Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Frankfurt GER: Mainova Frankfurt Marathon 28.10.2018

M Maraton    

Finale A

Finale
1
Kelkile Gezahegn
Kelkile Gezahegn ('96)
ETH2:06:37
  
 
2
Martin Kosgei
Martin Kosgei ('89)
KEN2:06:41
  
 PB
3
Alex Kibet
Alex Kibet ('90)
KEN2:07:09
  
 PB
4
Amos Mitei
Amos Mitei ('92)
KEN2:07:28
  
 PB
5
Kenneth Keter
Kenneth Keter ('96)
KEN2:07:34
  
 PB
6
Mark Kiptoo
Mark Kiptoo ('76)
KEN2:07:50
  
 SB
7
Asefa Tefera
Asefa Tefera ('97)
ETH2:08:34
  
 PB
8
Ayana Tsedat
Ayana Tsedat ('96)
ETH2:09:39
  
 
9
Arne Gabius
Arne Gabius ('81)
GER2:11:45
  
 SB
10
Vincent Yator
Vincent Yator ('89)
KEN2:12:03
  
 SB
11
Werkunesh Seyoum
Werkunesh Seyoum 
ETH2:12:55
  
 SB
12
Ezekiel Jafari Ngimba
Ezekiel Jafari Ngimba ('85)
TAN2:13:32
  
 SB
13
Leonard Langat
Leonard Langat ('90)
KEN2:13:51
  
 PB
14
Mark Kangogo
Mark Kangogo ('89)
KEN2:14:08
  
 PB
15
Yuki Munakata
Yuki Munakata ('89)
JPN2:14:32
  
 
16
Weldon Kirui
Weldon Kirui ('88)
KEN2:14:42
  
 
17
Tadashi Isshiki
Tadashi Isshiki ('94)
JPN2:14:49
  
 
18
Akinobu Murasawa
Akinobu Murasawa ('91)
JPN2:15:41
  
 
19
Richard Mutai
Richard Mutai ('74)
KEN2:16:02
  
 
20
Bernard Kipkemoi
Bernard Kipkemoi ('94)
KEN2:16:51
  
 PB
21William MorwabeWilliam Morwabe ('92)KEN2:16:55
  
 
22
Tony Payne
Tony Payne ('89)
THA2:16:56
  
NR PB
23
Aaron Scott
Aaron Scott ('90)
GBR2:16:57
  
 PB
24
Andreas Myhre Sjurseth
Andreas Myhre Sjurseth ('85)
NOR2:17:15
  
  Short course
25
Craig Ruddy
Craig Ruddy ('88)
GBR2:17:49
  
  Short course
26
Julien Masciotra
Julien Masciotra ('85)
FRA2:18:06
  
 PB
27
Stephan Listabarth
Stephan Listabarth ('93)
AUT2:18:23
  
 PB
28
Matthew Sharp
Matthew Sharp ('89)
GBR2:19:17
  
 SB
29
Ryan Burling
Ryan Burling ('94)
GBR2:20:14
  
 PB
30
Steven Bayton
Steven Bayton ('91)
GBR2:20:41
  
 SB
31
Michael Crawley
Michael Crawley ('87)
GBR2:20:53
  
 PB
32
Abdulmenan Kasim
Abdulmenan Kasim 
ETH2:21:04
  
 PB
33
Fabrizio Pradetto
Fabrizio Pradetto ('82)
ITA2:21:20
  
 PB
34
Lorenz Baum
Lorenz Baum ('90)
GER2:21:43
  
 PB
35
Debela Feysa
Debela Feysa 
ETH2:22:11
  
 SB
36
Jochen Uhrig
Jochen Uhrig ('83)
GER2:23:05
  
 PB
37
Julien Rancon
Julien Rancon ('80)
FRA2:23:06
  
 SB
38
David Ridley
David Ridley ('88)
NZL2:23:16
  
 
39
Paul Navesey
Paul Navesey ('86)
GBR2:23:29
  
 PB
40
David Kiplagat
David Kiplagat ('93)
KEN2:23:52
  
 SB
41
Tommi Hytönen
Tommi Hytönen ('90)
FIN2:23:53
  
 PB
42
Kevin Quinn
Kevin Quinn ('79)
GBR2:24:13
  
 PB
43
Mark Kipchoge
Mark Kipchoge 
KEN2:24:22
  
 PB
44
Simon Lelei
Simon Lelei 
KEN2:24:30
  
 PB
45
Markus Ploner
Markus Ploner ('80)
ITA2:24:44
  
 SB
46
Peter Obernauer
Peter Obernauer 
GER2:25:10
  
 PB
47
Nikki Johnstone
Nikki Johnstone ('84)
GBR2:25:25
  
 PB
48
Josh Rowe
Josh Rowe ('91)
GBR2:25:31
  
 PB
49
Pasquale Rutigliano
Pasquale Rutigliano ('78)
ITA2:26:40
  
 SB
50
Darren Deed
Darren Deed ('78)
GBR2:27:01
  
 SB
51
Roger Küng
Roger Küng 
SUI2:27:05
  
 PB
52
Håvard Fjærli
Håvard Fjærli ('86)
NOR2:27:27
  
 PB
53
Kevin O'Leary
Kevin O'Leary ('91)
IRL2:27:57
  
 PB
54
György Horváth
György Horváth ('85)
HUN2:28:00
  
 PB
55
Adam Konieczny
Adam Konieczny 
POL2:28:07
  
 PB
56
William Mackay
William Mackay ('89)
GBR2:28:17
  
 SB
57
Salomon Merne
Salomon Merne ('83)
ETH2:28:27
  
 PB
58
Anthony Ricardo
Anthony Ricardo ('88)
FRA2:28:29
  
 PB
59
Olfert Molenhuis
Olfert Molenhuis ('83)
NED2:28:43
  
 SB
60
Andreas Grøgaard
Andreas Grøgaard ('92)
NOR2:28:45
  
 PB
61
Jörg Heiner
Jörg Heiner ('73)
GER2:28:51
  
 PB
62
David Bill
David Bill ('90)
SUI2:28:56
  
 PB
63
Ola Sakshaug
Ola Sakshaug ('84)
NOR2:28:59
  
 SB
64
Nicolas Besson
Nicolas Besson ('81)
FRA2:29:00
  
 PB
65
Stef Simons
Stef Simons ('91)
BEL2:29:01
  
 PB
66
Joachim Poortmans
Joachim Poortmans ('76)
BEL2:29:04
  
 PB
67
Vincent Graas
Vincent Graas ('85)
FRA2:29:11
  
 SB
68
Ludovic Renou
Ludovic Renou 
FRA2:29:11
  
 PB
69
Sebastien Hours
Sebastien Hours ('88)
FRA2:29:15
  
 PB
70
Andrew Avery
Andrew Avery 
GBR2:29:21
  
 PB
71
Cédric Brennenraedts
Cédric Brennenraedts 
BEL2:29:27
  
 PB
72
Jens Ziganke
Jens Ziganke ('88)
GER2:29:28
  
 
73
George Gurney
George Gurney ('92)
GBR2:29:29
  
 SB
74
Dirk Goeyers
Dirk Goeyers ('81)
BEL2:29:31
  
 PB
75
Simen Naess Berge
Simen Naess Berge 
NOR2:29:33
  
 PB
76
Michael Chalupsky
Michael Chalupsky 
GER2:29:48
  
 PB
77
Philip Scholz
Philip Scholz 
GER2:29:57
  
 PB
78
Stephen Trainer
Stephen Trainer ('88)
IRL2:29:58
  
 SB
79
Steffen Uliczka
Steffen Uliczka ('84)
GER2:30:00
  
 
86
Remigijus Šnioka
Remigijus Šnioka ('84)
LTU2:30:06
  
 SB
94
Tom Brian
Tom Brian ('85)
GBR2:31:07
  
 PB
111
Jon Bowie
Jon Bowie ('79)
GBR2:32:33
  
 PB
119
Joshua Entwistle
Joshua Entwistle ('89)
GBR2:32:50
  
 PB
Patrik Eklund
Patrik Eklund ('82)
SWE2:32:00
  
 SB
Mattias Karlsson
Mattias Karlsson ('74)
SWE2:33:23
  
 SB
Claes Theander
Claes Theander ('75)
SWE2:33:35
  
 PB
Erik Kasselstrand
Erik Kasselstrand ('87)
SWE2:33:37
  
 PB
Ted Armgren
Ted Armgren ('88)
SWE2:34:22
  
 PB
Markus Vall
Markus Vall ('92)
SWE2:35:40
  
 PB
Ryan Snell
Ryan Snell ('79)
GBR2:35:44
  
 SB
Phil Dickens
Phil Dickens ('79)
GBR2:35:48
  
 SB
Simon Stewart
Simon Stewart 
GBR2:35:50
  
 PB
Olof Simann
Olof Simann ('95)
SWE2:37:05
  
 PB
Mikael Honauer
Mikael Honauer ('74)
SWE2:40:02
  
 PB
Jens Eriksson Wibring
Jens Eriksson Wibring ('81)
SWE2:42:54
  
 PB
Bo Nilsson
Bo Nilsson ('80)
SWE2:43:15
  
 PB
Kristoffer Linna
Kristoffer Linna ('86)
SWE2:44:53
  
 PB
Marcus Dynevall
Marcus Dynevall ('87)
SWE2:45:22
  
 PB
Christoffer Asplund
Christoffer Asplund ('81)
SWE2:49:26
  
 PB
Fredrik Skogman
Fredrik Skogman ('82)
SWE2:51:33
  
 SB
Per Wimmerkranz
Per Wimmerkranz ('82)
SWE2:51:55
  
 PB
Erik Jansson
Erik Jansson ('77)
SWE2:54:01
  
 SB
Wilson Chebet
Wilson Chebet ('85)
KEN DNF
  
 
Hiroyuki Yamamoto
Hiroyuki Yamamoto ('86)
JPN DNF
  
 
Brian Kipsang
Brian Kipsang ('94)
KEN DNF
  
 
Gilbert Kollum
Gilbert Kollum 
KEN DNF
  
 
Nicholas Kamakya
Nicholas Kamakya ('85)
KEN DNF
  
 
Valentin Pfeil
Valentin Pfeil ('88)
AUT DNF
  
 
Francesco Bona
Francesco Bona ('83)
ITA DNF
  
 
Edwin Kemboi
Edwin Kemboi ('84)
AUT DNF
  
 
K Halvmarathon    

Finale A

Finale
Nikita Steiner
Nikita Steiner ('94)
SWE1:30:07
  
 PB
K Marathon    

Finale A

Finale
1
Meskerem Assefa
Meskerem Assefa ('85)
ETH2:20:36
  
 PB
2
Haftamnesh Tesfay
Haftamnesh Tesfay ('94)
ETH2:20:47
  
 
3
Bedatu Hirpa
Bedatu Hirpa ('99)
ETH2:21:32
  
 PB
4
Belaynesh Oljira
Belaynesh Oljira ('90)
ETH2:21:53
  
 PB
5
Dera Dida
Dera Dida ('96)
ETH2:22:39
  
 
6
Sintayehu Lewetegn
Sintayehu Lewetegn ('96)
ETH2:22:45
  
 PB
7
Nancy Kiprono
Nancy Kiprono ('79)
KEN2:22:46
  
 
8
Betsy Saina
Betsy Saina ('88)
KEN2:24:35
  
 
9
Stella Barsosio
Stella Barsosio ('93)
KEN2:25:00
  
 
10
Abebech Afework
Abebech Afework ('90)
ETH2:25:17
  
 
11
Mare Dibaba
Mare Dibaba ('89)
ETH2:25:24
  
 SB
12
Worknesh Alemu
Worknesh Alemu ('90)
ETH2:26:50
  
 PB
13
Lindsay Flanagan
Lindsay Flanagan ('91)
USA2:29:25
  
 PB
14
Katharina Heinig
Katharina Heinig ('89)
GER2:29:55
  
 SB
15
Valdilene Silva
Valdilene Silva ('91)
BRA2:32:01
  
 PB
16
Danna Herrick
Danna Herrick ('86)
USA2:32:19
  
 PB
17
Janet Rono
Janet Rono ('88)
KEN2:32:20
  
 
18
Bojana Bjeljac
Bojana Bjeljac ('89)
CRO2:32:48
  
 PB
19
Monika Bytautienė
Monika Bytautienė ('89)
LTU2:34:40
  
 PB
20
Andreia Hessel
Andreia Hessel ('84)
BRA2:34:56
  
 PB
21Sylvia KiberengeSylvia Kiberenge ('90)KEN2:35:57
  
 SB
22
Stefanie Doll
Stefanie Doll ('88)
GER2:38:02
  
 PB
23
Dani Nimmock
Dani Nimmock ('90)
GBR2:38:54
  
 
24
Rochelle Sceats
Rochelle Sceats ('90)
NZL2:39:18
  
 PB
25
Amy Clements
Amy Clements ('85)
GBR2:40:04
  
 SB
26
Nora Kusterer
Nora Kusterer ('89)
GER2:40:14
  
 PB
27
White Katie
White Katie ('81)
GBR2:40:35
  
 PB
28
Rosie Edwards
Rosie Edwards ('88)
GBR2:40:52
  
 SB
29
Kelly Crickmore
Kelly Crickmore ('77)
GBR2:42:38
  
 PB
30
Mariya Malysheva
Mariya Malysheva ('90)
RUS2:43:24
  
 PB
31
Fanni Gyurkó
Fanni Gyurkó ('87)
HUN2:43:29
  
 SB
32
Marta Bagnati
Marta Bagnati ('85)
GBR2:44:30
  
 PB
33
Victoria Brandt
Victoria Brandt ('89)
GER2:44:34
  
 PB
34
Nevena Medic
Nevena Medic 
BIH2:45:28
  
 PB
35
Suvi Miettinen
Suvi Miettinen ('88)
FIN2:45:38
  
 PB
36
Marthe Katrine Myhre
Marthe Katrine Myhre ('85)
NOR2:46:33
  
 SB
37
Daniela Aeschbacher
Daniela Aeschbacher ('78)
SUI2:47:01
  
 
38
Karin Freitag
Karin Freitag ('80)
AUT2:47:26
  
 
39
Verena Cerna
Verena Cerna ('81)
GER2:47:44
  
 PB
40
Katrin Reischmann
Katrin Reischmann ('96)
GER2:49:52
  
 PB
41
Anna Herzberg
Anna Herzberg ('87)
GER2:50:45
  
 PB
42
Deníz-Marína Dimáki
Deníz-Marína Dimáki ('77)
GRE2:50:46
  
 SB
43
Maria Grazzia Bianchi
Maria Grazzia Bianchi ('85)
VEN2:52:03
  
 
44
Josefin Svanlindh
Josefin Svanlindh ('90)
SWE2:52:44
  
 PB
45Anita BuskovAnita Buskov ('77)DEN2:52:49
  
 PB
46
Dikla Drori
Dikla Drori 
ISR2:52:51
  
 PB
47Henriette AndersenHenriette Andersen ('67)DEN2:53:23
  
 PB
48
Astrid Leutert
Astrid Leutert ('87)
SUI2:53:29
  
 PB
49
Michaela Sarman-Lein
Michaela Sarman-Lein ('70)
GER2:54:09
  
 PB
50
Jana Baum
Jana Baum ('87)
GER2:54:26
  
 PB
51
Elvira Flurschütz
Elvira Flurschütz ('89)
GER2:54:50
  
 SB
52
Giulia Rigodanza
Giulia Rigodanza 
ESP2:54:51
  
 PB
53
Anna Ricarda Gerlach
Anna Ricarda Gerlach 
GER2:55:07
  
 PB
54
Josie Hinton
Josie Hinton ('84)
GBR2:55:07
  
 PB
55
Annika Uckel
Annika Uckel 
GER2:55:56
  
 
56
Tamsin Simmonds
Tamsin Simmonds ('78)
GBR2:56:24
  
 PB
57
Katrin Ochs
Katrin Ochs ('77)
GER2:56:39
  
 
58
Kukka-Maaria Mustonen
Kukka-Maaria Mustonen ('77)
FIN2:56:41
  
 SB
59
Katrin Kommer
Katrin Kommer 
GER2:56:50
  
 PB
60Regina AagaardRegina Aagaard ('78)DEN2:57:02
  
 PB
61
Karin Schank
Karin Schank 
LUX2:57:22
  
 
62
Catrin Tyler
Catrin Tyler ('87)
GBR2:57:38
  
 PB
63
Marianne Donnem
Marianne Donnem 
NOR2:57:50
  
 PB
64
Carolin Joeken
Carolin Joeken ('96)
GER2:58:02
  
 SB
65
Hannah Bowe
Hannah Bowe 
IRL2:58:08
  
 PB
66
Mariya Svinobyi
Mariya Svinobyi ('92)
UKR2:58:18
  
 PB
67
Nadja Heininger
Nadja Heininger ('89)
GER2:58:20
  
 PB
68
Paulina Lipska
Paulina Lipska ('92)
POL2:59:04
  
 SB
69
Moran Shabtay
Moran Shabtay 
ISR2:59:11
  
 PB
Nikita Steiner
Nikita Steiner ('94)
SWE3:03:07
  
 PB
Sarah VallinSarah Vallin ('88)SWE3:05:54
  
 PB
Erica Andersson
Erica Andersson ('90)
SWE3:09:00
  
 PB
Madeleine Bokedal
Madeleine Bokedal ('87)
SWE3:20:44
  
 PB
Valentine Jepkorir
Valentine Jepkorir ('93)
KEN DNF
  
 
Sara Hall
Sara Hall ('83)
USA DNF
  
 

Seneste resultater

20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon
14.5TórshavnBetri Stórkapping 1
13.5KøbenhavnSt. Kastedag
11.5SkiveDT Masters Hold Mix 1 runde Jylland Nord