Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Tårnby: Lysstævne 1.10.2021
Tårnby Stadion
Vælg mænd discipliner
60 m
100 m
300 m
800 m
1500 m
3000 m
Vælg kvinder discipliner
60 m
100 m
300 m
P15 300 m hæk
M 60 m
Vind: -0.4
Finale A
Finale
Vind: -0.4
1
Carl Bäckström Nielsen
Carl Bäckström Nielsen ('07)
07
Amager AC
7.57
PB
2
Thomas Berg
Thomas Berg ('04)
04
7.68
PB
3
Sebastian Nowotny
Sebastian Nowotny ('08)
08
Amager AC
8.29
PB
4
Albert Redestam
Albert Redestam ('10)
10
Helsingør IF
8.52
5
Herman Marcussen
Herman Marcussen ('10)
10
Amager AC
8.95
6
Henrik Berg
Henrik Berg ('63)
63
BAC
9.51
SB
M 100 m
Vind: -0.5
Finale A
Finale
Vind: -0.5
1
Thomas Christensen
Thomas Christensen ('72)
72
Herlev Atletik
14.06
PB
2
Malthe Nikolaj Godsk Jørgensen
Malthe Nikolaj Godsk Jørgensen ('08)
08
Herlev Atletik
14.40
PB
3
Balder Breinholst
Balder Breinholst ('10)
10
Amager AC
14.55
PB
4
Herman Marcussen
Herman Marcussen ('10)
10
Amager AC
15.05
PB
5
Ole Munch
Ole Munch ('56)
56
HJMK Jægerspris
15.93
PB
6
Kenneth Ljungmann
Kenneth Ljungmann ('50)
50
Herlev Atletik
16.23
PB
7
Carl Huber Roos
Carl Huber Roos ('09)
09
Allerød AM
17.54
PB
Finale B
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Thomas Berg
Thomas Berg ('04)
04
12.38
2
Sebastian Baan
Sebastian Baan ('07)
07
Helsingør IF
13.06
PB
3
Albert Redestam
Albert Redestam ('10)
10
Helsingør IF
13.64
PB
4
Jakob Lind Tolborg
Jakob Lind Tolborg ('72)
72
Herlev Atletik
13.81
PB
5
Henrik Berg
Henrik Berg ('63)
63
BAC
14.87
6
Magnus Vielsøe-Nielsen
Magnus Vielsøe-Nielsen ('08)
08
HGATM
15.04
PB
Finale C
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1
Peter Rasmussen
Peter Rasmussen ('98)
98
Amager AC
11.81
2
Oliver Larsen
Oliver Larsen ('05)
05
Amager AC
12.12
=PB
3
Sebastian Larsen
Sebastian Larsen ('01)
01
Amager AC
12.12
SB
4
Viktor Bech Petersen
Viktor Bech Petersen ('03)
03
Amager AC
12.65
5
Oliver Anakin Mikkelsen
Oliver Anakin Mikkelsen ('08)
08
Sparta
13.30
6
Emil Zilmer Lund
Emil Zilmer Lund ('07)
07
Amager AC
13.52
7
Janus Stepping Christensen
Janus Stepping Christensen ('05)
05
Amager AC
13.69
PB
M 300 m
Finale A
Finale
1
Esben Ørum Madsen
Esben Ørum Madsen ('05)
05
Korsør AM
42.09
PB
2
Malthe Nikolaj Godsk Jørgensen
Malthe Nikolaj Godsk Jørgensen ('08)
08
Herlev Atletik
48.32
PB
3
Magnus Vielsøe-Nielsen
Magnus Vielsøe-Nielsen ('08)
08
HGATM
50.34
PB
4
Ole Munch
Ole Munch ('56)
56
HJMK Jægerspris
50.99
PB
5
Balder Breinholst
Balder Breinholst ('10)
10
Amager AC
52.83
PB
Finale B
1
Carl Bäckström Nielsen
Carl Bäckström Nielsen ('07)
07
Amager AC
37.52
PB
2
Tobias Feldborg Nielsen
Tobias Feldborg Nielsen ('03)
03
IK Hellas
38.00
PB
3
Oliver Anakin Mikkelsen
Oliver Anakin Mikkelsen ('08)
08
Sparta
42.00
PB
4
Sebastian Baan
Sebastian Baan ('07)
07
Helsingør IF
42.65
5
Albert Redestam
Albert Redestam ('10)
10
Helsingør IF
45.04
PB
6
Lucas Levring Jakobsen
Lucas Levring Jakobsen ('07)
07
Helsingør IF
45.17
M 800 m
Finale A
Finale
1
Laurits Gade Strøyer Andersen
Laurits Gade Strøyer Andersen ('05)
05
Blovstrød Løverne
2:19.53
SB
2
Thomas Petersen
Thomas Petersen ('68)
68
Blovstrød Løverne
2:19.99
3
Thorkild Bjørn
Thorkild Bjørn ('07)
07
Amager AC
2:30.80
PB
4
Lucas Levring Jakobsen
Lucas Levring Jakobsen ('07)
07
Helsingør IF
2:33.92
PB
5
Vagn Bjørn
Vagn Bjørn ('10)
10
Amager AC
2:34.84
PB
6
Henrik Larsen
Henrik Larsen ('64)
64
Blovstrød Løverne
2:35.10
SB
7
Johanne Marie Lilleøre
Johanne Marie Lilleøre ('08)
08
Amager AC
2:35.72
K
8
Christian Haslund
Christian Haslund ('77)
77
Blovstrød Løverne
2:36.23
SB
9
Naveed Baig
Naveed Baig ('75)
75
Blovstrød Løverne
2:46.47
PB
10
Tine Broksø
Tine Broksø ('71)
71
Blovstrød Løverne
2:55.61
K
11
Emilie Petersen
Emilie Petersen ('09)
09
HVRunners
3:04.42
K
M 1500 m
Finale A
Finale
1
Samuel Gerner Ulriques
Samuel Gerner Ulriques ('95)
95
Hvidovre AM
4:14.12
PB
2
Simon Birhan Worsøe Clausen
Simon Birhan Worsøe Clausen ('05)
05
Hvidovre AM
4:14.49
PB
3
Daniel Røddik Lund
Daniel Røddik Lund ('06)
06
Amager AC
5:07.27
4
Mathilde Winther
Mathilde Winther ('02)
02
Blovstrød Løverne
5:27.51
K
5
Stefan Gogotic
Stefan Gogotic ('09)
09
HVRunners
5:36.21
PB
6
Annika Winther
Annika Winther ('72)
72
Blovstrød Løverne
5:38.46
K
7
Malthe Plambech
Malthe Plambech ('10)
10
HVRunners
5:59.13
PB
8
William Søholt
William Søholt ('08)
08
HVRunners
6:07.70
PB
M 3000 m
Finale A
Finale
1
Richard Dion Jensen
Richard Dion Jensen ('85)
85
Sparta
9:52.72
2
Jacob Rørdam Holm-Jørgensen
Jacob Rørdam Holm-Jørgensen ('72)
72
Sparta
9:52.94
PB
3
Emil Kristensen
Emil Kristensen ('04)
04
Helsingør IF
10:19.51
PB
3
Marie Roos
Marie Roos ('78)
78
Blovstrød Løverne
14:17.70
K
4
Sebastian Brogaard
Sebastian Brogaard ('06)
06
Korsør AM
10:35.06
PB
5
Mikkel Feldborg Nielsen
Mikkel Feldborg Nielsen ('07)
07
IK Hellas
10:35.81
6
Christian Sørensen
Christian Sørensen ('76)
76
Korsør AM
11:15.68
PB
7
Agnes Skanderby Høy
Agnes Skanderby Høy ('04)
04
Blovstrød Løverne
11:21.78
K
8
Kasper Granlund
Kasper Granlund ('09)
09
Greve Atletik
11:59.50
PB
9
Andreas Moors
Andreas Moors ('08)
08
Blovstrød Løverne
12:07.43
PB
10
Jette Schmidt
Jette Schmidt ('70)
70
Blovstrød Løverne
13:04.93
K
K 60 m
Vind: 0.0
Finale A
Finale
Vind: 0.0
1
Alma Børregaard Ravn
Alma Børregaard Ravn ('09)
09
Sparta
8.11
PB
2
Celina C.S. Jensen
Celina C.S. Jensen ('07)
07
Amager AC
8.58
SB
3
Line Drikkjær Svare
Line Drikkjær Svare ('08)
08
Amager AC
8.77
PB
4
Silke Marie Bach Madsen
Silke Marie Bach Madsen ('08)
08
Amager AC
9.34
PB
4
Charlie Redestam
Charlie Redestam ('08)
08
Helsingør IF
9.34
=PB
6
Mia Seiger Behrens
Mia Seiger Behrens ('11)
11
Herlev Atletik
9.76
PB
7
Tilde Brogaard
Tilde Brogaard ('10)
10
Korsør AM
9.84
PB
8
Maria Rose Jørgensen
Maria Rose Jørgensen ('10)
10
Amager AC
9.90
PB
K 100 m
Vind: -0.7
Finale A
Finale
Vind: -0.7
1
Elise Martens Sloth
Elise Martens Sloth ('08)
08
Herlev Atletik
14.34
PB
2
Silke Marie Bach Madsen
Silke Marie Bach Madsen ('08)
08
Amager AC
14.96
PB
3
Mia Seiger Behrens
Mia Seiger Behrens ('11)
11
Herlev Atletik
16.05
PB
4
Emilie Petersen
Emilie Petersen ('09)
09
HVRunners
16.41
PB
5
Alzhbeta Ella Alexandrova
Alzhbeta Ella Alexandrova ('71)
71
Herlev Atletik
16.65
PB
6
Karoline Munksgaard
Karoline Munksgaard ('10)
10
Amager AC
17.80
PB
Finale B
Vind: -0.1
Vind: -0.1
1
Alma Børregaard Ravn
Alma Børregaard Ravn ('09)
09
Sparta
13.18
2
Celina C.S. Jensen
Celina C.S. Jensen ('07)
07
Amager AC
13.54
3
Alice Peters
Alice Peters ('09)
09
Herlev Atletik
13.98
PB
4
Signe Kensø
Signe Kensø ('06)
06
Herlev Atletik
14.22
5
Line Drikkjær Svare
Line Drikkjær Svare ('08)
08
Amager AC
14.32
PB
6
Charmaine De Taza
Charmaine De Taza ('06)
06
Herlev Atletik
14.35
7
Jamilla Jensen
Jamilla Jensen ('06)
06
Herlev Atletik
14.71
8
Charlie Redestam
Charlie Redestam ('08)
08
Helsingør IF
16.33
SB
K 300 m
Finale A
Finale
1
Jamilla Jensen
Jamilla Jensen ('06)
06
Herlev Atletik
50.82
2
Maria Rose Jørgensen
Maria Rose Jørgensen ('10)
10
Amager AC
56.37
3
Alzhbeta Ella Alexandrova
Alzhbeta Ella Alexandrova ('71)
71
Herlev Atletik
1:01.51
PB
4
Karoline Munksgaard
Karoline Munksgaard ('10)
10
Amager AC
1:04.33
PB
P15 300 m hæk
Finale A
Finale
1
Ada Nissen Thyrsted
Ada Nissen Thyrsted ('06)
06
Amager AC
47.82
PB
Head to head
×
Seneste resultater
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open
4.11
Randers
Regionsfinale Vest
3.11
Randers
Stangspring med musik
28.10
Silkeborg
Kastestævne
28.10
Aalborg
Regionsstævne Nordjylland