M Stangspring 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Louis Pröbstle Louis Pröbstle ('02) | 02 | GER | 5.40 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Till Marburger Till Marburger ('03) | 03 | GER | 5.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Felix Eichenberger Felix Eichenberger ('01) | 01 | SUI | 5.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Finn Jakob Torbohm Finn Jakob Torbohm ('02) | 02 | GER | 4.70 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Oleg Zernikel Oleg Zernikel ('95) | 95 | GER | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Luke Zenker Luke Zenker ('03) | 03 | GER | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Sina Ettlin Sina Ettlin ('03) | 03 | SUI | 4.15 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Janne Ohrt Janne Ohrt ('03) | 03 | GER | 4.15 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mélanie Fasel Mélanie Fasel ('94) | 94 | SUI | 3.95 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Clara Rentz Clara Rentz ('97) | 97 | GER | 3.95 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Laura Giese Laura Giese ('02) | 02 | GER | 3.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Ria Möllers Ria Möllers ('96) | 96 | GER | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
D19 100 m 24.6. Vind: -1.2 Finale A Finale | 24.6. | Vind: -1.2 | |||||||||||||
1 | Lennart Hartenberg Lennart Hartenberg ('04) | 04 | GER | 10.40 | PB | ||||||||||
2 | Isak Hughes Isak Hughes ('05) | 05 | SWE | 10.48 | |||||||||||
3 | Heiko Gussmann Heiko Gussmann ('04) | 04 | GER | 10.64 | |||||||||||
4 | Eden Selah Eden Selah ('04) | 04 | ISR | 10.86 | |||||||||||
5 | Peretz Ido Peretz Ido ('06) | 06 | ISR | 10.90 | |||||||||||
6 | Milian Zirbus Milian Zirbus ('05) | 05 | GER | 10.92 | |||||||||||
Finale B 24.6. Vind: +0.1 | 24.6. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
1 | Alexander Colgan Alexander Colgan ('04) | 04 | AUS | 10.42 | PB | ||||||||||
2 | Ryan Tarrant Ryan Tarrant ('04) | 04 | AUS | 10.48 | =PB | ||||||||||
3 | Ivo Ziebold Ivo Ziebold ('04) | 04 | GER | 10.58 | |||||||||||
4 | Joël Csontos Joël Csontos ('05) | 05 | SUI | 10.64 | PB | ||||||||||
5 | Nkemjika Onwumereh Nkemjika Onwumereh ('04) | 04 | IRL | 10.75 | |||||||||||
6 | Noah Müller Noah Müller ('05) | 05 | GER | 10.80 | |||||||||||
Indledende heats | 24.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 24.6. Vind: -1.1 | 24.6. | Vind: -1.1 | |||||||||||||
1 | Sean Anyaogu Sean Anyaogu ('04) | 04 | GBR | 10.71 | |||||||||||
2 | Alexander Colgan Alexander Colgan ('04) | 04 | AUS | 10.72 | |||||||||||
3 | Adas Dambrauskas Adas Dambrauskas ('05) | 05 | LTU | 10.78 | SB | ||||||||||
4 | Vincent Herbst Vincent Herbst ('04) | 04 | GER | 10.98 | |||||||||||
5 | Yousef Hamad Yousef Hamad ('04) | 04 | QAT | 10.99 | |||||||||||
Indledende 2 24.6. Vind: -1.4 | 24.6. | Vind: -1.4 | |||||||||||||
1 | Lennart Hartenberg Lennart Hartenberg ('04) | 04 | GER | 10.43 | PB | ||||||||||
2 | Isak Hughes Isak Hughes ('05) | 05 | SWE | 10.57 | |||||||||||
3 | Ryan Tarrant Ryan Tarrant ('04) | 04 | AUS | 10.74 | |||||||||||
4 | Dean Patterson Dean Patterson ('06) | 06 | GBR | 10.78 | SB | ||||||||||
5 | Sean Aigboboh Sean Aigboboh ('05) | 05 | IRL | 10.85 | |||||||||||
6 | Alexis Hirsiger Alexis Hirsiger ('05) | 05 | SUI | 10.88 | |||||||||||
Indledende 3 24.6. Vind: 0.0 | 24.6. | Vind: 0.0 | |||||||||||||
1 | Eden Selah Eden Selah ('04) | 04 | ISR | 10.68 | |||||||||||
2 | Joël Csontos Joël Csontos ('05) | 05 | SUI | 10.71 | |||||||||||
3 | Ivo Ziebold Ivo Ziebold ('04) | 04 | GER | 10.74 | |||||||||||
4 | Noah Müller Noah Müller ('05) | 05 | GER | 10.77 | |||||||||||
5 | Sebastian Berntsen Sebastian Berntsen ('05) | 05 | NOR | 10.86 | |||||||||||
6 | Joao Sepulveda Joao Sepulveda ('05) | 05 | POR | 11.06 | |||||||||||
Indledende 4 24.6. Vind: +0.6 | 24.6. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Teddy Wilson Teddy Wilson ('06) | 06 | GBR | 10.26 | PB | ||||||||||
2 | Heiko Gussmann Heiko Gussmann ('04) | 04 | GER | 10.50 | |||||||||||
3 | Peretz Ido Peretz Ido ('06) | 06 | ISR | 10.67 | PB | ||||||||||
4 | Milian Zirbus Milian Zirbus ('05) | 05 | GER | 10.68 | |||||||||||
5 | Nkemjika Onwumereh Nkemjika Onwumereh ('04) | 04 | IRL | 10.76 | |||||||||||
6 | Henrik Silva Skoog Henrik Silva Skoog ('04) | 04 | SWE | 11.01 | PB | ||||||||||
D19 200 m 25.6. Vind: +0.7 Finale A Finale | 25.6. | Vind: +0.7 | |||||||||||||
1 | Brook Cronin Brook Cronin ('04) | 04 | GBR | 20.98 | PB | ||||||||||
2 | Dannan Long Dannan Long ('05) | 05 | IRL | 21.63 | PB | ||||||||||
3 | Tameem Al Temimi Tameem Al Temimi ('06) | 06 | QAT | 21.64 | |||||||||||
4 | Maximilian Achhammer Maximilian Achhammer ('05) | 05 | GER | 21.72 | |||||||||||
5 | Vincent Herbst Vincent Herbst ('04) | 04 | GER | 21.82 | SB | ||||||||||
6 | Sascha Meyer Sascha Meyer ('05) | 05 | SUI | 22.18 | |||||||||||
Finale B 25.6. Vind: -1.5 | 25.6. | Vind: -1.5 | |||||||||||||
1 | Rusciano Thomas-Riley Rusciano Thomas-Riley ('06) | 06 | GBR | 21.03 | PB | ||||||||||
2 | Ryan Tarrant Ryan Tarrant ('04) | 04 | AUS | 21.45 | |||||||||||
3 | Denyo Schluckwerder Denyo Schluckwerder ('04) | 04 | GER | 21.85 | |||||||||||
4 | Julian Rubel Julian Rubel ('05) | 05 | GER | 22.03 | |||||||||||
Abdraman Mahamat Kogne Abdraman Mahamat Kogne ('06) | 06 | QAT | DNF | ||||||||||||
Finale C 25.6. Vind: +2.0 | 25.6. | Vind: +2.0 | |||||||||||||
1 | Dejan Ottou Dejan Ottou ('05) | 05 | FRA | 21.11 | SB | ||||||||||
2 | Alexander Colgan Alexander Colgan ('04) | 04 | AUS | 21.11 | PB | ||||||||||
3 | Danielius Vasiliauskas Danielius Vasiliauskas ('06) | 06 | LTU | 21.69 | SB | ||||||||||
4 | Jaron De Vriese Jaron De Vriese ('04) | 04 | BEL | 21.72 | SB | ||||||||||
Luban Haque Luban Haque ('05) | 05 | GER | DNF | ||||||||||||
Finale D 25.6. Vind: +0.6 | 25.6. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Mathieu Chèvre Mathieu Chèvre ('04) | 04 | SUI | 21.15 | PB | ||||||||||
2 | Jonathan Gou Gomez Jonathan Gou Gomez ('05) | 05 | SUI | 21.37 | SB | ||||||||||
3 | Thorben Finke Thorben Finke ('04) | 04 | GER | 21.48 | SB | ||||||||||
4 | Khalid Wadi Adoum Khalid Wadi Adoum ('05) | 05 | QAT | 21.55 | |||||||||||
5 | Timothy Sanki Timothy Sanki ('04) | 04 | AUS | 21.63 | PB | ||||||||||
6 | Stijn Van Der Vreken Stijn Van Der Vreken ('04) | 04 | BEL | 22.14 | SB | ||||||||||
D19 400 m 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Lukas Sutkus Lukas Sutkus ('04) | 04 | LTU | 46.42 | NU20R | PB | |||||||||
2 | Bastian Elnan Aurstad Bastian Elnan Aurstad ('05) | 05 | NOR | 47.30 | SB | ||||||||||
3 | Timothy Sanki Timothy Sanki ('04) | 04 | AUS | 47.58 | |||||||||||
4 | Killian Fahy Killian Fahy ('04) | 04 | IRL | 48.07 | |||||||||||
5 | Killian Mersseman Killian Mersseman ('04) | 04 | BEL | 48.10 | |||||||||||
6 | Bastian Sundermann Bastian Sundermann ('04) | 04 | GER | 48.60 | |||||||||||
Finale B 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Samael Lunt Samael Lunt ('05) | 05 | GBR | 46.94 | PB | ||||||||||
2 | Louis Quarata Louis Quarata ('04) | 04 | GER | 47.79 | PB | ||||||||||
3 | Uku Renek Kronbergs Uku Renek Kronbergs ('04) | 04 | EST | 47.95 | SB | ||||||||||
4 | Markus Brodin Markus Brodin ('04) | 04 | SWE | 48.01 | PB | ||||||||||
5 | Lucien Berger Lucien Berger ('06) | 06 | GER | 48.09 | |||||||||||
6 | David Mannion David Mannion ('05) | 05 | IRL | 48.34 | PB | ||||||||||
Finale C 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Jake Minshull Jake Minshull ('04) | 04 | GBR | 47.55 | |||||||||||
2 | Younes El Makrini Younes El Makrini ('04) | 04 | GER | 48.69 | PB | ||||||||||
3 | Sindre Strønstad-Løseth Sindre Strønstad-Løseth ('05) | 05 | NOR | 48.88 | |||||||||||
4 | Kimi Genning Kimi Genning ('06) | 06 | GER | 49.41 | |||||||||||
Isaac Bonnici Isaac Bonnici ('06) | 06 | MLT | DNF | ||||||||||||
Finale D 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Alex Houchin Alex Houchin ('05) | 05 | GBR | 47.62 | PB | ||||||||||
2 | André Franco André Franco ('04) | 04 | POR | 47.90 | |||||||||||
3 | Jeroen Persson Jeroen Persson ('05) | 05 | SWE | 47.99 | |||||||||||
4 | Alessandro Greco Alessandro Greco ('05) | 05 | AUT | 48.16 | |||||||||||
5 | Tom Stöber Tom Stöber ('05) | 05 | GER | 48.39 | |||||||||||
6 | David Bosch David Bosch ('04) | 04 | IRL | 49.13 | |||||||||||
D19 800 m 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Mitchel Langborne Mitchel Langborne ('04) | 04 | AUS | 1:50.26 | |||||||||||
2 | Robin Gloor Robin Gloor ('06) | 06 | SUI | 1:51.36 | PB | ||||||||||
3 | Phillip Morken Phillip Morken ('04) | 04 | NOR | 1:52.52 | |||||||||||
4 | Elia Triaca Elia Triaca ('05) | 05 | SUI | 1:52.90 | PB | ||||||||||
5 | Chiel De Cremer Chiel De Cremer ('05) | 05 | BEL | 1:53.10 | |||||||||||
6 | Markus Brodin Markus Brodin ('04) | 04 | SWE | 1:54.29 | |||||||||||
7 | Isaac Bonnici Isaac Bonnici ('06) | 06 | MLT | 2:00.30 | |||||||||||
8 | Michael Debattista Michael Debattista ('07) | 07 | MLT | 2:06.28 | SB | ||||||||||
Finale B 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Elija Ziem Elija Ziem ('04) | 04 | GER | 1:51.12 | |||||||||||
2 | Malik Skupin-Alfa Malik Skupin-Alfa ('04) | 04 | GER | 1:51.23 | |||||||||||
3 | Alexander Stepanov Alexander Stepanov ('04) | 04 | GER | 1:51.62 | |||||||||||
4 | Uku Renek Kronbergs Uku Renek Kronbergs ('04) | 04 | EST | 1:52.44 | |||||||||||
5 | Elias Lachkovics Elias Lachkovics ('04) | 04 | AUT | 1:53.93 | |||||||||||
6 | Jenning Färber Jenning Färber ('04) | 04 | GER | 1:54.28 | |||||||||||
7 | Leonel Nhanombe Leonel Nhanombe ('04) | 04 | GER | 1:55.37 | |||||||||||
D19 1500 m 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Kevin Kamenschak Kevin Kamenschak ('04) | 04 | AUT | 3:52.35 | |||||||||||
2 | Tim Kalies Tim Kalies ('04) | 04 | GER | 3:52.51 | |||||||||||
3 | Jhye Hadfield Jhye Hadfield ('04) | 04 | AUS | 3:52.67 | |||||||||||
4 | Jan Dillemuth Jan Dillemuth ('04) | 04 | GER | 3:52.85 | |||||||||||
5 | Tobias Tent Tobias Tent ('05) | 05 | GER | 3:54.64 | |||||||||||
6 | Aaron Nikolas Schubert Aaron Nikolas Schubert ('05) | 05 | GER | 3:55.32 | |||||||||||
7 | Maxwell Koulen Maxwell Koulen ('04) | 04 | SUI | 3:56.47 | |||||||||||
8 | Jonathan Ruchti Jonathan Ruchti ('04) | 04 | SUI | 3:56.75 | |||||||||||
9 | Michael Debattista Michael Debattista ('07) | 07 | MLT | 4:20.44 | |||||||||||
D19 3000 m 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Joao Pedro Santos Joao Pedro Santos ('04) | 04 | POR | 8:29.68 | |||||||||||
2 | Jack Fenlon Jack Fenlon ('05) | 05 | IRL | 8:30.26 | |||||||||||
3 | Moritz Kleesiek Moritz Kleesiek ('04) | 04 | GER | 8:34.72 | |||||||||||
4 | Eliah Rieck Eliah Rieck ('04) | 04 | GER | 8:36.01 | |||||||||||
5 | Lughaidh Mallon Lughaidh Mallon ('05) | 05 | IRL | 8:42.85 | |||||||||||
6 | Lennart Zehfeld Lennart Zehfeld ('05) | 05 | GER | 8:43.13 | |||||||||||
7 | Viktor Plümacher Viktor Plümacher ('05) | 05 | GER | 8:48.75 | SB | ||||||||||
8 | Harry Colbert Harry Colbert ('05) | 05 | IRL | 8:56.18 | |||||||||||
D19 3000 m forh. 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Silas Zahlten Silas Zahlten ('04) | 04 | GER | 9:01.99 | SB | ||||||||||
2 | Jonas Patri Jonas Patri ('05) | 05 | GER | 9:12.28 | PB | ||||||||||
Noah Boeck Noah Boeck ('04) | 04 | GER | DNF | ||||||||||||
D19 110 m hæk 99.1 cm 25.6. Vind: +0.9 Finale A Finale | 25.6. | Vind: +0.9 | |||||||||||||
1 | Enzo Michael Diessl Enzo Michael Diessl ('04) | 04 | AUT | 13.42 | NU20R | ||||||||||
2 | Theo Pedre Theo Pedre ('05) | 05 | FRA | 13.43 | PB | ||||||||||
3 | Oumar Abakar Oumar Abakar ('05) | 05 | QAT | 13.70 | |||||||||||
4 | Bruno Betz Bruno Betz ('04) | 04 | GER | 13.79 | |||||||||||
5 | Oscar Dugue Oscar Dugue ('04) | 04 | FRA | 13.84 | |||||||||||
6 | Nemo Rase Nemo Rase ('05) | 05 | BEL | 14.04 | |||||||||||
Finale B 25.6. Vind: +2.3 | 25.6. | Vind: +2.3 | |||||||||||||
1 | Nazar Stepanov Nazar Stepanov ('04) | 04 | UKR | 13.71 | w | ||||||||||
2 | Gavin Claypool Gavin Claypool ('04) | 04 | GER | 13.82 | w | ||||||||||
3 | Noah Meier Noah Meier ('05) | 05 | GER | 13.87 | w | ||||||||||
4 | Marcel Masso Despaigne Marcel Masso Despaigne ('04) | 04 | GER | 13.91 | w | ||||||||||
5 | Nathan Boone Nathan Boone ('04) | 04 | BEL | 14.00 | w | ||||||||||
6 | Fabio Küchler Fabio Küchler ('04) | 04 | SUI | 14.30 | w | ||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 25.6. Vind: +0.6 | 25.6. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Enzo Michael Diessl Enzo Michael Diessl ('04) | 04 | AUT | 13.28 | NU20R | ||||||||||
2 | Nemo Rase Nemo Rase ('05) | 05 | BEL | 13.73 | PB | ||||||||||
3 | Nazar Stepanov Nazar Stepanov ('04) | 04 | UKR | 13.88 | PB | ||||||||||
4 | Zeno Van Neygen Zeno Van Neygen ('05) | 05 | BEL | 14.26 | |||||||||||
5 | Edvin Assarsson Edvin Assarsson ('04) | 04 | SWE | 14.70 | |||||||||||
Indledende 2 25.6. Vind: +0.6 | 25.6. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Bruno Betz Bruno Betz ('04) | 04 | GER | 13.72 | |||||||||||
2 | Oscar Dugue Oscar Dugue ('04) | 04 | FRA | 13.72 | PB | ||||||||||
3 | Noah Meier Noah Meier ('05) | 05 | GER | 14.08 | |||||||||||
4 | Eyal Uziel Eyal Uziel ('05) | 05 | ISR | 14.30 | |||||||||||
5 | Danilo Küchler Danilo Küchler ('04) | 04 | SUI | 14.48 | |||||||||||
Indledende 3 25.6. Vind: -0.2 | 25.6. | Vind: -0.2 | |||||||||||||
1 | Fabio Küchler Fabio Küchler ('04) | 04 | SUI | 13.87 | |||||||||||
2 | Nathan Boone Nathan Boone ('04) | 04 | BEL | 13.96 | PB | ||||||||||
3 | Florian Näbelung Florian Näbelung ('04) | 04 | GER | 14.25 | |||||||||||
4 | Nils Leifert Nils Leifert ('05) | 05 | GER | 14.32 | |||||||||||
5 | Simon Kögl Simon Kögl ('05) | 05 | SUI | 14.52 | |||||||||||
Indledende 4 25.6. Vind: +0.7 | 25.6. | Vind: +0.7 | |||||||||||||
1 | Theo Pedre Theo Pedre ('05) | 05 | FRA | 13.54 | |||||||||||
2 | Oumar Abakar Oumar Abakar ('05) | 05 | QAT | 13.65 | PB | ||||||||||
3 | Gavin Claypool Gavin Claypool ('04) | 04 | GER | 13.83 | PB | ||||||||||
4 | Marcel Masso Despaigne Marcel Masso Despaigne ('04) | 04 | GER | 13.84 | PB | ||||||||||
D19 400 m hæk 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Lasse Schmitt Lasse Schmitt ('04) | 04 | GER | 51.76 | |||||||||||
2 | Maximilian Köhler Maximilian Köhler ('04) | 04 | GER | 51.93 | |||||||||||
3 | Anouar Bourahla Anouar Bourahla ('04) | 04 | FRA | 52.09 | |||||||||||
4 | Mimoun Abdoul-Wahab Mimoun Abdoul-Wahab ('04) | 04 | BEL | 52.17 | |||||||||||
5 | Mahamat Abaker Abdrahman Mahamat Abaker Abdrahman ('06) | 06 | QAT | 52.51 | |||||||||||
Finale B 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Danilo Küchler Danilo Küchler ('04) | 04 | SUI | 52.85 | PB | ||||||||||
2 | Niclas Jan Kaluza Niclas Jan Kaluza ('04) | 04 | GER | 52.89 | SB | ||||||||||
3 | Matan Dan Matan Dan ('04) | 04 | ISR | 53.38 | PB | ||||||||||
4 | Timo Müller Timo Müller ('05) | 05 | GER | 54.18 | PB | ||||||||||
5 | Felix Weidenhaupt Felix Weidenhaupt ('05) | 05 | GER | 54.21 | PB | ||||||||||
Fintan Dewhirst Fintan Dewhirst ('05) | 05 | IRL | DNF | ||||||||||||
D19 Højdespring 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Mathis Le Scao Mathis Le Scao ('04) | 04 | FRA | 2.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Julien Pohl Julien Pohl ('04) | 04 | GER | 2.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kimani Jack Kimani Jack ('04) | 04 | GBR | 2.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Maximilian Grün Maximilian Grün ('04) | 04 | GER | 2.07 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Elías Óli Hilmarsson Elías Óli Hilmarsson ('04) | 04 | ISL | 2.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Finn Friedrich Finn Friedrich ('04) | 04 | GER | 2.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Cedric Spieß Cedric Spieß ('04) | 04 | GER | 2.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Friedrich Schulze Friedrich Schulze ('05) | 05 | GER | 2.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Niklas von Zitzewitz Niklas von Zitzewitz ('05) | 05 | GER | 2.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Stangspring 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Justin Fournier Justin Fournier ('05) | 05 | SUI | 5.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Marti Serra Marti Serra ('05) | 05 | ESP | 5.10 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Hendrik Hohmann Hendrik Hohmann ('04) | 04 | GER | 5.10 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mathis Prod Homme Mathis Prod Homme ('04) | 04 | FRA | 5.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Joshua Stallbaum Joshua Stallbaum ('05) | 05 | GER | 5.05 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Remi Filhon Remi Filhon ('04) | 04 | FRA | 5.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Noah Höschele Noah Höschele ('04) | 04 | GER | 4.95 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jakob Legner Jakob Legner ('04) | 04 | GER | 4.95 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Aurelio De Souza Aurelio De Souza ('04) | 04 | BRA | 4.95 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Augustin Becquet-Perigon Augustin Becquet-Perigon ('05) | 05 | FRA | 4.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Nick Lehl Nick Lehl ('04) | 04 | GER | 4.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Marec Metzger Marec Metzger ('04) | 04 | GER | 4.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Længdespring 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Sebastian Berntsen Sebastian Berntsen ('05) | 05 | NOR | 7.53 | w | +2.6 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Noah Fischer Noah Fischer ('04) | 04 | GER | 7.44 | +1.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Valentin Brenner Valentin Brenner ('04) | 04 | GER | 7.43 | +1.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Julian Holuschek Julian Holuschek ('05) | 05 | GER | 7.38 | +0.3 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Nicolas Bersier Nicolas Bersier ('04) | 04 | SUI | 7.36 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | El'ad Addikah El'ad Addikah ('04) | 04 | ISR | 7.29 | -0.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Henrik Silva Skoog Henrik Silva Skoog ('04) | 04 | SWE | 7.24 | w | +2.2 | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Mathis Vaitulukina Mathis Vaitulukina ('04) | 04 | FRA | 7.19 | w | +2.1 | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Renan Firakawa Renan Firakawa ('06) | 06 | BRA | 7.04 | w | +2.9 | |||||||||
| |||||||||||||||
10 | Sammy Ball Sammy Ball ('04) | 04 | GBR | 6.91 | +2.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Moritz Eisold Moritz Eisold ('04) | 04 | GER | 6.89 | +1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Trespring 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Arsen Tshantshapanyan Arsen Tshantshapanyan ('04) | 04 | ARM | 15.52 | +0.9 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Steven Freund Steven Freund ('05) | 05 | GER | 15.45 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Denyo Schluckwerder Denyo Schluckwerder ('04) | 04 | GER | 15.19 | +0.3 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Franjo Franke Franjo Franke ('04) | 04 | GER | 15.15 | +1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Milan Klosowski Milan Klosowski ('05) | 05 | GER | 14.43 | +0.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
D19 Kuglestød 6.0 kg 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Lasse Schulz Lasse Schulz ('04) | 04 | GER | 20.48 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lukas Schober Lukas Schober ('04) | 04 | GER | 18.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Georg Harpf Georg Harpf ('05) | 05 | GER | 18.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alexander Anthonissen Alexander Anthonissen ('04) | 04 | BEL | 18.08 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Leo Zikovic Leo Zikovic ('04) | 04 | SWE | 17.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Shaun Paul Fritzsche Shaun Paul Fritzsche ('05) | 05 | GER | 16.96 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Theodor Otto Eltz Theodor Otto Eltz ('05) | 05 | GER | 16.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Pieter Stuyven Pieter Stuyven ('04) | 04 | BEL | 15.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Gustav Rydåker Gustav Rydåker ('05) | 05 | SWE | 14.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Diskoskast 1.75 kg 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Mykhailo Brudin Mykhailo Brudin ('05) | 05 | UKR | 63.85 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Emmanuel Agbo-Anih Emmanuel Agbo-Anih ('04) | 04 | GER | 60.26 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Darcy Miller Darcy Miller ('04) | 04 | AUS | 59.49 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jakob Nützel Jakob Nützel ('04) | 04 | GER | 56.79 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Benedict Michel Benedict Michel ('04) | 04 | GER | 55.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Paul Galow Paul Galow ('04) | 04 | GER | 53.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Michel Gröper Michel Gröper ('04) | 04 | GER | 52.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ides Verhulst Ides Verhulst ('05) | 05 | BEL | 52.34 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Alexander Anthonissen Alexander Anthonissen ('04) | 04 | BEL | 51.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Gustav Rydåker Gustav Rydåker ('05) | 05 | SWE | 49.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Adam Hellbom Adam Hellbom ('04) | 04 | SWE | 47.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Hammerkast 6.0 kg 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Francisco Calhau Francisco Calhau ('05) | 05 | POR | 66.00 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tim Steinfurth Tim Steinfurth ('04) | 04 | GER | 64.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Adam Hellbom Adam Hellbom ('04) | 04 | SWE | 64.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Michael Neuenroth Michael Neuenroth ('04) | 04 | GER | 64.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Gustav Rydåker Gustav Rydåker ('05) | 05 | SWE | 62.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Benedikt Schweizer Benedikt Schweizer ('04) | 04 | GER | 58.98 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Spydkast 800 gram 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Max Dehning Max Dehning ('04) | 04 | GER | 75.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Michael Allison Michael Allison ('04) | 04 | GBR | 73.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Oisin Joyce Oisin Joyce ('05) | 05 | IRL | 69.08 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ides Verhulst Ides Verhulst ('05) | 05 | BEL | 68.59 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Charlie Evans Charlie Evans ('04) | 04 | GBR | 68.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Florian Schmid Florian Schmid ('05) | 05 | GER | 68.11 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | João Fernandes João Fernandes ('05) | 05 | POR | 65.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jack Greaves Jack Greaves ('04) | 04 | AUS | 65.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Nick Thumm Nick Thumm ('04) | 04 | GER | 64.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Samuel Wolter Samuel Wolter ('05) | 05 | GER | 61.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Amadeus Gräber Amadeus Gräber ('05) | 05 | GER | 59.97 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
D19 4 x 100 m stafet | |||||||||||||||
Finale 1 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||
1 | GBR | 40.20 | |||||||||||||
Rusciano Thomas-Riley, Emmanuel Duruiheoma, Brook Cronin, Sean Anyaogu | |||||||||||||||
2 | GER | 40.30 | |||||||||||||
Noah Müller, Heiko Gussmann, Maximilian Achhammer, Thorben Finke | |||||||||||||||
3 | ISR | 40.71 | |||||||||||||
Tzuf Cohn, Eden Selah, Peretz Ido, Ido Shvaers | |||||||||||||||
4 | Scotland Scotland | GBR | 40.89 | ||||||||||||
Rory Voss, Dean Patterson, Euan Cunningham, James McMillan | |||||||||||||||
Finale 2 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||
1 | SUI | 39.99 | NU20R | ||||||||||||
Jonathan Gou Gomez, Joël Csontos, Mathieu Chèvre, Alexis Hirsiger | |||||||||||||||
2 | GBR | 40.06 | |||||||||||||
Rusciano Thomas-Riley, Sean Anyaogu, Brook Cronin, Emmanuel Duruiheoma | |||||||||||||||
3 | GER | 40.67 | |||||||||||||
Noah Müller, Milian Zirbus, Heiko Gussmann, Vincent Herbst | |||||||||||||||
4 | Scotland Scotland | GBR | 40.73 | ||||||||||||
Rory Voss, Dean Patterson, Euan Cunningham, James McMillan | |||||||||||||||
5 | BEL | 40.84 | |||||||||||||
Cedric Verschueren, Ibrahim Camara, Cédric Motieh, Luca Laurent | |||||||||||||||
6 | ISR | 40.88 | |||||||||||||
Peretz Ido, Eden Selah, Matan Dan, Tzuf Cohn | |||||||||||||||
QAT | DQ | ||||||||||||||
Yousef Hamad, Khalid Wadi Adoum, Abdraman Mahamat Kogne, Tameem Al Temimi | |||||||||||||||
D19 4 x 400 m stafet 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | GBR | 3:07.69 | |||||||||||||
Alex Houchin, Charlie Carvell, Samael Lunt, Jake Minshull | |||||||||||||||
1 | GER | 3:11.25 | |||||||||||||
Kimi Genning, Younes El Makrini, Tom Stöber, Lasse Schmitt | |||||||||||||||
1 | IRL | 3:11.88 | |||||||||||||
David Mannion, David Bosch, Joe Doody, Killian Fahy | |||||||||||||||
2 | GER | 3:11.45 | |||||||||||||
Max Husemann, Lucien Berger, Niclas Jan Kaluza, Bastian Sundermann | |||||||||||||||
3 | GER | 3:13.27 | |||||||||||||
Tobias Wewiorka, Louis Quarata, Louis Buschbeck, Sven Müller | |||||||||||||||
P19 100 m 24.6. Vind: -1.3 Finale A Finale | 24.6. | Vind: -1.3 | |||||||||||||
1 | Emma Van Camp Emma Van Camp ('04) | 04 | SUI | 11.64 | |||||||||||
2 | Chelsea Kadiri Chelsea Kadiri ('05) | 05 | GER | 11.67 | |||||||||||
3 | Rosina Schneider Rosina Schneider ('04) | 04 | GER | 11.76 | |||||||||||
4 | Lucy-May Sleeman Lucy-May Sleeman ('04) | 04 | IRL | 11.81 | |||||||||||
5 | Monique Hanlon Monique Hanlon ('04) | 04 | AUS | 11.97 | |||||||||||
6 | Chloé Rabac Chloé Rabac ('05) | 05 | SUI | 12.00 | |||||||||||
Finale B 24.6. Vind: -0.1 | 24.6. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Soraya Becerra Soraya Becerra ('04) | 04 | SUI | 11.70 | |||||||||||
2 | Laura Mier Laura Mier ('04) | 04 | GER | 11.83 | |||||||||||
3 | Ksenia Helios Ksenia Helios ('05) | 05 | GER | 11.85 | |||||||||||
4 | Vanessa Sena Vanessa Sena ('05) | 05 | BRA | 11.86 | =SB | ||||||||||
5 | Nele Jaworski Nele Jaworski ('04) | 04 | GER | 11.87 | |||||||||||
6 | Diamantis De Min Diamantis De Min ('04) | 04 | FRA | 12.23 | |||||||||||
Indledende heats | 24.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 24.6. Vind: -0.1 | 24.6. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Nia Wedderburn-Goodison Nia Wedderburn-Goodison ('05) | 05 | GBR | 11.34 | |||||||||||
2 | Success Eduan Success Eduan ('04) | 04 | GBR | 11.39 | PB | ||||||||||
3 | Monique Hanlon Monique Hanlon ('04) | 04 | AUS | 11.70 | |||||||||||
4 | Diamantis De Min Diamantis De Min ('04) | 04 | FRA | 11.93 | |||||||||||
5 | Romane Colletin Romane Colletin ('05) | 05 | FRA | 12.03 | SB | ||||||||||
Indledende 2 24.6. Vind: -0.1 | 24.6. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
1 | Renee Regis Renee Regis ('05) | 05 | GBR | 11.62 | |||||||||||
2 | Ksenia Helios Ksenia Helios ('05) | 05 | GER | 11.88 | |||||||||||
3 | Nele Jaworski Nele Jaworski ('04) | 04 | GER | 11.93 | |||||||||||
4 | Laura Mier Laura Mier ('04) | 04 | GER | 11.93 | |||||||||||
5 | Annika Just Annika Just ('05) | 05 | GER | 11.99 | |||||||||||
6 | Carolin Schlung Carolin Schlung ('04) | 04 | GER | 12.13 | |||||||||||
Indledende 3 24.6. Vind: -1.6 | 24.6. | Vind: -1.6 | |||||||||||||
1 | Chelsea Kadiri Chelsea Kadiri ('05) | 05 | GER | 11.65 | |||||||||||
2 | Lucy-May Sleeman Lucy-May Sleeman ('04) | 04 | IRL | 11.79 | SB | ||||||||||
3 | Soraya Becerra Soraya Becerra ('04) | 04 | SUI | 11.85 | |||||||||||
4 | Emilia Franzén Emilia Franzén ('04) | 04 | SWE | 12.08 | |||||||||||
5 | Kätriin Kivimets Kätriin Kivimets ('04) | 04 | EST | 12.36 | |||||||||||
Indledende 4 24.6. Vind: -0.8 | 24.6. | Vind: -0.8 | |||||||||||||
1 | Rosina Schneider Rosina Schneider ('04) | 04 | GER | 11.70 | |||||||||||
2 | Vanessa Sena Vanessa Sena ('05) | 05 | BRA | 11.94 | |||||||||||
3 | Jordan McMillan Jordan McMillan ('04) | 04 | AUS | 11.99 | |||||||||||
4 | Elizabeth Ndudi Elizabeth Ndudi ('05) | 05 | IRL | 12.08 | |||||||||||
5 | Thea Parnis Coleiro Thea Parnis Coleiro ('08) | 08 | MLT | 12.31 | |||||||||||
Indledende 5 24.6. Vind: +0.5 | 24.6. | Vind: +0.5 | |||||||||||||
1 | Emma Van Camp Emma Van Camp ('04) | 04 | SUI | 11.57 | |||||||||||
2 | Chloé Rabac Chloé Rabac ('05) | 05 | SUI | 11.80 | |||||||||||
3 | Selma Ims Selma Ims ('05) | 05 | NOR | 12.06 | |||||||||||
4 | Nina Thevenin Nina Thevenin ('05) | 05 | FRA | 12.07 | |||||||||||
5 | Nela Ginschor Nela Ginschor ('04) | 04 | GER | 12.07 | |||||||||||
P19 200 m 25.6. Vind: -1.5 Finale A Finale | 25.6. | Vind: -1.5 | |||||||||||||
1 | Holly Okuku Holly Okuku ('05) | 05 | GER | 23.87 | |||||||||||
2 | Monique Hanlon Monique Hanlon ('04) | 04 | AUS | 23.99 | |||||||||||
3 | Fabienne Hoenke Fabienne Hoenke ('04) | 04 | SUI | 24.00 | |||||||||||
4 | Sophie Walton Sophie Walton ('04) | 04 | GBR | 24.01 | |||||||||||
5 | Lucy-May Sleeman Lucy-May Sleeman ('04) | 04 | IRL | 24.44 | |||||||||||
Finale B 25.6. Vind: -2.3 | 25.6. | Vind: -2.3 | |||||||||||||
1 | Nele Jaworski Nele Jaworski ('04) | 04 | GER | 24.03 | |||||||||||
2 | Faith Akinbileje Faith Akinbileje ('05) | 05 | GBR | 24.20 | |||||||||||
3 | Line Kristin Schröder Line Kristin Schröder ('04) | 04 | GER | 24.37 | SB | ||||||||||
4 | Joelina Sophie Miltschus Joelina Sophie Miltschus ('04) | 04 | GER | 24.42 | |||||||||||
5 | Laura Mier Laura Mier ('04) | 04 | GER | 24.46 | SB | ||||||||||
Finale C 25.6. Vind: -0.6 | 25.6. | Vind: -0.6 | |||||||||||||
1 | Noor Vermeiren Noor Vermeiren ('05) | 05 | BEL | 24.49 | PB | ||||||||||
2 | Nanda Frei Nanda Frei ('05) | 05 | SUI | 24.98 | |||||||||||
3 | Thea Parnis Coleiro Thea Parnis Coleiro ('08) | 08 | MLT | 25.35 | |||||||||||
4 | Anette Pets Anette Pets ('05) | 05 | EST | 25.46 | |||||||||||
Finale D 25.6. Vind: -2.4 | 25.6. | Vind: -2.4 | |||||||||||||
1 | Emilia Franzén Emilia Franzén ('04) | 04 | SWE | 24.67 | |||||||||||
2 | Cora Kunze Cora Kunze ('04) | 04 | GER | 24.69 | |||||||||||
3 | Carolin Schlung Carolin Schlung ('04) | 04 | GER | 24.71 | |||||||||||
4 | Jordan McMillan Jordan McMillan ('04) | 04 | AUS | 24.90 | |||||||||||
5 | Kätriin Kivimets Kätriin Kivimets ('04) | 04 | EST | 25.29 | |||||||||||
P19 400 m 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Johanna Martin Johanna Martin ('06) | 06 | GER | 53.54 | |||||||||||
2 | Ashley Nemits Ashley Nemits ('04) | 04 | GBR | 54.01 | PB | ||||||||||
3 | Michelle Liem Michelle Liem ('05) | 05 | SUI | 54.23 | =PB | ||||||||||
4 | Anna Malia Hense Anna Malia Hense ('04) | 04 | GER | 55.31 | |||||||||||
5 | Leticia De Oliveira Leticia De Oliveira ('04) | 04 | BRA | 57.04 | |||||||||||
Finale B 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Charlotte Kelsey Charlotte Kelsey ('04) | 04 | GBR | 54.18 | PB | ||||||||||
2 | Anette Pets Anette Pets ('05) | 05 | EST | 56.67 | SB | ||||||||||
3 | Nele Kühn Nele Kühn ('04) | 04 | GER | 57.45 | |||||||||||
Txai Anglin Txai Anglin ('04) | 04 | AUS | DNF | ||||||||||||
Finale C 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Niamh Murray Niamh Murray ('05) | 05 | IRL | 54.86 | |||||||||||
2 | Jessica Astill Jessica Astill ('05) | 05 | GBR | 54.97 | |||||||||||
3 | Paula Pelzer Paula Pelzer ('04) | 04 | GER | 55.03 | PB | ||||||||||
4 | Anna Lena Schüller Anna Lena Schüller ('05) | 05 | GER | 57.21 | |||||||||||
P19 800 m 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Salma Bejia Salma Bejia ('06) | 06 | TUN | 2:05.67 | |||||||||||
2 | Karolina Mia Haas Karolina Mia Haas ('04) | 04 | GER | 2:06.04 | PB | ||||||||||
3 | Hannah Odendahl Hannah Odendahl ('05) | 05 | GER | 2:07.01 | |||||||||||
4 | Helena Schenk Helena Schenk ('04) | 04 | GER | 2:07.88 | |||||||||||
5 | Nicole Prauchner Nicole Prauchner ('04) | 04 | AUT | 2:08.43 | PB | ||||||||||
6 | Paula Terhorst Paula Terhorst ('07) | 07 | GER | 2:08.82 | PB | ||||||||||
7 | Ebba Cronholm Ebba Cronholm ('05) | 05 | SWE | 2:10.80 | SB | ||||||||||
8 | Jasmin Kuehnast Jasmin Kuehnast ('05) | 05 | GER | 2:11.59 | SB | ||||||||||
9 | Michela Caruana Michela Caruana ('05) | 05 | MLT | 2:27.78 | |||||||||||
P19 1500 m 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Emie Lotta Berger Emie Lotta Berger ('06) | 06 | GER | 4:27.65 | |||||||||||
2 | Ebba Cronholm Ebba Cronholm ('05) | 05 | SWE | 4:28.13 | |||||||||||
3 | Vanessa Mikitenko Vanessa Mikitenko ('05) | 05 | GER | 4:32.42 | |||||||||||
4 | Aimee Wallace Aimee Wallace ('06) | 06 | IRL | 4:33.03 | |||||||||||
5 | Vanessa Alder Vanessa Alder ('05) | 05 | ECU | 4:35.50 | |||||||||||
P19 3000 m 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Sofia Benfarès Sofia Benfarès ('04) | 04 | GER | 9:31.71 | |||||||||||
2 | Kira Weis Kira Weis ('04) | 04 | GER | 9:32.27 | SB | ||||||||||
3 | Ebba Broms Ebba Broms ('05) | 05 | SWE | 9:43.01 | PB | ||||||||||
4 | Charlotte Pennemann Charlotte Pennemann ('05) | 05 | BEL | 9:46.13 | |||||||||||
5 | Tabea Schmid Tabea Schmid ('06) | 06 | AUT | 9:48.59 | PB | ||||||||||
6 | Marie Glaser Marie Glaser ('05) | 05 | AUT | 9:53.29 | PB | ||||||||||
7 | Pia Kircher Pia Kircher ('04) | 04 | GER | 10:02.36 | PB | ||||||||||
8 | Lisa Maisch Lisa Maisch ('05) | 05 | GER | 10:07.94 | PB | ||||||||||
Lilly Steingaß Lilly Steingaß ('06) | 06 | GER | DNF | ||||||||||||
P19 3000 m forh. 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Adia Budde Adia Budde ('05) | 05 | GER | 10:23.28 | |||||||||||
2 | Julia Rath Julia Rath ('04) | 04 | GER | 10:32.63 | |||||||||||
3 | Abbie Butler Abbie Butler ('04) | 04 | AUS | 10:40.92 | |||||||||||
4 | Carolin Hinrichs Carolin Hinrichs ('04) | 04 | GER | 10:46.24 | |||||||||||
P19 100 m hæk 84.0 cm 25.6. Vind: +2.5 Finale A Finale | 25.6. | Vind: +2.5 | |||||||||||||
1 | Lia Flotow Lia Flotow ('04) | 04 | GER | 13.12 | w | ||||||||||
2 | Rosina Schneider Rosina Schneider ('04) | 04 | GER | 13.18 | w | ||||||||||
3 | Mia McIntosh Mia McIntosh ('05) | 05 | GBR | 13.33 | w | ||||||||||
4 | Melissa Sereno Melissa Sereno ('05) | 05 | POR | 13.42 | w | ||||||||||
5 | Valérie Guignard Valérie Guignard ('04) | 04 | SUI | 13.49 | w | ||||||||||
Lovise Skarbøvik Andresen Lovise Skarbøvik Andresen ('04) | 04 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale B 25.6. Vind: +1.2 | 25.6. | Vind: +1.2 | |||||||||||||
1 | Auceane Bouijoux Auceane Bouijoux ('04) | 04 | FRA | 13.40 | PB | ||||||||||
2 | Selma Ims Selma Ims ('05) | 05 | NOR | 13.67 | PB | ||||||||||
3 | Lilly Kunze Lilly Kunze ('05) | 05 | GER | 13.73 | PB | ||||||||||
4 | Line Kristin Schröder Line Kristin Schröder ('04) | 04 | GER | 13.82 | |||||||||||
5 | Linoy Levi Linoy Levi ('04) | 04 | ISR | 13.89 | |||||||||||
6 | Mia Haselhorst Mia Haselhorst ('04) | 04 | GER | 14.27 | |||||||||||
Indledende heats | 25.6. | ||||||||||||||
Indledende 1 25.6. Vind: +0.2 | 25.6. | Vind: +0.2 | |||||||||||||
1 | Lovise Skarbøvik Andresen Lovise Skarbøvik Andresen ('04) | 04 | NOR | 13.49 | |||||||||||
2 | Auceane Bouijoux Auceane Bouijoux ('04) | 04 | FRA | 13.56 | |||||||||||
3 | Line Kristin Schröder Line Kristin Schröder ('04) | 04 | GER | 13.70 | SB | ||||||||||
4 | Eve Attenhofer Eve Attenhofer ('05) | 05 | SUI | 14.18 | |||||||||||
5 | Melissa Wullschleger Melissa Wullschleger ('04) | 04 | SUI | 14.26 | |||||||||||
Indledende 2 25.6. Vind: +1.4 | 25.6. | Vind: +1.4 | |||||||||||||
1 | Rosina Schneider Rosina Schneider ('04) | 04 | GER | 13.39 | PB | ||||||||||
2 | Valérie Guignard Valérie Guignard ('04) | 04 | SUI | 13.53 | |||||||||||
3 | Linoy Levi Linoy Levi ('04) | 04 | ISR | 13.73 | PB | ||||||||||
4 | Lilly Kunze Lilly Kunze ('05) | 05 | GER | 13.94 | PB | ||||||||||
5 | Mia Haselhorst Mia Haselhorst ('04) | 04 | GER | 14.09 | PB | ||||||||||
6 | Elsa Puu Elsa Puu ('05) | 05 | EST | 14.89 | |||||||||||
Indledende 3 25.6. Vind: +1.3 | 25.6. | Vind: +1.3 | |||||||||||||
1 | Lia Flotow Lia Flotow ('04) | 04 | GER | 13.32 | PB | ||||||||||
2 | Mia McIntosh Mia McIntosh ('05) | 05 | GBR | 13.49 | |||||||||||
3 | Melissa Sereno Melissa Sereno ('05) | 05 | POR | 13.55 | PB | ||||||||||
4 | Selma Ims Selma Ims ('05) | 05 | NOR | 13.71 | PB | ||||||||||
5 | Mayleen Bartz Mayleen Bartz ('05) | 05 | GER | 14.21 | PB | ||||||||||
P19 400 m hæk 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Emily Newnham Emily Newnham ('04) | 04 | GBR | 57.73 | |||||||||||
2 | Lena Leege Lena Leege ('04) | 04 | GER | 58.35 | PB | ||||||||||
3 | Lotta Mage Lotta Mage ('04) | 04 | GER | 59.39 | PB | ||||||||||
4 | Anouk Krause-Jentsch Anouk Krause-Jentsch ('05) | 05 | GER | 59.58 | PB | ||||||||||
5 | Tilde Bjerager Tilde Bjerager ('04) | 04 | SWE | 1:01.56 | |||||||||||
6 | Margaux Bastil Margaux Bastil ('05) | 05 | BEL | 1:03.29 | |||||||||||
Finale B 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Janne Popp Janne Popp ('04) | 04 | GER | 1:00.21 | PB | ||||||||||
2 | Emma Kaul Emma Kaul ('06) | 06 | GER | 1:00.56 | PB | ||||||||||
3 | Ema Sarafinaite Ema Sarafinaite ('04) | 04 | LTU | 1:00.68 | SB | ||||||||||
4 | Nadine Reetz Nadine Reetz ('04) | 04 | GER | 1:01.03 | SB | ||||||||||
5 | Gerda Kirkytė Gerda Kirkytė ('05) | 05 | LTU | 1:01.16 | SB | ||||||||||
6 | Sophie Albrecht Sophie Albrecht ('04) | 04 | GER | 1:02.84 | SB | ||||||||||
Finale C 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Victoria Amiadamen Victoria Amiadamen ('05) | 05 | IRL | 1:00.32 | PB | ||||||||||
2 | Elenie Carlsson Elenie Carlsson ('05) | 05 | SWE | 1:00.65 | PB | ||||||||||
3 | Laura Kuhn Laura Kuhn ('05) | 05 | GER | 1:00.99 | SB | ||||||||||
4 | Ísold Sævarsdóttir Ísold Sævarsdóttir ('07) | 07 | ISL | 1:01.07 | NU18R | PB | |||||||||
5 | Leticia De Oliveira Leticia De Oliveira ('04) | 04 | BRA | 1:01.55 | |||||||||||
6 | Amelita Case Amelita Case ('04) | 04 | AUS | 1:01.65 | |||||||||||
P19 Højdespring 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Meike Haiduk Meike Haiduk ('04) | 04 | GER | 1.84 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Anna-Sophie Schmitt Anna-Sophie Schmitt ('04) | 04 | GER | 1.84 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Joana Herrmann Joana Herrmann ('05) | 05 | GER | 1.82 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ava Rochford Ava Rochford ('05) | 05 | IRL | 1.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Maryna Kovtunova Maryna Kovtunova ('06) | 06 | UKR | 1.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Marta Araújo Marta Araújo ('04) | 04 | POR | 1.79 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Francesca Peacock Francesca Peacock ('04) | 04 | AUS | 1.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lina Bjerkestam Lina Bjerkestam ('05) | 05 | SWE | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Stangspring 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Chiara Sistermann Chiara Sistermann ('04) | 04 | GER | 4.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Romy Burkhard Romy Burkhard ('04) | 04 | SUI | 4.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Lilly Samanski Lilly Samanski ('05) | 05 | GER | 4.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alejandra Saborit Alejandra Saborit ('04) | 04 | ESP | 4.00 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Joy Kessler Joy Kessler ('06) | 06 | GER | 3.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Yarden Mantel Yarden Mantel ('07) | 07 | ISR | 3.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Anna Hiesinger Anna Hiesinger ('07) | 07 | GER | 3.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lotte Torbohm Lotte Torbohm ('06) | 06 | GER | 3.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sivan Fromer Sivan Fromer ('06) | 06 | ISR | 3.70 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Tamineh Steinmeyer Tamineh Steinmeyer ('05) | 05 | GER | 3.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Længdespring 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Samira Attermeyer Samira Attermeyer ('04) | 04 | GER | 6.55 | +1.5 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Elizabeth Ndudi Elizabeth Ndudi ('05) | 05 | IRL | 6.44 | +0.5 | NU20R =NU20R | PB | ||||||||
| |||||||||||||||
3 | Laura Raquel Müller Laura Raquel Müller ('04) | 04 | GER | 6.31 | +0.3 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tabea Eitel Tabea Eitel ('04) | 04 | GER | 6.29 | -1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Abbie French Abbie French ('04) | 04 | AUS | 6.28 | +1.3 | =PB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ida Andrea Breigan Ida Andrea Breigan ('04) | 04 | NOR | 6.20 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Finja Köchling Finja Köchling ('04) | 04 | GER | 6.17 | +1.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Vanessa Sena Vanessa Sena ('05) | 05 | BRA | 6.07 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Libby Buder Libby Buder ('04) | 04 | GER | 5.98 | -1.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Hannah Wörlein Hannah Wörlein ('04) | 04 | GER | 5.94 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Livia Tonazzi Livia Tonazzi ('04) | 04 | SUI | 5.68 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Annika Rhomberg Annika Rhomberg ('04) | 04 | AUT | 5.66 | +0.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
13 | Carmen Schaub Carmen Schaub ('05) | 05 | SUI | 5.66 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Ida Jexe Ek Ida Jexe Ek ('04) | 04 | SWE | 5.64 | +0.9 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
P19 Trespring 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Ruth Hildebrand Ruth Hildebrand ('04) | 04 | GER | 13.21 | +0.6 | =PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Aurėja Beniušytė Aurėja Beniušytė ('06) | 06 | LTU | 13.01 | +0.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Josie Krone Josie Krone ('05) | 05 | GER | 12.61 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sophia Ludwig Sophia Ludwig ('04) | 04 | GER | 12.51 | -0.5 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Carina Beraz Carina Beraz ('06) | 06 | GER | 12.24 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Shelby Odier Shelby Odier ('04) | 04 | SUI | 12.19 | -0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Kuglestød 4.0 kg 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Nina Ndubuisi Nina Ndubuisi ('04) | 04 | GER | 16.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Helena Kopp Helena Kopp ('04) | 04 | GER | 14.98 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Chantal Rimke Chantal Rimke ('05) | 05 | GER | 14.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Cleo Agyepong Cleo Agyepong ('05) | 05 | GBR | 14.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jolina Lange Jolina Lange ('05) | 05 | GER | 14.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mia Feer Mia Feer ('05) | 05 | SUI | 13.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Beatrice Pettersson Beatrice Pettersson ('05) | 05 | SWE | 12.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Sarah Schmid Sarah Schmid ('04) | 04 | SUI | 12.59 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Diskoskast 1.0 kg 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | Curly Brown Curly Brown ('06) | 06 | GER | 53.00 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Emma Sralla Emma Sralla ('04) | 04 | SWE | 51.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Milina Wepiwe Milina Wepiwe ('05) | 05 | GER | 50.49 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Marie-Sophie Macke Marie-Sophie Macke ('04) | 04 | GER | 49.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lea Bork Lea Bork ('04) | 04 | GER | 49.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Joane Schoppa Joane Schoppa ('04) | 04 | GER | 48.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Giada Borin Giada Borin ('05) | 05 | SUI | 46.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ashlyn Blackstock Ashlyn Blackstock ('04) | 04 | AUS | 44.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Hera Christensen Hera Christensen ('05) | 05 | ISL | 44.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Sena Tay Sena Tay ('05) | 05 | BEL | 44.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Beatrice Pettersson Beatrice Pettersson ('05) | 05 | SWE | 35.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Hammerkast 4.0 kg 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Jada Julien Jada Julien ('04) | 04 | GER | 59.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nova Kienast Nova Kienast ('07) | 07 | GER | 59.60 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Florella Freyche Florella Freyche ('04) | 04 | FRA | 59.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Nele Frisch Nele Frisch ('04) | 04 | GER | 56.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Márcia Maketa Márcia Maketa ('05) | 05 | POR | 54.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Patricia Beck Patricia Beck ('05) | 05 | GER | 52.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Iris Nowack Iris Nowack ('05) | 05 | SUI | 51.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Spydkast 600 gram 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Christina Lahrs Christina Lahrs ('04) | 04 | GER | 53.25 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mirja Lukas Mirja Lukas ('05) | 05 | GER | 51.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Orinta Navikaite Orinta Navikaite ('06) | 06 | LTU | 50.82 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Zoe Schwartz Zoe Schwartz ('04) | 04 | FRA | 48.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Arndís Diljá Óskarsdóttir Arndís Diljá Óskarsdóttir ('04) | 04 | ISL | 48.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Inga Rabben Reimers Inga Rabben Reimers ('05) | 05 | NOR | 47.40 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Marta Trovoada Marta Trovoada ('05) | 05 | POR | 47.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lorena Frühn Lorena Frühn ('05) | 05 | GER | 46.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Ulrike Schmidt Ulrike Schmidt ('04) | 04 | GER | 46.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Leonie Hügli Leonie Hügli ('05) | 05 | SUI | 44.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Laura Sophie Duckhorn Laura Sophie Duckhorn ('04) | 04 | GER | 43.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Ellevine Kathleen Artesia Octavia Svensen Skare Ellevine Kathleen Artesia Octavia Svensen Skare ('05) | 05 | NOR | 41.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P19 4 x 100 m stafet | |||||||||||||||
Finale 1 24.6. | 24.6. | ||||||||||||||
1 | GER | 43.94 | |||||||||||||
Laura Mier, Chelsea Kadiri, Rosina Schneider, Holly Okuku | |||||||||||||||
2 | GBR | 44.25 | |||||||||||||
Mia McIntosh, Nia Wedderburn-Goodison, Success Eduan, Faith Akinbileje | |||||||||||||||
3 | GER | 45.26 | |||||||||||||
Ksenia Helios, Joelina Sophie Miltschus, Nele Jaworski, Annika Just | |||||||||||||||
4 | IRL | 46.65 | |||||||||||||
Fatima Amusa, Sophie Parlour, Sophie Gartland, Elizabeth Ndudi | |||||||||||||||
Finale 2 25.6. | 25.6. | ||||||||||||||
1 | GBR | 43.97 | |||||||||||||
Renee Regis, Nia Wedderburn-Goodison, Sophie Walton, Success Eduan | |||||||||||||||
2 | SUI | 44.71 | |||||||||||||
Chloé Rabac, Emma Van Camp, Fabienne Hoenke, Soraya Becerra | |||||||||||||||
3 | GER | 45.77 | |||||||||||||
Joelina Sophie Miltschus, Annika Just, Carolin Schlung, Cora Kunze | |||||||||||||||
4 | FRA | 45.79 | |||||||||||||
Romane Colletin, Diamantis De Min, Vanessa Lokuli, Nina Thevenin | |||||||||||||||
5 | IRL | 45.96 | |||||||||||||
Sophie Gartland, Sophie Parlour, Elizabeth Ndudi, Lucy-May Sleeman | |||||||||||||||
P19 4 x 400 m stafet 25.6. Finale A Finale | 25.6. | ||||||||||||||
1 | GER | 3:35.17 | |||||||||||||
Paula Pelzer, Lena Leege, Anouk Krause-Jentsch, Johanna Martin | |||||||||||||||
1 | GBR | 3:35.60 | |||||||||||||
Charlotte Kelsey, Emily Newnham, Ashley Nemits, Jessica Astill | |||||||||||||||
1 | IRL | 3:40.97 | |||||||||||||
Victoria Amiadamen, Eve Noctor, Hannah Murray, Niamh Murray | |||||||||||||||
2 | GER | 3:44.35 | |||||||||||||
Laura Kuhn, Nadine Reetz, Nele Kühn, Anna Lena Schüller | |||||||||||||||
M 100 m 24.6. Vind: -0.9 Finale A Finale | 24.6. | Vind: -0.9 | |||||||||||||
1 | Felix Frühn Felix Frühn ('01) | 01 | GER | 10.42 | |||||||||||
2 | Jonas Kriesamer Jonas Kriesamer ('95) | 95 | GER | 10.67 | |||||||||||
3 | Felix Kunstein Felix Kunstein ('02) | 02 | GER | 10.68 | |||||||||||
4 | Timo Lange Timo Lange ('96) | 96 | GER | 10.79 | |||||||||||
5 | Ralph Adzatia Ralph Adzatia ('95) | 95 | GER | 10.97 | |||||||||||
Finale B 24.6. Vind: -0.6 | 24.6. | Vind: -0.6 | |||||||||||||
1 | Rory Voss Rory Voss ('05) | 05 | GBR | 10.75 | PB | ||||||||||
2 | Julian Rubel Julian Rubel ('05) | 05 | GER | 10.89 | |||||||||||
3 | Euan Cunningham Euan Cunningham ('05) | 05 | GBR | 10.89 | =PB | ||||||||||
4 | Simon Hahn Simon Hahn ('04) | 04 | GER | 11.03 | |||||||||||
Finale C 24.6. Vind: -1.1 | 24.6. | Vind: -1.1 | |||||||||||||
1 | James McMillan James McMillan ('04) | 04 | GBR | 11.09 | SB | ||||||||||
M 200 m 24.6. Vind: +0.9 Finale A Finale | 24.6. | Vind: +0.9 | |||||||||||||
1 | Felix Frühn Felix Frühn ('01) | 01 | GER | 20.90 | PB | ||||||||||
2 | Jonas Kriesamer Jonas Kriesamer ('95) | 95 | GER | 21.27 | PB | ||||||||||
3 | Timo Lange Timo Lange ('96) | 96 | GER | 21.35 | |||||||||||
4 | Ralph Adzatia Ralph Adzatia ('95) | 95 | GER | 22.30 | PB | ||||||||||
M 800 m 24.6. Finale A Finale | 24.6. | ||||||||||||||
1 | Omar Jammeh Omar Jammeh ('95) | 95 | GAM | 1:50.40 | SB | ||||||||||
2 | Alexander Kessler Alexander Kessler ('99) | 99 | GER | 1:50.66 | |||||||||||
3 | Lorenz Herrmann Lorenz Herrmann | 00 | GER | 1:51.21 | |||||||||||
4 | Tim Anstett Tim Anstett ('05) | 05 | GER | 1:52.43 | PB | ||||||||||
5 | Henning Schiel Henning Schiel ('01) | 01 | GER | 1:53.15 | |||||||||||
6 | Luca Wagner Luca Wagner | 00 | GER | 1:53.76 | SB | ||||||||||
7 | Ben Friedrich Ben Friedrich ('05) | 05 | GER | 1:55.20 | PB | ||||||||||
K 100 m 24.6. Vind: +2.0 Finale A Finale | 24.6. | Vind: +2.0 | |||||||||||||
1 | Nadine Mercier Nadine Mercier | 00 | GER | 11.68 | PB | ||||||||||
2 | Emilie Meier Emilie Meier ('02) | 02 | GER | 11.94 | SB | ||||||||||
3 | Lorina Hertlein Lorina Hertlein ('04) | 04 | GER | 12.20 | PB |