Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Korsør : DM Cross 27.11.2021 Cross

M Cross 10 km    

Finale A

Finale
1Axel Vang ChristensenAxel Vang Christensen ('04)FIF Hillerød31:16
  
 
2Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik31:36
  
 
3Jacob Sommer SimonsenJacob Sommer Simonsen ('95)AGF Atletik32:21
  
 
4Emil HolmEmil Holm ('96)32:53
  
 
5Peter GlansPeter Glans ('93)THS32:56
  
 
6Jacob Ejby StengaardJacob Ejby Stengaard ('94)Odense Atletik 33:04
  
 
7Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Sparta33:09
  
 
8Marcus RønnMarcus Rønn ('93)Blovstrød Løverne33:31
  
 
9Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik33:39
  
 
10Christoffer Frost JohansenChristoffer Frost Johansen ('97)BAC33:47
  
 
11Mads Martinus BredtoftMads Martinus Bredtoft ('94)Sparta33:52
  
 
12Christian Lykkeby OlsenChristian Lykkeby Olsen ('93)Sparta34:08
  
 
13Jesper FaurschouJesper Faurschou ('83)Herning LK34:12
  
 
14Asbjørn Eller SkaarupAsbjørn Eller Skaarup ('95)Sparta34:15
  
 
15Oliver MartinussenOliver Martinussen ('98)Odense Tri34:31
  
 
16Eskil SchøningEskil Schøning ('93)Herning LK34:48
  
 
17Niels Peter NielsenNiels Peter Nielsen ('87)AGF Atletik35:09
  
 
18Anders BondeAnders Bonde ('91)Herning LK35:22
  
 
19Jakob EdsenJakob Edsen ('93)Herning LK35:23
  
 
20Alex MogensenAlex Mogensen ('94)SÅN35:27
  
 
21Jonas Kvottrup NielsenJonas Kvottrup Nielsen 36:08
  
 
22Jeppe SideniusJeppe Sidenius ('92)Sparta36:22
  
 
23Mathias KristensenMathias Kristensen ('94)AGF Atletik36:28
  
 
24Bertram Gitz-JohansenBertram Gitz-Johansen ('96)Aalborg AM36:30
  
 
25Peter Hærvig RønningPeter Hærvig Rønning ('91)BAC36:31
  
 
26Casper van der LuijtCasper van der Luijt ('98)Sparta36:33
  
 
27Dean Cooper-CunninghamDean Cooper-Cunningham ('94)Sparta / GBR36:37
  
 
28Jonas ManleyJonas Manley ('96)Frederiksberg IF36:58
  
 
29Andreas BjerringAndreas Bjerring ('96)AGF Atletik37:06
  
 
30Mohamed HersiMohamed Hersi ('94)Frederiksberg IF37:10
  
 
31Thor Friis SkifteThor Friis Skifte ('97)Odense Atletik 37:26
  
 
32Frederik Johan Rørvold-JørgensenFrederik Johan Rørvold-Jørgensen ('97)Sparta37:30
  
 
33Christian Møller NielsenChristian Møller Nielsen ('97)AGF Atletik37:32
  
 
34Jesper Frederik AndersenJesper Frederik Andersen ('97)AGF Atletik37:37
  
 
35Tobias KronborgTobias Kronborg ('93)Sparta37:38
  
 
36Daniel GraversgaardDaniel Graversgaard ('97)AGF Atletik38:02
  
 
37Anders Fyhn ElgaardAnders Fyhn Elgaard ('87)Aarhus Fremad38:05
  
 
38Martin Eisemann de AlmeidaMartin Eisemann de Almeida ('93)Odense Atletik 38:27
  
 
39Christoffer Kirk StrandgaardChristoffer Kirk Strandgaard ('86)Odense Tri38:39
  
 
40Patrick O'BrienPatrick O'Brien ('86)39:34
  
 
41Bjørn BaunwallBjørn Baunwall ('93)Aarhus Fremad39:43
  
 
42Emil Jønsson KristiansenEmil Jønsson Kristiansen ('96)Sparta40:04
  
 
43Dennis MatzenDennis Matzen ('87)Sparta40:21
  
 
44Anders LagergrenAnders Lagergren ('91)PSF41:15
  
 
45Claus Hviid ChristensenClaus Hviid Christensen ('85)Herning LK44:21
  
 
46Lasse L SørensenLasse L Sørensen ('84)Korsør AM45:00
  
 
47Rune Egede PedersenRune Egede Pedersen ('92)Esbjerg AM48:20
  
 
48Martin Højland NielsenMartin Højland Nielsen ('93)KIF49:11
  
 
Magnus DewettMagnus Dewett ('95)Randers Freja DNF
  
 
Christian Birch OkkelsChristian Birch Okkels ('89)HRC DNF
  
 
Emil Deleuran HansenEmil Deleuran Hansen ('97)Odense Atletik DNF
  
 
Mathias BøgelundMathias Bøgelund ('92)VEXA HLM Running DNF
  
 
Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91)Hvidovre AM DNF
  
 
K Cross 8 km    

Finale A

Finale
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)Blovstrød Løverne29:20
  
 
2Helene SvaneHelene Svane ('91)Aarhus Fremad30:18
  
 
3Carolien MillenaarCarolien Millenaar ('97)Herning LK30:44
  
 
4Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta31:12
  
 
5Marie Holst MørchMarie Holst Mørch ('94)Sparta31:18
  
 
6Sara Schou KristensenSara Schou Kristensen ('97)Blovstrød Løverne31:51
  
 
7Signe HyllebergSigne Hylleberg ('96)Sparta32:06
  
 
8Stine Muldbak AndersenStine Muldbak Andersen ('91)Sparta32:11
  
 
9Kathrine Højgaard HansenKathrine Højgaard Hansen ('95)Sparta32:16
  
 
10Michelle PoulsenMichelle Poulsen ('92)Sparta32:36
  
 
11Benedikte Nyholm BangsgaardBenedikte Nyholm Bangsgaard ('96)AGF Atletik32:37
  
 
12Cecilie Katrine HansenCecilie Katrine Hansen ('95)Vejle IF32:59
  
 
13Elin CarlssonElin Carlsson ('96)Herning LK33:00
  
 
14Katrine SvaneKatrine Svane ('86)Blovstrød Løverne33:25
  
 
15Fran OwenFran Owen ('91)Sparta / GBR34:23
  
 
15Fran OwenFran Owen ('91)Sparta34:23
  
 
16Karen Krogh JohansenKaren Krogh Johansen ('87)AGF Atletik34:34
  
 
17Patricia PoulsenPatricia Poulsen ('91)AGF Atletik34:48
  
 
18Lilly CordesLilly Cordes ('92)Sparta35:39
  
 
19Karoline Ejby StengaardKaroline Ejby Stengaard ('96)Odense Atletik 35:49
  
 
20Matilde Seligmann KallehaugeMatilde Seligmann Kallehauge ('92)Viborg Atletik og Motion40:05
  
 
May JensenMay Jensen ('94)Sparta DNF
  
 
Line Baun GrubakLine Baun Grubak ('96)AGF Atletik DNF
  
 
M22 Cross 10 km    

Finale A

Finale
1Markus Kirk KjeldsenMarkus Kirk Kjeldsen ('01)SAK7733:19
  
 
2Andreas Bock BjørnsenAndreas Bock Bjørnsen Herning LK34:05
  
 
3Daniel Bentien SchmidtDaniel Bentien Schmidt ('01)AGF Atletik34:28
  
 
4Kasper Pontoppidan JensenKasper Pontoppidan Jensen ('99)Odense Atletik 34:43
  
 
5Emil Aaskov PallesenEmil Aaskov Pallesen ('01)AGF Atletik34:51
  
 
6Patrick Fløe HansenPatrick Fløe Hansen Herning LK34:55
  
 
7Jakob Vase JohannessenJakob Vase Johannessen Aarhus 190035:05
  
 
8Joachim RønsholtJoachim Rønsholt ('99)Sparta35:24
  
 
9Christian Blom NassChristian Blom Nass ('01)Odense Atletik 36:02
  
 
10Alexander Siedler NielsenAlexander Siedler Nielsen ('99)Hvidovre AM36:35
  
 
11Robin OstenfeldtRobin Ostenfeldt ('99)SAK7737:07
  
 
12Lucas Søgaard HjortkjærLucas Søgaard Hjortkjær ('02)IK Hellas37:56
  
 
13Mikkel MeldgaardMikkel Meldgaard ('99)Aalborg AM38:46
  
 
14Roly MossopRoly Mossop ('02)Aarhus 1900 / IRL39:54
  
 
15Andreas SørensenAndreas Sørensen ('02)AGF Atletik41:15
  
 
16Mads ErtingMads Erting ('03)Helsingør IF41:41
  
 
17Oscar Sig TranbergOscar Sig Tranberg Herning LK42:21
  
 
18Kevin Holm-JensenKevin Holm-Jensen ('02)Odense Atletik 42:23
  
 
Paul HardivillePaul Hardiville ('01)BAC / FRA DNF
  
 
Malthe PoulsenMalthe Poulsen Blovstrød Løverne DNF
  
 
Frederik KannegaardFrederik Kannegaard Aarhus 1900 DNF
  
 
Hlynur Ólason
Hlynur Ólason ('01)
/ ISL DNF
  
 
K22 Cross 8 km    

Finale A

Finale
1Laura AstrupLaura Astrup Aarhus 190031:10
  
 
2Anastacia Damm NielsenAnastacia Damm Nielsen ('01)Kolding KFUM 32:33
  
 
3Anne HolmAnne Holm ('99)THS32:52
  
 
4Emma HoráčkováEmma Horáčková ('01)Aarhus 1900 / CZE33:17
  
 
5
Juliette Pineau
Juliette Pineau ('01)
/ FRA34:10
  
 
6Mathilde SmedegaardMathilde Smedegaard ('01)Blovstrød Løverne35:26
  
 
Mie Gam NielsenMie Gam Nielsen ('01)Viborg AM DNF
  
 
D19 Cross 6 km    

Finale A

Finale
1Malthe BøgebjergMalthe Bøgebjerg ('03)SAK7720:01
  
 
2Elias ShifrisElias Shifris ('02)Viborg AM20:21
  
 
3Martin Skytte GlerupMartin Skytte Glerup ('03)SAK7720:28
  
 
4Malthe LangergaardMalthe Langergaard ('03)AK Holstebro20:39
  
 
5Bjarke Norre RasmussenBjarke Norre Rasmussen ('03)Team DistanceRunning.dk20:48
  
 
6August Alexander DueAugust Alexander Due ('02)Sparta20:54
  
 
7Marcus RøllingMarcus Rølling ('03)Sparta21:00
  
 
8Oliver Hostrup SahlbergOliver Hostrup Sahlberg ('03)KTK8621:13
  
 
9Christian LindgreenChristian Lindgreen ('02)Sparta21:29
  
 
10Emil Pontoppidan JensenEmil Pontoppidan Jensen ('03)IK Hellas23:21
  
 
11Sergi Prats SoléSergi Prats Solé ('03)Aarhus 1900 / ESP23:28
  
 
P19 Cross 4 km    

Finale A

Finale
1Marie-Louise JørgensenMarie-Louise Jørgensen ('03)Kolding KFUM 15:43
  
 
2Katrine RisvigKatrine Risvig ('03)Skive AM15:50
  
 
D17 Cross 6 km    

Finale A

Finale
1Gustav Røn-BuskovGustav Røn-Buskov ('05)AGF Atletik22:09
  
 
2Magnus Lynge LarsenMagnus Lynge Larsen ('04)Glamsdalen22:21
  
 
3Joakim SchnackJoakim Schnack ('04)Ganløse Tri Center22:43
  
 
4Milan AxelgaardMilan Axelgaard ('04)Haderslev IF22:44
  
 
5Asger Paaske FrederiksenAsger Paaske Frederiksen ('04)Kolding KFUM 22:46
  
 
6Lasse Bjørn JensenLasse Bjørn Jensen ('05)Odense Atletik 22:47
  
 
7Gustav HeroldGustav Herold ('05)Sparta22:54
  
 
8Marius Snedker StorgaardMarius Snedker Storgaard ('04)BAC23:06
  
 
9Laurits Gade Strøyer AndersenLaurits Gade Strøyer Andersen ('05)Blovstrød Løverne23:14
  
 
Hjalte DalskovHjalte Dalskov ('05)BAC DNF
  
 
Mathias Bjerregaard NielsenMathias Bjerregaard Nielsen ('05)Kolding KFUM DNF
  
 
Jonathan Birk NielsenJonathan Birk Nielsen ('05)Aalborg AM DNF
  
 
Gustav LiebingGustav Liebing ('04)Sparta DNF
  
 
P17 Cross 4 km    

Finale A

Finale
1Sofia ThøgersenSofia Thøgersen ('05)Sparta14:20
  
 
2Astrid My Rønde KristensenAstrid My Rønde Kristensen ('04)SG Atletik14:59
  
 
3Emma Kiplagat KondrupEmma Kiplagat Kondrup ('04)Aarhus 190015:14
  
 
4Emilie Kirk LangschwagerEmilie Kirk Langschwager ('04)Kolding KFUM 15:26
  
 
5Mathilde Meedom LarsenMathilde Meedom Larsen ('04)Viborg AM15:39
  
 
6Elisabeth Møller RønnstadElisabeth Møller Rønnstad ('04)Sparta16:30
  
 
7Lærke F. ThygesenLærke F. Thygesen ('05)Randers Freja16:42
  
 
8Agnes Skanderby HøyAgnes Skanderby Høy ('04)Blovstrød Løverne17:03
  
 
9Frida FrobergFrida Froberg ('05)AGF Atletik17:08
  
 
10Sophie Olivia KortnumSophie Olivia Kortnum ('04)Viborg AM17:41
  
 
D15 Cross 6 km    

Finale A

Finale
1William HvassWilliam Hvass ('06)Sparta21:33
  
 
2Storm Foged SabroeStorm Foged Sabroe ('06)Frederiksberg IF24:00
  
 
3Lasse Cilius PedersenLasse Cilius Pedersen ('06)DELTA24:45
  
 
4William Kragholm NørsøllerWilliam Kragholm Nørsøller ('07)Blovstrød Løverne24:45
  
 
5Sebastian BrogaardSebastian Brogaard ('06)Korsør AM25:08
  
 
6Jonathan Sass MøllerJonathan Sass Møller ('06)Randers Freja25:43
  
 
P15 Cross 4 km    

Finale A

Finale
1Siv BertelsenSiv Bertelsen ('06)AK Heden 16:08
  
 
2Terese Uhre KristiansenTerese Uhre Kristiansen ('06)Esbjerg AM16:38
  
 
3Abigail SaccoAbigail Sacco ('06)Sparta16:45
  
 
4Signe RisvigSigne Risvig ('07)Skive AM16:55
  
 
5Amanda Paaske FrederiksenAmanda Paaske Frederiksen ('07)Kolding KFUM 17:01
  
 
6Linea ElmgrenLinea Elmgren ('07)Blovstrød Løverne17:08
  
 
8Emma Lawson-SmithEmma Lawson-Smith ('07)BAC17:15
  
 
M40 Cross 10 km    

Finale A

Finale
1Jonas FusagerJonas Fusager ('81)Aarhus Fremad34:17
  
 
1Laust BengtsenLaust Bengtsen ('74)Aarhus 190037:17
  
 
2Daniel VestergaardDaniel Vestergaard ('80)Aarhus Fremad34:35
  
 
3Thorkild SundstrupThorkild Sundstrup ('80)Aarhus Fremad35:11
  
 
4Peter Harbo JakobsenPeter Harbo Jakobsen ('79)Viking Atletik37:45
  
 
5Rikki FrederiksenRikki Frederiksen ('81)Frederiksberg IF38:02
  
 
6Steffan AndersenSteffan Andersen ('81)Esbjerg AM38:34
  
 
7Søren KirketofteSøren Kirketofte ('73)Glamsdalen38:55
  
 
8Flemming KrabbenhoftFlemming Krabbenhoft ('75)Aarhus Fremad39:59
  
 
9Frank JensenFrank Jensen ('73)Herning LK40:05
  
 
10Allan Peter Engsig-KarupAllan Peter Engsig-Karup ('77)BAC42:57
  
 
11Christian van MaarschalkerweerdChristian van Maarschalkerweerd ('79)BAC43:15
  
 
12Jan Søgaard-HansenJan Søgaard-Hansen ('72)BAC46:51
  
 
13Christian HaslundChristian Haslund ('77)Blovstrød Løverne50:10
  
 
K40 Cross 8 km    

Finale A

Finale
1Karina Berner-MagnussonKarina Berner-Magnusson ('74)Sparta33:41
  
 
2Charlotte BernerCharlotte Berner ('72)AGF Atletik38:42
  
 
3Anette BaggeAnette Bagge ('78)Korsør AM42:33
  
 
M50 Cross 10 km    

Finale A

Finale
1Henrik LauHenrik Lau ('71)Odense Atletik 37:13
  
 
2Stefan GudmundssonStefan Gudmundsson ('70)Snik Atletik39:46
  
 
3Frank LøvendahlFrank Løvendahl ('67)Herning LK40:28
  
 
4Simon Dione JoensenSimon Dione Joensen ('69)Snik Atletik40:40
  
 
5Jeppe GardeJeppe Garde ('65)Aalborg AM40:58
  
 
6Jens Hæstrup KroghJens Hæstrup Krogh ('67)Aarhus Fremad41:19
  
 
7Henrik SørensenHenrik Sørensen ('70)BAC41:52
  
 
8Peder Østergaard HansenPeder Østergaard Hansen ('71)Herning LK42:31
  
 
9Flemming JørgensenFlemming Jørgensen ('71)Randers Freja42:34
  
 
10Thomas Anton LindqvistThomas Anton Lindqvist ('70)Snik Atletik42:38
  
 
11Peter JohansenPeter Johansen ('70)Aarhus Fremad43:51
  
 
12Jesper JohansenJesper Johansen ('65)Aarhus Fremad44:40
  
 
13Paul Stig AndersenPaul Stig Andersen ('64)BAC47:16
  
 
14Steffen FjellanderSteffen Fjellander ('65)BAC47:25
  
 
15Jesper HøgsvigJesper Høgsvig ('69)IK Hellas54:16
  
 
M60 Cross 10 km    

Finale A

Finale
1Jørn ThostrupJørn Thostrup ('61)Blovstrød Løverne42:10
  
 
2Laurids JakobsenLaurids Jakobsen ('52)Viborg AM45:13
  
 
3Johnny MøllerJohnny Møller ('59)HGATM 45:52
  
 
4Jens BuchJens Buch ('56)Esbjerg AM46:18
  
 
5René L. PedersenRené L. Pedersen ('61)Odense Atletik 46:49
  
 
Henrik HyllestedHenrik Hyllested ('60)Blovstrød Løverne DNF
  
 
M70 Cross 10 km    

Finale A

Finale
1Henning HansenHenning Hansen ('51)Odense Atletik 53:31
  
 
2Leo JustesenLeo Justesen ('51)Vejle IF56:40
  
 

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint