Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aarhus: ABC stævne 3 3.6.2021
Ceres Park

M 100 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
1Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190010.48
  
 PB
2Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190010.73
  
 SB
3Jakub SikorskiJakub Sikorski ('01)Aarhus 1900 / POL11.11
  
 SB
Finale B
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 190011.35
  
 PB
2Malte Dam KorsbjergMalte Dam Korsbjerg ('03)Aarhus 190011.45
  
 
3Khaled ChahrourKhaled Chahrour ('03)AGF Atletik11.67
  
 PB
4Sofus Ingemann HarmsenSofus Ingemann Harmsen ('03)Aarhus 190011.85
  
 PB
5Tobias StærmoseTobias Stærmose ('91)Aarhus 190012.16
  
 SB
6Jacob HartmannJacob Hartmann ('05)Aarhus 190012.37
  
 PB
7Harry ThiruchelvamHarry Thiruchelvam ('97)Aarhus Fremad12.46
  
 SB
8Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 190012.46
  
 
M 100 m extra    
Vind: -0.8

Finale A

Finale
Vind: -0.8
1Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190010.76
  
 
2Jakub SikorskiJakub Sikorski ('01)Aarhus 1900 / POL11.12
  
 SB
M 200 m    
Vind: w

Finale A

Finale
Vind: w
1Malte Dam KorsbjergMalte Dam Korsbjerg ('03)Aarhus 190023.36 w
  
 
2Casper Spure PedersenCasper Spure Pedersen ('92)Randers Freja23.38 w
  
 
3Sofus Ingemann HarmsenSofus Ingemann Harmsen ('03)Aarhus 190024.26 w
  
 
4Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 190025.63 w
  
 
5Linus SørensenLinus Sørensen ('07)Aarhus 190028.60 w
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1Frederik PeschardtFrederik Peschardt ('95)Aarhus 190049.75
  
 SB
2Jeppe Ege NielsenJeppe Ege Nielsen ('02)Aarhus 190050.15
  
 SB
3Martin JohansenMartin Johansen ('95)Aarhus 190052.13
  
 SB
4Albert NørholmAlbert Nørholm ('04)AGF Atletik52.22
  
 PB
5Tito PhiriTito Phiri ('82)Aarhus 190054.93
  
 PB
6Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 190057.95
  
 PB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Elias ShifrisElias Shifris ('02)Viborg AM3:58.65
  
 SB
2Emil Aaskov PallesenEmil Aaskov Pallesen ('01)AGF Atletik3:59.27
  
 PB
3Daniel Bentien SchmidtDaniel Bentien Schmidt ('01)AGF Atletik4:01.18
  
 PB
4Christian Abild LarsenChristian Abild Larsen ('93)Aarhus 19004:01.93
  
 PB
5Dean Cooper-CunninghamDean Cooper-Cunningham ('94)Sparta / GBR4:02.51
  
 PB
6Malthe BøgebjergMalthe Bøgebjerg ('03)SAK774:02.88
  
 PB
7Asbjørn Eller SkaarupAsbjørn Eller Skaarup ('95)Sparta4:04.47
  
 PB
8Esben HansenEsben Hansen ('99)Aarhus 19004:06.91
  
 PB
9Aksel Lylloff QvortrupAksel Lylloff Qvortrup SAK774:14.24
  
 PB
10Rasmus Bangsgaard NielsenRasmus Bangsgaard Nielsen ('03)AGF Atletik4:21.10
  
 
Alexander Krogh JohansenAlexander Krogh Johansen ('88)AGF Atletik DNF
  
 
Ebbe MøllerEbbe Møller ('01)AGF Atletik DNF
  
 
Finale B
1Samuel Ettrup LarsenSamuel Ettrup Larsen Esbjerg AM4:12.09
  
 PB
2Andreas BjerringAndreas Bjerring ('96)AGF Atletik4:13.48
  
 PB
3Søren Brandt ClemmensenSøren Brandt Clemmensen ('88)Aarhus Fremad4:19.12
  
 PB
4Emil Jønsson KristiansenEmil Jønsson Kristiansen ('96)Sparta4:19.67
  
 PB
5Sergi Prats SoléSergi Prats Solé ('03)Aarhus 1900 / ESP4:40.73
  
 PB
6Andreas SørensenAndreas Sørensen AGF Atletik4:43.15
  
 
7Nicolaj Præstiin AndersenNicolaj Præstiin Andersen ('03)AGF Atletik4:44.76
  
 
8Rasmus SønderlyngRasmus Sønderlyng Aarhus 19004:45.43
  
 PB
9Rune Sostack ClausenRune Sostack Clausen ('92)Aarhus Fremad4:47.42
  
 PB
10Jonathan Alfred FenstenJonathan Alfred Fensten ('06)Aarhus 19004:58.36
  
 PB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Jacob Rudjord TherkildsenJacob Rudjord Therkildsen ('91)Aarhus Fremad14:56.88
  
 
2Martin Skytte GlerupMartin Skytte Glerup ('03)SAK7715:27.46
  
 PB
3Christian Østergaard JørgensenChristian Østergaard Jørgensen ('86)Esbjerg AM15:32.16
  
 SB
4Mathias BräunerMathias Bräuner ('87)AGF Atletik15:50.45
  
 PB
5Jakob RiisJakob Riis ('82)Aarhus 190015:51.70
  
 SB
6Jonas Kvottrup NielsenJonas Kvottrup Nielsen AGF Atletik15:57.27
  
 SB
7Allan LundAllan Lund ('77)Aarhus 190017:03.90
  
 SB
8Sune AndersenSune Andersen ('80)VEXA HLM Running17:05.47
  
 SB
9Anders Lade NielsenAnders Lade Nielsen ('66)Aarhus 190017:05.98
  
 SB
10Roly MossopRoly Mossop ('02)Aarhus 1900 / IRL17:09.05
  
 PB
Hans-Henrik DamgaardHans-Henrik Damgaard ('79)VEXA HLM Running DNF
  
 
Finale B
1Jens Bonefeld MøllerJens Bonefeld Møller ('93)AGF Atletik17:24.32
  
 PB
2Daniel Ettrup LarsenDaniel Ettrup Larsen ('74)Esbjerg AM17:27.04
  
 PB
3Jacob Rudjord TherkildsenJacob Rudjord Therkildsen ('91)Aarhus Fremad17:28.80
  
 
5Christian AsklundChristian Asklund ('94)AGF Atletik17:46.75
  
 SB
7Daniel GraversgaardDaniel Graversgaard ('97)AGF Atletik17:59.19
  
 SB
8Peter SønderlyngPeter Sønderlyng ('72)Aarhus 190018:02.64
  
 SB
10Niels ErnstNiels Ernst ('69)Aarhus 190018:19.52
  
 SB
11Thomas KaldahlThomas Kaldahl ('82)VEXA HLM Running19:15.04
  
 PB
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Sparta9:14.70
  
 PB
2Jakob Vase JohannessenJakob Vase Johannessen Aarhus 19009:36.73
  
 PB
3Jeppe Kejser Dahl JensenJeppe Kejser Dahl Jensen Aarhus 19009:47.00
  
 SB
Kasper SkovKasper Skov ('92)AGF Atletik DNF
  
 
M Højdespring    

Finale A

Finale
1Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 19001.69
  
 PB
 
1.45
  O
1.55
  O
1.60
 XO
1.63
  O
1.66 PB
 XO
1.69 PB
  O
1.72
XXX
 
2Noah Aaby JørgensenNoah Aaby Jørgensen ('05)Aarhus 19001.66
  
 
 
1.45
  O
1.50
  O
1.55
  O
1.60
  O
1.63
  O
1.66
  O
1.69
XXX
 
3Carl Emil BohnCarl Emil Bohn ('07)Aarhus 19001.50
  
 
 
1.35
  O
1.40
  O
1.45
  O
1.50
 XO
1.55
XXX
   
K 100 m    
Vind: +1.5

Finale A

Finale
Vind: +1.5
1Marie Qvist JensenMarie Qvist Jensen ('97)Aarhus Fremad12.96
  
 PB
2Maiken LarsenMaiken Larsen ('98)Aarhus Fremad13.48
  
 PB
3Silje Nyeland SandholtSilje Nyeland Sandholt ('06)Aarhus 190013.49
  
 PB
4Sara FredslundSara Fredslund ('06)Aarhus 190013.86
  
 PB
5Sofie SøndergaardSofie Søndergaard ('06)Aarhus 190014.33
  
 PB
6Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 190014.60
  
 PB
7Ida SøndergaardIda Søndergaard ('06)Aarhus 190015.16
  
 PB
8Frida Toft HaaseFrida Toft Haase Aarhus 190015.29
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
1Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 190055.45
  
 PB
2Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM59.37
  
 SB
3Emma Kiplagat KondrupEmma Kiplagat Kondrup ('04)Aarhus 190059.89
  
 SB
4Anne Bonderup AndersenAnne Bonderup Andersen ('01)Aalborg AM1:01.48
  
 SB
5Laura Kathrine KornumLaura Kathrine Kornum ('98)Aarhus Fremad1:01.52
  
 SB
6Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM1:02.44
  
 PB
K 1500 m    

Finale A

Finale
1Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 19004:29.31
  
 SB
2Anna DiederichAnna Diederich ('99)Aarhus 19004:58.43
  
 PB
3Frida FrobergFrida Froberg ('05)AGF Atletik5:01.25
  
 PB
4Julie Meiner-DuedahlJulie Meiner-Duedahl ('05)Aarhus 19005:07.01
  
 PB
5Camilla Huus PedersenCamilla Huus Pedersen ('02)AGF Atletik5:15.64
  
 PB
6Sophia BergmannSophia Bergmann ('90)Aarhus 19005:16.01
  
 PB
7Mille AstrupMille Astrup ('02)AGF Atletik5:17.24
  
 PB
8Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 19005:45.79
  
 PB
K 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1Laura AstrupLaura Astrup Aarhus 190010:44.10
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +0.5

Finale A

Finale
Vind: +0.5
1Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190014.48
  
 
2Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 190015.11
  
 SB
K 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: w

Finale A

Finale
Vind: w
1Silje Nyeland SandholtSilje Nyeland Sandholt ('06)Aarhus 190013.41 w
  
 
1Lærke JønsonLærke Jønson ('06)Aarhus 190014.05 w
  
 
2Sofie SøndergaardSofie Søndergaard ('06)Aarhus 190013.71 w
  
 
2Matilde Skou FrostholmMatilde Skou Frostholm ('07)Aarhus 190015.60 w
  
 
3Sara FredslundSara Fredslund ('06)Aarhus 190014.43 w
  
 
3Ida SøndergaardIda Søndergaard ('06)Aarhus 190015.64 w
  
 
4Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 190016.92 w
  
 
4Frida Toft HaaseFrida Toft Haase Aarhus 190018.51 w
  
 
K Højdespring    

Finale A

Finale
1Line Damsgaard AndersenLine Damsgaard Andersen ('99)Aarhus 19001.75
  
 PB
 
1.60
  O
1.66
  O
1.69
  O
1.72 SB
  O
1.75 PB
 XO
1.81
XXX
  
2Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19001.55
  
 SB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50 SB
  O
1.55 SB
 XO
1.60
XXX
   
3Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 19001.55
  
 
 
1.40
  O
1.45
 XO
1.50
  O
1.55
  O
1.60
XXX
   
4Sara FredslundSara Fredslund ('06)Aarhus 19001.50
  
 PB
 
1.30 SB
  O
1.35 SB
 XO
1.40 =PB
 XO
1.45 PB
  O
1.50 PB
 XO
1.55
XXX
  
5Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aarhus 19001.50
  
 SB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50 SB
XXO
1.55
XXX
    
6Lærke JønsonLærke Jønson ('06)Aarhus 19001.40
  
 PB
 
1.20 SB
  O
1.25 =PB
  O
1.30 PB
  O
1.35 PB
XXO
1.40 PB
  O
1.45
XXX
  
7Matilde Skou FrostholmMatilde Skou Frostholm ('07)Aarhus 19001.35
  
 PB
 
1.20 SB
  O
1.25 =PB
  O
1.30 PB
  O
1.35 PB
XXO
1.40
XXX
   
D15 100 m    
Vind: +1.8

Finale A

Finale
Vind: +1.8
1Sofus PaavigSofus Paavig ('07)Aarhus 190013.03
  
 PB
2Carl Emil BohnCarl Emil Bohn ('07)Aarhus 190013.33
  
 PB
3Linus SørensenLinus Sørensen ('07)Aarhus 190013.59
  
 PB
4Emil Winther TørringEmil Winther Tørring ('07)Aarhus 190014.04
  
 PB
D15 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +1.4

Finale A

Finale
Vind: +1.4
1Sofus PaavigSofus Paavig ('07)Aarhus 190016.89
  
 PB
2Carl Emil BohnCarl Emil Bohn ('07)Aarhus 190017.43
  
 PB

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle