D19 100 m Vind: +1.3 Finale A Finale | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Karl Erik Nazarov Karl Erik Nazarov ('99) | 99 | EST | 11.04 | PB | ||||||||||
2 | Robin Nool Robin Nool ('98) | 98 | EST | 11.22 | PB | ||||||||||
3 | Daniil Dudenkov Daniil Dudenkov ('99) | 99 | EST | 11.31 | |||||||||||
4 | Richard Vider Richard Vider | 00 | EST | 11.37 | PB | ||||||||||
5 | Markus Salumets Markus Salumets ('99) | 99 | EST | 11.41 | PB | ||||||||||
6 | Timo Klee Timo Klee ('01) | 01 | EST | 11.51 | PB | ||||||||||
7 | Ralf Markus Suss Ralf Markus Suss ('99) | 99 | EST | 11.53 | PB | ||||||||||
8 | Albert Annimäe Albert Annimäe ('01) | 01 | EST | 11.56 | |||||||||||
9 | Mark Heidmets Mark Heidmets ('01) | 01 | EST | 11.59 | PB | ||||||||||
10 | Jakob Keller Jakob Keller | 00 | EST | 11.62 | PB | ||||||||||
11 | Jan Erik Pihtjõe Jan Erik Pihtjõe ('01) | 01 | EST | 11.67 | |||||||||||
11 | Kristofer-Robin Lai Kristofer-Robin Lai ('01) | 01 | EST | 11.67 | PB | ||||||||||
13 | Sten Kuber Sten Kuber ('98) | 98 | EST | 11.71 | PB | ||||||||||
14 | Marko Kaare Marko Kaare ('99) | 99 | EST | 11.75 | PB | ||||||||||
15 | Peeter Alver Peeter Alver ('01) | 01 | EST | 11.76 | SB | ||||||||||
16 | Kristo Forsel Kristo Forsel ('99) | 99 | EST | 11.79 | PB | ||||||||||
17 | Andreas Varter Andreas Varter | 00 | EST | 11.82 | |||||||||||
18 | Ott Martens Ott Martens ('98) | 98 | EST | 11.84 | SB | ||||||||||
19 | Mait Filipozzi Mait Filipozzi ('02) | 02 | EST | 11.85 | PB | ||||||||||
20 | Karl August Kalamees Karl August Kalamees ('03) | 03 | EST | 11.86 | PB | ||||||||||
21 | Sten Erik Tomingas Sten Erik Tomingas ('99) | 99 | EST | 11.98 | PB | ||||||||||
22 | Jaan Kuusmaa Jaan Kuusmaa ('01) | 01 | EST | 12.01 | PB | ||||||||||
23 | Martin Kivimaa Martin Kivimaa | 00 | EST | 12.13 | PB | ||||||||||
24 | Otto Kase Otto Kase ('01) | 01 | EST | 12.23 | PB | ||||||||||
25 | Martin Teppan Martin Teppan | 00 | EST | 12.24 | PB | ||||||||||
26 | Romas Šalkauskas Romas Šalkauskas ('03) | 03 | EST | 12.54 | PB | ||||||||||
27 | Krismar Liiv Krismar Liiv | 00 | EST | 12.96 | PB | ||||||||||
D19 200 m Vind: +0.7 Finale A Finale | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Sten Ander Sepp Sten Ander Sepp ('98) | 98 | EST | 21.69 | |||||||||||
2 | Ken-Mark Minkovski Ken-Mark Minkovski ('01) | 01 | EST | 21.78 | PB | ||||||||||
3 | Sander Moldau Sander Moldau ('98) | 98 | EST | 22.30 | PB | ||||||||||
4 | Henri Sai Henri Sai | 00 | EST | 22.36 | PB | ||||||||||
5 | Johannes Treiel Johannes Treiel ('98) | 98 | EST | 22.80 | PB | ||||||||||
6 | Robin Nool Robin Nool ('98) | 98 | EST | 22.85 | PB | ||||||||||
7 | Jan Erik Pihtjõe Jan Erik Pihtjõe ('01) | 01 | EST | 23.16 | PB | ||||||||||
8 | Markus Salumets Markus Salumets ('99) | 99 | EST | 23.17 | PB | ||||||||||
9 | Rando Jalakas Rando Jalakas ('98) | 98 | EST | 23.22 | SB | ||||||||||
10 | Jakob Keller Jakob Keller | 00 | EST | 23.32 | PB | ||||||||||
11 | Richard Vider Richard Vider | 00 | EST | 23.37 | |||||||||||
12 | Sander Arusalu Sander Arusalu ('99) | 99 | EST | 23.40 | PB | ||||||||||
13 | Ralf Markus Suss Ralf Markus Suss ('99) | 99 | EST | 23.63 | |||||||||||
14 | Kristofer-Robin Lai Kristofer-Robin Lai ('01) | 01 | EST | 23.66 | PB | ||||||||||
15 | Timo Klee Timo Klee ('01) | 01 | EST | 23.67 | SB | ||||||||||
16 | Andrei Totšilin Andrei Totšilin ('98) | 98 | EST | 23.76 | PB | ||||||||||
17 | Mihkel Holzmann Mihkel Holzmann ('99) | 99 | EST | 23.78 | SB | ||||||||||
18 | Mark Heidmets Mark Heidmets ('01) | 01 | EST | 23.89 | PB | ||||||||||
19 | Andreas Varter Andreas Varter | 00 | EST | 23.95 | PB | ||||||||||
20 | Karl August Kalamees Karl August Kalamees ('03) | 03 | EST | 24.20 | PB | ||||||||||
21 | Albert Annimäe Albert Annimäe ('01) | 01 | EST | 24.21 | SB | ||||||||||
22 | Karl-Kevin Kalmus Karl-Kevin Kalmus | 00 | EST | 24.29 | PB | ||||||||||
23 | Markus Moora Markus Moora | 00 | EST | 24.30 | PB | ||||||||||
24 | Henri Möll Henri Möll | 00 | EST | 24.33 | PB | ||||||||||
25 | Taavi Verbo Taavi Verbo ('01) | 01 | EST | 24.43 | PB | ||||||||||
26 | Marko Kaare Marko Kaare ('99) | 99 | EST | 24.49 | PB | ||||||||||
27 | Märt Riso Märt Riso | 00 | EST | 24.54 | PB | ||||||||||
28 | Märtin Jõe Märtin Jõe ('01) | 01 | EST | 25.00 | PB | ||||||||||
29 | Romas Šalkauskas Romas Šalkauskas ('03) | 03 | EST | 25.28 | PB | ||||||||||
30 | Aleksandr Gaitšenja Aleksandr Gaitšenja ('02) | 02 | EST | 26.03 | PB | ||||||||||
D19 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kristjan Joosep Kristjan Joosep ('98) | 98 | EST | 50.28 | SB | ||||||||||
2 | Edward Henno Edward Henno ('01) | 01 | EST | 51.70 | |||||||||||
3 | Sander Johann Salu Sander Johann Salu ('01) | 01 | EST | 52.11 | PB | ||||||||||
4 | Joonas Mattias Laur Joonas Mattias Laur ('99) | 99 | EST | 52.35 | PB | ||||||||||
5 | Martin Kivimaa Martin Kivimaa | 00 | EST | 52.88 | PB | ||||||||||
6 | Daniil Ennus Daniil Ennus | 00 | EST | 53.14 | PB | ||||||||||
7 | Martin Teppan Martin Teppan | 00 | EST | 53.23 | PB | ||||||||||
8 | Carlos Kroon Carlos Kroon | 00 | EST | 53.27 | PB | ||||||||||
9 | Markus Moora Markus Moora | 00 | EST | 53.57 | PB | ||||||||||
10 | Mait Filipozzi Mait Filipozzi ('02) | 02 | EST | 55.43 | PB | ||||||||||
11 | Deniel Kedrov Deniel Kedrov ('01) | 01 | EST | 56.59 | SB | ||||||||||
12 | Aleksandr Gaitšenja Aleksandr Gaitšenja ('02) | 02 | EST | 57.41 | PB | ||||||||||
13 | Martin Moistus Martin Moistus ('03) | 03 | EST | 57.85 | PB | ||||||||||
14 | Krismar Liiv Krismar Liiv | 00 | EST | 58.29 | PB | ||||||||||
15 | Hendrik Laretei Hendrik Laretei ('98) | 98 | EST | 59.33 | PB | ||||||||||
16 | Märtin Jõe Märtin Jõe ('01) | 01 | EST | 59.37 | PB | ||||||||||
D19 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Leonid Latsepov Leonid Latsepov ('98) | 98 | EST | 4:05.20 | PB | ||||||||||
2 | Johannes Sikk Johannes Sikk ('99) | 99 | EST | 4:12.78 | PB | ||||||||||
3 | Sander Jesin Sander Jesin | 00 | EST | 4:14.64 | PB | ||||||||||
4 | Deniss Salmijanov Deniss Salmijanov ('98) | 98 | EST | 4:15.13 | PB | ||||||||||
5 | Kaarel Trepp Kaarel Trepp | 00 | EST | 4:32.17 | PB | ||||||||||
6 | Johan Tamm Johan Tamm ('02) | 02 | EST | 4:32.87 | PB | ||||||||||
7 | Erik Simson Erik Simson ('99) | 99 | EST | 4:35.74 | PB | ||||||||||
8 | Aleksander Otto Aleksander Otto | 00 | EST | 4:43.44 | PB | ||||||||||
9 | Martin Riives Martin Riives | 00 | EST | 4:49.70 | PB | ||||||||||
10 | Risto Holtsmeier Risto Holtsmeier ('01) | 01 | EST | 4:52.95 | PB | ||||||||||
11 | Karl Perens Karl Perens | 00 | EST | 4:56.15 | |||||||||||
12 | Virgo Vallik Virgo Vallik ('03) | 03 | EST | 5:00.41 | PB | ||||||||||
D19 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Robert Telpt Robert Telpt ('01) | 01 | EST | 9:32.93 | PB | ||||||||||
2 | Armin Angerjärv Armin Angerjärv ('99) | 99 | EST | 9:33.29 | PB | ||||||||||
3 | Kris Kristofer Burk Kris Kristofer Burk ('01) | 01 | EST | 9:41.50 | PB | ||||||||||
4 | Rainer Kravets Rainer Kravets | 00 | EST | 9:48.34 | PB | ||||||||||
5 | Rainer Bõkov Rainer Bõkov ('98) | 98 | EST | 10:00.15 | PB | ||||||||||
6 | Carl Saem Carl Saem | 00 | EST | 10:09.09 | PB | ||||||||||
D19 110 m hæk 99.1 cm Vind: +0.6 Finale A Finale | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Johannes Treiel Johannes Treiel ('98) | 98 | EST | 14.14 | PB | ||||||||||
2 | Jakob Ristimets Jakob Ristimets ('99) | 99 | EST | 14.71 | PB | ||||||||||
3 | Martin Täht Martin Täht ('99) | 99 | EST | 15.46 | PB | ||||||||||
4 | Platon Tanaga Platon Tanaga ('98) | 98 | EST | 15.97 | SB | ||||||||||
5 | Grat-Magnor Kuris Grat-Magnor Kuris ('99) | 99 | EST | 16.40 | PB | ||||||||||
6 | Kunnar Erich Viisel Kunnar Erich Viisel ('99) | 99 | EST | 16.65 | PB | ||||||||||
Sander Moldau Sander Moldau ('98) | 98 | EST | DQ | ||||||||||||
Hans-Christian Hausenberg Hans-Christian Hausenberg ('98) | 98 | EST | DQ | ||||||||||||
D19 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Daniil Dudenkov Daniil Dudenkov ('99) | 99 | EST | 1:00.59 | SB | ||||||||||
2 | Margus Soosaar Margus Soosaar ('02) | 02 | EST | 1:06.75 | PB | ||||||||||
3 | Dmitri Fomin Dmitri Fomin ('01) | 01 | EST | 1:11.21 | PB | ||||||||||
D19 Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kristjan Tafenau Kristjan Tafenau ('98) | 98 | EST | 2.01 | |||||||||||
2 | Hendrik Lillemets Hendrik Lillemets ('99) | 99 | EST | 1.98 | PB | ||||||||||
3 | Madis Kalašnikov Madis Kalašnikov | 00 | EST | 1.92 | SB | ||||||||||
4 | Markus Anvelt Markus Anvelt ('02) | 02 | EST | 1.83 | =PB | ||||||||||
5 | Taavi Verbo Taavi Verbo ('01) | 01 | EST | 1.80 | PB | ||||||||||
6 | Rasmus Kuningas Rasmus Kuningas ('01) | 01 | EST | 1.80 | |||||||||||
7 | Kristo Evard Kristo Evard ('98) | 98 | EST | 1.75 | |||||||||||
8 | Hendrik Laretei Hendrik Laretei ('98) | 98 | EST | 1.65 | PB | ||||||||||
9 | Remy-Christian Kivimäe Remy-Christian Kivimäe | 00 | EST | 1.60 | SB | ||||||||||
Tony Ats Tamm Tony Ats Tamm ('02) | 02 | EST | NH | ||||||||||||
D19 Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hans-Christian Hausenberg Hans-Christian Hausenberg ('98) | 98 | EST | 7.45 | +1.5 | SB | |||||||||
2 | Ken-Mark Minkovski Ken-Mark Minkovski ('01) | 01 | EST | 7.16 | +1.6 | PB | |||||||||
3 | Grat-Magnor Kuris Grat-Magnor Kuris ('99) | 99 | EST | 6.94 | +1.9 | PB | |||||||||
4 | Vitali Rubenkov Vitali Rubenkov ('99) | 99 | EST | 6.71 | +1.1 | SB | |||||||||
5 | Martin Moldau Martin Moldau ('98) | 98 | EST | 6.69 | +0.3 | SB | |||||||||
6 | Marttin Lepaste Marttin Lepaste | 00 | EST | 6.61 | +1.9 | ||||||||||
7 | Kristo Forsel Kristo Forsel ('99) | 99 | EST | 6.51 | +1.7 | PB | |||||||||
8 | Christofer Marten Melk Christofer Marten Melk ('99) | 99 | EST | 6.42 | w | +2.3 | |||||||||
9 | Mihkel Holzmann Mihkel Holzmann ('99) | 99 | EST | 6.26 | +0.9 | ||||||||||
10 | Ott Martens Ott Martens ('98) | 98 | EST | 6.21 | +1.4 | SB | |||||||||
11 | Karl-Kevin Kalmus Karl-Kevin Kalmus | 00 | EST | 6.17 | +1.4 | PB | |||||||||
12 | Siim Saar Siim Saar ('99) | 99 | EST | 6.14 | +0.8 | ||||||||||
13 | Jan Hartvig Ruben Jan Hartvig Ruben ('99) | 99 | EST | 6.09 | +1.8 | ||||||||||
14 | Hans-Andero Kivi Hans-Andero Kivi | 00 | EST | 6.04 | w | +2.5 | |||||||||
15 | Peeter Alver Peeter Alver ('01) | 01 | EST | 6.04 | +0.6 | ||||||||||
16 | Kristo Evard Kristo Evard ('98) | 98 | EST | 6.04 | +1.1 | ||||||||||
17 | Rasmus Kuningas Rasmus Kuningas ('01) | 01 | EST | 6.02 | +0.8 | =PB | |||||||||
18 | Christopher Gregor Toomberg Christopher Gregor Toomberg ('99) | 99 | EST | 5.97 | w | +2.6 | |||||||||
19 | Henri Möll Henri Möll | 00 | EST | 5.86 | +0.7 | ||||||||||
20 | Kristjan Nork Kristjan Nork | 00 | EST | 5.75 | +0.7 | PB | |||||||||
21 | Kristo Kõplas Kristo Kõplas ('01) | 01 | EST | 5.61 | +1.1 | ||||||||||
22 | Viljar Karja Viljar Karja ('98) | 98 | EST | 5.56 | +0.8 | PB | |||||||||
23 | Sven Eric Seržant Sven Eric Seržant ('99) | 99 | EST | 5.35 | +1.0 | SB | |||||||||
24 | Mikk Saarse Mikk Saarse ('02) | 02 | EST | 5.16 | +1.6 | PB | |||||||||
25 | Martin Moistus Martin Moistus ('03) | 03 | EST | 5.14 | +1.6 | PB | |||||||||
Christofer Marten Melk Christofer Marten Melk ('99) | 99 | EST | 6.15 | +1.2 | |||||||||||
Hans-Andero Kivi Hans-Andero Kivi | 00 | EST | 6.00 | +0.8 | |||||||||||
Christopher Gregor Toomberg Christopher Gregor Toomberg ('99) | 99 | EST | 5.91 | +2.0 | SB | ||||||||||
Sander Arusalu Sander Arusalu ('99) | 99 | EST | NM | ||||||||||||
D19 Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mihkel Talivee Mihkel Talivee ('99) | 99 | EST | 13.24 | +0.5 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kristjan Tafenau Kristjan Tafenau ('98) | 98 | EST | 12.99 | +0.9 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sten Erik Tomingas Sten Erik Tomingas ('99) | 99 | EST | 12.88 | +1.0 | ||||||||||
4 | Daniil Topkin Daniil Topkin ('01) | 01 | EST | 12.86 | +1.2 | ||||||||||
5 | Hans-Andero Kivi Hans-Andero Kivi | 00 | EST | 12.82 | +1.0 | PB | |||||||||
6 | Deniel Kedrov Deniel Kedrov ('01) | 01 | EST | 12.50 | +0.7 | SB | |||||||||
7 | Viljar Karja Viljar Karja ('98) | 98 | EST | 12.45 | +1.0 | PB | |||||||||
8 | Siim Saar Siim Saar ('99) | 99 | EST | 12.15 | +1.0 | PB | |||||||||
9 | Sven Eric Seržant Sven Eric Seržant ('99) | 99 | EST | 12.15 | +1.0 | SB | |||||||||
10 | Rayan Napast Rayan Napast | 00 | EST | 12.04 | +0.5 | PB | |||||||||
11 | Remy-Christian Kivimäe Remy-Christian Kivimäe | 00 | EST | 12.00 | +0.7 | PB | |||||||||
12 | Jaan Kuusmaa Jaan Kuusmaa ('01) | 01 | EST | 11.88 | +1.0 | PB | |||||||||
13 | Kaspar Ustav Kaspar Ustav ('99) | 99 | EST | 11.57 | +1.2 | PB | |||||||||
D19 Kuglestød 6.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kevin Sakson Kevin Sakson | 00 | EST | 15.91 | PB | ||||||||||
2 | Tanel Saatman Tanel Saatman ('98) | 98 | EST | 15.45 | PB | ||||||||||
3 | Jan Henri Tälli Jan Henri Tälli ('99) | 99 | EST | 14.77 | |||||||||||
4 | Marttin Lepaste Marttin Lepaste | 00 | EST | 14.30 | PB | ||||||||||
5 | Maksim Mihhailov Maksim Mihhailov ('01) | 01 | EST | 14.17 | PB | ||||||||||
6 | Martin Moldau Martin Moldau ('98) | 98 | EST | 13.82 | |||||||||||
7 | Rolf Robert Peebo Rolf Robert Peebo | 00 | EST | 13.38 | PB | ||||||||||
8 | Kristjan Maripuu Kristjan Maripuu | 00 | EST | 13.22 | =PB | ||||||||||
9 | Toomas Tankler Toomas Tankler ('98) | 98 | EST | 13.09 | |||||||||||
10 | Rait Raju Rait Raju | 00 | EST | 12.57 | PB | ||||||||||
11 | Tanel Saimre Tanel Saimre ('01) | 01 | EST | 12.56 | PB | ||||||||||
12 | Hendrik Lillemets Hendrik Lillemets ('99) | 99 | EST | 12.45 | PB | ||||||||||
13 | Ragnar Joosep Ragnar Joosep ('98) | 98 | EST | 11.75 | |||||||||||
D19 Diskoskast 1.75 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Karel Tilga Karel Tilga ('98) | 98 | EST | 48.16 | |||||||||||
2 | Jan Henri Tälli Jan Henri Tälli ('99) | 99 | EST | 47.55 | |||||||||||
3 | Kevin Sakson Kevin Sakson | 00 | EST | 46.85 | PB | ||||||||||
4 | Tanel Saatman Tanel Saatman ('98) | 98 | EST | 44.37 | |||||||||||
5 | Rolf Robert Peebo Rolf Robert Peebo | 00 | EST | 42.50 | PB | ||||||||||
6 | Maksim Mihhailov Maksim Mihhailov ('01) | 01 | EST | 40.45 | PB | ||||||||||
7 | Enrico Hänilene Enrico Hänilene ('01) | 01 | EST | 38.80 | PB | ||||||||||
8 | Kristjan Maripuu Kristjan Maripuu | 00 | EST | 35.61 | PB | ||||||||||
9 | Karel Äär Karel Äär ('99) | 99 | EST | 35.37 | |||||||||||
10 | Tanel Saimre Tanel Saimre ('01) | 01 | EST | 34.06 | PB | ||||||||||
11 | Indrek Huopolainen Indrek Huopolainen ('99) | 99 | EST | 33.13 | |||||||||||
12 | Daniil Topkin Daniil Topkin ('01) | 01 | EST | 28.04 | PB | ||||||||||
Gevin Genro Paas Gevin Genro Paas | 00 | EST | NM | ||||||||||||
D19 Hammerkast 6.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Toomas Tankler Toomas Tankler ('98) | 98 | EST | 66.19 | |||||||||||
2 | Brätten Järvik Brätten Järvik | 00 | EST | 50.80 | |||||||||||
3 | Herman Mõlder Herman Mõlder | 00 | EST | 47.41 | PB | ||||||||||
4 | Martin Puškin Martin Puškin | 00 | EST | 42.93 | PB | ||||||||||
D19 Spydkast 700 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Karel Tilga Karel Tilga ('98) | 98 | EST | 64.81 | SB | ||||||||||
2 | Enrico Hänilene Enrico Hänilene ('01) | 01 | EST | 59.69 | PB | ||||||||||
3 | Kunnar Erich Viisel Kunnar Erich Viisel ('99) | 99 | EST | 55.92 | |||||||||||
4 | Joel Kuldmäe Joel Kuldmäe ('99) | 99 | EST | 54.11 | |||||||||||
5 | Raimond Aus Raimond Aus ('98) | 98 | EST | 50.18 | PB | ||||||||||
6 | Ragnar Joosep Ragnar Joosep ('98) | 98 | EST | 45.86 | |||||||||||
7 | Daniil Hodakovski Daniil Hodakovski ('01) | 01 | EST | 45.70 | PB | ||||||||||
8 | Johannes Ek Johannes Ek ('98) | 98 | EST | 44.93 | |||||||||||
9 | Sander Lõhmus Sander Lõhmus | 00 | EST | 40.02 | SB | ||||||||||
10 | Indrek Huopolainen Indrek Huopolainen ('99) | 99 | EST | 39.57 | |||||||||||
11 | Frank Kuresaar Frank Kuresaar ('01) | 01 | EST | 36.35 | PB | ||||||||||
P19 100 m Vind: +1.3 Finale A Finale | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
1 | Lishanna Ilves Lishanna Ilves | 00 | EST | 12.35 | PB | ||||||||||
2 | Liina Valk Liina Valk ('99) | 99 | EST | 12.48 | SB | ||||||||||
3 | Katre Sofia Palm Katre Sofia Palm | 00 | EST | 12.53 | PB | ||||||||||
4 | Hanna Sõnajalg Hanna Sõnajalg | 00 | EST | 12.54 | PB | ||||||||||
5 | Marit Kutman Marit Kutman ('03) | 03 | EST | 12.56 | PB | ||||||||||
6 | Carina-Renne Valdek Carina-Renne Valdek ('01) | 01 | EST | 12.64 | |||||||||||
6 | Pippi Lotta Enok Pippi Lotta Enok ('02) | 02 | EST | 12.64 | PB | ||||||||||
8 | Liisa-Maria Truupõld Liisa-Maria Truupõld ('01) | 01 | EST | 12.68 | =PB | ||||||||||
9 | Liiljan Neerot Liiljan Neerot ('99) | 99 | EST | 12.75 | |||||||||||
10 | Kristi Pappel Kristi Pappel | 00 | EST | 12.80 | PB | ||||||||||
11 | Triine-Marie Land Triine-Marie Land ('02) | 02 | EST | 12.86 | PB | ||||||||||
12 | Karoli Käärt Karoli Käärt | 00 | EST | 12.97 | |||||||||||
13 | Eliise Anijalg Eliise Anijalg ('01) | 01 | EST | 13.06 | PB | ||||||||||
14 | Annabel Prodel Annabel Prodel ('03) | 03 | EST | 13.11 | PB | ||||||||||
15 | Karolina Orav Karolina Orav | 00 | EST | 13.13 | PB | ||||||||||
16 | Anette Alapert Anette Alapert ('01) | 01 | EST | 13.21 | |||||||||||
16 | Kätlin Kruus Kätlin Kruus ('99) | 99 | EST | 13.21 | SB | ||||||||||
18 | Ramona Eliis A. Metsäranta Ramona Eliis A. Metsäranta ('01) | 01 | EST | 13.27 | SB | ||||||||||
19 | Ethel Silla Ethel Silla ('01) | 01 | EST | 13.29 | SB | ||||||||||
20 | Triinu Lamp Triinu Lamp ('02) | 02 | EST | 13.36 | =PB | ||||||||||
20 | Anna-Maria Vjazemski Anna-Maria Vjazemski | 00 | EST | 13.36 | |||||||||||
22 | Jennifer Veismann Jennifer Veismann | 00 | EST | 13.37 | |||||||||||
23 | Liisbet Rümmel Liisbet Rümmel ('03) | 03 | EST | 13.48 | PB | ||||||||||
24 | Greta Liisa Vahtra Greta Liisa Vahtra ('01) | 01 | EST | 13.56 | PB | ||||||||||
25 | Kadi-Liis Viiar Kadi-Liis Viiar ('01) | 01 | EST | 13.60 | |||||||||||
25 | Cleer Põldsaar Cleer Põldsaar ('01) | 01 | EST | 13.60 | PB | ||||||||||
27 | Eliise Saarepera Eliise Saarepera ('98) | 98 | EST | 13.67 | SB | ||||||||||
28 | Heidy Bergštein Heidy Bergštein ('02) | 02 | EST | 13.77 | SB | ||||||||||
29 | Jacline Värk Jacline Värk ('01) | 01 | EST | 13.86 | SB | ||||||||||
30 | Lisbeth Verk Lisbeth Verk ('01) | 01 | EST | 14.01 | SB | ||||||||||
31 | Anastassia Štšerbinina Anastassia Štšerbinina ('02) | 02 | EST | 14.04 | PB | ||||||||||
31 | Anastassia Štšerbinina Anastassia Štšerbinina ('02) | 02 | EST | 14.04 | =PB | ||||||||||
32 | Kerli Ristikivi Kerli Ristikivi ('01) | 01 | EST | 14.16 | PB | ||||||||||
33 | Elina Mostovaja Elina Mostovaja ('02) | 02 | EST | 15.15 | PB | ||||||||||
P19 200 m Vind: +1.7 Finale A Finale | Vind: +1.7 | ||||||||||||||
1 | Piibe Kirke Aljas Piibe Kirke Aljas | 00 | EST | 25.13 | PB | ||||||||||
2 | Liina Valk Liina Valk ('99) | 99 | EST | 25.57 | SB | ||||||||||
3 | Johanna Ilves Johanna Ilves ('99) | 99 | EST | 25.62 | |||||||||||
4 | Ramona Eliis A. Metsäranta Ramona Eliis A. Metsäranta ('01) | 01 | EST | 26.79 | SB | ||||||||||
5 | Karolina Orav Karolina Orav | 00 | EST | 26.83 | PB | ||||||||||
6 | Anna Sidorenko Anna Sidorenko ('98) | 98 | EST | 26.88 | SB | ||||||||||
7 | Annabel Prodel Annabel Prodel ('03) | 03 | EST | 27.48 | PB | ||||||||||
8 | Hanne Tõnts Hanne Tõnts | 00 | EST | 27.55 | PB | ||||||||||
9 | Paula Mõik Paula Mõik | 00 | EST | 27.60 | SB | ||||||||||
10 | Kätlin Kruus Kätlin Kruus ('99) | 99 | EST | 27.62 | SB | ||||||||||
11 | Liina Edvand Liina Edvand ('98) | 98 | EST | 27.75 | |||||||||||
12 | Ethel Silla Ethel Silla ('01) | 01 | EST | 28.13 | SB | ||||||||||
13 | Urmi Tari Urmi Tari ('98) | 98 | EST | 28.27 | PB | ||||||||||
14 | Lotte Puusepp Lotte Puusepp ('03) | 03 | EST | 28.32 | PB | ||||||||||
15 | Liisbet Rümmel Liisbet Rümmel ('03) | 03 | EST | 28.61 | PB | ||||||||||
16 | Heidy Bergštein Heidy Bergštein ('02) | 02 | EST | 29.23 | SB | ||||||||||
P19 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Liis Grete Atonen Liis Grete Atonen ('01) | 01 | EST | 59.74 | |||||||||||
2 | Marit Tõnisson Marit Tõnisson ('99) | 99 | EST | 1:01.14 | SB | ||||||||||
3 | Darja Pitšugina Darja Pitšugina ('02) | 02 | EST | 1:02.01 | SB | ||||||||||
4 | Lisette Hanson Lisette Hanson ('01) | 01 | EST | 1:02.74 | PB | ||||||||||
5 | Anna Sidorenko Anna Sidorenko ('98) | 98 | EST | 1:03.24 | SB | ||||||||||
6 | Kadi-Liis Viiar Kadi-Liis Viiar ('01) | 01 | EST | 1:04.07 | PB | ||||||||||
7 | Hanna Andla Hanna Andla ('99) | 99 | EST | 1:04.62 | SB | ||||||||||
8 | Lotte Puusepp Lotte Puusepp ('03) | 03 | EST | 1:05.09 | PB | ||||||||||
9 | Iris Tamsalu Iris Tamsalu ('01) | 01 | EST | 1:05.57 | PB | ||||||||||
10 | Birgit Veldi Birgit Veldi ('02) | 02 | EST | 1:05.81 | SB | ||||||||||
11 | Laura Ong Laura Ong | 00 | EST | 1:06.12 | |||||||||||
12 | Darja Predbannikova Darja Predbannikova ('99) | 99 | EST | 1:08.24 | SB | ||||||||||
13 | Carolin Marmei Carolin Marmei ('03) | 03 | EST | 1:10.65 | PB | ||||||||||
P19 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eleri Etverk Eleri Etverk ('98) | 98 | EST | 4:59.64 | PB | ||||||||||
2 | Hannagret Luks Hannagret Luks ('98) | 98 | EST | 5:04.60 | SB | ||||||||||
3 | Laura Reimets Laura Reimets ('01) | 01 | EST | 5:06.77 | PB | ||||||||||
4 | Britta Kasela Britta Kasela ('01) | 01 | EST | 5:08.31 | PB | ||||||||||
5 | Marie-Elisabeth Martinson Marie-Elisabeth Martinson | 00 | EST | 5:11.21 | SB | ||||||||||
6 | Nadezda Gritskevich Nadezda Gritskevich ('99) | 99 | EST | 5:12.57 | PB | ||||||||||
7 | Kelly Ehavee Kelly Ehavee ('02) | 02 | EST | 5:15.48 | PB | ||||||||||
8 | Melissa Maria Akkel Melissa Maria Akkel ('99) | 99 | EST | 5:15.81 | SB | ||||||||||
9 | Birgit Kasela Birgit Kasela ('01) | 01 | EST | 5:19.38 | PB | ||||||||||
10 | Marilin Riives Marilin Riives | 00 | EST | 5:56.54 | SB | ||||||||||
11 | Kristina Andronova Kristina Andronova ('01) | 01 | EST | 6:08.79 | SB | ||||||||||
P19 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lisette Ploomipuu Lisette Ploomipuu | 00 | EST | 11:08.02 | PB | ||||||||||
2 | Saina Mamedova Saina Mamedova | 00 | EST | 11:14.06 | PB | ||||||||||
3 | Katrin Selin Katrin Selin | 00 | EST | 11:47.11 | SB | ||||||||||
4 | Elo Nõmm Elo Nõmm | 00 | EST | 12:20.56 | PB | ||||||||||
P19 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.1 Finale A Finale | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Johanna Ilves Johanna Ilves ('99) | 99 | EST | 14.39 | |||||||||||
2 | Eliise-Triin Raun Eliise-Triin Raun | 00 | EST | 14.82 | PB | ||||||||||
3 | Anete Siman Anete Siman ('99) | 99 | EST | 14.90 | PB | ||||||||||
4 | Liiljan Neerot Liiljan Neerot ('99) | 99 | EST | 15.51 | SB | ||||||||||
5 | Leanne Siimumäe Leanne Siimumäe | 00 | EST | 15.90 | PB | ||||||||||
6 | Laura Kaur Laura Kaur ('98) | 98 | EST | 16.18 | SB | ||||||||||
7 | Anastasia Dankevitš Anastasia Dankevitš | 00 | EST | 16.23 | PB | ||||||||||
8 | Anastasia Kovešnikova Anastasia Kovešnikova ('99) | 99 | EST | 16.61 | PB | ||||||||||
9 | Johanna Liisa Aimla Johanna Liisa Aimla ('98) | 98 | EST | 17.52 | PB | ||||||||||
P19 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Juliana Demeštšenko Juliana Demeštšenko ('03) | 03 | EST | 1:04.19 | PB | ||||||||||
2 | Anette Piirsalu Anette Piirsalu ('98) | 98 | EST | 1:09.72 | SB | ||||||||||
3 | Brigitta Lees Brigitta Lees ('01) | 01 | EST | 1:14.11 | PB | ||||||||||
Eliise-Triin Raun Eliise-Triin Raun | 00 | EST | DNF | ||||||||||||
P19 Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lilian Turban Lilian Turban ('01) | 01 | EST | 1.70 | SB | ||||||||||
2 | Leanne Siimumäe Leanne Siimumäe | 00 | EST | 1.70 | |||||||||||
3 | Marite Ennuste Marite Ennuste ('99) | 99 | EST | 1.67 | |||||||||||
4 | Katre Sofia Palm Katre Sofia Palm | 00 | EST | 1.67 | |||||||||||
5 | Annika Teska Annika Teska ('98) | 98 | EST | 1.61 | SB | ||||||||||
6 | Elisa Annamaa Elisa Annamaa ('02) | 02 | EST | 1.58 | SB | ||||||||||
7 | Sofia Marlene Haug Sofia Marlene Haug ('02) | 02 | EST | 1.55 | |||||||||||
8 | Anna Neivelt Anna Neivelt ('03) | 03 | EST | 1.55 | =PB | ||||||||||
9 | Vanessa Nikitina Vanessa Nikitina ('02) | 02 | EST | 1.50 | SB | ||||||||||
9 | Meeri-Helena Kalamees Meeri-Helena Kalamees | 00 | EST | 1.50 | |||||||||||
11 | Romi Neerot Romi Neerot | 00 | EST | 1.50 | PB | ||||||||||
12 | Kerttu Jänes Kerttu Jänes ('99) | 99 | EST | 1.50 | =PB | ||||||||||
12 | Cleer Põldsaar Cleer Põldsaar ('01) | 01 | EST | 1.50 | SB | ||||||||||
14 | Marilis Remmel Marilis Remmel ('01) | 01 | EST | 1.45 | |||||||||||
15 | Anne-Mari Peks Anne-Mari Peks ('01) | 01 | EST | 1.40 | |||||||||||
P19 Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Anete Siman Anete Siman ('99) | 99 | EST | 5.62 | 0.0 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Liisa-Maria Truupõld Liisa-Maria Truupõld ('01) | 01 | EST | 5.54 | +0.9 | ||||||||||
3 | Anastassia Lobatšjova Anastassia Lobatšjova ('99) | 99 | EST | 5.42 | +0.1 | PB | |||||||||
4 | Elisa Annamaa Elisa Annamaa ('02) | 02 | EST | 5.42 | +0.4 | PB | |||||||||
5 | Pippi Lotta Enok Pippi Lotta Enok ('02) | 02 | EST | 5.39 | +0.4 | PB | |||||||||
6 | Marit Kutman Marit Kutman ('03) | 03 | EST | 5.29 | +0.3 | ||||||||||
7 | Marilis Remmel Marilis Remmel ('01) | 01 | EST | 5.28 | +0.3 | ||||||||||
8 | Triine-Marie Land Triine-Marie Land ('02) | 02 | EST | 5.27 | -0.1 | ||||||||||
9 | Hanna Sõnajalg Hanna Sõnajalg | 00 | EST | 5.26 | -0.2 | ||||||||||
10 | Maiann Johanson Maiann Johanson ('99) | 99 | EST | 5.20 | -0.2 | SB | |||||||||
11 | Marilin Moor Marilin Moor ('99) | 99 | EST | 5.17 | +0.3 | ||||||||||
12 | Anette Alapert Anette Alapert ('01) | 01 | EST | 5.12 | -1.0 | ||||||||||
13 | Airiin Liisbet Strandson Airiin Liisbet Strandson ('99) | 99 | EST | 5.06 | +1.2 | SB | |||||||||
14 | Johanna Soover Johanna Soover ('01) | 01 | EST | 5.06 | +0.2 | ||||||||||
15 | Mia Marii Märks Mia Marii Märks ('02) | 02 | EST | 4.94 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Vanessa Nikitina Vanessa Nikitina ('02) | 02 | EST | 4.90 | -0.5 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
17 | Iris Tamsalu Iris Tamsalu ('01) | 01 | EST | 4.90 | +0.7 | =SB | |||||||||
| |||||||||||||||
18 | Elis Viilol Elis Viilol ('03) | 03 | EST | 4.86 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
19 | Lisbeth Verk Lisbeth Verk ('01) | 01 | EST | 4.85 | +0.3 | ||||||||||
20 | Laura Maria Haukanõmm Laura Maria Haukanõmm | 00 | EST | 4.84 | -0.5 | PB | |||||||||
21 | Ingre Tammik Ingre Tammik ('01) | 01 | EST | 4.80 | -0.6 | ||||||||||
22 | Birgit Veldi Birgit Veldi ('02) | 02 | EST | 4.74 | +1.1 | ||||||||||
23 | Katre Uibo Katre Uibo ('99) | 99 | EST | 4.65 | +0.5 | SB | |||||||||
24 | Eliise Saarepera Eliise Saarepera ('98) | 98 | EST | 4.65 | +1.5 | SB | |||||||||
25 | Jacline Värk Jacline Värk ('01) | 01 | EST | 4.44 | 0.0 | PB | |||||||||
26 | Anastassia Štšerbinina Anastassia Štšerbinina ('02) | 02 | EST | 4.44 | +0.2 | PB | |||||||||
26 | Anastassia Štšerbinina Anastassia Štšerbinina ('02) | 02 | EST | 4.44 | +0.2 | =PB | |||||||||
27 | Minna-Marie Vihmann Minna-Marie Vihmann ('03) | 03 | EST | 4.37 | +0.3 | PB | |||||||||
28 | Anna Maria Hermann Anna Maria Hermann | 00 | EST | 4.35 | +0.6 | PB | |||||||||
29 | Kerli Ristikivi Kerli Ristikivi ('01) | 01 | EST | 4.30 | +0.3 | PB | |||||||||
30 | Elina Mostovaja Elina Mostovaja ('02) | 02 | EST | 4.24 | +0.2 | PB | |||||||||
31 | Triinu Lamp Triinu Lamp ('02) | 02 | EST | 4.24 | +1.0 | ||||||||||
32 | Mona Linda Sikkal Mona Linda Sikkal ('03) | 03 | EST | 4.19 | -0.2 | PB | |||||||||
33 | Kätlin Rändla Kätlin Rändla | 00 | EST | 4.14 | +0.3 | SB | |||||||||
Zarina Netšiporuk Zarina Netšiporuk ('99) | 99 | EST | NM | ||||||||||||
Emely Karhu Emely Karhu ('01) | 01 | EST | NM | ||||||||||||
P19 Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eliise Anijalg Eliise Anijalg ('01) | 01 | EST | 11.75 | -0.4 | ||||||||||
2 | Maria Dudareva Maria Dudareva ('02) | 02 | EST | 11.51 | -0.7 | ||||||||||
3 | Birgit Paju Birgit Paju | 00 | EST | 11.24 | -0.8 | SB | |||||||||
4 | Anastasia Kovešnikova Anastasia Kovešnikova ('99) | 99 | EST | 10.97 | -0.7 | PB | |||||||||
5 | Zarina Netšiporuk Zarina Netšiporuk ('99) | 99 | EST | 10.79 | -0.5 | SB | |||||||||
6 | Annabel Alliksaar Annabel Alliksaar ('02) | 02 | EST | 10.78 | -0.2 | PB | |||||||||
7 | Simone Kallas Simone Kallas | 00 | EST | 10.77 | -0.6 | PB | |||||||||
8 | Airiin Liisbet Strandson Airiin Liisbet Strandson ('99) | 99 | EST | 10.68 | -1.0 | SB | |||||||||
9 | Anastasia Dankevitš Anastasia Dankevitš | 00 | EST | 10.64 | +0.4 | PB | |||||||||
10 | Johanna Soover Johanna Soover ('01) | 01 | EST | 10.63 | -1.6 | ||||||||||
11 | Marilin Moor Marilin Moor ('99) | 99 | EST | 10.59 | -1.1 | ||||||||||
12 | Luisa Greta Vilo Luisa Greta Vilo | 00 | EST | 10.33 | -0.7 | PB | |||||||||
13 | Laura Maria Haukanõmm Laura Maria Haukanõmm | 00 | EST | 10.05 | -1.3 | SB | |||||||||
Leelo Aino Jürgenstein Leelo Aino Jürgenstein ('03) | 03 | EST | NM | ||||||||||||
P19 Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Valeria Radajeva Valeria Radajeva ('98) | 98 | EST | 12.89 | |||||||||||
2 | Airike Kapp Airike Kapp ('99) | 99 | EST | 11.06 | SB | ||||||||||
3 | Berit Tugi Berit Tugi ('99) | 99 | EST | 11.05 | |||||||||||
4 | Helina Koppel Helina Koppel ('98) | 98 | EST | 9.93 | PB | ||||||||||
5 | Triinu Rääk Triinu Rääk | 00 | EST | 9.73 | |||||||||||
6 | Laura Häling Laura Häling ('01) | 01 | EST | 9.66 | PB | ||||||||||
7 | Valeria Vaivala Valeria Vaivala ('01) | 01 | EST | 9.04 | PB | ||||||||||
8 | Anete Loreen Saar Anete Loreen Saar ('02) | 02 | EST | 8.45 | |||||||||||
9 | Kristiina Kukk Kristiina Kukk ('02) | 02 | EST | 7.81 | PB | ||||||||||
P19 Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Emely Karhu Emely Karhu ('01) | 01 | EST | 39.55 | |||||||||||
2 | Kelly Heinpõld Kelly Heinpõld ('03) | 03 | EST | 36.72 | |||||||||||
3 | Valeria Radajeva Valeria Radajeva ('98) | 98 | EST | 35.66 | |||||||||||
4 | Airike Kapp Airike Kapp ('99) | 99 | EST | 34.96 | |||||||||||
5 | Lisa Lannusalu Lisa Lannusalu | 00 | EST | 34.48 | |||||||||||
6 | Berit Tugi Berit Tugi ('99) | 99 | EST | 33.80 | |||||||||||
7 | Mari Lutšihhin Mari Lutšihhin ('98) | 98 | EST | 33.02 | |||||||||||
8 | Rael Kalda Rael Kalda ('98) | 98 | EST | 31.80 | |||||||||||
9 | Carina Pullerits Carina Pullerits ('99) | 99 | EST | 30.04 | |||||||||||
10 | Gendra Allikmaa Gendra Allikmaa ('01) | 01 | EST | 29.86 | |||||||||||
11 | Anete Loreen Saar Anete Loreen Saar ('02) | 02 | EST | 29.46 | PB | ||||||||||
12 | Kadi Kilgi Kadi Kilgi ('98) | 98 | EST | 28.93 | PB | ||||||||||
13 | Triinu Rääk Triinu Rääk | 00 | EST | 28.90 | PB | ||||||||||
14 | Valeria Vaivala Valeria Vaivala ('01) | 01 | EST | 27.88 | SB | ||||||||||
15 | Katre Uibo Katre Uibo ('99) | 99 | EST | 25.17 | SB | ||||||||||
16 | Paula Mõik Paula Mõik | 00 | EST | 23.64 | SB | ||||||||||
17 | Helen Orel Helen Orel ('99) | 99 | EST | 21.00 | PB | ||||||||||
P19 Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Rael Kalda Rael Kalda ('98) | 98 | EST | 54.22 | |||||||||||
2 | Mari Lutšihhin Mari Lutšihhin ('98) | 98 | EST | 38.31 | |||||||||||
3 | Lisa Lannusalu Lisa Lannusalu | 00 | EST | 32.47 | PB | ||||||||||
4 | Jaanika Roosimägi Jaanika Roosimägi ('02) | 02 | EST | 27.79 | PB | ||||||||||
5 | Huberta Karma Huberta Karma ('01) | 01 | EST | 21.46 | PB | ||||||||||
6 | Karolina Poželaite Karolina Poželaite ('99) | 99 | EST | 21.10 | PB | ||||||||||
P19 Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Marjetta Urva Marjetta Urva ('99) | 99 | EST | 37.06 | |||||||||||
2 | Marleen Mülla Marleen Mülla ('01) | 01 | EST | 34.50 | PB | ||||||||||
3 | Laura Häling Laura Häling ('01) | 01 | EST | 32.50 | SB | ||||||||||
4 | Gendra Allikmaa Gendra Allikmaa ('01) | 01 | EST | 29.87 | PB | ||||||||||
5 | Helen Orel Helen Orel ('99) | 99 | EST | 28.76 | PB | ||||||||||
6 | Helina Koppel Helina Koppel ('98) | 98 | EST | 28.53 | SB | ||||||||||
7 | Anette Peterson Anette Peterson ('02) | 02 | EST | 27.83 | SB | ||||||||||
8 | Snežana Beljankina Snežana Beljankina ('01) | 01 | EST | 24.68 | SB | ||||||||||
9 | Karina Mihhailova Karina Mihhailova ('03) | 03 | EST | 23.17 | PB |