M 100 m Vind: +1.1 Finale A Finale | Vind: +1.1 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tommy Ramdhan Tommy Ramdhan ('96) | 96 | GBR | 10.25 | PB | ||||||||||
2 | Alex Wilson Alex Wilson ('90) | 90 | SUI | 10.30 | SB | ||||||||||
3 | Edmond Amaning Edmond Amaning ('93) | 93 | GBR | 10.31 | PB | ||||||||||
4 | Antonio Infantino Antonio Infantino ('91) | 91 | ITA | 10.37 | SB | ||||||||||
5 | Peter Emelieze Peter Emelieze ('88) | 88 | GER | 10.39 | SB | ||||||||||
6 | Niels Torben Giese Niels Torben Giese ('98) | 98 | GER | 10.40 | PB | ||||||||||
7 | Robert Polkowski Robert Polkowski ('94) | 94 | GER | 10.41 | SB | ||||||||||
8 | Xavier Atkins Xavier Atkins ('96) | 96 | USA | 10.51 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Keston Bledman Keston Bledman ('88) | 88 | TTO | 10.30 | =SB | ||||||||||
2 | Confidence Lawson Confidence Lawson ('90) | 90 | GBR | 10.48 | |||||||||||
3 | Wayne Sherbahn Wayne Sherbahn ('94) | 94 | USA | 10.49 | |||||||||||
4 | Chauncy Smart Chauncy Smart ('97) | 97 | USA | 10.66 | |||||||||||
5 | Harold Houston Harold Houston ('90) | 90 | BER | 10.68 | SB | ||||||||||
Finale C Vind: -0.7 | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Maurice Eaddy Maurice Eaddy ('95) | 95 | USA | 10.50 | |||||||||||
2 | Maurice Huke Maurice Huke ('93) | 93 | GER | 10.53 | PB | ||||||||||
3 | Aleksandar Askovic Aleksandar Askovic ('97) | 97 | GER | 10.57 | SB | ||||||||||
4 | Roy Schmidt Roy Schmidt ('91) | 91 | GER | 10.59 | SB | ||||||||||
5 | Patrick Domogala Patrick Domogala ('93) | 93 | GER | 10.63 | SB | ||||||||||
6 | Sven Knipphals Sven Knipphals ('85) | 85 | GER | 10.66 | SB | ||||||||||
7 | Philipp Trutenat Philipp Trutenat ('97) | 97 | GER | 10.69 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Aaron Brown Aaron Brown ('92) | 92 | CAN | 10.12 | SB | ||||||||||
2 | Alex Quiñónez Alex Quiñónez ('89) | 89 | ECU | 10.34 | |||||||||||
3 | Wayne Sherbahn Wayne Sherbahn ('94) | 94 | USA | 10.44 | |||||||||||
4 | Confidence Lawson Confidence Lawson ('90) | 90 | GBR | 10.46 | SB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
1 | Nickel Ashmeade Nickel Ashmeade ('90) | 90 | JAM | 10.42 | SB | ||||||||||
2 | Keston Bledman Keston Bledman ('88) | 88 | TTO | 10.43 | |||||||||||
3 | Antonio Infantino Antonio Infantino ('91) | 91 | ITA | 10.58 | SB | ||||||||||
4 | Tommy Ramdhan Tommy Ramdhan ('96) | 96 | GBR | 10.58 | SB | ||||||||||
5 | Roy Schmidt Roy Schmidt ('91) | 91 | GER | 10.68 | SB | ||||||||||
6 | Harold Houston Harold Houston ('90) | 90 | BER | 10.78 | SB | ||||||||||
7 | Jonathan Mutebwa Jonathan Mutebwa ('93) | 93 | NED | 11.14 | SB | ||||||||||
Indledende 3 Vind: -0.9 | Vind: -0.9 | ||||||||||||||
1 | Alonso Edward Alonso Edward ('89) | 89 | PAN | 10.18 | SB | ||||||||||
2 | Peter Emelieze Peter Emelieze ('88) | 88 | GER | 10.51 | SB | ||||||||||
3 | Maurice Eaddy Maurice Eaddy ('95) | 95 | USA | 10.62 | |||||||||||
4 | Chauncy Smart Chauncy Smart ('97) | 97 | USA | 10.70 | |||||||||||
5 | Rondrick Parker Rondrick Parker ('83) | 83 | USA | 10.80 | SB | ||||||||||
Indledende 4 Vind: -0.9 | Vind: -0.9 | ||||||||||||||
1 | Tyson Gay Tyson Gay ('82) | 82 | USA | 10.28 | SB | ||||||||||
2 | Alex Wilson Alex Wilson ('90) | 90 | SUI | 10.49 | SB | ||||||||||
3 | Xavier Atkins Xavier Atkins ('96) | 96 | USA | 10.56 | SB | ||||||||||
4 | Aleixo Platini Menga Aleixo Platini Menga ('87) | 87 | GER | 10.62 | SB | ||||||||||
5 | Kevaughn Rattray Kevaughn Rattray ('96) | 96 | JAM | 10.73 | SB | ||||||||||
6 | Marvin Schlegel Marvin Schlegel ('98) | 98 | GER | 10.96 | PB | ||||||||||
7 | Shaquoy Stephens Shaquoy Stephens ('94) | 94 | IVB | 10.97 | SB | ||||||||||
8 | Conrad Williams Conrad Williams ('82) | 82 | GBR | 11.01 | SB | ||||||||||
Indledende 5 Vind: -1.1 | Vind: -1.1 | ||||||||||||||
1 | Philipp Trutenat Philipp Trutenat ('97) | 97 | GER | 10.68 | SB | ||||||||||
2 | Gabriel Serrano Gabriel Serrano | 00 | PUR | 10.79 | PB | ||||||||||
3 | Sandro Joseph Sandro Joseph | USA | 10.90 | ||||||||||||
4 | Carlo Weckelmann Carlo Weckelmann ('96) | 96 | GER | 11.00 | SB | ||||||||||
Indledende 6 Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Robert Polkowski Robert Polkowski ('94) | 94 | GER | 10.48 | SB | ||||||||||
2 | Edmond Amaning Edmond Amaning ('93) | 93 | GBR | 10.53 | |||||||||||
3 | Niels Torben Giese Niels Torben Giese ('98) | 98 | GER | 10.60 | SB | ||||||||||
4 | Maurice Huke Maurice Huke ('93) | 93 | GER | 10.62 | SB | ||||||||||
5 | Aleksandar Askovic Aleksandar Askovic ('97) | 97 | GER | 10.66 | SB | ||||||||||
6 | Patrick Domogala Patrick Domogala ('93) | 93 | GER | 10.68 | SB | ||||||||||
7 | Sven Knipphals Sven Knipphals ('85) | 85 | GER | 10.68 | SB | ||||||||||
8 | Terrell Craig Terrell Craig ('97) | 97 | GBR | 10.82 | PB | ||||||||||
Indledende 7 Vind: -0.6 | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
2 | Chaka Maillet Chaka Maillet ('90) | 90 | GBR | 11.32 | SB | ||||||||||
5 | Kaspars Kazemaks Kaspars Kazemaks ('84) | 84 | LAT | 12.01 | PB | ||||||||||
Indledende 8 Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Blake Bartlett Blake Bartlett ('93) | 93 | BAH | 10.81 | |||||||||||
2 | Brandon Murray Brandon Murray ('97) | 97 | GBR | 10.89 | |||||||||||
3 | Andr Wright Andr Wright | USA | 11.04 | PB | |||||||||||
M 200 m Vind: -0.2 Finale A Finale | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Alex Quiñónez Alex Quiñónez ('89) | 89 | ECU | 20.14 | NR | PB | |||||||||
2 | Alonso Edward Alonso Edward ('89) | 89 | PAN | 20.15 | SB | ||||||||||
3 | Kyle Greaux Kyle Greaux ('88) | 88 | TTO | 20.22 | SB | ||||||||||
4 | Alex Wilson Alex Wilson ('90) | 90 | SUI | 20.61 | SB | ||||||||||
5 | Antonio Infantino Antonio Infantino ('91) | 91 | ITA | 20.65 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: -1.9 | Vind: -1.9 | ||||||||||||||
1 | Jorge Henrique Vides Jorge Henrique Vides ('92) | 92 | BRA | 20.81 | |||||||||||
2 | Edmond Amaning Edmond Amaning ('93) | 93 | GBR | 20.97 | SB | ||||||||||
3 | Josephus Lyles Josephus Lyles ('98) | 98 | USA | 21.11 | SB | ||||||||||
4 | Aleixo Platini Menga Aleixo Platini Menga ('87) | 87 | GER | 21.26 | SB | ||||||||||
5 | Steven Gayle Steven Gayle ('94) | 94 | JAM | 21.57 | SB | ||||||||||
Finale C Vind: -1.4 | Vind: -1.4 | ||||||||||||||
1 | Maurice Huke Maurice Huke ('93) | 93 | GER | 20.90 | PB | ||||||||||
2 | Confidence Lawson Confidence Lawson ('90) | 90 | GBR | 21.10 | SB | ||||||||||
3 | Roy Schmidt Roy Schmidt ('91) | 91 | GER | 21.13 | SB | ||||||||||
4 | Ronique Todman Ronique Todman ('97) | 97 | IVB | 21.53 | |||||||||||
5 | Conrad Williams Conrad Williams ('82) | 82 | GBR | 21.56 | SB | ||||||||||
Finale D Vind: -1.8 | Vind: -1.8 | ||||||||||||||
1 | Tommy Ramdhan Tommy Ramdhan ('96) | 96 | GBR | 21.04 | SB | ||||||||||
2 | Patrick Domogala Patrick Domogala ('93) | 93 | GER | 21.24 | SB | ||||||||||
3 | David Verburg David Verburg ('91) | 91 | USA | 21.58 | SB | ||||||||||
4 | Kevaughn Rattray Kevaughn Rattray ('96) | 96 | JAM | 21.87 | =SB | ||||||||||
Finale E Vind: +0.9 | Vind: +0.9 | ||||||||||||||
1 | Marvin Schlegel Marvin Schlegel ('98) | 98 | GER | 21.20 | PB | ||||||||||
2 | Kyle Clemons Kyle Clemons ('90) | 90 | USA | 21.32 | |||||||||||
3 | Felix Straub Felix Straub ('97) | 97 | GER | 21.36 | SB | ||||||||||
4 | Carlo Weckelmann Carlo Weckelmann ('96) | 96 | GER | 21.78 | SB | ||||||||||
Finale F Vind: -2.2 | Vind: -2.2 | ||||||||||||||
1 | Nick Anderson Nick Anderson ('95) | 95 | USA | 21.72 | =SB | ||||||||||
2 | Philipp Trutenat Philipp Trutenat ('97) | 97 | GER | 21.89 | PB | ||||||||||
3 | Blake Bartlett Blake Bartlett ('93) | 93 | BAH | 21.90 | |||||||||||
4 | Sandro Joseph Sandro Joseph | USA | 21.99 | ||||||||||||
5 | Brandon Murray Brandon Murray ('97) | 97 | GBR | 22.79 | PB | ||||||||||
Finale G Vind: -0.9 | Vind: -0.9 | ||||||||||||||
3 | Reon Gowan-Wade Reon Gowan-Wade ('95) | 95 | GBR | 22.42 | PB | ||||||||||
Finale I Vind: -0.6 | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
2 | Chaka Maillet Chaka Maillet ('90) | 90 | GBR | 23.08 | SB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Matthew Hudson-Smith Matthew Hudson-Smith ('94) | 94 | GBR | 45.07 | SB | ||||||||||
2 | Dwayne Cowan Dwayne Cowan ('85) | 85 | GBR | 46.40 | |||||||||||
3 | Steven Gayle Steven Gayle ('94) | 94 | JAM | 46.47 | |||||||||||
4 | Noel Campos Noel Campos ('93) | 93 | VEN | 47.22 | SB | ||||||||||
5 | Kyle Clemons Kyle Clemons ('90) | 90 | USA | 47.25 | |||||||||||
6 | Ronique Todman Ronique Todman ('97) | 97 | IVB | 48.37 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Stanley Suber Stanley Suber ('87) | 87 | USA | 48.97 | |||||||||||
3 | Onisiforos Anastasiou Onisiforos Anastasiou ('95) | 95 | CYP | 50.58 | SB | ||||||||||
M 110 m hæk Vind: -0.6 Finale A Finale | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
1 | Gabriel Constantino Gabriel Constantino ('95) | 95 | BRA | 13.41 | |||||||||||
2 | Nick Anderson Nick Anderson ('95) | 95 | USA | 13.71 | SB | ||||||||||
3 | Ronald Forbes Ronald Forbes ('85) | 85 | CAY | 13.87 | SB | ||||||||||
4 | Marvin Williams Marvin Williams ('96) | 96 | JAM | 14.02 | |||||||||||
5 | Jonathan Santiago Jonathan Santiago ('92) | 92 | PUR | 14.05 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.2 | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Erik Balnuweit Erik Balnuweit ('88) | 88 | GER | 13.73 | SB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -2.2 | Vind: -2.2 | ||||||||||||||
1 | Gabriel Constantino Gabriel Constantino ('95) | 95 | BRA | 13.65 | |||||||||||
2 | Nick Anderson Nick Anderson ('95) | 95 | USA | 13.98 | |||||||||||
3 | Ronald Forbes Ronald Forbes ('85) | 85 | CAY | 14.33 | |||||||||||
4 | Jonathan Santiago Jonathan Santiago ('92) | 92 | PUR | 14.39 | |||||||||||
Erik Balnuweit Erik Balnuweit ('88) | 88 | GER | DNF | ||||||||||||
Indledende 2 Vind: -0.9 | Vind: -0.9 | ||||||||||||||
1 | Marvin Williams Marvin Williams ('96) | 96 | JAM | 14.40 | |||||||||||
5 | Kaspars Kazemaks Kaspars Kazemaks ('84) | 84 | LAT | 16.94 | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eric Alejandro Eric Alejandro ('86) | 86 | PUR | 51.52 | SB | ||||||||||
2 | Marvin Williams Marvin Williams ('96) | 96 | JAM | 53.08 | |||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sean Cate Sean Cate ('94) | 94 | CAN | 2.02 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kaspars Kazemaks Kaspars Kazemaks ('84) | 84 | LAT | 1.72 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Benjamin Gföhler Benjamin Gföhler ('94) | 94 | SUI | 7.60 | +0.9 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ezekiel Ewulo Ezekiel Ewulo ('86) | 86 | NGR | 7.59 | +0.8 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | George Fields George Fields ('86) | 86 | USA | 7.49 | +0.3 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Roni Ollikainen Roni Ollikainen ('90) | 90 | FIN | 7.46 | +0.5 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Michael Williams Michael Williams ('91) | 91 | PUR | 7.31 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Christian Ellis Christian Ellis | USA | 14.99 | +1.3 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: +0.7 Finale A Finale | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Angela Tenorio Angela Tenorio ('96) | 96 | ECU | 11.15 | SB | ||||||||||
2 | Dezerea Bryant Dezerea Bryant ('93) | 93 | USA | 11.21 | SB | ||||||||||
3 | Kelly-Ann Baptiste Kelly-Ann Baptiste ('86) | 86 | TTO | 11.23 | SB | ||||||||||
4 | Narcisa Marizol Landázuri Narcisa Marizol Landázuri ('91) | 91 | ECU | 11.35 | SB | ||||||||||
5 | Joanna Atkins Joanna Atkins ('89) | 89 | USA | 11.40 | |||||||||||
6 | Felicia Brown Felicia Brown ('93) | 93 | USA | 11.46 | SB | ||||||||||
7 | Rebekka Haase Rebekka Haase ('93) | 93 | GER | 11.52 | SB | ||||||||||
8 | Samantha Henry-Robinson Samantha Henry-Robinson ('88) | 88 | JAM | 11.53 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +1.9 | Vind: +1.9 | ||||||||||||||
1 | Lisa Marie Kwayie Lisa Marie Kwayie ('96) | 96 | GER | 11.29 | PB | ||||||||||
2 | Shavine Hodges Shavine Hodges ('91) | 91 | JAM | 11.33 | SB | ||||||||||
3 | Jessica-Bianca Wessolly Jessica-Bianca Wessolly ('96) | 96 | GER | 11.42 | PB | ||||||||||
4 | Janice Babel Janice Babel ('92) | 92 | NED | 11.44 | PB | ||||||||||
5 | Alexandra Burghardt Alexandra Burghardt ('94) | 94 | GER | 11.52 | SB | ||||||||||
6 | Taylor Anderson Taylor Anderson ('94) | 94 | USA | 11.53 | SB | ||||||||||
7 | Le Tu Chinh Le Tu Chinh ('97) | 97 | VIE | 11.62 | SB | ||||||||||
Finale C Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Nyoka Maxwell Nyoka Maxwell ('97) | 97 | CAN | 11.65 | PB | ||||||||||
2 | Karel Elodie Ziketh Karel Elodie Ziketh ('91) | 91 | CIV | 11.69 | PB | ||||||||||
3 | Hanna-Maari Latvala Hanna-Maari Latvala ('87) | 87 | FIN | 11.72 | SB | ||||||||||
4 | Jennifer williams Jennifer williams | USA | 12.08 | PB | |||||||||||
5 | Wanetta Kirby Wanetta Kirby ('89) | 89 | ISV | 12.26 | SB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Angela Tenorio Angela Tenorio ('96) | 96 | ECU | 11.25 | |||||||||||
2 | Felicia Brown Felicia Brown ('93) | 93 | USA | 11.54 | SB | ||||||||||
3 | Samantha Henry-Robinson Samantha Henry-Robinson ('88) | 88 | JAM | 11.56 | SB | ||||||||||
4 | Shavine Hodges Shavine Hodges ('91) | 91 | JAM | 11.59 | SB | ||||||||||
5 | Alexandra Burghardt Alexandra Burghardt ('94) | 94 | GER | 11.72 | SB | ||||||||||
6 | Nercely Soto Nercely Soto ('90) | 90 | VEN | 11.89 | SB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: -1.2 | Vind: -1.2 | ||||||||||||||
1 | Dezerea Bryant Dezerea Bryant ('93) | 93 | USA | 11.24 | SB | ||||||||||
2 | Kelly-Ann Baptiste Kelly-Ann Baptiste ('86) | 86 | TTO | 11.28 | SB | ||||||||||
3 | Narcisa Marizol Landázuri Narcisa Marizol Landázuri ('91) | 91 | ECU | 11.37 | =SB | ||||||||||
4 | Joanna Atkins Joanna Atkins ('89) | 89 | USA | 11.38 | |||||||||||
5 | Rebekka Haase Rebekka Haase ('93) | 93 | GER | 11.53 | SB | ||||||||||
Indledende 3 Vind: -0.3 | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Jessica-Bianca Wessolly Jessica-Bianca Wessolly ('96) | 96 | GER | 11.66 | SB | ||||||||||
2 | Lisa Marie Kwayie Lisa Marie Kwayie ('96) | 96 | GER | 11.70 | SB | ||||||||||
3 | Taylor Anderson Taylor Anderson ('94) | 94 | USA | 11.86 | |||||||||||
4 | Nyoka Maxwell Nyoka Maxwell ('97) | 97 | CAN | 11.89 | SB | ||||||||||
5 | Le Tu Chinh Le Tu Chinh ('97) | 97 | VIE | 11.89 | SB | ||||||||||
6 | Hanna-Maari Latvala Hanna-Maari Latvala ('87) | 87 | FIN | 11.96 | SB | ||||||||||
Indledende 4 Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Janice Babel Janice Babel ('92) | 92 | NED | 11.70 | SB | ||||||||||
2 | Jennifer williams Jennifer williams | USA | 12.22 | PB | |||||||||||
3 | Tarira Brown Tarira Brown | USA | 12.30 | PB | |||||||||||
4 | Nikita Campbell-Smith Nikita Campbell-Smith ('95) | 95 | GBR | 12.35 | SB | ||||||||||
Indledende 5 Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Karel Elodie Ziketh Karel Elodie Ziketh ('91) | 91 | CIV | 11.92 | |||||||||||
K 200 m Vind: +1.7 Finale A Finale | Vind: +1.7 | ||||||||||||||
1 | Shakima Wimbley Shakima Wimbley ('95) | 95 | USA | 22.34 | PB | ||||||||||
2 | Joanna Atkins Joanna Atkins ('89) | 89 | USA | 22.62 | SB | ||||||||||
3 | Felicia Brown Felicia Brown ('93) | 93 | USA | 22.93 | SB | ||||||||||
4 | Angela Tenorio Angela Tenorio ('96) | 96 | ECU | 22.93 | SB | ||||||||||
5 | Libania Grenot Libania Grenot ('83) | 83 | ITA | 23.28 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: -0.2 | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Jessica-Bianca Wessolly Jessica-Bianca Wessolly ('96) | 96 | GER | 23.27 | SB | ||||||||||
2 | Narcisa Marizol Landázuri Narcisa Marizol Landázuri ('91) | 91 | ECU | 23.32 | |||||||||||
3 | Shavine Hodges Shavine Hodges ('91) | 91 | JAM | 23.39 | SB | ||||||||||
4 | Rebekka Haase Rebekka Haase ('93) | 93 | GER | 23.40 | SB | ||||||||||
5 | Alexandra Burghardt Alexandra Burghardt ('94) | 94 | GER | 23.57 | PB | ||||||||||
6 | Chrisann Gordon Chrisann Gordon ('94) | 94 | JAM | 24.16 | SB | ||||||||||
7 | Le Tu Chinh Le Tu Chinh ('97) | 97 | VIE | 24.31 | SB | ||||||||||
Finale C Vind: -0.6 | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
1 | Nyoka Maxwell Nyoka Maxwell ('97) | 97 | CAN | 23.82 | SB | ||||||||||
2 | Faith Dismuke Faith Dismuke ('94) | 94 | USA | 24.24 | |||||||||||
3 | Mary Abichi Mary Abichi ('90) | 90 | GBR | 24.36 | SB | ||||||||||
4 | Morgan Byng Morgan Byng ('98) | 98 | CAN | 24.48 | SB | ||||||||||
5 | Jennifer williams Jennifer williams | USA | 24.60 | PB | |||||||||||
6 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 24.65 | SB | ||||||||||
Finale D Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Nikita Campbell-Smith Nikita Campbell-Smith ('95) | 95 | GBR | 24.66 | SB | ||||||||||
2 | Gabriella Ade-Onojobi Gabriella Ade-Onojobi ('93) | 93 | GBR | 25.01 | PB | ||||||||||
Finale E Vind: -2.0 | Vind: -2.0 | ||||||||||||||
1 | Kendra Leger Kendra Leger ('99) | 99 | CAN | 24.96 | PB | ||||||||||
2 | Hannah Mergenthaler Hannah Mergenthaler ('97) | 97 | GER | 25.01 | SB | ||||||||||
5 | Melissa Owusu-Ansah Melissa Owusu-Ansah ('94) | 94 | GBR | 25.65 | SB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Libania Grenot Libania Grenot ('83) | 83 | ITA | 52.54 | SB | ||||||||||
2 | Natoya Goule-Toppin Natoya Goule-Toppin ('91) | 91 | JAM | 53.12 | SB | ||||||||||
3 | Mary Abichi Mary Abichi ('90) | 90 | GBR | 53.15 | SB | ||||||||||
4 | Faith Dismuke Faith Dismuke ('94) | 94 | USA | 54.46 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Morgan Byng Morgan Byng ('98) | 98 | CAN | 55.57 | PB | ||||||||||
2 | Melissa Owusu-Ansah Melissa Owusu-Ansah ('94) | 94 | GBR | 55.75 | SB | ||||||||||
3 | Jenna Smith Jenna Smith ('98) | 98 | CAN | 56.20 | SB | ||||||||||
4 | Lauren D'Agnolo Lauren D'Agnolo ('98) | 98 | CAN | 56.24 | SB | ||||||||||
5 | Zoe Sherar Zoe Sherar ('99) | 99 | CAN | 56.27 | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -0.8 Finale A Finale | Vind: -0.8 | ||||||||||||||
1 | Christina Manning Christina Manning ('90) | 90 | USA | 12.95 | |||||||||||
2 | Vanessa Clerveaux Vanessa Clerveaux ('94) | 94 | HAI | 13.24 | |||||||||||
3 | Maribel Caicedo Maribel Caicedo ('98) | 98 | ECU | 13.24 | SB | ||||||||||
4 | Raven Clay Raven Clay ('90) | 90 | USA | 13.33 | |||||||||||
5 | Karel Elodie Ziketh Karel Elodie Ziketh ('91) | 91 | CIV | 13.43 | PB | ||||||||||
6 | Kendra Leger Kendra Leger ('99) | 99 | CAN | 13.68 | |||||||||||
Finale B Vind: -0.6 | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
1 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 13.86 | SB | ||||||||||
2 | Jazmin Sawyers Jazmin Sawyers ('94) | 94 | GBR | 14.01 | |||||||||||
3 | Viivi Avikainen Viivi Avikainen ('87) | 87 | FIN | 14.11 | |||||||||||
4 | Gabriella Ade-Onojobi Gabriella Ade-Onojobi ('93) | 93 | GBR | 14.11 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -1.3 | Vind: -1.3 | ||||||||||||||
1 | Christina Manning Christina Manning ('90) | 90 | USA | 12.92 | |||||||||||
2 | Raven Clay Raven Clay ('90) | 90 | USA | 13.51 | |||||||||||
3 | Vanessa Clerveaux Vanessa Clerveaux ('94) | 94 | HAI | 13.54 | |||||||||||
4 | Maribel Caicedo Maribel Caicedo ('98) | 98 | ECU | 13.69 | |||||||||||
5 | Karel Elodie Ziketh Karel Elodie Ziketh ('91) | 91 | CIV | 13.71 | SB | ||||||||||
6 | Viivi Avikainen Viivi Avikainen ('87) | 87 | FIN | 13.83 | SB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +0.7 | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Kendra Leger Kendra Leger ('99) | 99 | CAN | 13.59 | PB | ||||||||||
2 | Gabriella Ade-Onojobi Gabriella Ade-Onojobi ('93) | 93 | GBR | 13.88 | PB | ||||||||||
3 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 13.90 | SB | ||||||||||
4 | Jazmin Sawyers Jazmin Sawyers ('94) | 94 | GBR | 14.00 | PB | ||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kala Penn Kala Penn ('98) | 98 | IVB | 12.21 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tiffany Okieme Tiffany Okieme ('94) | 94 | USA | 58.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Antonella Creazzola Antonella Creazzola | 00 | VEN | 56.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jazmin Sawyers Jazmin Sawyers ('94) | 94 | GBR | 6.27 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Wanetta Kirby Wanetta Kirby ('89) | 89 | ISV | 6.03 | +0.5 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kala Penn Kala Penn ('98) | 98 | IVB | 6.01 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | María Parra María Parra | 00 | VEN | 5.68 | 0.0 | ||||||||||
|