M 100 m Vind: +1.5 Finale A Finale | Vind: +1.5 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jonathan Nmaju Jonathan Nmaju ('93) | 93 | NGR | 10.38 | |||||
2 | Patrick Chinedu Ike Patrick Chinedu Ike ('84) | 84 | NGR | 10.49 | |||||
3 | Ángel David Rodríguez Ángel David Rodríguez ('80) | 80 | ESP | 10.52 | |||||
4 | Azedine Maadi Azedine Maadi ('97) | 97 | MAR | 10.57 | |||||
5 | Adrián Pérez Adrián Pérez ('94) | 94 | ESP | 10.59 | |||||
6 | José González José González ('97) | 97 | ESP | 10.65 | |||||
7 | Mauro Triana Mauro Triana ('95) | 95 | ESP | 10.71 | SB | ||||
Finale B Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||
1 | Javier Sanz Javier Sanz ('89) | 89 | ESP | 10.55 | PB | ||||
2 | Mario López Mario López ('92) | 92 | ESP | 10.57 | SB | ||||
3 | Miguel Angel Lozano Miguel Angel Lozano ('91) | 91 | ESP | 10.69 | |||||
4 | Iñaki Cañal Iñaki Cañal ('97) | 97 | ESP | 10.81 | |||||
Finale C Vind: +1.5 | Vind: +1.5 | ||||||||
1 | Alvaro Cerron Alvaro Cerron ('96) | 96 | ESP | 10.78 | PB | ||||
2 | Santos Manuel Ramirez Santos Manuel Ramirez ('93) | 93 | ESP | 11.01 | |||||
3 | Ivan Vazquez Ivan Vazquez ('95) | 95 | ESP | 11.01 | SB | ||||
4 | Mario Del Rio Mario Del Rio ('97) | 97 | ESP | 11.03 | |||||
5 | Pablo Villoslada Pablo Villoslada ('95) | 95 | ESP | 11.04 | SB | ||||
M 100 m extra Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||
1 | Javier Troyano Javier Troyano ('98) | 98 | ESP | 10.65 | |||||
2 | Adrián Pérez Adrián Pérez ('94) | 94 | ESP | 10.67 | |||||
3 | José González José González ('97) | 97 | ESP | 10.69 | |||||
4 | Daniel Mazón Daniel Mazón ('96) | 96 | ESP | 10.71 | SB | ||||
5 | Sergi Tomas Sergi Tomas ('93) | 93 | ESP | 10.71 | PB | ||||
6 | Mauro Triana Mauro Triana ('95) | 95 | ESP | 10.79 | |||||
7 | Lluis Vallejo Lluis Vallejo ('91) | 91 | ESP | 10.98 | SB | ||||
8 | Ricardo Suarez Ricardo Suarez ('95) | 95 | ESP | 11.07 | |||||
Finale B Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||
1 | Javier García Javier García ('97) | 97 | ESP | 10.78 | PB | ||||
2 | Javier Mariscal Javier Mariscal ('97) | 97 | ESP | 10.84 | PB | ||||
3 | Marcos Diaz Marcos Diaz ('94) | 94 | ESP | 10.85 | PB | ||||
4 | Neil Dunne Neil Dunne ('89) | 89 | IRL | 10.91 | |||||
5 | Yeray Veroniz Yeray Veroniz ('96) | 96 | ESP | 10.92 | |||||
6 | Gorka Gil Gorka Gil ('88) | 88 | ESP | 11.03 | |||||
Finale C Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | ||||||||
1 | David Alejandro David Alejandro ('92) | 92 | ESP | 10.86 | |||||
2 | Jesus Gomez Jesus Gomez ('99) | 99 | ESP | 10.86 | |||||
3 | Daniel Quero Daniel Quero ('96) | 96 | ESP | 10.93 | |||||
4 | Sergio Husillos Sergio Husillos ('97) | 97 | ESP | 10.95 | |||||
5 | Dario Costas Dario Costas ('97) | 97 | ESP | 11.02 | |||||
6 | Borja Del Castillo Borja Del Castillo ('95) | 95 | ESP | 11.03 | |||||
Finale D Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||
1 | Sergio Jornet Sergio Jornet ('96) | 96 | ESP | 10.94 | PB | ||||
2 | Adei Larraz Adei Larraz ('97) | 97 | ESP | 11.01 | PB | ||||
3 | Gonzalo Pando Gonzalo Pando ('95) | 95 | ESP | 11.02 | |||||
M 200 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||
1 | Daniel Cerdan Daniel Cerdan ('95) | 95 | ESP | 21.07 | PB | ||||
2 | Pol Retamal Pol Retamal ('99) | 99 | ESP | 21.25 | |||||
3 | Manuel De Nicolas Manuel De Nicolas ('98) | 98 | ESP | 21.32 | =PB | ||||
4 | Alvaro Lopez Alvaro Lopez ('92) | 92 | ESP | 21.48 | |||||
5 | Manuel Guijarro Manuel Guijarro ('98) | 98 | ESP | 21.72 | |||||
6 | Arian Olmos Tellez Arian Olmos Tellez ('94) | 94 | ESP | 21.72 | |||||
Finale B Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | ||||||||
1 | Daniel Ambros Daniel Ambros ('98) | 98 | ESP | 21.52 | SB | ||||
2 | Jorge Illarramendi Jorge Illarramendi ('95) | 95 | ESP | 21.66 | PB | ||||
3 | Sergio Rodríguez Sergio Rodríguez ('90) | 90 | ESP | 21.69 | PB | ||||
4 | Ugaitz Perez Ugaitz Perez ('91) | 91 | ESP | 21.78 | PB | ||||
5 | Fernando Maestre Fernando Maestre ('91) | 91 | ESP | 21.89 | PB | ||||
Finale C Vind: +1.8 | Vind: +1.8 | ||||||||
1 | Darwin Andrés Echeverry Darwin Andrés Echeverry ('96) | 96 | ESP | 21.35 | PB | ||||
2 | Neil Dunne Neil Dunne ('89) | 89 | IRL | 21.80 | PB | ||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Lucas Bua Lucas Bua ('94) | 94 | ESP | 46.80 | |||||
2 | Aleix Porras Aleix Porras ('99) | 99 | ESP | 47.35 | |||||
3 | David Jiménez David Jiménez ('95) | 95 | ESP | 47.70 | |||||
4 | Jesus Serrano Jesus Serrano ('97) | 97 | ESP | 48.15 | |||||
5 | Iñigo Pérez Iñigo Pérez ('92) | 92 | HON | 48.22 | |||||
6 | Itoitz Rodriguez Itoitz Rodriguez ('97) | 97 | ESP | 48.95 | |||||
Finale B | |||||||||
1 | David Abalde David Abalde ('94) | 94 | ESP | 48.67 | |||||
2 | Vicente Antunez Vicente Antunez | 00 | ESP | 48.89 | PB | ||||
M 400 m extra Finale A Finale | |||||||||
1 | Guillermo Rojo Guillermo Rojo ('92) | 92 | ESP | 47.04 | PB | ||||
2 | Adrián Rocandio Adrián Rocandio ('97) | 97 | ESP | 47.89 | PB | ||||
3 | Samuel Carnicero Samuel Carnicero ('90) | 90 | ESP | 48.71 | |||||
4 | Jose Maria Marvizon Jose Maria Marvizon ('97) | 97 | ESP | 48.72 | |||||
Finale B | |||||||||
1 | Guillermo Fernandez Guillermo Fernandez ('94) | 94 | ESP | 48.87 | SB | ||||
2 | Pau Fradera Pau Fradera ('87) | 87 | ESP | 48.87 | |||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Pablo Sánchez-Valladares Pablo Sánchez-Valladares ('97) | 97 | ESP | 1:47.36 | PB | ||||
2 | Jesús Gómez Jesús Gómez ('91) | 91 | ESP | 1:47.73 | |||||
3 | Ignacio Fontes Ignacio Fontes ('98) | 98 | ESP | 1:47.91 | |||||
4 | Marc Alcalá Marc Alcalá ('94) | 94 | ESP | 1:48.68 | PB | ||||
5 | Alvaro Olmos Alvaro Olmos ('94) | 94 | ESP | 1:48.72 | PB | ||||
6 | Eduardo Romero Eduardo Romero ('99) | 99 | ESP | 1:48.88 | PB | ||||
7 | Sergio Paniagua Sergio Paniagua ('95) | 95 | ESP | 1:49.73 | |||||
8 | Eduardo Suárez Eduardo Suárez ('89) | 89 | ESP | 1:50.54 | |||||
Finale B | |||||||||
1 | Fernando Sáinz Fernando Sáinz ('89) | 89 | ESP | 1:53.51 | SB | ||||
2 | Jaime Martinez Jaime Martinez ('95) | 95 | ESP | 1:53.95 | |||||
3 | Carlos Garcia Carlos Garcia ('95) | 95 | ESP | 1:54.12 | SB | ||||
4 | Aitor Beorlegui Aitor Beorlegui ('95) | 95 | ESP | 1:54.47 | PB | ||||
5 | Mohamed Bahlouli Mohamed Bahlouli ('98) | 98 | ESP | 1:55.51 | SB | ||||
6 | Ero Doce Ero Doce ('96) | 96 | ESP | 1:55.63 | |||||
7 | Tomeu Rigo Tomeu Rigo ('88) | 88 | ESP | 1:55.82 | PB | ||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Llorenç Sales Llorenç Sales ('88) | 88 | ESP | 3:46.96 | |||||
2 | Gonzalo García Gonzalo García ('95) | 95 | ESP | 3:47.66 | |||||
3 | Alberto Imedio Alberto Imedio ('91) | 91 | ESP | 3:48.03 | |||||
4 | Ivan Manceñido Ivan Manceñido ('94) | 94 | ESP | 3:48.48 | SB | ||||
5 | Daniel Arce Daniel Arce ('92) | 92 | ESP | 3:48.50 | SB | ||||
6 | David Bustos David Bustos ('90) | 90 | ESP | 3:50.22 | SB | ||||
7 | Iván Sáinz Iván Sáinz ('91) | 91 | ESP | 3:50.81 | |||||
8 | Gonzalo Basconcelo Gonzalo Basconcelo ('94) | 94 | ESP | 3:51.38 | |||||
9 | Víctor Ruiz Víctor Ruiz ('93) | 93 | ESP | 3:52.39 | SB | ||||
10 | Mariano Garcia Mariano Garcia ('97) | 97 | ESP | 3:54.32 | |||||
M 3000 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 7:55.73 | SB | ||||
2 | Fernando Carro Fernando Carro ('92) | 92 | ESP | 8:03.82 | SB | ||||
3 | El Hassan Oubaddi El Hassan Oubaddi ('91) | 91 | MAR | 8:04.99 | SB | ||||
4 | Juan Antonio Pérez Juan Antonio Pérez ('88) | 88 | ESP | 8:06.32 | SB | ||||
5 | Raul Celada Raul Celada ('95) | 95 | ESP | 8:08.62 | PB | ||||
6 | Houssane Eddine Benabbou Houssane Eddine Benabbou ('93) | 93 | ESP | 8:09.28 | PB | ||||
7 | Alberto López Alberto López ('92) | 92 | ESP | 8:18.86 | PB | ||||
8 | Aitor Fernández Aitor Fernández ('91) | 91 | ESP | 8:24.51 | SB | ||||
9 | Ivan Acereda Ivan Acereda ('91) | 91 | ESP | 8:27.00 | PB | ||||
10 | Juan Carlos Dutrey Juan Carlos Dutrey ('90) | 90 | ESP | 8:29.06 | PB | ||||
11 | Pablo Sánchez Pablo Sánchez ('93) | 93 | ESP | 8:40.12 | |||||
12 | Carlos Porto Carlos Porto ('93) | 93 | ESP | 8:47.98 | |||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Ibrahim Chakir Ibrahim Chakir ('94) | 94 | ESP | 14:33.98 | SB | ||||
2 | Ricardo Rosado Ricardo Rosado ('88) | 88 | ESP | 14:35.47 | SB | ||||
3 | Ángel Ronco Ángel Ronco ('93) | 93 | ESP | 14:44.23 | |||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||
1 | Abdelaziz Merzougui Abdelaziz Merzougui ('91) | 91 | ESP | 9:00.19 | |||||
2 | Mohamed Ali Jelloul Mohamed Ali Jelloul ('94) | 94 | ESP | 9:01.12 | |||||
3 | Eric Peñalver Eric Peñalver ('93) | 93 | ESP | 9:02.02 | |||||
4 | Cristobal Valenzuela Cristobal Valenzuela ('89) | 89 | ESP | 9:09.16 | |||||
M 110 m hæk Vind: -0.5 Finale A Finale | Vind: -0.5 | ||||||||
1 | Francisco Javier López Francisco Javier López ('89) | 89 | ESP | 13.96 | |||||
2 | Pedro García Pedro García ('92) | 92 | ESP | 14.10 | |||||
3 | Javier Colomo Javier Colomo ('94) | 94 | ESP | 14.11 | |||||
4 | Gerard Porras Gerard Porras ('96) | 96 | ESP | 14.21 | |||||
5 | Ignacio De Esquiroz Ignacio De Esquiroz ('89) | 89 | ESP | 14.25 | |||||
6 | Luis Salort Luis Salort ('99) | 99 | ESP | 14.33 | PB | ||||
7 | Ernesto Prados Ernesto Prados ('91) | 91 | ESP | 14.34 | |||||
8 | Javier Dones Javier Dones ('95) | 95 | ESP | 14.41 | |||||
Finale B Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||
1 | Miguel Pérez Miguel Pérez ('95) | 95 | ESP | 14.38 | PB | ||||
2 | Iban Maiza Iban Maiza ('83) | 83 | ESP | 14.42 | SB | ||||
3 | Vicente Guardiola Vicente Guardiola ('92) | 92 | ESP | 14.87 | |||||
6 | Andrés Corralero Andrés Corralero ('94) | 94 | ESP | 15.57 | PB | ||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||
1 | Sérgio Fernández Sérgio Fernández ('93) | 93 | ESP | 49.94 | |||||
2 | Mark Ujakpor Mark Ujakpor ('87) | 87 | ESP | 50.21 | SB | ||||
3 | Diego Cabello Diego Cabello ('88) | 88 | ESP | 50.80 | |||||
4 | David José Pineda David José Pineda ('98) | 98 | ESP | 51.88 | |||||
5 | Iñigo Rodriguez Iñigo Rodriguez ('96) | 96 | ESP | 51.95 | |||||
6 | Carlos Moro Carlos Moro ('93) | 93 | ESP | 52.07 | SB | ||||
7 | Javier Delgado Javier Delgado ('96) | 96 | ESP | 52.29 | |||||
8 | Antonio Barrancos Antonio Barrancos ('94) | 94 | ESP | 52.31 | PB | ||||
Finale B | |||||||||
1 | Enrique González Enrique González ('93) | 93 | ESP | 53.21 | |||||
2 | Jesus David Delgado Jesus David Delgado ('99) | 99 | ESP | 53.60 | |||||
3 | Daniel Blanco Daniel Blanco ('96) | 96 | ESP | 53.70 | PB | ||||
4 | Jesus Camacho Jesus Camacho ('99) | 99 | ESP | 54.16 | PB | ||||
5 | Juan Carlos Moreno Juan Carlos Moreno ('94) | 94 | COL | 54.47 | |||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||
1 | Simón Siverio Simón Siverio ('88) | 88 | ESP | 2.17 | SB | ||||
2 | Carlos Rojas Carlos Rojas ('95) | 95 | ESP | 2.15 | |||||
3 | Miguel Ángel Sancho Miguel Ángel Sancho ('90) | 90 | ESP | 2.12 | |||||
4 | Saul Villalba Saul Villalba ('91) | 91 | ESP | 2.06 | PB | ||||
5 | Marc Sánchez Marc Sánchez ('95) | 95 | ESP | 2.06 | |||||
6 | Julen Iruretagoiena Julen Iruretagoiena ('96) | 96 | ESP | 2.03 | |||||
7 | Andres Vera Andres Vera ('91) | 91 | ESP | 2.00 | |||||
8 | David Barreira David Barreira ('94) | 94 | ESP | 2.00 | SB | ||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||
1 | Igor Bychkov Igor Bychkov ('87) | 87 | ESP | 5.50 | |||||
2 | Didac Salas Didac Salas ('93) | 93 | ESP | 5.40 | SB | ||||
3 | Adrián Valles Adrián Valles ('95) | 95 | ESP | 5.20 | |||||
4 | Isidro Leyva Isidro Leyva ('99) | 99 | ESP | 5.00 | |||||
5 | Istar Dapena Istar Dapena ('96) | 96 | ESP | 4.90 | |||||
6 | José Antonio Maldonado José Antonio Maldonado ('99) | 99 | ESP | 4.80 | |||||
7 | Santiago Ferrer Santiago Ferrer ('90) | 90 | ESP | 4.70 | =SB | ||||
8 | Daniel Jerez Daniel Jerez ('89) | 89 | ESP | 4.70 | |||||
9 | Ignacio Espi Ignacio Espi ('97) | 97 | ESP | 4.70 | PB | ||||
11 | Andrés Corralero Andrés Corralero ('94) | 94 | ESP | 4.40 | PB | ||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||
1 | Fernando Ramos Fernando Ramos ('95) | 95 | ESP | 7.32 | 0.0 | ||||
2 | Igor Legarda Igor Legarda ('92) | 92 | ESP | 7.31 | 0.0 | ||||
3 | Jordi Yoshinori Matsuoka Jordi Yoshinori Matsuoka ('96) | 96 | ESP | 7.22 | 0.0 | ||||
4 | Sergio Ripodas Sergio Ripodas ('92) | 92 | ESP | 7.21 | +0.2 | SB | |||
5 | David Ferrer David Ferrer ('90) | 90 | ESP | 7.20 | 0.0 | ||||
6 | José Luis Fernández José Luis Fernández ('96) | 96 | ESP | 7.16 | 0.0 | ||||
7 | Mario Arancon Mario Arancon ('94) | 94 | ESP | 7.06 | 0.0 | ||||
8 | Sergio Calvo Sergio Calvo ('91) | 91 | ESP | 7.05 | +0.2 | SB | |||
9 | Francisco Jose Gallego Francisco Jose Gallego ('96) | 96 | ESP | 7.02 | +0.4 | PB | |||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||
1 | José Alfonso Palomanes José Alfonso Palomanes ('89) | 89 | ESP | 16.10 | +1.6 | SB | |||
2 | Sergio Solanas Sergio Solanas ('87) | 87 | ESP | 15.87 | w | +2.4 | |||
3 | Vicente Docavo Vicente Docavo ('92) | 92 | ESP | 15.29 | 0.0 | ||||
4 | Íñigo Uribarren Íñigo Uribarren ('93) | 93 | ESP | 15.26 | -1.0 | ||||
5 | Manuel Marín Manuel Marín ('86) | 86 | ESP | 15.02 | +0.3 | ||||
6 | Victor Escribano Victor Escribano ('95) | 95 | ESP | 14.87 | +1.7 | ||||
7 | Jesús Ángel Gómez Jesús Ángel Gómez ('91) | 91 | ESP | 14.46 | +0.1 | PB | |||
8 | Fernando Belmonte Fernando Belmonte ('92) | 92 | ESP | 14.45 | +0.2 | ||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||
1 | Carlos Tobalina Carlos Tobalina ('85) | 85 | ESP | 20.07 | |||||
2 | Borja Vivas Borja Vivas ('84) | 84 | ESP | 20.03 | |||||
3 | José Ángel Pinedo José Ángel Pinedo ('90) | 90 | ESP | 18.51 | |||||
4 | Alejandro Noguera Alejandro Noguera ('93) | 93 | ESP | 17.50 | |||||
5 | Daniel Pardo Daniel Pardo ('96) | 96 | ESP | 17.22 | |||||
6 | Víctor Gallego Víctor Gallego ('86) | 86 | ESP | 16.58 | SB | ||||
7 | Daniel Martínez Daniel Martínez ('88) | 88 | ESP | 16.56 | |||||
8 | David Arnaiz David Arnaiz ('91) | 91 | ESP | 15.81 | SB | ||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||
1 | Lois Maikel Martínez Lois Maikel Martínez ('81) | 81 | ESP | 59.23 | |||||
2 | Frank Casañas Frank Casañas ('78) | 78 | ESP | 55.80 | |||||
3 | Alejandro Vielva Alejandro Vielva ('92) | 92 | ESP | 55.06 | SB | ||||
4 | Pedro José Cuesta Pedro José Cuesta ('83) | 83 | ESP | 54.87 | |||||
5 | Javier Rodríguez Javier Rodríguez ('93) | 93 | ESP | 51.87 | |||||
6 | Javier García Javier García ('94) | 94 | ESP | 51.55 | |||||
7 | Gabriel Pedroso Gabriel Pedroso ('68) | 68 | CUB | 51.18 | |||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||
1 | Pedro José Martín Pedro José Martín ('92) | 92 | ESP | 66.64 | |||||
2 | Carlos Revuelta Carlos Revuelta ('91) | 91 | ESP | 60.45 | |||||
3 | Servando Rivas Servando Rivas ('91) | 91 | ESP | 60.13 | |||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||
1 | Odel Jainaga Odel Jainaga ('97) | 97 | ESP | 74.29 | |||||
2 | Bilal Nouali Bilal Nouali ('94) | 94 | MAR | 73.70 | |||||
3 | Manu Quijera Manu Quijera ('98) | 98 | ESP | 71.54 | |||||
4 | Héctor Aragues Héctor Aragues ('95) | 95 | ESP | 67.88 | |||||
5 | Pablo Bugallo Pablo Bugallo ('96) | 96 | ESP | 67.00 | |||||
6 | Jordi Sánchez Jordi Sánchez ('85) | 85 | ESP | 66.06 | |||||
7 | Manuel Castellanos Manuel Castellanos ('96) | 96 | ESP | 65.08 | |||||
8 | Manuel Uriz Manuel Uriz ('89) | 89 | ESP | 64.81 | SB | ||||
M 5000 m kapgang Finale A Finale | |||||||||
1 | Álvaro Martín Álvaro Martín ('94) | 94 | ESP | 19:19.80 | SB | ||||
2 | Diego García Diego García ('96) | 96 | ESP | 19:35.59 | SB | ||||
3 | Marc Tur Marc Tur ('94) | 94 | ESP | 19:52.04 | SB | ||||
K 100 m Vind: +2.0 Finale A Finale | Vind: +2.0 | ||||||||
1 | Nediam Vargas Nediam Vargas ('94) | 94 | VEN | 11.38 | |||||
2 | Cristina Lara Cristina Lara ('95) | 95 | ESP | 11.44 | PB | ||||
3 | Paula Sevilla Paula Sevilla ('97) | 97 | ESP | 11.56 | |||||
4 | Maria Isabel Pérez Maria Isabel Pérez ('93) | 93 | ESP | 11.64 | |||||
5 | Alazne Furundarena Alazne Furundarena ('89) | 89 | ESP | 11.68 | SB | ||||
6 | Lara Gómez Lara Gómez ('97) | 97 | ESP | 11.81 | =SB | ||||
7 | Carmen Marco Carmen Marco ('99) | 99 | ESP | 12.10 | PB | ||||
Finale B Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | ||||||||
1 | Maria Quetglas Maria Quetglas ('95) | 95 | ESP | 11.95 | PB | ||||
2 | Elena Martin Elena Martin ('94) | 94 | ESP | 12.02 | PB | ||||
3 | Raquel Álvarez Raquel Álvarez ('92) | 92 | ESP | 12.13 | |||||
4 | Elena Daniel Elena Daniel ('01) | 01 | ESP | 12.24 | |||||
Finale C Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||
1 | Yaiza Sanz Yaiza Sanz | 00 | ESP | 12.27 | PB | ||||
K 100 m extra Vind: -1.0 Finale A Finale | Vind: -1.0 | ||||||||
1 | Jael Bestue Jael Bestue | 00 | ESP | 11.70 | PB | ||||
2 | María Mújika María Mújika ('97) | 97 | ESP | 12.08 | PB | ||||
3 | Isabel Shili Grau Isabel Shili Grau ('98) | 98 | ESP | 12.21 | |||||
4 | Bianca Acosta Bianca Acosta ('97) | 97 | ESP | 12.22 | =PB | ||||
Finale B Vind: +2.2 | Vind: +2.2 | ||||||||
1 | Ane Petrirena Ane Petrirena ('97) | 97 | ESP | 11.73 | w | ||||
Finale C Vind: +1.9 | Vind: +1.9 | ||||||||
1 | Laila Lacuey Laila Lacuey | 00 | ESP | 11.94 | PB | ||||
2 | Martina Ballesteros Martina Ballesteros ('99) | 99 | ESP | 12.09 | PB | ||||
3 | Alba Pastor Alba Pastor ('95) | 95 | ESP | 12.25 | PB | ||||
4 | Mireia Guerra Mireia Guerra ('99) | 99 | ESP | 12.30 | |||||
K 200 m Vind: +0.2 Finale A Finale | Vind: +0.2 | ||||||||
1 | Nediam Vargas Nediam Vargas ('94) | 94 | VEN | 23.07 | PB | ||||
2 | Cristina Lara Cristina Lara ('95) | 95 | ESP | 23.22 | NU23R | PB | |||
3 | Ane Petrirena Ane Petrirena ('97) | 97 | ESP | 23.96 | |||||
4 | Patricia Urquía Patricia Urquía ('99) | 99 | ESP | 24.11 | PB | ||||
5 | Lara Gómez Lara Gómez ('97) | 97 | ESP | 24.15 | SB | ||||
6 | Andrea Verdú Andrea Verdú ('98) | 98 | ESP | 24.19 | PB | ||||
7 | Sonia Molina Sonia Molina ('93) | 93 | ESP | 24.27 | SB | ||||
María Eugi Zubizarreta María Eugi Zubizarreta ('97) | 97 | ESP | 24.99 | =PB | |||||
Finale B Vind: +1.5 | Vind: +1.5 | ||||||||
1 | Bianca Acosta Bianca Acosta ('97) | 97 | ESP | 24.54 | PB | ||||
2 | Aauri Lorena Bokesa Aauri Lorena Bokesa ('88) | 88 | ESP | 24.56 | SB | ||||
3 | Eva Santidrian Eva Santidrian | 00 | ESP | 24.62 | |||||
4 | María Eugi Zubizarreta María Eugi Zubizarreta ('97) | 97 | ESP | 24.99 | PB | ||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Laura Bueno Laura Bueno ('93) | 93 | ESP | 52.88 | PB | ||||
2 | Modesta Morauskaitė Modesta Morauskaitė ('95) | 95 | LTU | 53.28 | SB | ||||
3 | Elena Moreno Elena Moreno ('93) | 93 | ESP | 53.60 | PB | ||||
4 | Herminia Parra Herminia Parra ('97) | 97 | ESP | 54.13 | |||||
5 | Sara Gómez Sara Gómez ('95) | 95 | ESP | 54.40 | SB | ||||
6 | Barbara Camblor Barbara Camblor ('94) | 94 | ESP | 54.93 | |||||
7 | Geraxane Ussía Geraxane Ussía ('86) | 86 | ESP | 55.81 | |||||
Finale B | |||||||||
1 | Kelly Johanna Benítez Kelly Johanna Benítez ('82) | 82 | ESP | 55.55 | SB | ||||
2 | Paula Iglesias Paula Iglesias ('98) | 98 | ESP | 56.57 | |||||
3 | Laura Bou Laura Bou ('90) | 90 | ESP | 56.59 | |||||
K 400 m extra Finale A Finale | |||||||||
1 | Ruth Peña Ruth Peña ('98) | 98 | ESP | 56.09 | |||||
2 | Paula Ferreiros Paula Ferreiros ('93) | 93 | ESP | 56.91 | SB | ||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 2:03.89 | |||||
2 | Natalia Romero Natalia Romero ('88) | 88 | ESP | 2:05.92 | |||||
3 | Lucía Rodríguez Lucía Rodríguez ('98) | 98 | ESP | 2:07.35 | |||||
4 | Raquel Meaños Raquel Meaños | 00 | ESP | 2:08.97 | PB | ||||
5 | Maria del Mar Casillas Maria del Mar Casillas ('97) | 97 | ESP | 2:09.43 | PB | ||||
6 | Claudia Jalon Claudia Jalon ('94) | 94 | ESP | 2:09.64 | PB | ||||
7 | Marta Frechilla Marta Frechilla ('94) | 94 | ESP | 2:10.05 | |||||
8 | Laura Casares Laura Casares | 00 | ESP | 2:10.94 | |||||
9 | Maria Lasa Maria Lasa | 00 | ESP | 2:12.32 | |||||
Finale B | |||||||||
1 | Ana Gayarre Ana Gayarre ('82) | 82 | ESP | 2:12.02 | SB | ||||
2 | Neus Quiñonero Neus Quiñonero ('95) | 95 | ESP | 2:12.99 | |||||
3 | Miriam Alonso Miriam Alonso ('95) | 95 | ESP | 2:15.04 | SB | ||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 4:37.77 | |||||
2 | Elena García Elena García ('86) | 86 | ESP | 4:39.00 | |||||
K 3000 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 8:59.26 | PB | ||||
2 | Ana Lozano Ana Lozano ('91) | 91 | ESP | 9:03.35 | PB | ||||
3 | Teresa Urbina Teresa Urbina ('85) | 85 | ESP | 9:25.45 | PB | ||||
4 | Esther Navarrete Esther Navarrete ('90) | 90 | ESP | 9:28.51 | SB | ||||
5 | Montse Mas Montse Mas ('79) | 79 | ESP | 9:38.68 | SB | ||||
6 | Claudia Estévez Claudia Estévez ('95) | 95 | ESP | 9:40.91 | SB | ||||
7 | Maria Isabel Martinez Maria Isabel Martinez ('81) | 81 | ESP | 9:41.54 | PB | ||||
8 | Cristina Juan Cristina Juan ('92) | 92 | ESP | 9:49.08 | PB | ||||
9 | Aratz Rodríguez Aratz Rodríguez ('86) | 86 | ESP | 10:09.84 | PB | ||||
K 5000 m Finale A Finale | |||||||||
1 | María José Pérez María José Pérez ('92) | 92 | ESP | 16:09.83 | |||||
2 | Maitane Melero Maitane Melero ('83) | 83 | ESP | 16:12.66 | PB | ||||
3 | Elena Loyo Elena Loyo ('83) | 83 | ESP | 16:34.96 | PB | ||||
4 | Carolina Robles Carolina Robles ('91) | 91 | ESP | 16:37.14 | PB | ||||
5 | Ana Vega Ana Vega ('93) | 93 | ESP | 16:41.74 | SB | ||||
6 | Marta Galimany Marta Galimany ('85) | 85 | ESP | 16:42.83 | SB | ||||
7 | Clara Simal Clara Simal ('87) | 87 | ESP | 16:46.30 | PB | ||||
K 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||
1 | Irene Sánchez-Escribano Irene Sánchez-Escribano ('92) | 92 | ESP | 10:30.56 | |||||
2 | Clara Viñaras Clara Viñaras ('93) | 93 | ESP | 10:47.25 | |||||
3 | Marina Guerrero Marina Guerrero ('94) | 94 | ESP | 10:52.22 | |||||
4 | Vanesa Pacha Vanesa Pacha ('82) | 82 | ESP | 10:55.48 | |||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||
1 | Teresa Errandonea Teresa Errandonea ('94) | 94 | ESP | 13.54 | |||||
2 | Desiree Valderrama Desiree Valderrama ('90) | 90 | ESP | 14.23 | SB | ||||
3 | Marta Sainz Marta Sainz ('88) | 88 | ESP | 14.37 | |||||
4 | Mar Ramirez Mar Ramirez ('98) | 98 | ESP | 14.41 | |||||
6 | Bárbara Hernando Bárbara Hernando ('88) | 88 | ESP | 14.56 | |||||
7 | Carmen Romero Carmen Romero ('91) | 91 | ESP | 14.89 | |||||
Finale B Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||
1 | Alicia Merino Alicia Merino ('93) | 93 | ESP | 14.49 | PB | ||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||
1 | Sonia Nasarre Sonia Nasarre ('96) | 96 | ESP | 59.48 | |||||
2 | Carla Garcia Carla Garcia ('01) | 01 | ESP | 59.71 | PB | ||||
3 | Claudia Rojo Claudia Rojo ('97) | 97 | ESP | 1:00.64 | |||||
4 | Leyre De La Rua Leyre De La Rua ('90) | 90 | ESP | 1:00.80 | PB | ||||
5 | Alicia Leyva Alicia Leyva ('96) | 96 | ESP | 1:01.78 | SB | ||||
6 | Nora Suarez Nora Suarez ('95) | 95 | ESP | 1:02.59 | PB | ||||
7 | Paula De Juan Paula De Juan ('99) | 99 | ESP | 1:02.85 | |||||
Finale B | |||||||||
1 | Angela López Angela López ('75) | 75 | ESP | 1:02.21 | SB | ||||
2 | Anna Verdú Anna Verdú ('98) | 98 | ESP | 1:02.64 | SB | ||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||
1 | Cristina Ferrando Cristina Ferrando ('92) | 92 | ESP | 1.83 | SB | ||||
2 | Saleta Fernández Saleta Fernández ('97) | 97 | ESP | 1.78 | |||||
3 | Valvanuz Cañizo Valvanuz Cañizo ('96) | 96 | ESP | 1.73 | =PB | ||||
4 | Candela Guijarro Candela Guijarro ('94) | 94 | ESP | 1.73 | SB | ||||
5 | Beatriz González Beatriz González ('96) | 96 | ESP | 1.70 | PB | ||||
6 | Mar Vico Mar Vico ('96) | 96 | ESP | 1.70 | SB | ||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||
1 | Miren Bartolome Miren Bartolome ('98) | 98 | ESP | 4.30 | NU20R | PB | |||
2 | Carla Franch Carla Franch ('89) | 89 | ESP | 4.20 | |||||
3 | Malen Ruiz de Azua Malen Ruiz de Azua ('95) | 95 | ESP | 4.15 | |||||
4 | Anna María Pinero Anna María Pinero ('86) | 86 | ESP | 3.70 | |||||
5 | Paloma Romero Paloma Romero ('93) | 93 | ESP | 3.60 | =SB | ||||
5 | Beatriz Viteri Beatriz Viteri ('88) | 88 | ESP | 3.60 | SB | ||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||
1 | Leticia Gil Leticia Gil ('91) | 91 | ESP | 6.01 | +1.1 | ||||
2 | Maria De Los Angeles Arroyo Maria De Los Angeles Arroyo ('96) | 96 | ESP | 6.00 | +0.7 | ||||
3 | Alba Pardo Alba Pardo ('96) | 96 | ESP | 5.89 | 0.0 | ||||
4 | Dolores Morillas Dolores Morillas ('97) | 97 | ESP | 5.88 | 0.0 | SB | |||
5 | Laila Lacuey Laila Lacuey | 00 | ESP | 5.70 | 0.0 | ||||
6 | Concepción Montaner Concepción Montaner ('81) | 81 | ESP | 5.65 | 0.0 | ||||
7 | Tamara del Rio Tamara del Rio ('89) | 89 | ESP | 5.48 | 0.0 | ||||
8 | Patricia Ortega Patricia Ortega ('94) | 94 | ESP | 5.43 | 0.0 | ||||
12 | Yolanda Pérez Yolanda Pérez ('98) | 98 | ESP | 5.23 | 0.0 | SB | |||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||
1 | Patricia Sarrapio Patricia Sarrapio ('82) | 82 | ESP | 13.25 | 0.0 | ||||
2 | Ana Peleteiro Ana Peleteiro ('95) | 95 | ESP | 12.93 | 0.0 | ||||
3 | Felicidad Castellet Felicidad Castellet ('93) | 93 | ESP | 12.38 | 0.0 | PB | |||
4 | Naiara Estanga Naiara Estanga ('98) | 98 | ESP | 12.30 | 0.0 | ||||
5 | Laura Lorenzana Laura Lorenzana ('94) | 94 | ESP | 12.25 | 0.0 | SB | |||
6 | Alba Pardo Alba Pardo ('96) | 96 | ESP | 12.07 | 0.0 | =PB | |||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||
1 | Úrsula Ruiz Úrsula Ruiz ('83) | 83 | ESP | 17.04 | |||||
2 | María Belén Toimil María Belén Toimil ('94) | 94 | ESP | 15.81 | |||||
3 | Elena Gutiérrez Elena Gutiérrez ('91) | 91 | ESP | 14.22 | |||||
4 | Judit Prats Judit Prats ('96) | 96 | ESP | 13.83 | |||||
5 | Monica Borraz Monica Borraz ('99) | 99 | ESP | 13.69 | |||||
6 | Valentina Marzari Valentina Marzari ('91) | 91 | ESP | 13.55 | SB | ||||
7 | Gloria García Gloria García ('93) | 93 | ESP | 13.40 | |||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||
1 | Sabina Asenjo Sabina Asenjo ('86) | 86 | ESP | 54.90 | |||||
2 | June Kintana June Kintana ('95) | 95 | ESP | 51.69 | |||||
3 | Andrea Alarcón Andrea Alarcón ('94) | 94 | ESP | 51.33 | |||||
4 | Paula Ferrandiz Paula Ferrandiz ('96) | 96 | ESP | 50.85 | |||||
5 | Aldara Alvarez Aldara Alvarez ('92) | 92 | ESP | 46.74 | |||||
6 | Roxana Martinez Roxana Martinez ('94) | 94 | ESP | 45.59 | |||||
7 | Laura Blazquez Laura Blazquez ('96) | 96 | ESP | 43.38 | |||||
8 | María Belén Toimil María Belén Toimil ('94) | 94 | ESP | 43.01 | SB | ||||
9 | Elena Ruiz Elena Ruiz ('98) | 98 | ESP | 42.16 | SB | ||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||
1 | Laura Redondo Laura Redondo ('88) | 88 | ESP | 63.80 | |||||
2 | Osarumen Odeh Osarumen Odeh ('95) | 95 | ESP | 61.08 | |||||
3 | Maria Barbaño Acevedo Maria Barbaño Acevedo ('94) | 94 | ESP | 56.73 | |||||
4 | María Oliva Amores María Oliva Amores ('93) | 93 | ESP | 54.58 | |||||
5 | Blanca López Blanca López ('98) | 98 | ESP | 54.00 | |||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||
1 | Arantxa Moreno Arantxa Moreno ('95) | 95 | ESP | 54.12 | |||||
2 | Niria Pascual Niria Pascual ('91) | 91 | ESP | 47.83 | SB | ||||
3 | Felicia Tilea Felicia Tilea ('67) | 67 | ESP | 44.86 | |||||
4 | Estefanía Fortes Estefanía Fortes ('87) | 87 | ESP | 44.42 | SB | ||||
5 | Claudia Lapuerta Claudia Lapuerta ('98) | 98 | ESP | 43.22 | |||||
K 5000 m kapgang Finale A Finale | |||||||||
1 | Lidia Sánchez-Puebla Lidia Sánchez-Puebla ('96) | 96 | ESP | 21:41.89 | |||||
2 | Maria Larios Maria Larios ('92) | 92 | ESP | 22:12.03 | PB | ||||
3 | Ainhoa Pinedo Ainhoa Pinedo ('83) | 83 | ESP | 22:24.81 | |||||
4 | Amanda Cano Amanda Cano ('94) | 94 | ESP | 22:29.05 | SB | ||||
5 | Mar Juárez Mar Juárez ('93) | 93 | ESP | 23:51.58 | |||||
6 | Antia Chamosa Antia Chamosa ('99) | 99 | ESP | 23:58.66 |