Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Sparta Sprint Stævne mm 9.5.2021
Østerbro Stadion

M 100 m    
Vind: +1.4

Finale A

Finale
Vind: +1.4
1Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta11.27
  
 PB
2Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)Sparta11.49
  
 PB
3Malte BankMalte Bank ('03)Sparta11.57
  
 PB
4Carl Johan ZachariaeCarl Johan Zachariae ('04)Sparta11.58
  
 PB
5Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta11.62
  
 PB
6Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta11.85
  
 SB
7Andreas MotzkusAndreas Motzkus ('03)KIF13.84
  
 PB
Finale B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Rasmus Thornbjerg KlausenRasmus Thornbjerg Klausen Sparta10.78
  
 SB
2Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta10.90
  
 PB
3Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta11.07
  
 PB
4Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)Sparta11.24
  
 PB
5Philip BraunPhilip Braun ('90)Sparta11.41
  
 SB
6Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta11.45
  
 SB
7Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta11.56
  
 SB
M 300 m    

Finale A

Finale
1Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF36.81
  
 =SB
2Hans Christian CorlinHans Christian Corlin ('05)Sparta36.86
  
 =PB
3Andreas Holst LangeAndreas Holst Lange ('02)KIF37.86
  
 =PB
4Bertram SundlandBertram Sundland ('05)KIF44.23
  
 =PB
Samuel MarcusSamuel Marcus ('99)Sparta DNF
  
 
Finale B
1Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta33.71
  
 PB
1Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF36.81
  
 SB
2Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta34.68
  
 PB
2Hans Christian CorlinHans Christian Corlin ('05)Sparta36.86
  
 PB
3Iasonas KoniarisIasonas Koniaris ('97)Hvidovre TC35.86
  
 SB
3Andreas Holst LangeAndreas Holst Lange ('02)KIF37.86
  
 PB
4Luis F. MailletLuis F. Maillet ('04)Sparta35.90
  
 PB
4Bertram SundlandBertram Sundland ('05)KIF44.23
  
 PB
5Philip BraunPhilip Braun ('90)Sparta35.98
  
 SB
6Jacob Moos LarsenJacob Moos Larsen ('93)Frederiksberg IF39.33
  
 PB
Samuel MarcusSamuel Marcus ('99)Sparta DNF
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta6.69
-0.6
  
 SB
 
6.47
 2.1
6.50
 2.9
6.69 SB
 -0.6
  X
 0.0
  –
 0.0
   
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta15.88
  
 PB
 
14.0215.88 PB15.74  X14.9914.54  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta NM
  
 
 
  –       
K 100 m    
Vind: +2.1

Finale A

Finale
Vind: +2.1
1Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta12.05 w
  
 
2Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta12.22 w
  
 
3Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta12.66 w
  
 
4Emilie R HansenEmilie R Hansen ('99)Sparta12.73 w
  
 
5Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta12.85 w
  
 
6Emilie FlorinEmilie Florin ('01)Sparta12.99 w
  
 
7Laura GrønbechLaura Grønbech ('99)Sparta13.03 w
  
 
K 200 m    
Vind: +0.6

Finale A

Finale
Vind: +0.6
1Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta25.80
  
 PB
2Maja Børregaard VoigtMaja Børregaard Voigt ('07)Sparta26.54
  
 PB
3Freja Isabel KnudsenFreja Isabel Knudsen ('07)Sparta26.91
  
 PB
4Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta28.42
  
 SB
5Laura Diaz FriisLaura Diaz Friis ('06)Sparta29.71
  
 SB
K 300 m    

Finale A

Finale
1Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta40.35
  
 PB
2Louise JørgensenLouise Jørgensen ('91)KIF41.65
  
 PB
3Camilla F. R. NissenCamilla F. R. Nissen ('90)Sparta42.30
  
 SB
4Anna Lena EspegaardAnna Lena Espegaard ('05)KIF46.70
  
 PB
Finale B
1Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta38.86
  
 SB
2Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta39.88
  
 PB
3Nora Grønnegaard FischerNora Grønnegaard Fischer ('05)Holte Atletik40.64
  
 SB
4Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen Sparta42.11
  
 SB
5Marie Falkebo JensenMarie Falkebo Jensen ('03)Sparta43.20
  
 SB
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta5.68 w
+2.7
  
 
 
5.47 =SB
 1.7
5.60
 3.0
5.55
 2.2
  X
 0.0
5.68
 2.7
5.43
 1.5
  
2Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta5.65
+0.1
  
 PB
 
5.56 PB
 1.7
5.60 PB
 1.4
5.65 PB
 0.1
  X
 0.0
  –
 0.0
   
M22 Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Alexandru Cristian MiculitaAlexandru Cristian Miculita Sparta / ROU47.82
  
 
 
47.55  X47.82  X  X47.03  
D19 200 m    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
1Joel Frederik von d'AhéJoel Frederik von d'Ahé ('06)Sparta24.09
  
 PB
2Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta24.57
  
 SB
3Thor KnudsenThor Knudsen ('07)Sparta25.86
  
 PB
4Andreas MotzkusAndreas Motzkus ('03)KIF28.06
  
 PB
5Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta28.27
  
 PB
6Tobias Lykke NørgaardTobias Lykke Nørgaard ('06)Sparta28.88
  
 SB
D19 Længdespring    

Finale A

Finale
1Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta6.84 w
+3.3
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
6.84
 3.3
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
2Malte BankMalte Bank ('03)Sparta6.64
+1.7
  
 PB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
6.64 PB
 1.7
  X
 0.0
  X
 0.0
6.22
 2.1
  
3Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta6.09 w
+2.6
  
 
 
5.51 SB
 1.4
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
6.09
 2.6
  X
 0.0
  
D19 Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
1Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta41.60
  
 PB
 
35.68 SB33.2140.05 PB41.60 PB  X40.03  
2Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta34.25
  
 
 
  X34.25  X  X  X  X  
P19 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta57.75
  
 PB
 
  X57.75 PB56.8055.15  X56.81  
D17 Længdespring    

Finale A

Finale
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta6.49 w
+3.2
  
 
 
6.34
 2.0
6.36
 1.1
6.49
 3.2
6.25
 1.7
6.20
 1.0
6.46 =PB
 1.5
  
D17 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta14.16
  
 SB
 
  X13.2114.16 SB  X  X  X  
D17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Kasper BaraczKasper Baracz ('04)Sparta23.60
  
 PB
 
  X23.60 PB23.4021.81  X19.82  
D17 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta53.52
  
 
 
50.95  X  X51.3653.52  X  
P17 Længdespring    

Finale A

Finale
1Nanna GrubertNanna Grubert ('04)BAK5.45
0.0
  
 SB
 
5.45 SB
 0.0
  X  X  X5.04
 1.3
  X  
1Emilie Børregaard VoigtEmilie Børregaard Voigt ('05)Sparta5.09 w
+3.4
  
 
 
4.77
 1.6
4.80
 3.2
5.09
 3.4
4.62
 0.3
4.94 =SB
 2.0
4.80
 0.5
  
1Filippa RougFilippa Roug ('05)BAK4.89
0.0
  
 
 
  X  X4.89
 0.0
  X4.24
 0.0
4.79
 0.2
  
P17 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Sparta52.85
  
 
 
52.85  X  X  X  X  X  
D15 100 m    
Vind: +4.0

Finale A

Finale
Vind: +4.0
1Nikolaj KrügerNikolaj Krüger ('07)Sparta12.41 w
  
 
2Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta13.81 w
  
 
3Tobias Lykke NørgaardTobias Lykke Nørgaard ('06)Sparta13.91 w
  
 
Finale B
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta11.68
  
 PB
2Joel Frederik von d'AhéJoel Frederik von d'Ahé ('06)Sparta11.77
  
 PB
3Adam SkytteAdam Skytte ('06)KIF11.98
  
 PB
4Thor KnudsenThor Knudsen ('07)Sparta12.40
  
 PB
5August Juhl HorsgaardAugust Juhl Horsgaard ('07)KIF13.11
  
 PB
P15 100 m    
Vind: +2.8

Finale A

Finale
Vind: +2.8
1Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF13.29 w
  
 
2Anna Pape LiboriussenAnna Pape Liboriussen ('06)Sparta13.75 w
  
 
3Mille ElmerMille Elmer ('07)KIF13.78 w
  
 
4Christine Emilie NæsbyChristine Emilie Næsby ('07)Sparta14.38 w
  
 
Finale B
Vind: +3.2
Vind: +3.2
1Amaya Kruse JørgensenAmaya Kruse Jørgensen ('06)Sparta13.54 w
  
 
2Pil NedergaardPil Nedergaard ('06)Sparta13.88 w
  
 
3Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta13.92 w
  
 
4Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF14.07 w
  
 
5Laura Diaz FriisLaura Diaz Friis ('06)Sparta14.32 w
  
 
Finale C
Vind: +3.5
Vind: +3.5
1Celina HagiharaCelina Hagihara ('06)KIF12.42 w
  
 
2Maja Børregaard VoigtMaja Børregaard Voigt ('07)Sparta12.56 w
  
 
3Freja Isabel KnudsenFreja Isabel Knudsen ('07)Sparta12.93 w
  
 
4Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta13.38 w
  
 
5Malika B. JensenMalika B. Jensen ('06)KIF14.05 w
  
 
D13 80 m    
Vind: +2.1

Finale A

Finale
Vind: +2.1
1Sofus Houman-PrasséSofus Houman-Prassé ('09)Sparta11.56 w
  
 
2Valdemar Danneskiold-SamsøeValdemar Danneskiold-Samsøe ('08)KIF12.05 w
  
 
3Hjalte-Johannes KronborgHjalte-Johannes Kronborg ('08)KIF12.06 w
  
 
4Savio FerlovSavio Ferlov ('09)KIF12.77 w
  
 
Finale B
Vind: +4.4
Vind: +4.4
1Oliver MikkelsenOliver Mikkelsen ('08)Sparta10.86 w
  
 
2Oliver Someya ElklintOliver Someya Elklint ('08)Sparta10.87 w
  
 
3William ThøgersenWilliam Thøgersen ('08)Sparta11.45 w
  
 
4Pablo OrellanaPablo Orellana ('09)Sparta12.20 w
  
 
5William Matthew BuckWilliam Matthew Buck ('08)Sparta12.23 w
  
 
6Samuel Grønlund BrixSamuel Grønlund Brix ('09)Sparta12.29 w
  
 
Finale C
Vind: +3.8
Vind: +3.8
1Johan Dahl KokkegårdJohan Dahl Kokkegård ('08)Sparta11.06 w
  
 
2Arthur HjortArthur Hjort ('08)Sparta11.47 w
  
 
3Mads Augustinus RasmussenMads Augustinus Rasmussen ('08)Sparta11.89 w
  
 
P13 80 m    
Vind: +1.9

Finale A

Finale
Vind: +1.9
1Esther FalckEsther Falck ('08)Sparta11.27
  
 PB
2Queen RiegeQueen Riege ('08)Sparta11.52
  
 PB
3Karla Danger NielsenKarla Danger Nielsen ('08)KIF11.71
  
 PB
4Sophie Filtenborg BrandtSophie Filtenborg Brandt ('09)KIF11.82
  
 PB
5Erika Livia WischmannErika Livia Wischmann ('09)Sparta12.43
  
 PB
6Maja Sofia NørlovMaja Sofia Nørlov ('09)Sparta12.77
  
 PB
Finale B
Vind: +3.0
Vind: +3.0
1Alma Børregaard RavnAlma Børregaard Ravn ('09)Sparta10.55 w
  
 
2Clara VejlgaardClara Vejlgaard ('08)Sparta11.75 w
  
 
3Cecilie ZachariaeCecilie Zachariae ('09)Sparta12.27 w
  
 
4Anna LønborgAnna Lønborg ('09)KIF12.46 w
  
 
5Clara Lund-BretlauClara Lund-Bretlau ('09)Sparta12.56 w
  
 
6Ella Maria Møgelberg GlæselElla Maria Møgelberg Glæsel ('08)KIF13.11 w
  
 
D11 60 m    
Vind: +1.6

Finale A

Finale
Vind: +1.6
1Rune Høyer SplittorfRune Høyer Splittorf ('10)KIF9.51
  
 PB
2
James Peter Poneta-Uhl
James Peter Poneta-Uhl ('11)
KIF10.38
  
 PB
3
William Melchior Persson
William Melchior Persson ('11)
Sparta10.60
  
 PB
4Henok Kirmanen-ChristiansenHenok Kirmanen-Christiansen ('10)KIF10.61
  
 PB
5
Max Raymond Nielsen
Max Raymond Nielsen ('11)
KIF10.95
  
 PB
6
Rebel Justin Doughty Ernstpris
Rebel Justin Doughty Ernstpris ('11)
KIF11.28
  
 PB
7
Miron Herbild
Miron Herbild ('11)
KIF11.59
  
 PB
Finale B
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1
Asger Lund-Bretlau
Asger Lund-Bretlau ('11)
Sparta9.50
  
 PB
2
Noah Shahin Mathiesen
Noah Shahin Mathiesen ('11)
Sparta9.90
  
 PB
3
Johan Aagaard Eisinger
Johan Aagaard Eisinger ('11)
Sparta10.01
  
 PB
4Henry Max FogHenry Max Fog ('10)Sparta10.66
  
 PB
5
Marlon Mølbach Bourdat
Marlon Mølbach Bourdat ('11)
Sparta11.45
  
 PB
6Max Backman ChristiansenMax Backman Christiansen ('10)Sparta11.61
  
 SB
7
Mark Kardos
Mark Kardos ('11)
Sparta11.84
  
 PB
8
Raghav Ramkumar
Raghav Ramkumar ('11)
Sparta12.00
  
 PB
9
Isaac Orellana
Isaac Orellana ('11)
Sparta12.19
  
 PB
P11 60 m    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1Isabella Sone RandrupIsabella Sone Randrup ('10)KIF10.14
  
 PB
2
Karla Andersen
Karla Andersen ('11)
Sparta10.81
  
 PB
3Anna ChachahAnna Chachah ('10)KIF11.04
  
 SB
4Edith Thoe FuglsangEdith Thoe Fuglsang ('10)KIF11.07
  
 PB
5Flora SørensenFlora Sørensen ('10)KIF11.75
  
 PB
6
Kaya Antanaskovic
Kaya Antanaskovic ('11)
KIF12.01
  
 PB
Finale B
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1Johanne Hansen-MøllerJohanne Hansen-Møller ('10)Sparta8.97
  
 PB
2Saga NimbSaga Nimb ('10)Sparta9.24
  
 PB
3Andrea Winther GlamoclijaAndrea Winther Glamoclija ('10)Sparta9.39
  
 PB
4Tara Rose MehrotraTara Rose Mehrotra ('10)Sparta9.41
  
 PB
4Julia Hedegaard HallsdottirJulia Hedegaard Hallsdottir ('10)Sparta9.41
  
 PB
5Julia Hedegaard HallsdottirJulia Hedegaard Hallsdottir ('10)Sparta9.64
  
 SB
5Tara Rose MehrotraTara Rose Mehrotra ('10)Sparta9.64
  
 PB
6Ilsa RoomeIlsa Roome ('10)Sparta10.10
  
 PB
Finale C
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Ellen Vincentsen
Ellen Vincentsen ('11)
Sparta9.41
  
 PB
2
Lilje Mai Birkelund Thomsen
Lilje Mai Birkelund Thomsen ('11)
Sparta9.88
  
 PB
3Deya DellagattaDeya Dellagatta ('10)Sparta10.24
  
 PB
4Luana HessLuana Hess ('10)Sparta10.25
  
 PB
5Kajsa Tabita RosenkrandsKajsa Tabita Rosenkrands ('10)Sparta10.31
  
 PB
6Carmen Veje VintersborgCarmen Veje Vintersborg ('10)Sparta10.44
  
 PB
Finale D
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1
Alva Neander-Goto
Alva Neander-Goto ('11)
Sparta11.07
  
 PB
2
Vega Klæbel
Vega Klæbel ('11)
Sparta11.50
  
 PB
3
Hedvig Demidoff Nielsen
Hedvig Demidoff Nielsen ('11)
Sparta11.55
  
 SB
4Olga Lupe RasmussenOlga Lupe Rasmussen ('10)Sparta11.60
  
 PB

Seneste resultater

26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2