M 60 m Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rodrigo Broer Rodrigo Broer ('96) | 96 | NED | 6.87 | PB | ||||||||||
2 | Gediminas Truskauskas Gediminas Truskauskas ('98) | 98 | LTU | 6.88 | |||||||||||
3 | Louis Schuster Louis Schuster ('07) | 07 | GER | 6.93 | |||||||||||
4 | Mustaqeem Kiani Mustaqeem Kiani ('01) | 01 | GER | 6.97 | |||||||||||
5 | David Rössel David Rössel ('91) | 91 | GER | 6.98 | |||||||||||
6 | Niklas Rapp Niklas Rapp ('94) | 94 | GER | 7.02 | |||||||||||
7 | Kostas Skrabulis Kostas Skrabulis ('92) | 92 | LTU | 7.06 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Joshua Koßmann Joshua Koßmann ('95) | 95 | GER | 6.93 | |||||||||||
2 | Noel Thorwesten Noel Thorwesten ('98) | 98 | GER | 6.94 | SB | ||||||||||
3 | Oliver Poschwatta Oliver Poschwatta ('94) | 94 | GER | 6.95 | SB | ||||||||||
4 | Max Fischer Max Fischer | 00 | GER | 6.98 | SB | ||||||||||
5 | Lars Hieronymi Lars Hieronymi ('95) | 95 | GER | 7.00 | SB | ||||||||||
6 | Nico Beckers Nico Beckers ('94) | 94 | GER | 7.06 | SB | ||||||||||
7 | Marius König Marius König ('99) | 99 | GER | 7.10 | |||||||||||
8 | Brett Duff Brett Duff ('01) | 01 | NED | 7.64 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Sven Karel Sven Karel ('06) | 06 | NED | 7.05 | |||||||||||
2 | Ben Tröster Ben Tröster ('07) | 07 | GER | 7.10 | PB | ||||||||||
3 | Jochen Gippert Jochen Gippert ('77) | 77 | GER | 7.10 | SB | ||||||||||
5 | Rick Mombarg Rick Mombarg ('99) | 99 | NED | 7.17 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 | |||||||||||||||
1 | Mustaqeem Kiani Mustaqeem Kiani ('01) | 01 | GER | 6.96 | PB | ||||||||||
2 | Kostas Skrabulis Kostas Skrabulis ('92) | 92 | LTU | 6.96 | SB | ||||||||||
4 | Stijn van Essen Stijn van Essen ('02) | 02 | NED | 7.34 | PB | ||||||||||
Emad Najafzadeh Emad Najafzadeh ('99) | 99 | IRI | DQ | ||||||||||||
Indledende 2 | |||||||||||||||
1 | Noel Thorwesten Noel Thorwesten ('98) | 98 | GER | 6.99 | SB | ||||||||||
2 | Lars Hieronymi Lars Hieronymi ('95) | 95 | GER | 7.05 | SB | ||||||||||
3 | Wout Hogenboom Wout Hogenboom ('06) | 06 | NED | 7.40 | PB | ||||||||||
6 | Beni Bankazi Beni Bankazi ('06) | 06 | NED | 7.70 | PB | ||||||||||
8 | Kevin Davids Kevin Davids ('10) | 10 | NED | 8.49 | |||||||||||
Indledende 3 | |||||||||||||||
1 | Brett Duff Brett Duff ('01) | 01 | NED | 6.97 | SB | ||||||||||
2 | Nico Beckers Nico Beckers ('94) | 94 | GER | 7.07 | SB | ||||||||||
6 | Sten Driesen Sten Driesen ('02) | 02 | NED | 7.38 | |||||||||||
Indledende 4 | |||||||||||||||
1 | David Rössel David Rössel ('91) | 91 | GER | 6.96 | PB | ||||||||||
2 | Sven Karel Sven Karel ('06) | 06 | NED | 7.09 | |||||||||||
7 | Rogier Groeneweg Rogier Groeneweg ('06) | 06 | NED | 7.77 | SB | ||||||||||
Indledende 5 | |||||||||||||||
2 | Quan Keijsers Quan Keijsers ('04) | 04 | NED | 7.29 | PB | ||||||||||
4 | Noah van der Hijden Noah van der Hijden ('08) | 08 | NED | 7.65 | PB | ||||||||||
Indledende 6 | |||||||||||||||
1 | Marius König Marius König ('99) | 99 | GER | 7.04 | PB | ||||||||||
3 | Faith Abu Faith Abu ('05) | 05 | NED | 7.35 | PB | ||||||||||
5 | Giann van de Mast Giann van de Mast ('07) | 07 | NED | 7.67 | PB | ||||||||||
Mika Mulder Mika Mulder ('06) | 06 | GER | DQ | ||||||||||||
Indledende 7 | |||||||||||||||
1 | Gediminas Truskauskas Gediminas Truskauskas ('98) | 98 | LTU | 6.87 | SB | ||||||||||
2 | Patrick Meskes Patrick Meskes ('02) | 02 | NED | 7.43 | PB | ||||||||||
7 | Marcel Vos Marcel Vos ('96) | 96 | NED | 8.03 | PB | ||||||||||
Indledende 8 | |||||||||||||||
1 | Rick Mombarg Rick Mombarg ('99) | 99 | NED | 7.13 | PB | ||||||||||
8 | Finn Harzevoort Finn Harzevoort ('08) | 08 | NED | 8.19 | PB | ||||||||||
Indledende 9 | |||||||||||||||
1 | Joshua Koßmann Joshua Koßmann ('95) | 95 | GER | 6.98 | |||||||||||
5 | Max Kroon Max Kroon ('07) | 07 | NED | 7.71 | PB | ||||||||||
Indledende 10 | |||||||||||||||
1 | Max Fischer Max Fischer | 00 | GER | 7.08 | |||||||||||
6 | Lars Van Vught Lars Van Vught ('01) | 01 | NED | 7.55 | =SB | ||||||||||
7 | Adem Saygin Adem Saygin ('99) | 99 | NED | 7.72 | PB | ||||||||||
Indledende 11 | |||||||||||||||
1 | Rodrigo Broer Rodrigo Broer ('96) | 96 | NED | 6.88 | PB | ||||||||||
Indledende 12 | |||||||||||||||
1 | Oliver Poschwatta Oliver Poschwatta ('94) | 94 | GER | 7.03 | |||||||||||
5 | Casper Couwenberg Casper Couwenberg ('06) | 06 | NED | 7.80 | SB | ||||||||||
6 | Kayelan de Jong Kayelan de Jong ('05) | 05 | NED | 8.11 | PB | ||||||||||
Indledende 13 | |||||||||||||||
1 | Sven Jansons Sven Jansons ('01) | 01 | NED | 6.91 | SB | ||||||||||
4 | Fergus Tabor Fergus Tabor ('07) | 07 | NED | 7.60 | PB | ||||||||||
6 | Hugo Dijkhuis Hugo Dijkhuis ('09) | 09 | NED | 8.25 | PB | ||||||||||
Indledende 14 | |||||||||||||||
1 | Niklas Rapp Niklas Rapp ('94) | 94 | GER | 6.94 | PB | ||||||||||
7 | Niels Karel Niels Karel ('08) | 08 | NED | 7.57 | PB | ||||||||||
Indledende 15 | |||||||||||||||
1 | Louis Schuster Louis Schuster ('07) | 07 | GER | 6.94 | |||||||||||
4 | Joost Lammers Joost Lammers | 00 | NED | 7.27 | PB | ||||||||||
5 | Marten Prince Marten Prince ('02) | 02 | NED | 7.32 | PB | ||||||||||
M 200 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Finale 1 | |||||||||||||||
1 | Stijn van Essen Stijn van Essen ('02) | 02 | NED | 23.14 | PB | ||||||||||
2 | Patrick Meskes Patrick Meskes ('02) | 02 | NED | 23.71 | PB | ||||||||||
4 | Tim van den Berg Tim van den Berg ('08) | 08 | NED | 25.02 | PB | ||||||||||
Finale 2 | |||||||||||||||
5 | Finn Harzevoort Finn Harzevoort ('08) | 08 | NED | 27.27 | PB | ||||||||||
6 | Victor Leung Victor Leung ('93) | 93 | NED | 29.77 | PB | ||||||||||
Finale 3 | |||||||||||||||
1 | Jory Davids Jory Davids ('05) | 05 | NED | 22.86 | PB | ||||||||||
4 | Giann van de Mast Giann van de Mast ('07) | 07 | NED | 25.01 | PB | ||||||||||
Finale 4 | |||||||||||||||
5 | Hugo Dijkhuis Hugo Dijkhuis ('09) | 09 | NED | 27.06 | PB | ||||||||||
Finale 5 | |||||||||||||||
2 | Sven Karel Sven Karel ('06) | 06 | NED | 23.08 | PB | ||||||||||
3 | Wout Hogenboom Wout Hogenboom ('06) | 06 | NED | 23.41 | PB | ||||||||||
5 | Marcel Vos Marcel Vos ('96) | 96 | NED | 26.53 | PB | ||||||||||
Finale 6 | |||||||||||||||
3 | Timo Merks Timo Merks ('04) | 04 | NED | 24.51 | PB | ||||||||||
6 | Robin van de Mast Robin van de Mast ('70) | 70 | NED | 27.75 | PB | ||||||||||
Finale 7 | |||||||||||||||
2 | Quan Keijsers Quan Keijsers ('04) | 04 | NED | 23.50 | PB | ||||||||||
Finale 8 | |||||||||||||||
1 | Ton Van Mameren Ton Van Mameren ('02) | 02 | NED | 23.03 | PB | ||||||||||
4 | Kayelan de Jong Kayelan de Jong ('05) | 05 | NED | 26.26 | PB | ||||||||||
Finale 9 | |||||||||||||||
3 | Thierry Belt Thierry Belt ('95) | 95 | NED | 24.19 | PB | ||||||||||
5 | Noah van der Hijden Noah van der Hijden ('08) | 08 | NED | 25.22 | PB | ||||||||||
Finale 10 | |||||||||||||||
1 | Daag Driller Daag Driller ('02) | 02 | GER | 22.33 | PB | ||||||||||
4 | Lucas Couwenberg Lucas Couwenberg ('07) | 07 | NED | 26.14 | PB | ||||||||||
Finale 11 | |||||||||||||||
1 | Gabriel Wusu Gabriel Wusu ('01) | 01 | GER | 22.00 | PB | ||||||||||
3 | Johannes Engels Johannes Engels ('76) | 76 | NED | 24.76 | PB | ||||||||||
4 | Adem Saygin Adem Saygin ('99) | 99 | NED | 26.80 | PB | ||||||||||
Finale 12 | |||||||||||||||
2 | Niels Karel Niels Karel ('08) | 08 | NED | 23.74 | PB | ||||||||||
4 | Floris Heil Floris Heil ('87) | 87 | NED | 24.55 | PB | ||||||||||
Finale 13 | |||||||||||||||
1 | Philip Stahl Philip Stahl ('01) | 01 | GER | 22.23 | PB | ||||||||||
3 | Manuel Pattiwaël Van Westerloo Manuel Pattiwaël Van Westerloo ('08) | 08 | NED | 24.50 | PB | ||||||||||
Finale 14 | |||||||||||||||
1 | Hermann Schulz Hermann Schulz ('94) | 94 | GER | 22.10 | PB | ||||||||||
3 | Xander Feijen Xander Feijen ('03) | 03 | NED | 23.57 | PB | ||||||||||
4 | Max Kroon Max Kroon ('07) | 07 | NED | 24.82 | PB | ||||||||||
Finale 15 | |||||||||||||||
1 | Carl Magnus Seeliger Carl Magnus Seeliger ('96) | 96 | GER | 21.96 | PB | ||||||||||
2 | Louis Schuster Louis Schuster ('07) | 07 | GER | 22.03 | PB | ||||||||||
5 | Stijn Kroeze Stijn Kroeze ('08) | 08 | NED | 25.11 | PB | ||||||||||
6 | Ruben Jansen Ruben Jansen ('06) | 06 | NED | 25.27 | PB | ||||||||||
Finale 16 | |||||||||||||||
3 | Ziggy Veldman Ziggy Veldman ('05) | 05 | NED | 24.45 | PB | ||||||||||
4 | Auke Nutma Auke Nutma ('80) | 80 | NED | 26.43 | PB | ||||||||||
Finale 17 | |||||||||||||||
1 | Jan Eric Frehe Jan Eric Frehe ('03) | 03 | GER | 22.10 | PB | ||||||||||
Finale 18 | |||||||||||||||
1 | Paul Erdle Paul Erdle ('01) | 01 | GER | 21.75 | PB | ||||||||||
2 | Philip Hennemuth Philip Hennemuth ('01) | 01 | GER | 22.17 | |||||||||||
3 | Bart Willemsen Bart Willemsen ('93) | 93 | NED | 23.95 | PB | ||||||||||
Finale 19 | |||||||||||||||
1 | Gediminas Truskauskas Gediminas Truskauskas ('98) | 98 | LTU | 21.41 | SB | ||||||||||
2 | Rodrigo Broer Rodrigo Broer ('96) | 96 | NED | 22.01 | SB | ||||||||||
4 | Roy Veenstra Roy Veenstra ('05) | 05 | NED | 25.19 | PB | ||||||||||
M 400 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Finale 1 | |||||||||||||||
3 | Roy Veenstra Roy Veenstra ('05) | 05 | NED | 55.39 | PB | ||||||||||
5 | Victor Leung Victor Leung ('93) | 93 | NED | 1:09.68 | PB | ||||||||||
Finale 2 | |||||||||||||||
1 | Koen Bonekamp Koen Bonekamp ('92) | 92 | NED | 53.26 | PB | ||||||||||
3 | Johannes Engels Johannes Engels ('76) | 76 | NED | 53.86 | PB | ||||||||||
4 | Timo Merks Timo Merks ('04) | 04 | NED | 56.44 | PB | ||||||||||
5 | Ivo van der Harst Ivo van der Harst ('02) | 02 | NED | 57.75 | PB | ||||||||||
Finale 3 | |||||||||||||||
1 | Mick Engels Mick Engels ('07) | 07 | NED | 52.89 | PB | ||||||||||
2 | Mike van Wouwe Mike van Wouwe ('03) | 03 | NED | 53.20 | PB | ||||||||||
3 | Noah van der Hijden Noah van der Hijden ('08) | 08 | NED | 57.66 | PB | ||||||||||
Finale 4 | |||||||||||||||
3 | Jarik Van De Mast Jarik Van De Mast ('04) | 04 | NED | 54.72 | PB | ||||||||||
5 | Dim Petrusma Dim Petrusma ('08) | 08 | NED | 56.85 | PB | ||||||||||
Finale 5 | |||||||||||||||
2 | Fergus Tabor Fergus Tabor ('07) | 07 | NED | 52.20 | PB | ||||||||||
3 | Friso Bruins Friso Bruins ('06) | 06 | NED | 55.45 | PB | ||||||||||
4 | Bart Willemsen Bart Willemsen ('93) | 93 | NED | 56.14 | PB | ||||||||||
5 | Daan Beeks Daan Beeks ('08) | 08 | NED | 1:07.71 | PB | ||||||||||
Finale 6 | |||||||||||||||
4 | Ilja Ekkendonk Ilja Ekkendonk ('05) | 05 | NED | 59.90 | PB | ||||||||||
5 | Silvan van Hussel Silvan van Hussel ('08) | 08 | NED | 1:02.64 | PB | ||||||||||
Finale 7 | |||||||||||||||
1 | Rens Altorf Rens Altorf ('04) | 04 | NED | 48.50 | PB | ||||||||||
2 | Robert Rutz Robert Rutz ('05) | 05 | GER | 49.88 | SB | ||||||||||
4 | Floris Heil Floris Heil ('87) | 87 | NED | 55.17 | PB | ||||||||||
Finale 8 | |||||||||||||||
1 | Lukas Sutkus Lukas Sutkus ('04) | 04 | LTU | 47.54 | PB | ||||||||||
2 | Jonas Breitkopf Jonas Breitkopf ('97) | 97 | GER | 48.77 | SB | ||||||||||
5 | Milan Koerts Milan Koerts ('05) | 05 | NED | 57.37 | PB | ||||||||||
M 800 m Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Mateja Stević Mateja Stević ('05) | 05 | SRB | 1:56.96 | PB | ||||||||||
5 | Koen Bonekamp Koen Bonekamp ('92) | 92 | NED | 1:59.39 | PB | ||||||||||
6 | Max Van Leeuwen Max Van Leeuwen ('04) | 04 | NED | 1:59.55 | PB | ||||||||||
7 | Jari Schoorlemmer Jari Schoorlemmer ('06) | 06 | NED | 2:01.03 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Senna Huisman Senna Huisman ('07) | 07 | NED | 2:01.10 | PB | ||||||||||
3 | Friso Bruins Friso Bruins ('06) | 06 | NED | 2:02.19 | PB | ||||||||||
6 | Owyn Kamerman Owyn Kamerman ('03) | 03 | NED | 2:06.09 | PB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Dim Petrusma Dim Petrusma ('08) | 08 | NED | 2:09.91 | PB | ||||||||||
3 | Robin van de Mast Robin van de Mast ('70) | 70 | NED | 2:17.71 | PB | ||||||||||
4 | Ilja Ekkendonk Ilja Ekkendonk ('05) | 05 | NED | 2:19.27 | PB | ||||||||||
5 | Vince Huisman Vince Huisman ('10) | 10 | NED | 2:19.89 | PB | ||||||||||
6 | Tijn van de Grijp Tijn van de Grijp ('08) | 08 | NED | 2:22.61 | PB | ||||||||||
8 | Mark van Hoorn Mark van Hoorn ('74) | 74 | NED | 2:48.01 | PB | ||||||||||
M 1500 m Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Yassin Abdilaahi Yassin Abdilaahi ('02) | 02 | GER | 3:53.25 | SB | ||||||||||
2 | Tammo Doerner Tammo Doerner ('05) | 05 | GER | 3:53.36 | PB | ||||||||||
3 | Malte Stockhausen Malte Stockhausen ('98) | 98 | GER | 3:56.61 | PB | ||||||||||
4 | Tom-Leon Bens Tom-Leon Bens ('03) | 03 | GER | 3:57.80 | PB | ||||||||||
5 | Philipp Tabert Philipp Tabert ('02) | 02 | GER | 3:58.47 | SB | ||||||||||
5 | Mats Reitsma Mats Reitsma ('08) | 08 | NED | 4:25.09 | PB | ||||||||||
6 | Luke Hühn Luke Hühn ('06) | 06 | GER | 3:58.94 | PB | ||||||||||
7 | Silvan van Hussel Silvan van Hussel ('08) | 08 | NED | 4:45.40 | PB | ||||||||||
8 | Jarik Van De Mast Jarik Van De Mast ('04) | 04 | NED | 4:09.09 | SB | ||||||||||
8 | Mart Groenboom Mart Groenboom ('07) | 07 | NED | 4:48.56 | PB | ||||||||||
9 | Joris Lensen Joris Lensen ('08) | 08 | NED | 4:49.67 | PB | ||||||||||
10 | Daan Beeks Daan Beeks ('08) | 08 | NED | 5:11.63 | PB | ||||||||||
12 | Mark van Hoorn Mark van Hoorn ('74) | 74 | NED | 5:41.37 | PB | ||||||||||
Jenning Färber Jenning Färber ('04) | 04 | GER | DNF | ||||||||||||
M 60 m hæk Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Joshua Wagner Joshua Wagner | 00 | GER | 8.15 | SB | ||||||||||
2 | Marten Prince Marten Prince ('02) | 02 | NED | 8.72 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Nico Beckers Nico Beckers ('94) | 94 | GER | 8.26 | SB | ||||||||||
2 | Christian Schiemann Christian Schiemann ('94) | 94 | GER | 8.40 | PB | ||||||||||
3 | Noah Felix Herrmanny Noah Felix Herrmanny ('03) | 03 | GER | 8.49 | |||||||||||
4 | Ton Van Mameren Ton Van Mameren ('02) | 02 | NED | 8.81 | PB | ||||||||||
7 | Ivo van der Harst Ivo van der Harst ('02) | 02 | NED | 9.28 | PB | ||||||||||
M Højdespring Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Charel Gaspar Charel Gaspar ('91) | 91 | LUX | 1.98 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tijmen Van Hal Tijmen Van Hal ('01) | 01 | NED | 1.92 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Casper Couwenberg Casper Couwenberg ('06) | 06 | NED | 1.88 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lars Van Vught Lars Van Vught ('01) | 01 | NED | 1.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Mick Wagener Mick Wagener ('99) | 99 | NED | 1.70 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Rogier Groeneweg Rogier Groeneweg ('06) | 06 | NED | 1.65 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Simon Plitzko Simon Plitzko ('05) | 05 | GER | 7.50 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sven Jansons Sven Jansons ('01) | 01 | NED | 7.25 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Nick Schmahl Nick Schmahl ('01) | 01 | GER | 6.94 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jan Janssen Jan Janssen ('97) | 97 | NED | 6.89 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Thierry Belt Thierry Belt ('95) | 95 | NED | 6.62 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Timo Merks Timo Merks ('04) | 04 | NED | 5.88 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Auke Nutma Auke Nutma ('80) | 80 | NED | 5.60 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Nils Laserich Nils Laserich ('01) | 01 | GER | 5.15 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K 60 m Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Ama Van Bussel Ama Van Bussel ('04) | 04 | NED | 7.54 | =SB | ||||||||||
2 | Isabel Van Den Berg Isabel Van Den Berg ('05) | 05 | NED | 7.58 | PB | ||||||||||
2 | Leonie van Vliet Leonie van Vliet ('93) | 93 | NED | 7.58 | |||||||||||
4 | Maja Huesmann Maja Huesmann ('04) | 04 | GER | 7.59 | PB | ||||||||||
5 | Lukrecija Sabaitytė Lukrecija Sabaitytė ('02) | 02 | LTU | 7.61 | SB | ||||||||||
6 | Sophie Bleibtreu Sophie Bleibtreu ('02) | 02 | GER | 7.64 | SB | ||||||||||
7 | Lena Anochili Lena Anochili ('07) | 07 | GER | 7.70 | PB | ||||||||||
7 | Josephine Otto Josephine Otto ('05) | 05 | GER | 7.70 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Eva Misiūnaitė Eva Misiūnaitė ('91) | 91 | LTU | 7.60 | SB | ||||||||||
2 | Jessie Maduka Jessie Maduka ('96) | 96 | GER | 7.65 | |||||||||||
3 | Tabea Christ Tabea Christ ('98) | 98 | GER | 7.73 | =SB | ||||||||||
4 | Hannah Bauermann Hannah Bauermann ('08) | 08 | GER | 7.80 | PB | ||||||||||
5 | Chelsea Port Le Roi Chelsea Port Le Roi ('03) | 03 | GER | 7.81 | |||||||||||
6 | Guely Batantou Guely Batantou ('04) | 04 | GER | 7.91 | |||||||||||
7 | Marie-Louisa Schöbel Marie-Louisa Schöbel ('03) | 03 | GER | 7.91 | |||||||||||
8 | Marie Jung Marie Jung ('03) | 03 | GER | 7.92 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Anna Semler Anna Semler ('01) | 01 | GER | 7.78 | PB | ||||||||||
2 | Franziska Burchett Franziska Burchett ('05) | 05 | GER | 7.85 | |||||||||||
3 | Maja Blagojevic Maja Blagojevic ('07) | 07 | GER | 7.86 | PB | ||||||||||
4 | Lea Jurdzinski Lea Jurdzinski ('96) | 96 | GER | 7.92 | PB | ||||||||||
4 | Fiona Wildemann Fiona Wildemann ('03) | 03 | GER | 7.92 | |||||||||||
6 | Annabel Paul Annabel Paul ('04) | 04 | NED | 7.98 | |||||||||||
7 | Neda Lasickaitė Neda Lasickaitė ('04) | 04 | LTU | 7.99 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 | |||||||||||||||
1 | Anna Semler Anna Semler ('01) | 01 | GER | 7.89 | |||||||||||
2 | Franziska Burchett Franziska Burchett ('05) | 05 | GER | 7.92 | |||||||||||
3 | Nikita Vissers Nikita Vissers ('06) | 06 | NED | 8.21 | SB | ||||||||||
Indledende 2 | |||||||||||||||
1 | Lena Anochili Lena Anochili ('07) | 07 | GER | 7.72 | PB | ||||||||||
2 | Neda Lasickaitė Neda Lasickaitė ('04) | 04 | LTU | 7.92 | SB | ||||||||||
4 | Ellis De Vries Ellis De Vries ('03) | 03 | NED | 8.57 | PB | ||||||||||
6 | Meike Tan Meike Tan ('05) | 05 | NED | 8.72 | PB | ||||||||||
8 | Pien Folbert Pien Folbert ('04) | 04 | NED | 8.86 | |||||||||||
Indledende 3 | |||||||||||||||
3 | Romy Bendanon Romy Bendanon ('08) | 08 | NED | 8.60 | PB | ||||||||||
5 | Linde Zijlstra Linde Zijlstra ('08) | 08 | NED | 8.94 | PB | ||||||||||
Indledende 4 | |||||||||||||||
6 | Liz Schoonhoven Liz Schoonhoven ('09) | 09 | NED | 9.01 | PB | ||||||||||
Indledende 5 | |||||||||||||||
1 | Eva Misiūnaitė Eva Misiūnaitė ('91) | 91 | LTU | 7.77 | SB | ||||||||||
4 | Eva Mollema Eva Mollema ('98) | 98 | NED | 8.27 | SB | ||||||||||
Indledende 6 | |||||||||||||||
1 | Leonie van Vliet Leonie van Vliet ('93) | 93 | NED | 7.55 | SB | ||||||||||
2 | Maja Blagojevic Maja Blagojevic ('07) | 07 | GER | 7.89 | PB | ||||||||||
7 | Nadine Doorduin Nadine Doorduin ('89) | 89 | NED | 8.75 | |||||||||||
Indledende 7 | |||||||||||||||
1 | Ama Van Bussel Ama Van Bussel ('04) | 04 | NED | 7.63 | |||||||||||
2 | Maja Bolinger Maja Bolinger ('09) | 09 | GER | 7.99 | |||||||||||
7 | Anne-Marie Lubberman Anne-Marie Lubberman ('92) | 92 | NED | 9.54 | PB | ||||||||||
Indledende 8 | |||||||||||||||
1 | Lukrecija Sabaitytė Lukrecija Sabaitytė ('02) | 02 | LTU | 7.66 | SB | ||||||||||
2 | Carolin Von Sommerfeld Carolin Von Sommerfeld | 00 | GER | 7.90 | |||||||||||
3 | Charlotte Buwalda Charlotte Buwalda ('06) | 06 | NED | 8.09 | |||||||||||
5 | Jade Broer Jade Broer ('08) | 08 | NED | 8.78 | PB | ||||||||||
Sarah Krämer Sarah Krämer ('96) | 96 | GER | DQ | ||||||||||||
Indledende 9 | |||||||||||||||
1 | Chelsea Port Le Roi Chelsea Port Le Roi ('03) | 03 | GER | 7.77 | SB | ||||||||||
2 | Marie Jung Marie Jung ('03) | 03 | GER | 7.88 | PB | ||||||||||
3 | Fiona Wildemann Fiona Wildemann ('03) | 03 | GER | 7.89 | SB | ||||||||||
4 | Isabel Schauerte Isabel Schauerte ('01) | 01 | GER | 7.94 | PB | ||||||||||
5 | Lara Keller Lara Keller ('07) | 07 | GER | 7.98 | PB | ||||||||||
Indledende 10 | |||||||||||||||
1 | Sophie Bleibtreu Sophie Bleibtreu ('02) | 02 | GER | 7.66 | SB | ||||||||||
2 | Strea Ajise Strea Ajise ('03) | 03 | NED | 8.30 | |||||||||||
3 | Esther Dankwah Esther Dankwah ('82) | 82 | GHA | 8.36 | SB | ||||||||||
Indledende 11 | |||||||||||||||
1 | Jessie Maduka Jessie Maduka ('96) | 96 | GER | 7.85 | |||||||||||
7 | Nora Visscher Nora Visscher ('08) | 08 | NED | 8.78 | |||||||||||
Indledende 12 | |||||||||||||||
1 | Isabel Van Den Berg Isabel Van Den Berg ('05) | 05 | NED | 7.63 | SB | ||||||||||
2 | Hannah Bauermann Hannah Bauermann ('08) | 08 | GER | 7.81 | PB | ||||||||||
3 | Guely Batantou Guely Batantou ('04) | 04 | GER | 7.88 | PB | ||||||||||
8 | Nathalie van der Voort Nathalie van der Voort ('08) | 08 | NED | 9.00 | PB | ||||||||||
Indledende 13 | |||||||||||||||
1 | Josephine Otto Josephine Otto ('05) | 05 | GER | 7.73 | SB | ||||||||||
1 | Tabea Christ Tabea Christ ('98) | 98 | GER | 7.73 | SB | ||||||||||
Indledende 14 | |||||||||||||||
1 | Annabel Paul Annabel Paul ('04) | 04 | NED | 7.93 | SB | ||||||||||
1 | Lea Jurdzinski Lea Jurdzinski ('96) | 96 | GER | 7.93 | =PB | ||||||||||
Indledende 15 | |||||||||||||||
1 | Viktoria Müller Viktoria Müller ('96) | 96 | GER | 7.95 | SB | ||||||||||
Indledende 16 | |||||||||||||||
1 | Maja Huesmann Maja Huesmann ('04) | 04 | GER | 7.64 | =PB | ||||||||||
2 | Marie-Louisa Schöbel Marie-Louisa Schöbel ('03) | 03 | GER | 7.88 | SB | ||||||||||
K 200 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Finale 1 | |||||||||||||||
1 | Dominique Veninga Dominique Veninga ('97) | 97 | NED | 25.43 | PB | ||||||||||
6 | Pien Folbert Pien Folbert ('04) | 04 | NED | 30.10 | PB | ||||||||||
Finale 2 | |||||||||||||||
3 | Jade Broer Jade Broer ('08) | 08 | NED | 28.84 | PB | ||||||||||
5 | Meike Tan Meike Tan ('05) | 05 | NED | 29.58 | PB | ||||||||||
Finale 3 | |||||||||||||||
6 | Linde Zijlstra Linde Zijlstra ('08) | 08 | NED | 30.05 | PB | ||||||||||
Finale 4 | |||||||||||||||
3 | Evita Smeeing Evita Smeeing ('06) | 06 | NED | 27.69 | PB | ||||||||||
6 | Liz Schoonhoven Liz Schoonhoven ('09) | 09 | NED | 30.66 | PB | ||||||||||
Finale 5 | |||||||||||||||
4 | Meike Lahuis Meike Lahuis ('07) | 07 | NED | 28.82 | PB | ||||||||||
Finale 6 | |||||||||||||||
1 | Amber Van Beugen Amber Van Beugen ('05) | 05 | NED | 27.03 | PB | ||||||||||
5 | Nathalie van der Voort Nathalie van der Voort ('08) | 08 | NED | 29.51 | PB | ||||||||||
Finale 7 | |||||||||||||||
2 | Sophie Lucas Sophie Lucas ('08) | 08 | NED | 27.58 | PB | ||||||||||
Finale 9 | |||||||||||||||
2 | Britt Huisman Britt Huisman ('08) | 08 | NED | 26.95 | PB | ||||||||||
Finale 10 | |||||||||||||||
4 | Lieve Derks Lieve Derks ('09) | 09 | NED | 28.32 | PB | ||||||||||
Finale 11 | |||||||||||||||
5 | Anne-Marie Lubberman Anne-Marie Lubberman ('92) | 92 | NED | 32.35 | PB | ||||||||||
Finale 12 | |||||||||||||||
5 | Danne Mossink Danne Mossink ('07) | 07 | NED | 29.02 | PB | ||||||||||
Finale 13 | |||||||||||||||
2 | Nikita Vissers Nikita Vissers ('06) | 06 | NED | 26.34 | |||||||||||
Finale 14 | |||||||||||||||
1 | Nynke Huitema Nynke Huitema ('07) | 07 | NED | 25.98 | SB | ||||||||||
Finale 16 | |||||||||||||||
1 | Tiffany Eidner Tiffany Eidner ('97) | 97 | GER | 24.24 | SB | ||||||||||
2 | Isabel Van Den Berg Isabel Van Den Berg ('05) | 05 | NED | 24.45 | PB | ||||||||||
Finale 17 | |||||||||||||||
1 | Lukrecija Sabaitytė Lukrecija Sabaitytė ('02) | 02 | LTU | 24.12 | SB | ||||||||||
2 | Cathelijn Peeters Cathelijn Peeters ('96) | 96 | NED | 24.25 | PB | ||||||||||
Finale 18 | |||||||||||||||
1 | Eva Misiūnaitė Eva Misiūnaitė ('91) | 91 | LTU | 24.61 | SB | ||||||||||
2 | Jackie Vissers Jackie Vissers ('07) | 07 | NED | 26.50 | PB | ||||||||||
5 | Susan Wouda Susan Wouda ('99) | 99 | NED | 30.39 | PB | ||||||||||
K 400 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Finale 2 | |||||||||||||||
2 | Lieve Derks Lieve Derks ('09) | 09 | NED | 1:01.19 | PB | ||||||||||
5 | Bodine Roza Bodine Roza ('09) | 09 | NED | 1:06.46 | PB | ||||||||||
Finale 3 | |||||||||||||||
1 | Nerena Brunt Nerena Brunt ('06) | 06 | NED | 1:00.92 | PB | ||||||||||
Finale 4 | |||||||||||||||
1 | Abigail Noruwa Abigail Noruwa ('06) | 06 | NED | 55.29 | PB | ||||||||||
2 | Britt Huisman Britt Huisman ('08) | 08 | NED | 1:00.62 | |||||||||||
Finale 5 | |||||||||||||||
1 | Cathelijn Peeters Cathelijn Peeters ('96) | 96 | NED | 53.27 | SB | ||||||||||
2 | Dominique Veninga Dominique Veninga ('97) | 97 | NED | 54.66 | PB | ||||||||||
3 | Madelief Van Leur Madelief Van Leur ('07) | 07 | NED | 54.77 | PB | ||||||||||
K 800 m Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Nora Teunissen Nora Teunissen ('08) | 08 | NED | 2:24.52 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Félice Lensen Félice Lensen ('08) | 08 | NED | 2:25.25 | PB | ||||||||||
6 | Jillian Eken Jillian Eken ('08) | 08 | NED | 2:34.98 | PB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Yzara Van Der Born Yzara Van Der Born ('06) | 06 | NED | 2:24.93 | PB | ||||||||||
6 | Julia Seppenwoolde Julia Seppenwoolde ('10) | 10 | NED | 2:28.04 | |||||||||||
K 1500 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Finale 2 | |||||||||||||||
1 | Kaate Mulders Kaate Mulders ('08) | 08 | NED | 4:41.34 | SB | ||||||||||
6 | Bodine Roza Bodine Roza ('09) | 09 | NED | 5:08.71 | PB | ||||||||||
9 | Alyn Venhuizen Alyn Venhuizen ('08) | 08 | NED | 5:23.62 | PB | ||||||||||
K 60 m hæk 84.0 cm Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Marijke Esselink Marijke Esselink ('99) | 99 | NED | 8.41 | SB | ||||||||||
2 | Lilly Hoffmeister Lilly Hoffmeister ('02) | 02 | GER | 8.43 | PB | ||||||||||
3 | Viktoria Müller Viktoria Müller ('96) | 96 | GER | 8.44 | SB | ||||||||||
4 | Pia Meßing Pia Meßing ('05) | 05 | GER | 8.63 | SB | ||||||||||
5 | Neda Lasickaitė Neda Lasickaitė ('04) | 04 | LTU | 8.68 | SB | ||||||||||
6 | Marie Jung Marie Jung ('03) | 03 | GER | 8.80 | SB | ||||||||||
7 | Fiona Wildemann Fiona Wildemann ('03) | 03 | GER | 8.81 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Carolin Von Sommerfeld Carolin Von Sommerfeld | 00 | GER | 8.87 | |||||||||||
2 | Lara Siemer Lara Siemer ('02) | 02 | GER | 8.91 | SB | ||||||||||
4 | Marie Dehning Marie Dehning ('03) | 03 | GER | 9.22 | SB | ||||||||||
6 | Carmen Nowicka Carmen Nowicka ('05) | 05 | GER | 9.32 | SB | ||||||||||
7 | Charlotte Buwalda Charlotte Buwalda ('06) | 06 | NED | 9.33 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Fenna Achterberg Fenna Achterberg ('04) | 04 | NED | 9.17 | PB | ||||||||||
4 | Joyce van Welie Joyce van Welie ('03) | 03 | NED | 9.23 | PB | ||||||||||
Neila Klein Neila Klein ('03) | 03 | GER | DNF | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
5 | Romée de Best Romée de Best ('04) | 04 | NED | 9.88 | PB | ||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | Taneille Crase Taneille Crase ('94) | 94 | AUS | 8.86 | PB | ||||||||||
2 | Isabel Schauerte Isabel Schauerte ('01) | 01 | GER | 8.95 | SB | ||||||||||
K Højdespring Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Marijke Esselink Marijke Esselink ('99) | 99 | NED | 1.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Merle Weber Merle Weber ('07) | 07 | GER | 1.69 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jasmijn Raes Jasmijn Raes ('05) | 05 | NED | 1.69 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lara Siemer Lara Siemer ('02) | 02 | GER | 1.66 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Joyce van Welie Joyce van Welie ('03) | 03 | NED | 1.66 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Fenna Achterberg Fenna Achterberg ('04) | 04 | NED | 1.63 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Marie Dehning Marie Dehning ('03) | 03 | GER | 1.59 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Isabel Schauerte Isabel Schauerte ('01) | 01 | GER | 1.55 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Romée de Best Romée de Best ('04) | 04 | NED | 1.40 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Clara Rentz Clara Rentz ('97) | 97 | GER | 3.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Zoe Jakob Zoe Jakob | 00 | GER | 3.80 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jule Glaßer Jule Glaßer ('03) | 03 | GER | 3.70 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Isabel Schauerte Isabel Schauerte ('01) | 01 | GER | 5.68 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Julia Van Dijk Julia Van Dijk ('02) | 02 | NED | 5.35 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ellis De Vries Ellis De Vries ('03) | 03 | NED | 4.66 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Susan Wouda Susan Wouda ('99) | 99 | NED | 4.35 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Pien Folbert Pien Folbert ('04) | 04 | NED | 4.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 60 m hæk 99.1 cm Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Noah Conan Scharl Noah Conan Scharl ('06) | 06 | GER | 8.48 | PB | ||||||||||
2 | Till Morawietz Till Morawietz ('05) | 05 | GER | 8.57 | PB | ||||||||||
6 | Casper Couwenberg Casper Couwenberg ('06) | 06 | NED | 9.48 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Friedrich Schulze Friedrich Schulze ('05) | 05 | GER | 8.21 | PB | ||||||||||
2 | Jory Davids Jory Davids ('05) | 05 | NED | 8.23 | |||||||||||
3 | Fynn Bietenbeck Fynn Bietenbeck ('05) | 05 | GER | 8.53 | |||||||||||
5 | Rogier Groeneweg Rogier Groeneweg ('06) | 06 | NED | 9.20 | PB | ||||||||||
D19 Længdespring Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Julian Holuschek Julian Holuschek ('05) | 05 | GER | 7.14 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Robin Franz Robin Franz ('06) | 06 | GER | 6.98 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Friedrich Schulze Friedrich Schulze ('05) | 05 | GER | 6.76 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ziggy Veldman Ziggy Veldman ('05) | 05 | NED | 6.66 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jory Davids Jory Davids ('05) | 05 | NED | 6.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Roy Veenstra Roy Veenstra ('05) | 05 | NED | 5.69 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Længdespring Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Lena Anochili Lena Anochili ('07) | 07 | GER | 5.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Carmen Nowicka Carmen Nowicka ('05) | 05 | GER | 5.64 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Johanna Schwesig Johanna Schwesig ('06) | 06 | GER | 5.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Josephine Otto Josephine Otto ('05) | 05 | GER | 5.50 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Nathalie van der Voort Nathalie van der Voort ('08) | 08 | NED | 4.32 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
D17 60 m hæk 91.4 cm Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Alvin Mawumba Alvin Mawumba ('07) | 07 | GER | 8.25 | PB | ||||||||||
5 | Lucas Couwenberg Lucas Couwenberg ('07) | 07 | NED | 9.84 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
4 | Jesse Cools Jesse Cools ('07) | 07 | NED | 8.97 | PB | ||||||||||
D17 Højdespring Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
2 | Manuel Pattiwaël Van Westerloo Manuel Pattiwaël Van Westerloo ('08) | 08 | NED | 1.69 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tim van den Berg Tim van den Berg ('08) | 08 | NED | 1.63 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Hugo Dijkhuis Hugo Dijkhuis ('09) | 09 | NED | 1.50 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
D17 Længdespring Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
6 | Max Kroon Max Kroon ('07) | 07 | NED | 5.71 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tim van den Berg Tim van den Berg ('08) | 08 | NED | 5.70 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kingston Schuld Kingston Schuld ('07) | 07 | NED | 5.50 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Stijn Kroeze Stijn Kroeze ('08) | 08 | NED | 5.07 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Lucas Couwenberg Lucas Couwenberg ('07) | 07 | NED | 4.95 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Jesse Cools Jesse Cools ('07) | 07 | NED | 4.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Sijmen van der Harst Sijmen van der Harst ('08) | 08 | NED | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
P17 60 m hæk 76.2 cm Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
1 | Maja Blagojevic Maja Blagojevic ('07) | 07 | GER | 8.89 | PB | ||||||||||
2 | Hannah Bauermann Hannah Bauermann ('08) | 08 | GER | 8.91 | PB | ||||||||||
P17 Højdespring Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
4 | Romy Bendanon Romy Bendanon ('08) | 08 | NED | 1.54 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Meike Lahuis Meike Lahuis ('07) | 07 | NED | 1.50 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Nynke Slager Nynke Slager ('09) | 09 | NED | 1.50 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Kira Dirckinck Kira Dirckinck ('08) | 08 | NED | 1.45 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P17 Længdespring Inde Finale A Finale | Inde | ||||||||||||||
3 | Sophie Lucas Sophie Lucas ('08) | 08 | NED | 5.21 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Danne Mossink Danne Mossink ('07) | 07 | NED | 4.88 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Nynke Slager Nynke Slager ('09) | 09 | NED | 4.74 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Nora Visscher Nora Visscher ('08) | 08 | NED | 4.72 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
20 | Kira Dirckinck Kira Dirckinck ('08) | 08 | NED | 4.22 | PB | ||||||||||
|