Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Ballerup: Kasternes dag 13.5.2021
Ballerup Atletik Stadion

M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Frederiksberg IF16.70
  
 SB
 
16.66 SB16.66 =SB16.3616.3716.70 SB16.62  
2Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta15.17
  
 
 
15.17  X14.5215.0214.5914.70  
3Stefan Miang MortensenStefan Miang Mortensen ('96)Sparta12.85
  
 
 
12.85  X  X  X  X  X  
4Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK12.18
  
 SB
 
11.96 SB  X12.18 SB  X  X  X  
5Mikael Chua ZiskaMikael Chua Ziska ('99)Hvidovre AM10.82
  
 SB
 
10.82 SB10.6610.53  X10.4110.66  
6Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM10.64
  
 SB
 
9.89 SB10.44 SB  X10.64 SB10.40  X  
7Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF10.13
  
 PB
 
  X10.13 PB10.10  X  X  X  
M Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
4Ronni JensenRonni Jensen ('80)Aarhus 190041.79
  
 SB
 
35.4837.1136.9333.6041.79 SB41.73  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)Odense Atletik 55.73
  
 
 
55.73  X  X  X  X  X  
2Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta54.64
  
 SB
 
  X  X  X  X54.64 SB  X  
3Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Frederiksberg IF43.77
  
 PB
 
40.7740.9443.77 PB  X41.7242.19  
Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF NM
  
 
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM63.55
  
 
 
  X61.93  X61.7263.5561.75  
2Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)Hvidovre AM61.78
  
 
 
61.60  X61.78  X  X61.63  
3Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK56.68
  
 
 
  X56.68  X  X  X  X  
4Alexander BertelsenAlexander Bertelsen ('91)Aarhus 190054.50
  
 SB
 
54.50 SB  X53.62  X  X  X  
5Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF54.30
  
 SB
 
52.1252.3054.30 SB53.4151.6653.54  
6Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM48.51
  
 PB
 
47.62  X  X44.7748.51 PB  X  
7Alexandru Cristian MiculitaAlexandru Cristian Miculita Sparta / ROU46.52
  
 
 
  X46.52  X44.88  X45.50  
8Nicolai MatthiesenNicolai Matthiesen ('97)Odense Atletik 46.00
  
 
 
  X46.0045.0742.92  X45.76  
9Mikael Chua ZiskaMikael Chua Ziska ('99)Hvidovre AM33.85
  
 SB
 
31.72 SB32.78 SB33.85 SB  X  X32.82  
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Jacob SlipsagerJacob Slipsager ('93)Sparta67.07
  
 PB
 
67.07 PB63.7664.2461.1959.25  X  
2Matthias HagenMatthias Hagen ('97)Hvidovre AM63.76
  
 SB
 
63.76 SB59.9362.5958.34  X  X  
3Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta60.55
  
 SB
 
58.23 SB  X  X56.5758.95 SB60.55 SB  
4Jes EthelbergJes Ethelberg ('99)Aarhus 190050.43
  
 
 
49.0849.0450.4350.20  X  X  
5Mike Dennis Aagaard HansenMike Dennis Aagaard Hansen ('89)BAK42.42
  
 
 
  X39.1942.42  X  X  X  
6Thor Venø BundesenThor Venø Bundesen ('02)BAK36.57
  
 
 
  X36.5736.03  X  X  X  
Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF NM
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM13.06
  
 
 
12.93  X12.5912.3513.06  X  
2Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF11.18
  
 PB
 
  X  X10.29 SB11.18 PB10.3211.02  
3Sara Kjær AndersenSara Kjær Andersen ('02)Vejle IF10.81
  
 
 
10.1310.8110.4210.4410.46   
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)Sparta57.77
  
 SB
 
55.5957.77 SB57.2455.9952.1757.74  
2Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta54.79
  
 
 
  X  X  X52.2254.7954.17  
3Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM49.35
  
 
 
47.9549.35  X  X  X  X  
4Cathrine TrodsøeCathrine Trodsøe ('99)Odense Atletik 39.54
  
 SB
 
39.54 SB39.3138.4936.82  X39.01  
5Sara Kjær AndersenSara Kjær Andersen ('02)Vejle IF35.29
  
 SB
 
  X35.24 SB  X35.29 SB34.67  X  
6Kristel Høj WaltherKristel Høj Walther ('87)Odense Atletik 32.20
  
 
 
31.49  X31.98  X  X32.20  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta67.61
  
DR DR22 DUR-22 PB
 
65.09 NR PB  X  X63.3067.61 NR PB  X  
2Lise Lotte JepsenLise Lotte Jepsen Odense Atletik 60.13
  
 
 
  X60.13  X  X55.41  X  
3Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta56.95
  
 
 
  X  X55.6856.9552.1555.78  
4Katrine Fjerbæk OlsenKatrine Fjerbæk Olsen ('01)Skive AM50.10
  
 
 
  X  X48.10  X  X50.10  
5Sara Kjær AndersenSara Kjær Andersen ('02)Vejle IF42.84
  
 
 
  X  X  X42.8442.2841.68  
6Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF33.79
  
 SB
 
  X29.58 SB  X29.68 SB  X33.79 SB  
7Mette Marie JensenMette Marie Jensen ('01)BAK30.82
  
 SB
 
  X30.66 SB30.3830.82 SB  X29.40  
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Søs SühlerSøs Sühler ('04)IK Olympia37.54
  
 
 
35.8436.6437.5435.2634.8236.32  
2Caroline Bredsten HenriksenCaroline Bredsten Henriksen ('98)Frederiksberg IF36.90
  
 SB
 
36.90 SB34.1436.08  X  X36.44  
3Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF33.39
  
 SB
 
33.31 SB31.6933.39 SB32.39  X  X  
4Tracy AgyekumTracy Agyekum ('01)BAK21.41
  
 
 
21.41  X19.1621.04  X  X  
Louise Busk NielsenLouise Busk Nielsen ('97)Hvidovre AM NM
  
 
D19 Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
1Lucas SøvangLucas Søvang ('03)Aabenraa IG 36.28
  
 
 
35.2636.28  X  X  X  X  
2Benjamin KleinBenjamin Klein ('02)BAC35.28
  
 PB
 
  X32.89 SB  X33.74 SB35.28 PB34.10  
Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
D19 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Nicco HattesenNicco Hattesen ('02)Esbjerg AM64.68
  
 
 
62.4864.6863.44  X  X63.25  
2Lucas SøvangLucas Søvang ('03)Aabenraa IG 50.28
  
 PB
 
48.6750.28 PB  X45.60  X  X  
D19 Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190064.02
  
 PB
 
64.02 PB  X62.60  X62.55  X  
2Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)Skive AM53.20
  
 
 
51.2645.0347.5349.3353.20  X  
3Benjamin KleinBenjamin Klein ('02)BAC45.37
  
 PB
 
41.94 PB45.37 PB41.86     
P19 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Sara Kjær AndersenSara Kjær Andersen ('02)Vejle IF11.33
  
 PB
 
11.1210.5111.0310.8411.33 PB10.80  
2Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM10.55
  
 PB
 
10.18 PB9.069.31  X10.55 PB  X  
3Margaret DarkwaMargaret Darkwa ('02)BAK8.90
  
 SB
 
8.60 SB7.808.378.408.548.90 SB  
P19 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)Skive AM27.93
  
 PB
 
24.21  X24.4427.93 PB  X  X  
D17 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta13.31
  
 
 
13.16  X13.3113.26  X  X  
2David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF10.92
  
 PB
 
10.92 PB10.65  X10.7410.4610.76  
D17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta38.71
  
 SB
 
37.3638.71 SB  X38.11  X   
2David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF32.48
  
 
 
29.5932.12  X32.4830.86   
D17 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta52.91
  
 
 
  X50.9851.54  X52.91  X  
2Julius KleinJulius Klein ('04)BAC48.09
  
 PB
 
46.74  X48.09 PB46.2744.2146.18  
D17 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta57.93
  
 PB
 
52.81 SB53.09 SB54.99 SB56.98 PB57.93 PB  X  
2Julius KleinJulius Klein ('04)BAC42.56
  
 
 
42.4041.3238.2342.56  X  X  
3Andreas Fagot Krogh JensenAndreas Fagot Krogh Jensen ('05)Holte Atletik36.85
  
 PB
 
  X26.08 PB  X  X36.85 PB  X  
P17 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Caroline JørgensenCaroline Jørgensen ('05)Amager AC11.43
  
 PB
 
10.61 SB10.61 =SB11.04 SB10.7910.5511.43 PB  
2Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Sparta10.19
  
 SB
 
  X  X9.78 SB9.7210.19 SB10.11  
3Katrine AmtoftKatrine Amtoft ('05)Frederiksberg IF8.28
  
 SB
 
8.25 SB8.28 SB7.967.928.107.91  
4Ella BekElla Bek ('05)Hvidovre AM8.19
  
 SB
 
8.19 SB7.727.777.987.957.94  
P17 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)Skive AM32.91
  
 
 
32.91  X32.48  X  X32.83  
2Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)KIF32.27
  
 
 
30.0728.1128.3632.27  X31.18  
3Caroline JørgensenCaroline Jørgensen ('05)Amager AC27.09
  
 PB
 
24.21 SB  X  X27.09 PB  X  X  
4Martine Rørbøl MarkussenMartine Rørbøl Markussen ('05)BAC26.80
  
 PB
 
23.67 PB24.71 PB24.5418.02  X26.80 PB  
5Katrine AmtoftKatrine Amtoft ('05)Frederiksberg IF22.78
  
 PB
 
  X20.1820.1422.78 PB  X20.05  
Søs SühlerSøs Sühler ('04)IK Olympia NM
  
 
P17 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)Skive AM46.86
  
 
 
  X  X  X46.86    
2Johanne VilsenJohanne Vilsen ('04)Holte Atletik43.63
  
 
 
43.6342.87  X40.62    
3Caroline JørgensenCaroline Jørgensen ('05)Amager AC43.11
  
 PB
 
40.69 SB42.54 SB  X43.11 PB    
4Ella BekElla Bek ('05)Hvidovre AM25.25
  
 SB
 
  X  X25.25 SB24.45    
Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Sparta NM
  
 
 
  X  X  X  X    
P17 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Søs SühlerSøs Sühler ('04)IK Olympia40.67
  
 
 
30.6637.4535.1837.4037.9340.67  
2Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)Skive AM39.00
  
 SB
 
  X  X36.94 SB35.7236.4739.00 SB  
3Caroline JørgensenCaroline Jørgensen ('05)Amager AC28.06
  
 SB
 
28.06 SB  X25.7526.3027.1127.46  
4Tsehaynesh Beblein PorsbølTsehaynesh Beblein Porsbøl ('05)Holte Atletik20.97
  
 SB
 
20.13 SB19.55  X20.97 SB19.7414.54  
D15 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Victor ColdbergVictor Coldberg ('06)BAK10.34
  
 PB
 
10.15 PB10.34 PB10.0810.019.578.46  
D15 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Victor ColdbergVictor Coldberg ('06)BAK30.90
  
 
 
30.9028.0025.9830.13  X  X  
P15 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF9.90
  
 PB
 
8.74 SB9.46 SB9.049.90 PB9.299.58  
2Mathilde Ugleholt HansenMathilde Ugleholt Hansen ('06)Hvidovre AM8.40
  
 PB
 
8.40 PB8.378.077.718.137.75  
3Sophie Isabella Kirk AndersenSophie Isabella Kirk Andersen ('06)Hvidovre AM7.58
  
 SB
 
6.95 SB7.58 SB6.966.526.506.57  
P15 Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
1Anne Juul JensenAnne Juul Jensen ('06)Viking Atletik42.17
  
 SB
 
37.2431.0639.5042.17 SB  X   
2Silje Dalstrup PedersenSilje Dalstrup Pedersen ('06)Skive AM29.22
  
 PB
 
25.49  X29.22 PB26.8728.01   
3Sophie Isabella Kirk AndersenSophie Isabella Kirk Andersen ('06)Hvidovre AM17.45
  
 SB
 
13.11 SB14.45 SB17.45 SB  X13.32   
4Mathilde Ugleholt HansenMathilde Ugleholt Hansen ('06)Hvidovre AM14.13
  
 SB
 
  X14.13 SB  X14.02  X   
P15 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Ida Caroline MørckIda Caroline Mørck ('06)BAC46.12
  
 PB
 
  X45.59 PB42.6943.8646.12 PB44.14  
2Silje Dalstrup PedersenSilje Dalstrup Pedersen ('06)Skive AM43.66
  
 SB
 
  X  X  X42.31  X43.66 SB  
3Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF41.98
  
 
 
41.9840.6438.10  X  X36.71  
4Elisabeth Røddik ElsnerElisabeth Røddik Elsner ('06)KIF39.86
  
 
 
37.3439.2038.4239.86  X  X  
5Mathilde Ugleholt HansenMathilde Ugleholt Hansen ('06)Hvidovre AM24.55
  
 SB
 
  X24.55 SB  X22.20  X  X  
P15 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Julie RasmussenJulie Rasmussen ('06)Holte Atletik32.91
  
 SB
 
32.91 SB31.7127.2427.3430.51  X  
2Sophie Isabella Kirk AndersenSophie Isabella Kirk Andersen ('06)Hvidovre AM15.47
  
 PB
 
13.53 SB15.04 SB14.6215.47 PB  X  X  
K50 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik11.41
  
 PB
 
11.16 PB11.41 PB11.10  X10.95  X  
K50 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik33.10
  
 SB
 
32.23 SB  X32.40 SB32.2432.41 SB33.10 SB  
K50 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik31.86
  
 PB
 
  X31.76 PB  X31.86 PB    
K50 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik37.67
  
 PB
 
34.30 PB35.74 PB35.6937.67 PB36.21   
M60 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM49.39
  
 
 
  X46.2446.85  X46.6749.39  
M60 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Tom O. JensenTom O. Jensen ('60)Esbjerg AM46.00
  
 
 
46.00  X  X  X    
K70 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM25.18
  
 
 
23.0923.1223.4325.1824.52   
K70 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM30.30
  
 
 
30.30  X  X29.08    
M75 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik36.30
  
 
 
34.2536.30  X  X36.17  X  
M75 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik37.18
  
 SB
 
37.04 SB37.18 SB36.22  X    

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint