Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Paris FRA: Schneider Electric Marathon de Paris 17.10.2021

M Maraton    

Finale A

Finale
1
Elisha Kipchirchir
Elisha Kipchirchir ('90)
KEN2:04:21
  
 PB
2
Hailemariyam Kiros
Hailemariyam Kiros ('97)
ETH2:04:41
  
 PB
3
Hillary Kipsambu
Hillary Kipsambu ('85)
KEN2:04:44
  
 PB
4
Barselius Kipyego
Barselius Kipyego ('93)
KEN2:04:48
  
 PB
5
Abayneh Degu
Abayneh Degu ('98)
ETH2:04:53
  
 PB
6
Morris Munene
Morris Munene ('95)
KEN2:05:09
  
 PB
7
Tsegaye Getachew
Tsegaye Getachew ('96)
ETH2:05:11
  
 PB
8
Joel Kimurer
Joel Kimurer ('88)
KEN2:05:25
  
 
9
Mike Kiptum
Mike Kiptum ('92)
KEN2:07:07
  
 SB
10
Nicolas Kirwa
Nicolas Kirwa ('94)
KEN2:07:22
  
 
11
Stephen Chebogut
Stephen Chebogut ('85)
KEN2:08:46
  
 SB
12
Thomas Komen
Thomas Komen 
KEN2:08:47
  
 PB
13
Edwin Kimutai
Edwin Kimutai ('93)
KEN2:09:01
  
 PB
14
Barnabas Kipkoech
Barnabas Kipkoech 
KEN2:09:12
  
 PB
15
Yohan Durand
Yohan Durand ('85)
FRA2:09:21
  
 PB
16
Abdi Fufa
Abdi Fufa ('95)
ETH2:09:30
  
 
17
Abderrazak Charik
Abderrazak Charik ('97)
FRA2:12:59
  
 PB
18
Alemayehu Mekonnen
Alemayehu Mekonnen ('97)
ETH2:14:18
  
 SB
19
Sumaa Aboubakar
Sumaa Aboubakar ('92)
FRA2:18:59
  
 PB
20
Manuel Sainjon
Manuel Sainjon ('93)
FRA2:21:21
  
 PB
21
Lieux Romain
Lieux Romain ('87)
FRA2:21:43
  
 PB
22
Anthony Rozalski
Anthony Rozalski ('89)
FRA2:25:34
  
 PB
23
Edvinas Vyzas
Edvinas Vyzas ('77)
LTU2:26:12
  
 PB
24
Clement Ernest
Clement Ernest ('89)
FRA2:26:24
  
 PB
25
Clement Couzon
Clement Couzon ('82)
FRA2:26:43
  
 SB
26
Gabriel Briand
Gabriel Briand ('95)
FRA2:26:43
  
 PB
27
Francois Avenel
Francois Avenel 
FRA2:26:46
  
 PB
28
Alexandre Purnelle
Alexandre Purnelle ('88)
FRA2:27:01
  
 PB
29
Mickael Jaunet
Mickael Jaunet ('89)
FRA2:27:26
  
 PB
30
Damien Serre
Damien Serre ('90)
FRA2:28:35
  
 PB
31
Fabien Texier
Fabien Texier ('80)
FRA2:28:57
  
 PB
32
Mads Berge
Mads Berge 
FRA2:32:17
  
 PB
33
Jean-Baptiste Lesaulnier
Jean-Baptiste Lesaulnier ('93)
FRA2:30:21
  
 PB
34
Mathieu Garreau
Mathieu Garreau 
FRA2:31:52
  
 PB
35
Alexander Berg Rendahl
Alexander Berg Rendahl ('84)
SWE2:31:47
  
 PB
36
Samier Barguil
Samier Barguil 
FRA2:34:26
  
 PB
37
Vincent Boulin
Vincent Boulin 
FRA2:32:05
  
 PB
38
Guillaume Ninforge
Guillaume Ninforge 
FRA2:32:13
  
 PB
39
Erwann Le Gal
Erwann Le Gal ('96)
FRA2:32:32
  
 PB
40
Mustapha Azahrai
Mustapha Azahrai ('82)
FRA2:32:35
  
 PB
41
Richard Hobby
Richard Hobby ('76)
GBR2:32:43
  
 SB
42
Erwan Poulizac
Erwan Poulizac ('84)
FRA2:32:55
  
 SB
43
Guillaume Fert
Guillaume Fert 
FRA2:33:05
  
 PB
44
Marco Dozzi
Marco Dozzi 
FRA2:32:51
  
 PB
45
Hugo Mahieux
Hugo Mahieux ('92)
FRA2:33:23
  
 PB
46
Cedric Magnouloux
Cedric Magnouloux 
FRA2:33:29
  
 PB
47
Rudy Klein
Rudy Klein 
FRA2:33:41
  
 PB
48
Baptiste Chastelier
Baptiste Chastelier ('98)
FRA2:36:30
  
 PB
49
Dillon McEvoy
Dillon McEvoy 
FRA2:34:06
  
 PB
50
Guillaume Ryckebusch
Guillaume Ryckebusch 
FRA2:34:10
  
 PB
51
Guillaume Plata
Guillaume Plata ('84)
FRA2:34:01
  
 PB
52
Thomas Besson
Thomas Besson ('91)
FRA2:34:19
  
 PB
53
Alexandre Arnaud
Alexandre Arnaud 
FRA2:34:23
  
 PB
54
Diego Filiu
Diego Filiu ('95)
FRA2:34:21
  
 PB
55
Alexandre Hennion
Alexandre Hennion ('93)
FRA2:34:23
  
 PB
56
Alex Garret
Alex Garret ('90)
FRA2:34:16
  
 PB
57
Maxime Lotigie
Maxime Lotigie ('99)
FRA2:34:41
  
 PB
58
Bryan Le Toquin
Bryan Le Toquin 
FRA2:34:27
  
 PB
59
Jeremy Carrier
Jeremy Carrier ('92)
FRA2:34:44
  
 PB
60
Yann Yamba
Yann Yamba ('83)
FRA2:34:58
  
 PB
377
Lahcen Hmadounacer
Lahcen Hmadounacer 
GER2:50:33
  
 SB
545Jesper PetersenJesper Petersen DEN2:57:28
  
 PB
607
Declan Power
Declan Power ('91)
IRL2:58:32
  
 SB
674
Mattias Palm
Mattias Palm ('71)
SWE3:00:05
  
 SB
743Andrius KarolisAndrius Karolis ('82)DEN3:03:49
  
 PB
745Simon ImmersenSimon Immersen ('85)DEN3:03:49
  
 PB
K Marathon    

Finale A

Finale
1
Tigist Mamuye
Tigist Mamuye ('90)
ETH2:26:11
  
 
2
Yenenesh Tilahun
Yenenesh Tilahun ('94)
ETH2:26:14
  
 
3
Fantu Jimma
Fantu Jimma ('87)
ETH2:26:21
  
 SB
4
Waganesh Mekasha
Waganesh Mekasha ('92)
ETH2:26:36
  
 SB
5
Janet Gichumbi
Janet Gichumbi ('93)
KEN2:27:05
  
 PB
6
Yeshi Chekole
Yeshi Chekole ('97)
ETH2:27:10
  
 SB
7
Antonina Kwambai
Antonina Kwambai ('92)
KEN2:27:26
  
 
8
Ayana Mulisa
Ayana Mulisa ('93)
ETH2:28:27
  
 
9
Melaku Damsie
Melaku Damsie ('97)
ETH2:30:21
  
 SB
10
Priscah Jeptoo
Priscah Jeptoo ('84)
KEN2:32:09
  
 SB
11
Catherine Bertone
Catherine Bertone ('72)
ITA2:37:00
  
 SB
12
Alice Mendes
Alice Mendes ('73)
POR2:42:23
  
 PB
13
Megan Davis
Megan Davis ('95)
GBR2:44:29
  
 PB
14Kamilla VallinKamilla Vallin ('93)DEN2:47:29
  
 PB
15
Leila Bessalem
Leila Bessalem ('94)
ALG2:44:49
  
 PB
16
Maeva Danois
Maeva Danois ('93)
FRA2:48:27
  
 PB
17
Katherine Treanor
Katherine Treanor 
USA2:57:22
  
 PB
18
Romane Lemiere
Romane Lemiere ('99)
FRA2:55:03
  
 PB
19
Julie Lerat
Julie Lerat ('91)
FRA2:54:59
  
 PB
20
Laurie Sicot
Laurie Sicot ('90)
FRA2:57:29
  
 PB
21
Cristina Santurino
Cristina Santurino 
ESP2:57:41
  
 SB
22
Lizzy Totten
Lizzy Totten 
GBR2:59:30
  
 PB
271Cecilie GothCecilie Goth ('85)DEN3:36:05
  
 SB

Seneste resultater

20.6VibyViby Sprint
19.6EsbjergKast igen
19.6StoholmNVJ Stævne i Stoholm
19.6KøgeKøge Summer Throwing
18.6EsbjergRegions-stor-stævne
16.6KøbenhavnCopenhagen Athletics Games
15.6AalborgAalborg Outdoor 2
15.6Skiveskivekast 4-22
14.6KøbenhavnTracks Østerbro
13.6HerlevHerlev High - højde og diskos
13.6Odense2. Nålestævne Odense
13.6Skiveskivekast 3-22
12.6AarhusBestseller Aarhus Halvmarathon
11.6EsbjergEsbjerg kast
11‐12.6HvidovreCopenhagen Open, 10 års jubilæum
10.6RandersDT Masters MIX 2. Runde
10.6BallerupFredags kast
9.6KoldingRegionsstævne
8.6RandersDT Masters 2. Runde
8.6GreveDT master, Sjælland, 2. runde
7.6OdenseMaster Holdkamp
7.6KøbenhavnTRACKS - Østerbro
6.6KøbenhavnRoyal Run Elitemile
4.6OdenseOdense Atletik Stangspring + diskos
4.6TórshavnBetri Stórkapping 3
4‐5.6FrederiksbergEurotrack 2022
4‐5.6RandersVestdanske Mesterskab Ungdom og Senior
4.6HvidovreThrows To Go
2.6VibyTracks 2
30.5AabenraaNålestævne
28.5HvidovreCopenhagen Athletics Festival
27.5AabenraaKirstens kaste mange kamp for venner
27.5KøbenhavnStangspringsstævne
26.5HelsingørKast og hop 2
26.5TórshavnBetri Stórkapping 2
26.5BallerupKasternes dag
23.5KøbenhavnHjortebjerg Invite
23.5FrederiksbergMandagsteststævne
23.5HerlevHerlevstafetten og UP-stævne
23.5RønneIndividuelle mesterskaber DGI
21.5HerningHerning Games
21.5Maribo Kastestævne
21‐22.5KøbenhavnSparta Copenhagen Games
21‐22.5KøbenhavnMangekamps Tribute Sparta
20.5HelsingørKast og hop
20.5KøbenhavnPB Night hosted by NBRO Running 2022
19.5ViborgNålestævne
18.5AarhusAtletik i Aarhus 1
18.5RønneBM 5000m på bane
18.5BagsværdTracks
18.5EsbjergDGI Nålestævne
17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5Randers2000 m og 3000 m Forhindringsløbsstævne
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon
14.5TórshavnBetri Stórkapping 1
13.5KøbenhavnSt. Kastedag
11.5SkiveDT Masters Hold Mix 1 runde Jylland Nord