | EST | 4.30 | =PB | |||||
5 | Marten Roasto Marten Roasto ('04) | 04 | EST | 4.10 | PB | |||||
6 | Andreas Trumm Andreas Trumm ('06) | 06 | EST | 3.90 | PB | |||||
7 | Martin Trumm Martin Trumm ('06) | 06 | EST | 3.90 | PB | |||||
8 | Herman Pärn Herman Pärn ('01) | 01 | EST | 3.75 | ||||||
9 | Damian Puhno Damian Puhno ('04) | 04 | EST | 3.60 | ||||||
Tristan Köhler Tristan Köhler ('05) | 05 | EST | NH | |||||||
D19 Længdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Roman Litvinov Roman Litvinov ('03) | 03 | EST | 6.97 | +0.2 | PB | ||||
2 | Igor Andrejev Igor Andrejev ('01) | 01 | EST | 6.72 | -0.1 | SB | ||||
3 | Romet Vahter Romet Vahter ('02) | 02 | EST | 6.59 | +0.1 | PB | ||||
4 | Karl Kristjan Kajak Karl Kristjan Kajak ('01) | 01 | EST | 6.54 | +0.3 | SB | ||||
5 | Oliver Kruuspan Oliver Kruuspan ('03) | 03 | EST | 6.52 | +0.6 | |||||
6 | Martin Moistus Martin Moistus ('03) | 03 | EST | 6.29 | +0.4 | |||||
7 | Kert Kruusma Kert Kruusma ('03) | 03 | EST | 6.19 | +0.5 | PB | ||||
8 | Harry Richard Jääger Harry Richard Jääger ('05) | 05 | EST | 6.17 | -0.3 | PB | ||||
9 | Markus-Taiyo Toiger Markus-Taiyo Toiger ('02) | 02 | EST | 6.13 | +0.1 | SB | ||||
10 | Andry Harjakas Andry Harjakas ('03) | 03 | EST | 5.97 | +0.5 | |||||
11 | Dan Šemeljov Dan Šemeljov ('04) | 04 | EST | 5.91 | +0.2 | SB | ||||
12 | Karl Orgusaar Karl Orgusaar ('04) | 04 | EST | 5.85 | -1.5 | |||||
13 | Raul Mikker Raul Mikker ('02) | 02 | EST | 5.59 | -0.5 | PB | ||||
14 | Oskar Soosaar Oskar Soosaar ('05) | 05 | EST | 5.47 | +0.2 | |||||
15 | Ott Erik Õunapuu Ott Erik Õunapuu ('04) | 04 | EST | 5.43 | +0.3 | |||||
16 | Märt Aunroos Märt Aunroos ('05) | 05 | EST | 5.30 | -0.9 | |||||
17 | Grigori Velikanov Grigori Velikanov ('02) | 02 | EST | 4.60 | -0.2 | SB | ||||
D19 Trespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Igor Andrejev Igor Andrejev ('01) | 01 | EST | 14.01 | -0.2 | SB | ||||
2 | Ilja Saikonen Ilja Saikonen ('02) | 02 | EST | 12.53 | -0.3 | PB | ||||
3 | Henri Ilves Henri Ilves ('04) | 04 | EST | 12.46 | -0.6 | PB | ||||
4 | Mart Lehtma Mart Lehtma ('03) | 03 | EST | 12.44 | -0.2 | PB | ||||
5 | Tõnis Lees Tõnis Lees ('04) | 04 | EST | 12.10 | -0.1 | |||||
6 | Märt Aunroos Märt Aunroos ('05) | 05 | EST | 11.90 | -0.3 | PB | ||||
7 | Savva Novikov Savva Novikov ('06) | 06 | EST | 11.79 | -0.4 | PB | ||||
D19 Kuglestød 6.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Enrico Hänilene Enrico Hänilene ('01) | 01 | EST | 17.73 | PB | |||||
2 | Rasmus Roosleht Rasmus Roosleht ('02) | 02 | EST | 15.98 | ||||||
3 | Hannes Remmelgas Hannes Remmelgas ('03) | 03 | EST | 14.52 | PB | |||||
4 | Steven Sepp Steven Sepp ('02) | 02 | EST | 13.49 | ||||||
5 | Kert Saimre Kert Saimre ('04) | 04 | EST | 11.81 | PB | |||||
6 | Oskar Heinsaar Oskar Heinsaar ('02) | 02 | EST | 11.77 | ||||||
7 | Jasper Haamer Jasper Haamer ('04) | 04 | EST | 11.43 | PB | |||||
D19 Diskoskast 1.75 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Rasmus Roosleht Rasmus Roosleht ('02) | 02 | EST | 48.33 | ||||||
2 | Hannes Remmelgas Hannes Remmelgas ('03) | 03 | EST | 46.83 | PB | |||||
3 | Steven Sepp Steven Sepp ('02) | 02 | EST | 39.11 | ||||||
4 | Karl-Oskar Pajus Karl-Oskar Pajus ('01) | 01 | EST | 38.51 | ||||||
5 | Oskar Heinsaar Oskar Heinsaar ('02) | 02 | EST | 38.23 | SB | |||||
6 | Kaspar Parksepp Kaspar Parksepp ('04) | 04 | EST | 35.35 | PB | |||||
D19 Hammerkast 6.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Oskar Filip Tammik Oskar Filip Tammik ('02) | 02 | EST | 59.93 | ||||||
2 | Kaaro Saatmäe Kaaro Saatmäe ('02) | 02 | EST | 56.23 | ||||||
3 | Alar Reiljan Alar Reiljan ('04) | 04 | EST | 49.89 | PB | |||||
4 | Hannes Remmelgas Hannes Remmelgas ('03) | 03 | EST | 43.77 | PB | |||||
5 | Tristan Talts Tristan Talts ('04) | 04 | EST | 39.76 | PB | |||||
6 | Kaspar Parksepp Kaspar Parksepp ('04) | 04 | EST | 31.23 | PB | |||||
7 | Reno Remec Kilp Reno Remec Kilp ('03) | 03 | EST | 28.51 | PB | |||||
D19 Spydkast 800 gram Finale A Finale | ||||||||||
1 | Steven Sepp Steven Sepp ('02) | 02 | EST | 60.55 | PB | |||||
2 | Andry Harjakas Andry Harjakas ('03) | 03 | EST | 51.85 | PB | |||||
3 | Marti Pastak Marti Pastak ('04) | 04 | EST | 49.35 | PB | |||||
4 | Tony Ats Tamm Tony Ats Tamm ('02) | 02 | EST | 48.29 | ||||||
5 | Karl Orgusaar Karl Orgusaar ('04) | 04 | EST | 46.74 | PB | |||||
6 | Ralph Kirsipuu Ralph Kirsipuu ('04) | 04 | EST | 46.33 | PB | |||||
7 | Karl Kristjan Kajak Karl Kristjan Kajak ('01) | 01 | EST | 43.85 | PB | |||||
8 | Jasper Haamer Jasper Haamer ('04) | 04 | EST | 36.59 | PB | |||||
P19 100 m | ||||||||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | |||||||||
12 | Kätlin Koplus Kätlin Koplus ('03) | 03 | EST | 13.06 | SB | |||||
21 | Anastassia Loskutova Anastassia Loskutova ('04) | 04 | EST | 13.64 | SB | |||||
22 | Urm Katarina Urm Katarina ('02) | 02 | EST | 13.72 | PB | |||||
23 | Elis Hain Elis Hain ('04) | 04 | EST | 14.25 | PB | |||||
24 | Janella Stepanova Janella Stepanova ('04) | 04 | EST | 14.50 | PB | |||||
Indledende 2 Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | |||||||||
11 | Elisa Annamaa Elisa Annamaa ('02) | 02 | EST | 13.03 | SB | |||||
13 | Darina Tšudakova Darina Tšudakova ('01) | 01 | EST | 13.14 | SB | |||||
16 | Greta Liisa Vahtra Greta Liisa Vahtra ('01) | 01 | EST | 13.21 | SB | |||||
17 | Karolina Õun Karolina Õun ('04) | 04 | EST | 13.24 | PB | |||||
18 | Krisette Juur Krisette Juur ('04) | 04 | EST | 13.26 | SB | |||||
20 | Nadiin Frolov Nadiin Frolov ('06) | 06 | EST | 13.51 | ||||||
Liina Rohtla Liina Rohtla ('01) | 01 | EST | DNF | |||||||
Indledende 3 Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | |||||||||
4 | Emma Triin Seer Emma Triin Seer ('04) | 04 | EST | 12.77 | PB | |||||
6 | Marian Müürsepp Marian Müürsepp ('04) | 04 | EST | 12.83 | SB | |||||
7 | Annaliise Tamm Annaliise Tamm ('04) | 04 | EST | 12.89 | PB | |||||
10 | Brigitta Tamsar Brigitta Tamsar ('01) | 01 | EST | 12.93 | SB | |||||
14 | Kristin Kairit Sonn Kristin Kairit Sonn ('03) | 03 | EST | 13.17 | SB | |||||
15 | Jekaterina Gnutova Jekaterina Gnutova ('04) | 04 | EST | 13.18 | PB | |||||
19 | Anete Kirke Kadarik Anete Kirke Kadarik ('04) | 04 | EST | 13.32 | SB | |||||
Indledende 4 Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | |||||||||
1 | Marit Kutman Marit Kutman ('03) | 03 | EST | 12.18 | SB | |||||
2 | Carina-Renne Valdek Carina-Renne Valdek ('01) | 01 | EST | 12.53 | SB | |||||
3 | Matilda Vitsut Matilda Vitsut ('04) | 04 | EST | 12.57 | ||||||
5 | Marie Randala Marie Randala ('05) | 05 | EST | 12.78 | SB | |||||
8 | Anna Panenko Anna Panenko ('05) | 05 | EST | 12.92 | PB | |||||
9 | Kätriin Kivimets Kätriin Kivimets ('04) | 04 | EST | 12.92 | ||||||
P19 200 m | ||||||||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | |||||||||
12 | Liina Rohtla Liina Rohtla ('01) | 01 | EST | 27.54 | ||||||
14 | Brigitta Lees Brigitta Lees ('01) | 01 | EST | 27.77 | PB | |||||
15 | Kätriin Palm Kätriin Palm ('06) | 06 | EST | 27.77 | PB | |||||
16 | Martha Holst Martha Holst ('04) | 04 | EST | 27.86 | SB | |||||
17 | Destiny Lanelle Moses Destiny Lanelle Moses ('03) | 03 | EST | 28.01 | SB | |||||
18 | Maribel Arge Maribel Arge ('05) | 05 | EST | 28.86 | SB | |||||
19 | Janella Stepanova Janella Stepanova ('04) | 04 | EST | 30.61 | PB | |||||
Indledende 2 Vind: +2.2 | Vind: +2.2 | |||||||||
3 | Grette-Ly Mäesalu Grette-Ly Mäesalu ('03) | 03 | EST | 26.02 | w | |||||
4 | Kätriin Kivimets Kätriin Kivimets ('04) | 04 | EST | 26.18 | w | |||||
6 | Kristin Kairit Sonn Kristin Kairit Sonn ('03) | 03 | EST | 26.84 | w | |||||
8 | Emmeliine Meriste Emmeliine Meriste ('03) | 03 | EST | 27.10 | w | |||||
10 | Greta Liisa Vahtra Greta Liisa Vahtra ('01) | 01 | EST | 27.25 | w | |||||
11 | Mari-Anna Meimer Mari-Anna Meimer ('03) | 03 | EST | 27.29 | w | |||||
13 | Marilis Remmel Marilis Remmel ('01) | 01 | EST | 27.64 | w | |||||
Indledende 3 Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | |||||||||
1 | Marian Müürsepp Marian Müürsepp ('04) | 04 | EST | 25.97 | SB | |||||
2 | Matilda Vitsut Matilda Vitsut ('04) | 04 | EST | 26.01 | ||||||
5 | Mia Heleen Herman Mia Heleen Herman ('03) | 03 | EST | 26.68 | ||||||
7 | Brigitta Tamsar Brigitta Tamsar ('01) | 01 | EST | 27.02 | SB | |||||
9 | Lilian Turban Lilian Turban ('01) | 01 | EST | 27.13 | SB | |||||
Carlyn Pukk Carlyn Pukk ('04) | 04 | EST | DNF | |||||||
P19 400 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Jekaterina Gnutova Jekaterina Gnutova ('04) | 04 | EST | 1:01.31 | PB | |||||
2 | Kätlin Koplus Kätlin Koplus ('03) | 03 | EST | 1:01.32 | PB | |||||
3 | Lisette Hanson Lisette Hanson ('01) | 01 | EST | 1:03.22 | ||||||
4 | Lotte Puusepp Lotte Puusepp ('03) | 03 | EST | 1:03.71 | PB | |||||
5 | Kertu Kallaste Kertu Kallaste ('02) | 02 | EST | 1:04.20 | PB | |||||
6 | Keity-Liina Kallas Keity-Liina Kallas ('03) | 03 | EST | 1:07.12 | ||||||
7 | Nora Veskimägi Nora Veskimägi ('04) | 04 | EST | 1:08.96 | PB | |||||
P19 1500 m Finale A Finale | ||||||||||
1 | Jekaterina Mirotvortseva Jekaterina Mirotvortseva ('02) | 02 | EST | 4:51.11 | SB | |||||
2 | Triin Erala Triin Erala ('04) | 04 | EST | 4:55.11 | PB | |||||
3 | Anne-Riin Peep Anne-Riin Peep ('04) | 04 | EST | 4:59.52 | PB | |||||
4 | Birgit Veldi Birgit Veldi ('02) | 02 | EST | 5:05.15 | PB | |||||
5 | Ketlin Kõiv Ketlin Kõiv ('04) | 04 | EST | 5:12.43 | PB | |||||
6 | Maria Ivanova Maria Ivanova ('05) | 05 | EST | 5:19.14 | PB | |||||
7 | Karmen Langi Karmen Langi ('02) | 02 | EST | 5:19.72 | PB | |||||
8 | Ketlin Kopp Ketlin Kopp ('04) | 04 | EST | 5:42.57 | SB | |||||
9 | Erika Bugrova Erika Bugrova ('05) | 05 | EST | 5:47.19 | PB | |||||
P19 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.7 Finale A Finale | Vind: +0.7 | |||||||||
1 | Anna Maria Millend Anna Maria Millend ('04) | 04 | EST | 14.26 | PB | |||||
2 | Triine-Marie Land Triine-Marie Land ('02) | 02 | EST | 14.79 | PB | |||||
3 | Pippi Lotta Enok Pippi Lotta Enok ('02) | 02 | EST | 14.84 | SB | |||||
4 | Rhea Kõivutalu Rhea Kõivutalu ('02) | 02 | EST | 15.71 | PB | |||||
5 | Anabel Sarapuu Anabel Sarapuu ('04) | 04 | EST | 15.72 | PB | |||||
6 | Iris Tamsalu Iris Tamsalu ('01) | 01 | EST | 15.78 | PB | |||||
7 | Maily Märss Maily Märss ('04) | 04 | EST | 16.45 | PB | |||||
P19 400 m hæk | ||||||||||
Indledende heats | ||||||||||
Indledende 1 | ||||||||||
3 | Triinu Lamp Triinu Lamp ('02) | 02 | EST | 1:07.63 | SB | |||||
4 | Grete Berendsen Grete Berendsen ('03) | 03 | EST | 1:09.84 | PB | |||||
5 | Kärtyn Kaljusalu Kärtyn Kaljusalu ('02) | 02 | EST | 1:10.88 | SB | |||||
8 | Liisbet Rümmel Liisbet Rümmel ('03) | 03 | EST | 1:12.18 | SB | |||||
9 | Annely Bankier Annely Bankier ('04) | 04 | EST | 1:13.77 | PB | |||||
10 | Sophie Isabella Rooba Sophie Isabella Rooba ('02) | 02 | EST | 1:14.05 | SB | |||||
11 | Käroliina Kask Käroliina Kask ('03) | 03 | EST | 1:15.29 | PB | |||||
12 | Katriin Jaani Katriin Jaani ('04) | 04 | EST | 1:16.35 | PB | |||||
Indledende 2 | ||||||||||
1 | Juliana Demeštšenko Juliana Demeštšenko ('03) | 03 | EST | 1:03.87 | PB | |||||
2 | Liis Grete Atonen Liis Grete Atonen ('01) | 01 | EST | 1:05.87 | SB | |||||
6 | Anna Lensment Anna Lensment ('03) | 03 | EST | 1:11.40 | PB | |||||
7 | Jelizaveta Gorodilova Jelizaveta Gorodilova ('05) | 05 | EST | 1:11.51 | PB | |||||
Ramona Eliis A. Metsäranta Ramona Eliis A. Metsäranta ('01) | 01 | EST | DNF | |||||||
P19 Højdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Lilian Turban Lilian Turban ('01) | 01 | EST | 1.80 | ||||||
2 | Karmen Bruus Karmen Bruus ('05) | 05 | EST | 1.73 | =PB | |||||
3 | Anna Neivelt Anna Neivelt ('03) | 03 | EST | 1.67 | ||||||
4 | Edlin Lisbeth Laur Edlin Lisbeth Laur ('04) | 04 | EST | 1.64 | PB | |||||
5 | Ruth Mary Onga Ruth Mary Onga ('06) | 06 | EST | 1.61 | ||||||
6 | Kelly-Anete Koik Kelly-Anete Koik ('02) | 02 | EST | 1.61 | ||||||
7 | Margared Pius Margared Pius ('04) | 04 | EST | 1.61 | PB | |||||
8 | Eliis-Maria Koit Eliis-Maria Koit ('02) | 02 | EST | 1.55 | ||||||
9 | Evelina Martšenko Evelina Martšenko ('04) | 04 | EST | 1.55 | =SB | |||||
10 | Annabel Moor Annabel Moor ('03) | 03 | EST | 1.55 | SB | |||||
10 | Karoliina Maria Birk Karoliina Maria Birk ('04) | 04 | EST | 1.55 | PB | |||||
10 | Emma Kathrina Hein Emma Kathrina Hein ('05) | 05 | EST | 1.55 | =SB | |||||
13 | Destiny Lanelle Moses Destiny Lanelle Moses ('03) | 03 | EST | 1.50 | ||||||
14 | Mari-Anna Meimer Mari-Anna Meimer ('03) | 03 | EST | 1.50 | PB | |||||
P19 Stangspring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Marleen Mülla Marleen Mülla ('01) | 01 | EST | 3.70 | ||||||
2 | Marianne Kivi Marianne Kivi ('03) | 03 | EST | 3.60 | SB | |||||
3 | Carlyn Pukk Carlyn Pukk ('04) | 04 | EST | 3.55 | PB | |||||
4 | Caroline Lehes Caroline Lehes ('02) | 02 | EST | 3.35 | SB | |||||
5 | Krislin Säre Krislin Säre ('03) | 03 | EST | 3.00 | PB | |||||
6 | Maria Kõlamets Maria Kõlamets ('04) | 04 | EST | 3.00 | PB | |||||
7 | Noora Liisa Ader Noora Liisa Ader ('05) | 05 | EST | 2.70 | ||||||
7 | Meelika Toom Meelika Toom ('04) | 04 | EST | 2.70 | ||||||
P19 Længdespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Margared Pius Margared Pius ('04) | 04 | EST | 5.67 | -0.9 | PB | ||||
2 | Triine-Marie Land Triine-Marie Land ('02) | 02 | EST | 5.58 | -0.6 | |||||
3 | Johanna Soover Johanna Soover ('01) | 01 | EST | 5.56 | -1.1 | |||||
4 | Pippi Lotta Enok Pippi Lotta Enok ('02) | 02 | EST | 5.51 | 0.0 | SB | ||||
5 | Krisette Juur Krisette Juur ('04) | 04 | EST | 5.33 | +0.1 | PB | ||||
6 | Emma Kathrina Hein Emma Kathrina Hein ('05) | 05 | EST | 5.29 | -0.3 | PB | ||||
7 | Liia Bondarenko Liia Bondarenko ('03) | 03 | EST | 5.23 | +0.6 | SB | ||||
8 | Iris Tamsalu Iris Tamsalu ('01) | 01 | EST | 5.19 | -1.5 | |||||
9 | Kulla Kurvet Kulla Kurvet ('01) | 01 | EST | 5.16 | -0.4 | PB | ||||
10 | Helen Puškin Helen Puškin ('01) | 01 | EST | 5.11 | +0.1 | |||||
11 | Inkari Karmel Juurikas Inkari Karmel Juurikas ('03) | 03 | EST | 5.07 | +0.6 | |||||
12 | Marion Köhler Marion Köhler ('03) | 03 | EST | 5.05 | +0.3 | SB | ||||
13 | Annaliise Tamm Annaliise Tamm ('04) | 04 | EST | 5.01 | -1.1 | |||||
14 | Karolina Õun Karolina Õun ('04) | 04 | EST | 4.99 | +0.9 | PB | ||||
15 | Gedly Tugi Gedly Tugi ('01) | 01 | EST | 4.94 | -0.1 | |||||
16 | Eliis-Maria Koit Eliis-Maria Koit ('02) | 02 | EST | 4.91 | +0.1 | |||||
17 | Anastassia Loskutova Anastassia Loskutova ('04) | 04 | EST | 4.82 | +0.6 | SB | ||||
18 | Emma Triin Seer Emma Triin Seer ('04) | 04 | EST | 4.73 | +1.3 | |||||
19 | Elis Hain Elis Hain ('04) | 04 | EST | 4.55 | +0.4 | PB | ||||
Mirtel Klaar Mirtel Klaar ('05) | 05 | EST | NM | |||||||
Annely Bankier Annely Bankier ('04) | 04 | EST | NM | |||||||
P19 Trespring Finale A Finale | ||||||||||
1 | Johanna Soover Johanna Soover ('01) | 01 | EST | 12.44 | -0.2 | |||||
2 | Anna Panenko Anna Panenko ('05) | 05 | EST | 12.11 | -0.6 | PB | ||||
3 | Annabel Alliksaar Annabel Alliksaar ('02) | 02 | EST | 11.36 | -0.9 | |||||
4 | Anna Lensment Anna Lensment ('03) | 03 | EST | 11.35 | -0.2 | |||||
5 | Jelizaveta Mišina Jelizaveta Mišina ('02) | 02 | EST | 11.30 | -0.7 | SB | ||||
6 | Sophia Rene Siska Sophia Rene Siska ('03) | 03 | EST | 11.24 | -0.2 | PB | ||||
7 | Darina Tšudakova Darina Tšudakova ('01) | 01 | EST | 11.23 | -0.9 | |||||
8 | Maiken Lipp Maiken Lipp ('03) | 03 | EST | 11.22 | +0.4 | SB | ||||
9 | Helena Kurjama Helena Kurjama ('03) | 03 | EST | 11.06 | -1.2 | PB | ||||
10 | Mirtel Klaar Mirtel Klaar ('05) | 05 | EST | 11.00 | -0.7 | PB | ||||
11 | Valerija Paskidova Valerija Paskidova ('03) | 03 | EST | 10.84 | -0.5 | SB | ||||
12 | Karmen Bruus Karmen Bruus ('05) | 05 | EST | 10.78 | +0.2 | |||||
13 | Elis Vahtmäe Elis Vahtmäe ('04) | 04 | EST | 10.75 | -0.9 | PB | ||||
14 | Kärt Roossaar Kärt Roossaar ('02) | 02 | EST | 10.63 | -0.1 | |||||
15 | Anfisa Karyagina Anfisa Karyagina ('04) | 04 | EST | 10.52 | -0.5 | SB | ||||
16 | Kristina Sverlova Kristina Sverlova ('05) | 05 | EST | 9.73 | -0.8 | PB | ||||
17 | Karoliina Maria Birk Karoliina Maria Birk ('04) | 04 | EST | 9.73 | -0.7 | |||||
P19 Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Gertu Küttmann Gertu Küttmann ('02) | 02 | EST | 12.89 | ||||||
2 | Alexandra Heleri Lipp Alexandra Heleri Lipp ('02) | 02 | EST | 10.41 | ||||||
3 | Valerija Mazeina Valerija Mazeina ('03) | 03 | EST | 9.81 | PB | |||||
P19 Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Kelly Heinpõld Kelly Heinpõld ('03) | 03 | EST | 42.58 | ||||||
2 | Gertu Küttmann Gertu Küttmann ('02) | 02 | EST | 41.39 | ||||||
3 | Uljana Kotegova Uljana Kotegova ('03) | 03 | EST | 33.87 | PB | |||||
4 | Mariliis Lääniste Mariliis Lääniste ('03) | 03 | EST | 32.45 | ||||||
5 | Emili Liis Osula Emili Liis Osula ('03) | 03 | EST | 30.36 | ||||||
6 | Maily Märss Maily Märss ('04) | 04 | EST | 28.96 | PB | |||||
7 | Heleri Savolainen Heleri Savolainen ('02) | 02 | EST | 27.98 | PB | |||||
P19 Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | ||||||||||
1 | Annika Emily Kelly Annika Emily Kelly ('01) | 01 | EST | 53.74 | ||||||
2 | Gertu Küttmann Gertu Küttmann ('02) | 02 | EST | 46.70 | ||||||
3 | Eileen Pärdu Eileen Pärdu ('04) | 04 | EST | 39.00 | ||||||
4 | Karmen Kink Karmen Kink ('01) | 01 | EST | 38.22 | SB | |||||
5 | Annabella Altjõe Annabella Altjõe ('03) | 03 | EST | 38.07 | ||||||
6 | Heleri Savolainen Heleri Savolainen ('02) | 02 | EST | 32.82 | ||||||
P19 Spydkast 600 gram Finale A Finale | ||||||||||
1 | Gedly Tugi Gedly Tugi ('01) | 01 | EST | 49.14 | ||||||
2 | Marilis Remmel Marilis Remmel ('01) | 01 | EST | 45.54 | ||||||
3 | Alexandra Heleri Lipp Alexandra Heleri Lipp ('02) | 02 | EST | 37.90 | PB | |||||
4 | Marion Köhler Marion Köhler ('03) | 03 | EST | 33.88 | PB | |||||
5 | Emma Kathrina Hein Emma Kathrina Hein ('05) | 05 | EST | 33.88 | PB | |||||
6 | Anfisa Karyagina Anfisa Karyagina ('04) | 04 | EST | 32.64 | PB | |||||
7 | Vanessa Nikitina Vanessa Nikitina ('02) | 02 | EST | 32.55 | ||||||
8 | Maily Märss Maily Märss ('04) | 04 | EST | 32.31 | PB | |||||
9 | Jelizaveta Mišina Jelizaveta Mišina ('02) | 02 | EST | 31.70 |