M 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ronnie Baker Ronnie Baker ('93) | 93 | USA | 9.87 | 0.128 | PB | |||||||||
2 | Mike Rodgers Mike Rodgers ('85) | 85 | USA | 10.10 | 0.136 | ||||||||||
3 | Ramil Guliyev Ramil Guliyev ('90) | 90 | TUR | 10.21 | 0.122 | ||||||||||
4 | Asafa Powell Asafa Powell ('82) | 82 | JAM | 10.24 | 0.126 | SB | |||||||||
5 | Dominik Kopeć Dominik Kopeć ('95) | 95 | POL | 10.39 | 0.183 | ||||||||||
6 | Kim Collins Kim Collins ('76) | 76 | SKN | 10.42 | 0.167 | ||||||||||
7 | Remigiusz Olszewski Remigiusz Olszewski ('92) | 92 | POL | 10.52 | 0.106 | ||||||||||
8 | Eryk Hampel Eryk Hampel ('97) | 97 | POL | 10.52 | 0.157 | ||||||||||
9 | Mateusz Siuda Mateusz Siuda ('98) | 98 | POL | 10.81 | 0.165 | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Steven Gardiner Steven Gardiner ('95) | 95 | BAH | 44.43 | 0.202 | ||||||||||
2 | Karol Zalewski Karol Zalewski ('93) | 93 | POL | 45.32 | 0.183 | ||||||||||
3 | Christian Taylor Christian Taylor ('90) | 90 | USA | 45.34 | 0.235 | ||||||||||
4 | Rabah Yousif Rabah Yousif ('86) | 86 | GBR | 45.92 | 0.164 | ||||||||||
5 | Jānis Leitis Jānis Leitis ('89) | 89 | LAT | 45.92 | 0.170 | ||||||||||
6 | Rafał Omelko Rafał Omelko ('89) | 89 | POL | 46.41 | 0.172 | ||||||||||
7 | Łukasz Krawczuk Łukasz Krawczuk ('89) | 89 | POL | 46.42 | 0.117 | ||||||||||
8 | Dariusz Kowaluk Dariusz Kowaluk ('96) | 96 | POL | 46.58 | 0.147 | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 1:44.99 | |||||||||||
2 | Mostafa Smaili Mostafa Smaili ('97) | 97 | MAR | 1:45.35 | SB | ||||||||||
3 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:45.48 | |||||||||||
4 | Michał Rozmys Michał Rozmys ('95) | 95 | POL | 1:45.73 | |||||||||||
5 | Mateusz Borkowski Mateusz Borkowski ('97) | 97 | POL | 1:46.35 | |||||||||||
6 | Filip Šnejdr Filip Šnejdr ('95) | 95 | CZE | 1:46.39 | |||||||||||
7 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | 1:46.39 | |||||||||||
8 | Abedin Mujezinovic Abedin Mujezinovic ('93) | 93 | BIH | 1:46.73 | SB | ||||||||||
9 | Andrew Osagie Andrew Osagie ('88) | 88 | GBR | 1:47.58 | |||||||||||
10 | Mohamed Aman Mohamed Aman ('94) | 94 | ETH | 1:47.89 | |||||||||||
11 | Pierre-Ambroise Bosse Pierre-Ambroise Bosse ('92) | 92 | FRA | 1:48.36 | |||||||||||
Tamás Kazi Tamás Kazi ('85) | 85 | HUN | DNF | pace 50.39 400m | |||||||||||
Vincent Letting Vincent Letting ('93) | 93 | KEN | DNF | ||||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Trevor Barry Trevor Barry ('83) | 83 | BAH | 2.27 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jeron Robinson Jeron Robinson ('91) | 91 | USA | 2.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Edgar Rivera Edgar Rivera ('91) | 91 | MEX | 2.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Chris Baker Chris Baker ('91) | 91 | GBR | 2.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Maciej Grynienko Maciej Grynienko ('98) | 98 | POL | 2.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sylwester Bednarek Sylwester Bednarek ('89) | 89 | POL | 2.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Norbert Kobielski Norbert Kobielski ('97) | 97 | POL | 2.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Shawn Barber Shawn Barber ('94) | 94 | CAN | 5.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Renaud Lavillenie Renaud Lavillenie ('86) | 86 | FRA | 5.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Axel Chapelle Axel Chapelle ('95) | 95 | FRA | 5.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Michal Balner Michal Balner ('82) | 82 | CZE | 5.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Robert Sobera Robert Sobera ('91) | 91 | POL | 5.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Mateusz Jerzy Mateusz Jerzy ('95) | 95 | POL | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 21.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tom Walsh Tom Walsh ('92) | 92 | NZL | 21.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 21.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Darrell Hill Darrell Hill ('93) | 93 | USA | 20.98 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ryan Whiting Ryan Whiting ('86) | 86 | USA | 20.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | O'Dayne Richards O'Dayne Richards ('88) | 88 | JAM | 19.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jakub Szyszkowski Jakub Szyszkowski ('91) | 91 | POL | 19.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 19.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Andrzej Gudro Andrzej Gudro ('94) | 94 | POL | 17.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Szymon Mazur Szymon Mazur ('98) | 98 | POL | 15.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Andrius Gudžius Andrius Gudžius ('91) | 91 | LTU | 66.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Robert Urbanek Robert Urbanek ('87) | 87 | POL | 64.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Gerd Kanter Gerd Kanter ('79) | 79 | EST | 63.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Robert Harting Robert Harting ('84) | 84 | GER | 62.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Piotr Małachowski Piotr Małachowski ('83) | 83 | POL | 62.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Bartłomiej Stój Bartłomiej Stój ('96) | 96 | POL | 60.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Damian Kamiński Damian Kamiński ('93) | 93 | POL | 57.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Oskar Stachnik Oskar Stachnik ('98) | 98 | POL | 53.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Paweł Fajdek Paweł Fajdek ('89) | 89 | POL | 79.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Wojciech Nowicki Wojciech Nowicki ('89) | 89 | POL | 77.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Bence Halász Bence Halász ('97) | 97 | HUN | 74.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Andreas Hofmann Andreas Hofmann ('91) | 91 | GER | 83.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Marcin Krukowski Marcin Krukowski ('92) | 92 | POL | 83.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Cyprian Mrzygłód Cyprian Mrzygłód ('98) | 98 | POL | 82.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Bartosz Osewski Bartosz Osewski ('91) | 91 | POL | 71.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: -0.1 Finale A Finale | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 11.23 | 0.171 | SB | |||||||||
2 | Crystal Emmanuel Crystal Emmanuel ('91) | 91 | CAN | 11.31 | 0.162 | ||||||||||
2 | Ivet Lalova-Collio Ivet Lalova-Collio ('84) | 84 | BUL | 11.31 | 0.146 | ||||||||||
4 | Kerron Stewart Kerron Stewart ('84) | 84 | JAM | 11.41 | 0.162 | ||||||||||
5 | Asha Philip Asha Philip ('90) | 90 | GBR | 11.42 | 0.124 | ||||||||||
6 | Kamila Ciba Kamila Ciba ('95) | 95 | POL | 11.75 | 0.109 | ||||||||||
7 | Marlena Gola Marlena Gola ('98) | 98 | POL | 11.90 | 0.149 | ||||||||||
8 | Pia Skrzyszowska Pia Skrzyszowska ('01) | 01 | POL | 11.93 | 0.139 | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Caster Semenya Caster Semenya ('91) | 91 | RSA | 50.06 | 0.202 | ||||||||||
2 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 51.45 | 0.206 | ||||||||||
3 | Jessica Beard Jessica Beard ('89) | 89 | USA | 51.68 | 0.259 | ||||||||||
4 | Małgorzata Hołub-Kowalik Małgorzata Hołub-Kowalik ('92) | 92 | POL | 51.83 | 0.271 | ||||||||||
5 | Iga Baumgart-Witan Iga Baumgart-Witan ('89) | 89 | POL | 52.15 | 0.286 | ||||||||||
6 | Anita Horvat Anita Horvat ('96) | 96 | SLO | 52.96 | 0.170 | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Eilidh Doyle Eilidh Doyle ('87) | 87 | GBR | 51.87 | 0.174 | SB | |||||||||
2 | Courtney Okolo Courtney Okolo ('94) | 94 | USA | 51.98 | 0.263 | ||||||||||
3 | Tetyana Melnyk Tetyana Melnyk ('95) | 95 | UKR | 52.56 | 0.166 | ||||||||||
4 | Natalia Kaczmarek Natalia Kaczmarek ('98) | 98 | POL | 53.04 | 0.184 | ||||||||||
5 | Jana Slaninová Jana Slaninová ('90) | 90 | CZE | 53.35 | 0.258 | PB | |||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Colleen Quigley Colleen Quigley ('92) | 92 | USA | 4:03.02 | PB | ||||||||||
2 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 4:03.28 | |||||||||||
3 | Sarah McDonald Sarah McDonald ('93) | 93 | GBR | 4:03.36 | |||||||||||
4 | Simona Vrzalová Simona Vrzalová ('88) | 88 | CZE | 4:05.05 | |||||||||||
5 | Kristiina Mäki Kristiina Mäki ('91) | 91 | CZE | 4:06.71 | PB | ||||||||||
6 | Diana Mezuliáníková Diana Mezuliáníková ('92) | 92 | CZE | 4:08.70 | |||||||||||
7 | Renata Pliś Renata Pliś ('85) | 85 | POL | 4:10.14 | SB | ||||||||||
8 | Stephanie Brown Stephanie Brown ('91) | 91 | USA | 4:17.31 | |||||||||||
9 | Emma Oudiou Emma Oudiou ('95) | 95 | FRA | 4:20.10 | |||||||||||
Daryia Barysevich Daryia Barysevich ('90) | 90 | BLR | DNF | pace 62.9 400m 2:07.8 800m | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Elvira Herman Elvira Herman ('97) | 97 | BLR | 12.87 | 0.159 | ||||||||||
2 | Ricarda Lobe Ricarda Lobe ('94) | 94 | GER | 12.97 | 0.139 | ||||||||||
3 | Klaudia Siciarz Klaudia Siciarz ('98) | 98 | POL | 12.99 | 0.144 | ||||||||||
4 | Karolina Kołeczek Karolina Kołeczek ('93) | 93 | POL | 13.08 | 0.171 | ||||||||||
5 | Beate Schrott Beate Schrott ('88) | 88 | AUT | 13.21 | 0.154 | ||||||||||
6 | Luca Kozák Luca Kozák ('96) | 96 | HUN | 13.21 | 0.156 | ||||||||||
7 | Lucie Koudelová Lucie Koudelová ('94) | 94 | CZE | 14.00 | 0.170 | ||||||||||
8 | Zuzanna Hulisz Zuzanna Hulisz ('99) | 99 | POL | 14.09 | 0.201 | ||||||||||
Pamela Dutkiewicz Pamela Dutkiewicz ('91) | 91 | GER | DQ | 0.215 | |||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Aliona Dubitskaya Aliona Dubitskaya ('90) | 90 | BLR | 19.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Paulina Guba Paulina Guba ('91) | 91 | POL | 18.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 17.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Klaudia Kardasz Klaudia Kardasz ('96) | 96 | POL | 17.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Agnieszka Maluśkiewicz Agnieszka Maluśkiewicz ('89) | 89 | POL | 15.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sarah Mitton Sarah Mitton ('96) | 96 | CAN | 15.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Joanna Fiodorow Joanna Fiodorow ('89) | 89 | POL | 74.39 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Alexandra Tavernier Alexandra Tavernier ('93) | 93 | FRA | 73.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Hanna Skydan Hanna Skydan ('92) | 92 | AZE | 73.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Réka Gyurátz Réka Gyurátz ('96) | 96 | HUN | 70.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Gwen Berry Gwen Berry ('89) | 89 | USA | 69.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Gwen Berry Gwen Berry ('89) | 89 | USA | 69.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Malwina Kopron Malwina Kopron ('94) | 94 | POL | 69.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sophie Hitchon Sophie Hitchon ('91) | 91 | GBR | 67.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Iryna Klymets Iryna Klymets ('94) | 94 | UKR | 66.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Martina Ratej Martina Ratej ('81) | 81 | SLO | 61.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Madara Palameika Madara Palameika ('87) | 87 | LAT | 61.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Maria Andrejczyk Maria Andrejczyk ('96) | 96 | POL | 53.59 | |||||||||||
|