D19 100 m 16.7. Vind: -0.7 Finale A Finale | 16.7. | Vind: -0.7 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dovydas Jocius Dovydas Jocius ('04) | 04 | LTU | 10.92 | |||||||||||
5 | Jaroslav Sivuha Jaroslav Sivuha ('04) | 04 | EST | 11.66 | 0.183 | ||||||||||
6 | Kaimar Meekler Kaimar Meekler ('04) | 04 | EST | 16.70 | 0.177 | ||||||||||
D19 200 m 17.7. Vind: +0.9 Finale A Finale | 17.7. | Vind: +0.9 | |||||||||||||
1 | Oliver Kruuspan Oliver Kruuspan ('03) | 03 | EST | 22.01 | 0.218 | SB | |||||||||
2 | Karlis Degins Karlis Degins ('03) | 03 | LAT | 22.04 | PB | ||||||||||
3 | Dovydas Jocius Dovydas Jocius ('04) | 04 | LTU | 22.11 | |||||||||||
5 | Kristo Mägi Kristo Mägi ('04) | 04 | EST | 22.98 | 0.212 | ||||||||||
D19 400 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Lukas Sutkus Lukas Sutkus ('04) | 04 | LTU | 47.41 | PB | ||||||||||
2 | Uku Renek Kronbergs Uku Renek Kronbergs ('04) | 04 | EST | 47.86 | 0.250 | PB | |||||||||
3 | Karlis Degins Karlis Degins ('03) | 03 | LAT | 48.76 | PB | ||||||||||
4 | Markuss Ozols Markuss Ozols ('03) | 03 | LAT | 49.77 | PB | ||||||||||
5 | Kristo Mägi Kristo Mägi ('04) | 04 | EST | 50.09 | 0.180 | SB | |||||||||
D19 800 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Uku Renek Kronbergs Uku Renek Kronbergs ('04) | 04 | EST | 1:50.93 | |||||||||||
2 | Ralfs Roga Ralfs Roga ('03) | 03 | LAT | 1:53.66 | PB | ||||||||||
3 | Sander Piik Sander Piik ('03) | 03 | EST | 1:54.15 | PB | ||||||||||
4 | Einaras Borisenko Einaras Borisenko ('04) | 04 | LTU | 1:54.87 | |||||||||||
D19 1500 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Roberts Glazers Roberts Glazers ('04) | 04 | LAT | 3:59.36 | |||||||||||
2 | Ralfs Roga Ralfs Roga ('03) | 03 | LAT | 3:59.67 | PB | ||||||||||
3 | Sander Piik Sander Piik ('03) | 03 | EST | 4:00.11 | PB | ||||||||||
4 | Oliver Annus Oliver Annus ('03) | 03 | EST | 4:00.13 | PB | ||||||||||
D19 3000 m 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
3 | Oliver Annus Oliver Annus ('03) | 03 | EST | 8:46.83 | PB | ||||||||||
6 | Artur Djatšuk Artur Djatšuk ('04) | 04 | EST | 10:29.32 | PB | ||||||||||
D19 3000 m forh. 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Morten Siht Morten Siht ('04) | 04 | EST | 9:38.11 | PB | ||||||||||
3 | Markko Gerassimov Markko Gerassimov ('04) | 04 | EST | 10:10.71 | PB | ||||||||||
D19 110 m hæk 99.1 cm 16.7. Vind: +2.1 Finale A Finale | 16.7. | Vind: +2.1 | |||||||||||||
1 | Ralfs Zazerskis Ralfs Zazerskis ('04) | 04 | LAT | 14.30 | w | ||||||||||
2 | Oliver Kruuspan Oliver Kruuspan ('03) | 03 | EST | 14.31 | w | 0.200 | |||||||||
3 | Gvido Miezers Gvido Miezers ('03) | 03 | LAT | 14.63 | w | ||||||||||
6 | Franz Krull Franz Krull ('04) | 04 | EST | 15.60 | w | 0.191 | |||||||||
D19 400 m hæk 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Aleks Pelcmanis Aleks Pelcmanis ('04) | 04 | LAT | 52.82 | PB | ||||||||||
2 | Nedas Talalas Nedas Talalas ('03) | 03 | LTU | 53.98 | PB | ||||||||||
3 | Gvido Miezers Gvido Miezers ('03) | 03 | LAT | 54.84 | PB | ||||||||||
4 | Henri Ilves Henri Ilves ('04) | 04 | EST | 55.84 | 0.233 | PB | |||||||||
5 | Märten Tropp Märten Tropp ('03) | 03 | EST | 55.87 | 0.352 | ||||||||||
D19 Højdespring 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Andreas Hantson Andreas Hantson ('04) | 04 | EST | 2.04 | |||||||||||
1 | Edvarts Eglitis Edvarts Eglitis ('04) | 04 | LAT | 2.04 | |||||||||||
3 | Ignas Bitinas Ignas Bitinas ('04) | 04 | LTU | 2.01 | |||||||||||
4 | Kristjan Timuska Kristjan Timuska ('04) | 04 | EST | 2.01 | PB | ||||||||||
D19 Stangspring 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
2 | Jaroslav Sivuha Jaroslav Sivuha ('04) | 04 | EST | 4.00 | |||||||||||
2 | Andreas Hantson Andreas Hantson ('04) | 04 | EST | 4.00 | |||||||||||
D19 Længdespring 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Airidas Zabaras Airidas Zabaras ('03) | 03 | LTU | 7.26 | w | +3.3 | |||||||||
2 | Viktor Morozov Viktor Morozov ('04) | 04 | EST | 7.01 | +0.9 | ||||||||||
4 | Roman Litvinov Roman Litvinov ('03) | 03 | EST | 6.72 | w | +3.3 | |||||||||
D19 Trespring 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Viktor Morozov Viktor Morozov ('04) | 04 | EST | 15.49 | +1.5 | ||||||||||
2 | Edvins Hadakovs Edvins Hadakovs ('03) | 03 | LAT | 15.24 | w | +2.1 | |||||||||
6 | Tõnis Timmi Tõnis Timmi ('04) | 04 | EST | 12.56 | -0.3 | ||||||||||
D19 Kuglestød 6.0 kg 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Rokas Domanaitis Rokas Domanaitis ('03) | 03 | LTU | 18.45 | PB | ||||||||||
2 | Andri Matrov Andri Matrov ('04) | 04 | EST | 17.75 | |||||||||||
3 | Hannes Remmelgas Hannes Remmelgas ('03) | 03 | EST | 15.91 | |||||||||||
4 | Roberts Sorokins Roberts Sorokins ('03) | 03 | LAT | 15.40 | PB | ||||||||||
5 | Aurimas Šapalas Aurimas Šapalas ('03) | 03 | LTU | 15.06 | |||||||||||
D19 Diskoskast 1.75 kg 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Hannes Remmelgas Hannes Remmelgas ('03) | 03 | EST | 52.86 | |||||||||||
2 | Matas Paplauskas Matas Paplauskas ('04) | 04 | LTU | 50.62 | PB | ||||||||||
3 | Rhet Daniel Punt Rhet Daniel Punt ('03) | 03 | EST | 46.56 | |||||||||||
D19 Hammerkast 6.0 kg 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Alar Reiljan Alar Reiljan ('04) | 04 | EST | 58.85 | |||||||||||
2 | Tristan Talts Tristan Talts ('04) | 04 | EST | 52.68 | |||||||||||
D19 Spydkast 800 gram 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Marius Rudzevičius Marius Rudzevičius ('03) | 03 | LTU | 63.83 | |||||||||||
2 | Ralph Kirsipuu Ralph Kirsipuu ('04) | 04 | EST | 61.01 | |||||||||||
4 | Karl-Martin Krapp Karl-Martin Krapp ('03) | 03 | EST | 58.79 | |||||||||||
D19 10000 m kapgang 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Raivo Liniņš Raivo Liniņš ('03) | 03 | LAT | 46:44.27 | SB | ||||||||||
2 | Tauras Grincevičius Tauras Grincevičius ('04) | 04 | LTU | 46:55.50 | |||||||||||
3 | Artur Djatšuk Artur Djatšuk ('04) | 04 | EST | 47:44.79 | PB | ||||||||||
D19 4 x 100 m stafet 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | U23 | LAT | 40.06 | NU23R | |||||||||||
Mikus Pētersons, Roberts Zālītis, Oskars Grava, Artūrs Pastors | |||||||||||||||
P19 100 m 16.7. Vind: -1.9 Finale A Finale | 16.7. | Vind: -1.9 | |||||||||||||
1 | Andrė Ožechauskaitė Andrė Ožechauskaitė ('03) | 03 | LTU | 11.94 | |||||||||||
2 | Anna-Maria Millend Anna-Maria Millend ('04) | 04 | EST | 12.19 | 0.151 | ||||||||||
3 | Patrīcija Grosberga Patrīcija Grosberga ('04) | 04 | LAT | 12.22 | |||||||||||
4 | Kätriin Kivimets Kätriin Kivimets ('04) | 04 | EST | 12.35 | 0.198 | ||||||||||
P19 200 m 17.7. Vind: -0.8 Finale A Finale | 17.7. | Vind: -0.8 | |||||||||||||
1 | Emīlija Siliņa Emīlija Siliņa ('03) | 03 | LAT | 24.95 | PB | ||||||||||
2 | Kätriin Kivimets Kätriin Kivimets ('04) | 04 | EST | 24.99 | 0.203 | ||||||||||
3 | Patrīcija Grosberga Patrīcija Grosberga ('04) | 04 | LAT | 25.41 | PB | ||||||||||
4 | Airūnė Čegytė Airūnė Čegytė ('04) | 04 | LTU | 25.43 | |||||||||||
6 | Edlin Lisbeth Laur Edlin Lisbeth Laur ('04) | 04 | EST | 27.00 | 0.187 | ||||||||||
P19 400 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Invida Mauriņa Invida Mauriņa ('03) | 03 | LAT | 54.55 | PB | ||||||||||
2 | Ema Sarafinaite Ema Sarafinaite ('04) | 04 | LTU | 55.76 | PB | ||||||||||
3 | Juliana Demeštšenko Juliana Demeštšenko ('03) | 03 | EST | 56.87 | 0.245 | ||||||||||
4 | Diana Vilickaite Diana Vilickaite ('04) | 04 | LTU | 57.23 | PB | ||||||||||
5 | Daniela Supe Daniela Supe ('03) | 03 | LAT | 58.67 | PB | ||||||||||
6 | Anna Lensment Anna Lensment ('03) | 03 | EST | 1:01.67 | |||||||||||
P19 800 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Daniela Supe Daniela Supe ('03) | 03 | LAT | 2:11.14 | PB | ||||||||||
2 | Evelīna Krista Sitnika Evelīna Krista Sitnika ('03) | 03 | LAT | 2:12.92 | PB | ||||||||||
5 | Laura-Liisa Väli Laura-Liisa Väli ('03) | 03 | EST | 2:26.64 | |||||||||||
6 | Jekaterina Gnutova Jekaterina Gnutova ('04) | 04 | EST | 2:33.35 | PB | ||||||||||
P19 1500 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Evelīna Krista Sitnika Evelīna Krista Sitnika ('03) | 03 | LAT | 4:34.74 | |||||||||||
3 | Anete Randma Anete Randma ('03) | 03 | EST | 4:46.29 | SB | ||||||||||
4 | Carmen Rääk Carmen Rääk ('04) | 04 | EST | 4:56.92 | SB | ||||||||||
P19 3000 m 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Agate Caune Agate Caune ('04) | 04 | LAT | 9:12.67 | PB | ||||||||||
3 | Anete Randma Anete Randma ('03) | 03 | EST | 10:38.65 | PB | ||||||||||
6 | Ketlin Kopp Ketlin Kopp ('04) | 04 | EST | 11:29.61 | PB | ||||||||||
P19 3000 m forh. 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Carmen Rääk Carmen Rääk ('04) | 04 | EST | 11:45.16 | PB | ||||||||||
2 | Eliise Luks Eliise Luks ('04) | 04 | EST | 12:12.37 | PB | ||||||||||
P19 100 m hæk 84.0 cm 16.7. Vind: -2.2 Finale A Finale | 16.7. | Vind: -2.2 | |||||||||||||
1 | Anna-Maria Millend Anna-Maria Millend ('04) | 04 | EST | 13.63 | 0.141 | ||||||||||
2 | Liisa-Maria Lusti Liisa-Maria Lusti ('04) | 04 | EST | 14.03 | 0.166 | ||||||||||
3 | Gabija Klimukaitė Gabija Klimukaitė ('03) | 03 | LTU | 14.11 | |||||||||||
4 | Neda Lasickaitė Neda Lasickaitė ('04) | 04 | LTU | 14.22 | PB | ||||||||||
5 | Daniela Lasmane Daniela Lasmane ('03) | 03 | LAT | 14.51 | |||||||||||
6 | Gerda Kerija Dreimane Gerda Kerija Dreimane ('04) | 04 | LAT | 14.65 | |||||||||||
P19 400 m hæk 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Juliana Demeštšenko Juliana Demeštšenko ('03) | 03 | EST | 1:00.12 | 0.174 | PB | |||||||||
2 | Kitija Zaula Kitija Zaula ('04) | 04 | LAT | 1:01.19 | PB | ||||||||||
3 | Ema Sarafinaite Ema Sarafinaite ('04) | 04 | LTU | 1:02.29 | |||||||||||
4 | Emmija Ivule Emmija Ivule ('03) | 03 | LAT | 1:03.64 | |||||||||||
5 | Anna Lensment Anna Lensment ('03) | 03 | EST | 1:04.77 | 0.324 | ||||||||||
P19 Højdespring 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Liisa-Maria Lusti Liisa-Maria Lusti ('04) | 04 | EST | 1.84 | |||||||||||
1 | Lāsma Zemīte Lāsma Zemīte ('03) | 03 | LAT | 1.84 | PB | ||||||||||
3 | Gabriela Liminovič Gabriela Liminovič ('04) | 04 | LTU | 1.70 | =PB | ||||||||||
4 | Edlin Lisbeth Laur Edlin Lisbeth Laur ('04) | 04 | EST | 1.70 | |||||||||||
P19 Stangspring 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Laure Kiivit Laure Kiivit ('04) | 04 | EST | 3.60 | |||||||||||
2 | Eva Kutman Eva Kutman ('03) | 03 | EST | 3.50 | |||||||||||
2 | Elzė Kudulytė Elzė Kudulytė ('04) | 04 | LTU | 3.50 | =PB | ||||||||||
P19 Længdespring 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Gerda Kerija Dreimane Gerda Kerija Dreimane ('04) | 04 | LAT | 6.31 | +1.3 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lāsma Zemīte Lāsma Zemīte ('03) | 03 | LAT | 6.19 | w | +2.4 | |||||||||
3 | Edlin Lisbeth Laur Edlin Lisbeth Laur ('04) | 04 | EST | 5.79 | +2.0 | ||||||||||
4 | Andrė Ožechauskaitė Andrė Ožechauskaitė ('03) | 03 | LTU | 5.68 | +0.9 | SB | |||||||||
5 | Anna Lensment Anna Lensment ('03) | 03 | EST | 5.45 | +0.2 | SB | |||||||||
P19 Trespring 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Jana Andersone Jana Andersone ('04) | 04 | LAT | 12.53 | w | +2.7 | |||||||||
2 | Viktorija Popoviceva Viktorija Popoviceva ('03) | 03 | LAT | 12.45 | +0.4 | PB | |||||||||
4 | Maiken Lipp Maiken Lipp ('03) | 03 | EST | 11.40 | -1.2 | ||||||||||
5 | Anabel Sarapuu Anabel Sarapuu ('04) | 04 | EST | 11.12 | w | +3.7 | |||||||||
P19 Kuglestød 4.0 kg 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Berit Saar Berit Saar ('04) | 04 | EST | 13.72 | |||||||||||
2 | Kelly Heinpõld Kelly Heinpõld ('03) | 03 | EST | 13.40 | PB | ||||||||||
3 | Vineta Krūmiņa Vineta Krūmiņa ('03) | 03 | LAT | 13.35 | |||||||||||
4 | Luīze Barkāne Luīze Barkāne ('04) | 04 | LAT | 13.15 | |||||||||||
P19 Diskoskast 1.0 kg 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Vineta Krūmiņa Vineta Krūmiņa ('03) | 03 | LAT | 47.69 | |||||||||||
2 | Paulina Stuglytė Paulina Stuglytė ('04) | 04 | LTU | 46.88 | |||||||||||
3 | Kelly Heinpõld Kelly Heinpõld ('03) | 03 | EST | 44.47 | |||||||||||
4 | Berit Saar Berit Saar ('04) | 04 | EST | 43.62 | |||||||||||
P19 Hammerkast 4.0 kg 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Kelly Heinpõld Kelly Heinpõld ('03) | 03 | EST | 51.83 | |||||||||||
4 | Eileen Pärdu Eileen Pärdu ('04) | 04 | EST | 41.20 | |||||||||||
P19 Spydkast 600 gram 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Sanija Ozoliņa Sanija Ozoliņa ('03) | 03 | LAT | 48.24 | |||||||||||
2 | Jane Roosimägi Jane Roosimägi ('04) | 04 | EST | 46.85 | |||||||||||
3 | Elva Vestarta Elva Vestarta ('03) | 03 | LAT | 45.39 | PB | ||||||||||
4 | Marion Köhler Marion Köhler ('03) | 03 | EST | 38.50 | |||||||||||
P19 10000 m kapgang 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
3 | Brittany Paat Brittany Paat ('03) | 03 | EST | 1:02:51.68 | PB | ||||||||||
P19 4 x 100 m stafet 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | U20 | EST | 46.70 | NU20R | |||||||||||
Edlin Lisbeth Laur, Kätriin Kivimets, Anna Maria Millend, Liisa-Maria Lusti | |||||||||||||||
2 | U20 | LTU | 46.88 | ||||||||||||
Gabija Klimukaitė, Neda Lasickaitė, Airūnė Čegytė, Andrė Ožechauskaitė | |||||||||||||||
D17 100 m 16.7. Vind: +1.3 Finale A Finale | 16.7. | Vind: +1.3 | |||||||||||||
1 | Adas Dambrauskas Adas Dambrauskas ('05) | 05 | LTU | 10.81 | |||||||||||
2 | Ricards Peders Ricards Peders ('05) | 05 | LAT | 10.93 | PB | ||||||||||
3 | Andreas Kase Andreas Kase ('06) | 06 | EST | 10.95 | 0.173 | =PB | |||||||||
4 | Aistis Manton Aistis Manton ('05) | 05 | LTU | 11.00 | PB | ||||||||||
5 | Mihkel Vesingi Mihkel Vesingi ('05) | 05 | EST | 11.14 | 0.196 | ||||||||||
D17 200 m 17.7. Vind: -0.1 Finale A Finale | 17.7. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Danielius Vasiliauskas Danielius Vasiliauskas ('06) | 06 | LTU | 22.00 | |||||||||||
2 | Ricards Peders Ricards Peders ('05) | 05 | LAT | 22.22 | |||||||||||
4 | Mihkel Vesingi Mihkel Vesingi ('05) | 05 | EST | 22.63 | 0.187 | ||||||||||
5 | Raiko Kahr Raiko Kahr ('05) | 05 | EST | 23.02 | 0.225 | ||||||||||
D17 400 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Matas Janarauskas Matas Janarauskas ('06) | 06 | LTU | 49.68 | PB | ||||||||||
2 | Romet Kivi Romet Kivi ('05) | 05 | EST | 49.74 | 0.207 | SB | |||||||||
5 | Vjatšeslav Gorbunov Vjatšeslav Gorbunov ('06) | 06 | EST | 52.85 | 0.396 | ||||||||||
D17 800 m 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Kevin Jõesoo Kevin Jõesoo ('05) | 05 | EST | 1:55.66 | PB | ||||||||||
4 | Vjatšeslav Gorbunov Vjatšeslav Gorbunov ('06) | 06 | EST | 2:02.46 | |||||||||||
D17 1500 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Kristers Kudlis Kristers Kudlis ('06) | 06 | LAT | 3:58.61 | |||||||||||
2 | Sten Sihver Sten Sihver ('05) | 05 | EST | 4:03.87 | PB | ||||||||||
3 | Kevin Jõesoo Kevin Jõesoo ('05) | 05 | EST | 4:05.20 | PB | ||||||||||
D17 3000 m 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Sten Sihver Sten Sihver ('05) | 05 | EST | 9:06.62 | PB | ||||||||||
3 | Alex Ojava Alex Ojava ('05) | 05 | EST | 9:25.73 | SB | ||||||||||
D17 2000 m forh. 84 cm 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Risto Kalju Risto Kalju ('06) | 06 | EST | 6:29.54 | |||||||||||
3 | Jesse Lauter Jesse Lauter ('06) | 06 | EST | 6:35.23 | PB | ||||||||||
D17 110 m hæk 91.4 cm 16.7. Vind: -1.6 Finale A Finale | 16.7. | Vind: -1.6 | |||||||||||||
1 | Ricards Peders Ricards Peders ('05) | 05 | LAT | 14.08 | =PB | ||||||||||
2 | Steven Leppoja Steven Leppoja ('06) | 06 | EST | 14.30 | 0.138 | ||||||||||
3 | Atvars Ernests Palulis Atvars Ernests Palulis ('06) | 06 | LAT | 14.43 | PB | ||||||||||
4 | Karl Kristjan Pohlak Karl Kristjan Pohlak ('06) | 06 | EST | 14.95 | 0.233 | ||||||||||
5 | Gediminas Kulpavičius Gediminas Kulpavičius ('05) | 05 | LTU | 15.00 | |||||||||||
D17 400 m hæk 84.0 cm 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Romet Kivi Romet Kivi ('05) | 05 | EST | 54.54 | 0.183 | PB | |||||||||
2 | Francis Gustavs Gelpers Francis Gustavs Gelpers ('06) | 06 | LAT | 54.79 | PB | ||||||||||
3 | Girts Šenkevics Girts Šenkevics ('05) | 05 | LAT | 55.08 | PB | ||||||||||
4 | Ron Andreas Uusorg Ron Andreas Uusorg ('05) | 05 | EST | 57.12 | 0.294 | ||||||||||
D17 Højdespring 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Tristan Aik Sild Tristan Aik Sild ('05) | 05 | EST | 1.94 | |||||||||||
2 | Harry Richard Jääger Harry Richard Jääger ('05) | 05 | EST | 1.91 | |||||||||||
D17 Stangspring 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Karl Kristjan Pohlak Karl Kristjan Pohlak ('06) | 06 | EST | 4.60 | |||||||||||
2 | Robert Kompus Robert Kompus ('05) | 05 | EST | 4.50 | |||||||||||
D17 Længdespring 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Rihards Pūķis Rihards Pūķis ('05) | 05 | LAT | 7.15 | w | +2.2 | |||||||||
3 | Raiko Kahr Raiko Kahr ('05) | 05 | EST | 6.77 | +0.2 | PB | |||||||||
5 | Steven Leppoja Steven Leppoja ('06) | 06 | EST | 6.31 | 0.0 | ||||||||||
D17 Trespring 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Rihards Pūķis Rihards Pūķis ('05) | 05 | LAT | 14.28 | +1.1 | ||||||||||
2 | Aleksis Gailītis Aleksis Gailītis ('06) | 06 | LAT | 14.11 | w | +2.1 | |||||||||
3 | Sander Tiks Sander Tiks ('05) | 05 | EST | 13.53 | w | +2.6 | |||||||||
4 | Savva Novikov Savva Novikov ('06) | 06 | EST | 13.13 | w | +2.4 | |||||||||
D17 Kuglestød 5.0 kg 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Tristan Aik Sild Tristan Aik Sild ('05) | 05 | EST | 17.51 | |||||||||||
2 | Hendrik Kookmaa Hendrik Kookmaa ('05) | 05 | EST | 16.75 | |||||||||||
3 | Eitvidas Turčinskas Eitvidas Turčinskas ('05) | 05 | LTU | 16.60 | |||||||||||
4 | Ugnius Razutis Ugnius Razutis ('05) | 05 | LTU | 15.98 | |||||||||||
D17 Diskoskast 1.5 kg 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Manfred Männamaa Manfred Männamaa ('05) | 05 | EST | 56.70 | PB | ||||||||||
2 | Eitvidas Turčinskas Eitvidas Turčinskas ('05) | 05 | LTU | 51.49 | |||||||||||
3 | Hendrik Kookmaa Hendrik Kookmaa ('05) | 05 | EST | 51.06 | |||||||||||
D17 Hammerkast 5.0 kg 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Manfred Männamaa Manfred Männamaa ('05) | 05 | EST | 63.97 | |||||||||||
3 | Kevin Reinberg Kevin Reinberg ('06) | 06 | EST | 49.93 | PB | ||||||||||
D17 Spydkast 700 gram 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Tristan Aik Sild Tristan Aik Sild ('05) | 05 | EST | 59.19 | |||||||||||
2 | Hendrik Kookmaa Hendrik Kookmaa ('05) | 05 | EST | 59.17 | |||||||||||
3 | Markuss Petrovs Markuss Petrovs ('05) | 05 | LAT | 58.94 | |||||||||||
D17 10000 m kapgang 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
3 | Ivan Titov Ivan Titov ('06) | 06 | EST | 54:51.01 | PB | ||||||||||
4 | Richard Viks Richard Viks ('06) | 06 | EST | 54:57.78 | PB | ||||||||||
P17 100 m 16.7. Vind: -0.6 Finale A Finale | 16.7. | Vind: -0.6 | |||||||||||||
1 | Ema Rupšytė Ema Rupšytė ('05) | 05 | LTU | 12.05 | |||||||||||
2 | Elizabete Kociņa Elizabete Kociņa ('06) | 06 | LAT | 12.29 | |||||||||||
3 | Mia Lisett Meringo Mia Lisett Meringo ('05) | 05 | EST | 12.45 | 0.236 | ||||||||||
4 | Marie Randala Marie Randala ('05) | 05 | EST | 12.58 | 0.244 | ||||||||||
P17 200 m 17.7. Vind: +0.4 Finale A Finale | 17.7. | Vind: +0.4 | |||||||||||||
1 | Anette Pets Anette Pets ('05) | 05 | EST | 24.99 | 0.268 | PB | |||||||||
2 | Mirtel Klaar Mirtel Klaar ('05) | 05 | EST | 25.09 | 0.195 | ||||||||||
3 | Elizabete Kociņa Elizabete Kociņa ('06) | 06 | LAT | 25.19 | PB | ||||||||||
4 | Laura Osipenko Laura Osipenko ('05) | 05 | LAT | 25.19 | |||||||||||
P17 400 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Anette Pets Anette Pets ('05) | 05 | EST | 55.47 | 0.196 | PB | |||||||||
2 | Viola Hambidge Viola Hambidge ('06) | 06 | EST | 55.52 | 0.213 | PB | |||||||||
3 | Monika Lina Eglinskas Monika Lina Eglinskas ('05) | 05 | LTU | 57.50 | |||||||||||
4 | Nikole Baikova Nikole Baikova ('05) | 05 | LAT | 57.96 | PB | ||||||||||
5 | Līva Vasioleka Līva Vasioleka ('05) | 05 | LAT | 58.97 | |||||||||||
P17 800 m 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Austra Ošiņa Austra Ošiņa ('06) | 06 | LAT | 2:10.84 | PB | ||||||||||
2 | Marleen Koll Marleen Koll ('05) | 05 | EST | 2:14.79 | PB | ||||||||||
5 | Anna Maria Raspel Anna Maria Raspel ('05) | 05 | EST | 2:21.35 | |||||||||||
P17 1500 m 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Austra Ošiņa Austra Ošiņa ('06) | 06 | LAT | 4:29.40 | |||||||||||
2 | Amanda Valtasa Amanda Valtasa ('05) | 05 | LAT | 4:33.93 | PB | ||||||||||
4 | Berit Guzas Berit Guzas ('05) | 05 | EST | 4:59.80 | |||||||||||
5 | Triin Virve Triin Virve ('05) | 05 | EST | 5:05.73 | |||||||||||
P17 3000 m 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Amanda Valtasa Amanda Valtasa ('05) | 05 | LAT | 9:53.86 | PB | ||||||||||
2 | Alise Petrova Alise Petrova ('05) | 05 | LAT | 10:05.87 | |||||||||||
5 | Kaisa Maria Oll Kaisa Maria Oll ('05) | 05 | EST | 11:16.06 | PB | ||||||||||
6 | Annabel Kaas Annabel Kaas ('06) | 06 | EST | 12:25.15 | PB | ||||||||||
P17 2000 m forh. 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Bianka Uhtjärv Bianka Uhtjärv ('06) | 06 | EST | 7:18.35 | PB | ||||||||||
3 | Berit Guzas Berit Guzas ('05) | 05 | EST | 7:29.36 | |||||||||||
P17 100 m hæk 76.2 cm 16.7. Vind: +0.5 Finale A Finale | 16.7. | Vind: +0.5 | |||||||||||||
1 | Anna Gabriela Hofmane Anna Gabriela Hofmane ('06) | 06 | LAT | 13.92 | PB | ||||||||||
2 | Laura Osipenko Laura Osipenko ('05) | 05 | LAT | 14.02 | PB | ||||||||||
3 | Gerda Kirkytė Gerda Kirkytė ('05) | 05 | LTU | 14.15 | PB | ||||||||||
4 | Viola Hambidge Viola Hambidge ('06) | 06 | EST | 14.22 | 0.178 | ||||||||||
5 | Mia Lisett Meringo Mia Lisett Meringo ('05) | 05 | EST | 14.49 | 0.197 | SB | |||||||||
6 | Gabija Mockutė Gabija Mockutė ('06) | 06 | LTU | 14.56 | |||||||||||
P17 400 m hæk 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Gerda Kirkytė Gerda Kirkytė ('05) | 05 | LTU | 1:00.98 | |||||||||||
2 | Karlīna Vīduša Karlīna Vīduša ('05) | 05 | LAT | 1:03.54 | |||||||||||
3 | Livia Filipozzi Livia Filipozzi ('06) | 06 | EST | 1:05.08 | 0.292 | PB | |||||||||
4 | Iiris Toomesoo Iiris Toomesoo ('05) | 05 | EST | 1:07.86 | 0.412 | ||||||||||
P17 Højdespring 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Adriana Kruzmane Adriana Kruzmane ('06) | 06 | LAT | 1.73 | |||||||||||
2 | Agate Lace Agate Lace ('05) | 05 | LAT | 1.70 | |||||||||||
3 | Viltė Stašaitytė Viltė Stašaitytė ('05) | 05 | LTU | 1.70 | |||||||||||
4 | Ruth Mary Onga Ruth Mary Onga ('06) | 06 | EST | 1.65 | |||||||||||
6 | Mirtel Klaar Mirtel Klaar ('05) | 05 | EST | 1.60 | |||||||||||
P17 Stangspring 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Rugilė Miklyčiūtė Rugilė Miklyčiūtė ('05) | 05 | LTU | 3.80 | |||||||||||
2 | Miia Tillmann Miia Tillmann ('05) | 05 | EST | 3.80 | |||||||||||
3 | Sima Askinezere Sima Askinezere ('06) | 06 | LAT | 3.50 | |||||||||||
5 | Iiris Jõgi Iiris Jõgi ('05) | 05 | EST | 3.00 | |||||||||||
P17 Længdespring 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Elsa Puu Elsa Puu ('05) | 05 | EST | 5.71 | w | +3.9 | |||||||||
2 | Miglė Gliaudelytė Miglė Gliaudelytė ('05) | 05 | LTU | 5.67 | w | +2.5 | |||||||||
3 | Inese Bembere Inese Bembere ('06) | 06 | LAT | 5.57 | +0.8 | ||||||||||
4 | Anna Marta Putene Anna Marta Putene ('05) | 05 | LAT | 5.55 | +1.6 | ||||||||||
5 | Berit Kukk Berit Kukk ('05) | 05 | EST | 5.55 | +0.6 | ||||||||||
P17 Trespring 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Aureja Beniušyte Aureja Beniušyte ('06) | 06 | LTU | 12.13 | +0.7 | ||||||||||
3 | Ruth Mary Onga Ruth Mary Onga ('06) | 06 | EST | 11.61 | -0.5 | ||||||||||
6 | Berit Kukk Berit Kukk ('05) | 05 | EST | 11.07 | +0.5 | ||||||||||
P17 Kuglestød 3.0 kg 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Ieva Nikiforovaitė Ieva Nikiforovaitė ('05) | 05 | LTU | 14.29 | |||||||||||
2 | Greete-Liis Krapp Greete-Liis Krapp ('05) | 05 | EST | 14.23 | |||||||||||
3 | Alise Ciemiņa Alise Ciemiņa ('05) | 05 | LAT | 13.21 | |||||||||||
4 | Emma Kathrina Hein Emma Kathrina Hein ('05) | 05 | EST | 12.80 | PB | ||||||||||
5 | Evelīna Lazdiņa Evelīna Lazdiņa ('06) | 06 | LAT | 12.29 | |||||||||||
P17 Diskoskast 1.0 kg 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
4 | Liivika Paas Liivika Paas ('05) | 05 | EST | 34.96 | PB | ||||||||||
5 | Katarina Utsal Katarina Utsal ('06) | 06 | EST | 33.63 | |||||||||||
P17 Hammerkast 3.0 kg 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Karīna Jansena Karīna Jansena ('06) | 06 | LAT | 57.18 | |||||||||||
2 | Elīna Lazdoviča Elīna Lazdoviča ('05) | 05 | LAT | 49.55 | |||||||||||
3 | Brigita Bačkė Brigita Bačkė ('06) | 06 | LTU | 48.37 | PB | ||||||||||
4 | Gabriela Kubja Gabriela Kubja ('05) | 05 | EST | 40.21 | |||||||||||
6 | Kadri Liivjõe Kadri Liivjõe ('05) | 05 | EST | 38.77 | |||||||||||
P17 Spydkast 500 gram 17.7. Finale A Finale | 17.7. | ||||||||||||||
1 | Heti Väät Heti Väät ('06) | 06 | EST | 52.58 | PB | ||||||||||
2 | Orinta Navikaite Orinta Navikaite ('06) | 06 | LTU | 50.74 | PB | ||||||||||
3 | Emma Kathrina Hein Emma Kathrina Hein ('05) | 05 | EST | 48.12 | PB | ||||||||||
4 | Elza Lazdiņa Elza Lazdiņa ('06) | 06 | LAT | 46.58 | |||||||||||
5 | Sandra Brikmane Sandra Brikmane ('05) | 05 | LAT | 45.36 | PB | ||||||||||
6 | Augustė Virbalaitė Augustė Virbalaitė ('06) | 06 | LTU | 44.21 | PB | ||||||||||
P17 5000 m kapgang 16.7. Finale A Finale | 16.7. | ||||||||||||||
1 | Justė Perveneckaitė Justė Perveneckaitė ('06) | 06 | LTU | 23:56.15 | |||||||||||
2 | Akvilé Orliukaité Akvilé Orliukaité ('05) | 05 | LTU | 25:02.22 | |||||||||||
3 | Polina Simonenko Polina Simonenko ('05) | 05 | EST | 29:00.01 | |||||||||||
4 | Marta Handina Marta Handina ('05) | 05 | EST | 30:22.57 |